Odnos prema dijaspori

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#1 Odnos prema dijaspori

Post by Karabaja »

Rugamo se dijasporcima, a ne vidimo sebe

Piše: Nataša Gaon-Grujić

Image

Kada bi me neko, onako sa strane, neko ko ne živi ovdje pitao – Kakvi smo mi to ljudi?, prvo bih rekla da smo dobri. Sigurno bih rekla da smo ljudi koji imaju dušu, mada ne postoji naučni dokaz o postojanju duše, a onda bih ruku stavila na prsa, jer tu smo svi osjetili bol i rekli – "Duša me boli".

Rekla bih i da smo duhoviti, a da je duhovitost odlika inteligentnih ljudi, pa i da smo inteligentni. Sve bih to rekla, a onda bih pomislila kako baš i nismo takvi, kako smo prgavi, kako znamo biti zli i neumjereni u svojim komentarima. Možda bih najbolje objasnila život u ovoj zemlji na način da živimo između ekstremnog dobra i ekstremnog zla i tada me baš niko, vjerovatno, ne bi razumio.

Većina ljudi baš i ne razumije naše šale, često surove, ne razumiju naš crni humor, a ponekad je crn da crnji ne može biti. Ne razumiju ni našu potrebu da za nekog kažemo: "Vidi mu glave?!", a ni onu: "Srce mi je k'o Trebević". Neće sigurno razumjeti ni našu potrebu da se narugamo ljudima koje zovemo dijaspora, našim ljudima koji napune gradove u julu i augustu.

Oni su ustvari došli kući

U toku vožnje, čim primijetimo strane tablice, uputićemo vozaču komentar: "A je l' se to tako u Austriji vozi?". Narugaćemo se našim ljudima da ovdje dođu da bi otišli kod frizera i popravili zube. Komentarisaćemo na aerodromima velike kofere koje jedva vuku. Čim vidimo grupu nasmijanih ljudi koji se slikaju ispred Vječne vatre i Sebilja reći ćemo: "Vidi ih, majke ti, što se slikaju?!", a zaboravićemo da ti isti ljude rade cijelu godinu da bi došli baš ovdje – u svoju zemlju.

Zaboravićemo da su došli svojoj rodbini, prijateljima, roditeljima koji su svake godine sve stariji i stariji. Zaboravićemo da su u tim velikim koferima pokloni. Zanemarićemo činjenicu da će svoj rodbini napuniti frižidere, a djeci u džep, da roditelji ne primijete, staviti novac za sladoled. Nećemo pomisliti da su oni, ustvari, došli kući. Prvih nekoliko dana posvetiće svojim porodicama, pa će se javiti nama svojim prijateljima i nikada, baš nikada, neće dopustiti da im mi platimo kafu.

Iskoristiće to vrijeme da odu nekoliko dana na more, pa ćemo se i tome narugati i reći – "Koliko para imaju, a idu u Tučepe. Da sam na njihovom mjestu, na Maldive bi, jarane, otišao". Rijetko ko će pomisliti da oni samo pokušavaju živjeti svoj nekadašnji život, da se u toku svog godišnjeg odmora vraćaju onom životu od kojeg su otrgnuti.

Nećemo ni pomisliti da žele svojoj djeci, koja željeli mi to priznati ili ne, zemlje u kojima su rođeni više doživljavaju kao svoje od ove u koju ih roditelji dovedu, pokazati dio svojih korijena.

Nije toj djeci najjasnije, a Nenad Veličković je u Sahibu tako sjajno opisao, kada se svi zagrle, kod je na stolu hrana, slušaju neku tužnu muziku i plaču, da to ovdje zovu zabavom, ustvari dernekom. Kako će im biti jasno zašto roditelji plaču?!

Njima je sve slađe što je kupljeno u BiH

Nepravedni smo mi ljudi i to bih rekla nekome ko bi pitao kakvi smo. Nepravedni smo.

Bila sam nedavno na sarajevskom aerodromu. Aerodrom pun, odlaze naši ljudi, vraćaju se svom životu, daleko od ovog ovdje. Tresu se tijela u zagrljaju. Jedva se odvajaju jedni od drugih. Mašu jedni drugima sve dok se mogu vidjeti, a koferi su puni, ovaj put onim proizvodima bez kojih se ne može. Mogu se ti isti proizvodi kupiti i tamo u nekom Beču ili Oslu, ali nisu kao ovi ovdje. Znam da nema baš nikakve razlike, ali im ne govorim, jer njima je sve slađe što je ovdje kupljeno.

U tim mjesecima i ja se vidim sa mojoj prijateljima. I ništa se nije promijenilo, pričamo kao da smo se juče vidjeli. Ne moram, kod razgovaram sa njima, misliti šta smijem, a šta ne smijem reći. Smijemo se, zaboravimo da nam se godine rugaju i opet smo mladi. Pričamo o djeci i tada smo u sadašnjosti, u svim drugim trenucima nismo. I poželim, silno poželim, da zatvorim sve granične prelaze, da zatvorim aerodrom samo da mi još malo ostanu, jer i ja, kao i oni, dok su ovdje, živim moj život od kojeg sam otrgnuta.

Kada bi me neko, onako sa strane, neko ko ne živi ovdje pitao – Kakvi smo mi to ljudi?, možda bi najbolji odgovor bio da smo mi ljudi koji živimo između ekstremnog dobra i ekstremnog zla; da smo mi ljudi koji živimo otrgnuti od svojih prijašnjih života. Rekla bih i da smo prgavi i nepravedni, ali da se svake godine ljudi koji ovdje ne žive, sa radošću, vraćaju ovoj zemlji.

Teško je, ustvari, u ovoj zemlji bilo šta razumjeti...
Stigao je Avgust, još jedna tema o dijaspori. :mrgreen:

Imao sam priliku biti s obje strane - dočekujući dijasporu iz godine u godinu i biti dočekivan. Potpuno slažem s ovim opservacijama.

Kako vi gledate na naše ljude kad dođu u goste? Je li razumljivo to što svoje vrijeme i novac ne ostavljaju svake godine na novoj turističkoj destinaciji i umjesto toga dođu svake godine u BiH?
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#2 Re: Odnos prema dijaspori

Post by filozofija »

Ne razumijem zašto bi se osobe koje žive vani, a inače su porijeklom iz BiH, uopće obazirale na to što o njima misle ili govore ljudi sa stalnim mjesto prebivališta u BiH?! Ne kontam također, na osnovu čega se ovi dolje, mogu smijati ovima koji su gore?! To što imaju normalan posao, normalan život, normalno okruženje, mogućnost za noramalan odmor, to što imaju budućnost, itd, itd?! Zašto bi uopće bilo koga iz dijaspore interesovali tekstovi kao od navedene novinarke?! Mislim, bez zezancije, koga ba u dijaspori boli ona stvar za to kakav stav imaju stanovnici BiH prema njima?! Da osobe sa stalnim mjestom boravka u BiH nemaju malo visoko mišljenje o sebi i o svojim stavovima? Mislim, da se ljudi kod nas generalno malo ne precjenjuju?!
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3 Re: Odnos prema dijaspori

Post by moonca »

filozofija wrote:Ne razumijem zašto bi se osobe koje žive vani, a inače su porijeklom iz BiH, uopće obazirale na to što o njima misle ili govore ljudi sa stalnim mjesto prebivališta u BiH?! Ne kontam također, na osnovu čega se ovi dolje, mogu smijati ovima koji su gore?! To što imaju normalan posao, normalan život, normalno okruženje, mogućnost za noramalan odmor, to što imaju budućnost, itd, itd?! Zašto bi uopće bilo koga iz dijaspore interesovali tekstovi kao od navedene novinarke?! Mislim, bez zezancije, koga ba u dijaspori boli ona stvar za to kakav stav imaju stanovnici BiH prema njima?! Da osobe sa stalnim mjestom boravka u BiH nemaju malo visoko mišljenje o sebi i o svojim stavovima? Mislim, da se ljudi kod nas generalno malo ne precjenjuju?!
Tacno i ne obaziru se.
Kako vi gledate na naše ljude kad dođu u goste? Je li razumljivo to što svoje vrijeme i novac ne ostavljaju svake godine na novoj turističkoj destinaciji i umjesto toga dođu svake godine u BiH?

Meni je ovo razumljivo,pogotovo porodice sa djecom.
Ja sam licno mijenjala destinacije.
Al,i ako neko hoce zbilja da se odmori , a takodje osjeca obavezu posjetiti najblize onda ce svakako svake godine doci u BIH.
Pa i ameri , vecinom dolaze u ista mjesta. Sve im je poznato i osjecaju se kao kod kuce - to je izgleda kljuc za odmor.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#4 Re: Odnos prema dijaspori

Post by animals »

Ja sam vec bio na moru, pa onda u Bosni..
i nisam se nesto odmorio,,
bolje reci umorio sam se od odmora..
odmor je mislim nepravilan izraz za godisnji..
bolje bi bilo putovanje i posjete..
a sta misle domaci..
pa moraju misliti, sta bi drugo bilo normalno..
da ne misle :D
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#5 Re: Odnos prema dijaspori

Post by Karabaja »

filozofija wrote:Ne razumijem zašto bi se osobe koje žive vani, a inače su porijeklom iz BiH, uopće obazirale na to što o njima misle ili govore ljudi sa stalnim mjesto prebivališta u BiH?! Ne kontam također, na osnovu čega se ovi dolje, mogu smijati ovima koji su gore?! To što imaju normalan posao, normalan život, normalno okruženje, mogućnost za noramalan odmor, to što imaju budućnost, itd, itd?! Zašto bi uopće bilo koga iz dijaspore interesovali tekstovi kao od navedene novinarke?! Mislim, bez zezancije, koga ba u dijaspori boli ona stvar za to kakav stav imaju stanovnici BiH prema njima?! Da osobe sa stalnim mjestom boravka u BiH nemaju malo visoko mišljenje o sebi i o svojim stavovima? Mislim, da se ljudi kod nas generalno malo ne precjenjuju?!
Trebaju se obazirati zato što dođu u BiH na odmor, a porodica/prijatelji smatraju da im oni oduzimaju previše vremena, a neće to da im kažu otvoreno. I onda trpe, nerviraju se, vodaju ih po ćevapima svakog dana iako imaju svojih obaveza i onda slave kad se ovi vrate kućama.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6 Re: Odnos prema dijaspori

Post by insomnia78 »

Jah. Ja ne znam sam otici na cevape no me tetka mora voditi :lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7 Re: Odnos prema dijaspori

Post by insomnia78 »

Ja se ponasam ko Harap. Zaposlil lokalca da mi sisa travu i onda ga tucem stapom. Najvolim inzinjere i magistre
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#8 Re: Odnos prema dijaspori

Post by filozofija »

Karabaja wrote: Trebaju se obazirati zato što dođu u BiH na odmor, a porodica/prijatelji smatraju da im oni oduzimaju previše vremena, a neće to da im kažu otvoreno. I onda trpe, nerviraju se, vodaju ih po ćevapima svakog dana iako imaju svojih obaveza i onda slave kad se ovi vrate kućama.
Ja sam iskrenog mišljena da je situacija kontra. Da ustvari većinom, ne svi naravno, domicijelni u BiH oduzimaju previše vremena emigrantima koji u BiH dođu na odmor, a ovi se osjećaju neprijatno da im kažu. Znam masu emigranata koji kažu da jedva čekaju da se vrate kući iz BiH da se odmore.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#9 Re: Odnos prema dijaspori

Post by uglavnomja »

perspektiva je cudo ...


:-)


Image
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#10 Re: Odnos prema dijaspori

Post by hrle1976 »

Ja kad dodjem odem sa rodjakom do prve pitare i kupimo kg. sirnice, kg. bureka, kg. zeljanice i jedno dva litra kefria i nako na haubu stve prostremo i cmacemo masnim prstima. Usput debatujemo ko kome krade vrijeme.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#11 Re: Odnos prema dijaspori

Post by spreca »

samo da naVijem one koji pljuju dijasporu

https://www.klix.ba/biznis/dijaspora-u- ... /171021072
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#12 Re: Odnos prema dijaspori

Post by moonca »

Pa sad, ja nisam dozivjela nikakve neugodnosti u Bosni.
Ponasaj se normalno i nema problema.
Jedino, kada sam trazila stan za iznajmiti --zena se obradovala- kaze --- tebe cekam :pisnula: -aj ,pustis malo da te oderu :diva:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#13 Re: Odnos prema dijaspori

Post by insomnia78 »

Mogu l’ onda i ja? :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#14 Re: Odnos prema dijaspori

Post by spreca »

+1
i pratim to deranje :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#15 Re: Odnos prema dijaspori

Post by moonca »

:ljut:


:curica:
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11068
Joined: 15/01/2010 18:31

#16 Re: Odnos prema dijaspori

Post by Jack Be Nimble »

Meni rodbina veli 'svi sa zale kada im dijaspora dodje ne mogu dana provesti bez njih, a tebe samo vidimo 3 sata iako provedes 15 dana ovdje' :D Izaberes jednu noc za rodbinu, drugu za prijatelje i u restoran. Jos jednu noc sa malo blizom rodbinom, prijateljima a i to pokusam da bude negdje vani da dajdzinca slucajno ne bi pocela praviti pite, sogane, hurme itd. Nije Bosna odmor, ide se jer se mora zbobg sanacija na kuci obicno i onda malo oko mezarja/sineva, papiorologija itd.

Uostalom nakon 3 dana svi dojadimo jedni drugima, nije bitno odakle dolazimo.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#17 Re: Odnos prema dijaspori

Post by moonca »

Uostalom nakon 3 dana svi dojadimo jedni drugima, nije bitno odakle dolazimo.
Tacno.
U zadnjih dvadeset i nesto godina, bila jednom kod prijatelja dvije noci -i trudim se da se to vise nikada ne ponovi.
Jednostavno -osjecaj slobode.

Dokle god imam mogucnosti -samo iznajmljivanje stana.Cak ni kod roditelja.Koliko im je drago da nas vide, toliko to njih iscrpi, poremeti svakodnevni ritual.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#18 Re: Odnos prema dijaspori

Post by HAVANA »

Jedini problem koji ja imam sa dijasporom je sto ih puno dodje i sto bi da stalno hodamo nedje.A puno radim.A opet volim izaci.I onda placem sutra na poslu.Suza suzu goni.I onda opet dodje drugi, i tako u krug.Slatke muke.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#19 Re: Odnos prema dijaspori

Post by HAVANA »

Ima i onih neozbiljnih,sto bi da utorkom i cetvrtkom ostanemo do 3 ujutro.Nije fer.
User avatar
muha_sa
Posts: 128604
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#20 Re: Odnos prema dijaspori

Post by muha_sa »

HAVANA wrote:Ima i onih neozbiljnih,sto bi da utorkom i cetvrtkom ostanemo do 3 ujutro.Nije fer.
evo me doso :D kad me vodis u zivot :?
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#21 Re: Odnos prema dijaspori

Post by HAVANA »

U cetvrtak.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11068
Joined: 15/01/2010 18:31

#22 Re: Odnos prema dijaspori

Post by Jack Be Nimble »

HAVANA wrote:Ima i onih neozbiljnih,sto bi da utorkom i cetvrtkom ostanemo do 3 ujutro.Nije fer.
Zato ja izaberem dan i najavim se tri mjeseca ranije kada se nalazimo. Jednostavno da se svako spremi psihicki i fizicki :D . To sam naucio od Amera kada ti brat dodje u posjetu dvije sedmice, sasvim je OK da provedes sa njim samo 3 sata. Niti ti i on imate vremana i zivaca da buljite jedan u drugoga citavo vrijeme dok ste u posjeti. Svako ima svoju raju, svako ima svoje obaveze, ruzno je da gost ocekuje od domacina da ce tancati oko njega ili da ce gost stalno biti pored domacina.

Ako vec hoces provesti neko duze vrijeme sa familijom najbolje je izabrati neutralni teren. Destinaciju gdje se svi nadju tako da je Svedzanin, Amerikanac, Kanadzanin i Bosanac na odmoru, bez briga i svi rahat deset dana.
User avatar
B6Redhell
Posts: 5875
Joined: 25/12/2010 04:56

#23 Re: Odnos prema dijaspori

Post by B6Redhell »

moonca wrote:
Uostalom nakon 3 dana svi dojadimo jedni drugima, nije bitno odakle dolazimo.
Tacno.
U zadnjih dvadeset i nesto godina, bila jednom kod prijatelja dvije noci -i trudim se da se to vise nikada ne ponovi.
Jednostavno -osjecaj slobode.

Dokle god imam mogucnosti -samo iznajmljivanje stana.Cak ni kod roditelja.Koliko im je drago da nas vide, toliko to njih iscrpi, poremeti svakodnevni ritual.
munka sve cesce razmisaljam o toj opciji iznajmljivanja stanova I najvijerovatnije sledeca posijeta ce tako I biti.. kakva su ti iskustva posto je kratko sigurno mijesec koliko bi I ja uzeo..
imas li loseg iskustva ili je dobro sve, stan je sigurno namijesten bar osnovnim uslovima...
takvih stanova sigurno ima dosta pogotovo u blizini fakulteta gdje student tokom ljeta nisu tu...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#24 Re: Odnos prema dijaspori

Post by moonca »

B6Redhell wrote:
moonca wrote:
Uostalom nakon 3 dana svi dojadimo jedni drugima, nije bitno odakle dolazimo.
Tacno.
U zadnjih dvadeset i nesto godina, bila jednom kod prijatelja dvije noci -i trudim se da se to vise nikada ne ponovi.
Jednostavno -osjecaj slobode.

Dokle god imam mogucnosti -samo iznajmljivanje stana.Cak ni kod roditelja.Koliko im je drago da nas vide, toliko to njih iscrpi, poremeti svakodnevni ritual.
munka sve cesce razmisaljam o toj opciji iznajmljivanja stanova I najvijerovatnije sledeca posijeta ce tako I biti.. kakva su ti iskustva posto je kratko sigurno mijesec koliko bi I ja uzeo..
imas li loseg iskustva ili je dobro sve, stan je sigurno namijesten bar osnovnim uslovima...
takvih stanova sigurno ima dosta pogotovo u blizini fakulteta gdje student tokom ljeta nisu tu...
Jel' mislis na Sarajevo??

Da ima veliki izbor stanova, pogotovo zadnjih par godina. Moguci su tokom cijele godine.
Uglavnom sam trazila preko
Airbnb: Vacation Rentals, Homes, Experiences & Places
imas slike, pozicija stana, uslove.
Opet zavisi od cijene -uglavnom imaju sve sto i mi u nasim kucama imamo.
Na mjesec dana ja sam dobivala manji popust.Zavisi i u kom mjesecu ides.
Nisu svi bili namjesteni luksuzno, ali sam trazila uvijek u centru grada. Cak mozes dogovoriti da vlasnik ili neko ko se brine o tom stanu dodje po tebe na aerodrom. Tako izbjegnes -nocnu moru- voznja taksijem :-)
Mozda neki traze dodatno placanje zavrsnog ciscenja stana ali nema dodatnih troskova kao -struja ,voda.
:lol: Ovo mi je smijesno -imaju redukcije vode u Sarajevu.
Jedne godine , vlasnik mi nije rekao za to, i bila sam mjesec dana u tom stanu i nisam ni primjetila da nema nocu.
NO,jutro kada sma se vracala nazad kuci, ujutru u 5 sati , odvrnem slavinu :shock: nema vode -oh koji sok , a moram se istusirati. Oh, jesam bila ljuta...dosla je voda napokon stigla sam sve ali je bilo bas .... :evil:

Ima forumas ovdje koji iznajmljuje stan--pa ako ti treba mozes i kod njega.
User avatar
B6Redhell
Posts: 5875
Joined: 25/12/2010 04:56

#25 Re: Odnos prema dijaspori

Post by B6Redhell »

moonca wrote:
Jel' mislis na Sarajevo??

Da ima veliki izbor stanova, pogotovo zadnjih par godina. Moguci su tokom cijele godine.
Uglavnom sam trazila preko
Airbnb: Vacation Rentals, Homes, Experiences & Places
imas slike, pozicija stana, uslove.
Opet zavisi od cijene -uglavnom imaju sve sto i mi u nasim kucama imamo.
Na mjesec dana ja sam dobivala manji popust.Zavisi i u kom mjesecu ides.
Nisu svi bili namjesteni luksuzno, ali sam trazila uvijek u centru grada. Cak mozes dogovoriti da vlasnik ili neko ko se brine o tom stanu dodje po tebe na aerodrom. Tako izbjegnes -nocnu moru- voznja taksijem :-)
Mozda neki traze dodatno placanje zavrsnog ciscenja stana ali nema dodatnih troskova kao -struja ,voda.
:lol: Ovo mi je smijesno -imaju redukcije vode u Sarajevu.
Jedne godine , vlasnik mi nije rekao za to, i bila sam mjesec dana u tom stanu i nisam ni primjetila da nema nocu.
NO,jutro kada sma se vracala nazad kuci, ujutru u 5 sati , odvrnem slavinu :shock: nema vode -oh koji sok , a moram se istusirati. Oh, jesam bila ljuta...dosla je voda napokon stigla sam sve ali je bilo bas .... :evil:

Ima forumas ovdje koji iznajmljuje stan--pa ako ti treba mozes i kod njega.
da Sarajevo. Booking.com ima tonu bas sam gledao ovih dana.. uglavnom nista bolje od licne privatnosti I sigurno sledeca posijeta ce biti iznajmljivanje stana.. Bosna ako je icim bogata to je prirodnim bogastvima I vodom, I glavni grad ima redukciju te iste vode jer lakse je sijediti po bastama I kaficima obilaziti shoping centre blatiti dijasporu I ismijavati nego izaci na izbore smijeniti bagru ili nedo bog uraditi nesto pozitivno po osnovnom pitanju...
mor'o sam biti negativac kad je nazalost tako..
Hvala munka na odgovoru..
Post Reply