Odvijač/bušilica za kućnu upotrebu

Post Reply
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#1 Odvijač/bušilica za kućnu upotrebu

Post by BJB »

Dragi majstori, treba mi preporuka za pouzdanu bušilicu/odvijač (čekić)..Ima svašta u ponudi Makita, Bosch, Einhell, ne znam šta da uzmem..
Treba mi trenutno da sklepam krevet iz Ikee, inače mi treba za postavljanje garniže/sastavljanje polica/radnih stolova i sl..svakodnevno šarafanje svega i svačega, DIY...
Napišite šta imate/koristite, prednosti i mane, na šta da obratim pažnju kad budem kupovala..
Hitno mi je..Cjenovno mogu ići do 350KM..iznad toga mi je previše za ovo koliko meni treba..
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#2 Re: Odvijač/bušilica za kućnu upotrebu

Post by shandrprcSA »

BJB wrote: 11/08/2022 15:10 Dragi majstori, treba mi preporuka za pouzdanu bušilicu/odvijač (čekić)..Ima svašta u ponudi Makita, Bosch, Einhell, ne znam šta da uzmem..
Treba mi trenutno da sklepam krevet iz Ikee, inače mi treba za postavljanje garniže/sastavljanje polica/radnih stolova i sl..svakodnevno šarafanje svega i svačega, DIY...
Napišite šta imate/koristite, prednosti i mane, na šta da obratim pažnju kad budem kupovala..
Hitno mi je..Cjenovno mogu ići do 350KM..iznad toga mi je previše za ovo koliko meni treba..
https://www.einhell.ba/shop/bs-ba/te-ci ... -solo.html
https://www.einhell.ba/shop/bs-ba/te-cd ... -solo.html
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#3 Re: Odvijač/bušilica za kućnu upotrebu

Post by kuli1961 »

Ovaj prvi prijedlog clana @shandrprcSA - Einhell TE CI 18 brushless.. ce sasvim zadovoljiti tvoje potrebe. Pogledaj po proavnicama ili vidi na ekupi.ba ima li kakva akcija uredjaj+ brzi punjac + batt 2,5 Ah=akcijska cijena .obicno bude...
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5641
Joined: 04/08/2020 19:22

#4 Re: Odvijač/bušilica za kućnu upotrebu

Post by -Chesterfield- »

Gledajući testove nije loša marka Parkside.

shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#5 Re: Odvijač/bušilica za kućnu upotrebu

Post by shandrprcSA »

kuli1961 wrote: 13/08/2022 22:13 Ovaj prvi prijedlog clana @shandrprcSA - Einhell TE CI 18 brushless.. ce sasvim zadovoljiti tvoje potrebe. Pogledaj po proavnicama ili vidi na ekupi.ba ima li kakva akcija uredjaj+ brzi punjac + batt 2,5 Ah=akcijska cijena .obicno bude...
bila je akcija citav Juli, bas dobrih popusta je bilo...
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#6 Re: Odvijač/bušilica za kućnu upotrebu

Post by Dope_Man »

Ja sam pretprosle godine naletio na akciji u OBI Bosch busilicu za 100 KM. Redovna cijena se tad vrtila oko 130tak. Koristio je za sve od malih sarafanja i sastavljanja namjestaja do mijesanja ljepila za plocice i gradnju sadrvana, dakle daleko od obicnog svakodnevnog DIY i to za 100 KM.

Hocu reci, uzmi bilo sta sto je pouzdan brend i u pouzdanoj radnji, jer sam vidio da je dosta..bas dosta kopija Bosch i Makita po olxu pa se ne vrijedi zezati sa tim, ali definitivno ne trebas ni potrositi previse.da bi imao finu alatku za oko kuce.
ucenik1234
Posts: 930
Joined: 06/11/2012 22:10

#7 Re: Odvijač/bušilica za kućnu upotrebu

Post by ucenik1234 »

Dope_Man wrote: 14/08/2022 07:26 Ja sam pretprosle godine naletio na akciji u OBI Bosch busilicu za 100 KM. Redovna cijena se tad vrtila oko 130tak. Koristio je za sve od malih sarafanja i sastavljanja namjestaja do mijesanja ljepila za plocice i gradnju sadrvana, dakle daleko od obicnog svakodnevnog DIY i to za 100 KM.

Hocu reci, uzmi bilo sta sto je pouzdan brend i u pouzdanoj radnji, jer sam vidio da je dosta..bas dosta kopija Bosch i Makita po olxu pa se ne vrijedi zezati sa tim, ali definitivno ne trebas ni potrositi previse.da bi imao finu alatku za oko kuce.
Bas gledam busilicu neku da kupim, isto bih je koristio kao ti, nista profesionalno. Hvala na info druze svakako cu se zaletiti do OBI-a :thumbup:

znas li mozda kakver su OBI robne marke (CMI) ili Black&Decker?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#8 Re: Odvijač/bušilica za kućnu upotrebu

Post by Dope_Man »

ucenik1234 wrote: 14/08/2022 12:42
Dope_Man wrote: 14/08/2022 07:26 Ja sam pretprosle godine naletio na akciji u OBI Bosch busilicu za 100 KM. Redovna cijena se tad vrtila oko 130tak. Koristio je za sve od malih sarafanja i sastavljanja namjestaja do mijesanja ljepila za plocice i gradnju sadrvana, dakle daleko od obicnog svakodnevnog DIY i to za 100 KM.

Hocu reci, uzmi bilo sta sto je pouzdan brend i u pouzdanoj radnji, jer sam vidio da je dosta..bas dosta kopija Bosch i Makita po olxu pa se ne vrijedi zezati sa tim, ali definitivno ne trebas ni potrositi previse.da bi imao finu alatku za oko kuce.
Bas gledam busilicu neku da kupim, isto bih je koristio kao ti, nista profesionalno. Hvala na info druze svakako cu se zaletiti do OBI-a :thumbup:

znas li mozda kakver su OBI robne marke (CMI) ili Black&Decker?
Black&Decker su generalno solidni. U sustini, kako vec ranije rekoh, samo nemoj neke lijeve no name ili kopije koje se prodaju po olx jer to je definitivno smece, a inace ce i Einhell (uzimam primjer kao jeftinog brenda iz Bingo-a) posluziti za bilo sta oko kuce, pa i malo ozbiljnijih radova.

Ja sam ulozio nekih 500 KM u kutiju s alatom (Makita 230 KM na akciji), busilicu (spomenuta Bosch 100), brusilicu (Makita 100) i slajfaricu (Einhell 60-70tak u Bingu) i uradio ozbiljnih radova oko kuce u zadnje dvije godine, posudjivao i po komsiluku, i ne zalim nijednu do sad. Al ne bih dao 200-300 KM za jednu masinu osim da sam profi majstor.
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#9 Re: Odvijač/bušilica za kućnu upotrebu

Post by _Reds_ »

Ako ces aku, i planiras uzimati vise alata baziraj se na jedan brend zbog baterija.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#10 Re: Odvijač/bušilica za kućnu upotrebu

Post by kuli1961 »

Einhell spada u neku, po mom misljenju, srednju klasu proizvodjaca alata, te bas i nema neku preciznost, cini mi se da je za trunčić iznad Parkside-a.
I pored svih mana, narocito zbog nepreciznosti, ipak sam kupio nesto njihovog alata i ne mogu reci da sam nezadovoljan.
Naime, imam stoni A/C cirkular 254 Eco- originalni firung je los (potreban je DIY), sjecivo je standrardno- 24 karbidna zuba, debljina reza 2,4 mm, odvod piljevine lose rijesen itd...Od accu alata imam pistolj za eksere, Te CI 18 BL odvijac, ubodnu pilu
Sa tim alatom sam uradio a i jos radim stvarno ozbiljne poslove- vidi topic "Drvene kuce- vikendice" - i taj alat mi sasvim pristojno zavrsava posao. Istina, kada mjerim i sijecem, zaista je potrebna koncentracija, u mjeru sjecenja uracunati zazore, "bacanja", debljine sječiva itd.. no, nakon nesto gresaka, navikao sam se, naucio i sad vise nije problem.
U poslu oko brvnare koristim i jednu prastaru elektricnu hoblericu B&D- ima joj cca 40+ godina, tako da nikakvu kvalitetnu recenziju ne mogu dati, no meni radi posao, ali -opet- ni ona nije precizna, pa nije za finije poslove.
Za Parkside sam vidio pregrst YT prikaza koliko su losi- no ima video prikaza u kojima se zadesi i poneki dobar alat.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#11 Re: Odvijač/bušilica za kućnu upotrebu

Post by kuli1961 »

Da jos malo pojasnim prethodni post, i da ga ujedno korigujem.
Posjedujem accu udarnu busilicu/odvijac einhell TE CD 18 Li, a ne Ci, kako sam napisao u prethodnom postu. Uz nju, imam dvije baterije- -od 1,5 Ah i od 2,5 Ah, te 2 punjaca. Motor joj je bez cetkica, tj brushless.
Jeste amaterski, hobisticki, ili DIY za manji obim poslova.
Medjutim, kako intenzivno radim na postavljanju daske u unutrasnjosti brvnare (vidi temu "Drvene kuce- vikendice"), sa ovom accu busilicom sam probusio oko 800 rupa kroz smrekovu/jelovu letvu i uvrnuo isto toliko vijaka za drvo u dvije dimenzije -5 x 80 mm i 5 x 90 mm. Vijke manjih dimenzija, i predrupe za njih uopste ne racunam. Ne racunam ni nekoliko desetina jacih vijaka za drvo i odgovarajuce predrupe za njih (glava im je na kljuc 10 i 13)
Za taj rad, koji je za mene ozbiljan, ova accu busilica je vise nego zadovoljavajuca, iako stoje navodi iz prethodnog posta o manjim nepreciznostima ili nesavrsenostima.
Slazem se da su Bosch, Makita, Milwaukee, De Walt, Ryobi (Festtool da ne spominjem) daleko jaci i kvalitetniji alati. Medjutim ovi "atributi" ovih brendova se odnose i na njihovu cijenu, ali poslove koji se sa njima rade.
Iako ova Einhell busilica ima deklarisanih "samo" 60 Nm, taj obrtni moment je itekako dovoljan za sve gore opisane poslove.
Ako govorimo o busenju rupe u beton, koncipirana je na "vidija" (iako to odavno vise nije vidija, vec krom i drugi materijali za ostrice, vrhove i drugo) borer od 13 mm maksimalno. Istina je da se jako muci sa tim borerom, a ako se kojim slucajem naleti na armaturu, nema sanse da se rupa izbusi. Zato, rupe u betonu od 6-10 mm, busi bez ikakvih problema. Istina nije to nesto brzo busenje, ali, realno, koliko nam takvih rupa treba u nekom poslu i koliko nam je znacajno sto ce te rupe biti izbusene za X sekundi po rupi, umjesto X-1 sekunda?
S druge strane, kada mi hobisti, kućni majstori, zaista budemo u situaciji da nam je neophodna rupa u betonu od 13 mm? Jednom ili nijednom u zivotu.
Prema tome, ako ne mozete ili necete da date znatno vise novca za jaci brend accu odvijaca, ili ako vam poslovi nisu takvi da je jak odvijac poznatog brenda apsolutno neophodan, slobodno uzmite ovaj Einhell- necete pogrijesiti.
Takodje, udarni odvijac TE CI 18 ima deklarisani moment od 180 Nm (model Te CI 18/1 -140 Nm), pa ako njega kupite, budite oprezni, moze vam se desiti da nepravilnim rukovanjem iščašite zglob ruke.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#12 Re: Odvijač/bušilica za kućnu upotrebu

Post by topcam »

kuli1961 wrote: 08/09/2022 10:52 Da jos malo pojasnim prethodni post, i da ga ujedno korigujem.
Posjedujem accu udarnu busilicu/odvijac einhell TE CD 18 Li, a ne Ci, kako sam napisao u prethodnom postu. Uz nju, imam dvije baterije- -od 1,5 Ah i od 2,5 Ah, te 2 punjaca. Motor joj je bez cetkica, tj brushless.
Jeste amaterski, hobisticki, ili DIY za manji obim poslova.
Medjutim, kako intenzivno radim na postavljanju daske u unutrasnjosti brvnare (vidi temu "Drvene kuce- vikendice"), sa ovom accu busilicom sam probusio oko 800 rupa kroz smrekovu/jelovu letvu i uvrnuo isto toliko vijaka za drvo u dvije dimenzije -5 x 80 mm i 5 x 90 mm. Vijke manjih dimenzija, i predrupe za njih uopste ne racunam. Ne racunam ni nekoliko desetina jacih vijaka za drvo i odgovarajuce predrupe za njih (glava im je na kljuc 10 i 13)
Za taj rad, koji je za mene ozbiljan, ova accu busilica je vise nego zadovoljavajuca, iako stoje navodi iz prethodnog posta o manjim nepreciznostima ili nesavrsenostima.
Slazem se da su Bosch, Makita, Milwaukee, De Walt, Ryobi (Festtool da ne spominjem) daleko jaci i kvalitetniji alati. Medjutim ovi "atributi" ovih brendova se odnose i na njihovu cijenu, ali poslove koji se sa njima rade.
Iako ova Einhell busilica ima deklarisanih "samo" 60 Nm, taj obrtni moment je itekako dovoljan za sve gore opisane poslove.
Ako govorimo o busenju rupe u beton, koncipirana je na "vidija" (iako to odavno vise nije vidija, vec krom i drugi materijali za ostrice, vrhove i drugo) borer od 13 mm maksimalno. Istina je da se jako muci sa tim borerom, a ako se kojim slucajem naleti na armaturu, nema sanse da se rupa izbusi. Zato, rupe u betonu od 6-10 mm, busi bez ikakvih problema. Istina nije to nesto brzo busenje, ali, realno, koliko nam takvih rupa treba u nekom poslu i koliko nam je znacajno sto ce te rupe biti izbusene za X sekundi po rupi, umjesto X-1 sekunda?
S druge strane, kada mi hobisti, kućni majstori, zaista budemo u situaciji da nam je neophodna rupa u betonu od 13 mm? Jednom ili nijednom u zivotu.
Prema tome, ako ne mozete ili necete da date znatno vise novca za jaci brend accu odvijaca, ili ako vam poslovi nisu takvi da je jak odvijac poznatog brenda apsolutno neophodan, slobodno uzmite ovaj Einhell- necete pogrijesiti.
Takodje, udarni odvijac TE CI 18 ima deklarisani moment od 180 Nm (model Te CI 18/1 -140 Nm), pa ako njega kupite, budite oprezni, moze vam se desiti da nepravilnim rukovanjem iščašite zglob ruke.
Da nisi ovdje nesto pobrko.
saabsa
Posts: 1856
Joined: 07/10/2009 01:17

#13 Re: Odvijač/bušilica za kućnu upotrebu

Post by saabsa »

Imam Einhell hobi varijantu oko 120km platio i evo tri godine daje ruke bez problema. Uzeo nedavno Villeger set brusilica i bušilica, i zaista strašno dobro radi, mislim da je 18v ali je dosta jača od einhela koji ima istu snagu.
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#14 Re: Odvijač/bušilica za kućnu upotrebu

Post by arman1 »

U OBi imaš LUX koji ide pod ruku s Einhelom ali ima bolji dizajn. Imam bušilicu, odvijač, ubodnu, trimer i kosilicu i sve koristi iste baterije. Mimo toga B&D par alatki s kablom. Više nego zadovoljan.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#15 Re: Odvijač/bušilica za kućnu upotrebu

Post by kuli1961 »

topcam wrote: 12/09/2022 20:33
kuli1961 wrote: 08/09/2022 10:52 Da jos malo pojasnim prethodni post, i da ga ujedno korigujem.
Posjedujem accu udarnu busilicu/odvijac einhell TE CD 18 Li, a ne Ci, kako sam napisao u prethodnom postu. Uz nju, imam dvije baterije- -od 1,5 Ah i od 2,5 Ah, te 2 punjaca. Motor joj je bez cetkica, tj brushless.
Jeste amaterski, hobisticki, ili DIY za manji obim poslova.
Medjutim, kako intenzivno radim na postavljanju daske u unutrasnjosti brvnare (vidi temu "Drvene kuce- vikendice"), sa ovom accu busilicom sam probusio oko 800 rupa kroz smrekovu/jelovu letvu i uvrnuo isto toliko vijaka za drvo u dvije dimenzije -5 x 80 mm i 5 x 90 mm. Vijke manjih dimenzija, i predrupe za njih uopste ne racunam. Ne racunam ni nekoliko desetina jacih vijaka za drvo i odgovarajuce predrupe za njih (glava im je na kljuc 10 i 13)
Za taj rad, koji je za mene ozbiljan, ova accu busilica je vise nego zadovoljavajuca, iako stoje navodi iz prethodnog posta o manjim nepreciznostima ili nesavrsenostima.
Slazem se da su Bosch, Makita, Milwaukee, De Walt, Ryobi (Festtool da ne spominjem) daleko jaci i kvalitetniji alati. Medjutim ovi "atributi" ovih brendova se odnose i na njihovu cijenu, ali poslove koji se sa njima rade.
Iako ova Einhell busilica ima deklarisanih "samo" 60 Nm, taj obrtni moment je itekako dovoljan za sve gore opisane poslove.
Ako govorimo o busenju rupe u beton, koncipirana je na "vidija" (iako to odavno vise nije vidija, vec krom i drugi materijali za ostrice, vrhove i drugo) borer od 13 mm maksimalno. Istina je da se jako muci sa tim borerom, a ako se kojim slucajem naleti na armaturu, nema sanse da se rupa izbusi. Zato, rupe u betonu od 6-10 mm, busi bez ikakvih problema. Istina nije to nesto brzo busenje, ali, realno, koliko nam takvih rupa treba u nekom poslu i koliko nam je znacajno sto ce te rupe biti izbusene za X sekundi po rupi, umjesto X-1 sekunda?
S druge strane, kada mi hobisti, kućni majstori, zaista budemo u situaciji da nam je neophodna rupa u betonu od 13 mm? Jednom ili nijednom u zivotu.
Prema tome, ako ne mozete ili necete da date znatno vise novca za jaci brend accu odvijaca, ili ako vam poslovi nisu takvi da je jak odvijac poznatog brenda apsolutno neophodan, slobodno uzmite ovaj Einhell- necete pogrijesiti.
Takodje, udarni odvijac TE CI 18 ima deklarisani moment od 180 Nm (model Te CI 18/1 -140 Nm), pa ako njega kupite, budite oprezni, moze vam se desiti da nepravilnim rukovanjem iščašite zglob ruke.
Da nisi ovdje nesto pobrko.
Ne, nisam-to su podaci sa zvanicne stranice Einhell-a
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#16 Re: Odvijač/bušilica za kućnu upotrebu

Post by MehmedPasaMoric »

Pocesto vidjam Einhell i Villager alate i kod majstora tako da ne bi trebalo biti greske sa tim brendovima... Mislim da Bosch made in Malezija i Makita made in Madjarska ne opravdavaju cijenu koja je 3x veca od "hobby" alata. Njemacki Bos i Japanska Makita su druga prica ali to vise ne postoji
Post Reply