OLX.BA - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
kB27
Posts: 1305
Joined: 17/02/2016 17:46

#5826 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by kB27 »

M416 wrote: 04/05/2024 11:28
Hakiz wrote: 03/05/2024 21:10
M416 wrote: 03/05/2024 21:06

Definitivno :izet: nas pijacarski mentalitet.
Prodavač koji pokuša prodati što skuplje nije "pijačar", samo je kupac koji pokuša kupiti što jeftinije pijačar?
Mislim da je ovo jasno sto sam naveo i naravno da je pijacar ko precjenjuju svoje,a podcjenjuje tudje.Takve likove prezirem koji uzivaju da procjenjuju tudju robu,a kada im otvoris profil obicno vidis njihove oglase sa suludim cijenama.Pacijenata je uvijek bilo i bice i zato mrzim sto pojedince moram blokirati,a onda isti ti blokirani salju poruke na viber gdje psuju,prijete itd. :-)
Sve objedinjuje ista logika: ako ti prodajes za 150, on konta da se moze kupiti za 100 pa ponudi prvo 50, da kroz 38 poruka dodjete do cijene od 100; ako on prodaje, konta da i ti tako razmisljas pa kad hoce da proda za 100 napise 150; i onda dodjes u situaciju da on naizgled hoce da istu stvar kupi za 50 a proda za 150. :mrgreen:

Papanska posla. Ja odmah pucam objektivne cijene i nema marke nize, pa gledam kako nude i oblijecu danima i na kraju ko popisani kupe po cijeni kako pise. Opet kazem, ima i gospode koja zna sta kupuje, zna da je vec ispod cijene i zna da ga u BiH moze samo od mene kupiti - naruci i zahvali se.


A najdrazi su mi ovi koji bi se cjenkali, pa ja prodam i sklonim oglas, pa se za dan jave "jel to otisao ovaj ..." 8-)
kB27
Posts: 1305
Joined: 17/02/2016 17:46

#5827 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by kB27 »

Truba wrote: 04/05/2024 11:28 u ponedjeljak odnio paket jos nema para
u ponedjeljak navecer kupio jos nije dossao paket da platim
FBiH neradni dani: srijeda, cetvrtak
RS neradni dani: srijeda, cetvrtak, petak, ponedjeljak

Tako da je sve u skladu sa normalnim rokovima. I jos se za to vrijeme nakupilo 3 puta vise posla nego redovnim danima, pa pola nece stici obraditi "naredni radni dan" kao inace.
User avatar
Truba
Posts: 82392
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5828 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by Truba »

sve znam
samo navodim
Hakiz
Posts: 41032
Joined: 30/07/2015 20:01

#5829 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by Hakiz »

kB27 wrote: 04/05/2024 11:52
M416 wrote: 04/05/2024 11:28
Hakiz wrote: 03/05/2024 21:10

Prodavač koji pokuša prodati što skuplje nije "pijačar", samo je kupac koji pokuša kupiti što jeftinije pijačar?
Mislim da je ovo jasno sto sam naveo i naravno da je pijacar ko precjenjuju svoje,a podcjenjuje tudje.Takve likove prezirem koji uzivaju da procjenjuju tudju robu,a kada im otvoris profil obicno vidis njihove oglase sa suludim cijenama.Pacijenata je uvijek bilo i bice i zato mrzim sto pojedince moram blokirati,a onda isti ti blokirani salju poruke na viber gdje psuju,prijete itd. :-)
Sve objedinjuje ista logika: ako ti prodajes za 150, on konta da se moze kupiti za 100 pa ponudi prvo 50, da kroz 38 poruka dodjete do cijene od 100; ako on prodaje, konta da i ti tako razmisljas pa kad hoce da proda za 100 napise 150; i onda dodjes u situaciju da on naizgled hoce da istu stvar kupi za 50 a proda za 150. :mrgreen:

Papanska posla. Ja odmah pucam objektivne cijene i nema marke nize, pa gledam kako nude i oblijecu danima i na kraju ko popisani kupe po cijeni kako pise. Opet kazem, ima i gospode koja zna sta kupuje, zna da je vec ispod cijene i zna da ga u BiH moze samo od mene kupiti - naruci i zahvali se.


A najdrazi su mi ovi koji bi se cjenkali, pa ja prodam i sklonim oglas, pa se za dan jave "jel to otisao ovaj ..." 8-)
Ko odredi šta je nekome objektivna cijena?
kB27
Posts: 1305
Joined: 17/02/2016 17:46

#5830 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by kB27 »

Hakiz wrote: 04/05/2024 14:21 Ko odredi šta je nekome objektivna cijena?
Pa za pocetak "nekome" i "objektivna" zajedno je oksimoron. Ne zelim reci da je objektivna ona koju ja odredim, ali ja je smatram objektivnom jer se bez problema prodaje po toj cijeni. Ko prodaje nesto iz domena koji poznaje, lako ce odrediti cijenu koja je objektivna. To su standardne, nove, stvari siroke potrosnje, nikakvi antikviteti, rariteti ili polovne stvari kojim je pitanje cijene teze odredi.

Ili ima drugih OLX prodavaca koji prodaju isto, ili ima radnji u BiH koje prodaju isto, ili ima radnji u regiji koje prodaju isto, ili ima zvanicna cijena na stranici proizvodjaca (otprilike tim redoslijedom i gledam trziste pri formiranju cijene):
- ako ima na OLX kod drugih identicno, jasno je da necu prodati ako zacijenim vise
- ako ima u radnji u BiH identicno, jasno je da necu prodati ako zacijenim isto ili beznacajno nize
- ako ima u radnji u regiji a u BiH nema, za mene je korektno ici nesto malo ispod tih cijena, ili po tim cijenama
- ako nema niko od prethodno navedenih, onda je referenca oficijelna stranica proizvodjaca ili legitimna prodavnica u EU/USA; tada je za formiranje cijene kljucna nabavna cijena i po meni je objektivna 0-30% ispod oficijelne


Prilicno jednostavan princip koji u mom slucaju radi. Proizvodi su uglavnom roba siroke potrosnje za kojim ima interesa u BiH ali ih ili nema dostupnih u BiH ili ekskluzivni zastupnici lupaju uzasno bezobrazne cijene. To da su objektivne cijene koje postavim na ovaj nacin mi govori cinjenica da se u razumnom roku proda sve sto imam.
Hakiz
Posts: 41032
Joined: 30/07/2015 20:01

#5831 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by Hakiz »

kB27 wrote: 04/05/2024 16:34
Hakiz wrote: 04/05/2024 14:21 Ko odredi šta je nekome objektivna cijena?
Pa za pocetak "nekome" i "objektivna" zajedno je oksimoron. Ne zelim reci da je objektivna ona koju ja odredim, ali ja je smatram objektivnom jer se bez problema prodaje po toj cijeni. Ko prodaje nesto iz domena koji poznaje, lako ce odrediti cijenu koja je objektivna. To su standardne, nove, stvari siroke potrosnje, nikakvi antikviteti, rariteti ili polovne stvari kojim je pitanje cijene teze odredi.

Ili ima drugih OLX prodavaca koji prodaju isto, ili ima radnji u BiH koje prodaju isto, ili ima radnji u regiji koje prodaju isto, ili ima zvanicna cijena na stranici proizvodjaca (otprilike tim redoslijedom i gledam trziste pri formiranju cijene):
- ako ima na OLX kod drugih identicno, jasno je da necu prodati ako zacijenim vise
- ako ima u radnji u BiH identicno, jasno je da necu prodati ako zacijenim isto ili beznacajno nize
- ako ima u radnji u regiji a u BiH nema, za mene je korektno ici nesto malo ispod tih cijena, ili po tim cijenama
- ako nema niko od prethodno navedenih, onda je referenca oficijelna stranica proizvodjaca ili legitimna prodavnica u EU/USA; tada je za formiranje cijene kljucna nabavna cijena i po meni je objektivna 0-30% ispod oficijelne


Prilicno jednostavan princip koji u mom slucaju radi. Proizvodi su uglavnom roba siroke potrosnje za kojim ima interesa u BiH ali ih ili nema dostupnih u BiH ili ekskluzivni zastupnici lupaju uzasno bezobrazne cijene. To da su objektivne cijene koje postavim na ovaj nacin mi govori cinjenica da se u razumnom roku proda sve sto imam.
A samo rečenicu ranije meni prebaciš oksimoron :(
kB27
Posts: 1305
Joined: 17/02/2016 17:46

#5832 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by kB27 »

Hakiz wrote: 04/05/2024 16:56 A samo rečenicu ranije meni prebaciš oksimoron
Ja ti napisem pola papira kao obrazlozenje, ti procitas skoro dvije recenice i imputiras mi nesto sto je obrazlozeno u preostalih 10 recenica. Trebao si bar cijelu drugu recenicu boldirati jer je vec u njoj sadrzana sustina. Obrazlozio sam o kakvoj vrsti robe je rijec i smatram da je razumno objektivnom cijenom smatrati cijenu po kojoj se nesto bez problema prodaje. Za takvu robu cijena po kojoj nadjes "jednu budalu godisnje" je previsoka, a cijena po kojoj isti dan prodas koliko god imas dostupno je preniska - one nisu objektivne cijene. Takodjer, jasno je da nije rijec o robi poput Balenciaga selotejp-narukvice od 1999$, koja se prodaje po toj cijeni a objektivna cijena je 3$.

Usput, objektivna cijena kao egzaktan broj naravno ne postoji: postoji raspon koji opisuje elasticnost cijene, a unutar kojeg prodavac balansira ponudu i potraznju u skladu sa kolicinom robe koju ima na raspolaganju, profitom i mnogim drugim stvarima. Ali to je vec nauka za sebe, jedna od trenutno najplacenijih na svijetu, i nije bas za OLX prodaje.

Ali ne znam sto se trudim.
Last edited by kB27 on 04/05/2024 17:07, edited 1 time in total.
mashina44
Posts: 66
Joined: 23/03/2016 11:46

#5833 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by mashina44 »

Da li se meni cini ili je OLX izbacio opciju da se ostavi dojam na artikl koji nije narucen preko OLX dostave? Prije je bila opcija da na oglasu kliknes kupi prodavac potvrdi i ostavite dojmove, sada ne vidim tu opciju nego samo naruci i ostavis podatke za dostavu.

Skroz bezveze ako vise nije moguce to, sta se sa artiklima licno preuzimanje, sa artiklima koji se naruce preko neke druge brze poste, znaci za njih je nemoguce ostaviti dojam???
tap3ah75
Posts: 6092
Joined: 07/09/2009 14:14

#5834 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by tap3ah75 »

mashina44 wrote: 04/05/2024 17:06 Da li se meni cini ili je OLX izbacio opciju da se ostavi dojam na artikl koji nije narucen preko OLX dostave? Prije je bila opcija da na oglasu kliknes kupi prodavac potvrdi i ostavite dojmove, sada ne vidim tu opciju nego samo naruci i ostavis podatke za dostavu.

Skroz bezveze ako vise nije moguce to, sta se sa artiklima licno preuzimanje, sa artiklima koji se naruce preko neke druge brze poste, znaci za njih je nemoguce ostaviti dojam???
Ne može to više osim ako nije plaćeno 8 KM za dostavu
I neka ne može .... nema više nabijanja dojmova od jarana i sa drugih profila
Hakiz
Posts: 41032
Joined: 30/07/2015 20:01

#5835 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by Hakiz »

kB27 wrote: 04/05/2024 17:03
Hakiz wrote: 04/05/2024 16:56 A samo rečenicu ranije meni prebaciš oksimoron
Ja ti napisem pola papira kao obrazlozenje, ti procitas skoro dvije recenice i imputiras mi nesto sto je obrazlozeno u preostalih 10 recenica. Trebao si bar cijelu drugu recenicu boldirati jer je vec u njoj sadrzana sustina. Obrazlozio sam o kakvoj vrsti robe je rijec i smatram da je razumno objektivnom cijenom smatrati cijenu po kojoj se nesto bez problema prodaje. Za takvu robu cijena po kojoj nadjes "jednu budalu godisnje" je previsoka, a cijena po kojoj isti dan prodas koliko god imas dostupno je preniska - one nisu objektivne cijene. Takodjer, jasno je da nije rijec o robi poput Balenciaga selotejp-narukvice od 1999$, koja se prodaje po toj cijeni a objektivna cijena je 3$.

Usput, objektivna cijena kao egzaktan broj naravno ne postoji: postoji raspon koji opisuje elasticnost cijene, a unutar kojeg prodavac balansira ponudu i potraznju u skladu sa kolicinom robe koju ima na raspolaganju, profitom i mnogim drugim stvarima. Ali to je vec nauka za sebe, jedna od trenutno najplacenijih na svijetu, i nije bas za OLX prodaje.

Ali ne znam sto se trudim.
Nema objektivne cijene. Ne postoji. Postoje samo cijene po kojima neko želi prodati i neko želi kupiti.

Ti prodaješ po najvišoj cijeni koju neko želi za to platiti ovdje i sada. A to nije nužno objektivna cijena.
mashina44
Posts: 66
Joined: 23/03/2016 11:46

#5836 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by mashina44 »

Bez veze skroz, tako će se ostaviti dojamovi na možda 5% prodane robe sa OLX, jer neki prodavci uopšte neće da šalju BH Poštom, imaju sa drugima postama dogovor! Od mene čovjek danas uzeo nešto i da ostavi dojam ne može, treba naručiti preko OLX, a artikl već kod njega. Moglo se nabiti par dojmova tako na prevaru, a ne po 100 200
Hakiz
Posts: 41032
Joined: 30/07/2015 20:01

#5837 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by Hakiz »

Ima ljudi kojima prodaja na OLX nije biznis, samo se rješavaju stvari koje im više ne trebaju a neko će tako jeftino doći do nečega šta želi, pa im dojmovi nisu bitni.
bumerangss
Posts: 4527
Joined: 12/01/2015 16:47

#5838 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by bumerangss »

Hakiz wrote: 04/05/2024 17:31 Ima ljudi kojima prodaja na OLX nije biznis, samo se rješavaju stvari koje im više ne trebaju a neko će tako jeftino doći do nečega šta želi, pa im dojmovi nisu bitni.
Ja sam taj :D

Na olxu 8 godina
Prodao 20ak predneta a kupio 5 6
Ali volim gledati sta narod prodaje i za koliko
tap3ah75
Posts: 6092
Joined: 07/09/2009 14:14

#5839 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by tap3ah75 »

mashina44 wrote: 04/05/2024 17:22 Moglo se nabiti par dojmova tako na prevaru, a ne po 100 200
De mi ovo pojasni
Kako par može a ne može 100

Šta je npr tebe i mene sprječavalo da klikćemo povazdan jedan drugom na KUPI pa na ostavi dojam.

OLX ima dosta mana sa novom aplikacijom ali ovo sa dojmovima im je sad odlična stvar.
Kupiš, iskoristiš dostavu i ostaviš dojam.
zippoo87
Posts: 15890
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5840 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by zippoo87 »

mashina44 wrote: 04/05/2024 17:22 Bez veze skroz, tako će se ostaviti dojamovi na možda 5% prodane robe sa OLX, jer neki prodavci uopšte neće da šalju BH Poštom, imaju sa drugima postama dogovor! Od mene čovjek danas uzeo nešto i da ostavi dojam ne može, treba naručiti preko OLX, a artikl već kod njega. Moglo se nabiti par dojmova tako na prevaru, a ne po 100 200
Dobro je ovo rijeseno sa novim dojmovima...jer jedino je tako dokazivo da si stvarno ti kupac necega...dakle,narucio si,uspjesno je realizovana dostava i to je dokaz da si kupio robu. Onda mozes ostaviti dojam.

Kod onih fiktivnih dojmova...kliknes na "kupi",prodavac prihvati i eto ga,pises dojmove a u stvarnosti nisi nista ni prodao ni kupio,nego se nabijali lazni dojmovi.

Btw. dobro je kada neko ima pozitivne dojmove ali nije to kod nas nikada zazivjelo u formi na kojoj to funkcionise u svijetu,jer se od samog starta dojmovi mogli lazirati i ljudi pravili po 10 laznih profila i sa tih profila klikcali i ostavljali dojmove jedni drugim...jadno i ofirno.

Dok recimo na poznatim svjetskim platformama,reputacija ,dojmovi su osnov kupovine a kod nas to niko i ne gleda. Mislim,mozda neko i gleda ali ne u fazonu da od toga zavisi da li ce nesto kupiti od tebe .
Hakiz
Posts: 41032
Joined: 30/07/2015 20:01

#5841 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by Hakiz »

Šta ako neko neće da ostavi dojam, bilo kupac, bilo prodavac?

Kupio sam, zadovoljan sam prodavcem, ali ne ostavim dojam o prodavcu?

I obratno, prodao sam, kupac je platio i nije pravio probleme, ali ne ostavim dojam o kupcu?

I tako neko proda 300 stvari, a 40 ljudi mu ostavi dojam. Treba uzeti u obzir to da ljudi shvataju normalnim kada nešta dobro prođe, pa nemaju potrebu ili želju ostaviti dobar dojam o nekome, a kada su nezadovoljni, bore se, pa su spremniji ostaviti loš dojam o nekome. I imaš 30 nezadovoljnih kupaca (uključujući one koji iz nekih svojih psihoza hoće da ti napakoste pa ti stave dojam loš iako je sve prošlo OK) koji ostave dojam loš, 10 zadovoljnih koji ostave dojam dobar, ali imaš još 260 zadovoljnih kupaca koji ne ostave dojam jer je sve prošlo OK i neće više da gube vrijeme na završenu stvar. Ispadneš loš prodavač po odnosu ostavljenih dojmova, a zapravo nisi loš.

Prodam stvar, označim oglas završenim, ne ostavim dojam o kupcu, kupac o meni ne ostavi dojam, poslije 30 dana izbrišem oglas.

Šta se dobilo? Ništa, u suštini.
Hakiz
Posts: 41032
Joined: 30/07/2015 20:01

#5842 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by Hakiz »

bumerangss wrote: 04/05/2024 23:59
Hakiz wrote: 04/05/2024 17:31 Ima ljudi kojima prodaja na OLX nije biznis, samo se rješavaju stvari koje im više ne trebaju a neko će tako jeftino doći do nečega šta želi, pa im dojmovi nisu bitni.
Ja sam taj :D

Na olxu 8 godina
Prodao 20ak predneta a kupio 5 6
Ali volim gledati sta narod prodaje i za koliko
Takođe. Prodao 5-6, kupio 2-3.
User avatar
Quaresma
Posts: 6745
Joined: 19/07/2010 16:37

#5843 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by Quaresma »

generalno meni dojmovi nisu vazni, ali mi je vazan kako opisu i kakve informacije daju.

ne volim ispitivati da li nesto radili ili ne, jer generalno nas narod je nepismen, bez osjecaja za suradnju, pa mi se tako desavalo da dobijem bas bezobrazne odogove.

imam nekih hobija u zadnje vrijeme i treba mi jedna usluga, nasao lika na piku za to, mrsko mi se bilo javljati dugo vremena, javim mu se, fino upitam, odgovor prvi dobijem nakon dva dana, drugi odgovor evo 3 ili 4. dan prolazi lik nista ne odgovara.
User avatar
M416
Posts: 2357
Joined: 05/11/2014 13:45
Location: AP

#5844 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by M416 »

Uglavnom kupce ne interesuje ostavljanje dojmova nakon zavrsene transakcije tako da sam na ovoj novoj platformi imao 56 dostava,a samo tri kupca su ostavila dojam.Mislim da niko vise i ne gleda dojmove nego koliko prodavac ima uspjesno realizovanih dostava.
User avatar
Truba
Posts: 82392
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5845 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by Truba »

Ma ne znaju
Hakiz
Posts: 41032
Joined: 30/07/2015 20:01

#5846 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by Hakiz »

M416 wrote: 05/05/2024 07:30 Uglavnom kupce ne interesuje ostavljanje dojmova nakon zavrsene transakcije tako da sam na ovoj novoj platformi imao 56 dostava,a samo tri kupca su ostavila dojam.Mislim da niko vise i ne gleda dojmove nego koliko prodavac ima uspjesno realizovanih dostava.
Ima i tu mogućnosti za grešku.

Neko prodaje jeftino frižider ili veš mašinu jer je kupio nove, a stari još rade. Ili ormar, bilo šta veliko i/ili teško. Teško će to ići preko OLX dostave, vjerovatnije je da će kupac doći na adresu sa rajom da odnese. Dogovore se kupac i prodavac preko poruka ili telefonom. A bez OLX dostave nema ni obilježavanja prodaje kao uspješne, nema informacije da se uopšte realizovala, nema kredita, nema ništa. Samo oglas nestane ili bude obilježen kao završen. A sve prošlo na zadovoljstvo i kupca i prodavca.

Tako da se opet može dobiti pogrešna slika o prodavcu ili kupcu.
User avatar
M416
Posts: 2357
Joined: 05/11/2014 13:45
Location: AP

#5847 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by M416 »

@Hakiz

Mislio sam iskljucivo na realizovane/zavrsene putem integrisane OLX dostave i takvih imam 56 uspjesnih dostava,a na taj nacim da mi neko dodje licno i preuzme sam imao zadnju godinu i pol najmanje 100 do 120 prodaja i to ne racunam jer na profilu svakog korisnika pise koliko je imao uspjesnih OLX dostava putem bh exprees dostave.

Image
zippoo87
Posts: 15890
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#5848 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by zippoo87 »

Hakiz wrote: 05/05/2024 02:19 Šta ako neko neće da ostavi dojam, bilo kupac, bilo prodavac?

Kupio sam, zadovoljan sam prodavcem, ali ne ostavim dojam o prodavcu?

I obratno, prodao sam, kupac je platio i nije pravio probleme, ali ne ostavim dojam o kupcu?

I tako neko proda 300 stvari, a 40 ljudi mu ostavi dojam. Treba uzeti u obzir to da ljudi shvataju normalnim kada nešta dobro prođe, pa nemaju potrebu ili želju ostaviti dobar dojam o nekome, a kada su nezadovoljni, bore se, pa su spremniji ostaviti loš dojam o nekome. I imaš 30 nezadovoljnih kupaca (uključujući one koji iz nekih svojih psihoza hoće da ti napakoste pa ti stave dojam loš iako je sve prošlo OK) koji ostave dojam loš, 10 zadovoljnih koji ostave dojam dobar, ali imaš još 260 zadovoljnih kupaca koji ne ostave dojam jer je sve prošlo OK i neće više da gube vrijeme na završenu stvar. Ispadneš loš prodavač po odnosu ostavljenih dojmova, a zapravo nisi loš.

Prodam stvar, označim oglas završenim, ne ostavim dojam o kupcu, kupac o meni ne ostavi dojam, poslije 30 dana izbrišem oglas.

Šta se dobilo? Ništa, u suštini.
Pa ako hoce ostaviti,neka ostavi,ako nece,ne mora.
Ja sam napisao da kod nas dojmovi nisu mjerodavni i da to slabo ko i gleda.
I ja na 100 prodatih artikala,dobijem 3-4 dojma ali niti to trazim od koga,niti mi je bitno...mada ima 80-90 pozitivnih,nakupilo se za 15 godina na olxu 😁

A sto se tice negativnih dojmova i da ti neko najmerno ostavlja takve,ja za 15 godina nisam imao nijedan takav slucaj,tako da je to rijetkost...drugo je ako zasluzis negativan a i to kod nasih ljudi sve se nesto necka,mada govnetu treba lupiti odma negativan.
A meni je najjace ovo blokiranje ...primjer,javi mi se,obori cijenu nenormalno,ja mu na njegov artikal dam isto tako nenormalnu ponudu,on me blokira 🤣🤣🤣
Hakiz
Posts: 41032
Joined: 30/07/2015 20:01

#5849 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by Hakiz »

zippoo87 wrote: 05/05/2024 11:58
Hakiz wrote: 05/05/2024 02:19 Šta ako neko neće da ostavi dojam, bilo kupac, bilo prodavac?

Kupio sam, zadovoljan sam prodavcem, ali ne ostavim dojam o prodavcu?

I obratno, prodao sam, kupac je platio i nije pravio probleme, ali ne ostavim dojam o kupcu?

I tako neko proda 300 stvari, a 40 ljudi mu ostavi dojam. Treba uzeti u obzir to da ljudi shvataju normalnim kada nešta dobro prođe, pa nemaju potrebu ili želju ostaviti dobar dojam o nekome, a kada su nezadovoljni, bore se, pa su spremniji ostaviti loš dojam o nekome. I imaš 30 nezadovoljnih kupaca (uključujući one koji iz nekih svojih psihoza hoće da ti napakoste pa ti stave dojam loš iako je sve prošlo OK) koji ostave dojam loš, 10 zadovoljnih koji ostave dojam dobar, ali imaš još 260 zadovoljnih kupaca koji ne ostave dojam jer je sve prošlo OK i neće više da gube vrijeme na završenu stvar. Ispadneš loš prodavač po odnosu ostavljenih dojmova, a zapravo nisi loš.

Prodam stvar, označim oglas završenim, ne ostavim dojam o kupcu, kupac o meni ne ostavi dojam, poslije 30 dana izbrišem oglas.

Šta se dobilo? Ništa, u suštini.
Pa ako hoce ostaviti,neka ostavi,ako nece,ne mora.
Ja sam napisao da kod nas dojmovi nisu mjerodavni i da to slabo ko i gleda.
I ja na 100 prodatih artikala,dobijem 3-4 dojma ali niti to trazim od koga,niti mi je bitno...mada ima 80-90 pozitivnih,nakupilo se za 15 godina na olxu 😁

A sto se tice negativnih dojmova i da ti neko najmerno ostavlja takve,ja za 15 godina nisam imao nijedan takav slucaj,tako da je to rijetkost...drugo je ako zasluzis negativan a i to kod nasih ljudi sve se nesto necka,mada govnetu treba lupiti odma negativan.
A meni je najjace ovo blokiranje ...primjer,javi mi se,obori cijenu nenormalno,ja mu na njegov artikal dam isto tako nenormalnu ponudu,on me blokira 🤣🤣🤣
Dobar dan, koliko košta?

100.

Može li za 80?

Sada je 110. Sljedeće Vaše obaranje cijene bit će 120.

Neka se pita šta se dešava :lol:
Hakiz
Posts: 41032
Joined: 30/07/2015 20:01

#5850 Re: OLX.BA - sve o tome

Post by Hakiz »

M416 wrote: 05/05/2024 11:01 @Hakiz

Mislio sam iskljucivo na realizovane/zavrsene putem integrisane OLX dostave i takvih imam 56 uspjesnih dostava,a na taj nacim da mi neko dodje licno i preuzme sam imao zadnju godinu i pol najmanje 100 do 120 prodaja i to ne racunam jer na profilu svakog korisnika pise koliko je imao uspjesnih OLX dostava putem bh exprees dostave.

Image
Da, to i ja kažem. Broj uspješnih transskcija na OLX nije pravi broj stvarno obavljenih transakcija na obostrano zadovoljstvo.

OLX, zapravo, broji pošiljke prevezene BH Express dostavom, ne stvarni broj transakcija obavljenih preko platforme.
Post Reply