Oduzimanje vozacke dozvole

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

sodi33
Posts: 142
Joined: 21/05/2012 18:47

#1 Oduzimanje vozacke dozvole

Post by sodi33 »

Pozdrav ekipa, danas mi je doslo pismo iz mupa da donesem vozacku radi izvrsenja mjere zabrana upravljanja motornim vozilom, vozio sam ne registrovanu auto prikolicu. Sad imam problem posto sam radim kao vozac kamiona dali je na snazi jos zakon da ti oduzmu samo kategoriju ili bukvalno ne smijes sjesti za volan. Nazvao sam danas gospodju u MUP-u Mostar i ona mi kaze neznam za to mi uzmemo vozacku i to je to nisam upoznata sa tim. Pitam dali se moze prolongirati kaze neznam bas, pitam jel se dobije neka potvrda ili nesto slicno da je oduzeta kategorija kaze ja neznam mi ne dajemo nikakve potvrde. Pitam se onako u sebi pa gospodjo sta znas al necu da budem bezobrazan jer bih samo gore napravio. Ima li ko info sto se kaze iz prve ruke??
vindfaker
Posts: 415
Joined: 13/01/2020 20:16

#2 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by vindfaker »

kako sam cuo od jarana, dobijes ili papir ili vozacku za iscrtanom zabranom upljavljanja za B kat... C i E mozes vozit
sodi33
Posts: 142
Joined: 21/05/2012 18:47

#3 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by sodi33 »

vindfaker wrote: 18/01/2021 13:44 kako sam cuo od jarana, dobijes ili papir ili vozacku za iscrtanom zabranom upljavljanja za B kat... C i E mozes vozit
I ja sam to cuo al zbunila me ova gospodja koja radi na necemu a nema pojma o zakonu niti da ti da neki savjet ona samo zna da trebam doci sa vozackom, sto i ne cudi obzirom da danas dobijes posao na racun stele ili izgleda ..
vindfaker
Posts: 415
Joined: 13/01/2020 20:16

#4 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by vindfaker »

sodi33 wrote: 18/01/2021 14:06
vindfaker wrote: 18/01/2021 13:44 kako sam cuo od jarana, dobijes ili papir ili vozacku za iscrtanom zabranom upljavljanja za B kat... C i E mozes vozit
I ja sam to cuo al zbunila me ova gospodja koja radi na necemu a nema pojma o zakonu niti da ti da neki savjet ona samo zna da trebam doci sa vozackom, sto i ne cudi obzirom da danas dobijes posao na racun stele ili izgleda ..
a to jeste... ja da sam na tvom mjestu otisao bih u mup i provjerio kako to ide jer mora bit procedura za takve stvari, ne moze ti uzet kategorije za koje nisi dobio zabranu
sodi33
Posts: 142
Joined: 21/05/2012 18:47

#5 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by sodi33 »

vindfaker wrote: 18/01/2021 14:09
sodi33 wrote: 18/01/2021 14:06
vindfaker wrote: 18/01/2021 13:44 kako sam cuo od jarana, dobijes ili papir ili vozacku za iscrtanom zabranom upljavljanja za B kat... C i E mozes vozit
I ja sam to cuo al zbunila me ova gospodja koja radi na necemu a nema pojma o zakonu niti da ti da neki savjet ona samo zna da trebam doci sa vozackom, sto i ne cudi obzirom da danas dobijes posao na racun stele ili izgleda ..
a to jeste... ja da sam na tvom mjestu otisao bih u mup i provjerio kako to ide jer mora bit procedura za takve stvari, ne moze ti uzet kategorije za koje nisi dobio zabranu
to sam planirao i uraditi hvala na info drug..
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#6 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by MAN-lion's coach »

sodi33 wrote: 18/01/2021 13:41 Pozdrav ekipa, danas mi je doslo pismo iz mupa da donesem vozacku radi izvrsenja mjere zabrana upravljanja motornim vozilom, vozio sam ne registrovanu auto prikolicu. Sad imam problem posto sam radim kao vozac kamiona dali je na snazi jos zakon da ti oduzmu samo kategoriju ili bukvalno ne smijes sjesti za volan. Nazvao sam danas gospodju u MUP-u Mostar i ona mi kaze neznam za to mi uzmemo vozacku i to je to nisam upoznata sa tim. Pitam dali se moze prolongirati kaze neznam bas, pitam jel se dobije neka potvrda ili nesto slicno da je oduzeta kategorija kaze ja neznam mi ne dajemo nikakve potvrde. Pitam se onako u sebi pa gospodjo sta znas al necu da budem bezobrazan jer bih samo gore napravio. Ima li ko info sto se kaze iz prve ruke??
Evo ti prva ruka.
Zabranu ces imati na onu kategoriju sa kojom si pocinio prekrsaj. Trazi da ti dadnu na koji period se odnosi zabrana i ostale kategorije ce ti pisati na papiru tako da to nosis umjesto vozacke ne bi trebalo da bude problema. Taj papir ima isto kao kad licnu predas zahtjev pa dobijes da si predao. U KS to ima, i u jos nekim kantonima, ne znam u cemu je problem. Sretno.
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#7 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by nKrkan »

Djevojka dobila iz MUPa poštom samo kaznu.. unutra ni uplatnice ni kog đavola ,al nejse...
Uglavnom prekoračenje , 100 KM i mjesec vozačka.

Koji je rok da se sad s ovim papirom tj obavjest o kazni javi u stanicu što će oni zaprimit jel tako pa tek nekad poslije poslat depešu kad tačno predat vozačku.. jel bi u 7 dana da se javiš u PU sa kaznom radi procedure o deponovanju vozacke...
User avatar
nivla
Posts: 4262
Joined: 12/01/2008 23:44

#8 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by nivla »

kazna se placa u roku od 7 dana ako hoces da platis pola iznosa, a vozacka se predaje kad ti dodje rjesenje od prekrsajnog sudije da trebas deponovati vozacku zbog mjera zabrane, dok obavijest ne dodje nema deponovanja
u mup ides ako ti je dosla kazna a nisi ti vozio, sa osobom koja je vozila i onda se da izjava i ta osoba plati prekrsajni nalog, ovo cesto ljudi zloupotrebljavaju tako sto dovedu nekog kome ne treba vozacka, sto u slucaju provjere povlaci krivicnu odgovornost zbog davanja laznog iskaza

ovo je naopako jer bi bilo logicno da ti odmah po ustanovljenon prekrsaju, prekrsajni sudija izda mjere zabrane, a ne da vozis dva-tri mjeseca pa ti onda dodje rjesenje da predas vozacku
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#9 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by oruzana_pobuna »

prijavi izgubljenu vozacku 8)
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#10 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by jelleMania »

nKrkan wrote: 19/10/2021 17:07 Djevojka dobila iz MUPa poštom samo kaznu.. unutra ni uplatnice ni kog đavola ,al nejse...
Uglavnom prekoračenje , 100 KM i mjesec vozačka.

Koji je rok da se sad s ovim papirom tj obavjest o kazni javi u stanicu što će oni zaprimit jel tako pa tek nekad poslije poslat depešu kad tačno predat vozačku.. jel bi u 7 dana da se javiš u PU sa kaznom radi procedure o deponovanju vozacke...
Zar ne dodje prvo papir da se potvrdi ko je upravljo vozilom ...pa tek onda ja mislim ide kazna ?
Mala plavaAaaa___
Posts: 1
Joined: 01/11/2021 21:58

#11 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by Mala plavaAaaa___ »

Nedavno me zaustavila policija,preticanje na punoj liniji, policajac mi je rekao kazna 100KM,sva kaznena boda i kao oduzimanje vozačke dozvole, međutim kazna je stigla al na nalogu piše samo iznos kazne ne pišu ni kazneni bodovi ni oduzimanje vozačke dozvole,da li treba stići neki poseban nalog kad je u pitanju vozačka ili?
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#12 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by foxlife »

Mala plavaAaaa___ wrote: 01/11/2021 22:16 Nedavno me zaustavila policija,preticanje na punoj liniji, policajac mi je rekao kazna 100KM,sva kaznena boda i kao oduzimanje vozačke dozvole, međutim kazna je stigla al na nalogu piše samo iznos kazne ne pišu ni kazneni bodovi ni oduzimanje vozačke dozvole,da li treba stići neki poseban nalog kad je u pitanju vozačka ili?
tek kad popijes kafu s respom dobijes kovertu kad ces predati vozacku a bodovi su vec na tvom kontu
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#13 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by Capljina74 »

Mala plavaAaaa___ wrote: 01/11/2021 22:16 Nedavno me zaustavila policija,preticanje na punoj liniji, policajac mi je rekao kazna 100KM,sva kaznena boda i kao oduzimanje vozačke dozvole, međutim kazna je stigla al na nalogu piše samo iznos kazne ne pišu ni kazneni bodovi ni oduzimanje vozačke dozvole,da li treba stići neki poseban nalog kad je u pitanju vozačka ili?
Zar se niste mogli dogovoriti sa cvajom ili tu negdje....
User avatar
Laplace
Posts: 10257
Joined: 19/11/2012 18:37

#14 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by Laplace »

Mala plavaAaaa___ wrote: 01/11/2021 22:16 Nedavno me zaustavila policija,preticanje na punoj liniji, policajac mi je rekao kazna 100KM,sva kaznena boda i kao oduzimanje vozačke dozvole, međutim kazna je stigla al na nalogu piše samo iznos kazne ne pišu ni kazneni bodovi ni oduzimanje vozačke dozvole,da li treba stići neki poseban nalog kad je u pitanju vozačka ili?
Mene su nekad davno uhvatili na preticanju preko pune (preticao kamion za kojim sam teglio nekoliko kilometara a nikako da ranije dobijem priliku),i to u vrijeme kad nije moglo da se plati 50% u roku od sedam dana (tad bi platio 20 KM više ako ne uplatiš u roku od sedam dana). Izašao mi je u susret da mi kazna bude 100 KM ali bez bodova i bez oduzimanja vozačke.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#15 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by black_adrian »

Laplace wrote: 02/11/2021 14:46 Mene su nekad davno uhvatili na preticanju preko pune (preticao kamion za kojim sam teglio nekoliko kilometara a nikako da ranije dobijem priliku),i to u vrijeme kad nije moglo da se plati 50% u roku od sedam dana (tad bi platio 20 KM više ako ne uplatiš u roku od sedam dana). Izašao mi je u susret da mi kazna bude 100 KM ali bez bodova i bez oduzimanja vozačke.
Ja sam ljetos imao sličnu situaciju i to je jedini slučaj u skorije vrijeme da pamtim gdje sam preticao preko pune, zajedno sa onim A4 koji je bio pijan, čačkao po mobitelu il šta već.

Odlučim iz Trebinja krenuti preko Tjentišta malo da se nagledam prirode, a i dosadio mi tamo onaj put preko Mostara s obzirom koliko sam ga puta prešao. Kontam, hajd ne žurim nigdje, idem ja lagano na Tjentište pa kud puklo da puklo. I sve je bilo super i podnošljivo do Tjentišta. Od početka one famozne vijugave ceste sam išao iza službenog Clia, Sprintera i jednog kombija. U početku je sve to bilo odlično dok nije pala jedna kap kiše, eh onda je krenulo guslanje preko cijelog Tjentišta. Uspio sam preteći preko isprekidane ovog Clia i pozicionirati se iza Sprintera, al to nije ništa pomoglo, a nisam htio dalje nastavit preticat s obzirom na lošu preglednost iako je bilo isprekidane. I tako guslam ja za njima, odvrnuo neku muziku samo da bude veselije, jer mi je bila misao u glavi "kad će kraj". A i čim se ukaže jedna mala prilika, i sprinter i kombi zagasaju na toj isprekidanoj, a preko pune puževi.

Ulazimo u naseljeno mjesto pod nazivom "Kula", 60km/h ograničenje, idioti idu 30-35km/h. Prolazimo jednu raskrsnicu i tu se isključuje ovaj kombi, a uključuje Dacia ispred mene, tako da sad imam Daciu i Sprintera ispred sebe. Puna linija, dvojica ispred mene guslaju 30-35km/h i dalje iako je ograničenje 60km/h. I ja pun gas u drugoj brzini, preteknem Daciu, kako sam uveliko u preticanju ovog Sprintera pogledam lijevo kad patrola. Nastavim ja to preticanje i pokušam da odmaknem malo odatle. Prestaje ograničenje od 60km/h, nastavim prema Trnovu, ispretičem još nekoliko kamiona i auta, sve uredno po isprekidanoj liniji, kad ugledam Passata ista boja kao kod mene dalje u koloni, i on pretiče. U tom momentu prestajem preticat, kad smo naišli u Trnovo stoji patrola, taj Passat zaustavljen, ja normalno prošao. Da li je bila kakva dojava od ovih iz Kule, ne znam, ali ako jeste izgleda da su njega uhvatili a ne mene, pravog krivca :D
User avatar
Laplace
Posts: 10257
Joined: 19/11/2012 18:37

#16 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by Laplace »

black_adrian wrote: 02/11/2021 17:07
Laplace wrote: 02/11/2021 14:46 Mene su nekad davno uhvatili na preticanju preko pune (preticao kamion za kojim sam teglio nekoliko kilometara a nikako da ranije dobijem priliku),i to u vrijeme kad nije moglo da se plati 50% u roku od sedam dana (tad bi platio 20 KM više ako ne uplatiš u roku od sedam dana). Izašao mi je u susret da mi kazna bude 100 KM ali bez bodova i bez oduzimanja vozačke.
Ja sam ljetos imao sličnu situaciju i to je jedini slučaj u skorije vrijeme da pamtim gdje sam preticao preko pune, zajedno sa onim A4 koji je bio pijan, čačkao po mobitelu il šta već.

Odlučim iz Trebinja krenuti preko Tjentišta malo da se nagledam prirode, a i dosadio mi tamo onaj put preko Mostara s obzirom koliko sam ga puta prešao. Kontam, hajd ne žurim nigdje, idem ja lagano na Tjentište pa kud puklo da puklo. I sve je bilo super i podnošljivo do Tjentišta. Od početka one famozne vijugave ceste sam išao iza službenog Clia, Sprintera i jednog kombija. U početku je sve to bilo odlično dok nije pala jedna kap kiše, eh onda je krenulo guslanje preko cijelog Tjentišta. Uspio sam preteći preko isprekidane ovog Clia i pozicionirati se iza Sprintera, al to nije ništa pomoglo, a nisam htio dalje nastavit preticat s obzirom na lošu preglednost iako je bilo isprekidane. I tako guslam ja za njima, odvrnuo neku muziku samo da bude veselije, jer mi je bila misao u glavi "kad će kraj". A i čim se ukaže jedna mala prilika, i sprinter i kombi zagasaju na toj isprekidanoj, a preko pune puževi.

Ulazimo u naseljeno mjesto pod nazivom "Kula", 60km/h ograničenje, idioti idu 30-35km/h. Prolazimo jednu raskrsnicu i tu se isključuje ovaj kombi, a uključuje Dacia ispred mene, tako da sad imam Daciu i Sprintera ispred sebe. Puna linija, dvojica ispred mene guslaju 30-35km/h i dalje iako je ograničenje 60km/h. I ja pun gas u drugoj brzini, preteknem Daciu, kako sam uveliko u preticanju ovog Sprintera pogledam lijevo kad patrola. Nastavim ja to preticanje i pokušam da odmaknem malo odatle. Prestaje ograničenje od 60km/h, nastavim prema Trnovu, ispretičem još nekoliko kamiona i auta, sve uredno po isprekidanoj liniji, kad ugledam Passata ista boja kao kod mene dalje u koloni, i on pretiče. U tom momentu prestajem preticat, kad smo naišli u Trnovo stoji patrola, taj Passat zaustavljen, ja normalno prošao. Da li je bila kakva dojava od ovih iz Kule, ne znam, ali ako jeste izgleda da su njega uhvatili a ne mene, pravog krivca :D
Juče na autoputu pretekao par likova koji su vozili ispod ograničenja, doslovno svaki od njih je čačkao mobitel. Koji im je vrag više?

Inače,ovo je zato što se vožnja mnogo ispod ograničenja u idealnim uslovima ne kažnjava. Ono, kad bi neko malo istražio šta sve utiče na to da inače savjesni vozači preduzimaju rizične akcije... Eh, da, prije neku godinu su to (ako se sjećam, Britanci) istražili i zaključili da spori vozači tjeraju inače savjesne vozače, koji se obično pridržavaju svih propisa, da ulaze u rizična preticanja i prekoračuju brzinu. Kad bi se neko kod nas sjetio da na osnovu ovoga dopuni ZOBS i konačno počne da kažnjava i ove koji voze 20 do 30 ispod, a ne samo 11 iznad...
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#17 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by black_adrian »

Laplace wrote: 02/11/2021 17:46 Juče na autoputu pretekao par likova koji su vozili ispod ograničenja, doslovno svaki od njih je čačkao mobitel. Koji im je vrag više?

Inače,ovo je zato što se vožnja mnogo ispod ograničenja u idealnim uslovima ne kažnjava. Ono, kad bi neko malo istražio šta sve utiče na to da inače savjesni vozači preduzimaju rizične akcije... Eh, da, prije neku godinu su to (ako se sjećam, Britanci) istražili i zaključili da spori vozači tjeraju inače savjesne vozače, koji se obično pridržavaju svih propisa, da ulaze u rizična preticanja i prekoračuju brzinu. Kad bi se neko kod nas sjetio da na osnovu ovoga dopuni ZOBS i konačno počne da kažnjava i ove koji voze 20 do 30 ispod, a ne samo 11 iznad...
Ne znam šta je ljudima stvarno, sve češće i po gradu viđam da se čačka mobitel. Haj po noći to smo i navikli, valja story objaviti, al ujutro i po danu kad su gužve, čini mi se da svaki treći auto ima vozača iza volana koji drži mobitel u ruci.

Slažem se u potpunosti. Još kad na to dodaš naše divne, pregledne i priie svega kvalitetne ceste... kad se vozim malo manje opterećenim putevima sve čekam da naletim na kakvu stijenu ili nešto.. a o kršinama kakve ljudi voze i gumama na kojim voze nema više smisla ni pričati..
elma11
Posts: 3
Joined: 04/12/2021 18:01

#18 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by elma11 »

Pozdrav svima :)
Bratu mi je jučer došla kazna za prekoračenje brzine, a uz nju da dostavi podatke osobe koja je tad upravljala automobilom zbog oduzimanja vozačke dozvole. Treba mi informacija, da li je neko od vas upućen u to kakav je postupak kada je u pitanju strani državljanin, osoba koja ima austrijsku vozačku dozvolu, a trenutno nije u BiH? Da li mora lično da preda vozačku ili za njih to ne vrijedi? ;-)
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#19 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by NediM17 »

Strani drzavljanin da ovdje preda vozacku?
Ni'dje veze.
Kako mu je dosla kazna, na kome je auto?
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#20 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by un1ted »

NediM17 wrote: 04/12/2021 19:23 Kako mu je dosla kazna
a uz nju da dostavi podatke osobe koja je tad upravljala automobilom zbog oduzimanja vozačke dozvole.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#21 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by NediM17 »

Brat vlasnik vozila, a vozilom upravljao stranac u trenutku pocinjenja prekrsaja?
Hoce li tako biti?
Ja na prvu skontah da je brat stranac koji je upravljao njenim vozilom.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#22 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by oruzana_pobuna »

super stvar.... sad kad dobijem kaznu cu rec da je vozio Janne Ahonnen iz Osla pa nek ga traze :thumbup:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#23 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by bitanga_sa_otesa »

:lol: :lol: :lol:
elma11
Posts: 3
Joined: 04/12/2021 18:01

#24 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by elma11 »

oruzana_pobuna wrote: 04/12/2021 19:42 super stvar.... sad kad dobijem kaznu cu rec da je vozio Janne Ahonnen iz Osla pa nek ga traze :thumbup:
Baš ste zanimljivi! Svako dobro Vam želim! 😉😘
elma11
Posts: 3
Joined: 04/12/2021 18:01

#25 Re: Oduzimanje vozacke dozvole

Post by elma11 »

NediM17 wrote: 04/12/2021 19:30 Brat vlasnik vozila, a vozilom upravljao stranac u trenutku pocinjenja prekrsaja?
Hoce li tako biti?
Ja na prvu skontah da je brat stranac koji je upravljao njenim vozilom.
Upravo tako, nisam dala dovoljno podataka da bi Vam u potpunosti jasno bilo i izvinjavam se na tome. Brat je vlasnik vozila, par dana ga posudio rođaku koji je došao iz Austrije i tad je napravio prekoračenje brzine od 46 km/h. Rođak se vratio kući u Austriju, a bratu došla kazna da dostavi podatke ko je vozio u tom trenutku. Ako prijavi rođaka da li on lično mora da dostavi svoju vozačku dozvolu ili je strancu naš MUP ne može oduzeti? Da li postoji neka olakšica ili bilo šta da brat ne bi morao da preda svoju vozačku jer će sigurno biti na 2 mjeseca, a potrebna mu je zbog posla koji obavlja?
Post Reply