Olimpijske igre Tokyo 20/21

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#1251 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by bingov buraz »

sukis wrote: 05/08/2021 17:12
suspect_zero wrote: 05/08/2021 16:14

Bosna čuva nevinost za pravog, ta neće sa Japanom....čekaj dok OI budu u kojoj Arapskoj zemlji...Turskoj eventualno :oops: :D
Ako sacuvamo nevinost i u lijepom Parizu onda ebaji ga.

Interesuje me sta je sa karatea kod nas, zar mi nismo imali kao drzava evropske i svjetske prvake u karateu?

Ja ne znam kada ce kod nas biti mogucnost da u ekipnim sportovima napravimo nesto, gledam srbe, tri ekipe u polufinalu, dva veoma izvjesna finala, i hrvati isto, ovu olimpijadu su podbacili u ekipnim sportovima ali su prije itekako imali uspjeha, ja mislim da kod nas takvo nesto nikad nece biti.
Osvoje po pedeset medalja na seoskim turnirima,ko god ode dobije medalju,karate je kod nas obezvrijeđen,kad izađu igdje vani nastane suša.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55624
Joined: 15/12/2008 16:53

#1252 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by ultima_palabra »

sukis wrote: 05/08/2021 17:12
suspect_zero wrote: 05/08/2021 16:14

Bosna čuva nevinost za pravog, ta neće sa Japanom....čekaj dok OI budu u kojoj Arapskoj zemlji...Turskoj eventualno :oops: :D
Ako sacuvamo nevinost i u lijepom Parizu onda ebaji ga.

Interesuje me sta je sa karatea kod nas, zar mi nismo imali kao drzava evropske i svjetske prvake u karateu?

Ja ne znam kada ce kod nas biti mogucnost da u ekipnim sportovima napravimo nesto, gledam srbe, tri ekipe u polufinalu, dva veoma izvjesna finala, i hrvati isto, ovu olimpijadu su podbacili u ekipnim sportovima ali su prije itekako imali uspjeha, ja mislim da kod nas takvo nesto nikad nece biti.
Nema ni jednih ni drugih u muskim ekipnim sportovima, osim vaterpola koji profesionalno igra 10 drzava.
suspect_zero
Posts: 25757
Joined: 11/10/2008 21:45

#1253 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by suspect_zero »

konami666 wrote: 05/08/2021 17:23 Nije realno, možda ako do Pariza uvedu disciplinu bacanje pogleda uvis
Samo hrkljuš :D

https://m.youtube.com/watch?v=J71Fe0g38 ... e=youtu.be
breuer
Posts: 7205
Joined: 06/07/2009 15:44

#1254 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by breuer »

mi imamo Oskara :oops:

:mrgreen:
User avatar
House
Posts: 46703
Joined: 17/03/2010 15:36

#1255 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by House »

šta ka'e peza zadovoljan rezultatom :cry:

tugo moja
Sociolog
Posts: 4339
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#1256 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by Sociolog »

Evo ova Alice Schmidt svabica proglasena naljepsom sportiskinjom.

Stvarno je prelijepa, nema sta.
U faci ko Pamela Ander.iz mladjih dana.

Prelijepa i prezgodna, slazem se da je broj 1 na Olimpijadi.

Nek ode u instagramushe, od atletike nema vajde.
sukis
Posts: 429
Joined: 11/02/2009 19:46
Location: Sarajevo

#1257 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by sukis »

ultima_palabra wrote: 05/08/2021 17:30
sukis wrote: 05/08/2021 17:12

Ako sacuvamo nevinost i u lijepom Parizu onda ebaji ga.

Interesuje me sta je sa karatea kod nas, zar mi nismo imali kao drzava evropske i svjetske prvake u karateu?

Ja ne znam kada ce kod nas biti mogucnost da u ekipnim sportovima napravimo nesto, gledam srbe, tri ekipe u polufinalu, dva veoma izvjesna finala, i hrvati isto, ovu olimpijadu su podbacili u ekipnim sportovima ali su prije itekako imali uspjeha, ja mislim da kod nas takvo nesto nikad nece biti.
Nema ni jednih ni drugih u muskim ekipnim sportovima, osim vaterpola koji profesionalno igra 10 drzava.
Nema ih ovu olimpijadu, proslu su bili srbi osim vaterpola i kosarka je bila, imali su cak tri finala u ekipnim sportovima u Riu, u cetiri ekipna sporta osvojili medalje, pa ne zaboraviti zlatnu generaciju brace Grbic u odbojci. Hrvatska isto tako u rukometu, sto se tice vaterpola tu su i jedni i drugi uvijek u vrhu.

Odbojkasice Srbije su aktuelne svjetske i evropske prvakinje, i vicesampionke iz Ria, i sada napadaju zlato sto je realno za ocekivati i da uzmu, odbojka je ubjedljivo najpopilularniji zenski sport na planeti, i ta dominacija koju imaju vec godinama je posle finala Hrvatske na SP u nogometu i najveci uspjeh u ekipnim sportovima u ex-yu, kosarkasice bi isle u finale na ovim igrama da su imale srece u zrijebu sasvim sigurno, ne zaboravimo da su aktuelne evropske prvakinje i vjerovatno trece i sa ovih olimpijskih igara.

Mene interesuje gdje smo mi gledajuci sve ovo, i Srbija i Hrvatska ne ulazu neke ogromne kolicine novca u sport ali ipak imaju ogromne uspjehe, to se mora priznati.
Iker C
Posts: 3006
Joined: 04/07/2010 11:48

#1258 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by Iker C »

Hrvati i Srbi su ultratalentovani za sport , takodjer imaju izrazen pobjednicki mentalitet. Dakle imaju sve ono sto mi nemamo, a sto se tice ulaganja u sportiste, ni u Srbiji ni u Hrvatskoj nije bajno.
El_comadante
Posts: 7919
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#1259 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by El_comadante »

kaže za naše treba imati uvjete, pare i svašta nešta da bi se ostvarila medalja. onda pogledaš listu osvajača medalja Sirija, tamo rat koliko 10 godina kakve oni imaju uvijete? San Marino država od koliko 40.000 ljudi kakve oni imaju uslove za sport. pa Turkmenistan veća sirotinja od nas imaju medalju. pa ovih par afričkih zemlja su siromašnije od nas recimo Uganda, pa onda ove otoče države kariba sve imaju stanovnika ko kanton Sarajevo a imaju medalju Bahami, Barbados, Granada i tako redom. ali samo mi imamo izgovor i opravdanje zašto nešto nismo ostvarili. više sreče drugi put.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#1260 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by spinel_ »

I ja sam razocaran i zao mi je najvise zbog Tuke ali jbg kad posaljes 7 sportista znas na cemu si i da tu ne mozes nista ocekivati. Posalji 20-30 ljudi najmanje u ovim individualnim sportovima i nesto ce i biti.
User avatar
prasoje
Posts: 783
Joined: 04/02/2020 11:10

#1261 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by prasoje »

El_comadante wrote: 05/08/2021 20:54 kaže za naše treba imati uvjete, pare i svašta nešta da bi se ostvarila medalja. onda pogledaš listu osvajača medalja Sirija, tamo rat koliko 10 godina kakve oni imaju uvijete? San Marino država od koliko 40.000 ljudi kakve oni imaju uslove za sport. pa Turkmenistan veća sirotinja od nas imaju medalju. pa ovih par afričkih zemlja su siromašnije od nas recimo Uganda, pa onda ove otoče države kariba sve imaju stanovnika ko kanton Sarajevo a imaju medalju Bahami, Barbados, Granada i tako redom. ali samo mi imamo izgovor i opravdanje zašto nešto nismo ostvarili. više sreče drugi put.
Osvoji San Marino i svoju treću medalju! :) Bronza u rvanju. Po meni oni ispadoše najuspešnija država na ovoj olimpijadi.
suspect_zero
Posts: 25757
Joined: 11/10/2008 21:45

#1262 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by suspect_zero »

prasoje wrote: 05/08/2021 21:01
El_comadante wrote: 05/08/2021 20:54 kaže za naše treba imati uvjete, pare i svašta nešta da bi se ostvarila medalja. onda pogledaš listu osvajača medalja Sirija, tamo rat koliko 10 godina kakve oni imaju uvijete? San Marino država od koliko 40.000 ljudi kakve oni imaju uslove za sport. pa Turkmenistan veća sirotinja od nas imaju medalju. pa ovih par afričkih zemlja su siromašnije od nas recimo Uganda, pa onda ove otoče države kariba sve imaju stanovnika ko kanton Sarajevo a imaju medalju Bahami, Barbados, Granada i tako redom. ali samo mi imamo izgovor i opravdanje zašto nešto nismo ostvarili. više sreče drugi put.
Osvoji San Marino i svoju treću medalju! :) Bronza u rvanju. Po meni oni ispadoše najuspešnija država na ovoj olimpijadi.
Nisi daleko, obzirom na broj stanovnika i da nisu neka sportska velesila to je sasvim ok.
suspect_zero
Posts: 25757
Joined: 11/10/2008 21:45

#1263 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by suspect_zero »

Nemojte se sada toliko crnjačiti, ako ništa znamo da ima siromašnijih od nas :D
konami666
Posts: 2500
Joined: 11/05/2015 21:57

#1264 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by konami666 »

El_comadante wrote: 05/08/2021 20:54 kaže za naše treba imati uvjete, pare i svašta nešta da bi se ostvarila medalja. onda pogledaš listu osvajača medalja Sirija, tamo rat koliko 10 godina kakve oni imaju uvijete? San Marino država od koliko 40.000 ljudi kakve oni imaju uslove za sport. pa Turkmenistan veća sirotinja od nas imaju medalju. pa ovih par afričkih zemlja su siromašnije od nas recimo Uganda, pa onda ove otoče države kariba sve imaju stanovnika ko kanton Sarajevo a imaju medalju Bahami, Barbados, Granada i tako redom. ali samo mi imamo izgovor i opravdanje zašto nešto nismo ostvarili. više sreče drugi put.
To je najviše do ideologije i religije nažalost. Komunizam gdje nisi mogao doći do izražaja ako partija ne dozvoli i onda religija koja kaže da je sve Bog već odredio i da se ti tu puno ne pitaš. Sa takvim mentalnim sklopom se teško gradi pobjednički mentalitet kad misliš da je sve predodređeno.
sukis
Posts: 429
Joined: 11/02/2009 19:46
Location: Sarajevo

#1265 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by sukis »

konami666 wrote: 05/08/2021 21:19
El_comadante wrote: 05/08/2021 20:54 kaže za naše treba imati uvjete, pare i svašta nešta da bi se ostvarila medalja. onda pogledaš listu osvajača medalja Sirija, tamo rat koliko 10 godina kakve oni imaju uvijete? San Marino država od koliko 40.000 ljudi kakve oni imaju uslove za sport. pa Turkmenistan veća sirotinja od nas imaju medalju. pa ovih par afričkih zemlja su siromašnije od nas recimo Uganda, pa onda ove otoče države kariba sve imaju stanovnika ko kanton Sarajevo a imaju medalju Bahami, Barbados, Granada i tako redom. ali samo mi imamo izgovor i opravdanje zašto nešto nismo ostvarili. više sreče drugi put.
To je najviše do ideologije i religije nažalost. Komunizam gdje nisi mogao doći do izražaja ako partija ne dozvoli i onda religija koja kaže da je sve Bog već odredio i da se ti tu puno ne pitaš. Sa takvim mentalnim sklopom se teško gradi pobjednički mentalitet kad misliš da je sve predodređeno.
Jarane mani religije i komunizmma i drugi su sve to prosli i imaju ali ipak osvajaju medalje.
Nas problem je sto mi uopste memamo ideju ko bi mogao osvojiti medalju ni sledecu olimpijadu, pricam o individualnim sportovima, sto se tice ekipnih to mozemo samo sanjati.

Polagao sam nade da bi Tuka mogao nesto napraviti, on je jedina svijetla tacka u svemu ovome, medjutim nije uspio, tako da za tri godine ima jos manje sanse ako uopste bude mogao ici u Pariz.

Ja kapiram da mi nemamo sanse u sprinterskim disciplinama kraj onih ludih jamajcanki, amerikanaca..itd.. ali toliko je sportova na olimpijadi zar je moguce da mi ni u jednom nemamo sansu za makar bronzanu medalju?
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1266 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by cyprus »

Čestitke i za Burkinu :-D Ja OI ponajviše pratim zbog ovih država kojima pođe za rukom da se razdjeviče - baš mi milo bude :) Amerike, Kine, Rusije i slični mi nisu interesantni...

Nego, što se tiče nas - evo samo još jednom da ponovim najvažnije (i neću više, I promise):

1. Ovo su bile dosad najbolje igre za nas, i to je po meni više razloga za zadovoljstvo, nego nezadovoljstvo... Na svim olimpijadama dosad su velika većina naših takmičara bili puki turisti, miljama daleko od onih najboljih, i sa geslom "važno je učestvovati",,, Ovo je prvi put da je VEĆINA naših olimpijaca bila konkurentna... Tuka i Pezer finalisti... Nele se borio u polufinalu i repasažu... Larisa pobjeda i poraz od osvajačice medalje... Lana nije prošla kvalifikacije, ali nije ni bila daleko - vidi se da nije tu zalutala... Sada je bitno da se uzlazni trend održi, da ne ispadne ovo samo bljesak, nakon kojeg se vraćamo u potpuno sivilo...

2. Napaćeni smo, previše smo napaćeni... Previše je grča nekakvog... Mentalitet se mora mijenjati - ali prvenstveno onaj u javnosti... Čekamo taj nekakav sportski iskorak (eto medalju npr.) ko ozeblo sunce, ko Englezi što čekaju da im "dođe kući"... Bojim se da će na ovaj način teško doći do tog iskoraka... Mnogi se neće složit - ali mislim da se prema svemu tome treba emotivno postavit opuštenije, a sa sistemske strane puno organizovanije... Ovaj naš miks stihije, i naizmjenične euforije i letargije je definitivno recept za neuspjeh...

3. Kada je u pitanju naše razdjevičenje, fokus mora biti na borilačkim sportovima... To su sportovi gdje se osvajaju četiri medalje, gdje je konkurencija slabija (nijedna država ne šalje više od jednog takmičara u jednoj kategoriji), gdje imamo nekakvu tradiciju... Dakle, tekvando, džudo, karate i boks... Ne znam ima li kod nas hrvanja... Cilj treba biti da se do Pariza osposobi bar 6-7 takmičara koji bi mogli doć do norme u ovim sportovima... Kad budemo imali taj kvantitet, kvalitet za medalju će sam isplivat... Da ima kakve pameti i organizacije istog momenta bi se razradili strateški koraci u tom pravcu... Jedan od tih koraka bi bilo forsiranje olimpijskih disciplina nauštrb ne-olimpijskih, kako po pitanju finansiranja, tako i promocije...
User avatar
Micah
Posts: 873
Joined: 09/03/2021 17:43

#1267 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by Micah »

Ili sve to ili da čekamo da se rodi neki bošnjački freak (namjerno kažem bošnjački jer će susjedne države brzo provaliti h/s mega talente i regrutovati ih za sebe) koji će na čisti talent i malo rada biti dovoljno dobar za medalju. Nije ovo država za nešto sistemski, baš suprotno. Sve je to na ho-ruk manje više.

A rodiće se prije ili kasnije, ili je već rođen. Nemamo mi ni sportsku olimpijsku tradiciju a ni državni projekat kao u mnogim državama koje na taj način pokazuju svoje geopolitičke mišiće. Mi smo jedan siromašniji protektorat sa neizvjesnom budućnosti i to nije okruženje za miran i spokojan rad, trening i planiranje.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1268 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by cyprus »

Micah wrote: 05/08/2021 23:46 Ili sve to ili da čekamo da se rodi neki bošnjački freak (namjerno kažem bošnjački jer će susjedne države brzo provaliti h/s mega talente i regrutovati ih za sebe) koji će na čisti talent i malo rada biti dovoljno dobar za medalju. Nije ovo država za nešto sistemski, baš suprotno. Sve je to na ho-ruk manje više.

A rodiće se prije ili kasnije, ili je već rođen. Nemamo mi ni sportsku olimpijsku tradiciju a ni državni projekat kao u mnogim državama koje na taj način pokazuju svoje geopolitičke mišiće. Mi smo jedan siromašniji protektorat sa neizvjesnom budućnosti i to nije okruženje za miran i spokojan rad, trening i planiranje.
Pa evo, Tuka je freak... Ali jedan freak najčešće nije dovoljan... Mora biti masa prosječnih, da bi neko iz te mase postao iznadprosječan i ozbiljan kandidat za neku medalju... OK, u teoriji nije nemoguće, čak je i u praksi ponegdje bilo toga, ali su pravo rijetki takvi slučajevi, da bez kvantiteta dođe kvalitet... I ako to budemo čekali, definitivno ćemo se načekati...
Sociolog
Posts: 4339
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#1269 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by Sociolog »

Cyprus

Nemamo mladje raje.
Prazni nam se bazen za jedno 30% nego recimo 2010.

Dosta mladje raje ne trenira nikakav sport. Raja ovisna o tehnologijama i virtuelnom svijetu nazalost.

Ako se sjecas Cyprus poslije rata krajem 90tih, koliko je bilo besplatnih skoli za razne sportove odbojka rukomet i kosarka.

( Sinpos Sar)
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#1270 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by karanana »

Pa evo i kad smo bili u jugoslaviji i kad smo svi zajedno bili i srbi i hrvati i bosnjaci i svi ostali inkad smo svi imali jednake uslove i relativno jednaka finansiranja, opet su dominirali srbi hrvati i slovenci. Znaci, eto nazovite me kako hocete, ali ima nesto i u genima i mentalitetu.

E jesu karine postali na olimpijadi, sad i u ritmickoj gimnastici nema vise dobrih kamera snimaka.
sukis
Posts: 429
Joined: 11/02/2009 19:46
Location: Sarajevo

#1271 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by sukis »

Bilo je dosta vise uspjeha prije kod nas vec sada posle rata, posle rata fakticki nemamo nista, sav zenski sport nam je u banani, osim iskoraka kosarkasica mada i tu ako gledamo po nacionalnosti srpkinje i hrvatice cine ured cijelu reprezentaciju uz jednu strankinju bez koje ne bi ni imali takav uspjeh na prvenstvu. Geni kao geni ima dosta mijesanih brakova, bilo ih a ima i sada, znaci da nije ni do toga.

Amerikanke vise nego lako i zasluzeno pobijedile Srbiju u polufinalu u odbojci tako ce biti i u kosarci vode 18 razlike na poluvrenenu, Srbiji vjerovatno dvije bronze sto je svakako veliki uspjeh. Srpkinja u karateu ide na zlato vjerovatno, mogle bi komsije uz malo srece do deset medalja na igrama.
El_comadante
Posts: 7919
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#1272 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by El_comadante »

spinel_ wrote: 05/08/2021 20:57 I ja sam razocaran i zao mi je najvise zbog Tuke ali jbg kad posaljes 7 sportista znas na cemu si i da tu ne mozes nista ocekivati. Posalji 20-30 ljudi najmanje u ovim individualnim sportovima i nesto ce i biti.
nije ni to. recimo San Marino pošalje % sportista, dakle manje od nas, i osvoje 3 medalje.
El_comadante
Posts: 7919
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#1273 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by El_comadante »

konami666 wrote: 05/08/2021 21:19
El_comadante wrote: 05/08/2021 20:54 kaže za naše treba imati uvjete, pare i svašta nešta da bi se ostvarila medalja. onda pogledaš listu osvajača medalja Sirija, tamo rat koliko 10 godina kakve oni imaju uvijete? San Marino država od koliko 40.000 ljudi kakve oni imaju uslove za sport. pa Turkmenistan veća sirotinja od nas imaju medalju. pa ovih par afričkih zemlja su siromašnije od nas recimo Uganda, pa onda ove otoče države kariba sve imaju stanovnika ko kanton Sarajevo a imaju medalju Bahami, Barbados, Granada i tako redom. ali samo mi imamo izgovor i opravdanje zašto nešto nismo ostvarili. više sreče drugi put.
To je najviše do ideologije i religije nažalost. Komunizam gdje nisi mogao doći do izražaja ako partija ne dozvoli i onda religija koja kaže da je sve Bog već odredio i da se ti tu puno ne pitaš. Sa takvim mentalnim sklopom se teško gradi pobjednički mentalitet kad misliš da je sve predodređeno.
nije ni to u pitanju. evo recimo Kazahstan, Uzbekistan i Turkmenistan su bili pod SSSRom, dakle komunizmim, a poslije raspada su samostalne države većinski muslimanske kao i mi slično pa opet osvajaju medalje. dakle nije to.
sukis
Posts: 429
Joined: 11/02/2009 19:46
Location: Sarajevo

#1274 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by sukis »

El_comadante wrote: 06/08/2021 08:23
konami666 wrote: 05/08/2021 21:19

To je najviše do ideologije i religije nažalost. Komunizam gdje nisi mogao doći do izražaja ako partija ne dozvoli i onda religija koja kaže da je sve Bog već odredio i da se ti tu puno ne pitaš. Sa takvim mentalnim sklopom se teško gradi pobjednički mentalitet kad misliš da je sve predodređeno.
nije ni to u pitanju. evo recimo Kazahstan, Uzbekistan i Turkmenistan su bili pod SSSRom, dakle komunizmim, a poslije raspada su samostalne države većinski muslimanske kao i mi slično pa opet osvajaju medalje. dakle nije to.
Nikako se mi ne mozemo porediti sa Uzbekistanom i Turkmenistanom sto se tice religije, kod nas je ipak dosta manji odnos vecine u odnosu na manjinu.

Evo recimo jedan primjer onaj mali Majdov sto se htio takmiciti za nas i bukvalno su djecka otjerali, nije ni on osvoijo medalju, medjutim sledece igre ce biti jos vise konkurentniji za medalju, imali bi njega sledece igre, pa malu Lanu, pa sto ne i Tuka, Pezer, pa jos neko da iskoci i eto vec mogucnosti da negdje bude uspjeha i medalje, ovako ides da ucestvujes i uvijek samo to.

Mislim kada se sve sabere, od odlaska kvalitetnih sportista u susjedne drzave, mozda malo religije, i najbitnije stvari lopovluka u drzavi, raznih uhljeba koji nemaju osjecaja za drugog i boljeg od njih bilo u privredi, ekonomiji, sportu, da ne pricam o zaposljavanju na stranackoj i nacionalnoj liniji, mislim da kada bi se napravila neka kontrola i reforma da bi bili medju vodecim drzavama po broju nestrucnih ljudi na veoma bitnim pozicijama, kako u svemu drugom tako i u sportu, zato i jesmo u mnogim stvarima sadaka drzava jer nemamo nista svoje, takodje jos jedna veoma bitna stvar je ta da nemamo omladine sva omladina ili odlazi ili planira da ide iz ove j.ebene drzave u kojoj nemaju buducnosti u bilo cemu da se bave jer je neciji retard uhljeb uvijek u prednosti ispred njih u bilo cemu.
Last edited by sukis on 06/08/2021 08:56, edited 2 times in total.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1275 Re: Olimpijske igre Tokyo 20/21

Post by cyprus »

El_comadante wrote: 06/08/2021 08:23
konami666 wrote: 05/08/2021 21:19

To je najviše do ideologije i religije nažalost. Komunizam gdje nisi mogao doći do izražaja ako partija ne dozvoli i onda religija koja kaže da je sve Bog već odredio i da se ti tu puno ne pitaš. Sa takvim mentalnim sklopom se teško gradi pobjednički mentalitet kad misliš da je sve predodređeno.
nije ni to u pitanju. evo recimo Kazahstan, Uzbekistan i Turkmenistan su bili pod SSSRom, dakle komunizmim, a poslije raspada su samostalne države većinski muslimanske kao i mi slično pa opet osvajaju medalje. dakle nije to.
Pogrešna je ocjena da komunizam negativno utiče na sportske rezultate - pogledati šta su u onom vaktu osvajale Istočna Njemačka, Bugarska, Rumunija i slične... O Sovjetskom Savezu da ne govorim... Bugari su se tada npr. sa olimpijada obično vraćali sa 20+ medalja, a sada ulove tek poneku...

Međutim, da religija, kao važan element kulture utiče na percepciju sporta, a potom i sportske uspjehe - to itekako... I generalno se može reći da je stepen religioznosti u nekom društvu obično obrnuto proporcionalan sportskim dostignućima istog... Religiozne individue i visokoreligiozne zajednice su manje usmjerene na ovozemljasku kompetitivnost...
Post Reply