OLX.BA - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#2676 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by Snake Eyes »

Rijetko kada zakacim vise od sedam besplatnih slika. Nedavno mi je lik trazio dodatne slike, rekoh sa profila vam nisu dovoljne? Kaze, pa da li stanje kao sa slika na profilu? Naravno da jeste, naruci kupac artikal i plati uredno.
Takodjer nekada kada krenu sa suvisnim potpitanjima, tipa da li je stvarno kako je u opisu navedeno, kazem im da ocigledno nista ne znaju o laganju i varalicama.
zippoo87
Posts: 15367
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2677 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by zippoo87 »

n+1 wrote: 06/10/2022 13:12
zippoo87 wrote: 06/10/2022 12:55
Pa pisem prvo u poruke ali zavisi sta se kupuje,lakse je nekada objasniti na telefon.
Ne kontam to sakrivanje broja u 2022. godini a na dva klika mozes nekoga blokirati,ako ti smeta recimo.
Ali i to su gluposti...deceniju ipo mi broj javan,koristio ga i za posao prijeykao sluzbeni broj,koristim ga i sada i nikada nisam imao neugodan poziv ili uznemiravanje.Cuj broj dajem samo porodici 😂😂😂😂

Sto se tice vibera,lakse je poslati nekome slike na viber nego na olx,gdje svaku sliku moras pojedinacno poslati plus ne mozes sa olxa sliku zumirati,da vidis detalje.
Ti dok pitaš za broj, mogao si već pitati šta si htio. I tu završava priča šta je lakše.

I nije skrivanje broja, nego je nepotrebno. Ne želim da me anonimni likovi s OLX zovu, ne želim da mi šalju poruke, ne želim s njima raspravljati. Pitaj šta imaš na platformi koja je razvijena za tu svrhu, ako se dogovorimo klikni na "Započni narudžbu", i tu završava sav kontakt koji je neophodno imati. Ako kupac ne prihvati artikal koji si poslao, nećeš snositi nikakve troškove. Dakle, zaštićen si. Ne postoji komunikacijski ni sigurnosni razlog da se izađe izvan okvira koji sam upravo opisao. Jedini razlog zašto se izlazi je bosančeroski digitalni seljakluk.

Kada kupuješ na ebay, pitaš li ljude za privatne podatke? Na Amazonu? Na Ali Expressu? Postoji li ijedna kupoprodajna platforma na internetu gdje je neophodno razmijeniti lične podatke? Zašto bi OLX bio izuzetak?
Pa prijatelju,lako je poslovati i komunicirati sa pismenim ljudima,problem su ovi nepismeni i koji ne znaju osnovne podatke o artiklu napisati.
Onda ne znaju koristiti olx sistem brze poste,pa ne mozes tako ni kupiti artikal.
Bukvalno svaki treci prodavac necega na olx,ne zna brzom postom poslati nesto,pa nazovem da mu objasnim.
Neko na kraju uspije poslati,neko kaze da ne zna,neko kaze ne smije slati tako,strah ga i ne vjeruje postama.
zippoo87
Posts: 15367
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2678 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by zippoo87 »

_Reds_ wrote: 06/10/2022 13:13 Može li se i kako nekome poslati ovog olx kredita ?
Koliko znam ne moze
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2679 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by Truba »

htio kupiti teg iz alte dole u podrumu

salji viber
sms
zovi
isto gluvo krme ništa :bih:

otišao gore... ma nemaju... to oni nako u ponudu stavili :D hehehehe
User avatar
mayab
Posts: 27017
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#2680 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by mayab »

A prije dva mjeseca imao primjer za pohvalu, prodavao čovjek neke dijelove za veš mašinu, u kompletu, pošaljem upit može li samo to nešto određeno, odmah odgovor i cijena...upadnem u gužvu, zovem ga telefonom tek za 3 dana, ne javlja se...zove on pola sata kasnije, uglavnom on na moru, dakle zove iz roaminga, kaže nema ga prije 5 dana , ali može sa sinom organizovati da preuzmem.Tako i bi. Zove me poslije 7 dana da pita jel sve u redu sa dijelom, jbga, rekao mi da mu javim, ja zaboravio ali eto on zove, hoće da bude čist....čista desetka
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#2681 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by nlt »

Ja sam davno sakrio broj na olx-u. Prije me zove, smara.... Ma doviđenja
Imam nekih 70 oglasa, ne znam napamet ni koje su cijene ni šta imam više hahaha
Ako te interesuje piši, ako ne - begaj
zippoo87
Posts: 15367
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2682 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by zippoo87 »

nlt wrote: 06/10/2022 20:21 Ja sam davno sakrio broj na olx-u. Prije me zove, smara.... Ma doviđenja
Imam nekih 70 oglasa, ne znam napamet ni koje su cijene ni šta imam više hahaha
Ako te interesuje piši, ako ne - begaj
Meni je to jako neozbiljno.
Prvo ako si trgovac,u cilju ti je da prodajes svoju robu i trebao bi biti dostupan kupcu.
Drugo,nema svako profil na olx i ne zeli da pravi ali hoce da te kontaktira.

Evo stvarno ne znam kako to vas neko smara i u vezi cega?
Za 15 godina me niko nikada nije nazvao da smara...stvarno bih volio cuti kalo vas smaraju?

Evo i pozitivno iskustvo i ozbiljan kupac od prije par dana.
Prodajem unutrasnja vrata na olx i covjek me nazvao,pita za vrata ja mu kazem,kaze sutradan ce dolaziti poslom u moj grad i moze li pogledati vrata.Kazem da moze naravno,sutradan zove prije polaska,ja mo objasnim gdje sam i eto ga kroz sat vremena kod mene.Pogledao,odgovaraju mu,dogovorili cijenu,platio i utovario u kombi i ode.

Tako ozbiljan covjek radi,zavrsis sve za 10 minutq na obostrano zadovoljstvo.
Nikakvog smaranja nema
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#2683 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by nlt »

Pa recimo nazove davi me 5-10 minuta i ne kupi
Imaju valjda onih besplatnih minuta pa da se iskoristi
Svakako prodajem samo ono što mi ne treba, ne živim od toga. Ako se nešto proda dobro i jest, a ako ne onda nema veze :D
U zadnjih mjesec dana sam prodao tako u vrijednosti od nekih 200 KM. Stvari koje samo stoje i ne koriste se
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2684 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by VladaFBiH »

zippoo87 wrote: 06/10/2022 12:58
BlackCaviar wrote: 06/10/2022 12:11 Biciklo milja i po.

Javim se liku, predjemo na viber, njemu lakse. Slike mi posalje, jos udjemo u pricu koje ture gdje ko vozi itd, obojica iste hobije imamo, spusti mi cijenu, kaze sutra salje.

Sutra mu se javim, pitam jel poslao, kaze rodjendan imao, nije stigao, sutra ce.

Sutra mu se opet javim, nije stigao, morao curu negdje vozit. Sutra ce 100%, kaze zapakovao ga, samo ga poslat.

Sutra mu se javim opet, nista ne odg. Zovem ga navecer. Odbije mi poziv, i napise

"Eeee buraz prodao ja baaajk"

Jos nije dijete neko, 35 godina cirka. :bih:
Ovakvih situacija sam do sada imao 30+
O tome ja pricam,kako ljudi nisu poslovni a laganje,nepostivanje dogovora,muljanje im se podrazumjeva.
I ne kontam,sto mu je jedan kupac drazi od drugog,ako obojicu ne poznaje i obojica placaju istu cijenu?
jedan je došao po proizvod a za drugog treba slati što podrazumijeva pakovanje i rizik od oštećenja... jeb ga ali tako je
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2685 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by VladaFBiH »

n+1 wrote: 06/10/2022 13:12
zippoo87 wrote: 06/10/2022 12:55
Pa pisem prvo u poruke ali zavisi sta se kupuje,lakse je nekada objasniti na telefon.
Ne kontam to sakrivanje broja u 2022. godini a na dva klika mozes nekoga blokirati,ako ti smeta recimo.
Ali i to su gluposti...deceniju ipo mi broj javan,koristio ga i za posao prijeykao sluzbeni broj,koristim ga i sada i nikada nisam imao neugodan poziv ili uznemiravanje.Cuj broj dajem samo porodici 😂😂😂😂

Sto se tice vibera,lakse je poslati nekome slike na viber nego na olx,gdje svaku sliku moras pojedinacno poslati plus ne mozes sa olxa sliku zumirati,da vidis detalje.
Ti dok pitaš za broj, mogao si već pitati šta si htio. I tu završava priča šta je lakše.

I nije skrivanje broja, nego je nepotrebno. Ne želim da me anonimni likovi s OLX zovu, ne želim da mi šalju poruke, ne želim s njima raspravljati. Pitaj šta imaš na platformi koja je razvijena za tu svrhu, ako se dogovorimo klikni na "Započni narudžbu", i tu završava sav kontakt koji je neophodno imati. Ako kupac ne prihvati artikal koji si poslao, nećeš snositi nikakve troškove. Dakle, zaštićen si. Ne postoji komunikacijski ni sigurnosni razlog da se izađe izvan okvira koji sam upravo opisao. Jedini razlog zašto se izlazi je bosančeroski digitalni seljakluk.

Kada kupuješ na ebay, pitaš li ljude za privatne podatke? Na Amazonu? Na Ali Expressu? Postoji li ijedna kupoprodajna platforma na internetu gdje je neophodno razmijeniti lične podatke? Zašto bi OLX bio izuzetak?
slažem se, koji klinac me imaš maltretirati na viber/whatsapp kada ima platforma za sve to - ako želim da me zoveš ostavit ću broj u opisu oglasa.
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#2686 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by shape of despair »

Meni je pomalo mučno kad nešto objavljujem na olx-u ili tražim da kupim.
Kad objavim obično stvar prodajem podobro ispod cijene a ponekad napišem i da je fiksno, uslikam 5-6 dobrih slika, ubacim u opis stanje uređaja i to detaljno i sl. a sve kako bi imao što manje smarača. Ali ni to nije dovoljno da me pitaju možel niže, možel za xyKM i dolazim odma (a spusio još 30% na ionako džabnu ponudu), imaš li još slika, što prodaješ, je li sve ispravno, imal garanciju itd itd. a sve mu stavio u opis. Razumijem da ako je neko baš zainetesovan traži dodatni podatak, ali ovo su obično smarači.
Kada se sa nekim i nađem da kupi proizvod tu može doći do ponude još manje cijene,kao joj može li još manje za xyKM, haj ba šta fali, a sve dogovorili unaprijed oko kupovine.
Kad nešto kupujem do sada sam kupovao novo i uvijek ako je novo izbaci mi OLX radnje. Tu je naprosto rasulo jer barem 50% proizvoda koji su označeni kao tek obnovljeni ili objavljeni nema na stanju, ili ima na stanju ali ne u Sarajevu (u tražilici stavio Sarajevo).
Ima tu svega, od pod "nov bez packe" a na slikama rasulo, preko ne javljanja na poruke do konverzacije tipa prodajem uređaj al samo da ga ne prodam.
Kad sam kupovao auto i dobro zakopao ispod površine tek sam shvatio kakvo smo mi ustvari društvo, pokvareno i iskvareno, sa ciljem samo da te zajebe i naprosto ako si normalan iskačeš iz kolosjeka i ispadaš budala. Auto sam na kraju kupio od čovjeka koji mi se učinio potpuno fer i pošten, ljudina, i starno me nije slagao kada mi je nabrojao sve mane i nedostatke auta. Provozao se, auto mi "leglo" i isti dan pazario. I evo poslije 1 godine vidim da me čovjek nije zajebao, sve što je oko auto rekao je tako i bilo. Čak sam ga par puta kontaktirao da ga pitam nešto, rega momak.
User avatar
n+1
Posts: 6896
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2687 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by n+1 »

Pisao sam ovdje više puta. Dogovorio s likom sve, našli se i on mi kaže:

Ako ti dadnem koliko smo se dogovorili, nemam za gorivo da se vratim kući. :D

I ka'e daj im broj telefona.
pijo_zoljo
Posts: 2837
Joined: 12/02/2019 16:06

#2688 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by pijo_zoljo »

Ja sam prestao poodavno broj telefona ostavljati. Ljudi nemaju nikakvog obzira zovu u neka doba… sve sto imas pitaj me putem aplikacije, sigurno cu ti odgovoriti u regularno vrijeme, a ostavit cu ti broj telefona ili cu traziti tvoj ukoliko se pokazes ozbiljnim. Do tad vozdra ba.

A razlog najveci sto sam sklonio broj telefona jeste sto sam nekog lika blokirao, jer mi je poslao 600 pitanja za neke artikle, a nikada nije nista kupio… nejse, blokiran i zove me lik moze li neka zamjena, hakde reko posalji mi koju sliku i on posla link sa olx njegovog artikla. Ja na artikal pa da vidim komunikaciju sa tim, kad ovaj sto sam ga blokiro.
Odmah blok i na telefonu i whsp i viber…

Smarači….
User avatar
PlusSA
Posts: 3158
Joined: 13/07/2011 16:51

#2689 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by PlusSA »

Koliko se ceka novac od dana preuzimanja paketa?
Mislio sam da brza pošta donosi pare al ipak poštar se ceka.
User avatar
n+1
Posts: 6896
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2690 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by n+1 »

PlusSA wrote: 07/10/2022 10:04 Koliko se ceka novac od dana preuzimanja paketa?
Mislio sam da brza pošta donosi pare al ipak poštar se ceka.
Nekad dan, nekad deset, nekad moraš otići u poštu istjerivati pravdu.

Zadnji put čekao dvije sedmice i žalio se OLX, a oni se žalili pošti. Pošta poslala poštara da mi konačno donese pare. Poštar došao i žali se što mi on mora donositi pare.
User avatar
laserShow
Posts: 4053
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#2691 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by laserShow »

n+1 wrote: 07/10/2022 10:05 Nekad dan, nekad deset, nekad moraš otići u poštu istjerivati pravdu.
Jeste, ako ne postujes sebe i svoja prava. Rok za isporuku novca je 48h nakon urucenja artikla (osim ako je urucenje petak, isplata je u utorak).

Ko sebi dozvoli da ceka vise, da mora ici do poste, ili da moli, do njega je. Dovoljan je jedan mail poslati i novac je tu :) To sto vas postari levate, nije nicij problem osim vas :D
User avatar
n+1
Posts: 6896
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2692 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by n+1 »

laserShow wrote: 07/10/2022 10:10
n+1 wrote: 07/10/2022 10:05 Nekad dan, nekad deset, nekad moraš otići u poštu istjerivati pravdu.
Jeste, ako ne postujes sebe i svoja prava. Rok za isporuku novca je 48h nakon urucenja artikla (osim ako je urucenje petak, isplata je u utorak).

Ko sebi dozvoli da ceka vise, da mora ici do poste, ili da moli, do njega je. Dovoljan je jedan mail poslati i novac je tu :) To sto vas postari levate, nije nicij problem osim vas :D
De uzobilji se. :D

Jednom prilikom novac nije došao, žalio se OLX, opet ništa, žalio se pošti, opet ništa, na kraju otišao lično u centralu i tražio pare.
User avatar
laserShow
Posts: 4053
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#2693 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by laserShow »

Ma nasi ljudi ne mogu da shvate da imaju obavezu, ali i pravo. Kao sto imas obavezu da ispunjavas uslove ugovora i placas racune, tako i posta ima obavezu da ispunjava uslove i dostavi novac u opisanom roku.

U 95% slucajeva je samovolja kurira, ne da mu se. Ostalih 5% ostaje na medjutransfer izmedju hentitetskih posta. Tako da je dovoljno poslati mail posti, za svako dodatno kasnjenje zahtjevati obestecenje, ili ih prijaviti nadleznim.

Ali jbga...treba to uraditi :D
User avatar
n+1
Posts: 6896
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2694 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by n+1 »

laserShow wrote: 07/10/2022 10:18 Ma nasi ljudi ne mogu da shvate da imaju obavezu, ali i pravo. Kao sto imas obavezu da ispunjavas uslove ugovora i placas racune, tako i posta ima obavezu da ispunjava uslove i dostavi novac u opisanom roku.

U 95% slucajeva je samovolja kurira, ne da mu se. Ostalih 5% ostaje na medjutransfer izmedju hentitetskih posta. Tako da je dovoljno poslati mail posti, za svako dodatno kasnjenje zahtjevati obestecenje, ili ih prijaviti nadleznim.

Ali jbga...treba to uraditi :D
A po kojem osnovu imaš pravo na obeštećenje u slučaju kašnjenja?
User avatar
laserShow
Posts: 4053
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#2695 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by laserShow »

U istom onom po kojem posta krsi ugovor ukoliko ti ne dostavi novac. Slobodno se naredni put pozovi na uslove, zatrazi da sastave sluzbeni zapisnik i da te izvjeste na istom zasto je doslo od kasnjenja. Nece ponoviti, vjeruj :)

I bit nije u nadoknadi, vec u onome sto sam naveo s najvecim procentima, a to je da 95% problema je do postara. Ne da im se :) ali kako rekoh, odlican pencilin pisani trag EMAIL!

Zasto nece doci do ponavljanja? Pa jer je prvi put postar upozoren, drugi put skidanje s plate, a treci bye-bye.

To je isto da ste dostavili pisanu zalbu na protokol, moraju provesti proceduru.
User avatar
n+1
Posts: 6896
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2696 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by n+1 »

laserShow wrote: 07/10/2022 10:22 U istom onom po kojem posta krsi ugovor ukoliko ti ne dostavi novac. Slobodno se naredni put pozovi na uslove, zatrazi da sastave sluzbeni zapisnik i da te izvjeste na istom zasto je doslo od kasnjenja. Nece ponoviti, vjeruj :)

I bit nije u nadoknadi, vec u onome sto sam naveo s najvecim procentima, a to je da 95% problema je do postara. Ne da im se :) ali kako rekoh, odlican pencilin pisani trag EMAIL!

Zasto nece doci do ponavljanja? Pa jer je prvi put postar upozoren, drugi put skidanje s plate, a treci bye-bye.

To je isto da ste dostavili pisanu zalbu na protokol, moraju provesti proceduru.
Prijatelju, meni je poštar ukrao artikal. Nakon što sam se žalio da pošiljka nije dostavljena, iako je tracking broj pokazivao da jeste, pokazali su mi papir s mojim potpisom o preuzimanju pošiljke. Pošto ništa nisam potpisao, te je očigledno neko stavio potpis u moje ime, tražio sam da pričam sa direktoricom pošte, na šta mi je ova rekla kako je poštar "lice od ranije poznato direkciji" i kako će mu narediti da mi dostavi artikal, što je on potom i uradio. Čovjek uredno radi i danas, iako krade artikle i potpisuje se u ime primalaca, te je sve poznato menadžmentu.

I onda dođem ovdje i čitam tebe da je dovoljno poslati e-mail, te da će poštar dobiti otkaz ako kasni. Jeste, u Platonovom svijetu ideja.

A što se tiče obeštećenja, ne postoji takva klauzula nigdje u uslovima BH Expressa, pa samim tim ne postoji ni pravo na koje se korisnik može pozvati.
User avatar
laserShow
Posts: 4053
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#2697 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by laserShow »

n+1 wrote: 07/10/2022 10:41 na šta mi je ova rekla
Imas li ti nesto od toga u pisanoj formi? Pretpostavljam da nemas apsolutno nista i da je sve rekla-kazala. Vjeurj mi, papir je iz raja izasao.

Ja ti kazem iskustvo na osnovu 10g saradnje s postom. Samo pisano, jos je sada lakse, mailom.
n+1 wrote: 07/10/2022 10:41 A što se tiče obeštećenja, ne postoji takva klauzula nigdje u uslovima BH Expressa, pa samim tim ne postoji ni pravo na koje se korisnik može pozvati.
Ako ti mislis da je u redu da platis uslugu i da ne bude izvrsena kako pise u uslovima i nikome nista, to je vec tvoj problem :)
User avatar
n+1
Posts: 6896
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2698 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by n+1 »

laserShow wrote: 07/10/2022 10:54
n+1 wrote: 07/10/2022 10:41 na šta mi je ova rekla
Imas li ti nesto od toga u pisanoj formi? Pretpostavljam da nemas apsolutno nista i da je sve rekla-kazala. Vjeurj mi, papir je iz raja izasao.

Ja ti kazem iskustvo na osnovu 10g saradnje s postom. Samo pisano, jos je sada lakse, mailom.
n+1 wrote: 07/10/2022 10:41 A što se tiče obeštećenja, ne postoji takva klauzula nigdje u uslovima BH Expressa, pa samim tim ne postoji ni pravo na koje se korisnik može pozvati.
Ako ti mislis da je u redu da platis uslugu i da ne bude izvrsena kako pise u uslovima i nikome nista, to je vec tvoj problem :)
Nije bitno šta mislimo, nego na šta se pravno pozivamo. Mogu ja misliti da mi pošta duguje obeštećenje, ali kada zatražim isto moram navesti klauzulu po kojoj su to oni i dužni. A klauzula ne postoji.
User avatar
laserShow
Posts: 4053
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#2699 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by laserShow »

Probaj covjece. Ja ti rekoh proceduru i da ti nikad vise nece kasniti, ali jok :) Ne mogu bas nacrtati :D


PS: zadnji postovi na temi se NE CITIRAJU, radi lakseg citanja, osim dijelova, ako odgovaras pojedinacno.
User avatar
n+1
Posts: 6896
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#2700 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by n+1 »

laserShow wrote: 07/10/2022 11:01 Probaj covjece. Ja ti rekoh proceduru i da ti nikad vise nece kasniti, ali jok :) Ne mogu bas nacrtati :D


PS: zadnji postovi na temi se NE CITIRAJU, radi lakseg citanja, osim dijelova, ako odgovaras pojedinacno.
Gdje piše da se ne citiraju? Bukvalno si to izmislio. :lol:
Post Reply