Okupatorske zastave na Bobovcu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#1426 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by Duka Dizel »

prog321 wrote: Po čemu se Srbija razlikovala od AU i Turske u kraljevini SHS poslije prvog svjetskog?
Ja sam poglup pa mi objasni polako sve u detalje. :-D
Srbija je bila tek jedna od pokrajina u Kraljevini SHS.
AustroUgarska je bila carstvo.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#1427 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by prog321 »

Može se onda reći da je Austrija bila samo jedna državica u monarhiji.
AU je bila imperija sastavljena od raznih državica i pokrajina. Osim u u veličini u ničem se drugom nije značajno razlikovala od kraljevine SHS.
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#1428 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by Duka Dizel »

prog321 wrote:Može se onda reći da je Austrija bila samo jedna državica u monarhiji.
AU je bila imperija sastavljena od raznih državica i pokrajina. Osim u u veličini u ničem se drugom nije značajno razlikovala od kraljevine SHS.
Pa onda nisi dobro formulisao pitanje.
Pitao si za razliku izmedju Srbije u KSHS i AustroUgarske.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#1429 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by prog321 »

Poenta je da nema značajne razlike. :roll:
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#1430 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by Duka Dizel »

prog321 wrote:Poenta je da nema značajne razlike. :roll:
Izmedju čega?
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1431 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by hAZNADAR »

draganbl wrote:
hAZNADAR wrote: ...
I velika greska. Slavljenjem Tvrtka ne slavis Nemanjice vec samo Kotromanice. To sto su se u srednjem vijeku dinastije iz politickih razloga davali svoje kcerke i ucvrscavali rodbinske veze nema veze sa tim. Pa po tom obrazcu slaveci Nemanjice slavis i ugarske Anzuvince, bizantske Paleologe, bugarsku dinastiju,.. i mnoge druge. Tvrtkovo krunisanje i prilika koju je iskoristio takodjer nema veze sa ovim. Najbitnije je da su Kontromanici bosanska dinastija i bosansko kraljevstvo a nemanjici srpska dinastija i srpska carevina. Danas imamo dvije drzave koje se pozivaju na drzavnopravnu tradiciju iz svog srednjovjekovlja i svojih dinastija. I tu je stvar opredjeljenje jer ne mozes imati i jedno i drugo. Osim ako si mozda mijesani brak sa osjecajem patriotizma prema obe drzave.
Kao Banjalucanin znam i vidim - Kotromanica nema tamo ni na ulicama ni u skolstvu ni u opcem narodnom tumacenju. Ima jedna ulicica u BL po Tvrtku a nema ni jednog Nemanjica i Karadzordjevica da nisu dobili puno "bolje lokacije", a o skolstvu da i ne govorim. Datiranje manastira se lazira i netacno iznosi kao zadudzbina nekog Nemanjica, a opcenito drzavnopravna tradicija Bosne ili negira ili tunaci kao ogranak srpske. E to jarane nije pozivanje na zajednicke korijene Bosne vec jasno i otvoreno opredjeljenje za susjednu historiju i susjednu drzavnopravnu tradiciju.

A Bosnjaci ne slave Turke ni izbliza koliko Srbi Nemanjice i srpsku drzavu. ...
Nisam ti htio više replicirati, dok nisam pročitao da si i nekim drugim forumašima pokušao da nametneš vrlo opasan stav.
Ja možda jesam dao prejaku konstataciju da se slavljenjem Kotromanića slave i Nemanjići, ali je to dobronamjerno i konstruktivno. Sa druge strane, ti iznosiš vrlo opasnu i pogrešnu tezu (boldovano) da se ne mogu slaviti i jedni i drugi istovremeno. Otkuda tebi pravo da ti nekome (u ovom slučaju Srbima) govoriš koga oni mogu da slave?
I Kotromanići i Nemanjići su dio srpskog identiteta, srpske istorije, kulture, tradicije. Jedni su preci po fizičkoj lokaciji, drugi su preci po nacionalnom identitetu i vjeri, a i jedni i drugi su preci na primjer po jeziku i pismu. Da tvoja greška bude još veća, to pravo da slave i jedne i druge daješ samo djeci miješanih brakova!!! Na koje miješane brakove tu misliš, između Bošnjaka iz Bosne i Srba iz Srbije, ili Bošnjaka iz Sadžaka i Srba iz Bosne? Potpuno besmisleno.
Druga je stvar u pretjerivanju, ali između pretjerivanja i zabrane je širok prostor gdje se može i mora naći rješenje. A da bi se ono našlo, svi prvo moramo spustiti gard, povući se unazad i krenuti polako i oprezno jedni ka drugima. Ja sam spreman, da li si i ti?

O prekrajanju istorije ne bih, niti sam stručan, niti je ovaj pdf mjesto za to. Jedino što mogu reći je da barem tu svi liče kao jaje jajetu.

Sljedeća stvar, ne možeš stavljati u istu ravan to što Srbi slave srpske kraljeve, a Bošnjaci ne slave turske sultane. Srbi slave svoje kraljeve i pretke i to je opravdano. Zašto bi Bošnjaci slavili okupatorske vladare?

Ja sam izuzetan protivnik pretjerivanja u veličanju (kako se podrugljivo kaže "srbovanju") i nadam se da će mračno vrijeme koje su nametnuli Karadžić i kompanija proći. Međutim, ne vidim razlog zašto se ne bi slavili oni istorijski likovi koji su simbol otpora okupatoru, koje god vjere i nacije bili, (tu mislim na Karađorđa, Petra I Karađorđevića, Stevana Sinđelića, Savu Kovačevića i druge). Naravno, bez pretjerivanja i uz poštovanja junaka i heroja iz redova drugih naroda.
Namjerno ili slucjano si izostavio boldirani dio. Naravno da je moguce slaviti i Kotromanice i Nemanjice i sredjivjekovnu Srbiju i srednjovjekovnu Bosnu. To je bila praksa u bivsoj YU kada smo pod predmetom nacionalna historija izucavali historije svih bivsih republika. Pa su tada i Tomislav, i Samo, i Samuilo, i Tvrtko, i Dusan,.. bili nasi. Kada smo sa ponosom ucili kako je Tomislav razbio Bugare, Dusan izasao na dva mora, Kosovski boj bezbeli nas, Tvrtko razbio Madjare u dvije bitke,... itd. Tada je to bila zajednicka historija.

Danas vise nije. Danas su sve drzave bivse YU samostalne drzave sa svojim historijama i sa svojim drzavnopravnim tradicijama. Ja nemam nista vise ni sa Trpimirovicima ni Nemanjicima. Stefan prvovjencani mi ne znaci nista, Sveti Sava i svi sinodi SPC takodjer, Dusanova osvajanja nisu moja i na te karte ne gledam sa sjetom,.. Moji su samo, jedino i nista drugo no srednjovjekovna Bosna, kult Kulina, Bogumili, stecci, Tvrtko,.. itd. Samo okvir ove drzave i nista preko toga. Ni karta tvrtkove drzave mi ne znaci nista jer osvojeni krajevi Srbije i Hrvatske su samo bili osvojeni - ali nisu vjekovno, tradicionalno,... nasi bosanski.

E sada, lijepo si ti to sve napisao o postovanju i pozivanju i to sasvim razumijem. Ali u praksi je skroz drugacije i izuzeci ne potvrdjuju pravilo - procitaj boldirano da ne ponavljam. Ne poznajem nikoga, niti sam ikada cuo da istice, postuje podjednako i ljiljane i dvoglavog orla, ocile. Svi narodi ovih prostora, imaju primarno samo jedn usimboliku, postuju primarno ili eksplicitno samo jednu historiju i ujedno samo jednu drzavu i drzavnopravnu tradiciju. U Banjaluci, Bijeljini,.. ne postoji nikakav kult, respekt, uvazavanje,.. samostalnosti bosanske drzave, grb Kotromanica ni u snu, a ono sto se i formalno priznaje se mitomanski lazira i krsti u samo srpsko. A lokalna historiografija vjesto krije da su te dvije kraljevine Bosna i Srbija vise ratovale izmedju sebe negoli bratski suradjivale. I sto je najbitnije - pod tepih se guraju, kriju,.. - Bosnjani. Kotromanica, Bosnjana, slave samostalne bosanske drzave nema ni u tragovima u BL. Da bilo kome to spomenes reci ce da ili ne zna ili da je sarajevska izmisljotina.

I u tome je razlika jarane izmedju nas. Bosnjaci nece nikada tumaciti Srbiju kao bosansku, Nemanjice kao Bosnjane i bosnjacku dinastiju, Srbe kao bivse Bosnjake, SPC kao bogumilsku,... niko ne negira postojanje samostalne srpske drzave, i niko ne pravi srcedrapajucu dramu oko srpskog primanja hriscanstva i napustanja stare vjere. Pa kada govoris o spustanju garda i rjesenju - daj da se prvo izjednacimo u toleranciji pa tek onda nadjemo rjesenje.

A to tvoje vjecito spominjanje slavljenja sultana od strane Bosnjaka - samo dokazuje stereotip i predrasudu. Takvo sto ne mozes dokazati, osim naci pokoju privatnu izjavu i cuo sam za neku cesmu kod Sane. Slavi se islam jer je to dio danasnjeg identiteta. Osmanlije jesu bili okupatori ali to je za udzbenika a ne dnevnopoliticke emotivne rasprave. Pa primili su i Srbi hriscanstvo od Grka - odnosno tada Bizantinaca. Isti su isto tako u par navrata okupirali Srbiju. Pa niko ne poteze pitanje danasnjih prijateljskih odnosa prema Grckoj. Ne vidim niti jedan razlog da nastavis sa imputiranjem Turaka i sultana Bosnjacima.

Ono sto je najbitnije danas je vrlo prosto i jednostavno.
Imamo danas dvije samostalne drzave. BiH i Srbiju.
Srbija - srpska historija, srpska srednjovjekovna drzava, orlovi i ocili, Nemanjici, Karadjordjevici,.. itd.
BiH - bosanska historija, bosanska srednjovjekovna drzava, ljiljani, Kotromanici,.. itd.
Ako slavis i postujes historiju Bosne - po defaultu priznajes da su tu zivili Bosnjani, da je Bosna bila samostalna, da nije ni srpska ni hrvatska ni madjarska,.. i to nije moj uslov vec opcepoznata istina i fakta.
Ako ne priznajes Bosnjane kao narod koji nisu ni Srbi ni Hrvati, ne priznajes Crkvu Bosansku koja nije ni prvoslavna i katolicka, ne priznajes Kotromanice koji nisu ni Srbi ni Hrvati - ti ne priznajes niti postujes bosansku historiju i na to se nemas pravo pozivati.


Pa neka pojedini po licnom nahodjenju ili zelji slave ugarske Anzuvince, Kijevsku knezevinu,.. - zna se koja historija jedino vazi u jednoj drzavi. Neka mi oproste Bosnjaci u Sandzaku(staroj Raskoj) bez obzira koga i sta slavili - ali zive u drzavi gdje se zna koja je historija i koja drzavnopravna tradicija. Mogu se ograditi od toga, ali u tom slucaju nemaju se sta pitati niti pametovati vezano za bilo kakvo postovanje, obiljezavanje bilo dogadjaja ili licnosti, mjesta,.. vezano za sredjovjekovnu drzavu. Isti arsin vazi i u BiH.
Svi kojima su primarni ili jedini simboli susjednih drzava - nemaju pravo na historiju ove drzave a pogotovo soliti pamet Bosnjacima sta bi trebali ili u cemu grijese.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1432 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by hAZNADAR »

Duka Dizel wrote:
prog321 wrote:Poenta je da nema značajne razlike. :roll:
Izmedju čega?
Okupatori i jedni i drugi. Kraljevina SHS je defakto bila okupatorska u BiH, samo se administracija primijenila.
Da nisu mozda Bosnjaci ucestvovali u formiranju te zajednice i u istoj ravni u imenu drzave?

A postoji i mnogo zapisa da je nova vlast u BiH bila prema Bosnjacima gora nego austrougarska.
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#1433 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by Duka Dizel »

hAZNADAR wrote: Ono sto je najbitnije danas je vrlo prosto i jednostavno.
Imamo danas dvije samostalne drzave. BiH i Srbiju.
Srbija - srpska historija, srpska srednjovjekovna drzava, orlovi i ocili, Nemanjici, Karadjordjevici,.. itd.
BiH - bosanska historija, bosanska srednjovjekovna drzava, ljiljani, Kotromanici,.. itd.
Nije to ništa tako prosto i jednostavno, sem za onog ko ima nameru pisati o srednjem veku, a razmišljati avnojevski.

Današnja BiH ne počiva na srednjovekovnom bosanskom kraljevstvu, već na tekovinama ZAVNOH-a iz 1943 godine.

Ondašnja Bosna, Kotromanića, sem izvesnog teritorijalnog podudaranja nema suštinski nikakve veze sa savremenom BiH državom.
Ono je bio feudalni posed vladara sa svojim podanicima, koji se malo širio, malo smanjivao u zavisnosti od okolnosti...a ovo danas je država-republika, na papiru izraz volje tri naroda za zajedničkom državom.
Veliko je pitanje koliko je to uopšte isti narod kao u srednjem veku s obzirom na velika pomeranja i migracije stanovništva nakon osmanlijskih osvajanja, a bogami i kasnije.

Današnji narodi su svoje nacionalne identitete razvili mnogo mnogo posle Kotromanića.

Srbi iz Bosne dakako više polažu na Nemanjiće, jer su oni utemeljitelji svetosavlja kao specifičnog pravoslavlja u Srba. Na kraju krajeva većina Srba u današnjoj BiH i jeste poreklom iz istočne Hercegovine, Raške i Zete.
U istočnoj Hercegovini i u srednjem veku jak je bio kult Svetog Save. Nemanjići su tamo 200 godina vladali.Opstao je i kroz 400 godina osmalnijske vladavine.

Zašto bi sad narodu tamo trebali biti draži nekakvi bogumili?
Zbog zaključaka Badinterove komisije, da se avnojevske granice republika ne menjaju?
Smešno.

Realno, u današnjoj BiH, Kotromanići su pomalo svačiji, a ponajviše ničiji.

Sva tri naroda gledaju da svoje nacionalne identitete nakaleme na njih, a svi su ih se na ovaj ili onaj način suštinski odrekli. Njihova zaostavština skoro da ne postoji.
U pitanju je samo zapišavanje etničkih teritorija.
Last edited by Duka Dizel on 02/11/2016 17:55, edited 3 times in total.
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#1434 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by Duka Dizel »

hAZNADAR wrote:
Duka Dizel wrote:
prog321 wrote:Poenta je da nema značajne razlike. :roll:
Izmedju čega?
Okupatori i jedni i drugi. Kraljevina SHS je defakto bila okupatorska u BiH, samo se administracija primijenila.
Da nisu mozda Bosnjaci ucestvovali u formiranju te zajednice i u istoj ravni u imenu drzave?
Bošnjaci nisu. Nisu ni postojali pod tim imenom.
Ali bilo je i muslimana iz Bosne koji su snivali snove o oslobadjanju od okupatora i stvaranju zajedničke države južnih Slovena.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1435 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by hAZNADAR »

Duka Dizel wrote:
hAZNADAR wrote: Ono sto je najbitnije danas je vrlo prosto i jednostavno.
Imamo danas dvije samostalne drzave. BiH i Srbiju.
Srbija - srpska historija, srpska srednjovjekovna drzava, orlovi i ocili, Nemanjici, Karadjordjevici,.. itd.
BiH - bosanska historija, bosanska srednjovjekovna drzava, ljiljani, Kotromanici,.. itd.
Nije to ništa tako prosto i jednostavno, sem za onog ko ima nameru pisati o srednjem veku, a razmišljati avnojevski.

Današnja BiH ne počiva na srednjovekovnom bosanskom kraljevstvu, već na tekovinama ZAVNOH-a iz 1943 godine.

Ondašnja Bosna, Kotromanića, sem izvesnog teritorijalnog podudaranja nema suštinski nikakve veze sa savremenom BiH državom.
Ono je bio feudalni posed vladara sa svojim podanicima, koji se malo širio, malo smanjivao u zavisnosti od okolnosti...a ovo danas je država-republika, na papiru izraz volje tri naroda za zajedničkom državom.
Veliko je pitanje koliko je to uopšte isti narod kao u srednjem veku s obzirom na velika pomeranja i migracije stanovništva nakon osmanlijskih osvajanja, a bogami i kasnije.

Današnji narodi su svoje nacionalne identitete razvili mnogo mnogo posle Kotromanića.

Srbi iz Bosne dakako više polažu na Nemanjiće, jer su oni utemeljitelji svetosavlja kao specifičnog pravoslavlja u Srba. Na kraju krajeva većina Srba u današnjoj BiH i jeste poreklom iz istočne Hercegovine, Raške i Zete.
U istočnoj Hercegovini i u srednjem veku jak je bio kult Svetog Save. Nemanjići su tamo 200 godina vladali.Opstao je i kroz 400 godina osmalnijske vladavine.

Zašto bi sad narodu tamo trebali biti draži nekakvi bogumili?
Zbog zaključaka Badinterove komisije, da se avnojevske granice republika ne menjaju?
Smešno.

Realno, u današnjoj BiH, Kotromanići su pomalo svačiji, a ponajviše ničiji.

Sva tri naroda gledaju da svoje nacionalne identitete nakaleme na njih, a svi su ih se na ovaj ili onaj način suštinski odrekli. Njihova zaostavština skoro da ne postoji.
U pitanju je samo zapišavanje etničkih teritorija.
E zapisavanje mozes vidjeti na Bobovcu - jer sahovnica tu ne simbolise Kotromanice koji to nisu rabili - vec nesto drugo.

A da pojednostavim. Ono sto su sredjovjekovna Srbija dansnjoj Srbiji, sredjovjekovna Madjarska danasnjoj Madjarskoj, sredjovjekovna Danska danasnjoj Danskoj,... to je sredjovjekovna Bosna danasnjoj BiH.

Sve danasnje drzave koje su imale svoj pocetak imenom drzave ili naroda u srednjem vijeku se itekako pozvaju na drzavnopravnu tradiciju i srednjeg vijeka. Mozda to je komplikovano u slucaju Bizanta, Mexika,.. ali vrlo jednostavno u slucaju sredjovjekovne Srbije, Danske, Madjarske, Spanije, Rusije,.....

Pa definisi kako hoces.

A ponavljam - ko ne priznaje Bosnjane kao narod koji je zivio ovdje i Kotromanice kao iste, samostalnost i posebnost bosanske drzave, kulturoloske karakteristike poput stecaka, autohtonu Crkvu Bosansku,... taj se nema pravo niti pozivati na to niti drugima soliti pamet o tome.

Sad mi ovdje mozemo razglabati jesu li Nemanjici bili Bugari, srednjivjekovna Srbija ogranak Grcke, tamo zivjeli samo Vlasi i Cincari, srpski jezik ustvari ruski,.. i slicno - mozemo. Ali nam to ne pripada niti se pitamo o tome. Isti arsin i u BiH. Postoje cinjenice koje treba prihvatiti kako po faktama - tako i kao svoje.

Ko to moze - zna o cemu pricam. Ko ne - palamudi.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#1436 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by prog321 »

Duka Dizel wrote:
hAZNADAR wrote: Okupatori i jedni i drugi. Kraljevina SHS je defakto bila okupatorska u BiH, samo se administracija primijenila.
Da nisu mozda Bosnjaci ucestvovali u formiranju te zajednice i u istoj ravni u imenu drzave?
Bošnjaci nisu. Nisu ni postojali pod tim imenom.
Ali bilo je i muslimana iz Bosne koji su snivali snove o oslobadjanju od okupatora i stvaranju zajedničke države južnih Slovena.

Navedi ime jednog muslimana koji je snivao snove da zivi u fasistickoj tvorevini zvanoj kraljevina SHS ? :-D
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#1437 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by Banksy »

hAZNADAR wrote:
Namjerno ili slucjano si izostavio boldirani dio. Naravno da je moguce slaviti i Kotromanice i Nemanjice i sredjivjekovnu Srbiju i srednjovjekovnu Bosnu. To je bila praksa u bivsoj YU kada smo pod predmetom nacionalna historija izucavali historije svih bivsih republika. Pa su tada i Tomislav, i Samo, i Samuilo, i Tvrtko, i Dusan,.. bili nasi. Kada smo sa ponosom ucili kako je Tomislav razbio Bugare, Dusan izasao na dva mora, Kosovski boj bezbeli nas, Tvrtko razbio Madjare u dvije bitke,... itd. Tada je to bila zajednicka historija.

Danas vise nije. Danas su sve drzave bivse YU samostalne drzave sa svojim historijama i sa svojim drzavnopravnim tradicijama. Ja nemam nista vise ni sa Trpimirovicima ni Nemanjicima. Stefan prvovjencani mi ne znaci nista, Sveti Sava i svi sinodi SPC takodjer, Dusanova osvajanja nisu moja i na te karte ne gledam sa sjetom,.. Moji su samo, jedino i nista drugo no srednjovjekovna Bosna, kult Kulina, Bogumili, stecci, Tvrtko,.. itd. Samo okvir ove drzave i nista preko toga. Ni karta tvrtkove drzave mi ne znaci nista jer osvojeni krajevi Srbije i Hrvatske su samo bili osvojeni - ali nisu vjekovno, tradicionalno,... nasi bosanski.

E sada, lijepo si ti to sve napisao o postovanju i pozivanju i to sasvim razumijem. Ali u praksi je skroz drugacije i izuzeci ne potvrdjuju pravilo - procitaj boldirano da ne ponavljam. Ne poznajem nikoga, niti sam ikada cuo da istice, postuje podjednako i ljiljane i dvoglavog orla, ocile. Svi narodi ovih prostora, imaju primarno samo jedn usimboliku, postuju primarno ili eksplicitno samo jednu historiju i ujedno samo jednu drzavu i drzavnopravnu tradiciju. U Banjaluci, Bijeljini,.. ne postoji nikakav kult, respekt, uvazavanje,.. samostalnosti bosanske drzave, grb Kotromanica ni u snu, a ono sto se i formalno priznaje se mitomanski lazira i krsti u samo srpsko. A lokalna historiografija vjesto krije da su te dvije kraljevine Bosna i Srbija vise ratovale izmedju sebe negoli bratski suradjivale. I sto je najbitnije - pod tepih se guraju, kriju,.. - Bosnjani. Kotromanica, Bosnjana, slave samostalne bosanske drzave nema ni u tragovima u BL. Da bilo kome to spomenes reci ce da ili ne zna ili da je sarajevska izmisljotina.

I u tome je razlika jarane izmedju nas. Bosnjaci nece nikada tumaciti Srbiju kao bosansku, Nemanjice kao Bosnjane i bosnjacku dinastiju, Srbe kao bivse Bosnjake, SPC kao bogumilsku,... niko ne negira postojanje samostalne srpske drzave, i niko ne pravi srcedrapajucu dramu oko srpskog primanja hriscanstva i napustanja stare vjere. Pa kada govoris o spustanju garda i rjesenju - daj da se prvo izjednacimo u toleranciji pa tek onda nadjemo rjesenje.

A to tvoje vjecito spominjanje slavljenja sultana od strane Bosnjaka - samo dokazuje stereotip i predrasudu. Takvo sto ne mozes dokazati, osim naci pokoju privatnu izjavu i cuo sam za neku cesmu kod Sane. Slavi se islam jer je to dio danasnjeg identiteta. Osmanlije jesu bili okupatori ali to je za udzbenika a ne dnevnopoliticke emotivne rasprave. Pa primili su i Srbi hriscanstvo od Grka - odnosno tada Bizantinaca. Isti su isto tako u par navrata okupirali Srbiju. Pa niko ne poteze pitanje danasnjih prijateljskih odnosa prema Grckoj. Ne vidim niti jedan razlog da nastavis sa imputiranjem Turaka i sultana Bosnjacima.

Ono sto je najbitnije danas je vrlo prosto i jednostavno.
Imamo danas dvije samostalne drzave. BiH i Srbiju.
Srbija - srpska historija, srpska srednjovjekovna drzava, orlovi i ocili, Nemanjici, Karadjordjevici,.. itd.
BiH - bosanska historija, bosanska srednjovjekovna drzava, ljiljani, Kotromanici,.. itd.
Ako slavis i postujes historiju Bosne - po defaultu priznajes da su tu zivili Bosnjani, da je Bosna bila samostalna, da nije ni srpska ni hrvatska ni madjarska,.. i to nije moj uslov vec opcepoznata istina i fakta.
Ako ne priznajes Bosnjane kao narod koji nisu ni Srbi ni Hrvati, ne priznajes Crkvu Bosansku koja nije ni prvoslavna i katolicka, ne priznajes Kotromanice koji nisu ni Srbi ni Hrvati - ti ne priznajes niti postujes bosansku historiju i na to se nemas pravo pozivati.

Pa neka pojedini po licnom nahodjenju ili zelji slave ugarske Anzuvince, Kijevsku knezevinu,.. - zna se koja historija jedino vazi u jednoj drzavi. Neka mi oproste Bosnjaci u Sandzaku(staroj Raskoj) bez obzira koga i sta slavili - ali zive u drzavi gdje se zna koja je historija i koja drzavnopravna tradicija. Mogu se ograditi od toga, ali u tom slucaju nemaju se sta pitati niti pametovati vezano za bilo kakvo postovanje, obiljezavanje bilo dogadjaja ili licnosti, mjesta,.. vezano za sredjovjekovnu drzavu. Isti arsin vazi i u BiH.
Svi kojima su primarni ili jedini simboli susjednih drzava - nemaju pravo na historiju ove drzave a pogotovo soliti pamet Bosnjacima sta bi trebali ili u cemu grijese.
:thumbup:
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#1438 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by Duka Dizel »

hAZNADAR wrote:

A da pojednostavim. Ono sto su sredjovjekovna Srbija dansnjoj Srbiji, sredjovjekovna Madjarska danasnjoj Madjarskoj, sredjovjekovna Danska danasnjoj Danskoj,... to je sredjovjekovna Bosna danasnjoj BiH.
A šta to? Konkretno?


A ponavljam - ko ne priznaje Bosnjane kao narod koji je zivio ovdje i Kotromanice kao iste, samostalnost i posebnost bosanske drzave, kulturoloske karakteristike poput stecaka, autohtonu Crkvu Bosansku,... taj se nema pravo niti pozivati na to niti drugima soliti pamet o tome.
Ma evo ja priznajem sve to.
Samo ti ne razumeš da od toga danas nema ništa.
Stećci su "preživeli", jer je kamen u pitanju, ali ko se to danas sahranjuje pod stećcima?
Nema ni Kotromanića, nema ni Crkve Bosanske,nema krstjana ni njihove vere, nema ni Bošnjana, nema ni samostalne i jedinstvene Bosne, niti želje za njom...
Tu su danas neki drugi narodi i neka druga država...

Zašto Hrvati ne bi mogli mahati šahovnicom na Bobovcu? Ona je deo njihovog savremenog identiteta, kao što je Islam recimo deo savremenog bošnjačkog identiteta.
Oni nekako povezuju svoj savremeni identitet sa identitetom starih vladara Bosne.
U čemu je problem?
Može li se slaviti u isto vreme Islam, sultan Fatih i Kotromanići?
Neki bi rekli da je i to nespojivo.
Ali eto može.

I Bošnjaci kad mlate zastavom sa ljiljanima...i to je zapišavanje teritorije.
Zabole Bošnjake za Kotromaniće. 400 godina ih niko nije pomenuo u vreme osmanlijskog zemana, nijedna knjiga nije napisana na bosanskom jeziku i na starom bosanskom pismu.
A danas se valjda kunu u Kotromaniće, kad treba pokazati da su oni temeljni narod Bosne, koji shodno tome ima prava drugim odredjivati kakvim se zastavama sme mahati na Bobovcu.
Pa izvini, ali niko nije lud. Ni ta zastava sa ljiljanima ne simbolizuje više Kotromaniće i srednjovekovnu Bosnu. To je ratna zastava.
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#1439 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by Duka Dizel »

prog321 wrote:

Navedi ime jednog muslimana koji je snivao snove da zivi u fasistickoj tvorevini zvanoj kraljevina SHS ? :-D
Žalosno bi bilo, da ih nije bilo.
Ali eto, bilo ih je.
Članovi Mlade Bosne bili su i muslimani. A bilo je i muslimana u Narodnom Vijeću BiH koje je glasalo za ujedninjenje u zajedničku državu Južnih Slovena.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1440 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by Connaisseur Karlin »

Duka Dizel wrote:
Zašto Hrvati ne bi mogli mahati šahovnicom na Bobovcu? Ona je deo njihovog savremenog identiteta.
Hrvati na Bobovcu su mahali sahovnjacomm Herceg-Bosna zastave :D i tebi je to normlano :lol:
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#1441 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by Duka Dizel »

Connaisseur Karlin wrote:
Duka Dizel wrote:
Zašto Hrvati ne bi mogli mahati šahovnicom na Bobovcu? Ona je deo njihovog savremenog identiteta.
Hrvati na Bobovcu su mahali sahovnjacomm Herceg-Bosna zastave :D i tebi je to normlano :lol:
Što ne bi bilo?
Da nisu Hrvati svojevremeno porušili Bobovac i poklali bosansku vlastelu?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1442 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by Connaisseur Karlin »

Duka Dizel wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Duka Dizel wrote:
Zašto Hrvati ne bi mogli mahati šahovnicom na Bobovcu? Ona je deo njihovog savremenog identiteta.
Hrvati na Bobovcu su mahali sahovnjacomm Herceg-Bosna zastave :D i tebi je to normlano :lol:
Što ne bi bilo?
Da nisu Hrvati svojevremeno porušili Bobovac i poklali bosansku vlastelu?
Nisma znala da postoji Herceg-Bosna :lol:

Zasto bi neko rusio Bobovac ili klao bosansku vlastelu ?
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1443 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by hAZNADAR »

Duka Dizel wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Duka Dizel wrote:
Zašto Hrvati ne bi mogli mahati šahovnicom na Bobovcu? Ona je deo njihovog savremenog identiteta.
Hrvati na Bobovcu su mahali sahovnjacomm Herceg-Bosna zastave :D i tebi je to normlano :lol:
Što ne bi bilo?
Da nisu Hrvati svojevremeno porušili Bobovac i poklali bosansku vlastelu?
Pa nisu istina, iako ni Subici nisu bili cvjecke, kao i Frankopani.
Nisu Hrvati porusili ni Azteke, ubili kralja,.. pa sto ne masu u Mexiku saharama.

Tvoja recenica je cist primjer primitivne mitomanije. Jer sadrzi upravo te elemente.
Prvo neznanje a ubjednjenost u svoje predstave. Turci nisu porusili Bobovac vec se predao.
Takodjer nisu pobili svu vlastelu, dobar dio je ostao i nastavio - cak i bez primanja islama ali uz usluge. Sto je bila uobicajena praksa tog vremena.

I najbitnije - tumacenje tog vremena kroz moralno pateticne predstave. Ko je sve ovdje rusio, osvajao, ubijao,.. u dalekoj historiji - haman treba nacijama dizati optuznice u Hagu.

Ponavljam - ko ne priznaje samostalnost bosanske drzave i posebnost, Bosnjane i ljiljane, bosanske i nicije druge Kotromanice - taj nema sta traziti na Bobovcu i mahati simbolima koji nikada nisu u to vrijeme ni primirisali Bobovcu osim silom.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1444 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by hAZNADAR »

Duka Dizel wrote:

Ma evo ja priznajem sve to.
Samo ti ne razumeš da od toga danas nema ništa.
Stećci su "preživeli", jer je kamen u pitanju, ali ko se to danas sahranjuje pod stećcima?
Nema ni Kotromanića, nema ni Crkve Bosanske,nema krstjana ni njihove vere, nema ni Bošnjana, nema ni samostalne i jedinstvene Bosne, niti želje za njom...
Tu su danas neki drugi narodi i neka druga država...

Zašto Hrvati ne bi mogli mahati šahovnicom na Bobovcu? Ona je deo njihovog savremenog identiteta, kao što je Islam recimo deo savremenog bošnjačkog identiteta.
Oni nekako povezuju svoj savremeni identitet sa identitetom starih vladara Bosne.
U čemu je problem?
Može li se slaviti u isto vreme Islam, sultan Fatih i Kotromanići?
Neki bi rekli da je i to nespojivo.
Ali eto može.

I Bošnjaci kad mlate zastavom sa ljiljanima...i to je zapišavanje teritorije.
Zabole Bošnjake za Kotromaniće. 400 godina ih niko nije pomenuo u vreme osmanlijskog zemana, nijedna knjiga nije napisana na bosanskom jeziku i na starom bosanskom pismu.
A danas se valjda kunu u Kotromaniće, kad treba pokazati da su oni temeljni narod Bosne, koji shodno tome ima prava drugim odredjivati kakvim se zastavama sme mahati na Bobovcu.
Pa izvini, ali niko nije lud. Ni ta zastava sa ljiljanima ne simbolizuje više Kotromaniće i srednjovekovnu Bosnu. To je ratna zastava.

Uslov za diskutovanje o ovome je poznavanje historije. A ti nemas pojma o cemu pricas a opet ubjedjen.

Neka Hrvati masu cim hoce na Bobovcu - glupo je braniti niti je to moguce pravno izvesti.
Ali nek se stvari tumace kakve jesu. Sahara na Bobovcu je isto kao ocili, orao,... - simboli susjednih drzava i susjedne historije. Mozes sad pisati po Bosnjacima i degradirati ih civilizacijski, kulturno koliko zelis. Prikazati ih kao otpad jedne okupacije, izdajice, bitange sa nasljednom krivicom,...

Ali jedna stvar je i dalje cinjenica. Slavu Kotromanicima, Bobovcu, bosanskoj drzavi,.. mozes ispravno obiljeziti samo ljiljanima i nicim drugim. Svi ostali moderni identiteti su nesto skroz drugo.

tapiju nad bosanskom historijom nema nijedan narod samo za sebe. Ali najmanje imaju oni koji su su opredjelili za susjedne drzave i susjedne historije. Pa neka su Bosnjaci najvece poturice, najvece izdajice, Turci veci od samih Turaka,... imaju i dalje primarno samo jednu historiografiju i to ovu domacu, samo jednu drzavu i to ovu ovdje, samo jednu dravnopravnu tradiciju i to ovu ovdje, ljiljan, priznaju Bosnjane kao jedine pretke,... i to je najbitnije.
Pa neka Hrvati hodaju u srednjovjekovim oklopima, pricaju starbosanski,... jesu li uzeli saharu i poceli slaviti primarno susjedne kraljeve - historija Bosne i Bobovac im pripadaju koliko i historija Mexika.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1445 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by Woody »

prog321 wrote:
Duka Dizel wrote:
hAZNADAR wrote: Okupatori i jedni i drugi. Kraljevina SHS je defakto bila okupatorska u BiH, samo se administracija primijenila.
Da nisu mozda Bosnjaci ucestvovali u formiranju te zajednice i u istoj ravni u imenu drzave?
Bošnjaci nisu. Nisu ni postojali pod tim imenom.
Ali bilo je i muslimana iz Bosne koji su snivali snove o oslobadjanju od okupatora i stvaranju zajedničke države južnih Slovena.

Navedi ime jednog muslimana koji je snivao snove da zivi u fasistickoj tvorevini zvanoj kraljevina SHS ? :-D
Evo, navešću ti ja dva:

Safvet-beg Bašagić, predsjednik Bosanskog sabora od 1910-1919;
dr. Mehmed Spaho, član narodnog vijeća Srba, Hrvata i Slovenaca i povjerenik za trgovinu, poštu i telegraf istog

E, sad jedu li ova dvojica baš "snivali" ne znam, zaboravio sam ih pitati u jutra nakon sna ;-) U svakom slučaju, potpisali su dokument abolicije Bosanskog sabora i prisajedinjenje istog Narodnom vijeću Srba, Hrvata i Slovenaca
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1446 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by hAZNADAR »

I da dodam.

Osnovni problem u ovoj tematici je odnos prema Osmanlijama koji je mnogima ovdje kriterij.
U prijevodu - sto si vise nabrijan na osmanlije ili antiturski - time vise navodno polazes pravo na historiju Bosne.
I obrnuto.

Govorimo o carevni koja je ovdje zavrsila prije vijek i po - i koja se moze nalaziti samo u udzbenicima historije.
Govormo o carevini koja je bila samo u historiji jedna od okupatorskih - vladali su ovdje i Rimljani, Bizant. Madjari, Nijemci,...

Pa nesto ne vidim toliko emocije i otpora, kompleksa i drame oko odnosa prema Talijanima, Grcima, Madjarima, Austrijancima,...

Ovaj dramaticni i emotivni odnos prema Tuskoj i stalno prizivanje je vise bolest.
User avatar
draganbl
Posts: 2093
Joined: 21/06/2009 00:59

#1447 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by draganbl »

hAZNADAR wrote:
Namjerno ili slucjano si izostavio boldirani dio. Naravno da je moguce slaviti i Kotromanice i Nemanjice i sredjivjekovnu Srbiju i srednjovjekovnu Bosnu. To je bila praksa u bivsoj YU kada smo pod predmetom nacionalna historija izucavali historije svih bivsih republika. Pa su tada i Tomislav, i Samo, i Samuilo, i Tvrtko, i Dusan,.. bili nasi. Kada smo sa ponosom ucili kako je Tomislav razbio Bugare, Dusan izasao na dva mora, Kosovski boj bezbeli nas, Tvrtko razbio Madjare u dvije bitke,... itd. Tada je to bila zajednicka historija.
Nisam izostavio. Komentarisao sam da je trenutno u Republici Srpskoj na snazi (Karadžićev) projekat negiranja (ili u najmanju ruku marginalizovanja) veze između bosanskih Srba i srednjevijekovne bosanske istorije (koja je i istorija bosanskih Srba), te da je u modi "srbovanje", tj. pretjerivanje u potenciranju srpstva, koje se proteže u širokom rasponu od proste nekulture i bezobrazluka, do ozbiljnih narušavanja građanskih prava drugih naroda.
hAZNADAR wrote: Danas vise nije. Danas su sve drzave bivse YU samostalne drzave sa svojim historijama i sa svojim drzavnopravnim tradicijama. Ja nemam nista vise ni sa Trpimirovicima ni Nemanjicima. Stefan prvovjencani mi ne znaci nista, Sveti Sava i svi sinodi SPC takodjer, Dusanova osvajanja nisu moja i na te karte ne gledam sa sjetom,.. Moji su samo, jedino i nista drugo no srednjovjekovna Bosna, kult Kulina, Bogumili, stecci, Tvrtko,.. itd. Samo okvir ove drzave i nista preko toga. Ni karta tvrtkove drzave mi ne znaci nista jer osvojeni krajevi Srbije i Hrvatske su samo bili osvojeni - ali nisu vjekovno, tradicionalno,... nasi bosanski.
Potpuno razumijem, opravdavam i prihvatam tvoj stav da bošnjačkom narodu u Bosni ništa ne znači dinastija Nemanjića. I meni su, kao i tebi važni srednjovijekovna Bosna, stećci, Tvrtko, to su zaostavštine i moje istorije, jer sam rođen i živim u zemlji koja se isto tako zvala prije skoro hiljadu godina. Jedino za razliku od tebe, ja imam i zaostavštine koje se vezuju za moj nacionalni identitet, vjeru, pismenost, književnost, nauku itd. (Jedino se ograđujem u vezi sa vjerom, jer ja lično nisam vjernik, ali govorim generalno).
hAZNADAR wrote: E sada, lijepo si ti to sve napisao o postovanju i pozivanju i to sasvim razumijem. Ali u praksi je skroz drugacije i izuzeci ne potvrdjuju pravilo - procitaj boldirano da ne ponavljam. Ne poznajem nikoga, niti sam ikada cuo da istice, postuje podjednako i ljiljane i dvoglavog orla, ocile. Svi narodi ovih prostora, imaju primarno samo jedn usimboliku, postuju primarno ili eksplicitno samo jednu historiju i ujedno samo jednu drzavu i drzavnopravnu tradiciju. U Banjaluci, Bijeljini,.. ne postoji nikakav kult, respekt, uvazavanje,.. samostalnosti bosanske drzave, grb Kotromanica ni u snu, a ono sto se i formalno priznaje se mitomanski lazira i krsti u samo srpsko. A lokalna historiografija vjesto krije da su te dvije kraljevine Bosna i Srbija vise ratovale izmedju sebe negoli bratski suradjivale. I sto je najbitnije - pod tepih se guraju, kriju,.. - Bosnjani. Kotromanica, Bosnjana, slave samostalne bosanske drzave nema ni u tragovima u BL. Da bilo kome to spomenes reci ce da ili ne zna ili da je sarajevska izmisljotina.
Tačno je da je kod mnogih ljudi trenutno odbačena simbolia srednjevijekovne Bosne. Međutim, ja poznajem dosta ljudi koji poštuju simbole srednjovijekovne Bosne i smatraju ih svojima iz istih razloga kao i ja, ali je ta simbolika marginalizovana, trenutno nije "in". Ne zaboravi da je RS ratovala protiv ostatka BiH, praktično protiv zastave sa ljiljanima. Ja ne ulazim u samu problematiku rata i koliko je to sve bilo nenormalno, pogrešno, posebno osuđujem zločine, ali je činjenica da je "običan" svijet, dobrovoljno ili natjeran, ratovao protiv ljiljana. Teško je očekivati da se 20 godina nakon rata, uz svu indoktrinaciju vezanu za srpstvo, neko sad tek tako okreće ljiljanima.
hAZNADAR wrote: I u tome je razlika jarane izmedju nas. Bosnjaci nece nikada tumaciti Srbiju kao bosansku, Nemanjice kao Bosnjane i bosnjacku dinastiju, Srbe kao bivse Bosnjake, SPC kao bogumilsku,... niko ne negira postojanje samostalne srpske drzave, i niko ne pravi srcedrapajucu dramu oko srpskog primanja hriscanstva i napustanja stare vjere. Pa kada govoris o spustanju garda i rjesenju - daj da se prvo izjednacimo u toleranciji pa tek onda nadjemo rjesenje.
Ne vidim razlog zašto bi Bošnjaci tumačili Srbiju kao bosansku, niti ostale nebuloze koje si napisao.
hAZNADAR wrote: A to tvoje vjecito spominjanje slavljenja sultana od strane Bosnjaka - samo dokazuje stereotip i predrasudu. Takvo sto ne mozes dokazati, osim naci pokoju privatnu izjavu i cuo sam za neku cesmu kod Sane. Slavi se islam jer je to dio danasnjeg identiteta. Osmanlije jesu bili okupatori ali to je za udzbenika a ne dnevnopoliticke emotivne rasprave. Pa primili su i Srbi hriscanstvo od Grka - odnosno tada Bizantinaca. Isti su isto tako u par navrata okupirali Srbiju. Pa niko ne poteze pitanje danasnjih prijateljskih odnosa prema Grckoj. Ne vidim niti jedan razlog da nastavis sa imputiranjem Turaka i sultana Bosnjacima.
Mislim da smo pitanje turske apsolvirali. Gdje sam ja to pomenuo da Bošnjaci slave sultane? Zašto bi uopšte slavili okupatore?
hAZNADAR wrote: Ono sto je najbitnije danas je vrlo prosto i jednostavno.
Imamo danas dvije samostalne drzave. BiH i Srbiju.
Srbija - srpska historija, srpska srednjovjekovna drzava, orlovi i ocili, Nemanjici, Karadjordjevici,.. itd.
BiH - bosanska historija, bosanska srednjovjekovna drzava, ljiljani, Kotromanici,.. itd.
Ako slavis i postujes historiju Bosne - po defaultu priznajes da su tu zivili Bosnjani, da je Bosna bila samostalna, da nije ni srpska ni hrvatska ni madjarska,.. i to nije moj uslov vec opcepoznata istina i fakta.
Ako ne priznajes Bosnjane kao narod koji nisu ni Srbi ni Hrvati, ne priznajes Crkvu Bosansku koja nije ni prvoslavna i katolicka, ne priznajes Kotromanice koji nisu ni Srbi ni Hrvati - ti ne priznajes niti postujes bosansku historiju i na to se nemas pravo pozivati.
Ja Bošnjane naravno prihvatam kao narod koji je živio u srednjovijekovnoj Bosni. Naravno da Kotromanići nisu ni Srbi ni Hrvati. Šta je tu sporno? Ko sam ja uopšte da priznajem, ili ne priznajem istorijsku činjenicu? Činjenice se ne priznaju, već prihvataju.

Međutim, kada govorimo o Bosni i Hercegovini danas, trebamo da znamo da iako državnost Bosne i Hercegovine seže još u srednji vijek, današnja Bosna i Hercegovina je zasnovana na postulatima ZAVNOBiH-a, u kome je jasno napisano:
Ovim aktima istovremeno je izražena odlučnost naroda BiH da njihova zemlja, koja nije ni srpska, ni hrvatska, ni muslimanska, nego i srpska i muslimanska i hrvatska, bude zbratimljena zajednica u kojoj će biti osigurana puna ravnopravnost svih Srba, Muslimana i Hrvata.
Pored ovoga, imamo i važeči Dejtonski Ustav, po kome su, modernim rječnikom, sva tri naroda proglašena konstutivnim.
Dakle, pored istine koju si napisao da srednjevijekovna Bosna nije bila ni srpska ni hrvatska ni mađarska (već država Bošnjana), takođe je istina da je DANAŠNJA Bosna i Hercegovina država Srba, Hrvata i Bošnjaka.
Da završim i najavim da se više neću očitovati na ovoj temi, ne zato što bježim iz rasprave, već što nemam vremena za duge odgovore na još duže postove.

Slavi šta hoćeš i u mjeri u kojoj hoćeš i kako hoćeš. Isto pravo daj i drugima, jer je to pravo zagarantovano Ustavom.
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#1448 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by Duka Dizel »

hAZNADAR wrote: Tvoja recenica je cist primjer primitivne mitomanije. Jer sadrzi upravo te elemente.
Prvo neznanje a ubjednjenost u svoje predstave. Turci nisu porusili Bobovac vec se predao.
Takodjer nisu pobili svu vlastelu, dobar dio je ostao i nastavio - cak i bez primanja islama ali uz usluge. Sto je bila uobicajena praksa tog vremena.
Nebitno je kako je Bobovac pao.
Jasno je da nisu Hrvati bili ti koji su ga opsedali, pa po predaji pogubili ljude, a i samom bosanskom kralju odsekli glavu.
To su bili Turci.
Maše se danas po Bosni i turskim zastavama, pa ne vidim šta je toliki problem sa šahovnicom


Ponavljam - ko ne priznaje samostalnost bosanske drzave i posebnost, Bosnjane i ljiljane, bosanske i nicije druge Kotromanice - taj nema sta traziti na Bobovcu i mahati simbolima koji nikada nisu u to vrijeme ni primirisali Bobovcu osim silom.
To je samo tvoje mišljenje, uzrokovano jednostranim tumačenjem istorije.
Last edited by Duka Dizel on 03/11/2016 09:13, edited 1 time in total.
Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#1449 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by Seawolf »

Woody wrote:
prog321 wrote:
Duka Dizel wrote:Bošnjaci nisu. Nisu ni postojali pod tim imenom.
Ali bilo je i muslimana iz Bosne koji su snivali snove o oslobadjanju od okupatora i stvaranju zajedničke države južnih Slovena.

Navedi ime jednog muslimana koji je snivao snove da zivi u fasistickoj tvorevini zvanoj kraljevina SHS ? :-D
Evo, navešću ti ja dva:

Safvet-beg Bašagić, predsjednik Bosanskog sabora od 1910-1919;
dr. Mehmed Spaho, član narodnog vijeća Srba, Hrvata i Slovenaca i povjerenik za trgovinu, poštu i telegraf istog

E, sad jedu li ova dvojica baš "snivali" ne znam, zaboravio sam ih pitati u jutra nakon sna ;-) U svakom slučaju, potpisali su dokument abolicije Bosanskog sabora i prisajedinjenje istog Narodnom vijeću Srba, Hrvata i Slovenaca
Pogrešno si napisao naziv Narodnog vijeća :wink:
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#1450 Re: Okupatorske zastave na Bobovcu

Post by Duka Dizel »

hAZNADAR wrote:I da dodam.

Osnovni problem u ovoj tematici je odnos prema Osmanlijama koji je mnogima ovdje kriterij.
U prijevodu - sto si vise nabrijan na osmanlije ili antiturski - time vise navodno polazes pravo na historiju Bosne.
I obrnuto.

Govorimo o carevni koja je ovdje zavrsila prije vijek i po - i koja se moze nalaziti samo u udzbenicima historije.
Govormo o carevini koja je bila samo u historiji jedna od okupatorskih - vladali su ovdje i Rimljani, Bizant. Madjari, Nijemci,...

Pa nesto ne vidim toliko emocije i otpora, kompleksa i drame oko odnosa prema Talijanima, Grcima, Madjarima, Austrijancima,...

Ovaj dramaticni i emotivni odnos prema Tuskoj i stalno prizivanje je vise bolest.
Pa Osmanlije su te koje su uništile srednjovekovnu bosansku državu. Bili su ovde 400 godina i potpuno izmenili tok istorije.

Da nije bilo njih, verovatno bi nasledje srednjovekovne Bosne bilo upečatljivije i bogatije.
Možda bi Bosna danas zaista bila homogena i jedinstvena država.

Nema tu ni dramatike, ni emocija. Možda kod tebe.
To su samo činjenice.
Post Reply