Oduzimanje vozacke dozvole

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#26 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by deogest »

sodi33 wrote: 18/01/2021 13:41 Pozdrav ekipa, danas mi je doslo pismo iz mupa da donesem vozacku radi izvrsenja mjere zabrana upravljanja motornim vozilom, vozio sam ne registrovanu auto prikolicu. Sad imam problem posto sam radim kao vozac kamiona dali je na snazi jos zakon da ti oduzmu samo kategoriju ili bukvalno ne smijes sjesti za volan. Nazvao sam danas gospodju u MUP-u Mostar i ona mi kaze neznam za to mi uzmemo vozacku i to je to nisam upoznata sa tim. Pitam dali se moze prolongirati kaze neznam bas, pitam jel se dobije neka potvrda ili nesto slicno da je oduzeta kategorija kaze ja neznam mi ne dajemo nikakve potvrde. Pitam se onako u sebi pa gospodjo sta znas al necu da budem bezobrazan jer bih samo gore napravio. Ima li ko info sto se kaze iz prve ruke??
Nek rodjak dadne za tebe, a ti nastavi vozit. :thumbup: :bih:
User avatar
Laplace
Posts: 10317
Joined: 19/11/2012 18:37

#27 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by Laplace »

elma11 wrote: 04/12/2021 19:57
NediM17 wrote: 04/12/2021 19:30 Brat vlasnik vozila, a vozilom upravljao stranac u trenutku pocinjenja prekrsaja?
Hoce li tako biti?
Ja na prvu skontah da je brat stranac koji je upravljao njenim vozilom.
Upravo tako, nisam dala dovoljno podataka da bi Vam u potpunosti jasno bilo i izvinjavam se na tome. Brat je vlasnik vozila, par dana ga posudio rođaku koji je došao iz Austrije i tad je napravio prekoračenje brzine od 46 km/h. Rođak se vratio kući u Austriju, a bratu došla kazna da dostavi podatke ko je vozio u tom trenutku. Ako prijavi rođaka da li on lično mora da dostavi svoju vozačku dozvolu ili je strancu naš MUP ne može oduzeti? Da li postoji neka olakšica ili bilo šta da brat ne bi morao da preda svoju vozačku jer će sigurno biti na 2 mjeseca, a potrebna mu je zbog posla koji obavlja?
Zašto bi građanin Austrije bio izuzet od zakona koji vrijede u BiH i kazni za prekršaje koje je učinio u BiH? Dok je u nekoj državi, u obavezi je da poštuje njene zakone i snosi sve sankcije koje snose i domaći stanovnici.

Zašto bi tvoj brat trebao ostati bez vozačke dozvole zbog prekršaja kog je počinio neko drugi? Trebao je poštovati zakone države u kojoj vozi, a sad neka dođe autobusom, preda vozačku i vrati se.
Dzontra_Volta
Posts: 6481
Joined: 20/01/2011 11:10

#28 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by Dzontra_Volta »

Danas zateknem u poštanskom sandučiću onaj žuti papirić za preporučeno, piše da šalje MUP KS Sektor za građanska stanja.
Bi li to mogla biti obavijest da predam vozačku, s obzirom da to očekujem (nisu me zaboravili na žalost)?
S obzirom da bi bilo poželjno da imam vozačku do iza prvomajskih praznika, je li mi bolje izignorisati tu pošiljku, da dobijem na vremenu, ili da preuzmem pa odem u MUP da zamolim da predam u maju?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17159
Joined: 31/03/2019 14:56

#29 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by vjeshalica »

Dzontra_Volta wrote: 10/04/2023 18:45 Danas zateknem u poštanskom sandučiću onaj žuti papirić za preporučeno, piše da šalje MUP KS Sektor za građanska stanja.
Bi li to mogla biti obavijest da predam vozačku, s obzirom da to očekujem (nisu me zaboravili na žalost)?
S obzirom da bi bilo poželjno da imam vozačku do iza prvomajskih praznika, je li mi bolje izignorisati tu pošiljku, da dobijem na vremenu, ili da preuzmem pa odem u MUP da zamolim da predam u maju?
Poziv da predas u roku od 15 dana,ako ne opet kazna
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13182
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#30 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by Evolution_IV »

vjeshalica wrote: 10/04/2023 18:46
Dzontra_Volta wrote: 10/04/2023 18:45 Danas zateknem u poštanskom sandučiću onaj žuti papirić za preporučeno, piše da šalje MUP KS Sektor za građanska stanja.
Bi li to mogla biti obavijest da predam vozačku, s obzirom da to očekujem (nisu me zaboravili na žalost)?
S obzirom da bi bilo poželjno da imam vozačku do iza prvomajskih praznika, je li mi bolje izignorisati tu pošiljku, da dobijem na vremenu, ili da preuzmem pa odem u MUP da zamolim da predam u maju?
Poziv da predas u roku od 15 dana,ako ne opet kazna
samo kad preuzme, ne pitaj me kako znam :D

ako ne preuzme, vrate pa ponovo salju...
User avatar
Edin H.
Posts: 46983
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#31 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by Edin H. »

Laplace wrote: 04/12/2021 23:09
elma11 wrote: 04/12/2021 19:57

Upravo tako, nisam dala dovoljno podataka da bi Vam u potpunosti jasno bilo i izvinjavam se na tome. Brat je vlasnik vozila, par dana ga posudio rođaku koji je došao iz Austrije i tad je napravio prekoračenje brzine od 46 km/h. Rođak se vratio kući u Austriju, a bratu došla kazna da dostavi podatke ko je vozio u tom trenutku. Ako prijavi rođaka da li on lično mora da dostavi svoju vozačku dozvolu ili je strancu naš MUP ne može oduzeti? Da li postoji neka olakšica ili bilo šta da brat ne bi morao da preda svoju vozačku jer će sigurno biti na 2 mjeseca, a potrebna mu je zbog posla koji obavlja?
Zašto bi građanin Austrije bio izuzet od zakona koji vrijede u BiH i kazni za prekršaje koje je učinio u BiH? Dok je u nekoj državi, u obavezi je da poštuje njene zakone i snosi sve sankcije koje snose i domaći stanovnici.

Zašto bi tvoj brat trebao ostati bez vozačke dozvole zbog prekršaja kog je počinio neko drugi? Trebao je poštovati zakone države u kojoj vozi, a sad neka dođe autobusom, preda vozačku i vrati se.
Pakistanci u Engleskoj kada naprave prekršaj to rješavaju tako što daju ime i adresu nekoga u Pakistanu što nikada neće i ne namjerava nikada doći u Englesku. :oops:
Dzontra_Volta
Posts: 6481
Joined: 20/01/2011 11:10

#32 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by Dzontra_Volta »

vjeshalica wrote: 10/04/2023 18:46
Dzontra_Volta wrote: 10/04/2023 18:45 Danas zateknem u poštanskom sandučiću onaj žuti papirić za preporučeno, piše da šalje MUP KS Sektor za građanska stanja.
Bi li to mogla biti obavijest da predam vozačku, s obzirom da to očekujem (nisu me zaboravili na žalost)?
S obzirom da bi bilo poželjno da imam vozačku do iza prvomajskih praznika, je li mi bolje izignorisati tu pošiljku, da dobijem na vremenu, ili da preuzmem pa odem u MUP da zamolim da predam u maju?
Poziv da predas u roku od 15 dana,ako ne opet kazna
Je li sigurno 15 dana? To bi mi odgovaralo, da podignem pošiljku u subotu, pa bi 15 dana bilo 30.4. Pošto je to nedjelja, pa idu prvomajski praznici, taman da 3.5. predam.
@Evolution_IV Ne bih volio da mi se onda to protegne na ljeto, jer mi i tada treba auto.
preludezalude
Posts: 5616
Joined: 07/03/2012 00:09

#33 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by preludezalude »

Dzontra_Volta wrote: 10/04/2023 19:47
vjeshalica wrote: 10/04/2023 18:46

Poziv da predas u roku od 15 dana,ako ne opet kazna
Je li sigurno 15 dana? To bi mi odgovaralo, da podignem pošiljku u subotu, pa bi 15 dana bilo 30.4. Pošto je to nedjelja, pa idu prvomajski praznici, taman da 3.5. predam.
@Evolution_IV Ne bih volio da mi se onda to protegne na ljeto, jer mi i tada treba auto.
Meni su u mupu rekli drugacije. Prvi poziv izignorises. Za oko mjesec dana dolazi drugi poziv. E ako taj izignorises onda policija dolazi na vrata i privede te. Meni je trebalo da malo prolongiram predaju i odem u Mup Tuzla da vidim da li je moguce malo odgoditi i onda su mi obkasnili ovako. Ja nisam predao odmah neko tek nakon mjesec dana a nije bio dosao drugi poziv.
Dzontra_Volta
Posts: 6481
Joined: 20/01/2011 11:10

#34 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by Dzontra_Volta »

preludezalude wrote: 10/04/2023 20:27
Dzontra_Volta wrote: 10/04/2023 19:47
Je li sigurno 15 dana? To bi mi odgovaralo, da podignem pošiljku u subotu, pa bi 15 dana bilo 30.4. Pošto je to nedjelja, pa idu prvomajski praznici, taman da 3.5. predam.
@Evolution_IV Ne bih volio da mi se onda to protegne na ljeto, jer mi i tada treba auto.
Meni su u mupu rekli drugacije. Prvi poziv izignorises. Za oko mjesec dana dolazi drugi poziv. E ako taj izignorises onda policija dolazi na vrata i privede te. Meni je trebalo da malo prolongiram predaju i odem u Mup Tuzla da vidim da li je moguce malo odgoditi i onda su mi obkasnili ovako. Ja nisam predao odmah neko tek nakon mjesec dana a nije bio dosao drugi poziv.
Hvala. Da ne pretjerujemo sa tim privođenjem, pa nisam zgazio čovjeka. Koliko znam samo dođe policija da "malo popričate".
User avatar
vjeshalica
Posts: 17159
Joined: 31/03/2019 14:56

#35 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by vjeshalica »

Dzontra_Volta wrote: 10/04/2023 19:47
vjeshalica wrote: 10/04/2023 18:46

Poziv da predas u roku od 15 dana,ako ne opet kazna
Je li sigurno 15 dana? To bi mi odgovaralo, da podignem pošiljku u subotu, pa bi 15 dana bilo 30.4. Pošto je to nedjelja, pa idu prvomajski praznici, taman da 3.5. predam.
@Evolution_IV Ne bih volio da mi se onda to protegne na ljeto, jer mi i tada treba auto.
15 dana

Image
Post Reply