Okruženje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Syyy
Posts: 12
Joined: 25/11/2011 13:29

#1 Okruženje

Post by Syyy »

Ovako, tema je VRLO delikatna, i ne pravim je zbog poljuljavanja bilo kakvih odnosa među forumašima, samo me zanima jedna stvar, bitna su mi Vaša mišljenja.
Recimo, rođeni ste u Sarajevu u ratnom periodu, dobili ste ime po tom gradu, roditelji su Vam čitav rat proveli u Sarajevu, otac braneći svoj grad, kao i bilo drugi normalan građanin, majka Vas odgajala u podrumu doslovno; međutim, Vaši roditelji nisu neki veliki vjernici, tačnije nisu vjerski orijentisani pa ste odrasli uz sve moguće praznike jednako, veseleći im se sasvim jednako (ne samo zbog para haha) i onda dođete u srednju školu, s osobom koja mrzi sve što nije muslimansko i tursko, i neofirno Vam stalno nabija te neke komplekse, pokušava da Vam kroz neke glupe izjave pokaže kako mu smeta to što imate 'proširene vidike', cijenite i druge stvari osim one koja je Vaša (jer, po meni bi religija i vjerovanje trebale spadati u intimne kategorije koje se čuvaju za sebe i svoju unutrašnju egzistenciju), ali nikad to ne radi direktno. Pokušavate toj osobi i reći da Vam to smeta i da ste primijetili šta radi i pokušava, ta osoba da neke svoje glupe razloge zašto to radi i opravda se, ali kroz neko vrijeme opet nastavi s tim. Kako reagovati na to, da li je uopće vrijedno obaziranja na takve stvari?

Naglašavam opet da je tema delikatna i naravno da se ne slažemo svi u svim stvarima i imamo svoje mišljenje, vjerovanja, itd., i želim da to iznesete ali sa poštovanjem prema drugim forumašima, iako mislim da toga neće izostati. Hvala
User avatar
Hopkins
Posts: 494
Joined: 10/01/2012 00:44

#2 Re: Okruženje

Post by Hopkins »

Na provokaciju odgovaram sa 10 novih provokacija. Ne daj na sebe i to je to :thumbup:
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#3 Re: Okruženje

Post by Loulou »

Najbolje što možeš učiniti je da ne obraćaš pažnju na tu osobu, tj. da ne provodiš ni malo vremena u razgovorima i debatama s takvom osobom. Radi tvog duševnog mira. Okružiš se ljudima koji imaju tebi blizak način razmišljanja a ostalo shvatiš kao neminovnost različitosti.

Inače sam stvarno miroljubiva :D i imam toleranciju za sve i svašta, ali na kontinuiranu verbalnu agresiju odgovoram jednako. Kao i na prelazak osobnih granica.
Last edited by Loulou on 14/05/2012 20:54, edited 1 time in total.
ice2cube
Posts: 707
Joined: 18/03/2012 13:47
Location: Hell

#4 Re: Okruženje

Post by ice2cube »

Budi agresivan i dominantan. :D
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#5 Re: Okruženje

Post by quarterback »

Srednja nije samo srednja skola nego jednim dobrim dijelom i zivotna skola jer ce u mnogome odrediti tvoj kasniji put te te formirati kao licnost.

S jedne strane to je dobro jer u srednjoj naucis mnoge stvari koje ce ti biti kasnije bitne, recimo kako procjeniti ljude, medjutim, istovremeno je i lose jer je sve to sto se desava u srednjoj obicno praceno brojnim problemima a ne postoji bas neko ko ti moze pomoci. Govorim ovo iz svoje perspektive, mozda danas vise nije tako.

Ne bih se nikada upustao u bilo kakvu diskusiju oko necijih vjerskih ubjedjenja a takodje i svako tudje nametanje nekih ubjedjenja meni bih smatrao zadiranjem u moje privatne stvari i primitivizmom.

Jednostavno ignorisi.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#6 Re: Okruženje

Post by cyprus »

ice2cube wrote:Budi agresivan i dominantan. :D
Ma kakva agresiva, takvi jadnici i priželjkuju agresivnu reakciju... Ignorancija majka, nek se sam guši u vlastitom jadu :)
Last edited by cyprus on 14/05/2012 21:30, edited 1 time in total.
Syyy
Posts: 12
Joined: 25/11/2011 13:29

#7 Re: Okruženje

Post by Syyy »

quarterback wrote:Srednja nije samo srednja skola nego jednim dobrim dijelom i zivotna skola jer ce u mnogome odrediti tvoj kasniji put te te formirati kao licnost.

S jedne strane to je dobro jer u srednjoj naucis mnoge stvari koje ce ti biti kasnije bitne, recimo kako procjeniti ljude, medjutim, istovremeno je i lose jer je sve to sto se desava u srednjoj obicno praceno brojnim problemima a ne postoji bas neko ko ti moze pomoci. Govorim ovo iz svoje perspektive, mozda danas vise nije tako.

Ne bih se nikada upustao u bilo kakvu diskusiju oko necijih vjerskih ubjedjenja a takodje i svako tudje nametanje nekih ubjedjenja meni bih smatrao zadiranjem u moje privatne stvari i primitivizmom.

Jednostavno ignorisi.
Definitivno dijelimo mišljenje, i hvala na savjetu tebi i ostalima :)
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#8 Re: Okruženje

Post by Toffee karamela »

Ako je u pitanju profesor ignoriši, u slučaju jačeg pritiska potuži se razredniku ili Vijeću.

Ako je kolega iz razreda ignoriši maksimalno, ne upuštaj se u debate kao u onim dječjim emisijama koje je vodila Sanja Vlaisavljević jer budali samo postavljaš pozornicu za performans. A za tim njima srce žudi, da se imaju gdje razmahati i pokazati svoju raskošnu neukost i zatucanost.

Ako nije samo verbalno nego i tjelesno nasilje (bully) tome šaku u glavu i amen. Jer oni ništa drugo ne razumiju.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#9 Re: Okruženje

Post by quarterback »

Syyy wrote: Definitivno dijelimo mišljenje, i hvala na savjetu tebi i ostalima :)
nema na cemu, sve najbolje :)
Korisničkoime
Posts: 4828
Joined: 18/11/2010 00:26

#10 Re: Okruženje

Post by Korisničkoime »

Situacija koja nije nimalo za podcijeniti i govori ne samo o srednjoj nego o društvu uopšte. Sve veća je prisutnost turbo muslimana, turbo pravoslavaca i turbo katolika u našem društvu. Nemam ništa protiv vjere i sam idem u džamiju ali smo postali društvo koje počinje nečije osobine kao čovjeka suditi po tome ide li u džamiju ili crkvu što je :-) .
someone_
Posts: 308
Joined: 26/12/2006 15:03

#11 Re: Okruženje

Post by someone_ »

Srednja skola. Ako te provocira samo jedan i to samo oko religije onda dobro prolazis :)
Post Reply