Omiljeni pisac

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#1 Omiljeni pisac

Post by MaksprotivMarksa »

Tema je prava spomenarska, za osnovnu skolu, ali ko je vas omiljeni pisac, cijim djelima se uvijek vracate i pronalazite nesto novo u vec procitanim redovima ?

Ja cu uvijek staviti Kafku ispred svih drugih pisaca na ovoj planeti, nije mi daleko od Kafke ni Kami, ali Kafka je Kafka.


Zanima me koga vi volite i ko je uticao na vas najvise ?
User avatar
medvjed23
Posts: 26811
Joined: 16/07/2010 13:49

#2 Re: Omiljeni pisac

Post by medvjed23 »

što se uticaja na moju životnu filozofiju tiče, ubjedljivo najveći značaj ima dejvid benatar, no on se ne bavi pisanom riječju u umjetničkom smislu..

kad se radi o književnicima, najviše vremena sam proveo uz djela bukovskog, a sa najvećim užitkom sam čitao fantea..

prozna djela obično pročitam jednom i to je to, nema vraćanja, dočim se poeziji vraćam, vazda i opet, vazda i opet.. volim sidrana, mehmedinovića, šantića, šimića, ujevića, lorku i nemalo drugih velikana.. volim, takođe, na netu iskopati stihove neafirmisanih pjesnika..
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#3 Re: Omiljeni pisac

Post by MaD_ProfessoR »

Juan Rulfo sa svojom knjižicom Pedro Paramo stoji među mojih desetak najdražih knjiga vavijek!
Norman Mailer će mi do kraja života biti autor najdražeg antiratnog romana - Goli i mrtvi. Vrijedi spomenuti i Krvnikovu pjesmu.
Castanedin opus je nešto čemu se uvijek sa radošću vraćam već dvije decenije.
Chuck Palahniuk od nove, poremećene generacije književnika, kao i Viktor Pelevin.
Ipak, na prvom mjestu je Dostojevski i Zapisi iz podzemlja.

Domaći:
Derviš Sušić
Hajrudin Ramadan
Basara
Bora Ćosić
Vladan Desnica

Poezija - Perzija :mrgreen:

Attar
Širazi
Džami
Rumi
User avatar
Point.
Posts: 27754
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#4 Re: Omiljeni pisac

Post by Point. »

Nisam toliko dubokouman kao vi pa ću za moje favorite staviti :

Daniel Silva
Steve Berry
Robert Ludlum
John le Carré
Raymond Khoury
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#5 Re: Omiljeni pisac

Post by johnnykola »

Kafka, Ničet. :-D
lejna23
Posts: 22
Joined: 31/07/2018 12:15

#6 Re: Omiljeni pisac

Post by lejna23 »

Hesse, a od domaćih Meša Selimović :-D
User avatar
scarface32
Posts: 874
Joined: 12/12/2004 11:54

#7 Re: Omiljeni pisac

Post by scarface32 »

Luciano Secchi
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#8 Re: Omiljeni pisac

Post by i agree »

Fernando Pessoa
goodwilly
Posts: 39
Joined: 10/09/2018 14:10
Location: Zenica

#9 Re: Omiljeni pisac

Post by goodwilly »

lejna23 wrote:Hesse, a od domaćih Meša Selimović :-D
Eh isto! :thumbup:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#10 Re: Omiljeni pisac

Post by seln »

Hmmmm....
evo, i ja pokusavam da se sjetim nekog za kojeg skoro niko nije cuo, da bih pokazao moj intelektualizam i koliko se razlikujem od mase.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#11 Re: Omiljeni pisac

Post by ¤ jelena ¤ »

Saaamo što dalje od domaćih/regionalnih, koje je najpametnije uopšte ne spominjati van svoja 4 zida i van kruga najbližih.



nači, omiljeni pisac: Tunge Vunge iz Mozambika.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#12 Re: Omiljeni pisac

Post by wewa »

Margaret Atwood, Paul Auster, Dervis Susic, Mesa Selimović, Ivo Andric...
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#13 Re: Omiljeni pisac

Post by pustopoljina »

MaksprotivMarksa wrote:Tema je prava spomenarska, za osnovnu skolu, ali ko je vas omiljeni pisac, cijim djelima se uvijek vracate i pronalazite nesto novo u vec procitanim redovima ?

Ja cu uvijek staviti Kafku ispred svih drugih pisaca na ovoj planeti, nije mi daleko od Kafke ni Kami, ali Kafka je Kafka.


Zanima me koga vi volite i ko je uticao na vas najvise ?
Najvise, al' najvise definitivno branko copic.
Smijesno mozda, ali istinito.
Od dozivljaja macka tose do knjizevnosti za odrasle. Ne tuguj bronzana strazo...
I nisu toliko pisci svojim cijelim djelom, nego tako od knjiga uvijek ima ona jedna, mozda dvije, koje te nekako odrede...
Od andrica meni su to travnicka hronika i znakovi pored puta.
Te dvije knjige (a procitala sam sav onaj metar zvani sabrana djela) su me odredile..
Onda je bio grozdanin kikot, hamza humo...koja je to magija bila.
Mesa...puno ih kaze tvrdjava...meni dervis nekako bio "jak" , jos par njegovih...ali dervis je nekako bio nesto kompletno, zaokruzeno.
Knjige marije juric zagorke, romani...gricka vjestica, jadranka, gordana, plameni inkvizitori...jedna mi je falila, nigdje nisam mogla naci... citav njen svijet me odredio..uvukao.
Bila je jedna knjiga...mihailovic...kad su cvetale tikve...otkrovenje
Glumac...zagrepcanka...una...od kapora, jos par njegovih...to je bilo cool tad.
I danilo kis...prvo lektira, pa mansarda, pa psalm 44 i onda cas anatomije...e ta...sve sam se slagala s njim. Sve. To je zadnja knjiga koja me odredila dok sam jos bila kao plastelin.
Sada...ima nihad...nino...hasanovic, volim kako pise.
To od "nasih"
Zbog jelene :D
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#14 Re: Omiljeni pisac

Post by wewa »

pustopoljina wrote:
MaksprotivMarksa wrote:Tema je prava spomenarska, za osnovnu skolu, ali ko je vas omiljeni pisac, cijim djelima se uvijek vracate i pronalazite nesto novo u vec procitanim redovima ?

Ja cu uvijek staviti Kafku ispred svih drugih pisaca na ovoj planeti, nije mi daleko od Kafke ni Kami, ali Kafka je Kafka.


Zanima me koga vi volite i ko je uticao na vas najvise ?
Najvise, al' najvise definitivno branko copic.
Smijesno mozda, ali istinito.
Od dozivljaja macka tose do knjizevnosti za odrasle. Ne tuguj bronzana strazo...
I nisu toliko pisci svojim cijelim djelom, nego tako od knjiga uvijek ima ona jedna, mozda dvije, koje te nekako odrede...
Od andrica meni su to travnicka hronika i znakovi pored puta.
Te dvije knjige (a procitala sam sav onaj metar zvani sabrana djela) su me odredile..
Onda je bio grozdanin kikot, hamza humo...koja je to magija bila.
Mesa...puno ih kaze tvrdjava...meni dervis nekako bio "jak" , jos par njegovih...ali dervis je nekako bio nesto kompletno, zaokruzeno.
Knjige marije juric zagorke, romani...gricka vjestica, jadranka, gordana, plameni inkvizitori...jedna mi je falila, nigdje nisam mogla naci... citav njen svijet me odredio..uvukao.
Bila je jedna knjiga...mihailovic...kad su cvetale tikve...otkrovenje
Glumac...zagrepcanka...una...od kapora, jos par njegovih...to je bilo cool tad.
I danilo kis...prvo lektira, pa mansarda, pa psalm 44 i onda cas anatomije...e ta...sve sam se slagala s njim. Sve. To je zadnja knjiga koja me odredila dok sam jos bila kao plastelin.
Sada...ima nihad...nino...hasanovic, volim kako pise.
To od "nasih"
Zbog jelene :D
:thumbup:
Pravi generacijski post. I ja sam odrasla kad sam pročitala Tikve. Nesto ranije slican je efekt imala i Mi, djeca s kolodvora Zoo...
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#15 Re: Omiljeni pisac

Post by pustopoljina »

A to je meni bio strah od letenja.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#16 Re: Omiljeni pisac

Post by _BataZiv_0809 »

Ko napise Koeljo ide na blok
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#17 Re: Omiljeni pisac

Post by stakasa »

MaksprotivMarksa wrote:Tema je prava spomenarska, za osnovnu skolu, ali ko je vas omiljeni pisac, cijim djelima se uvijek vracate i pronalazite nesto novo u vec procitanim redovima ?

Ja cu uvijek staviti Kafku ispred svih drugih pisaca na ovoj planeti, nije mi daleko od Kafke ni Kami, ali Kafka je Kafka.


Zanima me koga vi volite i ko je uticao na vas najvise ?
:D :thumbup:
User avatar
scarface32
Posts: 874
Joined: 12/12/2004 11:54

#18 Re: Omiljeni pisac

Post by scarface32 »

Mene je odredio Branko, Mesa,Andric.Od stranih Herman,Milan,Miller,Heingway.
Od novih, Dzamonja,Hemon, Ivancic....
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#19 Re: Omiljeni pisac

Post by seln »

Da se uozbiljimo...
mene nije odredio niko.
Postoje pisci koje cijenim, zbog literarne ili sentimentalne vrijednosti, ali oni me nisu odredili ni na koji nacin. Inace bih sebe smatrao labilnom osobom.
Cijenim Andrica, Selimovica, Copica, Krlezu, Pekica, Dragoslava Mihajlovica... onda Kis, Marinkovic, Dzamonja...
od inozemnih, Kafka, Bertolt Brecht, Böll, von Horvath... Evelyn Vaugh, Updike, Twain...i jos mnogi drugi.
Ali me niko od njih nije "odredio".
broj dva
Posts: 4545
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#20 Re: Omiljeni pisac

Post by broj dva »

Nemoguće odabrati jednog, zavisi od trenutnog raspoloženja. Ne čita mi se vazda (vrhunski kvalitetan) egzistencijalni sjeb Kafke ili Dostojevskog, nekada bi nešto potpuno drugačije poput Iain M. Banks (Excession) ili Ian Mcdonald (The Dervish House) kojeg toplo preporučujem ljubiteljima orientalizma i naucne fantastike.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#21 Re: Omiljeni pisac

Post by bunk »

Tolkien.
On mi je Yoda.
Dalje ne vrijedi nabrajati jer sam i Zane Greya u jednom momentu zivota volio ko amidzu :mrgreen:
Post Reply