Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
NKVD

#1 Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by NKVD » 20/02/2011 07:08

Direktan povod za ovu temu je ogorčeno pismo kulturnih djelatnika Sarajeva i države nam upućeno kantonalnoj vlasti a zbog nacrta budžeta prema kojim se za kulturu u 2011-oj izdvaja 1.5 milona maraka manje nego u prethodnoj godini.

Stvarni razlozi, a oni me žderu godinama, na žalost nisu vezani isključivo za "radnike u oblasti kulture" nego izbijaju iz svake pore ovog učmalog i sitnospostveničkog društva.

Mogao sam ovo, naravno, staviti i na "kulturu i umjetnost" ali tamo gospodare teme "vaše fotografije sa odmora", "najbolji vic" ili slične "moja žena, moj šampion" teme - da se prisjetimo legendarno dlakave, erotske rubrike iz Ilustrovane politike (ili je bio Bazar?!)

Šta je problem sa pismom, sa tim reagovanjem sedamdeset zabrinutih kulturnjaka? Sa samim pismom, naime, problema nema - ono je čak pristojno sastavljeno kako se i očekuju od kulturnih (sic!) ljudi. Problem je, ogroman i dubok, u svemu onome čega nema oko pisma, u jednoj velikoj crnoj rupi koja proguta sve između nactra budžeta; problem je u nedostatku reagovanja na puno ozbiljnije vijesti i tužne istine koje izjedoše i ono malo šanse da izađemo na zelenu granu.

Budžet kantona, samim tim i ministarstva kulture, nije uopšte mali, radi se o silnim stotinama miliona maraka. Njih, na očigled i uz učešće mnogih potpisnika ovog pisma, krčme između dva nacrta kutrurnjaci koji su ogrnuli šalove vladajućih stranaka - razne gavre i emiri. U tom krčmljenu, nenamjenskom i stihijskom, vlada jedno primitivno pravilo - daj svom kol'ko god možeš pa čak i po cijenu da onaj drugi to isto radi!

O tom srednjevijekovnom sistemu raspodjele dobara sabranih haračom, kulturnjaci, kao i ostala sitnosopstvenička stoka sitnog zuba iz ostalih oblasti, ne pišu peticije niti se očituju. Od tih para oni sasvim pristojno žive.

A u toj se raspodjeli nenamjenski, ili namjenski u svoj padže, prospe puno više od ovog famoznog miliona i po! Dakle, nije problem u pismu - problem je u preglasnom kutrurnom ćutanju kada silne milione gutaju uglavnom nacionalni projekti koji pored produbljavanja međunacionalne i vjerske netrpeljivosti imaju za cilj i guranje para svojim taldžijama.

Nije li svojevremeno iz istog tog budžeta ministar isplatio neke pare režiseru a ovaj se hitro upisao kod njega i šefa mu u stranku? Možda griješim a možda sam i propustio peticiju kojom se kutrurnjaci bune protiv takve i takvih nenamjenskih raspodjela sredstava koje su "finalni čin razaranja osnovnih vrijednosti bh. zajednice" kako nam fino, a nepismeno, u saopštenju poručuju kulturnjaci.

Na stranu što ja mislim da su osnovne vrijednosti "bh. zajednice" upravo suprotne od onih na koje ukazuju gospoda iz kulture - ovdje, naime, u osnovi a i šire caruju korupcija, nepotizam, lopovluk i prije svega duboki primitivizam. Kad smo već kod osnovnih vrijednosti.

E, zato se ja kulturnjacima lijepo a nadasve kulturno ponjamke u šešir kojim kite svoju glavušu kada krenu na manifestaciju gdje iz prvih redova, među vlasnicima naci mraka koji nas guta, plješću namjenski i ispravno utrošenim sredstvima.

Tu milion gore ili dole ništa ne znači, bojim se da je problem dublje u sistemu.

edit - slovo...

The 51st State
Has thanked: 101 times
Been thanked: 100 times

#2 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by The 51st State » 20/02/2011 10:07

paraziti, ali da ne budem radikalan, neka na svaku svoju marku prihoda dobiju od drzave dvije, prvi bih to podrzao. 8-)

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.
Been thanked: 3 times

#3 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by PipiDugaDevetka » 20/02/2011 10:17

The 51st State wrote:paraziti, ali da ne budem radikalan, neka na svaku svoju marku prihoda dobiju od drzave dvije, prvi bih to podrzao. 8-)
I šta bi smo onda, gledali u N. Pozorištu?
''Lud, zbunjen, (ab)normalan'', Reality showove,...Turbofolk do besvjesti,...Komemorativne skupove,..?!

NKVD

#4 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by NKVD » 20/02/2011 10:51

PipiDugaDevetka wrote: I šta bi smo onda, gledali u N. Pozorištu?
''Lud, zbunjen, (ab)normalan'', Reality showove,...Turbofolk do besvjesti,...Komemorativne skupove,..?!
Da, to bi otprilike bila ta "linija odbrane" koju se ne smije probiti, tu se svi moramo usafiti, zgusnuti jer će u protivnom turbofolk i u kući na Obali pobijediti!

A, šta ako ja ne pristajem na tu binarnu računicu, na to nepotrebno, isključivo i pogrešno mi ili oni?

Na stranici Narodnog pozorišta Sarajevo, kad je već o njemu riječ, imaš pod stavkom "menadžment" (nema se para za lektora a sami, jadni, sa jezikom slabo barataju!) spisak ljudi koji tom kućom upravljaju. Gojer, Bašićka, Papo Edina, Sijamija, Marijela Margeta i izvjesna Gordana Hrenovica za koju, iz živopisa, saznajemo da je jedan od najistaknutijih finansijskih stručnjaka u teatarskom ambijentu (ponovo duži aplauz za krasno korištenje jezika!).

E, sad ti, ili bilo ko drugi, reci šta očekivati od takvog "menadžmenta"? Zaboravi na trenutak njihove eventualne umjetničke afinitete i kvalitete, ostavi po strani politiku - pitam isključivo o menadžerskim sposobnostima?

Umjetnički direktor, upravo kao i urednik novina, nije niti smije biti direktor preduzeća. Na tom mjestu sjedi ekonomista, pouzdan i preduzetan, koji umjetnicima omogućava da u djelo sprovedu svoje, ne sumnjam, genijalne i skupe projekte. U isto vrijeme će ih štititi od politikanstva i glavobolja a oni će zauzvrat, rahat, svojim radom vratiti publiku u pozorište.

Iznad njih je upravni odbor koji to sve fino kontroliše, ili bi barem tako trebalo biti.

Ali, jok, ovdje je direktor brada Gojer, izuzetno neuspješan menadžer čak i u našim preskromnim uslovima. Iza njega je poslovna karijera koja jedino može eventualno zasjeniti njegovu umjetničku. Ali, dobro, to je moje mišljenje o genijalcu iz Harisove stranke na braniku tradicionalnih vrijednosti našeg društva. Na čelu sa njegovom multikutrurom.

Međutim, njega treba podržati i braniti kad traži još para da bi ih neracionalno i kulturno trošio?! A sve da ne bi turbo folk pobijedio. E, bojim se da je sa tim, i ostalim sličnim, komandantima bitka unaprijed izgubljena i samo je pitanje koliko se bez vazduha može koprcati ovaj jad od ansambla na "daskama koje život znače"?

Zato ja ne pristajem na tu jeftinu podvalu i kvazi dilemu - ili još para istima ili odosmo svi u pičku materinu, turbo folk uzima i ovu kotu.

NP je, inače, dobar primjer kroz koji se može projektovati problem iz uvodnog posta.

SFF, recimo, je druga priča. Od onoga što se tamo uloži, a to nije malo, vrati se mnogostruko više.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#5 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by PipiDugaDevetka » 20/02/2011 11:31

@NKVD, Imaš nekih desetak dana vremena da zvanično podneseš svoje (i svojih istomišljenika) prijedloge u Javnoj raspravi o budžetu Kantona SA.

Šta ti misliš o ''izlazu'', rješenju za ''sarajevsku kulturu'' onako kako to radi režiser Haris Pašović sa svojom firmom?

NKVD

#6 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by NKVD » 20/02/2011 12:13

PipiDugaDevetka wrote: @NKVD, Imaš neki desetak dana vremena da zvanično podneseš svoje (i svojih istomišljenika) prijedloge u Javnoj raspravi o budžetu Kantona SA.

Šta ti misliš o ''izlazu'', rješenju za ''sarajevsku kulturu'' onako kako to radi režiser Haris Pašović sa svojom firmom?
Vjerovao ili ne, na tome, doduše posredno ali aktivno, i radim. Mada, nisu moji prijedlozi niti moje retoričke sposobnosti jedino bitne, ovdje je ključna spremnost ljudi na vlasti (u našem, kantonalnom slučaju SDP i SDA) da se počnu baviti svojim poslom. I ostvarivati ono za šta se deklarativno zalažu i za šta su dobili povjerenje birača.

Što se tiče "kulture" tu jednostavnog niti jednoznačnog odgovora nema, iako ga ti u svom pitanju od mene tražiš. Naravno da ima mjesta i za privatne firme tipa Pašovićeve koje će raditi od projekta do projekta ali neće biti na budžetu kao pretplatnici, sa platama i ostalim izdacima.

Narodno pozorište je druga priča - to je, htjeli ne htjeli, jedna od krovnih institucija kulture u državi. I zato na njega treba obratiti posebnu pažnju. Jesu na istom budžetu i druge organizacije i manifestacije, ali od glave riba smrdi.

Tamo se, evo vrlo konkretno, mora uvesti poslovanje po vrlo strogim pravilima a čija će uspješnost biti mjerljiva.

Stroga bi pravila nalagala promptno i ošto kažnjavanje svih poslovnih marifetluka a pogotovo zabranu davanja na korištenje prostora pozorišta vladajućim partijama za njihove manifestacije. To uključuje sve - od nacionalnih kulturno-umjetničkih društava do same vlasti. Postoji cjenovnik pa bujrum. Jeste NP državna insitucija li to ne znači da je i prćija svakoga ko je na vlasti pa da se može u njoj iživljavati koliko i kako hoće. Upravnik bi, famozni menadžer, morao imati i autoriteta ali i integriteta to sprovesti u djelo. Brada Gojer je upravo sušta suprotnost nekoga takvog.

Kako bi mjerili uspješnost? O tome nema potrebe previše filozofirati, ima beskrajno puno dostupnih mehanizama za tu rabotu. Pa ako predstava nije gledana, tom režiseru može biti petokraka na čelu, nema mu više režirati. Možda da se vrati na malu scenu sa skromnim budžetom ali o velikim projetkima više nema govora. Dok se ne ponovo ne dokaže, popravi i "ušteli" ako za to ima kuveta i znanja.

Umjetnički bi direktor Drame, recimo, pisao šestomjesečne izvještaje o eventualnim uspjesima ili padovima. I oni ne bi bili samo puka formalnost nego vrlo bitan dokument. Koliko i kako, sve u detalje, a onda neka ponudi i zašto. Vrlo bi se brzo ustanovilo da ova smijurija od sadašnjeg rukovodioca Drame treba svoju karijeru nastaviti u Vizi za budućnost, što mu je realno i plafon i premija.

Elem, možda možemo otvoriti i posebnu temu o NP i pozorištima uopšte pa tamo nastaviti s konstruktivnim koksom.

Moja je bila, i dalje je, namjera na ovoj temi ukazati na licemjerje "kulturnjaka" koji su glasni kad se smanji budžet a nigdje ih nema kad se on nenamjenski i debilno krčmi.

PipiDugaDevetka

#7 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by PipiDugaDevetka » 20/02/2011 12:36

NKVD wrote:Upravnik bi, famozni menadžer, morao imati i autoriteta ali i integriteta to sprovesti u djelo. Brada Gojer je upravo sušta suprotnost nekoga takvog.
Misliš, nema odgovarajuće ime i prezime?

Krovna institucija svih ostalih, i naučnih, i obrazovnih, i ''kulturnih'' je Zemaljski muzej, a oni organizuju tamo propali Bosanskohercegovački bal.

Ja ne znam šta je izlaz i rješenje za sve pobrojano, samo znam da BiH i Sarajevo ne smiju ostati bez baleta i slično.

Mene oduševljava rad Ibre Spahića i čini mi se kada bi on bio ''neki faktor odlučivanja'', sve bi bilo ''dolce vita i holivud''.
Last edited by PipiDugaDevetka on 20/02/2011 12:39, edited 1 time in total.

zonbirile

#8 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by zonbirile » 20/02/2011 12:38

osnovi ekonomije su predstavljeni piramidom.Dko je osnova klinčeva,gore prema špicu mora biti gore nego što jest Na stranu što Bosna pobija sve znane teorije imeštar događanja je Cacin četni pisar.

PipiDugaDevetka

#9 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by PipiDugaDevetka » 20/02/2011 12:42

zonbirile wrote:osnovi ekonomije su predstavljeni piramidom.Dko je osnova klinčeva,gore prema špicu mora biti gore nego što jest Na stranu što Bosna pobija sve znane teorije imeštar događanja je Cacin četni pisar.
Koliko znam četni ćata kod Cace je bio advokat Karkin. Kakve on veze ima sa finansiranjem ''kulture''?

zonbirile

#10 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by zonbirile » 20/02/2011 12:49

PipiDugaDevetka wrote:
zonbirile wrote:osnovi ekonomije su predstavljeni piramidom.Dko je osnova klinčeva,gore prema špicu mora biti gore nego što jest Na stranu što Bosna pobija sve znane teorije imeštar događanja je Cacin četni pisar.
Koliko znam četni ćata kod Cace je bio advokat Karkin. Kakve on veze ima sa finansiranjem ''kulture''?
--------------------------------------------------
nikad,Karkin je bio u specijalnoj kod Čele,a T.N je bio kod Cacka.

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
Has thanked: 240 times
Been thanked: 418 times

#11 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by plain vanilla » 20/02/2011 14:12

Izvinjavam se na Offu, samo me zanima jedno, je li Emir Hadzihafisbegovic ostaje u Sarajevu?

MuaDib

#12 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by MuaDib » 20/02/2011 19:19

Iskreno u zemlji gladnih, kulturne isntitucije koje se ponašaju elitistički i arogantno rasipaju novac poreskih obveznika treba reči dosta je. Je*o ti zemlju u kojoj je događaj godine u Zemaljskom muzeju bal. :x :x

Komrad

#13 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by Komrad » 21/02/2011 21:37

MuaDib wrote:Iskreno u zemlji gladnih, kulturne isntitucije koje se ponašaju elitistički i arogantno rasipaju novac poreskih obveznika treba reči dosta je. Je*o ti zemlju u kojoj je događaj godine u Zemaljskom muzeju bal. :x :x
Vjerovatno im je malo tih 30ak miliona iz budzeta

Corto Maltese

#14 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by Corto Maltese » 21/02/2011 21:44

Ibro Spahić, Edin Zupćević, Dino Mustafić i Miro Purivatra su osobe na čijem umijeću počiva kulturni život u gradu Sarajevu. A kako se snalaze, to ni David Copperfield ne zna.

Corto Maltese

#15 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by Corto Maltese » 21/02/2011 21:45

plain vanilla wrote:Izvinjavam se na Offu, samo me zanima jedno, je li Emir Hadzihafisbegovic ostaje u Sarajevu?
Samo ti zajebavaj!

Komrad

#16 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by Komrad » 21/02/2011 22:33

Corto Maltese wrote:Ibro Spahić, Edin Zupćević, Dino Mustafić i Miro Purivatra su osobe na čijem umijeću počiva kulturni život u gradu Sarajevu. A kako se snalaze, to ni David Copperfield ne zna.
mene vise zanima kako se snalaze radnici u kulturi u Hadzicima, Ilijasu, Trnovu... da li oni zajedno dobiju bar 100 000 iz budzeta za kulturu

heckler

#17 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by heckler » 21/02/2011 23:59

Dok povratnici na 50km od Sarajeva placu na TVu za komadic hljeba (vidi temu "Haram im bilo") ovi supci pisu pisma o manjku izdvajanja za kulturu.

Nemam ja nista protiv pozorista, opere itd itd itd. Ali majku li vam hajmo malo prioritete ganjati. Da sam ja vlast ni jedna jedina fasada u Sarajevu nebi bila obnovljena niti bi budzeti za kulturu bili ista osim simbolicnih dok se i zadnji povratnik ne situira i drzava obezbjedi.

Nebo se okrece naopacke, a oni vaze o 1.5milion manje u budzetu.

Ako ne mozes zivjeti od kulture, hvataj se agrikulture mamu vam parazitsku. Vise-milionski gradovi u pola amerike egzistiraju bez pozorista, a koliko ih samo sarajevo ima? Bar 4-5?

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
Has thanked: 240 times
Been thanked: 418 times

#18 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by plain vanilla » 22/02/2011 00:01

Corto Maltese wrote:
plain vanilla wrote:Izvinjavam se na Offu, samo me zanima jedno, je li Emir Hadzihafisbegovic ostaje u Sarajevu?
Samo ti zajebavaj!
nemoj bolan tako, ja se ozbiljno brinem :mrgreen:

yellow cat

#19 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by yellow cat » 22/02/2011 00:14

NKVD wrote:Moja je bila, i dalje je, namjera na ovoj temi ukazati na licemjerje "kulturnjaka" koji su glasni kad se smanji budžet a nigdje ih nema kad se on nenamjenski i debilno krčmi.
Fakat, javljaju li se ti kulturnjaci ikad i po kojem pitanju osim kad im diraš budžet...Šta je sa ANU BiH? Možda griješim, ali ni od njih nikad habera..

miki.ba

#20 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by miki.ba » 22/02/2011 00:26

Ma veći je problem sport, oni se i ne javljaju.

Komrad

#21 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by Komrad » 22/02/2011 01:03

heckler wrote:Dok povratnici na 50km od Sarajeva placu na TVu za komadic hljeba (vidi temu "Haram im bilo") ovi supci pisu pisma o manjku izdvajanja za kulturu.

Nemam ja nista protiv pozorista, opere itd itd itd. Ali majku li vam hajmo malo prioritete ganjati. Da sam ja vlast ni jedna jedina fasada u Sarajevu nebi bila obnovljena niti bi budzeti za kulturu bili ista osim simbolicnih dok se i zadnji povratnik ne situira i drzava obezbjedi.

Ako ne mozes zivjeti od kulture, hvataj se agrikulture mamu vam parazitsku. Vise-milionski gradovi u pola amerike egzistiraju bez pozorista, a koliko ih samo sarajevo ima? Bar 4-5?
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

zonbirile

#22 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by zonbirile » 22/02/2011 07:44

Amerika je to fakat super riješila.Ne postoje pozorišne kuće kao ovdje,tj.institucija+objekat.Postoje trupe,ansambli,pripreme komad i iznajme prostor.Troškovi minimalni,ostalo u produkciju.Ti uzonakvu zgradu i stalno zaposlene moraš imati produkciju kao Boljš teatar,ili musti Kanton-Kanton presahnuo i panika.Niko ne pomišlja na drugi način prići problemu.

PipiDugaDevetka

#23 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by PipiDugaDevetka » 22/02/2011 07:57

heckler wrote:Dok povratnici na 50km od Sarajeva placu na TVu za komadic hljeba (vidi temu "Haram im bilo") ovi supci pisu pisma o manjku izdvajanja za kulturu.

heckler

#24 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by heckler » 22/02/2011 08:29

PipiDugaDevetka wrote:

Duboko izvinjenje, nisam se uspio izmedju logora i izbjegavanja klanja kultivisati tako da mi se sistem vrijednosti poremetio pa sad mislim da je broj 1 prioritet ove drzave ako misli u ovim granicama prezivjeti dugorocno odrzivi povratak izbjeglica a ne Sarajevska Zima, SFF i fasade duz Obale Kulina Bana u Seheru nam.

PipiDugaDevetka

#25 Re: Ogorčeno pismo ili beskrajno licemjerje u kulturi...

Post by PipiDugaDevetka » 22/02/2011 08:41

Koji će nam k**** Zemaljski muzej i ono kamenje ispred njega!?
Još treba trošiti paretine na zagrijavanje?
:D

Posebno, koji će nam k**** Muzej atentata da slavimo srpskog nacionalistu člana Mlade Bosne koja je opet, bila povezana sa ''Crnom rukom'' tajnom terorističkom organizacijom!?
:mrgreen:

Fakat, umjesto NP napravimo parking i veliki trg, a ne da burgijamo pod zemlju i tu parkiramo auta!
:mrgreen:

Spržimo Vijećnicu ponovo!
:D

Post Reply