Old time tuning i dodaci

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1 Old time tuning i dodaci

Post by tempuser »

Ajmo malo lakših tema...
Šta je nekad bio prihatljivo i ok monntirati na auto...

U "moje" vrijeme, to je odmah poslije rata, što se vanjskog izgleda tiče, treće (unutrašnje) štop svjetlo, krovna antena na kompakta i hromirani nastavak za auspuh (ne onaj iz FIS-a sa šelnom), su bili ok dodaci. Nije bio papanluk štokove uraditi u crnoj boji (tapeta, ili boja) i domoći se negdje tamnih štop lampi, eventualno blenda između zadnjih štop lampi. Unutra eventualno bolji volan, pojačalo...
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#2 Re: Old time tuning i dodaci

Post by Optimist »

Duple metlice brisaca, oni kao spojleri na metlicama, zatim zute maglenke.

Iznutra kao sto kazes pojacalo i muzika uglavnom.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3 Re: Old time tuning i dodaci

Post by tempuser »

Optimist wrote: 25/03/2021 14:25 Duple metlice brisaca, oni kao spojleri na metlicama, zatim zute maglenke.

Iznutra kao sto kazes pojacalo i muzika uglavnom.
Duple metlice, pogotovo u bojama, su već bile papanluk.
Na mom autu je bio fabrički spojler na lijevom brisaču.
Sjećam se da sam na svohj auto ugradio usporivač gašenja unutrapnjeg svjetla.
Bilo svega par prodavnica tih stvari u gradu, ja sam većinu tih dodataka kupio u nekadašnjoj Centrotransovoj prodavnici auto dijelova na Sirano pijaci, a po dijelove se često islo u Kiseljak, Metalmerc, Škoro itd...
User avatar
Luciano88
Posts: 536
Joined: 10/12/2019 12:22

#4 Re: Old time tuning i dodaci

Post by Luciano88 »

Bas i nije bilo puno izbora i mogucnosti, bar ne kod nas. Vrhunac je bio neki CD player, zvucnici, alu felge i brusilica za opruge :D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#5 Re: Old time tuning i dodaci

Post by tempuser »

Luciano88 wrote: 25/03/2021 18:49 Bas i nije bilo puno izbora i mogucnosti, bar ne kod nas. Vrhunac je bio neki CD player, zvucnici, alu felge i brusilica za opruge :D
Nije, ali je svako vrijeme imalo svoju modu...
Kad sam bio klinac, moda su bili sportski retrovizori a la Vitaloni, gume s bijelim natpisima, dodatna štop svjetla u paru na zadnjoj polici (u domaćoj izvedbi od Saturus svjetala za maglu), rebra i venecijaneri na zadnoj šajbi...

Image

Image

U od sredine 80 moda su bili bodi kitovi, maske sa 4 kockasta fara i raster naljepnmice. Ko je imao para kupovao je Kamei, Zender itd, ko nije kupovao je domaću radinost iz oglasa u Avto magazinu, Auto Klubu itd... Na zadnjoj šajbi obavezna O'Neill ili Pioneer naljepnica.

Image
User avatar
hopi
Posts: 5631
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#6 Re: Old time tuning i dodaci

Post by hopi »

hmm šta je bilo
raja je stavljala one neke ukrase ne znam kako ih nazvati preko pojasa, pa je kao pisalo racing tako neke gluposti
pa blatarice sa znakom auta, navlake isto sa znakom preko naslona za glavu
onda su se dosta koristile presvlake za sjedišta, lako ih oprati, a valjda nije bilo dubinskog čišćenja sjedišta
muzika naravno, i ja sma ugradio na prvo auto cd plejer, zamijenio prednje zvučnike i nazad dodao 2.
a spomenuio sam već nekada, višer si tada maog vidjeti "tjuniranih" auto nego danas, pogotovo u 2000-tim godinama (nultim, kako ih nazvati), mislim da je onda krenulo to opadati od 2010-te
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#7 Re: Old time tuning i dodaci

Post by tempuser »

hopi wrote: 28/03/2021 15:41 hmm šta je bilo
raja je stavljala one neke ukrase ne znam kako ih nazvati preko pojasa, pa je kao pisalo racing tako neke gluposti
pa blatarice sa znakom auta, navlake isto sa znakom preko naslona za glavu
onda su se dosta koristile presvlake za sjedišta, lako ih oprati, a valjda nije bilo dubinskog čišćenja sjedišta
muzika naravno, i ja sma ugradio na prvo auto cd plejer, zamijenio prednje zvučnike i nazad dodao 2.
a spomenuio sam već nekada, višer si tada maog vidjeti "tjuniranih" auto nego danas, pogotovo u 2000-tim godinama (nultim, kako ih nazvati), mislim da je onda krenulo to opadati od 2010-te
Ono su bili kao spužvene navlake da pojas ne žulja, uz to su se pojavile navlake za volan, omiljen rekvizit kod taksista da kasnije sakriju kilometražu, šatro aluminijske pedale i ručice mjenjala. Blatarice za znakom auta su odavno "na sceni", a nasloni za glavu sa logom novijeg datuma, ali sve bio mrtvi ćuneraj za papke koji je počeo masovnije kad su se otvorile prodavnice auto-džidža... Prve su bile ona kod Wise i u Privrednom gradu na Skenderiji, kasnije Briješće i Autopijaca...
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#8 Re: Old time tuning i dodaci

Post by stubrijez »

Za vrijeme Juge tuning je bilo ono "uzemljenje" dole na po stojadina ili lade plus lancima tankim zakacene zadnje blatarice da budu savijene. I naljepnica dva lava pise: "drzi rastojanje". Fazon je bio i sarafi na tockovima ofarbani u crveno. Kasnije kad se pojavio Yugo tu vec pocinje ozbiljnije cuning, cak dolaze i alu felge neka firma iz Bihaca radila...
Iza rata sve je bilo dobro dok nije provaljen kineski kiceraj tipa navedenih spuzvi za pojaseve, rucki za mjenjace i ostalih stvari po tri marke. Danas mi je najveci kiceraj zatamnjivanje stakala, to mi je vrh papanluka.
Last edited by stubrijez on 08/04/2021 16:14, edited 1 time in total.
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#9 Re: Old time tuning i dodaci

Post by mk ultra »

Image

jel ova naljepnica :lol:
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#10 Re: Old time tuning i dodaci

Post by stubrijez »

i kenwood, pioneer, macaudio... to je dolazilo na autima sto su gore nasi zemljaci uzimali na gesenk nama prodavali ovde za velike pare... cca. 1996-99
citroen xm
Posts: 17933
Joined: 17/04/2012 22:57

#11 Re: Old time tuning i dodaci

Post by citroen xm »

Zlatno doba uvoza Dvica :D , 190-ki, 80-ki i svega što se i danas kotrlja u velikoj mjeri po našim putevima. Kupio Dvicu staru 10 godina i vozi je i danas 20+ godina posle, za to vrijeme Švabo prodao Dvicu i promjenio još 4 nova auta. :lol:

Posle su uveli onu zabranu uvoza starijih auta od 7 godina. Tu su zajebali auta te neke generacije, iz našeg ugla zlatne. :D
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#12 Re: Old time tuning i dodaci

Post by madner »

BMW spusten i sa gumama koje ne pasu u kuciste.
I mp3 player, ali sakriven. :D
izvrsni direktor
Posts: 9144
Joined: 20/12/2018 16:11

#13 Re: Old time tuning i dodaci

Post by izvrsni direktor »

Golf 2 gtd sa pioneer naljepnicom preko zadnje sajbe 8-)
I sad se sjetim kako sam ponosno pokazivao koliki intecooler ima golf 8-)
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#14 Re: Old time tuning i dodaci

Post by kuli1961 »

stubrijez wrote: 08/04/2021 16:06 dolaze i alu felge neka firma iz Bihaca radila...
Hm, cini mi se da je alu felge za Jugica radila Elektrobosna Jajce, tacnije fabrika u Podrasnici?
Ako grijesim, neka me neko ispravi
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#15 Re: Old time tuning i dodaci

Post by 530i »

Jeste, imale su i logo energoinvesta na sebi.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#16 Re: Old time tuning i dodaci

Post by RagibUzoriti »

Treće stop svijetlo pogotovo ako je bilo dinamik , folija na B-stubu, muzika, Remus, felge, mala antenica na odvrtanje jer su se krale samo tako 😁, cd plejer sa plocicom na skidanje ili karticom...
User avatar
basicm
Posts: 10406
Joined: 16/01/2012 21:38

#17 Re: Old time tuning i dodaci

Post by basicm »

E30 sa pfeba kitom, kromirani nastavak na auspuhu, i kenwood naljepnica na zadnjoj sajbi. Zelja mi bila Jaegermeister naljepnica, nisam nikad nabavio.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#18 Re: Old time tuning i dodaci

Post by tempuser »

mk ultra wrote: 08/04/2021 16:08 Image

jel ova naljepnica :lol:
Jes' ota, samo bez znaka! :D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#19 Re: Old time tuning i dodaci

Post by tempuser »

stubrijez wrote: 08/04/2021 16:15 i kenwood, pioneer, macaudio... to je dolazilo na autima sto su gore nasi zemljaci uzimali na gesenk nama prodavali ovde za velike pare... cca. 1996-99
O'Neill i Pioneer su se pojavili 1991.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#20 Re: Old time tuning i dodaci

Post by tempuser »

kuli1961 wrote: 08/04/2021 21:41
stubrijez wrote: 08/04/2021 16:06 dolaze i alu felge neka firma iz Bihaca radila...
Hm, cini mi se da je alu felge za Jugica radila Elektrobosna Jajce, tacnije fabrika u Podrasnici?
Ako grijesim, neka me neko ispravi
Da bilie su Energoinvest - Energobosna jajce, i dana se prave za Brock, ali su i bile Dolničar felge.

Image
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#21 Re: Old time tuning i dodaci

Post by stubrijez »

Ove sam zaboravio, ove su extra imaju trkaci stih. da ih stavis sad na auto dobro bi izgledale. Ja sam mislio na neke druge bile su dosta zatvorenije, ne mogu sad da ih nadjem na internetu, otprilike tip kao ATS. Isto bila popularna zastita za sjedala mreza od drvenih kugli, otac od mog jarana je imo u kecu, do kraja su stojale... Bile su i vunene presvlake isto... uh to je bio srklet. Neko pomenu one presvlake za volan, kod sestre je bio na corsi A ne sto je volan potrosen vec je to auto imalo neku tvrdu plastiku unutra i volan je bio takav tvrd a tanak, isto vozis traktor. Neko je stavio tu presvlaku ali probleme je ljeti valjda se ugrije ti da smotas ono se okrene samo presvlaka a volan stoji...
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#22 Re: Old time tuning i dodaci

Post by stubrijez »

Vrhunac ublehe je cd na retrovizoru, protiv radara... i sad prodje pokoji levat tako.
Post Reply