Oglasi za nekretnine - Nebulozne cijene + nebuloyni tekstovi

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
ZZZlica
Posts: 397
Joined: 17/08/2006 15:43

#26

Post by ZZZlica »

Ne kontam ovog što priča o Bukureštu, Rumunija je u EU, nakon ulaska je sve poskupilo, pa i stanovi... a i Rumuni se garant ne tuku oko stanova po tim cijenama, kao ni susjedi u BG ili ZG... S druge strane mi smo, kao što svi znamo, još daleko od EU što pokazuje i ovo mešetarenje hljeba-preko-pogače naših Agencija za nekretnine :zzzz:
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#27

Post by fantom slobode »

Stanovi idu, nedavno ode jedan za 24 sata, prva koja je dosla kupila ga je , a stan je pored zeljinog stadiona, nista posebno, cijena bi 1150€ po kvadratu.Ne idu mozda preveliki, ali ovi do 60 kvadrata, bez problema
A koliko cuh, cijene su i vise naraslei ocekuje se rast i dalje.Razgovarao sam sa jednim koji ima veliki izbor stanova i kuca(covjek radi na Palama)i tvrdi da ce u Sarajevu biti jos skuplje.
Last edited by fantom slobode on 02/10/2007 15:59, edited 1 time in total.
enes-s
Posts: 504
Joined: 24/08/2007 11:16
Location: Bojmunte - Livanjsko Polje, mercedes SLK Turbo Indžekšn, jambolija na volanu.

#28

Post by enes-s »

Govorim ti da je BiH poslednja oaza što se tiče cena. Upoređivao sam bosanske cene sa cenama u Rumuniji ( ej Rumuniji ) i Srbiji. Nisam za reper uzeo neku zapadnu zemlju. Plate su skoro iste i u Rumuniji i u Bosni, a parče pice je 8 RON-a, a to je skoro 2,5€... pet maraka parče šugave pice, u raspalom rumunskom fast fudu, razumeš? Izvini, ali moj reper za upoređivanje je kafa u kaficu, parče pice, čaša Coca-Cole ( skoro 3€ ).:D
Hoću samo da kažem da će za koju godinu ovi što kukaju kako je 1000€ kvadrat u Sarajevu, udarati se nogama u bulju što nisu digli kredti i kupili stan, jer će stanovi za koju godinu biti duplo skuplji a plate skoro iste.
Na to se sve svodi. Globalizacija. Radiš od 7 do 7, zaradiš 500-600 E, ne vidiš bela dana, i onda trčiš u neki mol da kupiš šugave Nike patike, voziš kola na kredit, frižider si kupio na kredit, žena ti se porađa na kredit...
Jedva sam čekao da se vratim u BiH.
Ej, a DVD filmovi 20€, i nigde nema pirata. Jebem ti Evropu.
:D
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#29

Post by obuca »

nazalost cinjenica je da mnogi nece uspjeti sebi osigurati krov nad glavom. i ako imas dobar posao i kreditno si sposoban onda ti u banci kazu, kao sto je kod mene bio slucaj, ma znate ne valja vam radno mjesto, iako je bolje od njegovog al eto.
Carlito Brigante
Posts: 69
Joined: 06/10/2005 11:43

#30

Post by Carlito Brigante »

Ljudi, kupujte kuće, cijena po m2 je neuporedivo jeftinija od stanova u stambenim zgradama, a za koju godinicu će biti obratno. 8-)
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#31

Post by luciferino »

I ja mislim da će cijene samo rasti, mada je neko postavio članak gdje se kaže kako se već sljedeće godine očekuje pad cijena zbog novogradnje i kako će po prvi put od neke x godine ponuda nadjačati potražnju. Naučna fantastika ili stvarnost?
enes-s
Posts: 504
Joined: 24/08/2007 11:16
Location: Bojmunte - Livanjsko Polje, mercedes SLK Turbo Indžekšn, jambolija na volanu.

#32

Post by enes-s »

Ma Sarajevo je specifično. Gotovo da nema gde da se širi. Bar nema velikih površina za ozbiljnije investitore ( bliže centru ).
Tako da u obzir dolazi nadogradnja i rušenje starih kuća. Samo to će se sve dešavati kad se završi sa Poljskom, Rumunijom, Bugarskom.
Onda na red dolaze, poslednji, tj. mi.
E tad ćeš da vidiš ludilo.
Bukurešt danas izlgeda kao Solun ili Atina pre 15 godina, pa ti vidi.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#33

Post by basta sljezove boje »

Enese je li i ti to nesto kupujes u Sarajevu :lol:

prije bih ti kao location za period prilagodbe preporucila Hrasno Brdo ili Sokolovic Koloniju, ali danas se sve nesto izmjesalo :lol:
enes-s
Posts: 504
Joined: 24/08/2007 11:16
Location: Bojmunte - Livanjsko Polje, mercedes SLK Turbo Indžekšn, jambolija na volanu.

#34

Post by enes-s »

Nisam te baš razumeo. O čemu pričaš? Mislim da grešiš. Svet je daleko otišao, a i mi uskoro dolazimo na red, tako da niko više neće pričati o nekom Thompsonu, jer će ljudi praviti pare, a ne svađati se oko gluposti. Thompsoni i Baje su istorija. Kaput.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#35

Post by basta sljezove boje »

pitam te je li kupujes stan, kucu u Sarajevu? "Nesto" izgleda nije bilo dovoljno precizno :lol:
enes-s
Posts: 504
Joined: 24/08/2007 11:16
Location: Bojmunte - Livanjsko Polje, mercedes SLK Turbo Indžekšn, jambolija na volanu.

#36

Post by enes-s »

Ne kupujem ništa. Da imam 60 k €, ili bih kupio dvosoban stan pa sačekao da cena skoči, ili bih, još bolja varijanta, uzeo zastupništvo neke strane firme za BiH, i obezbedio svoje tri buduće generacije, jer je sada prelomni trenutak za tako nešto.
Sigurno ne bih lomio glavu oko Thompsona, jer me zabole. :)
Sad se prave pare, a to ovi u dijaspori nikako da shvate, nego im je vrhunski domet da kupe stan.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#37

Post by basta sljezove boje »

onda samo napred, pravi covek na pravom mestu :D
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#38 Re: Oglasi za nekretnine - Nebulozne cijene + nebuloyni teks

Post by chuchumbamayumbe »

Vozac wrote:
chuchumbamayumbe wrote:
Vozac wrote:DVOSOBAN, ADAPTIRAN STAN PRODAJEM- SARAJEVO
Cijena: 111 600,00 KM
PITANJE NIJE U TOME ZBOG CEGA SE PRODAJE VEC STA SE PRODAJE!

ODGOVOR JE U TOME DA JE ZAISTA SVE KAO NOVO!


Prodajem stan u vlasnistvu 1/1 na Alipasinu polju u Sarajevu (A faza- Trg Solidarnosti 39/I)- odmah pored Hypo banke i Nove zgrade TV PINK BiH- I sprat . Stan je uknjizen.

Kvadratura je 56 m2 adaptiranog stana + 3 m2 adaptiranog balkona- lodje.

Cijena 57.000,00 Eura. Adaptiran i odmah useljiv. KONTAKT 00387 62 291 743; 00387 63 111 052.

___________________

Zanima me da li agencija tipa bonafide ili vec kako se zove i ovaj chika koji je sigurno neki posrednik ili agent uopste prodaju stanove ili cekaju mjesecima da nadju nekog levata. Sta ja novo kod ovog chike kad mu je zgrada 30 godina stara? Zasto sto puta ponavljate oglase sa bombasticnim cijenama? je li to neki pokusaj da jos povecate ionako visoke cijene stanova u ovom gradu?
Gdje ti pročita da je čiko napisao da je stan nov???
ODGOVOR JE U TOME DA JE ZAISTA SVE KAO NOVO

Da oprosti pise kao novo ... sto ni malo ne mijenja svrhu oglasa i recenice.
Sta hoces da kazes? mijenjas temu? Da nije to tvoj/Vas oglas?
Nije moj oglas, ali...
Ja sam prije 3-4 godine renovirao stan, tj adaptirao. Prestali smo brojati troškove kod 20.000 km. Dakle, elektroinstalacije, vodoinstalacije, kupatilo komplet,kuhinja, podovi komplet, zidovi komplet (do žbuke), grijanje, stolarija vanjska i unutrašnja. I da, iako je stan 1975-to godište, kada uđeš unutra sve je kao novo. I ne znam u čemu je tu onda problem, pogotovu što je oglas...uzmi ili ostavi. Naravno da je i cijena visoka jer je to vjerovatno opcija kljuc u ruke, uđeš i nemaš šta da se zajebavaš.
Ako neko zna šta hoće, ako je ozbiljan kupac, znati će šta taj oglas i znači.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#39

Post by basta sljezove boje »

stari stanovi su puno kvalitetnije uradjeni nego ovi novi. Prije su postojale komisije koje su pregledavale zgrade i ukoliko nesto nije stimalo radnici su morali raditi ponovno. Danas gradjevinske firme zaradjuju na razlici izmedju propisanog kvaliteta i onog koji ubacuju u zgrade. Posljedica je losa izolacija i nizak kvalitet uradjenog. Renoviran stan u starijoj zgradi je nekad bolji od novog novcatog - ovo iz osobnog iskustva
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#40

Post by ins »

fantom slobode wrote:Stanovi idu, nedavno ode jedan za 24 sata, prva koja je dosla kupila ga je , a stan je pored zeljinog stadiona, nista posebno, cijena bi 1150€ po kvadratu.Ne idu mozda preveliki, ali ovi do 60 kvadrata, bez problema
A koliko cuh, cijene su i vise naraslei ocekuje se rast i dalje.Razgovarao sam sa jednim koji ima veliki izbor stanova i kuca(covjek radi na Palama)i tvrdi da ce u Sarajevu biti jos skuplje.
To legendooooo... :x

:lol:
shadow
Posts: 1631
Joined: 18/12/2005 14:54
Location: Charles River

#41

Post by shadow »

Sad stanove prodaju i oni koji to nisu imali namjeru samo zato sto su cijene otisle u tri lijepe pm. Znam 4 porodice koje svoje stanove prodaju ali nesto im slabo ide, jedini ljudi koji ih nazovu su ovi supci iz agencija koji su cijeli ovaj haos i pokrenuli. Prodace ali u qrcu po cijenama koje traze. Poneki dijasporac se mozda i uspio upecati u zamku, nece vise ni oni, pa nije grbavica long island niti je breka manhattan. Sve ce se to vratiti na svoje, ko se zajebo zajebo.
newone
Posts: 630
Joined: 31/07/2006 19:02

#42

Post by newone »

Pametni i iskusni ekonomisti kazu da sve sto ode gore, ubrzo padne dole.To je prirodni zakon koji vazi i u finansijskom poslovanju.
Ne zanosite se da ce cijene stanova u Sarajevu stalno rasti. Ovo je trenutni trend i moze potrajati i par godina, ali ce se zaustaviti i onda strmoglavo pasti, pa ce opet nakon izvjesnog vremena cijene stanovima ici gore, pa dole, pa gore,... To su ciklusi u kapitalizmu koji su sasvim prirodni. Zlatno pravilo kojeg se treba pridrzavati je da se kupuje stan ili kuca kada su cijene dole, a prodaju kada su cijene gore i tako sretnici i oni pametni cine u svijetu i zarade nesto i novca. Nikada, ali bas nikada ne kupujte stan ili kucu kada su cijene po kvadratu visoke. Konkretno za Sarajevo su vec sada i suvise visoke sobzirom na nas zivotni standard i skoro nepostojecu ekonomiju. Znaci ocekujte da ce cijene i ovdje ici dole. Mozda ne vec sada ili ove godine, mozda ne i naredne, ali ce ici dole.
Ne poredite nasu situaciju u real estateu sa situacijama u susjednim nam drzavama jer je tamo cjelokupna situacija mnogo bolja i politicka i ekonomska pa su i cijene stanova po kvadratu vece i kupovna moc stanovnistva tamo je veca takodje.
I da u Sarajevu je nametnuta vjestacka situacija nepostojanja izgradnje stanova. Tako lokalna politika obezbjedjuje da cijana kvadrata prostora vrtoglavo raste. Lokalni politicari su u sprezi sa ovim agencijama ili su njihovi direktni vlasnici i na taj nacin urbanisticku regulativu navode na svoju vodu i prave lijepe pare. Ali nemojte biti u cudu jer se tako radi isto i na Zapadu. Znaci do Vas je da li cete se zavaliti u veliki kredit i nekome napuniti tako lijepo dzepove ili ce te cekati jos koju godinu da cijene padnu ili da se krene sa izgradnjom stanova sto opet sa svoje strane obara cijenu kvadrata na trzistu. Sve je do vas.
Umnogim zemljama svijeta je maksimalna cijena kvadrata stambenog prostora regulisana zakonom, sto kod nas nije slucaj. A to se radi da bi se sprijecilo upravo ono sto se sada desava u Americi. Tamo je cijena kvadratnog feeta stambenog prostora dostigla astronomske vrijednosti i ljudi su u svojoj naivnosti da ce cijene stalno rasti kupovali kuce i stanove iznad svojih finansijskih mogucnosti i sada vise ne mogu odplacivati kredite bankama.Banke su postale nelikvidne i ne mogu posudjivati novac biznisu i tako je ekonomija Amerike na pragu recesije. Trenutno cijene stanova i kuca u Americi strmoglavo padaju. Slicna situacija je u u Velikoj Britaniji i polako se sve to siri na ostatak Evrope pa i ostatak svijeta. Znaci sve sto ode gore, padne i dole.
Budite pametni i pazite gdje i kako ulazete svoj novac. Mnoge stvari varaju, ali izgledaju lijepe i primamljive na prvi pogled.
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#43

Post by fantom slobode »

Cijena kvalitetne gradnje po jednom kvadratnom metru u BiH se krece od 700Km-900Km u zavisnosti od kvaliteta materijala koji se ugradjuje.Cijene materijala ce neminovno da rastu sa priblizavanjem EU.u cijenu ide naravno i lokacija, a Sarajevo samo po sebi ce uvijek biti skupo sto se toga tice.Cijena kvadrata prosjecnog starog stana u Sarajevu se sada krece oko 1950KM(1000€) i ta cijena nije uopste visoka kako to nekima izgleda.Kuce su jeftinije, jer mnoge su gradjene od blokova(koji su jeftini), a osim toga ulaganja u kuce vremenom su mnogo vec nego u stanove, tu je i veca potrosnja energije za grijanje itd...sto stvara godinama dodatne troskove.
O kupovnoj moci stanovnistva ne bih bas toliko bio pesimistican, jer vidjeh mnoge koji kupuju kuce i stanove u gotovom, sto bas i nije cest slucaj u Evropi.O standardu u BiH u odnosu na susjedstvo i na zemlje tranzicije bih rekao da je tu negdje.Osim visine prosjecne plate naravno da igra ulogu i stalni mjesecni izdatci za rezije i potrosacka korpa gradjanina.
Sansa za sirenje Sarajeva je u Zuci, ali tu naravno treba uloziti u pratecu infrastrukturu, sto puno kosta.Zemljista u Sarajevu na ponudi skoro da nema, makar u gradskom podrucju.
Kao sto rekoh ranije, cijene kvadratnog metra za stanovanje ce rasti i dalje.Prica o prevelikim cijenama traje vec godinama, Sarajevo jos nije dozivjelo maksimum investicija, grad ce biti veci i ljepsi, treba samo pricekati koju godinu.Kapital dolazi, to je sigurno.
barby02
Posts: 1403
Joined: 17/07/2007 22:28

#44

Post by barby02 »

Umnogim zemljama svijeta je maksimalna cijena kvadrata stambenog prostora regulisana zakonom.[/quote]
Cula ja da ce tako i U nas.Npr. centar u SA ce dobiti maksimalnu cijenu a ostali uskladjivanje :-D Meni se ne svidja to, sto su tako male razlike po opstinama i kvartovima. Mislim na Dobrinji 2000 2m a na Grbavici 2400 2m. ne zivim na tim lokacijama ali nesto mi bode oci. . kako je to moguce?
Drugo,cijene stanova ce padati sigurno a kuca rasti. . . meni bi sada bilo najprihvatljivije da kupim STAN u privatnoj KUCI, u kojoj ima jos nekoliko stanova. Em si blizu(blizu. . .),em je jeftinije,em NOVO (u slucaju da je neko od stare - napravio novi stambeni prostor za siru populaciju. Znam primjer takvog usrecenja :-) a nema fekalija da plivaju u kupatilu.
Usput,zna se da su najbolje zgrade gradjene 80-tih. . .
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#45

Post by sulesavic »

A i ja bih da ne¹to priupitam: Je li se iko od nas sjeæa da je u posljednjih godina/decenija ovdje i¹ta pojeftinilo?
barby02
Posts: 1403
Joined: 17/07/2007 22:28

#46

Post by barby02 »

Znam ja :-D pojeftinile su plate :-)
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#47

Post by atko »

barby02 wrote:Znam ja :-D pojeftinile su plate :-)
Uze mi rijec sa tastature :-)
newone
Posts: 630
Joined: 31/07/2006 19:02

#48

Post by newone »

fantom slobode wrote:Cijena kvalitetne gradnje po jednom kvadratnom metru u BiH se krece od 700Km-900Km u zavisnosti od kvaliteta materijala koji se ugradjuje.Cijene materijala ce neminovno da rastu sa priblizavanjem EU.u cijenu ide naravno i lokacija, a Sarajevo samo po sebi ce uvijek biti skupo sto se toga tice.Cijena kvadrata prosjecnog starog stana u Sarajevu se sada krece oko 1950KM(1000€) i ta cijena nije uopste visoka kako to nekima izgleda.Kuce su jeftinije, jer mnoge su gradjene od blokova(koji su jeftini), a osim toga ulaganja u kuce vremenom su mnogo vec nego u stanove, tu je i veca potrosnja energije za grijanje itd...sto stvara godinama dodatne troskove.
O kupovnoj moci stanovnistva ne bih bas toliko bio pesimistican, jer vidjeh mnoge koji kupuju kuce i stanove u gotovom, sto bas i nije cest slucaj u Evropi.O standardu u BiH u odnosu na susjedstvo i na zemlje tranzicije bih rekao da je tu negdje.Osim visine prosjecne plate naravno da igra ulogu i stalni mjesecni izdatci za rezije i potrosacka korpa gradjanina.
Sansa za sirenje Sarajeva je u Zuci, ali tu naravno treba uloziti u pratecu infrastrukturu, sto puno kosta.Zemljista u Sarajevu na ponudi skoro da nema, makar u gradskom podrucju.
Kao sto rekoh ranije, cijene kvadratnog metra za stanovanje ce rasti i dalje.Prica o prevelikim cijenama traje vec godinama, Sarajevo jos nije dozivjelo maksimum investicija, grad ce biti veci i ljepsi, treba samo pricekati koju godinu.Kapital dolazi, to je sigurno.
Dolazi kapital naravno od nase domace dijaspore i naravno oni i kesiraju ovdje stanove tako sto uzmu loan u Zapadnim bankama i onda tamo odplacuju loan po znatno nizoj kamati i to bez hipoteke i ziranata.
Bosna nema samoodrzive ekonomije, a strana ulaganja su zanemariva tj. vise su simbolicna.
Rast cijena real estatea je odrziv samo ukoliko to prati i rast plata. Toga ovdje nema. Usput, svjetlosnim godinama smo daleko od EU. Za one ovdje koji imaju prilike malo ici na Zapad pa makar i poslovno, znaju o cemu pisem i na sta mislim.
enes-s
Posts: 504
Joined: 24/08/2007 11:16
Location: Bojmunte - Livanjsko Polje, mercedes SLK Turbo Indžekšn, jambolija na volanu.

#49

Post by enes-s »

Prodace ali u qrcu po cijenama koje traze. Poneki dijasporac se mozda i uspio upecati u zamku, nece vise ni oni, pa nije grbavica long island niti je breka manhattan.
Ispod hiljadu evra ti kvadrat, a ti kukaš kako je to skupo. Da li si svestan da ste najjeftiniji od svih mogućih evropskih država. Mislim da ste u rangu Albanije, a ti i dalje kukaš kako ti skupo.
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#50

Post by Bea_Trix »

enes-s wrote:
Prodace ali u qrcu po cijenama koje traze. Poneki dijasporac se mozda i uspio upecati u zamku, nece vise ni oni, pa nije grbavica long island niti je breka manhattan.
Ispod hiljadu evra ti kvadrat, a ti kukaš kako je to skupo. Da li si svestan da ste najjeftiniji od svih mogućih evropskih država. Mislim da ste u rangu Albanije, a ti i dalje kukaš kako ti skupo.
SKUPO je u odnosu na ZIVOTNI STRANDARD u Bosni. u drugim zemljama evrope je standard zivljenja nezamislivo bolji, ali su im i troskovi zivljenja s tim uskladjeni, samo kod nas u zemlji u kojoj pola stanovnistva nema hljeba stanovi mogu imati ovolike cijene. valjda da dobro zapamtimo ko je mogao kupiti stan kad su najskuplji bili na trzistu, da zapamtimo dobro ko je raja a ko "krema" drustva. da, reality check: mi jesmo u rangu Albanije.
Post Reply