Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#1 Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

Post by BHCluster »

...u Tičićima u blizini Kaknja
ase pisa vlkan pribičević (n)a svojem s(t)rjeci
Image
Image
Image
Image

http://www.sarajevo-x.com/bih/clanak/101029078/
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#2 Re: Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

Post by theTruePath »

mashaAllah
User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#3 Re: Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

Post by Aurea Mediocritas »

Zna li iko već šta piše na stećcima?
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#4 Re: Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

Post by BHCluster »

Aurea Mediocritas wrote:Zna li iko već šta piše na stećcima?
Na jednom od stecaka pise: "ase pisa vlkan pribičević (n)a svojem s(t)rjeci"!
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#5 Re: Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

Post by Energični leptir »

vlkan pribičević
Eto i Vukanu kosti premetnuše. :D
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#6 Re: Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

Post by BHCluster »

Energični leptir wrote:
vlkan pribičević
Eto i Vukanu kosti premetnuše. :D
Kakav njegov ce stecak pomaketi a njegove kosti ce asvalt prekriti, ili pak grijesim?
User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#7 Re: Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

Post by Aurea Mediocritas »

Bosanski stećci imaju neprocjenjiv značaj za BiH, za njenu povijest i povijest BiH državnosti. Nažalost, malo se značaja posvećuje tome.
U ovom vremenu općeg pada mjerila vrijednosti ionako je sve važno ostavljeno po strani.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#8 Re: Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

Post by Eborg »

Kada su nedavno kopali po dnu onog jezera u potrazi za tijelima nastradalih u zadnjem ratu, osim tijela njemačkih vojnika iz Drugog svjetskog rata pronađen je i stećak koji je otkopan i helikopterom Vojske BiH prenešen na obalu. Skliznuo u jezero tokom godina i ostao zaboravljen na dnu. :)
User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#9 Re: Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

Post by Aurea Mediocritas »

Ma koga briga za stećke!

Najvažnije je ko će s kim KOALIRATI pa da se krene u novu četverogodišnju otimačinu.
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#10 Re: Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

Post by Tranquilizer »

BHCluster wrote:
Energični leptir wrote:
vlkan pribičević
Eto i Vukanu kosti premetnuše. :D
Kakav njegov ce stecak pomaketi a njegove kosti ce asvalt prekriti, ili pak grijesim?
Nece, sve ce se dokumentovati i dislocirati, cini mi u park ispred opštine Kakanj ;-)
nikola 1
Posts: 84
Joined: 09/12/2010 13:42

#11 Re: Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

Post by nikola 1 »

Prezime Pribicevic je cesto kod Srba u Srbiji i Bosni.Moj prijatelj iz Tuzle se tako preziva....Zanimljivo
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#12 Re: Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

Post by Van Halen »

haj nikola razligu matere ti
majstorina
Posts: 219
Joined: 26/01/2010 15:27

#13 Re: Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

Post by majstorina »

Evo nekih mojih otkrića,

Image

Image

Image

Image
User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#14 Re: Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

Post by Aurea Mediocritas »

Odlično!

Gdje je ovo slikano?
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#15 Re: Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

Post by Eborg »

Jesu li svi bili zakopani pod zemljom ili je nešto drugo u pitanju?

BTW, je li ovaj prvi "slučajno" iskopan ili se znalo da je tu?
majstorina
Posts: 219
Joined: 26/01/2010 15:27

#16 Re: Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

Post by majstorina »

Snimljeno u jugoistočnoj Hercegovini.Okolina Ljubinja.Naučno neobrađeni niti klasifikovani stećci.Uglavnom se radilo o teško pristupačnim terenima,zaraslim u šikaru.Onaj prvi je samo malo virio a nalazi se u jednom napuštenom groblju.
nikola 1
Posts: 84
Joined: 09/12/2010 13:42

#17 Re: Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

Post by nikola 1 »

majstorina wrote:Snimljeno u jugoistočnoj Hercegovini.Okolina Ljubinja.Naučno neobrađeni niti klasifikovani stećci.Uglavnom se radilo o teško pristupačnim terenima,zaraslim u šikaru.Onaj prvi je samo malo virio a nalazi se u jednom napuštenom groblju.
Ima li kakvih tu natpisa...Moje porijeklo vuce iz Ljubinja,mislim prije dosta vijekova...Sta Ti mislis odakle na stecku iz Kaknja prezime Pribicevic.To prezime je i danas cesto kod Srba u Hrvatskoj,BiH i Srbiji.
majstorina
Posts: 219
Joined: 26/01/2010 15:27

#18 Re: Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

Post by majstorina »

Ljubinje ti je moj zemljak,centar umjetnosti stećaka mada to ne znamo izreklamirati.U poslednje vrijeme ipak se nešto dešava ali ova Lovrenovićeva komisija ne kandidova nijednu ljubinjsku nekropolu za direktnu uneskovu zaštitu.Na terenu naše opštine dosad je registrovano gotovo 1000 stećaka od koji je petina ukrašena ima i 20 natpisa.Neki od ljubinjskih stećaka koriste se i kao vizuelna prezentacija istih .Npr. stećak iz Uboska čij motiv,niz košuta je dugo godina bio zaštitni znak izdavačke kuće "Veselin Masleša".Našao sam i neke natpise ali još nisu objavljeni u stručnim publikacijama pa ne bih o njima.A što se Vlkana Pribićevića tiče,mislim da njegovo prezime kazuje da je on sin nekog Pribe i Pribića.Ako je dotični Vlkan imao sina on se prezivao Vlkanović.
majstorina
Posts: 219
Joined: 26/01/2010 15:27

#22 Re: Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

Post by majstorina »

Prošle nedelje bili u akciji otkrivanja stećaka. Izuzetno uspješan dan.Dvojica drugara i ja krenuli na lokaciju ( za sada je nebi imenovao, nek ostane tajna zbog njene izuzetne atraktivnosti ) koju smo već pretraživali i našli značajan broj stećaka koji u relevantnoj naučnoj literaturi nisu obrađeni, ne bili slučajno otkrili još koji primjerak. Pored standardne opreme ovaj put smo ponjeli trimer i motornu testeru ali avaj nismo ponjeli krampu koja bi nam danas itekako valjala.Nije bio baš bog zna kako lijep dan, ono oblačno a vidiš da neće padati kiša. Neki vjetar udara i po glavi a bogami i po bubrezima.To se pokazalo vrlo bitnim jer po lijepom sunčanom vremenu zbog velikog upada svjetlosti teško možeš primjetiti plitko isklesane reljefe na stećcima.
Ispočetka smo se malo razočarali jer u gustišu punom kupine,sitnog graba i bršljana nismo našli ni jedan primjerak medievalnog mramorja a nije da se nismo nadali nekim novim otkrićima. Ajde da džaba nismo dolazili pošaljem jednog drugara inače velikog majstora sa stilovkom da ispila rastinje oko jednog predivnog primjerka za koji smo od ranije znali. Radi se o stećku izvanredne izrade na čijim se svim bočnim stranama nalaze vanredno lijepo isklesane arkade sa romaničkim interkolumnijama, dok na njegovoj horizontalnoj plohi imamo heraldički simbol štita i mača.Na štitu se nalazi i osmolisna rozeta, što je čest simbol na našim terenima.
Netom posle toga dok je jaran sa stilovkom dovršavao posao a kum fotografisao jedan spomenik iz prve polovine dvadesetog vijeka, čiju fotografiju moram poslati nekom tipu u Los Anđeles, ja sam u jednom gustišu obratio pažnju na jedan dobro nageti sanduk već evidentiran i primjetio izvjesnu figuralnu predstavu koju ranije nismo zapazili. Odmah sam naložio Kumu i Stil majstoru da prekinu posao i da svoje aktivnosti usresrede na ovaj motiv.Dok je jaran sa stilovkom vrlo vješto uništavao hrastove i jasenove izdanke oko stećka, kum je nanosio prve slojeve krede na kako će se pokazati, lijep i prilično rijedak motiv srednjovjekovnog ratnog okršaja. Motiv se nalazi na južnoj bočnoj strani spomenika a prizor predstavlja borbu trojice konjanika sa kopljima.Jasno je da je centralni ratnik napadnut od konjanika i sa lijeve ali i sa desne strane.Na zapadnoj čeonoj strani primjećuje se prikaz srne na sjevernoj polovini dok je južni dio oštećen pa scenu ne vidimo u potpunosti.Pogledao sam i južnu bočnu stranu spomenika i ugledao također izvjesni figuralni prikaz za će se kasnije ustanoviti da prikazuje procesiju četiri životinje. Ja sam stava da se radi o srnama, međutim drugar sa testerom tvrdi da je riječ o konjima.Naše razmimoilaženje u stavovima vješto je iskoristio kum koji nas je pokušao dovesti u još veću konfrotaciju čas podržavajući moj iskaz a čas je klimanjem glave jaranu sa stilovkom potvrđivao njegove navode.Da je riječ o konjima bio bi to prvi takav motiv otkriven u Bosni i Hercegovini i plus toga ja sam ipak neki hebeni autoritet u ovoj oblasti.
Da se više prođem ovog intelektualnog sukoba i ne zamaram vas njegovim detaljima nastaviću pripovjedanje o današnjim otkrićima. U trenutku kada sam otkrio gore spomenuti motiv procesije srna, gotovo istovremeno na susjednom spomeniku, na njegovoj bočnoj strani zapazio sam borduru od povijene loze sa trolistovima.Ispostavilo se da bordura okružuje sve četiri vertikalne strane ovog primjerka a čak je utvrđeno da isti motiv uokviruje i vodoravnu plohu.Obrativši pažnju na južnu bočnu stranu,te sa nekom drvežinom kopajući dosta utonuli stećak ukazao mi se ponovo figuralni motiv procesije četiri životinje.Ovoga puta nije bilo sumnje da se radi o srnama i niko u pitanje nije dovodio moju konstataciju. Vjerovatnoća je velika da je i na suprotnoj bočnoj strani isklesan neki motiv ali sem bordure nisam mogao ustanoviti postojanje drugih ukrasa zbog parožaka i panjčića koji rastu uza sami stećak.Za to nam je trebala krampa ko žarko sunce.
Otkrićima tu nije bio kraj. Gotovo pokraj već opisanih spomenika nalazi se takođe utonuo stećak okružen korijenjem drveća, bez sumnje riječ je o sanduku a na njegovoj gornjoj ploči također sam ustanovio postojanje bordure od povijene loze sa trolistovima. Ni tu nije bilo završeno otkrivanje novih motiva koji su nam ranije promakli.Samo par metara na drugu stranu, ka zapadu na jednom reklo bi se grubo klesanom sanduku, na njegovoj istočnoj čeonoj strani, dosta oštećenoj, ustanovljeno je postojanje prizora konjanika sa kopljem. Nažalost druga polovina istočne bočne strane oštećena je pa nemožemo vidjeti kakvu kakvu je figuralnu predstavu srednjevjekovni umjetnik osmislio i isklesao. I ovaj spomenik ke pri vrhu svih vertikalnih strana imao borduru od povijene loze sa trolistovima. Ali prava poslastica čekala nas je na zapadnoj bočnoj strani stećka.Vanredno izvedena scena lova,znalački i sa istančanim umjetničkim ukusom uklopljena sa bordurom od povijene loze sa trolistovima, prikazuje Jelena u sredini, sa jedne strane napadnutog od konjanika koji drži koplje dok sa druge strane lovac pješak napinje luk, i strijelu uperuje na nesrećnu životinju.
Tik kod opisanog spomenika, malo prema zapadu nalazi se primjerak koji je sa vertikalnih strana okružen tordiranom vrpcom.Na njegovoj zapadnoj čeonoj strani otkrili smo prisustvo figuralnog prikaza mješovitog kola izrađenog u dosta plitkom i teško vidljivom reljefu.
Nema sumnje da bi dodatnom analizom lokacije i ponovnim rekognosciranjem iste,otkrili još još motiva i ukrasa što bi ovu nekropolu možda stavilo u sami vrh po značaju.Prisustvo devet figuralnih predstava na grobištu ove veličine svojevrsni je kuriozitet u državnim okvirima.Dvije scene lova,košuta, dvije procesije srna dva kola,ratni okršaj,scena konjanika, arkade,tordirane vrpce,povijene linije sa trolistovima,dva heraldička motiva mača i štita kandiduju ovu nekropolu za titulu jedne od ukrasima najbogatijih lokacija ljubinjskog kraja te same ljubinjske stećke stavlja na prvo mjesto po kvalitetu umjetničkog izraza uopšte.Oni mahači rukama na Radimlji mogu se istim pokriti po ušima.Po momom skromnom mišljenju ova nekropola po kvalitetu stoji rame uz rame sa lokalitetom kod crkve na Vlahovićima a ispred nje je samo nekropola Pod dubom u Ubosku.
Sramota je da ljubinjske nekropole, bogate i brojem i orginalnošću izvedbe nemaju svog predstavnika u projektu sstavljanja stećaka pod zažtitu UNESCO.
Gospodo iz komisije, stidite se i nekla vas je sram
zović
Posts: 332
Joined: 24/08/2011 17:08

#23 Re: Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

Post by zović »

,,ase pisa...
koji bi to bio jezik i izgovor?
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#24 Re: Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

Post by Challenger__ »

nikola 1 wrote:Prezime Pribicevic je cesto kod Srba u Srbiji i Bosni.Moj prijatelj iz Tuzle se tako preziva....Zanimljivo
Kod Srba u Bosni, Srbiji i (nekdašnjoj) Vojnoj Krajini.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#25 Re: Okriveni novi stećci, jedan sa natpisom...

Post by Challenger__ »

zović wrote:,,ase pisa...
koji bi to bio jezik i izgovor?
Isti onaj koji i danas koriste Vukani Pribičevići i ostali; arhaična štokavica sa naglašenom upotrebom aorista ("pisa").
Post Reply