Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
The BEN10
Posts: 7557
Joined: 19/09/2011 09:03

#51 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by The BEN10 »

Pogledajte šta ste pisali pa ćete vidjeti - koliko samo omalovažavanja i relativiziranja. Ko da se radi o osvajanju nagrade na lokalnom vašaru.
Kao odgovor na takve nevjerovatne stvari šta drugo da čovjek radi nego da ponavlja elementarne stvari? Kažem vam - osim ličnih stavova niste naveli nijedan jedini validan stav bilo koga relevantnog!
Nije vam PMF daleko: odete do bilo kojeg profesora i pitajte šta znače te medalje. I onda dođite ovdje i na bazi stava nekoga ko je relevantan pšite postove. Jel pošteno?
Da ne kažem da se postavite na način da pred punim amfiteatrom na kraju predavanja kažete Jamaku npr - profesore, one medalje sa IMO su totalna glupost, to ništa ne valja! Evo, platit ću večeru bilo kojem od vas ko se usudi uraditi tako nešto, birajte lokaciju slobodno!
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#52 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by JThomas »

baš te krenulo. ne znam šta je razlog. niko osim postavljača teme (control panel) nije napisao ništa slično, pa ni ja.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#53 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by Sanjarko »

Ma sve duure, ali patenti i inovacije se najvise gledaju ako cemo pravo. A Amerika je tata-mata za to ali i mi nismo bas losi, to sam davno cuo, i Izrael je visoko plasiran ako se nevaram.
The BEN10
Posts: 7557
Joined: 19/09/2011 09:03

#54 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by The BEN10 »

JThomas wrote:baš te krenulo. ne znam šta je razlog. niko osim postavljača teme (control panel) nije napisao ništa slično, pa ni ja.
Sve i jedan post ti je na foru: ad-hominem - "Ti ovako, ti onako".
Nijedan jedini citat bilo koga, validan argument, ništa.
Nevjerovatno kako ti uspijeva već treću stranicu zadržati gard ozbiljnog diskutanta, a drugome spočitavati nešto. Smiješno...
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#55 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by cyprus »

Medalje donijeli i geografi :) :) :)

Image

Image

Image
Na upravo završenoj Geografskoj olimpijadi Srednje, Južne i Jugoistočne Evrope, Bosna i Hercegovina je osvojila šest medalja: po jednu zlatnu i srebrnu i četiri bronzane.
Zlatnu medalju je osvojio Filip Stjepanović, srebrnu Miloš Samardžić, a bronzane Ilma Cvrk, Ljeposava Plakalović, Ahmed Čomor i Miloš Pavlović.
Na Geografskoj olimpijadi Srednje, Jugoistocne I Istocne Evrope Bosna I Hercegovina je osvojila 1. mjesto za prezentaciju portfolija na temu:"Prirodne katastrofe XXI stoljeca", a 3. mjesto za prezentaciju portfolija:"Prirodne katastrofe u Bosni I Hercegovini"
Da dodam, takmičili su se učenici iz 29 država :)
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#56 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by Control panel »

Evo sta se desi kad se muljan rezultatima. Samo zato sto se iz nekoh razloga izdvojio jedan ucenik za ostale niko nije mogao cuti, pa su i oni uskraceni za nagradu. Nije fer i nije korektno, da ovako mlada djeca vec pocinju osjecati nepravdu.

A ovom dedi svaka cast.


https://www.radiosarajevo.ba/metromahal ... adi/342201
The BEN10
Posts: 7557
Joined: 19/09/2011 09:03

#57 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by The BEN10 »

Još malo o poređenju sporta i takmičenja iz matematike i fizike.
Pored toga što u bilo kojem sportu baza učenika obuhvata samo par procenata učenika, za razliku od kategorija matematike i fizike, imamo more starosnih i polnih grupa.
Evo na primjer šah - imamo sljedeće:
u-18
U-16
U-14
U-12
U-10
U-8

https://en.wikipedia.org/wiki/World_You ... ampionship

Dakle, 6 kategorija, od kojih prve dvije hajdemo reći pokrivaju srednju školu i obje su podijeljene na muške i djevojke, te 4 kategorije koje pokrivaju osnovnoškolski uzrast (također podjela na dječake i djevojčice). Praktično, za svaku kategoriju imamo po 2 pobjednika, tj. 6 dobitnika medalja.
Ista ili slična priča je u karateu i ostalim sportovima.

Za matematiku i fiziku postoje samo 2 kategorije:
ispod 15.5 godina - osnovna škola
ispod 20 godina - srednja škola (čak se ovdje, doduše izuzetno rijetko, takmiče i učenici iz OŠ)
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#58 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by Control panel »

The BEN10 wrote:Još malo o poređenju sporta i takmičenja iz matematike i fizike.
Pored toga što u bilo kojem sportu baza učenika obuhvata samo par procenata učenika, za razliku od kategorija matematike i fizike, imamo more starosnih i polnih grupa.
Evo na primjer šah - imamo sljedeće:
u-18
U-16
U-14
U-12
U-10
U-8

https://en.wikipedia.org/wiki/World_You ... ampionship

Dakle, 6 kategorija, od kojih prve dvije hajdemo reći pokrivaju srednju školu i obje su podijeljene na muške i djevojke, te 4 kategorije koje pokrivaju osnovnoškolski uzrast (također podjela na dječake i djevojčice). Praktično, za svaku kategoriju imamo po 2 pobjednika, tj. 6 dobitnika medalja.
Ista ili slična priča je u karateu i ostalim sportovima.

Za matematiku i fiziku postoje samo 2 kategorije:
ispod 15.5 godina - osnovna škola
ispod 20 godina - srednja škola (čak se ovdje, doduše izuzetno rijetko, takmiče i učenici iz OŠ)
Smaras. Nije isto i tacka.
Naveo si 6 uzrasnih kategorija. Super i koliko je to bronzanih medalja 6. A koliko se dijelilo na takmicenju iz fizike 40 medalja. Haj zdavo.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#59 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by Sanjarko »

Ne kontate. Ove medalje su stimulacija. Nauka je za djecu i mlade ljude je prilicno dosadna je se tu mora bubati napamet vecinom sve.

Zato i ovoliko medalja.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#60 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by Control panel »

Vizionar 1985 wrote:Ne kontate. Ove medalje su stimulacija. Nauka je za djecu i mlade ljude je prilicno dosadna je se tu mora bubati napamet vecinom sve.

Zato i ovoliko medalja.

Meni je jasno. Samo ajnstajnu nije.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#61 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by sinuhe »

Matematicka olimpijada 2018

Ucesnika 594
Osvajaca zlatne, srebrene i bronzane medalje 289 -oko 50% ucesnika
Pohvaljeno 138 ucesnika

Za bronzu je dovoljno 16 od 42 boda.

Jasno da je rijec o odlikasima ali na kontrolnom te u skoli niko nece pohvaliti za 16 od mogucih 42 boda.
Moze se ucestvovati i vise puta na Olimpijadi ali nasi predstavnici su uvijek na oko 17 bodova i pored pojacane vjezbe. U matematici izgleda tako sto znas znas a napretka nema :D

www.imo-official.org/
General information
Cluj-Napoca, Romania (Home Page IMO 2018), 3. 7. - 14. 7. 2018
Number of participating countries: 107.
Number of contestants: 594; 60♀.
Awards
Maximum possible points per contestant: 7+7+7+7+7+7=42.
Gold medals: 48 (score ≥ 31 points).
Silver medals: 98 (score ≥ 25 points).
Bronze medals: 143 (score ≥ 16 points).
Honourable mentions: 138.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#62 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by Control panel »

sinuhe wrote:Matematicka olimpijada 2018

Ucesnika 594
Osvajaca zlatne, srebrene i bronzane medalje 289 -oko 50% ucesnika
Pohvaljeno 138 ucesnika

Za bronzu je dovoljno 16 od 42 boda.

Jasno da je rijec o odlikasima ali na kontrolnom te u skoli niko nece pohvaliti za 16 od mogucih 42 boda.
Moze se ucestvovati i vise puta na Olimpijadi ali nasi predstavnici su uvijek na oko 17 bodova i pored pojacane vjezbe. U matematici izgleda tako sto znas znas a napretka nema :D

http://www.imo-official.org/
General information
Cluj-Napoca, Romania (Home Page IMO 2018), 3. 7. - 14. 7. 2018
Number of participating countries: 107.
Number of contestants: 594; 60♀.
Awards
Maximum possible points per contestant: 7+7+7+7+7+7=42.
Gold medals: 48 (score ≥ 31 points).
Silver medals: 98 (score ≥ 25 points).
Bronze medals: 143 (score ≥ 16 points).
Honourable mentions: 138.

Teoretski, ako svi rijese pozitivno zadatke tj imaju vise od 31 bod dobice zlatne medalje?! Svi?
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#63 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by sinuhe »

User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#64 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by Control panel »

sinuhe wrote:Samo teski su ovo problemi
https://www.imo-official.org/problems.aspx
Nisam ni rekao da jesu. Nego hipoteticki postavljam pitanje. Da li bi svi dobili zlatne medalje ako bi kojim slucajem imali preko 31 bod na testu.
Znaci svi briljiraju i tacno odgovore. U tom slucaju se ne bi dijelile srebrene i bronzane medalje.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#65 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by sinuhe »

Da, tako se dodjeljuju medalje.
The BEN10
Posts: 7557
Joined: 19/09/2011 09:03

#66 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by The BEN10 »

Control panel wrote:
sinuhe wrote:Samo teski su ovo problemi
https://www.imo-official.org/problems.aspx
Nisam ni rekao da jesu. Nego hipoteticki postavljam pitanje. Da li bi svi dobili zlatne medalje ako bi kojim slucajem imali preko 31 bod na testu.
Znaci svi briljiraju i tacno odgovore. U tom slucaju se ne bi dijelile srebrene i bronzane medalje.
1. nisi sposoban da proĆitaš način bodovanja koji sam postavio (za razliku od tebe koji samo pametuješ, ja postavljam reference), a trollaš ko veliki :lol:
2. Evo zadataka sa daleko slabijeg nivoa - juniorskog (nivo Balkana). Da skupiš sve prijatelje i poznanike nećeš pomaći nijedan zadatak ni za godinu dana. Toliko o banalizovanju i teškoći tih zadataka.
http://www.hms.gr/22jbmo2018/sols.pdf

3. (po peti put ponavljan) način bodova su ustanovili najveći svjetski umovi sastavljeni od univerzitetskih profesora na svijetu prije 60 godina, a ne neki levat koji ne zna riješiti najobičniji sistem jednačina.

Zašto bi tvoje opetovano lupetanje o tome kako su medalje bezvrijedne bilo kome zanimljivo!? Ne da nisi naveo nijedan ozbiljan argument, nego se nisi referisao na bilo koga u svijetu da je doveo tako nešto u pitanje! :-D
Nego, rade li kompleksi rade. :evil:
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#67 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by Control panel »

The BEN10 wrote:
Control panel wrote:
sinuhe wrote:Samo teski su ovo problemi
https://www.imo-official.org/problems.aspx
Nisam ni rekao da jesu. Nego hipoteticki postavljam pitanje. Da li bi svi dobili zlatne medalje ako bi kojim slucajem imali preko 31 bod na testu.
Znaci svi briljiraju i tacno odgovore. U tom slucaju se ne bi dijelile srebrene i bronzane medalje.
1. nisi sposoban da proĆitaš način bodovanja koji sam postavio (za razliku od tebe koji samo pametuješ, ja postavljam reference), a trollaš ko veliki :lol:
2. Evo zadataka sa daleko slabijeg nivoa - juniorskog (nivo Balkana). Da skupiš sve prijatelje i poznanike nećeš pomaći nijedan zadatak ni za godinu dana. Toliko o banalizovanju i teškoći tih zadataka.
http://www.hms.gr/22jbmo2018/sols.pdf

3. (po peti put ponavljan) način bodova su ustanovili najveći svjetski umovi sastavljeni od univerzitetskih profesora na svijetu prije 60 godina, a ne neki levat koji ne zna riješiti najobičniji sistem jednačina.

Zašto bi tvoje opetovano lupetanje o tome kako su medalje bezvrijedne bilo kome zanimljivo!? Ne da nisi naveo nijedan ozbiljan argument, nego se nisi referisao na bilo koga u svijetu da je doveo tako nešto u pitanje! :-D
Nego, rade li kompleksi rade. :evil:

Fino ti covjek postavio da pola takmicara osvoji medalje.
Nadji jedno sportsko takmicenje gdje ucestvuje cca 600 takmicara i da ih pola osvoji medalje.
Ako je iko iskompleksiran onda si ti anstajne.

Ocito je da se mulja rezultatima. Pa se zato sto novinar nije informisan desilo da ce hairovati od te brinzane medalje samo jedan takmicar. Ostale niko nije ni pomenuo. Nekorektno.


A ti ako mislis da me mozes isprovocirati tvojim uvredama nadmenog mayematicara varas se.

Jos jednom radi se o takmicenju sa 300 medalja, a teoretski i mogli bi svi osvojiti. Moras biti teski levat ili da nije tvoj dan pa da ne osvojis medalju.
The BEN10
Posts: 7557
Joined: 19/09/2011 09:03

#68 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by The BEN10 »

Control panel wrote:Jos jednom takmicenje sa 300 medalja. Moras biti teski levat ili da nije tvoj dan pa da ne osvojis medalju.
Nisi sposoban odgovoriti ni na jedan jedini argument. Kao što rekoh, umjesto što u sportu imaš 5-6 starosnih kategorija, te podjelu na muškarce i žene, čime se zapravo broj dobitnika medalja višestruko uvećava (na primjeru šaha to je 12 kategorija * 3 dobitnika medalja, a slično je za svaki sport), na naučnim takmičenjima je jedna kategorija.

Dalje, nisi sposoban uraditi ni mali dio zadatka ZA OSNOVNU ŠKOLU (iako si matematiku imao 12 godina minimalno, po 4 časa sedmičon) da pokažeš koja je lahkoća "ne biti levat", čime samom sebi zapravo govoriš da jesi levat! :-D
To je kao da ideš 12 godina na terminu u fudbalu i nisi sposoban pogoditi 1 od 10 penala. :-D
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#69 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by Sanjarko »

Nisu zadatci nimalo lagani na tim takmicenjima. Znam ja kad sam pripreman u OS od strane svog nastavnika matematike.

Neka medalja. Dao Bog da ih bude i vise kao i stipendija isto tako.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#70 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by Control panel »

The BEN10 wrote:
Control panel wrote:Jos jednom takmicenje sa 300 medalja. Moras biti teski levat ili da nije tvoj dan pa da ne osvojis medalju.
Nisi sposoban odgovoriti ni na jedan jedini argument. Kao što rekoh, umjesto što u sportu imaš 5-6 starosnih kategorija, te podjelu na muškarce i žene, čime se zapravo broj dobitnika medalja višestruko uvećava (na primjeru šaha to je 12 kategorija * 3 dobitnika medalja, a slično je za svaki sport), na naučnim takmičenjima je jedna kategorija.

Dalje, nisi sposoban uraditi ni mali dio zadatka ZA OSNOVNU ŠKOLU (iako si matematiku imao 12 godina minimalno, po 4 časa sedmičon) da pokažeš koja je lahkoća "ne biti levat", čime samom sebi zapravo govoriš da jesi levat! :-D
To je kao da ideš 12 godina na terminu u fudbalu i nisi sposoban pogoditi 1 od 10 penala. :-D
A sto kontantno vrijedjas?
The BEN10
Posts: 7557
Joined: 19/09/2011 09:03

#71 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by The BEN10 »

Control panel wrote:
The BEN10 wrote:
Control panel wrote:Jos jednom takmicenje sa 300 medalja. Moras biti teski levat ili da nije tvoj dan pa da ne osvojis medalju.
Nisi sposoban odgovoriti ni na jedan jedini argument. Kao što rekoh, umjesto što u sportu imaš 5-6 starosnih kategorija, te podjelu na muškarce i žene, čime se zapravo broj dobitnika medalja višestruko uvećava (na primjeru šaha to je 12 kategorija * 3 dobitnika medalja, a slično je za svaki sport), na naučnim takmičenjima je jedna kategorija.

Dalje, nisi sposoban uraditi ni mali dio zadatka ZA OSNOVNU ŠKOLU (iako si matematiku imao 12 godina minimalno, po 4 časa sedmičon) da pokažeš koja je lahkoća "ne biti levat", čime samom sebi zapravo govoriš da jesi levat! :-D
To je kao da ideš 12 godina na terminu u fudbalu i nisi sposoban pogoditi 1 od 10 penala. :-D
A sto kontantno vrijedjas?
:-) :roll:
Na koji način sam te uvrijedio!? Time što sam ti objasnio da zapravo sam sebe vrijeđaš pokušavajući obezvrijediti MEĐUNARODNO PRIZNATA PRIZNANJA koja učenici dobijaju!? Navodio sam već u prethodnim postovima da MIT, Brown, Oxford, Cambridge i svi vodeći univerziteti na svijetu drže do ovih priznanja jer su hvale vrijedna.

Tvrdiš da svaki levat može uraditi te zadatke - OK, super. A šta si onda ti koji ne možeš uraditi niti mali djelić ijednog zadatka za osnovnu školu (SŠ da ne spominjem), a imao si matematiku 12 godina tokom škole!?
Nemoj bolan pričati o onome što ne znaš. Zadatke one težine ne može uraditi većina univerzitetskih profesora kod nas, zapravo samo rijetki to mogu.
Ušao si na područje koje očito ne razumiješ, omalovažavajući ogroman trud i znanje te djece.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#72 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by O'zone »

The BEN10 wrote:
Control panel wrote:Jos jednom takmicenje sa 300 medalja. Moras biti teski levat ili da nije tvoj dan pa da ne osvojis medalju.
Nisi sposoban odgovoriti ni na jedan jedini argument. Kao što rekoh, umjesto što u sportu imaš 5-6 starosnih kategorija, te podjelu na muškarce i žene, čime se zapravo broj dobitnika medalja višestruko uvećava (na primjeru šaha to je 12 kategorija * 3 dobitnika medalja, a slično je za svaki sport), na naučnim takmičenjima je jedna kategorija.

Dalje, nisi sposoban uraditi ni mali dio zadatka ZA OSNOVNU ŠKOLU (iako si matematiku imao 12 godina minimalno, po 4 časa sedmičon) da pokažeš koja je lahkoća "ne biti levat", čime samom sebi zapravo govoriš da jesi levat! :-D
To je kao da ideš 12 godina na terminu u fudbalu i nisi sposoban pogoditi 1 od 10 penala. :-D
Hajde molim te malo promjeni terminologiju u obraćanju sugovornicima. Od početka teme nekako to provlačiš kroz postove. Ostalo sve za 10 ali brate taj dio ublaži.

Hvala
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#73 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by Sanjarko »

Ja imao zadatak tad kad sam pripreman koji sam rijesio ali jednacinom nisam mogao rijesiti nikako nego donekle rijesio rezultat jednacinom a ostatak logikom skontao koji je rezultat. Osnovna skola 7 razred mislim a zadatak bio sa fakulteta ako se nevaram.

Kazem ja dosadna je i teska matematika pravo pogotovo za djecu i mlade, ali i inace nauka. Jer ima ucenja napamet itd. Ovo je sve stimulans da se nerazocaraju ako ne urade sve 100% itd. Osim ovih nagrada imaju i pohvale koje su isto tako stimulans.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#74 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by Haris.ba »

A da nije mozda do novinara? I konzumenata novina? Slabi novinari, slabi konzumenti.

Isto ko sa matematikom. Svi koriste medije, ali malo ce ih skontati sta novinar nije napisao ili rekao.

Svi imaju matematiku, ali ogromna vecina da im zivot zavisi ne zna osnove matematike. A kamo li sta kompleksnije iz matematike.

Da je taj novinski tekst potpisao sam dobitnik medalje, rekao bih da je muljanje. Ali, ko je imalo imao doticaja sa medijima, narocito nasim, zna da su to alternativne realnosti. Ja ne znam ijednu vijest da su novinari prenijeli vjerno, a da znam informacije iz prve ruke.

Nemojte vise o sportu i matematici. Dva svijeta.

P.S.
Tekst sa kliksa je klasicni marketinski. Cudi me da komentari nisu zakljucani.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#75 Re: Olimpijade znanja i muljanje rezultatima

Post by Sanjarko »

Pa jbg vecina nas zaboravi sve to. Repeticija je majka znanja. Vecina je prosjek, cak i ispod prosjeka po raznim pitanjima ne samo sto se tice matematike i nauke opcenito. Jbg neko zna ovo, neko zna ono itd., i tako se dopunjujemo i imamo ovo danas sto smo postigli. Kakvu takvu civilizaciju.
Post Reply