ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#26 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by wewa »

kako su djeca porasla, tako smo i rasporedili uloge. ja najmanje cistim, ali ih zato hranim, menadzeriram sve kucne obaveze, trudim se da svak dobije ono sto mu treba. nekad se i sebe sjetim.
ne zivimo u apoteci, ne zivi se da bi se cistilo, cisti se da bi se ugodnije zivjelo, kad se za to ima vremena.

btw znala sam i ja nekad prati kuhinju i prozore u 11 navece, a onda vise nisam imala vremena za to, niti mi vise pada na pamet nakon cijelog dana i svih obaveza.
User avatar
muha_sa
Posts: 128602
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#27 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by muha_sa »

moonca wrote:
muha_sa wrote: papuce spremne :D nema kod mene bez icega :-) :lol:
:lol:
e. kaze momak -vlasnik stana- evo imate i papuce-- :shock: sta ..... nisu nove..


tako i te tvoje --- jel' ih pola Bosne pronosalo... :lol:
tebe cu ja krkace nosat, nece tvoje none po podu hodit nit noHane papuce noHat :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#28 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by moonca »

Ja jos uvijek u kuci nemam drveni pod-i da li cu ga imati ....razmisljam -- on se mora svakodnevno brisati-- to je zbilja opterecenje... :-) - najvaznije je izbor namjestaja -ormara -- koje nemam -- kauce -materijal... prozori bez zavjesa ... sto bi rekli -clean cut.. :)
Last edited by moonca on 08/04/2019 13:19, edited 1 time in total.
zposao
Posts: 2578
Joined: 22/03/2019 09:27

#29 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by zposao »

Uvijek me iznova fascinira stručnost anonimnih komentatora na internetu i njihova spremnost da olako lijepe ljudima psihijatrijske dijagnoze. :thumbup:

Kada nekog pitaš za savjet u vezi nečega, nema šanse mjesec dana dobit konkretan odgovor. A kad ne pitaš, eto milijun priučenih google psihijatara, endokrinologa, psihologa, sociologa, bračnih savjetnika, pedijatara...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#30 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by moonca »

zposao wrote:Uvijek me iznova fascinira stručnost anonimnih komentatora na internetu i njihova spremnost da olako lijepe ljudima psihijatrijske dijagnoze. :thumbup:

Kada nekog pitaš za savjet u vezi nečega, nema šanse mjesec dana dobit konkretan odgovor. A kad ne pitaš, eto milijun priučenih google psihijatara, endokrinologa, psihologa, sociologa, bračnih savjetnika, pedijatara...
..hajd... nije bilo zlonamjerno... svi imamo nesto ...toga smo svjesni..

..koji savjet--pa ima --- maid u kuci 24 sata--- :)
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#31 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by dobar osjecaj »

Svakodnevno održavam čistim wc šolju, umivaonik, tuš kabinu i kuhinjsku radnu površinu. Disciplinovana sam da uglavnom odmah slažem, vraćam i ostavljam sve stvari na njihovo mjesto. Svaki put kad izlazim iz stana provjerim ima li smeća i ako ima izbacim.
Ne zanima me sterilna čistoća i desi mi se često da u obući prođem kroz cijeli stan, posebno kad provjeravam plin, peglu i slično.

Stan najčešće čistim detaljno tokom PMS-a kad mi to dođe kao neki vid opuštanja. Tad uživam čistiti, prati prozore, kupiti prašinu, tražiti šta sve mogu da bacim. Bacanje stvari mi baš pričinjava zadovoljstvo a tokom PMS-a dobijem baš neki jasan osjećaj šta mi sve ne treba i ide lako.

Ne boli me prašina u stanu, prljavi prozori ili frižider koji bi se trebao očistiti kad u subotu ujutro ugledam plavo nebo. Bitnije mi je da izađem na zrak i da uživam u kretanju. Frižider ću očistiti možda nekad ujutro u 6 ili naveče u 11 kad imam vremena i volju da ga čistim.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#32 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by pustopoljina »

zposao wrote:Uvijek me iznova fascinira stručnost anonimnih komentatora na internetu i njihova spremnost da olako lijepe ljudima psihijatrijske dijagnoze. :thumbup:

Kada nekog pitaš za savjet u vezi nečega, nema šanse mjesec dana dobit konkretan odgovor. A kad ne pitaš, eto milijun priučenih google psihijatara, endokrinologa, psihologa, sociologa, bračnih savjetnika, pedijatara...
Pa tesko je dati savjet, kad nisrin nesto "goni"...
Da izadje, da ovo da ono...a ona sjedi negdje i samo ceka da se vrati kuci i lati ciscenja?
Da nadje hobi koji je bas zanima? Ima ovih zena sto siju..pa koncici i na vratima vise...al' sta ako je sivanje ne zanima?
Tablete? :-)
Pa bolje da uzme sta prirodnije...al' otice zena u helac zbog sedmicne generalke :-) bolje onda da riba...
Ona je svjesna da ima problem i jedino moze ici malim koracima ka rjesenju.
Kad joj dodje dijete bice joj "na naglo"
Mene spopadne nesto kad vidim na tudjem djetetu i na glavi, na kosi, ulijepljenu kasicu.
Nije to zlonamjerno...
Kad sam bila mladja, bio rat...tetka je doselila kod nas u stan...sve izgubila (kucu, posao), malo dijete ima, muz na liniji...a moja mama rahmetli nama govori da idemo po vodu...jerbo treba prati prozore..
Hej, tetki, njenoj sestri, od stresa ekcem po citavom tijelu...ljusti se zena..a moja mama misli na prozore...to je sve nauceno...automatizam, odvikla se do devedeset pete.
I nisrin ce, samo polako.
User avatar
muha_sa
Posts: 128602
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#33 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by muha_sa »

ja skupim par dana i onda u mašinu heknem

Image

Image
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#34 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by Dori »

@Nisrin: Jesli li gledala ikada OCC Cleaners?

Sve zavisi....Imam snahu koja usisava dvoriste :lol: Sa druge strane sebe sam neki dan prepoznala u izreci:

"Moja kuca je dovoljno cista da ne budemo bolesni, a dovoljno prljava da budemo srecni"
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#35 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by Nisrin »

Ne znam, znam da nisam jedina...ali sad da udjete u stan, mozda i ne biste stekli dojam te pretjerane cistoce, tj. ja nisam zadovoljna :D
Cesto ocistim povrsinu ormara, ili kuhinjskih elemenata, zaista i bude crna krpa...vec sam se zalila na jednoj od tema da je stan uzasno prljav...ne mogu zamisliti da ne ocistim prozore mjesecima ili balkon, jer sedmicno kad predjem krpom, krpa bude crna...kakva bi bila nakon 2-3-5 mjeseci? :D

Jedino sto nemam fobiju od bakterija, imam od buba...u zgradi se pojavili bubarusi, ja nisam znala, drzala prozor otvoren, od tad cistim stvarno cesto, izmicem sve elemente, namjestaj...uvijek imam dozu straha da mi nece sta uletiti, izmedju ostalog...da kucnem o drvo, ja ni jednu vec dugoooo nisam vidjela, ali imam panicne napade od buba...muha, paukova kod mene nema nikad...zvala sam i dezinsekciju, covjek kaze da ima osjecaj da je usao na bazen...ali sam tad morala sve varikinom preletiti...

Iznenadjuju me vasi odgovori, jer kkod dosta ljudi kad udjem, stvarno bude lijepo, cisto. zategnuto, mada i sami kazu da se ne bave pretjerano ribanjem---a nadjem ja vremena i za sve ostale aktivnosti. kafe, shopping, sex, gledanje TVa, filmova, buljenje u mob, kuhanje...samo mi je postao sizifovski posao stalno ciscenje u nedogled, a i dalje nije to to...

A gledala sam emisije na TLCu OCC Cleanersi, daleko sam od njih, dok ne kupim parni cistac :D Kod njih svih su stanovi/kuce totalno novi...kod mene nije bas sve novo, pa nikad ne mogu postici onaj efekat...

Jedino sto ne peglam skoto nista, samo po potrebi :D
Last edited by Nisrin on 08/04/2019 14:05, edited 1 time in total.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#36 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by moonca »

Efekat cistoce je i u izboru namjestaja , izboru boja, osvijetljenoscu itd... ko golim okom vidi prasinu- ok, kupatilo je kriticno--sve se vidi...
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#37 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by Nisrin »

moonca wrote:Efekat cistoce je i u izboru namjestaja , izboru boja, osvijetljenoscu itd... ko golim okom vidi prasinu- ok, kupatilo je kriticno--sve se vidi...

Upravo to...kad sam zivjela u kuci i u vecem stanu, sve je bilo dosta svjetlije, novije /stolarija, podovi/, pa je nekako duze ostajalo cisto...ovo sad haoticno, meni se cini XD

Dokazano je da ciscenje oslobodja hormon srece, sta godd ovdje ljudi rekli...svako ima nesto sto voli...nije meni problem cistiti, nego je problem sto se brzo prlja, to sam se jedino zalila :D
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#38 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by Nisrin »

pustopoljina wrote: Pa tesko je dati savjet, kad nisrin nesto "goni"...
Da izadje, da ovo da ono...a ona sjedi negdje i samo ceka da se vrati kuci i lati ciscenja?
Da nadje hobi koji je bas zanima? Ima ovih zena sto siju..pa koncici i na vratima vise...al' sta ako je sivanje ne zanima?
Tablete? :-)
Pa bolje da uzme sta prirodnije...al' otice zena u helac zbog sedmicne generalke :-) bolje onda da riba...
Ona je svjesna da ima problem i jedino moze ici malim koracima ka rjesenju.
Kad joj dodje dijete bice joj "na naglo"
Mene spopadne nesto kad vidim na tudjem djetetu i na glavi, na kosi, ulijepljenu kasicu.
Nije to zlonamjerno...
Kad sam bila mladja, bio rat...tetka je doselila kod nas u stan...sve izgubila (kucu, posao), malo dijete ima, muz na liniji...a moja mama rahmetli nama govori da idemo po vodu...jerbo treba prati prozore..
Hej, tetki, njenoj sestri, od stresa ekcem po citavom tijelu...ljusti se zena..a moja mama misli na prozore...to je sve nauceno...automatizam, odvikla se do devedeset pete.
I nisrin ce, samo polako.

Zaista ne znam sta ce se desiti kad dodje beba...ali u svojoj okolini imam osobe koje 3x vise vremena ciste, a imaju cak i po 2 MALE djece...znaci, nije ni dijete prepreka ciscenju :D
Kao sto vec napisah, izlazim, idem na kafe, ruckove, shoppinge, izlete, ne cistim cijeli vikend, nego jedann dan, osim ako nismo oba dana odsutni...gledam TV svaki dan bukvalno, filmove, TLC itd...dopisujem se sa ljudima, citam knjige...ne provodim ostatak dana ribajuci kad dodjem kuci u 17h...
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#39 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by Dori »

Nisrin wrote:
Dokazano je da ciscenje oslobodja hormon srece, sta godd ovdje ljudi rekli...svako ima nesto sto voli...nije meni problem cistiti, nego je problem sto se brzo prlja, to sam se jedino zalila :D
Sve zavisi gdje ti je stan...Ja jedno vrijeme bila u kuci na Velesicima....prozore prala dva puta godisnje. Preselila na C.Vilu, ama bilo je malo jednom mjesecno...sto ti kazes crna krpa.... :-)
nlt
Posts: 2556
Joined: 18/05/2014 18:02

#40 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by nlt »

Uvijek me je interesovalo.... kad se sjetim u srednjoj i na fakultetu npr. kad čistačice čiste stolove, klupe, podove, wc je li to one koriste istu krpu?
:D
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#41 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by Nisrin »

Dori wrote:
Nisrin wrote:
Dokazano je da ciscenje oslobodja hormon srece, sta godd ovdje ljudi rekli...svako ima nesto sto voli...nije meni problem cistiti, nego je problem sto se brzo prlja, to sam se jedino zalila :D
Sve zavisi gdje ti je stan...Ja jedno vrijeme bila u kuci na Velesicima....prozore prala dva puta godisnje. Preselila na C.Vilu, ama bilo je malo jednom mjesecno...sto ti kazes crna krpa.... :-)

Otoka/CVILA, nisam jedina koja se zali na to naselje...znaci, kad bih svaki dan brisala podove voda bi bila crna...dok nisam radila logicno je bilo da cistim svaki dan, jer sta drugo da radim?! Ne mogu stalno ni vani po kafama hodati, setati, trenirati...dug je dan! Dok sam bila u SGu, u dvije kuce, skroz druga prica bila...prasinu sam znala ne vidjeti po 4-5 dana, plocice bile neke sjajne (a ne mat), wc uvijek cist, imala vise ormara prostora, bambus zavjese na prozorima, pa se ne vidi da nije cisto itd...cak i oko kuce bilo cisce...sad predjem balkon krpom, krpa za smeca! :D
Last edited by Nisrin on 08/04/2019 15:35, edited 2 times in total.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#42 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by wewa »

Nisrin wrote:
pustopoljina wrote: Pa tesko je dati savjet, kad nisrin nesto "goni"...
Da izadje, da ovo da ono...a ona sjedi negdje i samo ceka da se vrati kuci i lati ciscenja?
Da nadje hobi koji je bas zanima? Ima ovih zena sto siju..pa koncici i na vratima vise...al' sta ako je sivanje ne zanima?
Tablete? :-)
Pa bolje da uzme sta prirodnije...al' otice zena u helac zbog sedmicne generalke :-) bolje onda da riba...
Ona je svjesna da ima problem i jedino moze ici malim koracima ka rjesenju.
Kad joj dodje dijete bice joj "na naglo"
Mene spopadne nesto kad vidim na tudjem djetetu i na glavi, na kosi, ulijepljenu kasicu.
Nije to zlonamjerno...
Kad sam bila mladja, bio rat...tetka je doselila kod nas u stan...sve izgubila (kucu, posao), malo dijete ima, muz na liniji...a moja mama rahmetli nama govori da idemo po vodu...jerbo treba prati prozore..
Hej, tetki, njenoj sestri, od stresa ekcem po citavom tijelu...ljusti se zena..a moja mama misli na prozore...to je sve nauceno...automatizam, odvikla se do devedeset pete.
I nisrin ce, samo polako.

Zaista ne znam sta ce se desiti kad dodje beba...ali u svojoj okolini imam osobe koje 3x vise vremena ciste, a imaju cak i po 2 MALE djece...znaci, nije ni dijete prepreka ciscenju :D
Kao sto vec napisah, izlazim, idem na kafe, ruckove, shoppinge, izlete, ne cistim cijeli vikend, nego jedann dan, osim ako nismo oba dana odsutni...gledam TV svaki dan bukvalno, filmove, TLC itd...dopisujem se sa ljudima, citam knjige...ne provodim ostatak dana ribajuci kad dodjem kuci u 17h...
ne mora dijete biti prepreka ciscenju, ali ce to ciscenje biti prepreka gradjenju odnosa s djetetom.
naravno, nemamo svi iste prioritete.
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#43 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by Seyfo »

Iz iskustva tvrdim da kad dođe beba ili bebe, sve će se samo od sebe poredati kako treba, a to znači temeljito izmijeniti. Bebe su šlampave, neuredne, stalno bacaju nešto, prosipaju, gađaju se igračkama...ako neko smatra da sve mora biti kao u salonu namještaja, onda za svaku bebu treba zaposliti asistenta 24/7 a i ta osoba neće sve stići jer mora neko biti sa bebom dok se čisti.
Sad kada hodam po mraku u sobi čujem pod nogama kako se lome igračke, bojice, lete lopte, prevrću čaše i nije me briga.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#44 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by Nisrin »

Zaista nisam trazila STRUCNA misljenja vrsnih psihoterapeuta, psihologa, nego je li imate i vi problem sa sizifovskim poslom, odrzavanja kuce/stana, koliko cesto cistite itd...
To kako cu se ja ponasati prema mom djetetu je moja licna stvar, sigurno mu nece nedostajati ljubavi i paznje niti cu vlastito dijete maltretirati...i ovako kad mi dodju tudja djeca ne pravim problem sta god da urade, koliki god nered da naprave!
A ne vjerujem da cu moci priustiti toliki nered u jednosobnom stanu, mozda kad bude dijete imalo svoju sobu!
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#45 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by pustopoljina »

Ili ako stan gleda na jug..uvijek se cini da ima vise prasine, nego na sjevernoj strani.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#46 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by wewa »

Seyfo wrote:Iz iskustva tvrdim da kad dođe beba ili bebe, sve će se samo od sebe poredati kako treba, a to znači temeljito izmijeniti. Bebe su šlampave, neuredne, stalno bacaju nešto, prosipaju, gađaju se igračkama...ako neko smatra da sve mora biti kao u salonu namještaja, onda za svaku bebu treba zaposliti asistenta 24/7 a i ta osoba neće sve stići jer mora neko biti sa bebom dok se čisti.
Sad kada hodam po mraku u sobi čujem pod nogama kako se lome igračke, bojice, lete lopte, prevrću čaše i nije me briga.
mala djeca su super kakvi su tinejdzeri :cry:
Zizi505
Posts: 9251
Joined: 25/04/2011 14:06

#47 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by Zizi505 »

Dosta na čistoću utiče i lokacija stanovanja, ono što dolazi izvana, a ti si u dijelu grada koji je dosta zagadjen.

Čitajući tvoj prvi post, anksioznost me uhvati...puno zaista truda ulažeš, a opet nisi zadovoljna rezultatom. Nešto očito trebaš mijenjati oko ovoga. Možda da probaš poredati šta ti je najvažnije da je čisto, a šta je manje važno, i polako da povećavaš vremenski razmak kada ćeš čistiti.

Ja dok sam bila mladja, puno više vremena sam čistila, a sada jednostavno neke stvari ne vidim ili ih ne radim onako detaljno kao prije (npr. sedmično pranje kupatila po 3 sata :-) , sada ga perem parcijalno ili za 20 min).

Jednom zbog bolesti nisam ni bila u mogućnosti ništa raditi, pa sam kupila u dm-u vlažne maramice za čišćenje toaleta i podova. I sada ih kupujem, da ih imam kada zaista ne mogu u sedmici ni pola sata odvojiti za čišćenje. Onda sam izbacila sve deterdžente koje treba dugo ispirati, tipa arf, cif i sl. Frosch radi odlične deterdžente koji brzo i efikasno čiste (pogotovo onaj jedan plave boje, ne sjećam se kako se tačno zove, sve što je tvrdokorno i masno, brzo skida), a dobri su i s ekološke i ekonomske strane.

Ja sam odredila šta je prioritet da se očisti, nekada to baš detaljno očistim, a nekada na brzinu. S vremenom me popustila frustracija ako nešto sfušerim

Pridruži li ti se i suprug u čišćenju?
Naslovnica
Posts: 27837
Joined: 20/03/2013 15:38

#48 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by Naslovnica »

Nisrin wrote:Ne mogu naci ovu temu, zanima me koliko cesto cistite? Koristite li dosta hemije? Je li ciscenje kuce/stana Sizifov posao?!

Ja vikendom jedan dan uvijek radim generalku- kuhinja komplet, wc komplet, prozori, slozim ormar, slozim spajz, prebrisem sve, usisam naravno sve, ocistim balkon, perem ves...tokom sedmice zavisno od posla, umora, odrzavam kuhinju tj prebrisem elemente, frizider, bacam smece, prebrisem wc, tus kabinu perem jednom sedmicno detaljno, nervira me jer koliko god mijenjali silikon svejedno fuge budu mokre oko tus kabine (strah me da ne prodje komsijama ispod)...
Volim usisavati, prasinu brisati, ali koliko god to radila NISAM ZADOVOLJNA...napr jednom u 15 dana detaljno cistim frizider i uvijek je prljav...:D Prozore tj stakla brisem jednom sedmicno i nikad nisu skroz cisti...prasinu jucer obrisem, vec danas je ima...u wc-u stalno isprskane plocice- mat su, sve se primijeti...

Imam poznanice/familiju/kolegice koje se toliko ne zamaraju...bas PONEKAD ociste, na prvu im je cak cisce nego kod mene, mada ja slovim za osobu sa OKPom, alismatram da ne pretjerujem, dok nisam radila jesam cistila svaki dan po 2-3h...
Ne znam kako je nekome OK da je frizider zamazan, da ostaju muzge po kuhinjskim elementima, da ne usisa po 15 dana, da ne ocisti prozore po 5-6mj..

KOd mene je problem opet kvadratura stana, premalo prostora, mada se trudim izbaciti sve sto je visak, stalno se rjesavam stvari, na prvu je stan minimalisticki, ali ono, ne mogu se odreci sve odjece, obuce, sudja, masina :D Mislim da je zivot u vecim prostorima dosta laksi, prije sam zivjela u preko 100m2 pa je zaista bilo cisce i lakse za odrzavati! Nemam djece, ali nemam ni vremena svaki dan cistiti iznova...

P.S. Posto volim pretjerivati sa sredstvima za ciscenje, pored max cuvanja imam obicaj nesto zeznuti...napr nekim sam BLINK sredstvom za kamenac unistila boju kotacica na tus kabini...e to mi je doslo da placem :D
Za tebe je to što radiš očito Sizifov posao:
ali koliko god to radila NISAM ZADOVOLJNA
Jednom kada se stan dovede u red smatram da apsolutno nema potrebe svaki vikend odvajati jedan dan za "generalke". Generalka se radi jednom u nekoliko mjeseci, a ne svakih 7 dana.
Osim ako u stanu ne žive svinje.
Život je suviše lijep i kratak da bi 1/7 vremena života proveli u čišćenju.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#49 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by dobar osjecaj »

zizi505 wrote:Pridruži li ti se i suprug u čišćenju?
I mene ovo zanima. Da li pomaže čistiti, da li posprema za sobom ili je dio problema...
Naslovnica wrote: Život je suviše lijep i kratak da bi 1/7 vremena života proveli u čišćenju.
Slažem se s ovim. Puno je isplativije disciplinovati se koliko je moguće i ne stvarati i ne gomilati nered tako da je dovoljno malo vremena dnevno da se životni prostor održi pristojnim za život.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#50 Re: ODRŽAVANJE STANA/KUĆE

Post by Nisrin »

zizi505 wrote:Dosta na čistoću utiče i lokacija stanovanja, ono što dolazi izvana, a ti si u dijelu grada koji je dosta zagadjen.

Čitajući tvoj prvi post, anksioznost me uhvati...puno zaista truda ulažeš, a opet nisi zadovoljna rezultatom. Nešto očito trebaš mijenjati oko ovoga. Možda da probaš poredati šta ti je najvažnije da je čisto, a šta je manje važno, i polako da povećavaš vremenski razmak kada ćeš čistiti.

Ja dok sam bila mladja, puno više vremena sam čistila, a sada jednostavno neke stvari ne vidim ili ih ne radim onako detaljno kao prije (npr. sedmično pranje kupatila po 3 sata :-) , sada ga perem parcijalno ili za 20 min).

Jednom zbog bolesti nisam ni bila u mogućnosti ništa raditi, pa sam kupila u dm-u vlažne maramice za čišćenje toaleta i podova. I sada ih kupujem, da ih imam kada zaista ne mogu u sedmici ni pola sata odvojiti za čišćenje. Onda sam izbacila sve deterdžente koje treba dugo ispirati, tipa arf, cif i sl. Frosch radi odlične deterdžente koji brzo i efikasno čiste (pogotovo onaj jedan plave boje, ne sjećam se kako se tačno zove, sve što je tvrdokorno i masno, brzo skida), a dobri su i s ekološke i ekonomske strane.

Ja sam odredila šta je prioritet da se očisti, nekada to baš detaljno očistim, a nekada na brzinu. S vremenom me popustila frustracija ako nešto sfušerim

Pridruži li ti se i suprug u čišćenju?
Pomaze i suprug naravno, ali se trudim njega ne ukljucivati previse, da ne bih ispala jos neki psihopata koji maltretira sve oko sebe...on pomogne oko usisavanja (ne uvijek), izbaci smece, obrise nekad prasinu, pomogne oko podmire, pomogne da se skinu zavjese, jer su karnise na plafonu, slozi ves, pegla sebi, nikad, ali nikad ne ostavlja carape ili prljav ves, za to imamo korpu, prilicno je cist i uredan, cak i njemu smeta krs...

Ma ne cistim ni ja bas toliko kako se to predstavilo, jesam prije, sada vise ne, jer dodjem umorna i imam previse drugih obaveza pa tokom radne sedmice ne stignem bas...jedva cekam da se odselimo iz naseg naselja, mislim da cemo rijesiti vecinu problema! :D

Uzimam i ja Frosh proizvode, jesu odlicni, sada najvise uzimam DMove (deterdzente, maramice) + SMAC, Diplo, KH7...

Kada konacno kupimo svoj stan, razmisljam da dosta stvari napravimo prakticnim, tako da je puno lakse odrzavati sve...sve sto mi olaksava posao to ne zalim dati novac...
Post Reply