Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Smatrate li da se trgovacke zarade (marze) trebaju ognaiciti??

DA
39
65%
NE
21
35%
 
Total votes: 60

Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#26 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by Osmi Socrates »

Mene iznenađuje da su partizanuše uopšte kiselile kupus.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#27 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by Dozer »

Truba wrote: 08/06/2023 19:30 Ne
To je komunizam
Znaci, Hrvatska je k9munisticka zemlja, kao i Njemacka, itd. :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#28 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by Dozer »

Truba wrote: 08/06/2023 21:01 Svako ogranicavanje vodi ka nestanku robe s polica i stvaranju crnog trzista

Inace
Nisam citao kriptokomunisticki uvodni post poznatog forumskog burzuja i kapitaliste koji se cudi sto balavurdija ne zeli raditi za 800 marki odgovaram samo na naslov i pokusaj venecelualizacije bih

Ja kao preprodavac knjiga da mi neko ogranici cijenu npr neke literature ajd recimo nore roberts i ljubavne romane...prestao bih raditi s tom robom
Ovakav komentar zaista zasluzuje nesto sto ne praktikujem, a to je odgovor - ne rise, svega ti.
Knjige nisu osnovni zivotni proizvodi.
Hrana jeste, gorivo jeste.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#29 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by Dozer »

kokuz_sa wrote: 08/06/2023 21:49 Za ogranicavanje marze je potrebno da se umanje troskovi firme prema drzavi
Da bi ogranicavanje bilo rentabilno da se sta i zaradi.

Sada dosta firmi obilato koristi ogromnu razliku u nabavi i prodaji..

Primjer bransa u kojoj radim

Artikal se nabavlja za 1-1,5$
Prodaje se u VP po 15KM,a u MP po 50KM
O tome i pricam, samo sto ocito mnogi ne kontaju ni osnovne pojmove, i odmah ide nebulozna SDAovska mantra o komunjarama i slicne budalastine.
Postoje ulazne fakture, zna se kako se formira krajnja cijena, i na tome treba ograniciti marzu.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#30 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by dječak sa šibicama »

Tesko je razumjeti level ludila kod ovog naroda, oni daju glasove za trgovacku zaradu a kladim se da 90% njih nema nikakve koristi od toga.

Ali eto, nemoj slucajno da Dzambic ofali.

Jebo ti Superhika, kakve mi debile imamo :D
Osmi Socrates
Posts: 8106
Joined: 19/10/2020 15:33

#31 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by Osmi Socrates »

Iznenađuje me da je i Truba u SDA. Takav preokret niko nije mogao očekivati.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#32 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by belfy »

zasto bi iko ogranicio ljudima koji imaju novac da ga trose nemilice ne gledajuci na cijene? ovo me podsjeca na onu pricu kada covjek kupi Ferarija za milion, a prijatelj mu kaze da je za te pare mogao nahraniti stotine ljudi... na sta mu ovaj odgovori da je on upravo kupovinom toga dao za plate svih zaposlenih od gume, felge, motora, farbanja i svega ostalog gdje oni zaradjuju dobre plate jer je on tamo potrosio milion...

a onda mozemo i nastaviti sa jednom salom o jahti od 500 miliona... mada bi danas bilo popularnije tabiriti da li one Applove "naocale" od $3500 trebaju/moraju biti jeftinije...

cemu bi, u krajnjoj tacci, doprinijelo (ili trebalo doprinijeti) to ogranicavanje trgovacke marze?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24869
Joined: 08/09/2005 20:08

#33 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by Haris.ba »

Ovo je sada.
Za pojedine poljoprivredne proizvode mogu se propisati najniže cijene po kojima su određena poduzeća dužna da kupuju te proizvode (garantirane cijene) i cijene ispod kojih se od poljoprivrednih proizvođača ne mogu kupovati određeni poljoprivredni proizvodi (minimalno-otkupne cijene).

Članak 4.

Kao mjere neposredne kontrole cijena mogu se, za pojedine proizvode i usluge, propisati: ----određivanje najvišeg nivoa cijena; zadržavanje cijena na zatečenom, odnosno određenom nivou (zatečene cijene); davanje saglasnosti na cijene, odnosno tarife; utvrđivanje marži u trgovini (kalkulativne cijene); obavještavanje o promjeni cijena i marži za proizvode i usluge (evidencija cijena).
Članak 9.
Kao proizvodi i usluge od interesa za Federaciju, u smislu ovog zakona, jesu svi proizvodi i usluge, osim proizvoda i usluga koji su stavljeni u nadležnost kantona, grada i općina, i to: -- Kanton: sve vrste brašna, sve vrste hljeba, peciva i drugih pekarskih proizvoda od brašna žitarica, tjestenine, pasterizirano, homogenizirano i sterilno mlijeko, sve vrste svježeg mesa i ribe, proizvodi grafičke industrije, cijene lokalnih novina, prijevoz putnika izmenu dvije i više općina iste županije, jezerski i riječni promet i usluge u oblasti obrazovanja i zdravstva. Grad i općina: stambeno-komunalna djelatnost, uključujući i stambenu izgradnju i uređenje naselja i prostora, prijevoz putnika i robe u gradskom i prigradskom prometu, usluge autobusnih kolodvora, pretovarne usluge i usluge javnih skladišta, tržnica na veliko i pijaca na malo.
Članak 10.
Ako done ili može doći do značajnih poremećaja ponude i potražnje na tržištu i poremećaja u kretanju cijena i odnosima cijena, Vlada može poduzeti mjere u oblasti cijena i za proizvode i usluge koje su u nadležnosti županije, grada i općine, ili utvrditi da postoje uvjeti za propisivanje mjera neposredne kontrole cijena određenih proizvoda i usluga i bliže odrediti uvjete za propisivanje tih mjera od strane nadležnih organa županije, grada i općine.
n+1 wrote: 08/06/2023 19:47 Pa već je ograničena na osnovne životne namirnice.
Kvaris tok teme komunizam jucer i danas. :D
User avatar
Truba
Posts: 81782
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#34 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by Truba »

Dozer wrote: 09/06/2023 00:37
Truba wrote: 08/06/2023 19:30 Ne
To je komunizam
Znaci, Hrvatska je k9munisticka zemlja, kao i Njemacka, itd. :lol:
Radis dodatni poso ko konobar i uzmes pare za tu razliku

Svjestan si u sto bi se to kod nas pretvorilo
Kao i sve dobre ideje
User avatar
Ateista
Posts: 46580
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#35 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by Ateista »

Na osnovne stvari definitivno treba ograniciti, na nesto sto je luksuz ne treba.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24869
Joined: 08/09/2005 20:08

#36 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by Haris.ba »

Ateista wrote: 09/06/2023 08:12 Na osnovne stvari definitivno treba ograniciti, na nesto sto je luksuz ne treba.
Ograniceno je. Mislim da dan danas to ogranicenje je na snazi.
Last edited by Haris.ba on 09/06/2023 08:13, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81782
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#37 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by Truba »

Osmi Socrates wrote: 09/06/2023 00:30 Mene iznenađuje da su partizanuše uopšte kiselile kupus.
Na temi o najjadnijim mjestima u 2023 se sere protiv grahova a mozes misliti kakva su sela 1945 oko grahova bila i kad ti ljudi nahrupe u sarajevo

Jeste ovo mozda funkcionira u njemackoj i svedskoj
Ali vec mermin niksic spominje da ce telekomi placat fiskalizaciju
Sta je sljedece zajam za srbiju :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81782
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#38 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by Truba »

Haris.ba wrote: 09/06/2023 08:08 Ovo je sada.
Za pojedine poljoprivredne proizvode mogu se propisati najniže cijene po kojima su određena poduzeća dužna da kupuju te proizvode (garantirane cijene) i cijene ispod kojih se od poljoprivrednih proizvođača ne mogu kupovati određeni poljoprivredni proizvodi (minimalno-otkupne cijene).

Članak 4.

Kao mjere neposredne kontrole cijena mogu se, za pojedine proizvode i usluge, propisati: ----određivanje najvišeg nivoa cijena; zadržavanje cijena na zatečenom, odnosno određenom nivou (zatečene cijene); davanje saglasnosti na cijene, odnosno tarife; utvrđivanje marži u trgovini (kalkulativne cijene); obavještavanje o promjeni cijena i marži za proizvode i usluge (evidencija cijena).
Članak 9.
Kao proizvodi i usluge od interesa za Federaciju, u smislu ovog zakona, jesu svi proizvodi i usluge, osim proizvoda i usluga koji su stavljeni u nadležnost kantona, grada i općina, i to: -- Kanton: sve vrste brašna, sve vrste hljeba, peciva i drugih pekarskih proizvoda od brašna žitarica, tjestenine, pasterizirano, homogenizirano i sterilno mlijeko, sve vrste svježeg mesa i ribe, proizvodi grafičke industrije, cijene lokalnih novina, prijevoz putnika izmenu dvije i više općina iste županije, jezerski i riječni promet i usluge u oblasti obrazovanja i zdravstva. Grad i općina: stambeno-komunalna djelatnost, uključujući i stambenu izgradnju i uređenje naselja i prostora, prijevoz putnika i robe u gradskom i prigradskom prometu, usluge autobusnih kolodvora, pretovarne usluge i usluge javnih skladišta, tržnica na veliko i pijaca na malo.
Članak 10.
Ako done ili može doći do značajnih poremećaja ponude i potražnje na tržištu i poremećaja u kretanju cijena i odnosima cijena, Vlada može poduzeti mjere u oblasti cijena i za proizvode i usluge koje su u nadležnosti županije, grada i općine, ili utvrditi da postoje uvjeti za propisivanje mjera neposredne kontrole cijena određenih proizvoda i usluga i bliže odrediti uvjete za propisivanje tih mjera od strane nadležnih organa županije, grada i općine.
n+1 wrote: 08/06/2023 19:47 Pa već je ograničena na osnovne životne namirnice.
Kvaris tok teme komunizam jucer i danas. :D
Samo serijat bajo
I izjasnit se na popisu ko hrvat
User avatar
Ateista
Posts: 46580
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#39 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by Ateista »

Haris.ba wrote: 09/06/2023 08:13
Ateista wrote: 09/06/2023 08:12 Na osnovne stvari definitivno treba ograniciti, na nesto sto je luksuz ne treba.
Ograniceno je. Mislim da dan danas to ogranicenje je na snazi.
Mozda zakonski i jeste, pitanje je koliko se to postuje i kontrolise.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24869
Joined: 08/09/2005 20:08

#40 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by Haris.ba »

Ateista wrote: 09/06/2023 08:16
Haris.ba wrote: 09/06/2023 08:13 Ograniceno je. Mislim da dan danas to ogranicenje je na snazi.
Mozda zakonski i jeste, pitanje je koliko se to postuje i kontrolise.
Pa ja ne znam sta neko ocekuje i koliku cijenu.

Odakle god krenes sve je komplikovano. Uzmes cijenu brasna. Da nema evropskih subvencija i ogranicavanja trgovine mi bi imali mnogo manju cijenu brasna. Pa jeste vidjeli blokiranja Poljske prema ukrainskom zitu?
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#41 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by Ci-Nick »

cijena pšenice na berzi je prije godinu dana bila 400 eura/t. Sad je 220 eura po toni a cijena brašna na policama je i dalje ista kao i prije godinu dana.
Kad cijene rastu reguju odmah, kao da nema ni kg zaliha a kad cijene padaju svi u nekakvim zalihama za godinu dana.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#42 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by mirsek »

Apsolutno sam ZA ogranicenje za esencijalne namirnice i gorivo.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24869
Joined: 08/09/2005 20:08

#43 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by Haris.ba »

mirsek wrote: 09/06/2023 09:40 Apsolutno sam ZA ogranicenje za esencijalne namirnice i gorivo.
Za mjeru koja je vec na snazi?
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#44 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by mirsek »

Haris.ba wrote: 09/06/2023 09:44
mirsek wrote: 09/06/2023 09:40 Apsolutno sam ZA ogranicenje za esencijalne namirnice i gorivo.
Za mjeru koja je vec na snazi?
Govorim generalno..
User avatar
Haris.ba
Posts: 24869
Joined: 08/09/2005 20:08

#45 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by Haris.ba »

Od Zenicainfo -17/05/2023 - 14:38

Federalni tržišni inspektorat Federalne uprave za inspekcijske poslove od aprila 2021. godine, odnosno od donošenja odluka Vlade FBiH kojim se određuje marža za listu od 17 grupa osnovnih životnih namirnica, kao i za naftne derivate, u kontinuitetu provodi inspekcijske nadzore, te osigurava konstantnu prisutnost i u praćenju stanja po pitanju kontrole cijena.
Od 12.11.2022. godine, ova Uprava je putem Federalnog tržišnog inspektorata pristupila i vršenju usmjerenih pojačanih inspekcijskih nadzora proizvođača i prometnika peleta u FBiH, u skladu s Odlukom Vlade FBiH o propisivanju mjere neposredne kontrole cijena određivanjem najvišeg nivoa cijena za pelet.

“Uzimajući u obzir nužnost paralelnog rada i u drugim upravnim oblastima iz nadležnosti Federalnog tržišnog inspektorata, maksimalno se angažuju ograničeni inspektorski kapaciteti (12 federalnih tržišno, turističko-ugostiteljskih inspektora) na suzbijanju ovog vida tržišnog poremećaja. Inspekcijski nadzori u oblasti kontrole cijena se u ukupnom trajanju od dvije godine neprekidno provode u saradnji sa drugim nadležnim institucijama i koordinirano sa kantonalnim inspekcijama, koje dostavljaju svoje podatke na mjesečnoj osnovi. Kontrola cijena predstavlja sastavni dio redovnog godišnjeg i mjesečnih planova rada Federalnog tržišnog inspektorata, kao i Plana pojačanih inspekcijskih nadzora za 2023. godinu koji se trenutno provodi i traje od 13.3.2023.- 22.8.2023. godine. Po pitanju pritužbi građana, u ukupnoj strukturi zapravo dominiraju prijave za zaštitu prava potrošača i fiskalizaciju, dok je povodom povećanja cijena u svim kategorijama u periodu januar-april 2023. godine zaprimljeno 47 prijava građana putem telefona za prijave, web-stranice i e-maila Uprave”, navode iz FUZIP-a.

U periodu januar-april 2023. godine, federalni tržišni, turističko-ugostiteljski inspektori Federalnog tržišnog inspektorata izvršili su 190 inspekcijskih nadzora po pitanju kontrole cijena, te je konstatovan porast u udjelu nepravilnosti, naročito kod cijena mlijeka, jaja, šećera, riže, tjestenine, a potom i mesnih konzervi, te dječjih pelena i sredstava za higijenu (deterdženti, sapuni). U apotekama su zabilježene nepravilnosti kod formiranja cijena pelena za odrasle i sredstava za higijenu. Za konstatovane nepravilnosti od strane federalnih inspektora predviđeno je izdavanje 128 prekršajnih naloga s finansijskim teretom od 79.250,00 KM.
Nakon sublimiranja podataka dostavljenih od strane kantonalnih inspekcija, zajedno sa nadzorima federalne tržišne inspekcije, na području Federacije BiH je prema trenutno dostupnim informacijama po pitanju kontrole cijena u periodu januar-april 2023. godine izvršeno cca. 698 inspekcijskih nadzora, donesena su 42 rješenja o otklanjanju nedostataka, te planirano izdavanje 355 prekršajnih naloga u procijenjenom finansijskom iznosu od cca. 219.450,00 KM. Udio utvrđenih prekršaja unutar broja izvršenih inspekcijskih nadzora je cca. 50%.

“Veći broj utvrđenih nepravilnosti, za koje je planirano izdavanje prekršajnih naloga u ovom izvještajnom periodu zabilježen je na području Kantona Sarajevo, Zeničko-dobojskog i Bosansko-podrinjskog kantona”, saopćeno je iz FUZIP-a.

Tokom 2022. godine, u provođenju pojačanih kontrola nad formiranjem cijena i marži shodno odlukama Vlade FBiH o neposrednoj kontroli cijena utvrđivanjem maksimalne visine marže za naftne derivate, pelet i 17 grupa pojedinih osnovnih životnih namirnica i drugih proizvoda, federalni inspektori Federalnog tržišnog inspektorata su izvršili 688 inspekcijskih nadzora u kojima je utvrđeno 228 nepravilnosti, te izdavanje 432 prekršajna naloga u iznosu 360.750,00 KM. Udio konstatovanih nepravilnosti tokom 2022. godine po pitanju kontrole cijena bio je cca. 33% (osnovne životne namirnice, nafta, pelet)
Ja sam za to da se bojkotuju oni sto ne drze cijene po zakonu, isto ko sto je Manja bojkotovana u Sarajevu. :bih:
User avatar
Ateista
Posts: 46580
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#46 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by Ateista »

Haris.ba wrote: 09/06/2023 08:28
Ateista wrote: 09/06/2023 08:16

Mozda zakonski i jeste, pitanje je koliko se to postuje i kontrolise.
Pa ja ne znam sta neko ocekuje i koliku cijenu.

Odakle god krenes sve je komplikovano. Uzmes cijenu brasna. Da nema evropskih subvencija i ogranicavanja trgovine mi bi imali mnogo manju cijenu brasna. Pa jeste vidjeli blokiranja Poljske prema ukrainskom zitu?
Iskreno, ne pratim te stvari toliko pa ne mogu govoriti o detaljima, nisam ni znao da taj zakon postoji.
Moj utisak je da se slabo provodi i da su slabe kontrole od strane inspekcije, ne mogu tvrditi jer se ne bavin tim i ne znam tacne cijene, ali kad uporedim kretanje cijene goriva koje se koristi kao izgobor za poskupljenje, rekao bih da se to slabo postuje ili je bas malo toga obuhvaceno zakonom.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#47 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by Dozer »

Haris.ba wrote: 09/06/2023 09:44
mirsek wrote: 09/06/2023 09:40 Apsolutno sam ZA ogranicenje za esencijalne namirnice i gorivo.
Za mjeru koja je vec na snazi?
Ama koja je mjera na snazi...? Ono je sta se moze raditi, pod uslovom da Vlada tako odluci. Kad i gdje i sta je Vlada FBiH odlucila po onome...? Za sta? 2021 donijeli nesto sto se sprovodilo sporadicno. Mozda se i sad sprovodi, ali je i dalje sporadicno i nema nikakvog efekta.
Kako se, pored tih "mjera na snazi", objasnjavaju trenutne cijene? Npr (ad hoc nabadam):
- Nivea kupka 500 ml - 9+ KM (ista takva u Italiji, Austriji, Njemackoj je 3,20 EUR)
- Hljeb 700 gr. - 1,30 KM
- 1 kg janjetine u mesari - 20 KM (u restoranima 50-60)
....................

Ja ne znam da li ste vi svjesni, ali hrana i higijenski proizvodi su momacki jeftiniji u EU nego kod nas, dosta toga cak i 50%. A svaka EU zemlja ima vece poreze nego mi.
Pod EU ne ubrajam HR, pogotovo njihovo primorje. Tamo je nastupilo opste/opce divljastvo. Npr., nove cijene za ovu godinu u Baskim Vodama su:
Pivo 0,33 - 4 EUR
Hamburger - 7 EUR
Cizburger - 7,5 EUR
Pizza - 10+ EUR
Itd.
A ovo su cijene u grillovima. Restorani su tek horor :D
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19525
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#48 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by teskeredzic_22 »

DA , DA , DA , DA.
TREBA , TREBA , TREBA , TREBA.

Postoji li ikakva metodologija (sakupljanje potpisa i sl.) kako bi neki federalni zastupnik (grupa parlamentaraca) u parlamentarnu proceduru ubacila neki amandman na resorni zakon , kojim bi se zakonski propisale trgovačke marže na 6 mjeseci i mjesec pred istek odlučivalo o daljem važenju ograničenja ili njegovom ukidanju ?

Iko da zna ?

Država SVE MOŽE.
Država ODREĐUJE PRAVILA IGRE a ne lihvari.
Ko ne želi nek se povuče , ima ko hoće.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24869
Joined: 08/09/2005 20:08

#49 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by Haris.ba »

teskeredzic_22 wrote: 09/06/2023 13:29 DA , DA , DA , DA.
TREBA , TREBA , TREBA , TREBA.

Postoji li ikakva metodologija (sakupljanje potpisa i sl.) kako bi neki federalni zastupnik (grupa parlamentaraca) u parlamentarnu proceduru ubacila neki amandman na resorni zakon , kojim bi se zakonski propisale trgovačke marže na 6 mjeseci i mjesec pred istek odlučivalo o daljem važenju ograničenja ili njegovom ukidanju ?

Iko da zna ?

Država SVE MOŽE.
Država ODREĐUJE PRAVILA IGRE a ne lihvari.
Ko ne želi nek se povuče , ima ko hoće.
Godinama se usvaja "amandman" da se donirana hrana javnim kuhinjama oslobodi pdv -a. Pa ne ide. Ali, hajde. Lijepo je sanjati.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19525
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#50 Re: Ogranicavanje trgovacke marze - Da ili Ne?

Post by teskeredzic_22 »

Haris.ba wrote: 09/06/2023 13:51
Godinama se usvaja "amandman" da se donirana hrana javnim kuhinjama oslobodi pdv -a. Pa ne ide. Ali, hajde. Lijepo je sanjati.
Pa evo , ostao je Dom naroda i taj amandman stupa na snagu.

To je jedini legitiman način promjene zakona ili s motkom u ruci na ulice i mijenjati društveni poredak ?
Ovo drugo se nikad više neće desiti jer ne postoji minimum zajedničkih vrijednosti u jednoj ulici (a kamo li gradu , kantonu , državi) za koji bi se svi založili i podržali.
Post Reply