Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply

Da li ste se odrekli nasljedstva u korist roditelja?

Da
15
68%
Ne
7
32%
 
Total votes: 22

riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#151 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by riko-ga »

Sto neko rece sve je to od porodice do porodice.Na zalost prosao sam kroz to.Kad kazem na zalost mislim da vise nisu medju zivim moji roditelji.Majka je odma poslije rata umrla.Otac prije 5-6 godina.Stanje je sledece.Nas sestero.Tri brata tri sestre.Svi udati i ozenjeni.Neki i unuke vec dobili.

Imovina je bila zakoplikovana.Od tri kuce u SA jedna bila na ocu dvije na nama tri sina(iako svi mi znamo da su pravljene oko 90% od oceveog novca).Dvije radnje pojedinacno na nama sinovima 1.1/1, 2.1/2.Bilo i zemlje koja trenutno nije bog zna sta vrijedna u drugom kantonu.Al tu je oko 90 duluma + porodicna kuca + pomocni objekti.

Prije toga smo se mi tri brata dogovorili(usmeno) kome koja kuca ide.Tri sestre su sve u razlicitim financiskim situacijama.

Kada je otac umro zovnem ih da vidimo kako i sta.Kazem da svi imaju jednaka prava na imovinu i da to nece poremetiti nas odnos.Sestre nisu zeljele nista.Mi podjelili kuce po prijasnjem dogovoru.Odredjena kolicina novca podjeljena na sest jednaki djelova.Zemlju i kucu u drugom kantonu prihvatili nas tri brata i jedna sestra.Jos je mi nagovarali da prihvati.Sve zavrseno bez zetova i snaha.Svi ostali u istim odnosima kao i prije.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#152 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Guadalajara »

Vrijedi li sta usmeni dogovor na sudu ?

Sta ako se jedan dio tog ugovora ispostuje, drugi prekrsi ?
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#153 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by zLatk0 »

she+ wrote:Pa eto taj primjer, ima she 2 brata i djecu i mandrkne.
Ostalo kako pise. :D

Braca imaju svoje trecine, moja ide djeci? D/N
Tek sam sad shvatio da se radi o nasljeđivanju iza roditelja, a ne iza she.

DA

Guadalajara wrote:Vrijedi li sta usmeni dogovor na sudu ?

Sta ako se jedan dio tog ugovora ispostuje, drugi prekrsi ?
Sve je dobro dok ima dogovora između strana, u suprotnom dokazivanje i spor (a tek tada pucaju porodični odnosi) + ako nisu neki specifični uslovi, teže dokazivo
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#154 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by she+ »

Eto skontali smo se, hvala! :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#155 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Maraschino »

Guadalajara wrote:Vrijedi li sta usmeni dogovor na sudu ?

Sta ako se jedan dio tog ugovora ispostuje, drugi prekrsi ?
Usmeni dogovor mozes macku o rep iliti ''rekla-kazala'' jer i pisani valja dokazivati.
Danas u promilima nemas ljudi koji drze do rijeci a nekada je to bilo cijenjeno.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#156 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Guadalajara »

Maraschino wrote:
Guadalajara wrote:Vrijedi li sta usmeni dogovor na sudu ?

Sta ako se jedan dio tog ugovora ispostuje, drugi prekrsi ?
Usmeni dogovor mozes macku o rep iliti ''rekla-kazala'' jer i pisani valja dokazivati.
Danas u promilima nemas ljudi koji drze do rijeci a nekada je to bilo cijenjeno.
Jesi gledao kako se moze steci pravo vlasništva ?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#157 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Maraschino »

ne
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#158 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Dozer »

100% ne moze samo ako zena/muz, ili bilo ko drugi i u bilo kojem drugom slucaju, ode i trazi upis svog dijela bracne stecevine koja je u tom momentu na onom drugom BP 1/1, a bez saglasnosti tog BP. Ili bilo koga drugog na kome je ta imovina 1/1.
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#159 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by she+ »

A na koji sve nacin dijete moze ostati bez nuznog dijela? Dozivotno uzdrzavanje? Darovanje?

I koliko iznosi nuzni dio, pola od onog sto bi te sljedovalo ili kako?
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#160 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by zLatk0 »

she+ wrote:A na koji sve nacin dijete moze ostati bez nuznog dijela? Dozivotno uzdrzavanje? Darovanje?

I koliko iznosi nuzni dio, pola od onog sto bi te sljedovalo ili kako?
Pročitaš zakon :D

Kad već postaviš pitanje, preciziraj odnose te osobe i umrlog/umrle
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#161 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Static-X »

Samo da se upisem
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#162 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Bosanac sa dna kace »

Neudata zenska osoba je preminula. Imala je bracu i sestre. Neki od njih i njihove djece su preminuli, tako da iza tih preminulih ima i unucadi. Iza nekih preminulih su ostali supruznici i djeca koja imaju djecu....
Je'l i djeca i supruznici preminulih imaju udjela u imetku?
Ako je i dijete od preminulog brata ili preminule sestre takodje preminulo, da li unucad imaju pravo udjela iako im je drugi roditelj ziv?
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#163 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by zgiba »

Bosanac sa dna kace wrote: 18/05/2022 23:57 Neudata zenska osoba je preminula. Imala je bracu i sestre. Neki od njih i njihove djece su preminuli, tako da iza tih preminulih ima i unucadi. Iza nekih preminulih su ostali supruznici i djeca koja imaju djecu....
Je'l i djeca i supruznici preminulih imaju udjela u imetku?
Ako je i dijete od preminulog brata ili preminule sestre takodje preminulo, da li unucad imaju pravo udjela iako im je drugi roditelj ziv?
Ukoliko je neko od brace ili sestara preminuo tada njihova djeca nasljedjuju (po pravu predstavljanja) dio koji bi im pripadao. Bracni drug u tom slucaju nije nasljednik, jer po pravu predstavljanja nasljednicima se smatraju samo djeca.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#164 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Bosanac sa dna kace »

zgiba wrote: 01/06/2022 11:55
Bosanac sa dna kace wrote: 18/05/2022 23:57 Neudata zenska osoba je preminula. Imala je bracu i sestre. Neki od njih i njihove djece su preminuli, tako da iza tih preminulih ima i unucadi. Iza nekih preminulih su ostali supruznici i djeca koja imaju djecu....
Je'l i djeca i supruznici preminulih imaju udjela u imetku?
Ako je i dijete od preminulog brata ili preminule sestre takodje preminulo, da li unucad imaju pravo udjela iako im je drugi roditelj ziv?
Ukoliko je neko od brace ili sestara preminuo tada njihova djeca nasljedjuju (po pravu predstavljanja) dio koji bi im pripadao. Bracni drug u tom slucaju nije nasljednik, jer po pravu predstavljanja nasljednicima se smatraju samo djeca.
Ok, hvala, sve jasno.
:thumbup:
Post Reply