Oduzeta vozačka dozvola

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Locked
KraljPuteva
Posts: 8
Joined: 30/12/2013 20:22

#1 Oduzeta vozačka dozvola

Post by KraljPuteva »

Ljudi! Imam problem! Oduzeta mi je vozacka dozvola B - kategorije na mjesec dana.Zanima me da li mogu voziti CE izvan BiH odnosno za Hrvatsku i Sloveniju? Hvala!
Naslovnica
Posts: 27849
Joined: 20/03/2013 15:38

#2 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by Naslovnica »

Naravno, samo laganini, 100-120 i ne brini ništa!
:thumbup: :lol:
Merengues
Posts: 1320
Joined: 06/05/2012 18:20

#3 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by Merengues »

Možeš hladno ! :D
User avatar
mayab
Posts: 27126
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#4 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by mayab »

Mozes i B bez problema, dok te neko ne zaustavi i kontrolise
KraljPuteva
Posts: 8
Joined: 30/12/2013 20:22

#5 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by KraljPuteva »

Heheh znam i ja toliko :-D zanima me kako dalje raditi da li mogu proci preko granice bez vozacke sa potvrdom jer ionako cisternu vozim.
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#6 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by sorcerer »

s potvrdom sigurno neces moci....
Merengues
Posts: 1320
Joined: 06/05/2012 18:20

#7 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by Merengues »

KraljPuteva wrote:Heheh znam i ja toliko :-D zanima me kako dalje raditi da li mogu proci preko granice bez vozacke sa potvrdom jer ionako cisternu vozim.

Ama dobit ćeš oni privremenu vozačku na kojoj će ti pisati koja ti je kategorija oduzeta. Ako nisi dobio traži mislim da te ona dođe 40KM. Znam mom jednom prijetelju je bila oduzeta B kategorija al kako vozi kamion u firmi dobio je drugu vozacku dok mu ne vrate staru.
KraljPuteva
Posts: 8
Joined: 30/12/2013 20:22

#8 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by KraljPuteva »

Merengues wrote:
KraljPuteva wrote:Heheh znam i ja toliko :-D zanima me kako dalje raditi da li mogu proci preko granice bez vozacke sa potvrdom jer ionako cisternu vozim.

Ama dobit ćeš oni privremenu vozačku na kojoj će ti pisati koja ti je kategorija oduzeta. Ako nisi dobio traži mislim da te ona dođe 40KM. Znam mom jednom prijetelju je bila oduzeta B kategorija al kako vozi kamion u firmi dobio je drugu vozacku dok mu ne vrate staru.
Hvala ! U supu mi niko ne govori za privremenu! Za koliko se vremenski ona moze dobit?
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#9 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by daxon »

KraljPuteva wrote:Ljudi! Imam problem! Oduzeta mi je vozacka dozvola B - kategorije na mjesec dana.Zanima me da li mogu voziti CE izvan BiH odnosno za Hrvatsku i Sloveniju? Hvala!
U principu, tebi nije oduzeta vozačka dozvola, već si dobio zabranu upravljanja vozilima "B" kategorije u trajanju od mjesec dana, dakle, imaš pravo upravljati "CE" kategorijom kako u BiH, tako i izvan BiH.
Merengues
Posts: 1320
Joined: 06/05/2012 18:20

#10 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by Merengues »

daxon wrote:
KraljPuteva wrote:Ljudi! Imam problem! Oduzeta mi je vozacka dozvola B - kategorije na mjesec dana.Zanima me da li mogu voziti CE izvan BiH odnosno za Hrvatsku i Sloveniju? Hvala!
U principu, tebi nije oduzeta vozačka dozvola, već si dobio zabranu upravljanja vozilima "B" kategorije u trajanju od mjesec dana, dakle, imaš pravo upravljati "CE" kategorijom kako u BiH, tako i izvan BiH.

Covjek objasnio :) :thumbup:
KraljPuteva
Posts: 8
Joined: 30/12/2013 20:22

#11 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by KraljPuteva »

Djecki moji sve to stoji :) ali meni vozacka ostaje u supu 15 dana dok upisu da je B oduzeta.To je van svake pameti ali dobro.Jbg ja sam stari iskusan vozac i nikad mi se do sad to nije desilo pa pitam vas mladje :) U svakom slucaju vama hvala.Zivjeli!
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#12 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by sparky »

Nije valjda da si sofercino zbog pive ostao bez b kategorije
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#13 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by topcam »

KraljPuteva wrote:Djecki moji sve to stoji :) ali meni vozacka ostaje u supu 15 dana dok upisu da je B oduzeta.To je van svake pameti ali dobro.Jbg ja sam stari iskusan vozac i nikad mi se do sad to nije desilo pa pitam vas mladje :) U svakom slucaju vama hvala.Zivjeli!

Vidis da vrijedi ona, covjek uci dok je ziv.

Sad si jos iskusniji, a ovi mladji su na tvom iskustvu, naucili nesto novo. :mrgreen:
Merengues
Posts: 1320
Joined: 06/05/2012 18:20

#14 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by Merengues »

uskrsno_respo wrote:pa dobro zasto ti je oduzeta vozacka ako nije tajna?

Imam neki feeling da ga je tronozac negdje usliko :D
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#15 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by sparky »

Ma na iskustvo ga mlatnula murija :)
Koliko se ja sjecam u slucaju zabrane a imanja vise kategorija duzni su ti u roku od 24h omoguciti upravljanje svim kategorijama osim zabranjene. Fino jopet u mup i izgalami se.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#16 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by topcam »

Meni glup ovaj zakon, neko "nije sposoban" ili ima zabranu za B kategoriji, a moze voziti vecu kategoriji.

Je´l ovo znaci da ako vozi auto sa prikolicom smije voziti, ono bukvalno to nije B to je BE. :oops:
KraljPuteva
Posts: 8
Joined: 30/12/2013 20:22

#17 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by KraljPuteva »

sparky wrote:Nije valjda da si sofercino zbog pive ostao bez b kategorije
Brza voznja 8-)
KraljPuteva
Posts: 8
Joined: 30/12/2013 20:22

#18 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by KraljPuteva »

sparky wrote:Ma na iskustvo ga mlatnula murija :)
Koliko se ja sjecam u slucaju zabrane a imanja vise kategorija duzni su ti u roku od 24h omoguciti upravljanje svim kategorijama osim zabranjene. Fino jopet u mup i izgalami se.

Zemljace tako svi tumace ali zakon ne pita :-D
KraljPuteva
Posts: 8
Joined: 30/12/2013 20:22

#19 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by KraljPuteva »

topcam wrote:Meni glup ovaj zakon, neko "nije sposoban" ili ima zabranu za B kategoriji, a moze voziti vecu kategoriji.

Je´l ovo znaci da ako vozi auto sa prikolicom smije voziti, ono bukvalno to nije B to je BE. :oops:

Jbg tako nam je
Merengues
Posts: 1320
Joined: 06/05/2012 18:20

#20 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by Merengues »

topcam wrote:Meni glup ovaj zakon, neko "nije sposoban" ili ima zabranu za B kategoriji, a moze voziti vecu kategoriji.

Je´l ovo znaci da ako vozi auto sa prikolicom smije voziti, ono bukvalno to nije B to je BE. :oops:

Ako čovjek nije sposoban za B kategoriju automatski mu se poništavaju i ostale kategorije. I ne znači to kako si ti opisao jer zabran B kategorije ne možeš upravljat motornim vozilom B kategorije, što znači samim tim što upravljaš autom i voziš prikolicu kršiš zabranu . Jedino ako iskombiniraš da sjediš na prikolici i voziš auto za sobom :D . A što se tiče zakona on je po meni sasvim uredu. Postoje ove manje sankcije kada se zabranjuje upravljanje vozila iz kategorija pri kojima je načinjen prekršaj. A ukoliko dođe do većeg kršenja zakona i pravljenja veće pizdarije propisano je oduzimanje vozačke dozvole što uključuje sve položene kategorije.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#21 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by topcam »

Merengues wrote:
topcam wrote:Meni glup ovaj zakon, neko "nije sposoban" ili ima zabranu za B kategoriji, a moze voziti vecu kategoriji.

Je´l ovo znaci da ako vozi auto sa prikolicom smije voziti, ono bukvalno to nije B to je BE. :oops:

Ako čovjek nije sposoban za B kategoriju automatski mu se poništavaju i ostale kategorije. I ne znači to kako si ti opisao jer zabran B kategorije ne možeš upravljat motornim vozilom B kategorije, što znači samim tim što upravljaš autom i voziš prikolicu kršiš zabranu . Jedino ako iskombiniraš da sjediš na prikolici i voziš auto za sobom :D . A što se tiče zakona on je po meni sasvim uredu. Postoje ove manje sankcije kada se zabranjuje upravljanje vozila iz kategorija pri kojima je načinjen prekršaj. A ukoliko dođe do većeg kršenja zakona i pravljenja veće pizdarije propisano je oduzimanje vozačke dozvole što uključuje sve položene kategorije.
Nisam ja nista opisao, samo zakljucio iz prethodnih postova.


B i BE su posebne kategorije, zato upitan pocetak recenice "znaci li to.."
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#22 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by akcid »

daxon wrote:
KraljPuteva wrote:Ljudi! Imam problem! Oduzeta mi je vozacka dozvola B - kategorije na mjesec dana.Zanima me da li mogu voziti CE izvan BiH odnosno za Hrvatsku i Sloveniju? Hvala!
U principu, tebi nije oduzeta vozačka dozvola, već si dobio zabranu upravljanja vozilima "B" kategorije u trajanju od mjesec dana, dakle, imaš pravo upravljati "CE" kategorijom kako u BiH, tako i izvan BiH.
Ako je kaznom propisana mjera zabrane upravljanja m/v, gdje je precizirana kategorija, kojom odredbom zakona vozač ne smije upravljati vozilom jedne kategorije, a vozilima drugih kategorija smije?
Last edited by akcid on 31/12/2013 00:28, edited 1 time in total.
User avatar
niki1
Posts: 18
Joined: 04/08/2011 14:39

#23 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by niki1 »

Naj gluplji zakon znaci ako vozis Golf4 proletis 90km/s pokraj skole i ima oznaka ogranicenje 40 i pjesacki prelaz oduzmu ti B kategoriju i onda uzmes kamion i nastavis sa divljanjem i dijecu koju nisi pokazio sa malim autom sad ces se potrudit da to uradis kamionom.
IDIOTDKI ZAKON koji treba hitno mijenjat.
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#24 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by daxon »

akcid wrote: kojom odredbom zakona vozač ne smije upravljati vozilom jedne kategorije, a vozilima drugih kategorija smije?
Pravilnik o vozačkoj dozvoli, član 31 tačka 5 i 6.
(5) Na zahtjev vozača prema kome je izrečena zabrana upravljanja motornim vozilom za određenu kategoriju, a koji ima
pravo upravljati drugim kategorijama, može se izvršiti zamjena vozačke dozvole sa upisanom zabranom.
(6) Nakon što istekne vrijeme zabrane upravljanja motornim vozilom za određenu kategoriju, vozaču će se na njegov
zahtjev vratiti deponovana vozačka dozvola.
bierkof
Posts: 564
Joined: 27/08/2005 14:51

#25 Re: Oduzeta vozačka dozvola

Post by bierkof »

niki1 wrote:Naj gluplji zakon znaci ako vozis Golf4 proletis 90km/s pokraj skole i ima oznaka ogranicenje 40 i pjesacki prelaz oduzmu ti B kategoriju i onda uzmes kamion i nastavis sa divljanjem i dijecu koju nisi pokazio sa malim autom sad ces se potrudit da to uradis kamionom.
IDIOTDKI ZAKON koji treba hitno mijenjat.
Slazem se sa tobom, u potpunosti.
Ustvari mi bi trebali kopirati japanski sistem sto se tice voznje.
U japanu imaju prekrsaji za koje dobijes nekoliko negativnih poena. Kazne su rigorozne, pogotovo rastu eksponencijalno za one koji su imali prijasnje prekrsaje.

recimo ako nemas prekrsaja i dobijes 6 negativnih poena gubis vozacku na 30 dana. Ako imas 4 prekrsaja i opet skupis 4 negativna poena oduzima ti se vozacka i nikad je neces dobiti nazad. Moras ponovo polagati kao pocetnik, ali tek nakon cekanja od jedne do 3 godine. plus za brzu voznju kazne su min. 3000KM pa na vise.
Ako nemas prednje svjetlo na biciklu i policija te zaustavi placas skoro 1000KM kazne.

zaboravih da napomenem da recimo ako udaris drugo auto u saobracaju dobivas 38 negativnih poena, i bez ikakvih prekrsaja ranije gubis vozacku bez prava polaganja 3 godine i masu para kazne.
Sa takvim zakonom kod nas nikad nebi bilo guzve na cestama, mogli bi jednu traku od auta komotno dati biciklistima. :D
Locked