Odobrava li gradj. fakultet nove gradj. proizvode u bh?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Honda NSX

#1 Odobrava li gradj. fakultet nove gradj. proizvode u bh?

Post by Honda NSX » 22/03/2012 09:58

Izvinjavam se za ovako frljav naziv. Ali zanima me sljedeće:

Da li građevinski fakultet odobrava nove građevinske proizvode za upotrebu na bh tržištu.

Konkretno, zanimaju me cijevi. Radi se o novoj tehnologiji cijevi koja još nije u upotrebi kod nas a ima dosta široku primjenu. Cijevi se već koriste u Turskoj, dijelovima Evrope i većem dijelu Azije, ali ne i kod nas. Kakvo odobrenje i od koga je potrebno da se cijevi mogu regularnno uvoziti i koristiti u građevini u BiH (npr. autoputevi, kanalizacioni odvodi, hidroelektrane itd.)....

Pretpostavljam da takve i slične dozvole bi trebo izdavati graš fakultet. Ali možda sam potpuno pogriješio. Bilo kakve info ili pomoć ili usmjerenja su od velike pomoći. Unaprijed hvala.
Last edited by Honda NSX on 22/03/2012 11:30, edited 1 time in total.

Honda NSX

#2 Re: Odobrava li građ. fakultet nove građ. proizvode u bh?

Post by Honda NSX » 22/03/2012 11:22

Hellloooouu? niko ništa? zar tolku nebulozu pitam?

harisaga

#3 Re: Odobrava li građ. fakultet nove građ. proizvode u bh?

Post by harisaga » 22/03/2012 11:27

Za pocetak pokusaj staviti umjesto đ dj ili nesto smisleno jer se pojavljuju upitnici umjesto đ i onda tema ni na sta ne lici kada je vidimo sa glavne stranice sa-x.coma.poz

Honda NSX

#4 Re: Odobrava li građ. fakultet nove građ. proizvode u bh?

Post by Honda NSX » 22/03/2012 11:32

harisaga wrote:Za pocetak pokusaj staviti umjesto đ dj ili nesto smisleno jer se pojavljuju upitnici umjesto đ i onda tema ni na sta ne lici kada je vidimo sa glavne stranice sa-x.coma.poz
Evo ga primijenjeno đ u dj. kao što je predloženo. Siguran sam da je to bio ključni nedostatak svega i da će sada krenuti luda bujica odgovora na moja pitanja. Jedva čekam...

:roll: :roll: :roll:

kurty
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

#5 Re: Odobrava li gradj. fakultet nove gradj. proizvode u bh?

Post by kurty » 22/03/2012 11:45

odes na institut za konstrukcije i pitas

Toto

#6 Re: Odobrava li gradj. fakultet nove gradj. proizvode u bh?

Post by Toto » 22/03/2012 12:26

ja bih ti jaranski dohaberio da nije isto imati stand na buvljaku i trgovat u industriji, jes da je dobra para al se glupost skupo placa
jes ti ikad cuo za ikakav ISO

detroit-mercy
Been thanked: 54 times

#7 Re: Odobrava li građ. fakultet nove građ. proizvode u bh?

Post by detroit-mercy » 22/03/2012 14:00

Honda NSX wrote:Hellloooouu? niko ništa? zar tolku nebulozu pitam?
Ma nije nebuloza :mrgreen: ali dzabe pitas kad odgovor i onako svi znaju :skoljka: . Odes kod nekog od zvanicnika :mrgreen: vladajuce garniture tamo ces dobiti redovni IMT prirucnik i onda mozes vidjeti. Mozda posao i krene :mrgreen: :bih: .

gvomo

#8 Re: Odobrava li gradj. fakultet nove gradj. proizvode u bh?

Post by gvomo » 22/03/2012 14:06

INZA ti radi te stvari i testove

Honda NSX

#9 Re: Odobrava li gradj. fakultet nove gradj. proizvode u bh?

Post by Honda NSX » 22/03/2012 14:19

kurty wrote:odes na institut za konstrukcije i pitas
Je li to na gradjevinskom fakultetu ili negdje drugo?

Honda NSX

#10 Re: Odobrava li gradj. fakultet nove gradj. proizvode u bh?

Post by Honda NSX » 22/03/2012 14:19

gvomo wrote:INZA ti radi te stvari i testove
Pozdrav,

A šta je INZA? gdje se nalaze? ko su?
hvala

Honda NSX

#11 Re: Odobrava li građ. fakultet nove građ. proizvode u bh?

Post by Honda NSX » 22/03/2012 14:25

detroit-mercy wrote:
Ma nije nebuloza :mrgreen: ali dzabe pitas kad odgovor i onako svi znaju :skoljka: . Odes kod nekog od zvanicnika :mrgreen: vladajuce garniture tamo ces dobiti redovni IMT prirucnik i onda mozes vidjeti. Mozda posao i krene :mrgreen: :bih: .
možda je i problem što taj odgovor svi "znaju". Malo je to djetinjasta percepcija države. Sve se riješava nekim štelama, ministrima, vladajućom garinturom i strankama.

Rupa u znanju se popunjava sa informacijom iz Avaza da je sve prevara, namještaljka i odluka "vladajuće garniture". koja je pojela sve državne pare, napravile vikendice a nije napravljen ni metar autoputa.

Slažem se ja da BiH nije uredna država, ali nije to uvijek jedini odgovor. Ima stvari koje funkcionišu i koje se mogu riješiti i sprovesti bez "koverti" "štela" i sličnih izraza.

Honda NSX

#12 Re: Odobrava li gradj. fakultet nove gradj. proizvode u bh?

Post by Honda NSX » 22/03/2012 14:35

Toto wrote:ja bih ti jaranski dohaberio da nije isto imati stand na buvljaku i trgovat u industriji, jes da je dobra para al se glupost skupo placa
jes ti ikad cuo za ikakav ISO
i ja bi tebi "jaranski dohaberio" da ako nemaš konkretne informacije ne trošiš svoje i moje vrijeme.

1. Ja nisam rekao da se želim baviti ikakvom trgovinom ičega.

2. Ne znam na osnovu čega je stečena predrasuda o meni da ja mislim da je trgovina "držanje štanda na buvljaku".

3. Pošto je ISO standard onaj koji se vrti po vijestima i novinama i onaj za koji si ti čuo, ne znači da je to jedini standard na svijetu. Čisto info radi, on nema nikakve veze sa ovim što ja pitam.

Na svaku dalju nepotrebnu diskusiju ću se oglušiti.
Hvala na razumijevanju.

kurty
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

#13 Re: Odobrava li gradj. fakultet nove gradj. proizvode u bh?

Post by kurty » 22/03/2012 14:42

Honda NSX wrote:
malo je mis los, pa nije sve po p.s-u,ali mislim da ces shvatiti sa slike

Image

Honda NSX

#14 Re: Odobrava li gradj. fakultet nove gradj. proizvode u bh?

Post by Honda NSX » 22/03/2012 15:02

kurty wrote:
Honda NSX wrote:
malo je mis los, pa nije sve po p.s-u,ali mislim da ces shvatiti sa slike

Image
Skonto super. Otići ću tamo i raspitati se sve.

Hvala puno na pomoći, i za dodatan trud oko slikovitog objašnjenja!

Toto

#15 Re: Odobrava li gradj. fakultet nove gradj. proizvode u bh?

Post by Toto » 22/03/2012 15:42

Da bi se te cijevi primjenjivle kod naske ne zavisi ti to od fakulteta i bosanskih trgovaca..
To ti prvenstveno zavisi od projektanata i kostruktora ovih objekata koje si naveo.
Konstruktor ti nece u svoju konstrukciju uvrstiti nista na "majke mi" i sto ce neko pofalit na netu, rec da je nova tehnologija i da to Turci koriste.
Te cjevi moraju zadovoljiti ISO standarde i imati sve certifikate sa obilje tehnicko/tehnoloskih parametara. ZA te certifikate nisu nadlezni nasi fakulteti, vec medjunarodne institucije za takve rabote.
Projektanti ne idu u gvozdjariju da gledjaju kakvih cijevi ima pa onda sjedaju za CAD ili crtaci sto.

Druga vazna stvar je: tehnologija montaze tih cijevi. Ako je to nova tehnologija ni jedan konstruktor ti nece koristiti te cijevi ako nema lokalnoh izvodjaca koji ima tehnologiju i certifikate za instalaciju takvih cijevi.
Narucilac projekta mu fino zafali i kaze: de ti to care pojeftini, kakve nove tehnologije, turci i bakraci..
Ako su to slucajno metalne cijevi i ako ih spajas varenjem onda firma montazer mora imati certifikate za to i homologovane varioce. Pogotovo ako ce cijevi raditi pod pritiscima itd itd.

Ako kojim slucajem mislis na spajenje fusijom polietilenskih cijevi (heat fusion): to ti se vec radilo kod naske, pa je to neko uvozio i tako dalje i tako blize
Image

detroit-mercy
Been thanked: 54 times

#16 Re: Odobrava li građ. fakultet nove građ. proizvode u bh?

Post by detroit-mercy » 22/03/2012 20:59

Honda NSX wrote:
detroit-mercy wrote:
možda je i problem što taj odgovor svi "znaju". Malo je to djetinjasta percepcija države. Sve se riješava nekim štelama, ministrima, vladajućom garinturom i strankama. Rupa u znanju se popunjava sa informacijom iz Avaza da je sve prevara, namještaljka i odluka "vladajuće garniture". koja je pojela sve državne pare, napravile vikendice a nije napravljen ni metar autoputa.

Slažem se ja da BiH nije uredna država, ali nije to uvijek jedini odgovor. Ima stvari koje funkcionišu i koje se mogu riješiti i sprovesti bez "koverti" "štela" i sličnih izraza.
Ma jok, sve se rjesava na fair osnovama gdje najbolji pobjedjuju, dobijaju poslove i tendere :mrgreen: . Prava trzisna ekonomija :mrgreen: .

Post Reply