Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply

Da li ste se odrekli nasljedstva u korist roditelja?

Da
15
68%
Ne
7
32%
 
Total votes: 22

she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#1 Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by she+ »

Interesuje me koliko je zastupljeno kod nas odricanje od nasljedstva u korist roditelja.

Kome nije mrsko da obrazlozi zasto je to napravio ili planira, da li se to trazilo od njega, da li smatra da je pogrijesio u odluci, da li ce to traziti od svoje djece i sve ostale varijacije na temu.. zahvaljujem unaprijed. :thumbup:
Maraschino wrote:Valjda odricanje od nasljedstva u korist ''jednog'' roditelja.
Jedan je umro a bilo je 1/2. Tada djeca imaju pravo da polovinu od toga dijele.
Last edited by she+ on 01/10/2019 09:56, edited 1 time in total.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#2 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by mali jomu »

Ne moze se imat roditeljsko nasljedstvo ako su ti roditelji zivi, valjda roditeljski poklon... dali ti roditelji?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#3 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by muminovic »

Od koga je naslijedstvo, od djeda i nene ?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Maraschino »

Valjda odricanje od nasljedstva u korist ''jednog'' roditelja.
Jedan je umro a bilo je 1/2. Tada djeca imaju pravo da polovinu od toga dijele.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#5 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by mali jomu »

Maraschino wrote: Valjda odricanje od nasljedstva u korist ''jednog'' roditelja.
Jedan je umro a bilo je 1/2. Tada djeca imaju pravo da polovinu od toga dijele.

Kad jedan roditelj umre, sve prelazi na drugog roditelja, ne na djecu...

kad umre i drugi roditelj, prelazi na djecu...

to bi vi da ukradete... tudje :lol:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#6 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by wewa »

mali jomu wrote:
Maraschino wrote: Valjda odricanje od nasljedstva u korist ''jednog'' roditelja.
Jedan je umro a bilo je 1/2. Tada djeca imaju pravo da polovinu od toga dijele.

Kad jedan roditelj umre, sve prelazi na drugog roditelja, ne na djecu...

kad umre i drugi roditelj, prelazi na djecu...

to bi vi da ukradete... tudje :lol:
to nije tacno.

a moja mama i njen brat i sestra su se svojevremeno odrekli svojih dijelova nasljedstva u korist svoje majke kad im je otac preselio.
lakse bude provesti ostavinsku i sve ostalo sto slijedi...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Maraschino »

wewa wrote:
mali jomu wrote:
Kad jedan roditelj umre, sve prelazi na drugog roditelja, ne na djecu...

kad umre i drugi roditelj, prelazi na djecu...

to bi vi da ukradete... tudje :lol:
to nije tacno.

a moja mama i njen brat i sestra su se svojevremeno odrekli svojih dijelova nasljedstva u korist svoje majke kad im je otac preselio.
lakse bude provesti ostavinsku i sve ostalo sto slijedi...
Ja tu nisam imao problema ali je zato moja supruga.
Ona se odrekla svog dijela u korist oca(kao lakse se zavrsava ostavinska) koji je obecao poslije da ce dijeliti ''kako treba''. Danas kao da ih ne poznaje a ne mogu mu nista. Sutra sve moze da proda, nekom da pokloni, prokocka...one vise stim nemaju veze. :mrgreen:
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#8 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by she+ »

Maraschino wrote:Valjda odricanje od nasljedstva u korist ''jednog'' roditelja.
Jedan je umro a bilo je 1/2. Tada djeca imaju pravo da polovinu od toga dijele.
Da, mislila sam da se to podrazumijeva pa nisam navela.
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#9 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by male_okice »

kada je moj otac umro ja i brat smo se odrekli oboje naseg nasljedstva u korist majke, tj mi samo po pravilu dijelili pola kuce dvoriste sa njom itd.

ali ono sto ce to biti na nama, i dzabe da komplikujemo po poreskoj prijavljujes ovo ono...bezveze, ovako je kuca i sve na njoj, doduse brat zivi sa njom u kuci, ja sam udana i ne zivim s njima vec godinama, ali kad su ljudi ljudi sve se moze, kad su kreteni nista se ne moze. :zoka:
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#10 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by she+ »

Usput, ako ste maloljetni ne mozete se ni odreci imovine, valjda sa razlogom zakon tako stiti djecu.

Sta je to toliko lakse kod ostavinske ako je na jednoj osobi?
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#11 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by mali jomu »

wewa wrote: to nije tacno.

a moja mama i njen brat i sestra su se svojevremeno odrekli svojih dijelova nasljedstva u korist svoje majke kad im je otac preselio.
lakse bude provesti ostavinsku i sve ostalo sto slijedi...

ako si tako to skontala.... (radi lakse provedbe...bili cega) nije

majka ko majka... da je htjela mogla je sve to uzet i dati nekom drugom, osim ako je otac u toku zivota zajedno snjom sve to za djecu rapodijelio, a otac ko otac... normalno da razmislja o djeci isto kao i majka
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#12 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by she+ »

jomu dragi, mali, receno ti je vec da to ne ide po zakonu tako
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#13 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by mali jomu »

she+ wrote: jomu dragi, mali, receno ti je vec da to ne ide po zakonu tako

:thumbup: :mrgreen:
User avatar
teuta06
Posts: 1596
Joined: 28/03/2018 11:14

#14 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by teuta06 »

mali jomu wrote:
Maraschino wrote: Valjda odricanje od nasljedstva u korist ''jednog'' roditelja.
Jedan je umro a bilo je 1/2. Tada djeca imaju pravo da polovinu od toga dijele.

Kad jedan roditelj umre, sve prelazi na drugog roditelja, ne na djecu...

kad umre i drugi roditelj, prelazi na djecu...

to bi vi da ukradete... tudje :lol:

ne... kad umre jedan roditelj.. ostavinu dijele drugi roditelj i djeca.... ne prelazi automatski sve na drugog roditelja...
roditelj i djeca su isti nasljedni red
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#15 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Maraschino »

she+ wrote:Interesuje me koliko je zastupljeno kod nas odricanje od nasljedstva u korist roditelja.

Kome nije mrsko da obrazlozi zasto je to napravio ili planira, da li se to trazilo od njega, da li smatra da je pogrijesio u odluci, da li ce to traziti od svoje djece i sve ostale varijacije na temu.. zahvaljujem unaprijed. :thumbup:
Maraschino wrote:Valjda odricanje od nasljedstva u korist ''jednog'' roditelja.
Jedan je umro a bilo je 1/2. Tada djeca imaju pravo da polovinu od toga dijele.
Od moje supruge je trazeno kao i od njene sestre da se odreknu svojih dijelova.
Naravno da su se pokajale odmah kada su vidjele da se ponasanje oca promijenilo.
Nista nam ne treba ali vidim da to boli suprugu.

Ja takvih problema nisam imao. Poslije majcine smrti ionako je sve bilo na ocu tako da nije bilo o.r. On je rasporedio sta je kome planirao ''za zivog prava'' i sve proveo kroz knjige. Nase je bilo samo da se toga prihvatimo ili odbijemo.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#16 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by mali jomu »

teuta06 wrote:
mali jomu wrote:
Maraschino wrote: Valjda odricanje od nasljedstva u korist ''jednog'' roditelja.
Jedan je umro a bilo je 1/2. Tada djeca imaju pravo da polovinu od toga dijele.

Kad jedan roditelj umre, sve prelazi na drugog roditelja, ne na djecu...

kad umre i drugi roditelj, prelazi na djecu...

to bi vi da ukradete... tudje :lol:

ne... kad umre jedan roditelj.. ostavinu dijele drugi roditelj i djeca.... ne prelazi automatski sve na drugog roditelja...
roditelj i djeca su isti nasljedni red

Hvala, naucih nesto... :thumbup:

ovo moje sto sam pisao zastarjelo.... :mrgreen:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#17 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Maraschino »

mali jomu wrote:

Hvala, naucih nesto... :thumbup:

ovo moje sto sam pisao zastarjelo.... :mrgreen:
Imas raznih kombinacija, gdje je sve na jednom roditelju pa je taj umro a imas gdje je sve na jednom roditelju a drugi umro.
User avatar
Dozer
Posts: 28378
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#18 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Dozer »

mali jomu wrote:
Maraschino wrote: Valjda odricanje od nasljedstva u korist ''jednog'' roditelja.
Jedan je umro a bilo je 1/2. Tada djeca imaju pravo da polovinu od toga dijele.

Kad jedan roditelj umre, sve prelazi na drugog roditelja, ne na djecu...

kad umre i drugi roditelj, prelazi na djecu...

to bi vi da ukradete... tudje :lol:
Netacno.
Kad 1 roditelj umre, i pod uslovom da je imovina bila 1/2 (na oba roditelja podjednako), taj dio umrlog roditelja (50%) se ravnomjerno dijeli na preostalog roditelja i djecu, dok onaj dio koji je pripadao zivom roditelju i dalje pripada samo njemu i ne dijeli se.

Ukoliko je imovina bila 1/1 na umrlog roditelja, tada se ta imovina ravnomjerno dijeli izmedju preostalog roditelja i djece.

U oba slucaja svako, i djeca i roditelj(i), imaju pravo da se odreknu svog dijela u korist nekoga drugog ko ucestvuje u raspodjeli.
To je sto se tice zakona.
-------

E sad... Postoji more razloga i stvari zasto se neko odrekne ili ne odrekne svog dijela imovine u korist roditelja (ili brata/sestre), i to se nikako ne moze gledati na jedan nacin i linearno.
Ja, recimo, znam za slucajeve u kojima se preostali roditelj odrekao dijela umrlog supruznika u korist djece, pa cak im odmah prepisao/la i svoj dio (poklon), a nakon par mjeseci ga/je djeca uredno "isporuce" u Dom. Znam cak i za slucaj gdje su djeca roditelja strpala na psihijatriju (majku, zdravu i pravu), a samo kako bi je se rijesili iz kuce i kako bi to prodali i rastalili se.

S druge strane, znam i za slucajeve u kojima je preostali roditelj vise na strani jednog djeteta, zbor nekih njemu znanih razloga, a to drugo dijete (kcer/sestra) je bilo da bog sacuva, duzna i bogu i narodu, a ni kuceta ni maceta iza sebe, i onda se drugo dijete (sin/brat) na ostavinskoj raspravi nije htjelo odreci svog dijela. Ali ne da bi napakostio ocu i sestri, nego da bi sacuvao ocu stan, jer su sanse da ga kcer nagovori da to prodaju, ili da ga zavali pod hipoteku pa da mu ga banka uzme, bile realne.

Itd.itd.
Dakle, ovo su toliko sarolike situacije i stvari, gdje bukvalno vazi ona "1000 ljudi, 1000 cudi", tako da naprosto ne postoji neki generalni model ponasanja u datoj situaciji.

Moj prijedlog svakome ko se nadje u situaciji da prihvata/odrice se dijela imovine umrlog roditelja jeste - uvijek prihvatite, tj. uzmmite i uknjizite taj svoj dio na sebe.
Apsolutno je nebitno ako vam to ne treba ni za sta i ako ste obezbijedjeni, jer - nikad ne znate sta nosi sutra. Ljudi se preko noci promijene, bilo sami od sebe, bilo pod uticajem trece osobe (najcesce popusi brat jer mu njegova zena sjedne za vrat, ali ima i obrnutih slucajeva), i onda se pokajete sto ste se odrekli toga u korist neke budale.

Uvijek uzmite ono sto vas sljeduje po pravu i zakonu, a kasnije s tim radite sta god hocete.
Last edited by Dozer on 01/10/2019 10:13, edited 1 time in total.
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#19 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by she+ »

Pravnici, ili ko je vec upuceniji u problematiku, pitanjce:

Ako je imovina stecena u braku ali na papirima 1/1 preminulog, da li druga strana ima pravo traziti da se to dijeli najprije 50:50 a onda ova druga polovica na nju i djecu? I ako da, koliko je tesko dokazati da se radi o bracnoj stecevini?
Last edited by she+ on 01/10/2019 10:19, edited 1 time in total.
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#20 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by she+ »

I znam da je milion mogucih situacija ali vecina ce nas se naci u ovoj situaciji, sto kao dijete, sto kao roditelj, pa me eto interesuje sta bar mislite da biste napravili.
User avatar
Dozer
Posts: 28378
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#21 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Dozer »

Nisam pravnik, ali znam odgovor.

Ne, druga strana nema pravo traziti podjelu 50:50% jer to automatski ide na ravnomjerne dijelove izmedju preostalog supruznika i djece.
Ali, ovdje postoje i drugi faktori - da li su djeca vasa zajednicka, ili su samo od preminule/og?

Bracnu stecevinu nije problem dokazati - ako postoji vjencani list i kupoprodajni ugovor imovine. Datumi na njima su dovoljni za to, pri cemu vjencani list mora biti stariji.
Ali, tu se mogu voditi teske bitke ako djeca nisu vasa zajednicka, nego su od preminulog. Oni mogu pokrenuti parnicu u kojoj ce se dokazivati ko je zaista platio stan - preminuli sam, ili zajedno s drugim supruznikom, ili su i djeca ucestvovala, itd..

Ukoliko zivi supruznik ne moze dokazati da je ucestvovao/la u kupovini imovine (krediti, bankovni transferi, itd.), kao i ukoliko je u braku bio krace od dvije godine - mislim da nema nikakvih prava na tu imovinu i da ce sud presuditi u korist djece.
Last edited by Dozer on 01/10/2019 10:35, edited 1 time in total.
User avatar
teuta06
Posts: 1596
Joined: 28/03/2018 11:14

#22 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by teuta06 »

ja prvi put čujem situaciju da se djeca odriču u korist roditelja da se "lakše obavi ostavinska"...

dobro ja znam još zastarijeli onaj fazon, da se zenska djeca odriču u korist muške braće

tako su se sestre mog oca odrekle nasljedstva u njegovu korist, dok je baka i otac obiteljsku kucu podijelili 1/2.. iako su do smrti bili u dobrim odnosima, moj otac je zahtjevao da barem kuca bude 1/2... da se ne bi nesto posvađali, pa baka ostane bez igdje ista
User avatar
Dozer
Posts: 28378
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#23 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Dozer »

To za "laksu ostavinsku" su oblehe i glupost. Ostavinska ide kako ide bez obzira koliko je ucesnika u podjeli. Svako ce na kraju dobiti svoj papir, tj. Rjesenje, i na osnovu toga bez problema uknjiziti taj dio imovine na svoje ime u ZK.

Kako rekoh, najbolje je da svako uzme svoje, a ko ce to koristiti stvar je medjusobnog dogovora.
Ali, posto se nikad ne zna sta nosi sutra, ko ce se i kako ponasati u nekom momentu, i da onome koji je sve prepisao nekome iz ljubavi ili povjerenja to ne bi palo na glavu u nekom momentu, najbolje je zadrzati svoj dio.

Evo primjer....
Recimo, bracni par s dvoje odrasle djece, imaju kucu ili stan (imovina) koja je, recimo, 1/1 na oca. Jedno dijete zivi s njima, dok je drugo ozenjeno/udato i ne zivi s njima nego ima svoju imovinu, koja je npr. 1/2 sa supruznikom.
Sutra umre otac. Ta imovina se po automatizmu dijeli na po 33,3% na majku i dvoje djece. Recimo da se oboje djece odreknu svog dijela u korist majke, to je OK jer ce se po smrti majke onda to dijeliti 50:50 na djecu.
ALI! Sta ako se majka preuda i bude u tom novom braku duze od dvije godine? Tada i taj novi muz, fakticki stranac, upada u semu podjele sa 33,3%. Posteno? Ne bih se slozio...
Sta ako taj novi muz nagovori majku da to prodaju i da se sele negdje drugo? Sta ako je smunta da mu pokloni pola, ili cak sve (ima i ovakvih slucajeva, vjerovali ili ne)? Radi ovoga je dobro da djeca imaju svoje dijelove jer se time onemogucava bilo kakva manipulacija bilo koga.

Ili, druga varijanta istog slucaja, da se ono dijete koje ne zivi s njima odrekne svog dijela u korist majke, a ono koje zivi uzme svojih 33,3%. Tada bi majka imala 66.6%, i po njenoj smrti bi se samo to dijelilo na oboje djece, pa bi onda jedno dijete imalo 66,6%, a drugo 33,3%. Posteno? Jeste gledano pravno, ali nije bas gledajuci s moralne strane, jer zasto bi jedno dijete bilo zakinuto u korist drugog? Isto je i ako bi se desilo suprotno, tj. da ono dijete koje nije zivjelo s roditeljima uzme svoj dio, a ono drugo se odrekne u korist majke.

Dalje mozete sami praviti varijante, ali ni u jednoj nista nije postenije nego da svako "uzme" svoj dio.
Vjerovali ili ne, ima cak i slucajeva gdje svako uzme svoj dio, pa onda jedni druge ucjenju da im se placaju kirije i sl.. Raznih budala ima na sve strane, i s tim uvijek treba racunati. Svacija zivotna situacija se moze promijeniti bukvalno preko noci, a s njom i odnos prema svemu drugom u zivotu, pa tako i prema bratu/sestri i nekoj zajednickoj imovini.

Jedna od najboljih varijanti kada 1 zivi roditelj zeli sve prepisati djeci, ili se odreci svog dijela u korist djece, jeste - da PRIJE TOGA napravi ugovor s djecom o dozivotnom koristenju te imovine. Koliko god ovo izgledalo glupo, surovo, besmisleno ili sta god, na ovaj nacin roditelj sebe stiti od budalastina djece. Bilo da su to licne budalastine, bilo da su nametnute od strane zetova ili snaha.
Vecina djece nikad ne bi roditelja istjerali iz njegove imovine koju im je prepisao, ali.. Svi znamo kako to zna ici sa snahama, zetovima, zaovama, itd.
Last edited by Dozer on 01/10/2019 11:08, edited 1 time in total.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#24 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by SaraFina »

mali jomu wrote:
wewa wrote: to nije tacno.

a moja mama i njen brat i sestra su se svojevremeno odrekli svojih dijelova nasljedstva u korist svoje majke kad im je otac preselio.
lakse bude provesti ostavinsku i sve ostalo sto slijedi...

ako si tako to skontala.... (radi lakse provedbe...bili cega) nije

majka ko majka... da je htjela mogla je sve to uzet i dati nekom drugom, osim ako je otac u toku zivota zajedno snjom sve to za djecu rapodijelio, a otac ko otac... normalno da razmislja o djeci isto kao i majka

Ja mislim da sam razumjela wewu. Jer nakon očeve smrti majka bi dobila 50% od imovine, a djeca bi s majkom morala provesti ostavinsku raspravu za preostalih 50%. I ta polovina bi se podijelila onda na djecu i suprugu. (Majku)
Ovako djeca su se odrekla imovine u korist majke, bez djelidbe nakon očeve smrti i pojednostavila postupak.
Nakon smrti majke, tek će provesti ostavinsku raspravu i sve podijeliti. Ili se čak predhodno dogovoriti o podjeli.

A ovo majka može nekom pokloniti, otac također nije uzeto ni u razmatranje u wewinom slučaju. Tu su odnosi
U porodici kristalno jasni bili.
User avatar
Dozer
Posts: 28378
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#25 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Dozer »

SaraFina wrote: Ja mislim da sam razumjela wewu. Jer nakon očeve smrti majka bi dobila 50% od imovine, a djeca bi s majkom morala provesti ostavinsku raspravu za preostalih 50%. I ta polovina bi se podijelila onda na djecu i suprugu. (Majku)
Ovako djeca su se odrekla imovine u korist majke, bez djelidbe nakon očeve smrti i pojednostavila postupak.
Nakon smrti majke, tek će provesti ostavinsku raspravu i sve podijeliti. Ili se čak predhodno dogovoriti o podjeli.

A ovo majka može nekom pokloniti, otac također nije uzeto ni u razmatranje u wewinom slučaju. Tu su odnosi
U porodici kristalno jasni bili.
Nema 5 ostavinskih nakon smrti jednog roditelja, nego samo jedna. Na njoj vas pitaju hocete li uzeti svoj dio ili se odreci u korist nekoga drugog, i to je to. Kako se izjasnite, tako se dalje pise, i gotovo.
Logicno, sve zavisi od inicijalnog stanja, tj. kakav je tip vlasnistva bio, 1/1, 1/2, itd.
Post Reply