OK vjeronauka, ali da li ste zaboravili Dobrovoljačku? 3.maj

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Locked
Zelenas

OK vjeronauka, ali da li ste zaboravili Dobrovoljačku? 3.maj

Post by Zelenas » 30/04/2011 13:47

S jedne strane krvožedni ateista, s druge uvaženi gospodin ministar Emir Suljagić, kontroverzni novi ministar odgovoran za odgoj i obrazovanje naše djece dao je interview Oslobođenju
I ponovo se oko vjeronauke lome koplja, što razumijem.

Međutim, malo se ko sjeća onoga što je izlazilo iz Gradske uprave Grada Sarajeva prošle godine, kada Staša Košarac, Slavko Jovičić Slavuj i ostala četnička bratija hođaše usred Sarajeva, valjda oplakujući poginule u Dobrovoljačkoj.
Za neupućene - Suljagić je bio frontalno protiv tog čina, koji nam ponovo slijedi za sedam dana.

E aferim braćo muslimani, katolici i pravoslavci kada se oko Dobrovoljačke ne počešete po glavi, a udarate po jedinom čovjeku koji ima da-mu da kaže nešto o tome u Sarajevu. :bih:

Evo cijeli interview, pa pročitajte:

Dr. Emir Suljagić, ministar nauke i obrazovanja KS-a:
Bez podjele djece na jednake i “jednakije”

Instrukcija Ministarstva obrazovanja i nauke KS-a ocijenjena je u javnos ti, pored ostalog, i dosad najboljim potezom novog saziva Vlade. U njoj je svim osnovnim i srednjim školama naloženo da ubuduće u opšti prosjek učenika ne ulazi ocjena iz predmeta vjeronauka. Kao razlog odluke naveli ste da su dosad zakonske odredbe provođene selektivno?

Od uvođenja vjeronauke u škole, naša djeca na više od jednog nivoa nisu ravnopravna pred našim zakonima. Mandat ovog ministarstva je da osigura dosljedno provođenje zakona. Član 9. Okvirnog zakona o srednjem i osnovnom obrazovanju je i do sada primjenjivan, ali selektivno. Naime, prva tri stava tog zakona, koja se odnose na pravo djece da u skladu sa željama roditelja pohađaju vjeronauk, provođena su, dok je četvrti, po meni podjednako važan, koji propisuje da ona djeca koja ne pohađaju vjeronauku neće biti diskriminirana, naprosto prenebregavan. Dakle, ovo nije stvar vrijednosti, nego provođenja zakona i obaveze koju država ima prema svim svojim građanima - uključujući i djecu - da osigura jednakost pred zakonima. Siguran sam da ne postoji nijedna vjerska zajednica, crkva, politička partija ili udruženje građana koja se zalaže za to da naša djeca na temelju toga da li pohađaju vjeronauku ili ne, trebaju biti u drugačijem položaju pred zakonom, podijeljeni na jednake i "jednakije", da citiram Orwella. Ova instrukcija ni na kakav način ne dovodi u pitanje vjerske slobode, vjeronauka je i dalje školski predmet i dalje se ocjenju je, ali se ne računa u opštem prosjeku učenika.

Djeca koja ne pohađaju ove časove dosad su obično to vrijeme provodila po hodnicima ili čak na ulici?

- Kao i cijeli niz drugih promjena u obrazovanju, i uvođenje vjeronauke je obavljeno bez bilo kakvih ozbiljnih priprema i sa zapanjujućim nemarom i nebrigom prema onoj našoj djeci koja vjeronauku ne pohađaju, kao da su oni i njihovi roditelji građani drugog reda. To je neodrživo. Ne sumnjam da je takvih manje od onih roditelja čija djeca pohađaju vjero nauku, ali dok god postoji jedan takav učenik ili učenica, država je dužna osigurati da na bilo koji način ne bude diskriminiran pred zakonom. Bio bih puno sretniji da država ima dovoljno novca da kao alternativu vjeronauci ponudi napredne časove engleskog jezika, njemačkog jezika, informacionih tehnologija i daću sve od sebe da tako i bude, ali u ovom trenutku drugo rješenje nije moguće bez dodatnih troškova po poreskog obveznika, koji je i onako pod dovoljno velikim teretom.

Vaša instrukcija protumačena je i kao vid zabrane, pa se Sarajevo upoređuje sa školama
u RS-u ili nekim kantonima FBiH gdje se vjeronauka i dalje ocjenjuje. Da li je problem samo u različitim zakonskim odredbama?

- Mislim da Sarajevo treba stremiti da uspostavlja standarde ravnopravnosti, demokratije i zajedničkog života i u tom pogledu RS ne može ponuditi nijednu praksu koja može poslužiti kao model koji se ovdje treba ili može primjenjivati. Uvjeren sam da naš obrazovni sistem mora imati jasnije definirane ishode učenja, ciljeve, vještine, znanja i vrijednosti s kojima želimo da naša djeca izađu iz škola, odnosno prelaze sa jednog nivoa obrazovanja na drugi i ovo je Ministarstvo već poduzelo neke važne korake u tom pravcu. Otvorene diskriminatorske prakse koje se primjenjuju u RS-u i nekim dijelovima Federacije BiH ne mogu biti prihvatljive u Sarajevu. Sarajevo sebi ne može i ne smije priuštiti ono što mogu Široki Brijeg, Stolac, Čapljina, Banja Luka ili Laktaši. Ili ako bilo ko misli da tako treba, neka oni koji za to imaju mandat donesu zakon kojim ćemo Anu, Nikolu i Mustafu koji pohađaju vjeronauku proglasiti ravnopravnijim i važnijim članovima našeg društva od Ane, Nikole i Mustafe koji ne pohađaju vjeronauku i ovo ministarstvo će i to provoditi podjednako zdušno kao i zakonsku odredbu da djeca koja ne pohađaju vjeronauku ne mogu biti diskriminirana pred zakonom.

Prošle godine gradska vlast u kojoj ste radili bila je protiv obilježavanja 3. maja u Dobrovoljačkoj. Godinu kasnije gotovo niko ne spominje da je protiv dolaska i obilježavanja stradanja vojnika JNA u Dobrovoljačkoj. Kako to komentirate i je li sve bilo dio predizborne kampanje?

- O obilježavanju Dobrovoljačke mislim isto što i prošle godine: da je to nedopustivo. Vjerovao sam u to prošle godine, vjerujem i ove i vjerovaću sve dok mi se ne predoči neka pravosudno utvrđena činjenica o tome što se zapravo zbilo u Dobrovoljačkoj. Jedine činjenice koje postoje jesu za pravo u nalazu tužiteljstva Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju da u onome što se zbilo u Dobrovoljačkoj nema elemenata krivičnog djela. Iz moje perspektive, u Sarajevu je 2. i 3. maja 1992. spriječeno ono što se desetak dana kasnije dogodilo u Bratuncu, nešto malo prije toga u Zvorniku i Bijeljini, a onda i u Srebrenici 1995. i ne mogu pristati na to da se pod nevine žrtve podmeću do zuba naoružani i uniformisani vojnici koji su napadali na glavni grad međunarodno priznate države. To nikakve veze sa ljudskim pravima nema, jer zahtjev za obilježavanje Dobrovoljačke ne dolazi od familija ili udruženja familija onih koji su tamo izgubili živote, nego od Vlade RS-a. Dakle, ista Vlada koja vodi aktivnu politiku poricanja zločina nad nesrbima u da našnjem RS-u, Vlada koja ne dopušta logorašima iz Omarske - a činjenice o tome šta se tamo dogodilo su utvrđene na međunarodnom sudu čije standarde ovdašnje pravosuđe neće doseći za dvadeset godina - da uđu u logor i sjete se svojih ubijenih, dobija priliku da usred Sarajeva, u Dobrovoljačkoj ulici, proizvodi nove mitove i novo Kosovo. I kad me već pitate, bilo bi mi istinski drago da svi koji imaju stav o tome treba li vjeronauka biti uračunata u prosje kocjena iznesu i nešto što bi ličilo na makar izbliza jasno definisan stav o obilježavanju događaja u Dobrovoljačkoj ulici.

Jeste li, onda, protiv obilježavanja stradanja vojnika JNA u Dobrovoljačkoj?

- Jesam, naravno. I spreman sam za ovo što kažem podnijeti sve posljedice. Mislim da Sarajevo treba da se zapita kakav je grad ako nije moguće održati gay-paradu, ali jeste paradu četništva. Jer, da ponovim, na čelu te kolo ne od tri stotine ljudi neće biti niko od familija onih ljudi koji su mogli biti ubijeni izvan borbe u Dobrovoljačkoj ulici, nego Staša Košarac, komesar Milorada Dodika za nogomet i proizvodnju mitova. Drugo, Sarajevo konačno ima priliku da odluči: da li su heroji ovog grada oni koji su ga od brani li u Dobrovoljačkoj ili oni koji su mu uprljali obraz u Kazanima? U Vladi čiji sam i ja član sjedi i zapovjednik Prvog korpusa Armije RBiH i ne bih imao obraza sjesti pored njega na sljedećoj sjednici Vlade da ovo ne kažem. Da ne govorimo o tome kakvu poruku održavanje ovog skupa šalje ljudima poput Jovana Divjaka, koji ne može da se vrati kući zbog toga što je napravio izbor i stao na pravu stranu u jednom od najvažnijih trenutaka u histori ji ovog grada i ove zemlje.

Razgovarala: Jelena Milanović, Oslobođenje

prljavi Hare
Been thanked: 2 times

Re: OK vjeronauka, ali da li ste zaboravili Dobrovoljačku?

Post by prljavi Hare » 30/04/2011 15:06

Ima moju punu podrsku oko oba pitanja,posebno oko ove cetnicke pozorisne predstave
u Dobrovoljackoj!!
! :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Oko vjeronauke? Sta se tu imaju lomiti koplja,ne kontam?Pravo izbora je individualno,ne mozete ljude
tjerati na nesto samo zato sto neko misli da to tako treba!Ako ste bas zainteresovani za vjersku naobrazbu,
postoje institucije koje se time bave i svako je slobodan da ih pohadja!Ovo je slobodna zemlja!
Da dalje ne elaboriram.........mozda je ovo napredniji i bolji put?

Image

Sto se tice ove srbocetnicke parade po Dobrovoljackoj u Dodikovoj reziji?Sta se tu ima reci?

Svaka ti cast Emire! :thumbup:

Ko to stoji tamo i brani bilo kojem clanu porodica vojnika JNA koji su tamo pogunuli da dodju,pomole se
i sta vec zele?
Zanima me ime ijedne sudske instance na citavom svijetu koja je utvrdila da je tamo pocinjen bilo
kakav zlocin(osim onoga Botinog tuzilastva iz Mordora)?
Ali je poenta u tome da Dodikovi fasisti tipa Kosarca,Dukica,Slavuja i ostalih govana dodju tamo da
prave predstavu u njihovom bijednickom pokusaju da se pokusa predstaviti kako su eto i drugi cinili
zlocine! :x :x :x :x

Bravo Emire ponovo!!! :thumbup:

Ahmmed

Post by Ahmmed » 30/04/2011 16:15

Emir je dobar momak.
A i hodžinska je to loza. Neće iver daleko od klade, ma kako se to u ovom trenutku činilo ;-)

JoseMujica

Post by JoseMujica » 30/04/2011 16:26

a zar nije zli, crveni SDP-ovac? do juče je bio to na svim temama :?: :!: šta ovo bi :?: Koliko je tema samo otvoreno na ovom forumu da čoeka pljuju, trpaju mu ukidanje vjeronauka a čoek ga ne ukida, na jednoj mu čak zamjeriše što je preživio genocid...i sad dok je reko nešto što pristaje uz opći zvuk bubnjeva..sad vam je Emir drag.

bljak...kakvo licemjerstvo :-) niste zaslužili ovakvog čovjeka

Emire stipu budale i bjeri odavle...jedne si luđake preživio....ove hinje dabogda

Ahmmed

Post by Ahmmed » 30/04/2011 16:28

JoseMujica wrote:a zar nije zli, crveni SDP-ovac? do juče je bio to na svim temama :?: :!: šta ovo bi :?: Koliko je tema samo otvoreno na ovom forumu da čoeka pljuju, trpaju mu ukidanje vjeronauka a čoek ga ne ukida, na jednoj mu čak zamjeriše što je preživio genocid...i sad dok je reko nešto što pristaje uz opći zvuk bubnjeva..sad vam je Emir drag.

Emire stipu budale i bjeri odavle...jedne si lušake preživio....ove hinje dabogda

Kome nama? Koliko upisanih odgovora vidiš na ovoj temi, e da bi zaključio da je Emir SADA drag onima, koji su ,koliko do jučer, kako kažeš, pljuvali po njemu????

Zelenas

Post by Zelenas » 30/04/2011 17:04

JoseMujica wrote:a zar nije zli, crveni SDP-ovac? do juče je bio to na svim temama :?: :!: šta ovo bi :?: Koliko je tema samo otvoreno na ovom forumu da čoeka pljuju, trpaju mu ukidanje vjeronauka a čoek ga ne ukida, na jednoj mu čak zamjeriše što je preživio genocid...i sad dok je reko nešto što pristaje uz opći zvuk bubnjeva..sad vam je Emir drag.

Emire stipu budale i bjeri odavle...jedne si luđake preživio....ove hinje dabogda

Mislim da je upravo u zadnjoj recenici sustina naseg jada i bijede.
Svi koji nesto vrijede i oni za koje narod misli da nesto vrijede idu odavde.

Ljudi ne kontaju da je ovdje i dalje prakticno ratno stanje u glavama ljudi i da je motiv da ostanes u ovoj zemlji direktno vezan sa zeljom da se oslobodimo fasista i kojekakvih ludjaka koji su dosli do izrazaja.

Pljunite me i banujte ako se iko ovako jasno oglasi o Dobrovoljackoj u narednim danima.

Neka Kosarcu daju i Sestoaprilsku nagradu, mislim da se narod ne bi ni pocesao oko toga.

Bijednicima i klimoglavcima je jeftinije da kukuricu iz sigurnosti svog stada o pitanjima poput vjeronauke, ali kad je gusto - ta neko ce drugi nesto reci, ja moram na kafu sa jaranom da tabirimo religiju i politiku. :x

tbv

3. MAJ

Post by tbv » 30/04/2011 18:39

Posto nam se blizi 3. maj, a stim i velikosrpska propaganda povlaci temu Dobrovoljacka, i ko je poceo rat, odlucio sam da kontaktiram jednog blogara i zatrazim odobrenje da prenesem njegov post u vezi ove tematike. On mi je to odobrio, i ja sad zelim da taj post podjelim sa vama svima, i da vi date svoje misljenje u vezi te tematike.(moje misljenje o tome je ispod samog posta)
Osam mjeseci prije 3. maja 1992.
Dole ispod, kroz 20. navedenih tačaka sam pokušao da opišem, u kratkim crtama, istorijske događaje i ćinjenice o ratu u BiH, a stim sam htjeo da ukažem da je do 3. maja 1992. godine, rat u BiH trajao već punih 8. mjeseci.

Prvih 8. mjeseci rata u BiH
1.* 3. septembra 1991. na magistralnom putu Zvornik - Bratunac, iz zasjede je otvorena vatra iz automatskog oružja na putničko vozilo u kojem su se nalazila četiri bh. muslimana. Tom prilikom su ubijeni Džemo Jusić i Nedžad Hodzić, te teže su ranjeni Mevludin Sinanović i Zaim Salković. Izvršioci tog napada iako poznati javnosti i policiji izbjegli su hapšenje stim što su otišli na ratište u Hrvatsku.

2.* 21. septembra 1991. u bh. parlamentu, nakon legalnog glasanja bh. parlamentaraca, izglasano je da se JNA mora povući iz BiH, i da se dozvoljava opštinskim vlastima bh. gradova da djelomićno mobilišu teritorjalnu odbranu koja bi bila u službi teritorjalno odbranbene snage Bosne i Hercegovine (TOSBiH). Na istom zasjedanju parlamenta formiran je Krizni Štab u ćijem rukovodstvu su se našli: Ejup Ganić, Biljana Plavšić, Alija Delemustafić, Jarko Doko, Franjo Boras i Drago Vukosavljević. Sa vremenom se pokazalo da je Drago Vukosavljević bio u svojstvu srpskog agenta ćija uloga je bila da iznutra razbije Bosnu i Hercegovinu za cilj uspostavljanja Velike Srbije. Svoju poziciju u sastavu Kriznog Štaba TOSBiH iskoristio je odmah, stim što se upleo u rat u Hrvatskoj. Vukosavljević je učestvovao u napadima na Hrvatsku sa djelom TOSBiH kojim je on rukovodio a koja je bila sastavljena od bosanskih Srba.

3.* 2. - 15. oktobra 1991 JNA koja je trebala da napusti BiH stavila se samo na stranu bh. Srba, i vec 2. - 11. oktobra 1991. u više navrata napadnuto je, opljačkano i sravljeno sa zemljom selo Ravno u istočnoj Hercegovini, jedan dio stanovništva su protjerali u Trebinje a ostale sve pobili. Vlada BiH je prešutjela o ovom ratnom dejstvu na svojoj teritoriji i ćak što više izjavila da je neutralna u ratu koji se vodi u Hrvatskoj. (Možda nisu bili upoznati da se Ravno nalazi u Bosni i Hercegovini ili su se pravili Englezi!?)

4.* 15. oktobra 1991. dolazi do proglašenja suverenosti RBiH (Suverinitet je odlika najviše, nezavisne vlasti jedne države nad cjelom teritorijom te države). To zasjedanje parlamenta će ostati poznato i sa otvorenim prjetnjama Karadžića koji je tad izjavio da bi muslimanski narod mogao nestati, krene li BiH u osamostaljivanje. Kratko nakon toga Vukosavljević putuje u Beograd i vraća se sa naredbom da TOSBiH mora da preda sve teško naoružanje JNA-i. Zbog razloga da ne razljuti JNA (ili neki drugih!?) koja se morala povući sa BiH teritorije, Alija Izetbegović pristaje na to. Jedan dio rukovodstva TOSBiH odbija to naređenje iz Beograda i tad Vukosavljević izdaje naređenje specijalnim jedinicama JNA-e da izvuku to oružje iz skladišta. TOSBiH je bio prepun bh. srpskih snaga koje su samo priznavala naređenja SDS-a, u zapadnoj Bosni to su bili iskljućivo samo bosanski srbi. Međutim, zbog prisutnosti bh. muslimana, bh. Hrvata i bh. Srba odanim RBiH na mnogim ključnim pozicijama TOSBiH, poremećeni su i usporeni Vukosavljevićevi pokušaji i njegova izdaja. U Zimu 1991-92 JNA preuzima kontrolu nad djelom TOSBiH koje su predvodili bosanski Srbi, počinju ukopavanje oko Sarajeva, po Bosni i Hercegovini zajedno vrše mobilizaciju bosanskih Srba i svi zajedno učestvuju na ratištima u Hrvatskoj. JNA zahtjeva totalno razoružavanje TOSBiH u mjestima gdje su bh. muslimani i bh. Hrvati bili većina dok se u mjestima koja su većinom bila naseljena sa bh. Srbima, oružje razvozi i djeli. Povodom toga dolazi do osnivanja više samoorganizovanih odbrambenih formacija; Zelene Beretke, Patriotska Liga BiH, HVO koje će kasnije zajedno sa ostatkom TOSBiH prerasti u zajedničku ARBiH.

5.* 21. oktobra 1991. Predstavnici bh. Srba prestaju da učestvuju u radu legalnih institucija RBiH i 24. oktobra 1991. osnivaju "Skupštinu srpskog naroda u BiH".

6.* 9. januara 1992. predstavnici bh. Srba u svojoj "Skupštinu srpskog naroda u BiH" na Palama proglašavaju "Suverenu Srpsku Republiku BiH".

7.* 25. januara 1992. u parlamentu BiH usvojena je odluka o referendumu, referendumskom pitanju koje je glasilo - Da li ste za to da BiH bude nezavisna država svih njenih građana i ravnopravnih naroda?, i određeni su dani 29. februar i 1. mart za sprovodbu tog referenduma.

8.* 29. februara i 1. marta 1992. na cijeloj teritoriji BiH sprovodi se referendum za nezavisnost Bosne i Hercegovine, referendum su nadgledali posmatrači OSCE-a i Evropske zajednice. Srpski ekstremisti u mjestima gdje su bili u većini, zastrašivali su nesrpsku manjinu i "savjetovali" ih da ne izlaze na referendum, u nekim mjestima pokušavali su da sprječe prikupljanje glasačkih listića pa su se listići dostavljali u ranim jutarnjim satima i tajnim putevima.

9.* 1. i 2. mart 1992. osvanule barikade u Sarajevu, Derventi, Odžaku, Bosanskom Šamcu, u Bosanskom Brodu oružani sukobi. U drugim djelovima Bosne pod kontrolom JNA i srpskih paravojnih jedinica legitimisanje građana i privođenje na ispitivanja u policijske stanice. U Sarajevu tokom referenduma, srpski svatovi (poznati po tome što nose pištolje s kojim pucaju u zrak nakon izlaska iz crkve) prolaze Baščaršijom, nose srpske barjake i uzvikuju - "Ovo je Srbija", provociraju građane Sarajeva, tom prilikom dolazi do komešanja između srpskih svatova i okupljenih građana koji su se našli tom prilikom u neposrednoj blizini. Srpski svati drvenim drškama za barjak, i čuturama sa rakijom napadaju isprovocirane građane i prilikom toga dolazi i do pucnjave iz pištolja, u kojoj život gubi jedan svat.

10.* 3. marta 1992. nakon prebrojavanja listića pokazalo se da se na referendum odazvalo 67 posto biraća i da je 64 posto biraća glasalo ZA. Povodom toga, i poštujući pravo građana BiH, Vlada RBiH proglašava nezavisnost. Barikade još uvjek po ulicama, sukobi se razbuktavaju, nastavlja se sa zastrašivanjem nesrba, privođenjem i ispitivanjima.

11.* 4. - 7. marta 1992. stanje se pogoršava, u Čapljini, Bosanskom Brodu i Goraždu oružani sukobi.

12.* 15. - 19. marta 1992. oružani sukobi se nastavljaju oko Bosanskog Broda, JNA svojom artiljerijom bombarduje Neum.

13.* 20. - 29. marta 1992. oružani sukobi manjih razmjera i u Kupresu, Mostaru i Derventi. Predsjednik Alija Izetbegović na javnom glasilu izjavljuje da u BiH neće biti rata i da građani mirno spavaju (nikad da skontam da li je to bila neka šifrovana poruka koju nisam mogao da skontam, ili ?).

14.* 1. - 4. aprila. 1992. Arkan napada i ulazi sa svojom vojskom u Bijeljinu, zlostavlja i ubija sve nesrpsko stanovništvo koje nije uspjelo pobjeći.

15.* 5. aprila 1992. u Sarajevu i Mostaru održane Demonstracije za mir, srpske paravojne snage podpomognute JNA, snajperima gađaju demonstrante i napadaju MUPBiH. Tokom mirnih demonstracija pale su i prve sarajevske žrtve ratnih dejstava. Snajperskim hitcima iz pravca Jevrejskog groblja ubijene su Suada Dilberović, studentica pete godine Medicinskog fakulteta, i Olga Sučić, majka dvoje djece.

16.* 6. aprill 1992.Vijeće ministara Evropske unije donosi odluku o međunarodnom priznanju Republike Bosne i Hercegovine.

17.* 7. aprila 1992. Hrvatska priznaje nezavisnu BiH u njenim granicama.

18.* 8. aprila do 2. maja 1992. cijela BiH je pod oružanim sukobima ili drugim vidovima okupacije od strane srpskih paravojnih jedinica i JNA, a pod komandom samoproglašenog "Predsjedništva Republike Srpske Bosne i Hercegovine".

19.* 2. maja 1992. Jedinice JNA, maskiranih domaćih srbočetnika i Niških specijalaca prvo su zauzele sva strateška mjesta i blokirali Sarajevo, sve izlaze i puteve koji vode iz Sarajave, uskratili su ulazak hrane i ljekova, zaustavili su protok vode i struje, zatim su pokušali zauzeti centar Sarajeva i zgradu Predsjedništva RBiH. Taj pokušaj im nije uspijo nakon što su odbijeni u borbama oko Skenderije. Istog dana MUPBiH i odbrambene snage BiH opkolile su kasarnu JNA u centru Sarajeva u kojoj se nalazio general Kukanjac, a na sarajevskom aerodromu JNA je zarobila Predsjednika RBiH Aliju Izetbegovića, prilikom njegovog povratka sa Lisabonskog sastanka. Uz posredstvo UNPROFOR-a dogovorena je razmjena Predsjednika Izetbegovića u zamjenu za generala Kukanjca, i izlazak kompletne JNA iz kasarne sa njenim kompletnim naoružanjem. JNA i domaći srbočetnici istog su dana zauzeli i veliki dio grada Brčkog, borbe su se vodile i na Vlašiću, u Sarajevu su bombardovali zgradu RTV Sarajeva, HEPOK, Tržni centar, Dom sindikata, glavnu Poštu,Skupštinu, relej na Humu, preko 50.000 telefonskih linija je uništeno u tim napadima. Senad Hadžifejzović, urednik Dnevnika TVSA, na početku večernjeg Dnevnika je izjavio - "Dobro veče. Nije ozvaničen, nije objavljen i vodi se za sada na ograničenim teritorijama i specijalnim metodama, ali možemo slobodno reći - ovo je već rat.".

20.* 3. maja 1992. po dogovoru od prethodnog dana, iz kasarne u Lukavici u kojoj je JNA držala zarobljenog Predsjednika Izetbegovića krenula su vozila UNPROFOR-a u kojima se nalazio Izetbegović, njegova delegacija i general Mekenzi, i prilikom dolaska sa svojim vozilima su ušli u kasarnu u kojoj se nalazio Kukanjac. Nakon kratkog vremena, oko sedamdeset kamiona napustilo je kasarnu koja je bila pod opsjedom MUP-a BiH i odbranbenih snaga BiH. Izetbegović i Kukanjac su napustili kasarnu u istom oklopnjaku a ostali kamioni sa JNA i naoružanjem su išli iza njih. Odjednom je došlo do razmjene oružane vatre i konvoj je bio prekinut, u međuvremenu general Jovan Divljak je prišao oklopnom vozilu da ustanovi da li je Izetbegović uopšte u oklopnjaku, i istodobno je pokušao da uspostavi prekid vatre nakon čega su obe strane prestale sa pucnjavom. Sve to se odigralo veoma brzo, u nekoliko minuta, i tom prilikom je život izgubilo 6. pripadnika JNA a nekoliko ih je bilo ranjeno.

Zakljućak
Htjeli mi to priznati ili ne, 3. maja 1992. se navršilo punih 8. mjeseci rata u BiH, nakon toga rat je samo poprimio svoje pravo lice koje je nakon toga prepoznato pred cijelim svijetom. Svijet je poćeo da dolazi do informacija o masovnim pritvaranjima, ubijanju i protjerivanju nesrba, o paljenju nesrpskih vjerskih objekata, nesrpskih kuća i objekata.

Već polovinom maja nesrbe odvode u koncetracione logore, koji su bili otvoreni još 1991. tokom rata u Hrvatskoj, u koje su JNA i srbočetnička paravojska dovodili zarobljene Hrvate. Tokom rata silovanja i torture kao oružje ratovanja su se uveliko sprovodili nad nesrbima, a genocid nad bosanskim muslimanima je bio najgnusniji čin koje jedna dobro naoružana i iskusna vojna sila može da ućini golorukom narodu kojem su vezane ruke bodljikavom žicom.

Prilog o smišljenom zločinu genocida
Tokom suđenja Slobadanu Miloševiću, sud u Hagu je 16. juna 2004. odbacio argumente odbrane koji su se odnosili na genocid, te je pretresno vjeće donjelo odluku da ima dovoljno dokaza da je postojao udruženi zločinački poduhvat, koji je uključivao članove rukovodstva bosanskih Srba, ćiji je cilj i namjera bila da se bosanski muslimani djelomično unište kao grupa, i da je tom prilikom izvršen genocid u Brčkom, Prijedoru, Sanskom Mostu, Srebrenici, Bijeljinji, Kljuću i Bosanskom Novom.

Pretresno vjeće je izjavilo da se takođe moglo uvjeriti, izvan razumne sumnje, da je Slobodan Milošević pomagao i podržavao izvršenje zločina genocida ili bio saučesnik u izvršavanju tog zločina po tome što je znao za udruženi zločinački poduhvat i da je izvršiocima tih zločina pružao značajnu pomoč, svjestan toga da je cilj i namjera tog zločina djelomično uništenje bosanskih muslimana.
http://dobronamjeran.blogger.ba/arhiva/ ... 03/2487672

-------------------------
potpuno se slazem sa zakljuccima, a ove cinjenice ne smiju da budu oborene nekim novim, fabrikovanim cinjenicama, koje velikosrpska masinerija lazi pokusava da plasira u javnost...

Gat'Gor

Re: OK vjeronauka, ali da li ste zaboravili Dobrovoljačku? 3.maj

Post by Gat'Gor » 30/04/2011 21:18

Samo da kazem to za vjeronauku...vjera nema mjesto u javnim skolama u normalnoj drzavi. Vjera je privatna stvar. Ali ako bas mora biti, onda nek je izbor studenta i familije - a ne da je obavezno.

asurbanipal
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Post by asurbanipal » 30/04/2011 22:10

Gat'Gor wrote:Samo da kazem to za vjeronauku...vjera nema mjesto u javnim skolama u normalnoj drzavi. Vjera je privatna stvar. Ali ako bas mora biti, onda nek je izbor studenta i familije - a ne da je obavezno.

Ne bih da zachatavam temu, ali kako ono kažu "Ispeci pa reci...".

http://www.vjeroznanci.com/content/view ... ,hrvatski/

Ispade Njemačka haman nenormalna država...Toliko od mene, bar što se ovog dijela tiče...

Richard Wagner

Post by Richard Wagner » 30/04/2011 22:17

Vjeronauku što dalje ne iz škola već iz knjižica.

bosniak.m

Post by bosniak.m » 30/04/2011 22:35

Uz dužno poštovanje ministru i njegovoj hrabroj izjavi o Dobrovoljačkoj, u čemu ga potpuno podržavam, želim reći i ovo:
- vjeronauka je predmet koji se NE MORA pohađati, nego se za njega DOBROVOLJNO odlučuju roditelji djece, zašto se ne može poštovati njihov izbor i odluka?!
- ako je problem plaćanje nastavnika vjeronauke, pa - i roditelji djece koja pohađaju vjeronauku su poreski obveznici, i iz njihovih džepova se finansiraju ti isti nastavnici, čemu onda problem?!

Odluka ministra je neutemeljena iz više razloga (citiram saopćenje za javnost Udruženja vjeroučitelja KS):

1. Dosadašnji položaj predmeta vjeronauka/vjeronauk je upravo obezbjeđivao ravnopravan položaj učenika. Oni učenici koji su pohađali predmet vjeronauka/vjeronauk su u ukupnom broju predmeta imali jedan predmet (vjeronauk/vjeronauka) više koji se dijeli sa ukupnim zbirom ocjena u odnosu na učenike koji nisu pohađali navedeni predmet i koji su ukupan zbir ocjena dijelili sa jednim predmetom manje. Predmeti se ocjenjuju sa ocjenama od jedan do pet, pa tako i vjeronauka/vjeronauk i niko ne garantira da će svi učenici imati petice iz vjeronauke kao što i nemaju. Tvrdi se da učenici zbog visokog prosjeka ocjena iz vjeronauke/vjeronauka dovode učenike koji ne idu na vjeronauku u neravnopravan položaj, po toj logici treba isključiti iz općeg uspjeha ocjene i iz predmeta tjelesni i zdravstveni odgoj, Muzička kultura, Likovna kultura jer je i kod tih predmeta visoka prosječna ocjena.

2. Ova odluka je diskriminirajuća za predmet vjeronauka/vjeronauk. Postoje i drugi nastavni predmeti u osnovnim i srednjim školama KS koji su izborni i ne pohađaju ih svi učenici koji se ocjenjuju i koji ulaze u prosjek ocjena. Zašto je to pravo uskraćeno samo učenicima koji idu na vjeronauku/vjeronauk pa ocjena iz tog predmeta ne ulazi u prosjek općeg uspjeha?

3. Ova odluka je diskriminirajuća spram učenika i njihovih roditelja koji su krenuli na početku školske godine znajući da je predmet izborno obavezujući i da ocjena ulazi u opći uspjeh učenika. Čak je i nemoralno učenicima pred kraj školske godine uskratiti to pravo na ocjenu.

4. Pozivamo Međureligijsko vijeće da reagira na ovu odluku, jer je prekršen članak 16. Temeljnog ugovora između Svete stolice i Bosne i Hercegovine u kojem stoji:

1. „ Bosna i Hercegovina u svjetlu načela o slobodi vjere, priznaje temeljno pravo roditelja na vjerski odgoj djece te u sklopu školskoga plana i programa i, u skladu s voljom roditelja ili skrbnika, nastavu katoličkoga vjeronauka u svim javnim osnovnim i srednjim školama i predškolskim ustanovama, kao obveznoga školskoga predmeta za sve koji ga izaberu, pod istim uvjetima kao za sve druge obvezne predmete."

2. „Školske će vlasti, u suradnji s nadležnim crkvenim vlastima, roditeljima i punoljetnim učenicima omogućiti da pri upisu u školsku godinu slobodno izaberu katolički vjeronauk na način da njihova odluka ne bude povod bilo kakvome obliku diskriminacije na području školske djelatnosti."

5. Veliki broj učenika pohađa predmet vjeronauka/vjeronauk i ova odluka je izazvala nezadovoljstvo roditelja djece koji prisustvuju časovima. Smatramo da bi roditelji, čija djeca idu na vjeronauku/vjeronauk morala imati pravo odlučivanja i oko ocjenjivanja kao što imaju pravo izbora na predmet vjeronauka/vjeronauk. Predlažemo da nadležne institucije (Vjerske zajednice i Ministarstvo obrazovanja i nauke KS) u slučaju da Ministar ne povuče svoju odluku, idu u anketiranje roditelja čija djeca idu na vjeronauku, da li su za to da vjeronauka/vjeronauk ide u prosjek općeg uspjeha ili nisu. Na taj način bi se ispoštovala volja roditelja u potpunosti i spriječila samovolja Ministra, kaže se u saopćenju za javnost Udruženja vjeroučitelja Kantona Sarajevo.

bosniak.m

Post by bosniak.m » 30/04/2011 22:49

asurbanipal wrote:Ne bih da zachatavam temu, ali kako ono kažu "Ispeci pa reci...".

http://www.vjeroznanci.com/content/view ... ,hrvatski/

Hvala za link, korisne informacije... :thumbup:

GOLFER

Post by GOLFER » 30/04/2011 22:51

Gat'Gor wrote:Samo da kazem to za vjeronauku...vjera nema mjesto u javnim skolama u normalnoj drzavi. Vjera je privatna stvar. Ali ako bas mora biti, onda nek je izbor studenta i familije - a ne da je obavezno.

10000000 puta receno da vjeronauka nije OBAVEZNA nego je ostavljeno na volju roditeljima/ucenicima d aizaberu da li zele na vjeronauku ili ne... prestanite siriti gluposti i lazi...

Richard Wagner wrote:Vjeronauku što dalje ne iz škola već iz knjižica.

Radi ovakvih stavova, i osoba, blago receno, sa negativnim nabojem prema svemu sto ima vezu sa vjerom, a koje trenutno svrsavaju na ovu odluku Ministra, sa javnim pozivima za potpunu zabranu vjeronauke a uz to i protjerivanjem VJERE u 4 zida, ova ministrova odluka normalnim ljudima/vjernicima daje puno materijala da se zabrinu...

Normalan covjek vjernik ili ateista ce skontati sta zelim reci, jer kada vidim kakvi likovi slave ovu odluku a uz to (u ime demokratije, ravnopravnosti, sekularizma, multikulti itd...) vec godinama napadaju (na mnoge nacine) i pokrivene djevojke i dzamije i ezane i opcenito islamski nacin zivota, onda mi bude jasno koliko, za tekve, ljude ovo nije odluka da se nesto uredi, popravi ili dovedu djeca u ravnopravnost, nego iskljucivo u ovome vide put za zadovoljenje potrebe da se drugima (prvenstveno vjernicima) zabrani njihov izbor i da se vjera ''vrati'' u 4 zida, gdje joj je i mjesto kako takvi ljudi cesto kazu...

Ako ce se na taj nacin nesto popraviti onda nas ocekuje bas ugodna buducnost :(
Last edited by GOLFER on 30/04/2011 22:59, edited 1 time in total.

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
Has thanked: 34 times
Been thanked: 44 times

Post by plain vanilla » 30/04/2011 22:56

Zanimljiva je borba protiv diskriminacije, pa evo da se pridruzim

"Niko nije prinuđen ići na vjeronauku. U Tuzlanskom kantonu, naprimjer, djeca mogu birati alternativni predmet i umjesto vjeronauke izučavati religijsku kulturu", kaže Begović i tvrdi da i postojeći predmet Vjeronauka već uključuje pojedine aspekte izučavanja materije i iz drugih religija, ali priznaje da to nije dovoljno i nema ništa protiv uvođenja novog predmeta.

Je li u Sarajevskom kantonu osigurana vjeronauka i za djecu katolicke i pravoslavne vjeroispovjesti?

Koliko ja znam, neka me neko ispravi ako grijesim, u TK je obavezno odabrati ili vjeronauku ili religijsku kulturu, a vjeronauka je osigurana samo za muslimane, tako da ostali bas i nemaju neki izbor.
Ako je to istina, to je diskriminacija, a ne mijenjanje nacina ocjenjivanja.

bosniak.m

Post by bosniak.m » 30/04/2011 23:00

plain vanilla wrote:Koliko ja znam, neka me neko ispravi ako grijesim, u TK je obavezno odabrati ili vjeronauku ili religijsku kulturu, a vjeronauka je osigurana samo za muslimane, tako da ostali bas i nemaju neki izbor.

Zabranjuje li neko katolicima, pravoslavcima, jevrejima... da organizuju nastavu vjeronauke u školama za sve zainteresovane učenike? Je li postojanje organizovane nastave/časova islamske vjeronauke prepreka gore navedenim konfesijama, tj. njihovim pripadnicima da se organizuju na isti način? je li to, po tvojoj logici, stvarno diskriminacija?!

Bušman

Post by Bušman » 30/04/2011 23:00

GOLFER wrote:Normalan covjek vjernik ili ateista ce skontati sta zelim reci, jer kada vidim kakvi likovi slave ovu odluku a uz to (u ime demokratije, ravnopravnosti, sekularizma, multikulti itd...) vec godinama napadaju (na mnoge nacine) i pokrivene djevojke i dzamije i ezane i opcenito islamski nacin zivota, onda mi bude jasno koliko, za tekve, ljude ovo nije odluka da se nesto uredi, popravi ili dovedu djeca u ravnopravnost, nego iskljucivo u ovome vide put za zadovoljenje potrebe da se drugima (prvenstveno vjernicima) zabrani njihov izbor i da se vjera ''vrati'' u 4 zida, gdje joj je i mjesto kako takvi ljudi cesto kazu...

Ako ce se na taj nacin nesto popraviti onda nas ocekuje bas ugodna buducnost :(

Ili kako bi to M.Dodik rekao kada pokrenu istragu protiv njega zbog kriminala: "Ono je napad na cijeli srpski narod". :-) :-)

A vjera i treba da ostane medju cetiri zida. Bas zbog toga sto nije univerzalna stvar nego iskljucivo licno iskustvo.

Bušman

Post by Bušman » 30/04/2011 23:02

bosniak.m wrote:Zabranjuje li neko katolicima, pravoslavcima, jevrejima... da organizuju nastavu vjeronauke u školama za sve zainteresovane učenike? Je li postojanje organizovane nastave/časova islamske vjeronauke prepreka gore navedenim konfesijama, tj. njihovim pripadnicima da se organizuju na isti način? je li to, po tvojoj logici, stvarno diskriminacija?!

Samim tim sto nije organizirana je jedna vrsta diskriminacije.

plain vanilla

Post by plain vanilla » 30/04/2011 23:03

bosniak.m wrote:
plain vanilla wrote:Koliko ja znam, neka me neko ispravi ako grijesim, u TK je obavezno odabrati ili vjeronauku ili religijsku kulturu, a vjeronauka je osigurana samo za muslimane, tako da ostali bas i nemaju neki izbor.

Zabranjuje li neko katolicima, pravoslavcima, jevrejima... da organizuju nastavu vjeronauke u školama za sve zainteresovane učenike? Je li postojanje organizovane nastave/časova islamske vjeronauke prepreka gore navedenim konfesijama, tj. njihovim pripadnicima da se organizuju na isti način? je li to, po tvojoj logici, stvarno diskriminacija?!

Pa ko donosi zakone, vjerske zajednice ili ministarstva obrazovanja?

bosniak.m

Post by bosniak.m » 30/04/2011 23:04

Bušman wrote:
bosniak.m wrote:Zabranjuje li neko katolicima, pravoslavcima, jevrejima... da organizuju nastavu vjeronauke u školama za sve zainteresovane učenike? Je li postojanje organizovane nastave/časova islamske vjeronauke prepreka gore navedenim konfesijama, tj. njihovim pripadnicima da se organizuju na isti način? je li to, po tvojoj logici, stvarno diskriminacija?!

Samim tim sto nije organizirana je jedna vrsta diskriminacije.

Samim time što si žedan i ne želiš napuniti čašu vodom i napiti se diskiminiran si od strane onih koji nisu žedni?! Meni to nema smisla.

Bušman

Post by Bušman » 30/04/2011 23:07

bosniak.m wrote:Samim time što si žedan i ne želiš napuniti čašu vodom i napiti se diskiminiran si od strane onih koji nisu žedni?! Meni to nema smisla.

Nope, diskriminiras ti one koji su zedni, a pijes vodu pred njima. Ovo govorim o konkretno slucaju kada imas osobu koja nije popila vodu 2 dana (jer je nema, a to je njeno ljudsko pravo) i osobu koja je sadista i pije vodu pored osobe koja nije. Ako govoris o svakodnevnoj situaciji onda je to sto si rekao banalizirano i necu o tome da pricam.

plain vanilla

Post by plain vanilla » 30/04/2011 23:07

bosniak.m wrote:Samim time što si žedan i ne želiš napuniti čašu vodom i napiti se diskiminiran si od strane onih koji nisu žedni?! Meni to nema smisla.

ma jelde
pa sto vi ne punite te chashe u dzamijama i mejtefima? ako je stvar samo i zedji?
nemas ista mjerila

jel neko brani da se organizuje vjeronauka u mejtefima i dzamijama i da se tamo dijele desetke za pokazano znanje?
pa?

bosniak.m

Post by bosniak.m » 30/04/2011 23:15

plain vanilla wrote:
bosniak.m wrote:

Pa ko donosi zakone, vjerske zajednice ili ministarstva obrazovanja?

Vjeronauka se odvija u osnovnim i srednjim školama na nivou cijele države. Državni krovni zakon za OŠ je vjeronauci osigurao ravnopravan status sa drugim predmetima, kao i radno-pravni status vjeroučiteljima, to je stabiliziralo položaj ovog predmeta u odgojno-obrazovnom sistemu državnih škola u BiH.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 30/04/2011 23:16

plain vanilla wrote:

ma jelde
pa sto vi ne punite te chashe u dzamijama i mejtefima? ako je stvar samo i zedji?
nemas ista mjerila

jel neko brani da se organizuje vjeronauka u mejtefima i dzamijama i da se tamo dijele desetke za pokazano znanje?
pa?

Vidi, ja sam bio protiv uvođenja vjeronauka u škole. Jer mislim da je prednost mekteba višestruka.
Jer se stvaraju neke prelijepe navike, koje kod mnogih ostaju cijeli život.
Jer nema foliranja.
Jer je pitomije.

Ali, kad ovakva razmišljanja pročitam, onda bih vjeronauk uveo pod obavezno :D
Neki procesi su ireverzibilni.Iako se u kretanju ka toj ireverzibilnosti znalo žestoko pretjerivati.
Ali, sve dođe na svoje. Nikad više samo u četiri zida, ama baš nikad. ;-)

kamen spoticanja
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Post by kamen spoticanja » 30/04/2011 23:19

plain vanilla wrote:

ma jelde
nemas ista mjerila

pa?

al hoce djeca i u skoli...a i roditelji im

Locked