Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#26 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by Ramzess Veliki »

Da ne bude da ih ružim, poštovanje Prvoj četi, specijalna je odradila velikog posla, stvarno su bili elita. Ali bili smo i mi iako nismo imali lijepe uniforme.
Niko ne spominje Kozake, Akrepe, Gadafijeve ... svaka brigada je imala svoje elitne jedinice, diverzantske vodove, ID jedinice ... njih malo ko spomene.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#27 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by Ramzess Veliki »

Repetitor wrote: Jbg Ramzes,ovo sad sve sto ti napisa,de malo ohani...ohani tako ti zivota,nekad pises fine postove,nekad kontam pricas im bajke.Pogotovo u ovom slucaju,o kojem znam toliko puno,da kada pročitam sve drugo osim istine,izbaci me iz takta odmah,i to uglavnom od ljudi koji nisu ni bili dole,i vode se pricom ''rekla-kazala''.

Prvo kucu koju spominjes,nikada i ama bas NIKADA nije imala PAM.Nije cak imala ''stacioniran'' fiksni mitraljez bilo koji model, ako tako mogu da se izrazim,nego ponekad ga donesu pa iz potkrovlja ošinu koji rafal.
Drugo,nikakav AMAN-ZAMAN MTS Lasta nije trazila,nego ljudi jednostavno trazili da im se obezbjede lanč paketi,da ako bi u slučaju zauzimanja bilo čega,imali šta jesti,jer su četnici nakon gubljenja teritorije znali granatirati danima i danima,te dotur hrane je bio otežan kao što svi znamo.
Treće kad spominješ nabrojane,evo ja ih javno pozivam da ograde sve ono što su oslobodili.Zaista si ovim postom srozao svoj ugled kod mene.Da si bilo koga drugog prozvao,nego baš one, koji akcije očima svojim nisu vidjeli.Gledali samo gdje se ima šta pohapati.
A zatim sve ostalo što si napisao...jarane moram da te pitam nešto,ali onako iskreno,i možeš i na PP da mi odgovoriš: da ti to slučajno nisi sanjao?
Mogu li datumi dešavanja sa imenima učesnika? Slobodno na PP.Možda je moguće da sam ja sve to prespavao pa ne znam da se desilo išta od toga :zzzz:
Stvarno...nema smisla iznositi tako nešto u javnost,gdje se spominju ozbiljne teme.

Zaista ...budimo bar pošteni pa ne pričajmo bajke,i to kad znaš da će te pročitati ljudi koji svaku situaciju dole izdešavanu znaju u malom prstu :shock:
Odgovorio ti na PP. Ja sanjao? :D Sad kad znaš ko sam molim da ispraviš ovo što si napisao. Istina za ovu trojku, došli su jedan dan u našu jedinicu i isti dan smo ih izbacili jer su pobjegli sa našim golfom u grad, naroljali se i nisu htjeli stati vojnoj policiji koji su zatim na ludake otvorili vatru i izbušili nam golfa. Srećom Bog budale čuva pa im nije bilo ništa. Ali su bili u spomenutoj akciji. I ti malo spusti loptu, bilo je akcija za koje nisi mogao znati kao što ni ja nisam znao za mnoge.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#28 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by Ramzess Veliki »

AR15 wrote:
sert43wt wrote:šta su ovi oslobodili apsolutno ništa, sem što su ubili svakog srbina i hrvata koji je bio u lastama po naređenju alije izetbegovića pa onda slagali da su ko biva poginuli, poserem vam se na laste topovsko meso :lol: :lol: :lol:
I ti si se registrovao samo da to kažeš?Jadno da ne može biti jadnije.
I lično znam nekoliko pravoslavaca i katolika koji su preživili rat, a bili su u toj jedinici prema tome,ne rise.

:bih:
Dobro mu kažeš ... naša jedinica je imala pola pravoslavaca i katolika, pola muslimana, znači prema procentualnom učešću na zadnjem popisu.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#29 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by Repetitor »

Ramzes
hajde pokusat cu da krenem redom.
Rahmetli FP je poginuo onako kako je PM72 opisao ovdje.Znaci to je informacija koju sam dobio od vise ljudi koji su bili dole,koji su kasnije izvukli njihova tijela itd,itd. Zanimao sam se za taj slucaj zbog toga sto smo bili haman pa nerazdvojni jarani.Moguće je da su svi oni pogriješili,a da samo ti pišeš istinu.Moguće ali čisto sumnjam.

Sto spominjes neke ''zvucne'' nazive jedinica,mislim sta da ti kazem za sve to? Hoćemo li spomenuti i Šklapovce? Eto hoćemo.A znaš šta su uradili za cijelo vrijeme rata? Maltretirali Srbe po Dobrinji,i pijančili.Možda bi se mogla dvojica-trojica izuzeti od toga,ali govorim za većinu.Vjerovatno ti je poznato da su kasnije,odmah nakon zavrsetka rata neki od njihovih zvučnih imena bili privodjeni u prostorije policijskih tadašnjih agencija i neki čak isprebijani da ih majka nije mogla prepoznati? Jel ti to poznato?

Onu trojicu šupaka,koju si spomenuo,pa ne znam jel vrijedi trošiti vrijeme i tipkajući po tastaturi spominjati ih? Pa za tog Mašija svi u Dobrinji kažu da je šupak bio i ostao,da ne može biti veći.Valjda ti je jasno i zasto? Mislim da sad ne mjesam politiku sa ovim temama.

Pitao sam te za datume tih desavanja,i čini mi se da sam ostao uskraćen za tu info.A znaš zasto te to pitam? Zato sto sa druge strane tastature imas sagovornika koji je do poslije rata,cijeli svoj zivot proveo na tim prostorima,i koji je pokusao i bio jedan od organizatora otpora tog dijela ratista,znaci kada su mnogi jos isli pred parlament i pjevali pjesmice,nas par je radilo na organizovanju,jer smo znali sta se sprema.
Tokom rata sam vidio cemu sve to vodi,i sta se sprema,i nakon ranjavanja i zavrsetka rata otisao sam preko grane čista obraza. I ove godine ako Bog da planiram dole da dodjem na sedmicu-dvije,da obidjem koga stignem i to je to.

Ljudi koji su prvi pruzili otpor,danas se nigdje ne spominju ,niti kao prezivjeli niti kao poginuli.(govorim za Aerodromsko naselje) Neki drugi u svemu tome su ugrabili priliku i okitili se stanovima,poslovnim prostorima,zlatnim ljiljanima itd itd.

Jos jedna jako bitna stvar.U SVAKOJ i AMA BAS SVAKOJ akciji koja je radjena u Aerodromskom sam bio.Tako da cisto sumnjam da mi je nesto promaklo.
Bio sam tu i kad se planirala deblokada ,počev da mi napadamo Aerodromsko,pa preko Ilidze i dokle se stigne.Bio sam tu i kad je trebalo streljati onoga šupka Alihodžu,ali njegovom srećom neki me drugi odgovoriše od toga,a sekunda je falila da mu rafal saspem u glavu.

Pricali smo ranije preko PP i one stvari sto sam ti onda spomenuo,slobodno provjeri sa svojim ondasnjim komandirom,da li odgovaraju istini :)
Uz svo duzno postovanje prema tebi,nema potrebe da mi navodis ono preko PP. Mislim,mnogi su dole dolazili i nazivali svoje jedinice kojekakvim imenima,a brze su odlazili odozdo nego sto su dosli.

Dakle na onome dijelu ratista,nije realno da se ospori ucinak niti Vikicevih,niti Laste a niti Delte. :)

Ziv ti meni bio sto godina...
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#30 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by PM72 »

Ramzese i Repetitor,

Zamolio bih Vas,kao svoje saborce,da se ne prepucavate i da ne date razloga dušmanima da se naslađuju našim prepirkama.Pobrišite zadnje postove pa idemo na temu. :thumbup:

Woody,

Mislim da je tačna lokacija na kojoj su stradali onaj pravac prije Delminijuma.Koliko se sjećam (a nisam još puk'o) ,bili su u crvenom golfu dvojci a ne u kediju jer sam ja vidio tog golfa u Barama.Ne smijem se zakleti ali sam sasvim siguran da je tako bilo; taj dan je bio totalni haos i vidio sam desetine auta kojima bježe/dolaze jukini,policija,Lasta.Sjećam se onih šatro pancira koji su napravljeni od poklopaca šahta i ušiveni u platno blesave boje.Toga sam viđao po jarku kao i nekoliko PAP-ovki,RB-ova bez mina,RAP-ova itd.

Pitanje koje si mi postavio je logično,zoljom zaista ne možeš gađati auto ili tenki u punoj brzini.Trebaš ih ispucati nekoliko desetina da bi dobio osjećaj kad ćeš pritisnuti onaj "pipak" za okidanje.Mišljenja sam da je taj pogodak bio slučajan a ispucano je na stotine zolja,RB-ova i osa (naravno,sa četničke strane).Na dijelu ceste na kojoj su stradali postoji bar 300 metara pravca a iskusan strelac sa zoljom ili osom može ostvariti pogodak jer meta nije išla ukoso nego pravo prema strelcu.Na tom potezu tada nije bilo ni 10 % sadašnjih kuća,bilo je livada oko kuća,čistine itd.Dakle,mogao ih je neko gađati i iza kakve kuće.

Uglavnom,njih više nema a bili su strašno dobri momci i ljudi,kažu da je rahmetli Ferid imao i previše hrabrosti i smjelosti. :bih:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#31 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by Ramzess Veliki »

Vidi, ja datume nikako ne pamtim. Koji ću ih vrag pamtiti kad sam bio ubijeđen da ću popiti kuglu u glavu. Da poslije mogu nekome da vazim u kafani praveći se važan? :D
Ne znam ko je FP, nisam čitao. U akciji koju sam opisao nije niko poginuo, već sam napisao. Jasno da je urađena na naše zadovoljstvo, a ne na naredbu. Da smo mi čekali naredbe ... :lol: :lol: :lol:
Ili recimo one kuće kod aerodroma ... pa skrhali su nas naši minobacači jer komanda bajna nije znala da smo već dva dana ranije preuzeli agresorske položaje. Ono gdje je kafa bila.
Znaš li da smo sa kokardama hodali po njihovoj teritoriji? :D Ma ne znaš. Pitaj moga komandira ako meni ne vjeruješ. :lol: :lol: :lol:
Ovo nije tema da se ti ili ja dokazujemo.
Ja sam se dokazao. :D I dao sam ti svoje ime. Ti meni nisi. Ako ne znaš ko sam ... :D ...
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#32 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by Woody »

Dobri moj i pošteni @PM72, a kad se samo sjetim koliko smo se nas dvojica svađali na ovom forumu... I opet ćemo, neboj se :thumbup:

Tvoja se komplet' priča poklapa sa onom koju sam ja čuo. Osim detalja da je Zoki vozio VW Caddy (k'o da je to nešta bitno :-) ) Znači: Delminijum, pravac ispred - dobro ga se sjećam jeb'o on svoju majku, rasulo u Doglodima, Lasta pozvana da vadi govna iz kanala (k'o i uvijek), Zoki za volanom, pun gas, Ferid do njega i - TRAAAASSSS, pogodak "u sridu" :(

Ostale "začine" neću ovdje dodavati, jer k'o što ti reče, njih više nema i to ih nema svojim materama, očevima, braći, sestrama i djeci, a onim šupcima iz mog' zadnjeg posta zbog ove dvojice nije zaigralo ni desno mudo zbog toga, i zato ponavljam: GONI IH U PIZDU MATERINU
User avatar
samaran
Posts: 116
Joined: 20/01/2011 08:18

#33 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by samaran »

.
Last edited by samaran on 13/05/2014 00:15, edited 1 time in total.
helpdesk071
Posts: 7
Joined: 09/07/2013 14:40

#34 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by helpdesk071 »

Morao sam se prijaviti istine radi, ovo je moj prvi post.
Ferid i Zoka su poginuli na dijelu puta od raskrsnice u Barama prema Otesu. Nisu znali da su četnici već izašli na taj put. Opet, četnike su mogli vidjeti i neko će postaviti pitanje zašto su onda nastavili prema njima? Pa četnici su navlačili narandžaste 'pancire' koje su naši kriminalci bacali sa sebe kako bi mogli lakše bježati sa telećim butovima koje su pokrali sa farme koja je u blizini raskrsnice. Onaj ko je bio dole zna čiji su bili narandžasti prsluci.Tako su Ferid i Zoka nastavili misleći da prolaze kroz položaje naših boraca. Pogođeni su zoljom ili zoljama iz neposredne blizine. Dio našeg štaba sa doktorom (Babić) je bio na toj lokaciji i krenuli su vjerovatno prema njemu.
Nikad neću zaboravit momka koji sam pokušava bestrzajni top skloniti sa raskrsnice u Barama dok oko njega gori. Moja ekipa je među zadnjima napustila tu lokaciju jer nije više bilo smisla čuvati gaz rijeci prema Rajlovcu. Četnici su već derali snajperima sa Delminijuma i jedva smo se dovukli do Kožare.
Da, rahmetli Ferid je bio nevjerovatno hrabar. Na jednoj intervenciji u gradu je lokalni kauboj prijetio da će baciti bombu, a Ferid ga je zagrlio i veli Bacaj letimo zajedno. Naravno nije bacio a lola je dobio fine batine :) .
Druga istina koju mnogi neznaju jeste da je pripadnik Laste bio i sin Munira Alibabića Munje. On je tada bio načelnik CSB Sarajevo. Dijete je moglo biti vani ili u nekoj šminkerskoj brigadi, ali stari nije dao-da mu neko nebi imao šta reći. Sin mu je teško ranjen pred bazom ( sadašnja Bošnjačka gimnazija).
Bilo je mnogo akcija, spominju se ove pred kraj rata ali recimo juni ili juli 92 kada smo zaustavljali tenkove na Debelom brdu, Menjak također 92 (četnici se do tata kretali slobodno po TASu), Špicasta stijena...
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#35 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by PM72 »

helpdesk071 wrote:Morao sam se prijaviti istine radi, ovo je moj prvi post.
Ferid i Zoka su poginuli na dijelu puta od raskrsnice u Barama prema Otesu. Nisu znali da su četnici već izašli na taj put. Opet, četnike su mogli vidjeti i neko će postaviti pitanje zašto su onda nastavili prema njima? Pa četnici su navlačili narandžaste 'pancire' koje su naši kriminalci bacali sa sebe kako bi mogli lakše bježati sa telećim butovima koje su pokrali sa farme koja je u blizini raskrsnice. Onaj ko je bio dole zna čiji su bili narandžasti prsluci.Tako su Ferid i Zoka nastavili misleći da prolaze kroz položaje naših boraca. Pogođeni su zoljom ili zoljama iz neposredne blizine. Dio našeg štaba sa doktorom (Babić) je bio na toj lokaciji i krenuli su vjerovatno prema njemu.
Nikad neću zaboravit momka koji sam pokušava bestrzajni top skloniti sa raskrsnice u Barama dok oko njega gori. Moja ekipa je među zadnjima napustila tu lokaciju jer nije više bilo smisla čuvati gaz rijeci prema Rajlovcu. Četnici su već derali snajperima sa Delminijuma i jedva smo se dovukli do Kožare.
Da, rahmetli Ferid je bio nevjerovatno hrabar. Na jednoj intervenciji u gradu je lokalni kauboj prijetio da će baciti bombu, a Ferid ga je zagrlio i veli Bacaj letimo zajedno. Naravno nije bacio a lola je dobio fine batine :) .
Druga istina koju mnogi neznaju jeste da je pripadnik Laste bio i sin Munira Alibabića Munje. On je tada bio načelnik CSB Sarajevo. Dijete je moglo biti vani ili u nekoj šminkerskoj brigadi, ali stari nije dao-da mu neko nebi imao šta reći. Sin mu je teško ranjen pred bazom ( sadašnja Bošnjačka gimnazija).
Bilo je mnogo akcija, spominju se ove pred kraj rata ali recimo juni ili juli 92 kada smo zaustavljali tenkove na Debelom brdu, Menjak također 92 (četnici se do tata kretali slobodno po TASu), Špicasta stijena...

Sve si u pravu sem za teleće butove,tamo je bila farma muznih krava a ne teladi.Mislim da sam među zadnjima koji se povukao iz Delminijuma jer je gorio a četnici prilaze tenkovima.Kad smo izašli iz njega-krovna konstrukcija je pala a ja sam mislio da se svijet srušio-kako je to sastavilo.Nakon toga su zarobljeni policajci iz SJB Novi Grad,lijevo od Delminijuma.Čitavo to vrijeme nisam vidio nikog ko nosi "teleće" butove jer se nije znalo gdje ti je glava a gdje guzica.Ljudi su odbacivali pancire,RB-ove,tandžare,rapove i bježali kanalom prema podvožnjaku.To da su četnici oblačili Jukine "pancire" je malo :lol: jer je to bilo nezgrapno za obući u normalnim prilikama a kamoli da jurišaš.Uostalom,svaki drugi četnik je imao pancir,vidio sam ih par u JNA pancirima (onim teškim sa šarama kao maskirna cerada) a jednog sam vidio u onom crnom panciru,sa jurišnim prslukom i pancirnim šljemom.Za nas su tada bili napucani kao SEAL.

Prije toga sam vidio Jozu Andžića kako stoji na sred ceste,automatska puška u ruci a zolja na ramenu.Ne saginje se a okolo dere.Psuje i prijeti nam što smo se zavukli u kanal i traži svoju ekipu.Vidio sam dosta hrabrih ljudi ali on je za mene vrh.
ja1977
Posts: 642
Joined: 10/06/2008 11:56

#36 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by ja1977 »

Jozo je definitvno :thumbup:

Poslije je Lasta presla na gradjevinski fakultet.
AR15
Posts: 48
Joined: 03/07/2013 18:46
Location: Sarajevo

#37 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by AR15 »

ja1977 wrote:Jozo je definitvno :thumbup:

Poslije je Lasta presla na gradjevinski fakultet.
Da,građevinski fakultet je i dosta puta bio pod artiljerijskim napadima.

Da li je istina da je u onoj velikoj zgradi na lijevo od građevinskog fakulteta,ispod bolnice (kad se gleda od pijace) bila baza nekih naših tenkova kasnije?
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#38 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by PM72 »

Teško jer za tenk treba više prostora a ispod te zgrade imaju samo neki limeni hangari u koji bi jedva kombi parkirali.Koliko sam čuo,tenk su ćuškali u tunel na Ciglanama.Prošao sam x puta kroz tunel a tenk nisam vidio.Doduše,postoje dvije tunelske cijevi .Sam izlazak iz tunela je rizičan jer su ga vidjeli sa Kromolja.
AR15
Posts: 48
Joined: 03/07/2013 18:46
Location: Sarajevo

#39 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by AR15 »

PM72 wrote:Teško jer za tenk treba više prostora a ispod te zgrade imaju samo neki limeni hangari u koji bi jedva kombi parkirali.Koliko sam čuo,tenk su ćuškali u tunel na Ciglanama.Prošao sam x puta kroz tunel a tenk nisam vidio.Doduše,postoje dvije tunelske cijevi .Sam izlazak iz tunela je rizičan jer su ga vidjeli sa Kromolja.
Znam na koje hangare ti misliš,i nisu to ti,nego odmah ispod ulice kod bolnice,kada se spuštaš niz stepenice iz pravca bolnice,pa odmah tu desno.Ogromna zgrada,rekoše mi da je prije bila tvornica betona ili tako nešto?
mikasa
Posts: 536
Joined: 15/12/2008 22:35

#40 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by mikasa »

AR15 wrote:
PM72 wrote:Teško jer za tenk treba više prostora a ispod te zgrade imaju samo neki limeni hangari u koji bi jedva kombi parkirali.Koliko sam čuo,tenk su ćuškali u tunel na Ciglanama.Prošao sam x puta kroz tunel a tenk nisam vidio.Doduše,postoje dvije tunelske cijevi .Sam izlazak iz tunela je rizičan jer su ga vidjeli sa Kromolja.
Znam na koje hangare ti misliš,i nisu to ti,nego odmah ispod ulice kod bolnice,kada se spuštaš niz stepenice iz pravca bolnice,pa odmah tu desno.Ogromna zgrada,rekoše mi da je prije bila tvornica betona ili tako nešto?
To je zgrada Instituta za hidrotehniku a druga je Intitut za geologiju... Tu je bila neka vojska ali sigurno nije bilo tenkova. Lasta je bila na prvom i drugom spratu Gradjevinskog fakulteta (zgrada paralelna sa strmom ulicom od bolnice prema pijaci Ciglane).

Hvala na temi, vraca me u daleku proslost...
mikasa
Posts: 536
Joined: 15/12/2008 22:35

#41 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by mikasa »

helpdesk071 wrote: Druga istina koju mnogi neznaju jeste da je pripadnik Laste bio i sin Munira Alibabića Munje. On je tada bio načelnik CSB Sarajevo. Dijete je moglo biti vani ili u nekoj šminkerskoj brigadi, ali stari nije dao-da mu neko nebi imao šta reći. Sin mu je teško ranjen pred bazom ( sadašnja Bošnjačka gimnazija).
To je momak za 10, zvali smo ga "mali A..." a nije bas mali
User avatar
JoeyTribbiani
Posts: 974
Joined: 28/09/2011 17:46
Location: Uvijek avangarda, nikad kopija

#42 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by JoeyTribbiani »

Negdje sam pročitao da je Lasta jedne prilike ušla do Metalke na Kovačićima i da su za kratko vrijeme napravili belaj četnicima. U toj akciji je poginuo jedan od Lastinih najspremnijih članova. Zna li neko nešto o tome ili sam pobrk'o?
helpdesk071
Posts: 7
Joined: 09/07/2013 14:40

#43 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by helpdesk071 »

PM72 wrote: Sve si u pravu sem za teleće butove,tamo je bila farma muznih krava a ne teladi.
Ja velike razlike u to doba :lol: .
Tenk je bio u tunelu na Ciglanama ali na izlazu prema Velešićima.
mikasa
Posts: 536
Joined: 15/12/2008 22:35

#44 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by mikasa »

JoeyTribbiani wrote:Negdje sam pročitao da je Lasta jedne prilike ušla do Metalke na Kovačićima i da su za kratko vrijeme napravili belaj četnicima. U toj akciji je poginuo jedan od Lastinih najspremnijih članova. Zna li neko nešto o tome ili sam pobrk'o?
Otprilike, prva zgrada do Vrbanje, mi smo je zvali Invest banka a sljedeca je metalka, danasnja zgrada gdje je prodavnica Luk... Nazalost, poginula su dvojica, rahmetli Zuti i pokojni Peko :( . Sa gornje strane OHR-a iz zgrade "kifle" usli u "crvenu" zgradu, zauzeli dva od pet haustora a zajedno sa Ljiljanima cuvali u smjenama dan-dan ...
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#45 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by PM72 »

u pravu si ,velike razlike u to doba :lol:

Sve krave iz te farme su stradale od granata.U danu koji obojca pominjemo,niko nije teglio butove.Nisi znao gdje ti je guzica a gdje glava još da prtiš meso a ne znaš hoćeš li živ doći do vatrogasnog.

Kad se sve smirilo nakon dan-dva,nas su opet vratili na Otes i to na liniju prema Osjeku.Nekakvi kukuruzi,livada...ništa se ne vidi.Pored nas prolazi lokalni HVO i tegle nešto u civarama.Pitaju nas "momci,hoćete li mesa" a nas dvojca,onako nezainteresovano pitamo "pošto je".Frontalni kokuzi,nemamo ni za paradajza od 5 DM.Kažu oni nama "za vas je džaba" :-) mi skočismo kao sprženi,daj ako je džaba...

Bila je to krava sa farme a oni su je dotukli iz puške pošto je bila ranjena u livadi i patila se.Iskomadali su meso, potrpali na civare i pravac kućama.Usput sreli nas na liniji a gledali su nas kao nužno zlo.Dali su nam dobar komad "krtine" a nama drago :kiss: Odnjeli smo dobar komad našima u bazu a oni nas još napadoše kako smo trebali uzeti još :-) (ko ne zna na orahu ne zna ni na tovaru).Dali smo mi meso nekoj ženi da nam ispeče,jedva smo iščekali da to bude gotovo -još nam stavila par krompira u tepsiju...ma hajde...naše radosti...

Uzmem komad pa žvači,žvači...ma kakvi.Ko unutrašnja guma od Poloneza.Niđe veze.Ja moje žalosti i tuge.Nisam mogao ni komad pojesti.Poslije su nam pričali kako smo to trebali prvo iskuhati pa zapeći...aha,još da nam je Džejmi Oliver došao praviti klopu...Čime da iskuham i na čemu? Uglavnom,kao popišani smo otišli po porciju kupusa iz vojničke menze na Otesu,gdje je bila ona picerija...a jesmo se i ponadali.
AR15
Posts: 48
Joined: 03/07/2013 18:46
Location: Sarajevo

#46 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by AR15 »

mikasa wrote:
AR15 wrote:
PM72 wrote:Teško jer za tenk treba više prostora a ispod te zgrade imaju samo neki limeni hangari u koji bi jedva kombi parkirali.Koliko sam čuo,tenk su ćuškali u tunel na Ciglanama.Prošao sam x puta kroz tunel a tenk nisam vidio.Doduše,postoje dvije tunelske cijevi .Sam izlazak iz tunela je rizičan jer su ga vidjeli sa Kromolja.
Znam na koje hangare ti misliš,i nisu to ti,nego odmah ispod ulice kod bolnice,kada se spuštaš niz stepenice iz pravca bolnice,pa odmah tu desno.Ogromna zgrada,rekoše mi da je prije bila tvornica betona ili tako nešto?
To je zgrada Instituta za hidrotehniku a druga je Intitut za geologiju... Tu je bila neka vojska ali sigurno nije bilo tenkova. Lasta je bila na prvom i drugom spratu Gradjevinskog fakulteta (zgrada paralelna sa strmom ulicom od bolnice prema pijaci Ciglane).

Hvala na temi, vraca me u daleku proslost...
E na to sam mislio ;)

Tu sam prije živio,u onoj velikoj zgradi naspram trolejbuske,tako da poznajem taj dio dobro.
helpdesk071
Posts: 7
Joined: 09/07/2013 14:40

#47 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by helpdesk071 »

@PM72 Joj sjećam se one picerije na Otesu, znam da nam je servirala neka djevojka. Viđao sam je poslije u miru radila nešto na Hayatu. A drug moj ja sam ti bio smješten u onoj ruševnoj kućici na samoj raskrsnici na putu prema otpadu. Ekipa u kojoj je dominirao Krezo :lol: sa svojim sijačem. Stoga sam se nagledao scena jer sam stalno špartao između otpada i kožare.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#48 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by PM72 »

Sjećaš li se velikog akvarijuma u toj piceriji? Dođeš da jedeš,bleneš u one ribice pa ti lijepo.Ne znaš ko je veći "som" :lol: Uglavnom,jedne prilike četalji iz Osjeka poslaše par granata,pravo pred tu piceriju.Otišao akvarijum u helać,ribe se praćakaju na suhom,stakla na sve strane,uzmi ćasu klope i razguli...

Mi smo bili smješteni u zgradi preko puta,ona od fasadne cigle.Da bi došao do linije morao si proći kroz šljivik u tranšejama do koljena tako da ga nismo ni koristili nego smo bili "hrabri" i hodali pored njih.Kad su nas počeli gađati,polijegali smo u njih a taman i jesu bili veličine mezara,samo da nas zatrpaju i prouče.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#49 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by Repetitor »

Ramzess Veliki wrote:Vidi, ja datume nikako ne pamtim. Koji ću ih vrag pamtiti kad sam bio ubijeđen da ću popiti kuglu u glavu. Da poslije mogu nekome da vazim u kafani praveći se važan? :D
Ne znam ko je FP, nisam čitao. U akciji koju sam opisao nije niko poginuo, već sam napisao. Jasno da je urađena na naše zadovoljstvo, a ne na naredbu. Da smo mi čekali naredbe ... :lol: :lol: :lol:
Ili recimo one kuće kod aerodroma ... pa skrhali su nas naši minobacači jer komanda bajna nije znala da smo već dva dana ranije preuzeli agresorske položaje. Ono gdje je kafa bila.
Znaš li da smo sa kokardama hodali po njihovoj teritoriji? :D Ma ne znaš. Pitaj moga komandira ako meni ne vjeruješ. :lol: :lol: :lol:
Ovo nije tema da se ti ili ja dokazujemo.
Ja sam se dokazao. :D I dao sam ti svoje ime. Ti meni nisi. Ako ne znaš ko sam ... :D ...
Nisam imao vremena od posla da ti repliciram na sve ovo...

Ja te opet pitam ama koja akcija?
Koje kuce kod aerodroma?
Koji nasi minobacaci?
Kada je UN preuzeo aerodrom,mi tada nismo imali minobacaca ni na slikama a kamoli u praksi.

A to sto pises da si sa kokardama hodao po njihovoj teritoriji,jesi...ali mozda 91-ve :D

I ne bih da trolamo ovu temu,neka moderator nase poruke prebaci tamo gdje im je mjesto
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#50 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by Nekako s proljeća »

helpdesk071 wrote:
PM72 wrote: Sve si u pravu sem za teleće butove,tamo je bila farma muznih krava a ne teladi.
Ja velike razlike u to doba :lol: .
Tenk je bio u tunelu na Ciglanama ali na izlazu prema Velešićima.
Image

A Sarajevo man rides his bicycle past two Bosnian T-55 tanks stationed in a tunnel near Sarajevo, on Saturday, Sept. 12, 1992. Warring factions in and around the besieged Bosnian capital of Sarajevo have until midnight Saturday night to put heavy military hardware under United Nations supervision. (AP Photo/Jerome Delay)

:?:
Image

A Croatian woman faces a row of Bosnian military policemen blocking her efforts to leave the besieged city of Sarajevo, Nov. 7, 1992. A group of 250 Croatians tries to escape Sarajevo but were turned back by Bosnian authorities. A Serb commander threatened to destroy Sarajevo unless city officials allow the departure of thousands of refugees, Bosnian officials said. Serbs denied the claims. (AP Photo/Laurent Rebours)
Post Reply