Održavanje ulica u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#26 Re: Održavanje ulica u Sarajevu

Post by Cholina_Lokica »

respo wrote:
Cholina_Lokica wrote:Treba instalirat kakvu mrezu iznad saobracajnica da ne moze ni jedna pahulja na njih pasti :oops:
fina ideja al samo pogresna strana
da provuku cijevi recimo od grijanja ispod saobracajnica ili bar trotoara ne bi bilo potrebe za ciscenjem
Dobro si... Sad fino nek sve ulice iskopaju i provuku podno grijanje
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#27 Re: Održavanje ulica u Sarajevu

Post by respo »

e bas bi puno ostetili ulice ionako su zrele da se rade iz temelja
krusty
Posts: 780
Joined: 30/10/2009 18:22

#28 Re: Održavanje ulica u Sarajevu

Post by krusty »

respo wrote:
Cholina_Lokica wrote:Treba instalirat kakvu mrezu iznad saobracajnica da ne moze ni jedna pahulja na njih pasti :oops:
fina ideja al samo pogresna strana
da provuku cijevi recimo od grijanja ispod saobracajnica ili bar trotoara ne bi bilo potrebe za ciscenjem

a odakle ti to da bi te cijevi uopste imale efekta na povrsini asfalta, pa ne prolazi uzarena lava kroz njih... i zbog podloga koje se stavljaju ispod asfalta te cijevi ne bi imale snagu otopiti snijeg gore sa recimo pola metra dubine...

a eto posto se mi ovdje uvijek vadimo "kako nesto ima u Parizu Londonu itd", de mi reci gdje to ceste imaju grijanje???

i da naravno, moze se uraditi grijanje, to imas na ulazima u ove garaze trznih centara, ali to je preskup projekat u vecim razmjerima kad bi se radio, zato to nigdje i nema, nego se ciste ulice grtalicama ;-)

gledao sam ja to kad su u Alti radili, svakih 30ak cm horizontalni "kanal" izliven u betonskoj podlozi i tu se vjerovatno kasnije polazu cijevi i sva ta instalacija...
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#29 Re: Održavanje ulica u Sarajevu

Post by respo »

krusty wrote: a odakle ti to da bi te cijevi uopste imale efekta na povrsini asfalta, pa ne prolazi uzarena lava kroz njih... i zbog podloga koje se stavljaju ispod asfalta te cijevi ne bi imale snagu otopiti snijeg gore sa recimo pola metra dubine...

a eto posto se mi ovdje uvijek vadimo "kako nesto ima u Parizu Londonu itd", de mi reci gdje to ceste imaju grijanje???

i da naravno, moze se uraditi grijanje, to imas na ulazima u ove garaze trznih centara, ali to je preskup projekat u vecim razmjerima kad bi se radio, zato to nigdje i nema, nego se ciste ulice grtalicama ;-)

gledao sam ja to kad su u Alti radili, svakih 30ak cm horizontalni "kanal" izliven u betonskoj podlozi i tu se vjerovatno kasnije polazu cijevi i sva ta instalacija...
normalno da je to ogromna investicija i da je ni bogatiji tesko realizuju a kamoli bilo ko u bih
govorim ti sta bi bilo djelotvorno bar za pjesacke staze trotoare itd

a gdje ima ima u rusiji vjerovao ili ne na islandu takodje

ps. cak sta vise u holandiji uvode taj sistem jer se tako pored manje stete zbog abrazivnosti soli stedi i energija
pa se ide dotle da uz grijanje ide i hladjenje sto utice na manje ispustanje co2 u atmosferu

ko to jos radi a? sta tamo neki znaju mi smo najpametniji
krusty
Posts: 780
Joined: 30/10/2009 18:22

#30 Re: Održavanje ulica u Sarajevu

Post by krusty »

e jesi nasao porediti Island i Rusiju sa BiH, pa covjece mi imamo 2-3 mjeseca snijega a oni 2-3 mjeseca bez snijega...
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#31 Re: Održavanje ulica u Sarajevu

Post by Better Man »

respo wrote:
krusty wrote: a odakle ti to da bi te cijevi uopste imale efekta na povrsini asfalta, pa ne prolazi uzarena lava kroz njih... i zbog podloga koje se stavljaju ispod asfalta te cijevi ne bi imale snagu otopiti snijeg gore sa recimo pola metra dubine...

a eto posto se mi ovdje uvijek vadimo "kako nesto ima u Parizu Londonu itd", de mi reci gdje to ceste imaju grijanje???

i da naravno, moze se uraditi grijanje, to imas na ulazima u ove garaze trznih centara, ali to je preskup projekat u vecim razmjerima kad bi se radio, zato to nigdje i nema, nego se ciste ulice grtalicama ;-)

gledao sam ja to kad su u Alti radili, svakih 30ak cm horizontalni "kanal" izliven u betonskoj podlozi i tu se vjerovatno kasnije polazu cijevi i sva ta instalacija...
normalno da je to ogromna investicija i da je ni bogatiji tesko realizuju a kamoli bilo ko u bih
govorim ti sta bi bilo djelotvorno bar za pjesacke staze trotoare itd

a gdje ima ima u rusiji vjerovao ili ne na islandu takodje

ps. cak sta vise u holandiji uvode taj sistem jer se tako pored manje stete zbog abrazivnosti soli stedi i energija
pa se ide dotle da uz grijanje ide i hladjenje sto utice na manje ispustanje co2 u atmosferu

ko to jos radi a? sta tamo neki znaju mi smo najpametniji
I u Svicarskoj ceste imaju grijanje.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#32 Re: Održavanje ulica u Sarajevu

Post by respo »

krusty wrote:e jesi nasao porediti Island i Rusiju sa BiH, pa covjece mi imamo 2-3 mjeseca snijega a oni 2-3 mjeseca bez snijega...
kakve to veze ima koliko ko dugo snijega ima
evo holandija je kao mi pa opet uvode grijanje u ceste
ionako bi bila obnovljiva energija i koliko dugo ima snijega toliko dugo se ceste griju i to je to
sto odmah iskljucuje potrebu za ralicama ili grtalicama nazovi ih kako hoces po gradu ako nista po glavnim saobracajnicama
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#33 Re: Održavanje ulica u Sarajevu

Post by poznanik »

Bullet Tooth Tony wrote:malo serete..da ne rade nista jednostavno nije tacno .... barem ovo sto ja vidim, ne moze sve ni stici ljudi moji pa prodje ona "voza" jedno 5-6 puta....samo kroz moju ulicu koja je u Starom Gradu a snijeg pada konstantno,da ne rade nista kako bi mi na Vratnik se popeli sa automobilima, bi sipak ....jeste li se vi zadesili u nekoj drugoj jacoj drzavi kada pada snijeg ? , eto samo kod nas snijeg pada....ne kazem, ima propusta puno, ali da su jadikovke tolike :roll:
Snijeg koji je pao u Sarajevu prije dva dana nije prvi snijeg gradskim komunalcima, pa da se ne znaju snaći i organizirati čišćenje, svaki put se dešava ista situacija. Ovaj snijeg nije imao visinu od pola metra, pa da bude razumljiva nemogućnost pravovremenog čišćenja, ovog snijega je bilo svega 10-15 cm visine, i samo jednim prolaskom kamiona i u jednom razgrtanju i posipanju soli mogle su ulice i trotoari biti prohodni. RAD-ovci nisu čak ni to uradili, čekali su da snijeg prestane padati, da ne bi više puta izlazili na teren i "uzalud trošili" resurse i vrijeme, to je stara poznata logika uprave RAD-a. Najčešće čekaju da sunce otopi snijeg, da kiša spere prljave ulice... :(

Ove fotografije prije, koje si ti postavio, su takođe besmislen pokušaj dokazivanja nečeg, zapravo - ničeg: vozilo koje na auto-putu iz ko zna kojih razloga ne može saobraćati (možda im je nestalo goriva, možda imaju ljetne gume..), američki snijeg od pola metra (u Sarajevu bi ta visina apsolutno paralisala javni život, izazvala vanrednu situaciju 1. stepena :oops: ). ne mogu biti poređenje aljkavosti i sarajevskom snijegu od 10 cm.

Evo, pregledaj fotografije ulica Sarajeva na dan kad sam pisao kritike RAD-u za nečišćenje, uvjeri se u "visinu" snijega, i pregledaj prohodnost i patnju pješaka. Ponekad prvo promisli glavom, pa tek potom napiši komentar :-)
http://www.sarajevo-x.com/bih/sarajevo/ ... 10225013#6

Tačno je da niko ne može hvatati pahuljice u letu, ali je tačno i da te pahuljice na napadaju za pola sata, treba im mnogo više vremena...
Post Reply