Odstupanja kvadrature stana u novogradnji od ugovorene?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
ami8
Posts: 444
Joined: 23/05/2010 19:01

#26 Re: Odstupanja kvadrature stana u novogradnji od ugovorene?

Post by ami8 »

dyanan wrote:
ami8 wrote:Evo ti konkretan slučaj kako sam ja prošao. U fazi izgradnje, kao mlad i naivan, 2007.godine uplatio sam stan u I.Sarajevu. Tom prilikom smo napravili ugovor koji sam ovjerio u sudu jer je tad još moglo bez notara da se to obavi, što sam platio sto i kusur maraka. Kada je stan završen ja sam se isto latio metra kao i ti i utvrdio da je stan manji za neka 3 m2 od isplaćene cijene. Pozvao sam geometra iz opštine i platio ponovno mjerenje i on je kad je odbio neki procenat koji se odbija za lođu došao do toga da je stan manji za 3,9 m2 od ugovorenog. Ispravno je da izmjeriš unutrašnje prostorije od zida do zida i onda unutrašnje izbočine kao što su dimnjaci i sl. odbiješ a uvučene dijelove kao što su plakare i sl. dodaš. Pragovi se ne računaju u kvadraturu. Nakon toga sam kontaktirao izvođača radova koji su mi rekli da će mi vratiti razliku novca. Sve je to potrajalo, prozivanje sa moje strane je učestalo a direktor je obično bio na sastanku, da bi mi nakon tog perioda razvlačenja bila ponuđena cifra za 2,4 m2 čime bi mi ukrali 1,5 m2, na što ja na prvu nisam pristao. Nakon par dana na savjet supruge i ostalih prijatelja sam pristao na to jer kad sam skontao da ću se morati razvlačiti po sudu i nervirati odlučio sam se na tu varijantu "daj šta daš". Napravljen je novi ugovor, isplaćena ta "dogovorena" razlika, ali je u međuvremenu postao validan isključivo ugovor kod notara, tako da sam izletio dodatnih 500 KM za ugovor kod notara da bi mogao uknjižiti stan čime je dodatno umanjena vraćena količina novca a povećana cijena kvadratnog metra stana.
To je moje iskustvo, tako da ako ubuduće budem kupovao neke nekretnine, ja ću prvo platiti stručno lice da svu papirologiju provjeri, provjeriti firmu, kvadraturu i sl. pa tek onda plaćati. A ovo iskustvo koje sam naveo ću shvatiti kao dobru školu.
zato sam u naslovu teme i napisao da je ovih slucajeva vjerovatno bilo i da ce biti. Tebe su poprilicno zakinuli, al kako budes uzimao drugi, treci stan itd bices spremniji...:) Jedino sto mene tjesi u odnosu na tvoj slucaj je sto ja jos nisam ispaltio ostatak cijene pa necu doci u situaciju da trazim pare naznad nego jednostavno cu isplatiti manje...međutim problem je sto meni treba cvrst ugovor na osnovu kojeg cu isplatiti manje da ne bi oni mene ganjali po sudu...
Pa onda bi trebalo da ti sad imaš predugovor a kada budeš isplaćivao ostatak pravi se novi ugovor na pravu kvadraturu i platiš taj ostatak umanjen za razliku. Ne vidim kako te mogu preveslati, jedino što si dobio manji stan nego što si očekivao.
User avatar
bombašica
Posts: 455
Joined: 17/05/2011 23:23
Location: ...gdje Dunav ljubi nebo

#27 Re: Odstupanja kvadrature stana u novogradnji od ugovorene?

Post by bombašica »

Kupila stan u I. Sarajevu....u predugovoru je pisala veća kvadratura. Međutim, kada se stan dovršio imao je manje 3 kvadrata. Moram priznati da nisam mjerila kvadraturu, dakle nisam primjetila manjak.....ali kada se, nakon završetka radova trebao uplatiti ostatak para, firma je sama priznala manjak kvadrature i samim tim sam platila manje...
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#28 Re: Odstupanja kvadrature stana u novogradnji od ugovorene?

Post by Miki123 »

a dobro, manja kvadratura stana je po meni očigledan materijalni nedostatak stvari u smislu ZOO.
LikeLike
Posts: 1931
Joined: 10/09/2013 15:59

#29 Re: Odstupanja kvadrature stana u novogradnji od ugovorene?

Post by LikeLike »

Kupili smo stan u novogradnji, nama u predugovoru stoji da je dozvoljeno odstupanje 1,5%. Stan je manji od kvadrature koje smo platili vise od 1,5%. Oni su saglasni da vrate taj novac, ali taj 1,5% ne racunaju, kazu da je to dozvoljeno. Znaci samo preko 1,5% vracaju novac. Da li je to uredu ili moraju vratiti kompletan iznos za kvadraturu za koju je stan manji?

Hitno mi treba savjet ako se neko razumije posto sutra idem na razgovor. Hvala unaprijed.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#30 Re: Odstupanja kvadrature stana u novogradnji od ugovorene?

Post by Miki123 »

LikeLike wrote:Kupili smo stan u novogradnji, nama u predugovoru stoji da je dozvoljeno odstupanje 1,5%. Stan je manji od kvadrature koje smo platili vise od 1,5%. Oni su saglasni da vrate taj novac, ali taj 1,5% ne racunaju, kazu da je to dozvoljeno. Znaci samo preko 1,5% vracaju novac. Da li je to uredu ili moraju vratiti kompletan iznos za kvadraturu za koju je stan manji?

Hitno mi treba savjet ako se neko razumije posto sutra idem na razgovor. Hvala unaprijed.
pa potpisom na predugovoru si se slozila sa tim uslovima.. kod prodaje su bila takva pravila i ti si ih svojim potpisom prihvatila. nisi bila duzna, bar je sad novogradnja u bumu, ima stanova i investitora hrpa..

moglo je biti i obratno da je na njihvou stettu i da dobijes 1.5% za DZ :D

postuj potpisano.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#31 Re: Odstupanja kvadrature stana u novogradnji od ugovorene?

Post by victom »

LikeLike wrote:Kupili smo stan u novogradnji, nama u predugovoru stoji da je dozvoljeno odstupanje 1,5%. Stan je manji od kvadrature koje smo platili vise od 1,5%. Oni su saglasni da vrate taj novac, ali taj 1,5% ne racunaju, kazu da je to dozvoljeno. Znaci samo preko 1,5% vracaju novac. Da li je to uredu ili moraju vratiti kompletan iznos za kvadraturu za koju je stan manji?

Hitno mi treba savjet ako se neko razumije posto sutra idem na razgovor. Hvala unaprijed.
na ovo imam 2 komentara
1) žena
2) zar ti nije bilo mrsko mjeriti.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:51, edited 2 times in total.
LikeLike
Posts: 1931
Joined: 10/09/2013 15:59

#32 Re: Odstupanja kvadrature stana u novogradnji od ugovorene?

Post by LikeLike »

Miki123 wrote:
LikeLike wrote:Kupili smo stan u novogradnji, nama u predugovoru stoji da je dozvoljeno odstupanje 1,5%. Stan je manji od kvadrature koje smo platili vise od 1,5%. Oni su saglasni da vrate taj novac, ali taj 1,5% ne racunaju, kazu da je to dozvoljeno. Znaci samo preko 1,5% vracaju novac. Da li je to uredu ili moraju vratiti kompletan iznos za kvadraturu za koju je stan manji?

Hitno mi treba savjet ako se neko razumije posto sutra idem na razgovor. Hvala unaprijed.
pa potpisom na predugovoru si se slozila sa tim uslovima.. kod prodaje su bila takva pravila i ti si ih svojim potpisom prihvatila. nisi bila duzna, bar je sad novogradnja u bumu, ima stanova i investitora hrpa..

moglo je biti i obratno da je na njihvou stettu i da dobijes 1.5% za DZ :D

postuj potpisano.
Postujem potpisano, da mi razlika u kvadraturi nije veca od 1,5% bilo bi mi ok. Ali posto jeste veca od 1,5% mene zanima da li mi trebaju vratiti novac za cijelu razliku ili samo za ono sto prelazi 1,5%.

Ja nisam jos nikad cuo da je neko dobio veci stan nego sto je platio tkd ta suplja prica otpada. :D

btw u predugovoru ne pise nista o tome osim da je odstupanje do 1,5% dozvoljeno
LikeLike
Posts: 1931
Joined: 10/09/2013 15:59

#33 Re: Odstupanja kvadrature stana u novogradnji od ugovorene?

Post by LikeLike »

victom wrote:
LikeLike wrote:Kupili smo stan u novogradnji, nama u predugovoru stoji da je dozvoljeno odstupanje 1,5%. Stan je manji od kvadrature koje smo platili vise od 1,5%. Oni su saglasni da vrate taj novac, ali taj 1,5% ne racunaju, kazu da je to dozvoljeno. Znaci samo preko 1,5% vracaju novac. Da li je to uredu ili moraju vratiti kompletan iznos za kvadraturu za koju je stan manji?

Hitno mi treba savjet ako se neko razumije posto sutra idem na razgovor. Hvala unaprijed.
na ovo imam 2 komentara
1) žena
2) zar ti nije bilo mrsko mjeriti.
I ja imam 2 odgovora
1) nisam zena
2) nije mi mrsko bilo mjeriti

Posto smo radili namjestaj po mjeri morali smo mjeriti sobe, odmah sam vidio da dimenzije nisu kao sto pise u preugovoru i naravno da sam izmjerio i ostale prostorije. :)
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#34 Re: Odstupanja kvadrature stana u novogradnji od ugovorene?

Post by bilic »

LikeLike wrote:
victom wrote:
LikeLike wrote:Kupili smo stan u novogradnji, nama u predugovoru stoji da je dozvoljeno odstupanje 1,5%. Stan je manji od kvadrature koje smo platili vise od 1,5%. Oni su saglasni da vrate taj novac, ali taj 1,5% ne racunaju, kazu da je to dozvoljeno. Znaci samo preko 1,5% vracaju novac. Da li je to uredu ili moraju vratiti kompletan iznos za kvadraturu za koju je stan manji?

Hitno mi treba savjet ako se neko razumije posto sutra idem na razgovor. Hvala unaprijed.
uvijek je tako i to je to . Što se prije pomiriš sa sudbinom ... u projektu prvom idu zidovi goli... t,j kad se radovi privode kraju ide malta na zidove i ona je po cenat do dva naslage . Tako da se tu gubi prostor od 1 do 2 posto ...
TAKO SAM I JA KUPIO STAN , prije 4 godine i svepiše u PREDUGOVOROM ... JBG
LikeLike
Posts: 1931
Joined: 10/09/2013 15:59

#35 Re: Odstupanja kvadrature stana u novogradnji od ugovorene?

Post by LikeLike »

Ma nemam sta da se mirim sa sudbinom, meni je sve to OK. Nego cisto ako mogu da uzmem pare sto da ne uzmem. Ne treba ni biti mutav i sutiti samo :D
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#36 Re: Odstupanja kvadrature stana u novogradnji od ugovorene?

Post by victom »

LikeLike wrote:Ma nemam sta da se mirim sa sudbinom, meni je sve to OK. Nego cisto ako mogu da uzmem pare sto da ne uzmem. Ne treba ni biti mutav i sutiti samo :D
ja se slazem da se ne treba miriti sa sudbinom.
ali kako ja vidim, ponuda je ok. tolernacija do 1.5% je dozvoljena.
sve preko su ti rekli nadoknaditi i to je to.

oni možda čak i namjerno to rade, al štaš.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:51, edited 2 times in total.
LikeLike
Posts: 1931
Joined: 10/09/2013 15:59

#37 Re: Odstupanja kvadrature stana u novogradnji od ugovorene?

Post by LikeLike »

victom wrote:
LikeLike wrote:Ma nemam sta da se mirim sa sudbinom, meni je sve to OK. Nego cisto ako mogu da uzmem pare sto da ne uzmem. Ne treba ni biti mutav i sutiti samo :D
ja se slazem da se ne treba miriti sa sudbinom.
ali kako ja vidim, ponuda je ok. tolernacija do 1.5% je dozvoljena.
sve preko su ti rekli nadoknaditi i to je to.

oni možda čak i namjerno to rade, al štaš.
Pa skontaj sam ako na jednom spratu ima desetak stanova i na svakom stanu ukradu po kvadrat ili kvadrat i po. To je jedna soba koju oni nekome naplate :D

I oni taj ukradeni kvadrat nekome naplate skoro 2000KM :) Upravo taj sto se po ugovoru tolerise :)
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#38 Re: Odstupanja kvadrature stana u novogradnji od ugovorene?

Post by bilic »

LikeLike wrote:
victom wrote:
LikeLike wrote:Ma nemam sta da se mirim sa sudbinom, meni je sve to OK. Nego cisto ako mogu da uzmem pare sto da ne uzmem. Ne treba ni biti mutav i sutiti samo :D
ja se slazem da se ne treba miriti sa sudbinom.
ali kako ja vidim, ponuda je ok. tolernacija do 1.5% je dozvoljena.
sve preko su ti rekli nadoknaditi i to je to.

oni možda čak i namjerno to rade, al štaš.
Pa skontaj sam ako na jednom spratu ima desetak stanova i na svakom stanu ukradu po kvadrat ili kvadrat i po. To je jedna soba koju oni nekome naplate :D

I oni taj ukradeni kvadrat nekome naplate skoro 2000KM :) Upravo taj sto se po ugovoru tolerise :)
U SVAKOM PREDUGOVORU TO PIŠE..... I ZATO SU STANOVI TADA I JEFTINIJI , ali 10 tak posto .. U prevodu uzmu ti 2 posto. Tako da ti daju 8 posto jeftiniji stan . :(
Post Reply