Oldtajmeri all about

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Romeo 80
Posts: 4343
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#1 Oldtajmeri all about

Post by Romeo 80 »

Ne znam da li je bila slična tema, pa da vidimo koliko nas je koji volimo stara auta. Vrijeme jednostavne mehanike kada si osjećao da voziš automobil a ne da on vozi tebe. Vrijeme kad su auti imali "dušu" i ono nešto posebno, što se u današnje vrijeme dijeljenja svih mogućih komponenti i pod pritiskom ekoloških, sigurnosnih i svih drugih normi teško može ponoviti.
Kao i većina ljudi imam svoje omiljene marke, ali kad su u pitanju stari auti, tu se kod mene situacija mijenja i jednostavno volim vidjeti nekog "djedicu" bez obzira na marku i model. :)

Listajući po piku vidio sam ovaj oglas. Auto mi je jako zanimljiv! ;-)

http://www.olx.ba/artikal/22014102/bmw-520-e12/

Za one koji koji su imali ili imaju nekog oldtajmera neka napišu iskustva kako ih je održavati i kako se snalaze za dijelove. Sretnici koji imaju dovoljno znanja i mogućnosti da mogu raditi restauracije neka napišu neke zanimljivosti oko sređivanja auta. Siguran sam da ima materijala za dobru priču :)
citroen xm
Posts: 17927
Joined: 17/04/2012 22:57

#2 Re: Oldtajmeri all about

Post by citroen xm »

Odlična tema i odličan BMW za početak. :thumbup:

Volim oldtajmere, ali na žalost još nemam nijednog zbog više razloga. Nadam se da ću ubrzo nabaviti nešto.

Volio bih kada bi se ova tema bazirala na BiH i region, a ne da se počne zatrpavati slikama sa neta i iz različitih strana svijeta.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65572
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3 Re: Oldtajmeri all about

Post by _BataZiv_0809 »

Romeo 80 wrote:Kao i većina ljudi imam svoje omiljene marke, ali kad su u pitanju stari auti, tu se kod mene situacija mijenja i jednostavno volim vidjeti nekog "djedicu" bez obzira na marku i model. :)
Bravo, isti sam :thumbup:

Dobra tema, samo se nadam da se nece puno sudarati sa Automobilizmom ol abaut.
alenthekiller
Posts: 737
Joined: 29/08/2011 11:42

#4 Re: Oldtajmeri all about

Post by alenthekiller »

Romeo 80 wrote:Ne znam da li je bila slična tema, pa da vidimo koliko nas je koji volimo stara auta. Vrijeme jednostavne mehanike kada si osjećao da voziš automobil a ne da on vozi tebe. Vrijeme kad su auti imali "dušu" i ono nešto posebno, što se u današnje vrijeme dijeljenja svih mogućih komponenti i pod pritiskom ekoloških, sigurnosnih i svih drugih normi teško može ponoviti.
Kao i većina ljudi imam svoje omiljene marke, ali kad su u pitanju stari auti, tu se kod mene situacija mijenja i jednostavno volim vidjeti nekog "djedicu" bez obzira na marku i model. :)

Listajući po piku vidio sam ovaj oglas. Auto mi je jako zanimljiv! ;-)

http://www.olx.ba/artikal/22014102/bmw-520-e12/

Za one koji koji su imali ili imaju nekog oldtajmera neka napišu iskustva kako ih je održavati i kako se snalaze za dijelove. Sretnici koji imaju dovoljno znanja i mogućnosti da mogu raditi restauracije neka napišu neke zanimljivosti oko sređivanja auta. Siguran sam da ima materijala za dobru priču :)
Kupio sam prosle godine u februaru Austin Minija 1971. godina, sasvim slucajno jer sam isao kupiti drugo auto i padnem na minija i njega kupim. Sto se dijelova tice uvijek imas forume entuzijazista odredjenih auta, gdje sam vidio sliku minija i boja mi se svidjela pravo, da bi ja pricao sa englezom preko skypa gdje mi je poslao kod boje i objasnjavao neke detalje vezano za auto, ja govorim za minija konkretno sad da ima kamaru stranica odakle se mogu naruciti svi dijelovi, od sarafa do karoserije. Jedino sto zeza je porez nas ali ne moze se protiv toga, moze ustvari ali ne isplati se ici po dijelove sa autom u Hrvatsku i kriti ih po autu. Ja sam dovukao minija kuci i neregistrovan se vozao par dana, i zaustavi me policija ja bez tablica. Slikali auto i pricali sa mnom o autu. Sto se same restauracije tice skup sport, mada idemo komplet, nov motor, ispjeskareno auto citavo upravo danas se flekaju zadnji djelici gdje probilo pjeskarenje. Ovu godinu sto ga posjedujem, upoznao kamaru raje, pozive na evente imao, na svadbe pa cak i jedna reklama. Super iskustvo za zivota i nadam se nekad posjedovanju 911 targa :thumbup: Evoo album radova pa ko voli to neka pogleda, komentarise, pita nesto, neciji broj vezano za nesto rado cu pomoci. https://www.facebook.com/alen.musanovic ... 135&type=3
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#5 Re: Oldtajmeri all about

Post by tempuser »

Ja sam prije 10-11 godina kupio svoj auto, koji tad zvanicno jos nije bio OT, ali je u medjvremenu posto i prebacio normu, pravio cca 1,5 - 2 god i registrovao u ljeto 2007.
Sto se obnove tice, tu su osnovna mehanika i limarija najmanji problem, prakticno sve sve moze naruciti preko e-baya i kupiti online. Sitnice tipa lajsne, ukrasi, retrovizori, kopce, prekidaci i sl su vec malo veci problem za nabaviti, ali se preko ebaya i interneta i to moze, ali ne za male pare.
Ono sto je po meni akutni problem u Bosni su zanatski radovi i usluge. Tipa propisno niklovati i hromirati dijelove ili obnoviti unutranjost. Sjedala presvlace ljudi koji siju presvlake ali nije to to, ne obnove konstrukciju, ne obnove punjenje. Tapecirunge mislim da niko ne radi, izradu podnog tepiha i neba takodjer. Vec u HR je situacija puno drugacija, tamo cak i biraju gdje da nose, uporedjuju cijene, doduse i kod njih su ogranicene opcije. Opsti OT forumi i specijalizovani forumi su super izvor informacija, kako za nabavku dijelova tako za popravke, odabir dijelova, materijala, mana/prednosti odredjenih modela, skrivenih zamki itd...
Po meni je zapravo najveca zanimacija individualizacija. Ne treba puno maste da se auto vrati i prvobitno stanje, ali to je neko 0-to stanje. Fol je da svaki OT auto ima potpis vlasnika, a to su detalji koje svaki vlasnik daje svom autu kako bi ga razlikovao od drugih. Neko to radi u toku obnove, boje i zedeni u unutrasnjosti, neko odabirom boje, neko mehanikom, neko tjuningom, neko prratecim dodacima, a dosta njih kombinacijom svega po malo. Meni je licno najbolja kombinacija vracanja u prvobitno stanje, a zatim "ukrasavanje" oc iz odgovarajuce epohe tipa maglenke, felge, radio(-kasetofon), eventualno nizim oprugama malo sputiti auto.
Ono sto je bar u mom slucaju je evidentna tehnicka prevazidjenost u svakodnevnoj upotrebi. Moj auto je klasicna 3-volumenska limuzina koja nominalno pripada danasnjoj srednjoj klasi, ali u poredjenju sa nprili Octaviom izgleda kao igracka, kako vizuelno tako i u voznji. Ono sto zapravo daje drazu je taj osjeca mirisa starog auta, da sjednes na sjedalo koje ima federe, da je tabla mekano tapacirana, a unutranjost puna skaja, da u daljini osjecas miris benzina, a da pogon pravi cista mehanika, karburator!
To je neki hobi na kojem ja licno namjerno odugovlacim i uvijek postavljan neki noivi cilj kako bi sto duze imao cime da se bavim i ako "probijem rok" nije mi zao. Uvikej covjek konta sta bi se jos moglo uraditi, kao ce sljdecei vikend, ovo, a onaj tamo ono, ta neka fina zanimacija dok se po internetu traze dijelovi ili trazi inspiracija. Naravno sve to ima cijenu i to za nas standard nije bas najpogodniji hobi.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#6 Re: Oldtajmeri all about

Post by Me_again »

Ok, here I am.
Godiste 1973, Bitanga ga zna dobro, radio je na njoj. Ili na njemu.
Rijetko ga vozim, kada nema kise i kada imam vremena, sto je posebno rijetko. Ali je vrlo atraktivan. Stavio sam na vrata neke naljepnice da reklamiram firmu od frenda. I ta firma je atraktivna, zbog klijentele :-)
Kako cemo dalje ?
Slike ?
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#7 Re: Oldtajmeri all about

Post by corsa »

Pa sto ne napisete koja su to auta ili neku sliku? Da i mi, koji volimo vidjeti oldtimere, bar uzivamo u pogledu kad ih ne mozemo imati! :D
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#8 Re: Oldtajmeri all about

Post by Me_again »

Ma svi se malo stidimo :)
Ok, napravim koju sliku uskoro.

BTW, nešto kontam da bi dobar projekat mogao biti Renault 4. U ovom momentu nije tako atraktivan kao oldtimer pa se može nabaviti za relativno malo novca. Za koju godinu će sigurno biti atrakcija jer se ipak radi o kultnom autu i cijena će mu porasti. Nije kompliciran pa sam siguran da se može dobro srediti bez pretjeranih ulaganja.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4343
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#9 Re: Oldtajmeri all about

Post by Romeo 80 »

Me_again wrote:Ma svi se malo stidimo :)
Ok, napravim koju sliku uskoro.

BTW, nešto kontam da bi dobar projekat mogao biti Renault 4. U ovom momentu nije tako atraktivan kao oldtimer pa se može nabaviti za relativno malo novca. Za koju godinu će sigurno biti atrakcija jer se ipak radi o kultnom autu i cijena će mu porasti. Nije kompliciran pa sam siguran da se može dobro srediti bez pretjeranih ulaganja.
Vjerovatno si u pravu :) Četvorki ima po Opuzenu u Hrvatskoj kao ovdje Golfova dvojki! Mogao bi se srediti da bude prava atrakcija, s obzirom da ih ovdje više nema puno.

PS: Slobodno stavljajte fotke svojih auta. Tako sam temu i zamislio! :-D Neki dan sam prošao Sedrenikom i vidio da je još uvijek u dvorištu kuće kod kombi stanice i apoteke stari NSU Prinz. Ono vapi za restauracijom. Šteta da propada onako od stajanja, a uvijek su mi ta auta bila pravo moćna.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#10 Re: Oldtajmeri all about

Post by Me_again »

Trenutno je jedan 2CV u fazi restauracije kod mog prijatelja, Bitanga je radio šasiju.
Restauracija se naravno otegla i to dobro, jer jedno su želje a drugo realne mogučnosti. Ili nemaš novca ili nemaš vremena jer juriš za novcem. Još ako imaš dosta porodičnih obaveza nema te nigdje.
Vidječu i sa njim da postavimo neke fotke.

Ja na svom imam dosta toga uraditi, prvenstveno iznutra, ali ... Što je najbitnije u voznom je stanju i ne izgleda loše, pa se ponekada izmerakam. Hm, mogao bih danas malo ....
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#11 Re: Oldtajmeri all about

Post by almir90 »

Svaka čast onima koji vozikaju oldtajmere. :thumbup:

Ja isto imam želju da kupim kakvog oldtajmera, mada meni daje auto koje mogu svaki dan vozati, trenutno mi je malo veći trošak registracije i održavanje da imam takvo auto kao sporedno.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#12 Re: Oldtajmeri all about

Post by tempuser »

R-4 je relativno jeftin za nabavku, ali je specifican za obnovu zbog sasije, vjesanja i skrivenih mjesta na kojima prvo strada.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#13 Re: Oldtajmeri all about

Post by tempuser »

Za Batu zivotinju...

Image

Image
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#14 Re: Oldtajmeri all about

Post by radostan dan »

:thumbup: za pokretaca teme...

Volio bih imati crnu volgu iz sredine sezdesetih. Taman bi me dobro opisala...zivio iza zavjese, a palio se na -americke grafite-.

Ili ipak Fiat 132...mozda nekad i budNe, kad dam otkaz porodici.
alenthekiller
Posts: 737
Joined: 29/08/2011 11:42

#15 Re: Oldtajmeri all about

Post by alenthekiller »

:thumbup:
Image
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65572
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#16 Re: Oldtajmeri all about

Post by _BataZiv_0809 »

tempuser :thumbup:

Hajde nije bas on topic ali vjerujem da ce vam biti zanimljiva moja prica i planovi. :)

Naime, dosta ucesnika na temi me vec poznaje i prepoznaje kao velikog ljubitelja talijanskih automobila, u prvom redu Lancie.

Eh sad znate kako to ide sa Lancijama, imaju tu (ne)srecu da ih ne voli bas svako. Pa zato ocekujem da ce mi se mnogi cuditi, ali opet vjerujem da znate da se ljudima ne valja petljati u cejf. Ima dosta automobila koji mi se svidjaju (nisu sve iskljucivo Talijani), ali ovo o cemu cu vam pisati je ono sto je u ovom trenutku moguce i izvedivo :)

Uglavnom dok sam trazio dijelove za generalni remont svoje Lybre kojeg sam radio proljetos, naidjoh na jednu Lanciu Kappu koja dugo stoji :) Oduvijek sam volio to auto, mozda ne bas kao Thesis za cije odrzavanje nemam mogucnosti, ali je jedno od rijetkih auta koje me osvojilo na prvu. Velika ladja i pravi stroj. Na prvu mozda i ne osvaja izgledom, ali vjerujte to je jedno nevjerovatno auto :thumbup:

Elem trenutno mam sredstava da je kupim i ostavim u garazi na izvjestan vremenski period, a onda postepeno bih je dovodio u red. Motor i podvozje su u dobrom stanju u smislu da sigurno nisu ubijeni, ali je poprilicno zapustena. Bice potrebno farbanje kako s vana, tako i unutrasnjih plastika, sivenje novih presvlaka, a rado bih uradio i tapacirunge i nebo.

Sto se tice motora, podvozja i ostalog, odradio bih odmah zupcasti, svjecice, diskove, kvacilo, a takodjer bih se pozabavio sa plinskom instalacijom u smislu da vidim ko je proizvodjac i ima li servisa i dijelova za njega.

Eto tako to su neki planovi, jos nista nije sigurno, ali je izgledno, obavijestit cu vas ako i kad bude :) . Znam da nije old timer, ali vjerujem da ce vremenom postati jedno jako zanimljivo auto. :)
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#17 Re: Oldtajmeri all about

Post by Bakir1 »

Jedan moj prijatelj iskopao hf turbo sa manje od 100.000 Km i dobio uz nju motor od intergralke...
Odmah mi je bato naumpao
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#18 Re: Oldtajmeri all about

Post by supercali »

Ne kontam imas za odrzavati lybru a nemas za thesis
Ne znam al vjerujem da nije velika raxlika u odrzavanju ta 2 auta
citroen xm
Posts: 17927
Joined: 17/04/2012 22:57

#19 Re: Oldtajmeri all about

Post by citroen xm »

Razlika je vjerovatno jedno 5 puta. Lybra je kao luksuzna 156, a Thesis nije ništa, Thesis je priča za sebe te stoga i košta toliko koliko košta.

Ali da ne oftopičimo sa njom, trebaće godina i godina da postane oldtimer što sa Kappom baš i nije slučaj jer vrlo brzo probija magičnu granicu od 30 godina.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#20 Re: Oldtajmeri all about

Post by supercali »

Pa I thesis ako kontas fuserski odrzavati doci ce te 5x jeftinije a tako o obratno lybru ako hoces samo original ovlasteni I sl imat ces 5x vecu cijenu al eto da ne idemo u off vratit cemo se thesisu za nekih 15 godina


Za koliko bi se mogao kupiti ds u dobrom stanju?
citroen xm
Posts: 17927
Joined: 17/04/2012 22:57

#21 Re: Oldtajmeri all about

Post by citroen xm »

Ma kada gledaš broj primjeraka Libra je G2 za Tezis. A ekskluziva je uvijek koštala. :thumbup:

DS može dosta dobar za nekih 15-ak hiljadarki KM. Ako ti se baš posreći može i za 10.

Evo, restauraciju ove sam ispratio od početka do kraja i urađena je odlično.

http://www.olx.ba/artikal/20734621/ds-23-ajkula-zaba/
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#22 Re: Oldtajmeri all about

Post by almir90 »

@tempuser je l' ovo tvoja bembura? Odličan je!

@alenthekiller i meni se Mini sviđa, nažalost van budžeta je. Vidim ovo malo kod nas u oglasima što ima, imaju solidne cijene.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#23 Re: Oldtajmeri all about

Post by HAVANA »

Eh,volim,plaho volim i zelim...ali treba imati i uslove za to,skup sport koji trazi mnogo novca,truda,vremena...I garazu...Zelio sam minija,pravo sam ga zelio ali nisam mogao tada naci da je osnova zdrava za dobru restauraciju.Njega ne bih nikada prodao.na kraju sam uzeo nesto sto nisam ni pomisljao ali poseban i snazan auto,zemlja se trese kad ga upalis...4.7cc oko 300pk...33 goodine star.Jako mnogo truda i novca ulozio i na kraju ga prodao i naravno zijanio bruku para.Nisam imao garazu,bilo precih stvari koje sam morao rijesiti i prodao ga...Kad tad ide mini,spacek...ili tako nesta...
Ovako je pocelo...Nemam sve slike ovde ali to je to...
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#24 Re: Oldtajmeri all about

Post by Ommadawn »

Ufff dje me nadje.... Ali jos uvijek nisam nabavio :sad:
Zelje su jedno, mogucnosti drugo ali mozda i bude. Problem gdje drzati se moze nekako rijesiti, iznajmio bih neku garazu i drzao ga tamo.
Od oldtimera mi se svidja SVE ali za Folciku sam vezan od djetinjstva jer sam u njoj odrastao. No ovdje u Skandinaviji su skupe kao dragi kamen izuzev nekih lose-cunerskih pokusaja gdje su autu doslovno jebali mater i onda ti ne preostaje nista nego totalna restauracija koja na kraju izadje taman toliko da si mogao da kupis sasvim solidan model.
Gledao sam i Golfa Mk1, njih se i nekako moze naci ali rijetko u originalnom stanju. VW Jetta Mk1 gotovo nikako u originalnom stanju osim ako nije grob.
Mercedes W123 privlaci najvise paznje i sve mi se cini da ce to nekako biti pun pogodak. Par prijatelja, upoznatih sa ovim modelom mi preporucuju da pogledam limariju jer korozija je ta koja ih ubija. Motori, narocito dizel, prema njihovoj tvrdnji je besmrtan. Eh sad oni koji imaju iskustva sa ovim autima, neka slobodno kazu sta misle i sta preporucuju. Kad im Albanija ne jeba mater - pa ko ce drugi... :D
User avatar
basicm
Posts: 10401
Joined: 16/01/2012 21:38

#25 Re: Oldtajmeri all about

Post by basicm »

Uh, havana...svaka cast.

Sto se tice oldtajmera, ja sam nekako tu rijec povezao sa americkim autima, tako da evropski auti i nisu na mojoj listi zelja. Medjutim e30 je zelja koja me ne prolazi kjeg bih generalno uradio i imao kao drugo auto, ali problem je garaza i nedostatak vremena za pracenje svega.
Imam zastavu 1300 '74 godiste koji je u voznom stanju ali treba velike radove na limariji, pogotovo podu. Ne znam odakle poceti s njim.
Post Reply