Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

AR15
Posts: 48
Joined: 03/07/2013 18:46
Location: Sarajevo

#1 Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by AR15 »

Evo da i ja šta napišem :D Pratim vas već duže vrijeme,i posebno mi je drago da ima forumaša kao PM72,Ramzes,Dozer,Sarajemen :thumbup:

Konkretno,zanima me sve o ovoj jedinici - slike,tekstovi...
plum
Posts: 87
Joined: 25/04/2013 21:58

#2 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by plum »

Bas sam neki dan procitao da ih je dosta nastradalo na Humu na Treskavici na samom kraju rata kad su ga cetnici povratili u svoje ruke,mislim negdje oko 10.10. 1995.otprilike tih dana kada je i stradao Zaim Imamovic.
User avatar
forum_selektor
Posts: 593
Joined: 15/11/2009 14:27
Location: Villa Ravijojla

#3 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by forum_selektor »

AR15 wrote:Evo da i ja šta napišem :D Pratim vas već duže vrijeme,i posebno mi je drago da ima forumaša kao PM72,Ramzes,Dozer,Sarajemen :thumbup:

Konkretno,zanima me sve o ovoj jedinici - slike,tekstovi...

Drage "Laste" imam jednu zelju!
Da li postoji mogucnost da vas 2-3 eventualno otpjeva zajedno refren pjesme "Vojnik srece"? Pjesma mi je urezana u sjecanje i bio bi to najveci poklon za moj predstojeci rodjendan. Naravno, one kape na glavama sa probusenim rupicama za oci i usta zbog vase anonimnosti.

Unaprijed hvala
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#4 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by Repetitor »

Ferid Pilav,Allah mu rahmetile,istinski prijatelj moje porodice...
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#5 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by PM72 »

Zahvaljujem se na ovoj temi.Nisam bio pripadnik te jedinice ali sam bio s njima u par navrata.Možda ću biti subjektivan ali mišljenja sam da su odradili posao jednak jedinici Bosna -možda čak i veći.Nepravedno su zapostavljeni i zaboravljeni i da nije gospodina Mire čiji je sin Saša poginuo kao pripadnik Laste-ne bi se znalo da su postojali.Momci su išli srcem,sa malo ili nimalo obuke.Zavaljivali su ih maksimalno,nema terena i područja na kojem nisu vadili kastenje iz vatre golim rukama.U ratu na liniji,stvarno sam bio sretan kad vidim "vikićevce",opremljene i obučene.Dolazili su u velikom stilu,uz galamu i dreku,pomalo nadobudni i ufurani ali sam znao da gdje oni dođu - linije ne padaju.Momci iz Laste su bili druga priča,dva WV kombija (oker i plavi ako se ne varam),u tišini,bez dreke i ufuranosti-išli u smjelo,hrabro i požrtvovano.Bar petnaestak momaka iz Laste su bili iz moje stanice policije pa mi je bilo drago kad ih vidim-kao rođenu braću.Popunjavani su iz stanica policije a bilo je i dosta dobrovoljaca.Moj komandir je našeg dobrog druga i kolegu prekomandovao u Lastu,valjda mu se nešto nije sviđao.Nas desetak je odmah otišlo do njega i tražilo da i nas prebaci u Lastu.Bili smo odlučni u namjeri da idemo svi zajedno pa ako treba i na mjesec ali samo da smo zajedno.Komandir nas je zbunjeno gledao,ko biva vidi budala javljaju se dobrovoljno u jedinicu u kojoj se svakodnevno gine.Ma nije problem komandire,samo potpiši i da se pozdravimo ko ljudi pa da idemo.Ostao je bez teksta,povukao je naredbu o prekomandi a mi opet zajedno. :thumbup: Danas,nakon svega mi je drago što komandir nije bio tvrdoglav pa nas "pustio niz vodu" jer ko zna koliko bi nas živih ostalo...

Repetitor,mislim da sam bio jedan od zadnjih koji je rahmetli Ferida vidio živog.Njega i Zoku,crveni golf...Doglodi...septembar 1992
Last edited by PM72 on 08/07/2013 12:39, edited 1 time in total.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#6 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by Woody »

@PM72,
Njega i Zoku,crveni golf...Doglodi...septembar 1992
Je li misliš na pok. Zorana Markovića? Baš me interesuje kako je taj momak poginuo, jer sam se naslušao razno-raznih verzija. Hvala :thumbup:

I, potpuno se slažem sa tobom, dok su Vikićevci "pokupili pilav", medijski isfurani do granica perverzije, momci iz "Laste" su "u tišini" odrađivali svoj posao, ali nažalost i ginuli. Čak sam negdje pročitao podatak da su bili jedinica sa najvećim postotkom gubitaka :sad:

Respect :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#7 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#8 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by Bancho »

AR15
Posts: 48
Joined: 03/07/2013 18:46
Location: Sarajevo

#9 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by AR15 »

Evo par slika i od mene,sa obilježavanja 20. godišnjice:

Image

Image

Image

Image
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#10 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by PM72 »

Woody wrote:@PM72,
Njega i Zoku,crveni golf...Doglodi...septembar 1992
Je li misliš na pok. Zorana Markovića? Baš me interesuje kako je taj momak poginuo, jer sam se naslušao razno-raznih verzija. Hvala :thumbup:

I, potpuno se slažem sa tobom, dok su Vikićevci "pokupili pilav", medijski isfurani do granica perverzije, momci iz "Laste" su "u tišini" odrađivali svoj posao, ali nažalost i ginuli. Čak sam negdje pročitao podatak da su bili jedinica sa najvećim postotkom gubitaka :sad:

Respect :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Ja sam ih vidio u crvenom golfu,išli su u ispomoć u Doglode kad su četnici složili kontru iz Butila.Pogođeni su zoljom ili osom.

Kad se sjetim Joze Andžića i njegovih momaka...jeza me uhvati.Nisu se ničega bojali.Jozo se nije ni saginjao prilikom granatiranja a ja pob'o nosom u kanalu,nesmijem da izvirim.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#11 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by Woody »

@PM72,

Hvala na odgovoru. I ja sam čuo isto, i izgleda da je to "zvanična" verzija. Ali, jebi ga, čuo sam i druge, doduše "nategnute" priče, pa sam zato i pitao. Pogotovo mi je "klimavo" ovo - IZ BUTILA. Nejse, bio je to zlatan momak :(

A, šta ovi smradovi predstavljaju u prvom saff-u (mislim na Pušinu i na "ovu dvojicu" desno od njega, a ni N. Halilbegović nije daleko od smrada, aferim im :?

Image
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#12 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by PM72 »

Woody,

Nema "zvanične" i "nezvanične" verzije.Kod nas je uvjek neka zavjera.Tako je bilo,imam svjedoke,čak i sa suprotne strane.Iz Butila je krenula kontra prema Doglodima jer su Srbi iz Dogloda tamo pobjegli to jutro.U Butilama je bila kasarna u kojoj su se skupili četnici sa Ilidže i Osjeka i odatle su krenuli sa oklopima na Doglode.To sam vidio svojim očima.

Prvi komadant Laste je bio Nedžad Lizde,to ti je ovaj brko,drugi s lijeva. :thumbup: Pušina je bio ministar MUP-a u vrijeme osnivanja Laste.Kemo Ademović je bio komadant Bosne :thumbup: a smrad do njega je sin pokojnog Alije kome ni rahmet neću da predam.N.Halilbegović nešto piskara,simpatičan je to čikica,uvijek se vrti oko izvora.Do Pušine je inspektor Avdo Panjeta a iza smrada B. je zadnji komadant Laste - Rus.Jedino smradu nije mjesto u prvom safu,ostali :bih: :thumbup:

P.S.Pušina je jedini ministar MUP-a kojeg sam vidio na liniji.Došao je pješke,sa pratiocem,donio nam cigara i priča s nama,proveo par sati.Bez pompe i medijske podrške u vidu Ševke Hodžića.Čak je i oružje nosio.Zbog toga :thumbup:
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#13 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by Woody »

@PM72,

Ma znam ja, bolan, sviHA nijh, ne moraš mi referisati :thumbup:

Svi su oni za mene SMRADOVI, sem Lizde, njemu RESPECT, ostali - marš u pizdu materinu
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#14 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by PM72 »

Po mom mišljenju - nisi u pravu ali helem neise.Nemoj mi zamjeriti ali ne kvari temu o jedinici koju još uvijek cijenim.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#15 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by Ramzess Veliki »

forum_selektor wrote:
AR15 wrote:Evo da i ja šta napišem :D Pratim vas već duže vrijeme,i posebno mi je drago da ima forumaša kao PM72,Ramzes,Dozer,Sarajemen :thumbup:

Konkretno,zanima me sve o ovoj jedinici - slike,tekstovi...

Drage "Laste" imam jednu zelju!
Da li postoji mogucnost da vas 2-3 eventualno otpjeva zajedno refren pjesme "Vojnik srece"? Pjesma mi je urezana u sjecanje i bio bi to najveci poklon za moj predstojeci rodjendan. Naravno, one kape na glavama sa probusenim rupicama za oci i usta zbog vase anonimnosti.

Unaprijed hvala
Ako misliš na momke koji su bili u spotu, kako sam čuo ... nisu doživjeli kraj rata. Tako sam čuo, ali ne mora biti istina. Vječni im rahmet ako je istina.
Laste su bili dobra, profesionalna jedinica. Nažalost nemam zajedničkih akcija sa njima, a toliko je toga bilo da većinu nisi mogao ni upratiti. Jednom prilikom su pozvani na Dobrinju da odrade jednu kuću u Aerodromskom, sa ukopanim PAM-om, težak zadatak ... zatražili su od Brigade toliko MTS-a da im se komanda zahvalila i odustali su od osvajanja tog bitnog uporišta.

Nama niko ništa nije rekao, a nakon nekoliko dana desio se krasan sunčan dan, milina, niko ne puca ni sa jedne strane, i tako mi se izvalili na suncu, uživamo, kad eto onih ludaka iz trećeg bataljona, Omer, Maši, Liston ... i tako sjedimo, sve nam lijepo, ali dosadno ... i tako mi iz te dosade uletimo u Aerodromsko naselje, napravimo dramu, prođemo do po' naselja, čini mi se Liston bi ranjen u butinu, Miro isto ... i vratimo se nazad. Mene tri granate našle između zgrada, iskidale mi uniformu, nema ko me nije pipao tražeći rane ... nisam bio ni ogreban. :thumbup: Jah, linijaši nisu smjeli da uđu da zaposjednu što smo oslobodili. Vjerovatno da su Laste dobile MTS da bi oni to bolje odradili. Mi smo to odradili sa ono malo što smo tog trenutka imali. :D
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#16 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by PM72 »

Laste i spot "vojnik sreće" ? Niđe veze...

Ramzese,

Meni je sasvim logično da ste bolje "odradili" akciju u svom naselju nego Lasta.Znali ste svaki kvadrat tog naselja.Šta si očekivao od momaka iz Laste koji nisu imali niti neke specijalne obuke niti opreme? Oni su se uhodavali u "vožnji" uz jako puno gubitaka.Nije to bila jedinica SEAL niti marinci nego momci kao ti i ja što su pušku uzeli iz čistog patriotizma.Ja sam na Otesu uzeo zolju jer je niko nije htio nositi a nisam je znao ni ispaliti.Vjerovao ili ne,čitao sam uputstvo kako se rasklapa i aktivira.I šta bi ti od mene očekivao? :fazlija:

Momci iz Laste su zavaljivani po čitavoj BiH,od Treskavice,Krajine,Mostara,Jevrejskog groblja,Otesa,Žuči,srednjoj Bosni...išli su hrabro,ginuli su i stradavali bez pompe i ordenja,bez muzičkih spotova i medija.Njihova artiljerija bili su trombloni a oklopnjak im je bio stari VW kombi.A imali su učinak veći nego neke jedinice poput Živiničkih osa ili Crnih labudova koji su imali svu podršku i logistiku.Ko četnika su takve jedinice imali i po desetak oklopnih transportera,tenkova i praga,poput Garde sa Ilidže,Mauzera ili Belih vukova.Ovi su imali samo srce i neraskidivo drugarstvo.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6744
Joined: 20/02/2013 14:14

#17 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by Cherry-Cherry »

Svaka čast za temu :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :-D :-D
O Lasti sve najbolje :thumbup: :thumbup: :thumbup: :bih: :bih: :-D :-D :-D :)

Ima li igdje snimak pjesme "Leti Lasta Sarajevom, od pobjede do pobjede" ? :-D

Jesu bili cijelo vrijeme zaviljivani i slali su ih gdje je bilo najgore, a zasluge su kupili drugi. :-?
AR15
Posts: 48
Joined: 03/07/2013 18:46
Location: Sarajevo

#18 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by AR15 »

Ramzess Veliki wrote:
forum_selektor wrote:
AR15 wrote:Evo da i ja šta napišem :D Pratim vas već duže vrijeme,i posebno mi je drago da ima forumaša kao PM72,Ramzes,Dozer,Sarajemen :thumbup:

Konkretno,zanima me sve o ovoj jedinici - slike,tekstovi...

Drage "Laste" imam jednu zelju!
Da li postoji mogucnost da vas 2-3 eventualno otpjeva zajedno refren pjesme "Vojnik srece"? Pjesma mi je urezana u sjecanje i bio bi to najveci poklon za moj predstojeci rodjendan. Naravno, one kape na glavama sa probusenim rupicama za oci i usta zbog vase anonimnosti.

Unaprijed hvala
Ako misliš na momke koji su bili u spotu, kako sam čuo ... nisu doživjeli kraj rata. Tako sam čuo, ali ne mora biti istina. Vječni im rahmet ako je istina.
Laste su bili dobra, profesionalna jedinica. Nažalost nemam zajedničkih akcija sa njima, a toliko je toga bilo da većinu nisi mogao ni upratiti. Jednom prilikom su pozvani na Dobrinju da odrade jednu kuću u Aerodromskom, sa ukopanim PAM-om, težak zadatak ... zatražili su od Brigade toliko MTS-a da im se komanda zahvalila i odustali su od osvajanja tog bitnog uporišta.

Nama niko ništa nije rekao, a nakon nekoliko dana desio se krasan sunčan dan, milina, niko ne puca ni sa jedne strane, i tako mi se izvalili na suncu, uživamo, kad eto onih ludaka iz trećeg bataljona, Omer, Maši, Liston ... i tako sjedimo, sve nam lijepo, ali dosadno ... i tako mi iz te dosade uletimo u Aerodromsko naselje, napravimo dramu, prođemo do po' naselja, čini mi se Liston bi ranjen u butinu, Miro isto ... i vratimo se nazad. Mene tri granate našle između zgrada, iskidale mi uniformu, nema ko me nije pipao tražeći rane ... nisam bio ni ogreban. :thumbup: Jah, linijaši nisu smjeli da uđu da zaposjednu što smo oslobodili. Vjerovatno da su Laste dobile MTS da bi oni to bolje odradili. Mi smo to odradili sa ono malo što smo tog trenutka imali. :D
Evo i tebe,Woody-ja i Repetitora sam zaboravio,također sve najbolje!

Uglavnom,mislim da su Vikićevci snimali spot za "Vojnik sreće" , jer prije par godina su gostovali u emisiji sa Senadom Hadžifejzovićem,i nije ih bilo puno,dosta ih je poginulo :/

Usput,bilo je tu dosta ljudi koji nisu iz Sarajeva (Visoko,naprimjer) i ne mogu se snaći tu kao žitelji tog područja,a i oprema im nije bila nešto specijalno.
PM72 wrote:Laste i spot "vojnik sreće" ? Niđe veze...

Ramzese,

Meni je sasvim logično da ste bolje "odradili" akciju u svom naselju nego Lasta.Znali ste svaki kvadrat tog naselja.Šta si očekivao od momaka iz Laste koji nisu imali niti neke specijalne obuke niti opreme? Oni su se uhodavali u "vožnji" uz jako puno gubitaka.Nije to bila jedinica SEAL niti marinci nego momci kao ti i ja što su pušku uzeli iz čistog patriotizma.Ja sam na Otesu uzeo zolju jer je niko nije htio nositi a nisam je znao ni ispaliti.Vjerovao ili ne,čitao sam uputstvo kako se rasklapa i aktivira.I šta bi ti od mene očekivao? :fazlija:

Momci iz Laste su zavaljivani po čitavoj BiH,od Treskavice,Krajine,Mostara,Jevrejskog groblja,Otesa,Žuči,srednjoj Bosni...išli su hrabro,ginuli su i stradavali bez pompe i ordenja,bez muzičkih spotova i medija.Njihova artiljerija bili su trombloni a oklopnjak im je bio stari VW kombi.A imali su učinak veći nego neke jedinice poput Živiničkih osa ili Crnih labudova koji su imali svu podršku i logistiku.Ko četnika su takve jedinice imali i po desetak oklopnih transportera,tenkova i praga,poput Garde sa Ilidže,Mauzera ili Belih vukova.Ovi su imali samo srce i neraskidivo drugarstvo.
I zaboravio si dodati onaj VW Golf 2,prebojen i sa zavarenim 50 cal. mitraljezom na gepek :D
Imao sam negdje video toga,ako nađem,podijeliti ću ;)
Cherry-Cherry wrote:Svaka čast za temu :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :-D :-D
O Lasti sve najbolje :thumbup: :thumbup: :thumbup: :bih: :bih: :-D :-D :-D :)

Ima li igdje snimak pjesme "Leti Lasta Sarajevom, od pobjede do pobjede" ? :-D

Jesu bili cijelo vrijeme zaviljivani i slali su ih gdje je bilo najgore, a zasluge su kupili drugi. :-?
Zahvaljujem,i ne znam ima li gdje.
Pozz! :bih:
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#19 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by Bancho »

Laste sa spotom “Vojnik srece” nemaju ama bas nikakve veze. U spotu se pojavljuju pripadnici specijalne jedinice MUP-a BiH “BOSNA” ili ti ga popularnije vikicevi specijalci. Sto se tice momaka iz spota, ako se ne varam, samo trojica nisu prezivjela Spico, Senad Fazlic i momak koji je sa dvogledom (za prvu dvojicu sam 100% siguran, ali za treceg nisam).
Ramzess Veliki wrote:Nama niko ništa nije rekao, a nakon nekoliko dana desio se krasan sunčan dan, milina, niko ne puca ni sa jedne strane, i tako mi se izvalili na suncu, uživamo, kad eto onih ludaka iz trećeg bataljona, Omer, Maši, Liston ... i tako sjedimo, sve nam lijepo, ali dosadno ... i tako mi iz te dosade uletimo u Aerodromsko naselje, napravimo dramu, prođemo do po' naselja, čini mi se Liston bi ranjen u butinu, Miro isto ... i vratimo se nazad. Mene tri granate našle između zgrada, iskidale mi uniformu, nema ko me nije pipao tražeći rane ... nisam bio ni ogreban. :thumbup: Jah, linijaši nisu smjeli da uđu da zaposjednu što smo oslobodili. Vjerovatno da su Laste dobile MTS da bi oni to bolje odradili. Mi smo to odradili sa ono malo što smo tog trenutka imali. :D
Otkad nisam cuo za ove likove :) saneri sa Dobrinje... Jel mislis na Omera koji je poginuo na Igmanu? Masi koliko znam ima neke veze sa sportskom dvoranom koja se nalazi pored Mercatora na Dobrinji. Liston je ozenio sestru od mog jarana sa kojim sam isao u osnovnu, a sta je poslije sa njim bilo veze nemam.

Malo sam otisao u off ali nema veze :-D
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#20 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by Repetitor »

Ramzess Veliki wrote:
forum_selektor wrote:
AR15 wrote:Evo da i ja šta napišem :D Pratim vas već duže vrijeme,i posebno mi je drago da ima forumaša kao PM72,Ramzes,Dozer,Sarajemen :thumbup:

Konkretno,zanima me sve o ovoj jedinici - slike,tekstovi...

Drage "Laste" imam jednu zelju!
Da li postoji mogucnost da vas 2-3 eventualno otpjeva zajedno refren pjesme "Vojnik srece"? Pjesma mi je urezana u sjecanje i bio bi to najveci poklon za moj predstojeci rodjendan. Naravno, one kape na glavama sa probusenim rupicama za oci i usta zbog vase anonimnosti.

Unaprijed hvala
Ako misliš na momke koji su bili u spotu, kako sam čuo ... nisu doživjeli kraj rata. Tako sam čuo, ali ne mora biti istina. Vječni im rahmet ako je istina.
Laste su bili dobra, profesionalna jedinica. Nažalost nemam zajedničkih akcija sa njima, a toliko je toga bilo da većinu nisi mogao ni upratiti. Jednom prilikom su pozvani na Dobrinju da odrade jednu kuću u Aerodromskom, sa ukopanim PAM-om, težak zadatak ... zatražili su od Brigade toliko MTS-a da im se komanda zahvalila i odustali su od osvajanja tog bitnog uporišta.

Nama niko ništa nije rekao, a nakon nekoliko dana desio se krasan sunčan dan, milina, niko ne puca ni sa jedne strane, i tako mi se izvalili na suncu, uživamo, kad eto onih ludaka iz trećeg bataljona, Omer, Maši, Liston ... i tako sjedimo, sve nam lijepo, ali dosadno ... i tako mi iz te dosade uletimo u Aerodromsko naselje, napravimo dramu, prođemo do po' naselja, čini mi se Liston bi ranjen u butinu, Miro isto ... i vratimo se nazad. Mene tri granate našle između zgrada, iskidale mi uniformu, nema ko me nije pipao tražeći rane ... nisam bio ni ogreban. :thumbup: Jah, linijaši nisu smjeli da uđu da zaposjednu što smo oslobodili. Vjerovatno da su Laste dobile MTS da bi oni to bolje odradili. Mi smo to odradili sa ono malo što smo tog trenutka imali. :D

Jbg Ramzes,ovo sad sve sto ti napisa,de malo ohani...ohani tako ti zivota,nekad pises fine postove,nekad kontam pricas im bajke.Pogotovo u ovom slucaju,o kojem znam toliko puno,da kada pročitam sve drugo osim istine,izbaci me iz takta odmah,i to uglavnom od ljudi koji nisu ni bili dole,i vode se pricom ''rekla-kazala''.

Prvo kucu koju spominjes,nikada i ama bas NIKADA nije imala PAM.Nije cak imala ''stacioniran'' fiksni mitraljez bilo koji model, ako tako mogu da se izrazim,nego ponekad ga donesu pa iz potkrovlja ošinu koji rafal.
Drugo,nikakav AMAN-ZAMAN MTS Lasta nije trazila,nego ljudi jednostavno trazili da im se obezbjede lanč paketi,da ako bi u slučaju zauzimanja bilo čega,imali šta jesti,jer su četnici nakon gubljenja teritorije znali granatirati danima i danima,te dotur hrane je bio otežan kao što svi znamo.
Treće kad spominješ nabrojane,evo ja ih javno pozivam da ograde sve ono što su oslobodili.Zaista si ovim postom srozao svoj ugled kod mene.Da si bilo koga drugog prozvao,nego baš one, koji akcije očima svojim nisu vidjeli.Gledali samo gdje se ima šta pohapati.
A zatim sve ostalo što si napisao...jarane moram da te pitam nešto,ali onako iskreno,i možeš i na PP da mi odgovoriš: da ti to slučajno nisi sanjao?
Mogu li datumi dešavanja sa imenima učesnika? Slobodno na PP.Možda je moguće da sam ja sve to prespavao pa ne znam da se desilo išta od toga :zzzz:
Stvarno...nema smisla iznositi tako nešto u javnost,gdje se spominju ozbiljne teme.

Zaista ...budimo bar pošteni pa ne pričajmo bajke,i to kad znaš da će te pročitati ljudi koji svaku situaciju dole izdešavanu znaju u malom prstu :shock:
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#21 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by PM72 »

Bancho wrote: Sto se tice momaka iz spota, ako se ne varam, samo trojica nisu prezivjela Spico, Senad Fazlic i momak koji je sa dvogledom (za prvu dvojicu sam 100% siguran, ali za treceg nisam).
Bancho,

M.M. Špico je živ da ne može življi biti. :bih: Radio je poslije rata kao vozač u jednoj ambasadi.A poginuo je Amir Đulić Špico.
Last edited by PM72 on 09/07/2013 07:35, edited 1 time in total.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#22 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by Woody »

Daje se na znanje - SVIMA:

Specijalna Jedinica Policije MUP-a RBiH (Vikićevci);
Odred Policije za Specijalne Namjene CSB-a Sarajevo (Laste)

I nemojte više ovo dvoje brkati, k'o Boga vas molim. Zbunićete ovu djecu :lol:

Za @PM72:
Po mom mišljenju - nisi u pravu ali helem neise.Nemoj mi zamjeriti ali ne kvari temu o jedinici koju još uvijek cijenim.
Po mom mišljenju - JESAM u pravu, ali nejse... Ne zamjeram ti :thumbup:

Neću kvariti temu. Peke!

A ja, zaboravih te pitati. Zoki je poginuo sa FP vozeći "VW Caddy" U PUNOJ BRZINI. Hajde, da mi ti ili ovi MTS stručnjaci sa Foruma pojasne kako je UOPŠTE moguće zoljom/osom pogoditi Caddy PRI PUNOJ brzini? I nemojte mi samo palamuditi o n'akvim preticanjima i kurcima-palcima. Eto, hvala
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#23 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by Bancho »

PM72 wrote:
Bancho wrote:
Bancho,

M.M. Špico je živ da ne može življi biti. :bih: Radio je poslije rata kao vozač u jednoj ambasadi.A poginuo je Amir Đulić Špico.
I mislio sam na Amira. Ako se ne varam, poginuo je na Dobrinji od granate.
Image
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#24 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by Ramzess Veliki »

AR15 wrote:
Uglavnom,mislim da su Vikićevci snimali spot za "Vojnik sreće" , jer prije par godina su gostovali u emisiji sa Senadom Hadžifejzovićem,i nije ih bilo puno,dosta ih je poginulo :/

Usput,bilo je tu dosta ljudi koji nisu iz Sarajeva (Visoko,naprimjer) i ne mogu se snaći tu kao žitelji tog područja,a i oprema im nije bila nešto specijalno.
E, to! Dobro si, bili su to Vikićevi. :thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#25 Re: Odred policije za specijalne namjene "Lasta"

Post by Ramzess Veliki »

PM72 wrote:Laste i spot "vojnik sreće" ? Niđe veze...

Ramzese,

Meni je sasvim logično da ste bolje "odradili" akciju u svom naselju nego Lasta.Znali ste svaki kvadrat tog naselja.Šta si očekivao od momaka iz Laste koji nisu imali niti neke specijalne obuke niti opreme? Oni su se uhodavali u "vožnji" uz jako puno gubitaka.Nije to bila jedinica SEAL niti marinci nego momci kao ti i ja što su pušku uzeli iz čistog patriotizma.Ja sam na Otesu uzeo zolju jer je niko nije htio nositi a nisam je znao ni ispaliti.Vjerovao ili ne,čitao sam uputstvo kako se rasklapa i aktivira.I šta bi ti od mene očekivao? :fazlija:

Momci iz Laste su zavaljivani po čitavoj BiH,od Treskavice,Krajine,Mostara,Jevrejskog groblja,Otesa,Žuči,srednjoj Bosni...išli su hrabro,ginuli su i stradavali bez pompe i ordenja,bez muzičkih spotova i medija.Njihova artiljerija bili su trombloni a oklopnjak im je bio stari VW kombi.A imali su učinak veći nego neke jedinice poput Živiničkih osa ili Crnih labudova koji su imali svu podršku i logistiku.Ko četnika su takve jedinice imali i po desetak oklopnih transportera,tenkova i praga,poput Garde sa Ilidže,Mauzera ili Belih vukova.Ovi su imali samo srce i neraskidivo drugarstvo.
Rekoh da sa njima nisam radio, i da ih ne mogu komentarisati. Ali da ne bude samo Laste, Vikićevi, Delte, Zukini, Mambe ... ne zaboravite na jedinice koje nisu imale opreme, šminkerske uniforme, a derali su bolje i od ovih jedinica u farmericama i sa šakom metaka u džepu. Sjećam se kad su Vikićevi došli na Dobrinju, sa svom onom opremom, motorolama ... paradirali po Dobrinji sa punim džepovima cigareta i samo skakali sa cure na curu, i nama se kurčili. Dok im jednim nismo umalo pobili jednu nakurčenu grupu. Tad su ispuhali sa svojim glumatanjem, a Kemo je javno priznao da na Dobrinji nisu uradili ništa osim što su dali moralnu podršku. Samo sam jednom sa njima radio, i to smo tražili od njih podršku sa PKT-om, a oni ga nisu ni učvrstili kako treba pa kad je počela vatra pobili su jato patki koje su se selile na jug visoko na nebu ... ma zrno nisu poslali gdje je trebalo.
Post Reply