Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#501 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by Kikibombona »

LolaLola wrote:
A ko je on? :lol: :lol:
Resulullah! :D

I religije su pokazatelj kako je inteligencija vremenom pobijedila sirovu snagu. Osmislis vjeru i onda budes vlast jacim od sebe, imas najbolje zene, imas sve sto ti srce zeli...... I imas debile da ratuju za tebe. :D :D
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#502 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by Havatar »

5 0 5 wrote:
nemezis wrote:
nasa wrote:Slazem se, da se recimo neki siromah u emiratima spandja i hoce da se zeni s manekenkom koja se jos slika za playb. moze biti da bih oboje nogirali po kratkom postupku k'o sto i jesu nogirali engleskinju koja se u kaficu ljubila i fackala s momkomu
ali moja poenta, ovom trenutku i na ovoj temi nisu prava siromasnih , vec dokazujem da onim koji tumace i primjenjuju serijat vodilja nije ni islam ni serijat iza kojeg se kriju vec pare, veze, porijeklo itd.
Zar je ovo neko nekada sporavao?
nije. ali ovo znaci da je @nasa napokon shvatila da je covjek korumpiran i da je pisao kuran i serijat da bi porobio drugog covjeka i da ga nije spustao neki andjel kao vodilju ka bogu i boljem zivotu. kada se samo sjetim koliko sam joj puta ovo morao napisati. ali isplatilo se. 8)
Kur an nije napisan nego su Božije riječi i on nije nikog porobio . Pogledaj kako su o državama gdje se to stvarno sprovodilo pisali najveći umovi svijeta koji su kršćani pa se onda vrati i šupljiraj a ove kraljevine koje su osnivane kao poklon Britanaca njihovim poslušnim Arapima ne koristi da bi pokazao neku dobrotu demokrata pošto su ih osnivali da bi oslabili Osmansko carstvo gdje je na čelu bio halifa i one su uvijek bile oružje protiv islama i šerijatskog sistema.
User avatar
Joe McCarthy
Posts: 1164
Joined: 09/11/2012 18:23
Location: Dežurni forumski homofob, šovinista i majorizator

#503 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by Joe McCarthy »

nasa wrote:Suza mi krenu zbog teskog polozaja bliskoistocnih zena....zasto ne postuju njihovu volju za radom koja je jasna svima koji su dole krocili nogom na vise od 5 minuta.
Ne budite smijesni, serijat odlicno funkcionise za bogate, to mu je i postala svrha postojanja, ne prave oni razliku izmedju zena i muskaraca vec izmedju bogatih i siromasnih...Prakticno unutar serijatskih ako si bogat mozes sve ako nisi ne mozes nista.To jeste pocetak sekularizacija mada mnogi od vas to ne prepoznaju.
Ne daju bogati svoje privilegije i to je manje vise prica mnogih islamskih zemalja... odavno, odavno malo to ima veze s islamom...
Zanači naška je konačno prihvatila istinu :D
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#504 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by Havatar »

5 0 5 wrote: Možda koristiš pogrešne metode pa te odvelo na stranputicu. Kada mi uspiješ objasniti kako je čovjek (Muhammed s.a.w.s) znao 10 godina unaprijed kako će okončati Abdul-Uzza i Ummi Džemila, a to je samo 0,1 kur'anskih mudžiza, onda možemo dalje.
ma to su samo price. bolje ti je da se zapitas oko stvari za koje se zna da su pogresne. pa se onda zapitas, kako je moguce da su pogresne. kuran je napisan puno godina poslije muhamedove smrti. kakvih se tu lovackih prica, pod zvjezdanim nebom u u pustinjskom pjesku moglo iskonstruisati bog sami zna. :D nas zadnji rat se zavrsio prije samo 20 godina. svi smo bili ucesnici u njemu. pa opet ima milion verzija kako se nesto desilo i sta se tacno desilo. koja ce se verzija pricati za 500 godina ovisi od mnogo faktora. uzmi samo jednog covjeka. aliju izetbegovica. tesko da cemo se ikad dogovoriti oko njegove uloge u istoriji, i pored toga sto je nas savremenik i pored svih medija i argumenata koji su oko nas, a da se dogovorimo oko nekih ljudi
Broj hafiza i prenosioca Kura ana je toliki da je nemoguće sve ih skupiti na jednom mjestu i da je nmoguće da se svi dogovore tako d ovo u startu pada u vodu.
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#505 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by Havatar »

Joe McCarthy wrote:
nasa wrote:Suza mi krenu zbog teskog polozaja bliskoistocnih zena....zasto ne postuju njihovu volju za radom koja je jasna svima koji su dole krocili nogom na vise od 5 minuta.
Ne budite smijesni, serijat odlicno funkcionise za bogate, to mu je i postala svrha postojanja, ne prave oni razliku izmedju zena i muskaraca vec izmedju bogatih i siromasnih...Prakticno unutar serijatskih ako si bogat mozes sve ako nisi ne mozes nista.To jeste pocetak sekularizacija mada mnogi od vas to ne prepoznaju.
Ne daju bogati svoje privilegije i to je manje vise prica mnogih islamskih zemalja... odavno, odavno malo to ima veze s islamom...
Zanači naška je konačno prihvatila istinu :D
Ono kad se laž potura kao istina :roll: . Znaš tačno o čemu je ona govorila , o sistemima koji su osnivali zapadnjaci da bi uništili zadnji kalifat i sad to plasirati kao šerijat je ništa drugo do cinizam i nevijeni bezobraluk.
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#506 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by Havatar »

Kikibombona wrote:
LolaLola wrote:
A ko je on? :lol: :lol:
Resulullah! :D

I religije su pokazatelj kako je inteligencija vremenom pobijedila sirovu snagu. Osmislis vjeru i onda budes vlast jacim od sebe, imas najbolje zene, imas sve sto ti srce zeli...... I imas debile da ratuju za tebe. :D :D
Islam je promijenio stanje baš tih siromašnih i bez prava i ne samo to nego je siromaštvo u toj prvoj islamskoj državi iskorijenjeno ali pošto znam da vama ni nije cilj istina onda znam da ćete i dalje nastaviti sa pričom iako u sudaru sa činjenicama i sa realnim životom padaju u vodu.
detroit-mercy
Posts: 16090
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#507 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by detroit-mercy »

A realni zivot je kakav :mrgreen:
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#508 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by Optimus Prime »

Havatar wrote: nego je siromaštvo u toj prvoj islamskoj državi iskorijenjeno ali pošto znam da vama ni nije cilj istina onda znam da ćete i dalje nastaviti sa pričom iako u sudaru sa činjenicama i sa realnim životom padaju u vodu.
Bas iskorijenjeno?

I koliko je trajala ta zemlja dembelija?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#509 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by Bloo »

Optimus Prime wrote:
Havatar wrote: nego je siromaštvo u toj prvoj islamskoj državi iskorijenjeno ali pošto znam da vama ni nije cilj istina onda znam da ćete i dalje nastaviti sa pričom iako u sudaru sa činjenicama i sa realnim životom padaju u vodu.
Bas iskorijenjeno?

I koliko je trajala ta zemlja dembelija?
vjerovatno dok jm barrie nije preminuo i prestao da piše fikciju :roll:
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#510 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by Havatar »

Optimus Prime wrote:
Havatar wrote: nego je siromaštvo u toj prvoj islamskoj državi iskorijenjeno ali pošto znam da vama ni nije cilj istina onda znam da ćete i dalje nastaviti sa pričom iako u sudaru sa činjenicama i sa realnim životom padaju u vodu.
Bas iskorijenjeno?

I koliko je trajala ta zemlja dembelija?
To je zadržano manje više tokom cijelog postojanja te države ali je uspostavom dinastija i stavljanjem interesa države i dinastija ispred svega briga o siromašnima i briga o društvu postala manje važna od tih stvari što je i dovelo do postepenog propadanja tih društava mada su i dalje bili ispred svih ostalih država tog doba i po tim pitanjima a po svim drugim pitanjima i u svim oblastima .
User avatar
Teea
Posts: 437
Joined: 11/09/2011 17:18

#511 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by Teea »

Havatar wrote:
Kikibombona wrote:
LolaLola wrote:
A ko je on? :lol: :lol:
Resulullah! :D

I religije su pokazatelj kako je inteligencija vremenom pobijedila sirovu snagu. Osmislis vjeru i onda budes vlast jacim od sebe, imas najbolje zene, imas sve sto ti srce zeli...... I imas debile da ratuju za tebe. :D :D
Islam je promijenio stanje baš tih siromašnih i bez prava i ne samo to nego je siromaštvo u toj prvoj islamskoj državi iskorijenjeno ali pošto znam da vama ni nije cilj istina onda znam da ćete i dalje nastaviti sa pričom iako u sudaru sa činjenicama i sa realnim životom padaju u vodu.
Sta to podrazumjevas pod prvom islamskom drzavom?sto onda prenose da je Omer za vrijeme njegovog halifata ukinuo pravednu boziju odredbu secenja ruku za kradju,na neko vrijeme,jer su masovno krali da bi samo prezivjeli,jer je vladala glad.A ti kazes nije bilo sirotinje.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#512 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by Optimus Prime »

Bloo wrote:
Optimus Prime wrote:
Havatar wrote: nego je siromaštvo u toj prvoj islamskoj državi iskorijenjeno ali pošto znam da vama ni nije cilj istina onda znam da ćete i dalje nastaviti sa pričom iako u sudaru sa činjenicama i sa realnim životom padaju u vodu.
Bas iskorijenjeno?

I koliko je trajala ta zemlja dembelija?
vjerovatno dok jm barrie nije preminuo i prestao da piše fikciju :roll:
Ma ne.
Cinjenicno stanje je da su haman i robovi u kalifatu, zivjeli bolje nego oni na svedskoj socijali, danas.
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#513 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by Havatar »

Optimus Prime wrote: Cinjenicno stanje je da su haman i robovi u kalifatu, zivjeli bolje nego oni na svedskoj socijali, danas.
Robovi su imali zagarantovano da će imati hranu , odjeću i gdje će spavati dok u kapitalizmu neko može da radi a da opet nema za te stvari , posebno u državama gdje postoji kapitalizam u obliku koji je po mjeri poslodavaca i gdje nema socijalnih mjera za koje su se izborili radnici bilo kroz rad sindikata bilo putem političkog organizovanja i sva proizodnja se i seli u te zemlje a kriza se na zapadu se koristi da se ta prava dergiraju i da se krene u vraćanje pravom , utopijskom kapitalizmu. Pogledajte šta o propadanju Detroita pišu oni koji propagiraju neoliberalnu doktrinu gdje se za propadanje optužuju sindikati i "višak prava koja su imali radnici" i veličaju se ekonomski rajevi gdje te pošasti nema .
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#514 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by Optimus Prime »

Havatar wrote:
Optimus Prime wrote: Cinjenicno stanje je da su haman i robovi u kalifatu, zivjeli bolje nego oni na svedskoj socijali, danas.
Robovi su imali zagarantovano da će imati hranu , odjeću i gdje će spavati dok u kapitalizmu neko može da radi a da opet nema za te stvari , posebno u državama gdje postoji kapitalizam u obliku koji je po mjeri poslodavaca i gdje nema socijalnih mjera za koje su se izborili radnici bilo kroz rad sindikata bilo putem političkog organizovanja i sva proizodnja se i seli u te zemlje a kriza se na zapadu se koristi da se ta prava dergiraju i da se krene u vraćanje pravom , utopijskom kapitalizmu. Pogledajte šta o propadanju Detroita pišu oni koji propagiraju neoliberalnu doktrinu gdje se za propadanje optužuju sindikati i "višak prava koja su imali radnici" i veličaju se ekonomski rajevi gdje te pošasti nema .

Drug, nismo na top listi nadrealista.

Uporedjues zivot siromasne klase u SAD-e sa zivotom robova i tvrdis da bi siromasni Amerikanci trebali teziti zivotu roba u islamskom kalifatu.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#515 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by nasa »

Duhoviti ste iako moje pisanje nema veze s vasim zakljuccima :D

Vi postavljate zakone odredjenih drzava, dovodite iste u vezu s stavovima uleme, islamom generalno itd.bez da promislite ili bar postavite pitanje ko su ti ljudi koji sprovode te zakone.
Da ne duzim, ateisti cesto misle da je daleko dublja veza izmedju uleme, raznih islamskih lidera i samih muslimana nego sto ona u praksi jeste I to gotovo svakodnevno dokazujete postavljajuci razlicite klipove, clanke, izjave nekih od uleme itd.

Istina je da niz ljudi koji zive zivote koji nemaju veze s islamskim nacelima pa ni sa serijatom koji ih navodno odredjuje jesu danas oni koji navedeno predstavljaju i stite.

Muslimani koji pisu na ovim temama sasvim sigurno vrlo dobro znaju cjelokupnu problematiku pa i konkretno za pojedine lidere niz pojedinosti koji oslikavaju ovo o cemu sam pisala.Ustvari da budem iskrena osvrnula sam se vrlo povrsno na neke pojave jer nemam namjeru da vodim diskusiju o arapima i njihovim drzavama, a nije ni tema.
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#516 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by Havatar »

Teea wrote: Sta to podrazumjevas pod prvom islamskom drzavom?sto onda prenose da je Omer za vrijeme njegovog halifata ukinuo pravednu boziju odredbu secenja ruku za kradju,na neko vrijeme,jer su masovno krali da bi samo prezivjeli,jer je vladala glad.A ti kazes nije bilo sirotinje.
Postoji i hadis u kom se opisuje situacija da se za prvo davalo siromašnima, pa nekim drugim skupinama a onda pošto više nije imalo kome da se podijeli onda je rečeno da se time nahrane ptice.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#517 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by nasa »

I da vam ne bi brisala ili zakljucala,
drzite se teme, nema sanse da pustim da svaku temu pretvorite u diskusiju o istim pitanjima jer niste sposobni ili ne zelite odmaknuti....
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#518 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by Havatar »

Optimus Prime wrote:
Havatar wrote:
Optimus Prime wrote: Cinjenicno stanje je da su haman i robovi u kalifatu, zivjeli bolje nego oni na svedskoj socijali, danas.
Robovi su imali zagarantovano da će imati hranu , odjeću i gdje će spavati dok u kapitalizmu neko može da radi a da opet nema za te stvari , posebno u državama gdje postoji kapitalizam u obliku koji je po mjeri poslodavaca i gdje nema socijalnih mjera za koje su se izborili radnici bilo kroz rad sindikata bilo putem političkog organizovanja i sva proizodnja se i seli u te zemlje a kriza se na zapadu se koristi da se ta prava dergiraju i da se krene u vraćanje pravom , utopijskom kapitalizmu. Pogledajte šta o propadanju Detroita pišu oni koji propagiraju neoliberalnu doktrinu gdje se za propadanje optužuju sindikati i "višak prava koja su imali radnici" i veličaju se ekonomski rajevi gdje te pošasti nema .

Drug, nismo na top listi nadrealista.

Uporedjues zivot siromasne klase u SAD-e sa zivotom robova i tvrdis da bi siromasni Amerikanci trebali teziti zivotu roba u islamskom kalifatu.
Ovo što sam napisao se odnosi na sve robove ne samo u islamskom kalifatu nego uopšte i da se današnji kapitalizam gdje je interes vlasnika važniji i od ljudi i od društva pretvara u nešto gore čak i od robovlasništva . Robovi u islamskom kalifatu su imali sigurno bolji položaj pošto su mnogi postajali i veliki učenjaci , postizali da budu jako visoko na društenoj ljestvici a mnogima koji su danas slobodni je tako nešto nemoguće.

Nasa ovo je samo da objasnim ono što sam napisao u prošlom komentaru , da ne bi mislila da ne poštujem upotzorenje.
User avatar
LolaLola
Posts: 314
Joined: 07/05/2013 22:57

#519 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by LolaLola »

Da se vrnemo temi.

Kakva prava imaju zene u serijatu koje ne zele da ga upraznjuju, tj kojima je to nametnuto?
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#520 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by 5 0 5 »

nasa wrote:Duhoviti ste iako moje pisanje nema veze s vasim zakljuccima :D

Vi postavljate zakone odredjenih drzava, dovodite iste u vezu s stavovima uleme, islamom generalno itd.bez da promislite ili bar postavite pitanje ko su ti ljudi koji sprovode te zakone.
Da ne duzim, ateisti cesto misle da je daleko dublja veza izmedju uleme, raznih islamskih lidera i samih muslimana nego sto ona u praksi jeste I to gotovo svakodnevno dokazujete postavljajuci razlicite klipove, clanke, izjave nekih od uleme itd.

Istina je da niz ljudi koji zive zivote koji nemaju veze s islamskim nacelima pa ni sa serijatom koji ih navodno odredjuje jesu danas oni koji navedeno predstavljaju i stite.

Muslimani koji pisu na ovim temama sasvim sigurno vrlo dobro znaju cjelokupnu problematiku pa i konkretno za pojedine lidere niz pojedinosti koji oslikavaju ovo o cemu sam pisala.Ustvari da budem iskrena osvrnula sam se vrlo povrsno na neke pojave jer nemam namjeru da vodim diskusiju o arapima i njihovim drzavama, a nije ni tema.
a ko ima naso? ukazi mi na jedno drustvo, jedno selo, zajednicu, bilo sta, koja danas zivi u skladu sa serijatom kakav bi trebao biti (kako volite reci, kakvog je bog ostavio). sigurno poslije milenijum i po od "objave" mora da postoji drustvo koje je sazrelo do te mjere da sve razumije i da se ponasa po tim pravilima. u kojem vlada blagostanje, mir, med i mlijeko, pravda za sve. jednostavno pitanje, koje je to drustvo danas na planeti zemlji?
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#521 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by nasa »

To je valjda jasno iz dosadasnjih izlaganja, a i slikovitog prikaza.Zavisi o kojoj serijatskoj govorimo i na koji nacin je serijat inkorporiran u njihov system, recimo u bliskoistocnim nije obavezno pokrivanje zena, voze aute, rade, neke i zive same itd.dok u Saudijskoj Arabiji je zakonom odredjena odjeca, mislim da su poslovi ograniceni itd.Ako si bogatas onda zaobidjes sve, manje vise, i cinis sta te volja....

Medjutim ja sam tebi vec odgovorila na ovo pitanje, samo moze biti da me nisi shvatila, nije da serijatski propisi ciljaju samo na zene tako da ovo tvoje pitanje se moze postaviti i za muskarce.Shvatas, po mnogim pitanjima u serijatu nema diskriminacije zena u odnosu na muskarce, a sasvim druga prica je sto iz zapadnog ugla ti propisi nisu ok ni prema zenama ni muskarcima.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#522 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by nasa »

5 0 5 wrote:
nasa wrote:Duhoviti ste iako moje pisanje nema veze s vasim zakljuccima :D

Vi postavljate zakone odredjenih drzava, dovodite iste u vezu s stavovima uleme, islamom generalno itd.bez da promislite ili bar postavite pitanje ko su ti ljudi koji sprovode te zakone.
Da ne duzim, ateisti cesto misle da je daleko dublja veza izmedju uleme, raznih islamskih lidera i samih muslimana nego sto ona u praksi jeste I to gotovo svakodnevno dokazujete postavljajuci razlicite klipove, clanke, izjave nekih od uleme itd.

Istina je da niz ljudi koji zive zivote koji nemaju veze s islamskim nacelima pa ni sa serijatom koji ih navodno odredjuje jesu danas oni koji navedeno predstavljaju i stite.

Muslimani koji pisu na ovim temama sasvim sigurno vrlo dobro znaju cjelokupnu problematiku pa i konkretno za pojedine lidere niz pojedinosti koji oslikavaju ovo o cemu sam pisala.Ustvari da budem iskrena osvrnula sam se vrlo povrsno na neke pojave jer nemam namjeru da vodim diskusiju o arapima i njihovim drzavama, a nije ni tema.
a ko ima naso? ukazi mi na jedno drustvo, jedno selo, zajednicu, bilo sta, koja danas zivi u skladu sa serijatom kakav bi trebao biti (kako volite reci, kakvog je bog ostavio). sigurno poslije milenijum i po od "objave" mora da postoji drustvo koje je sazrelo do te mjere da sve razumije i da se ponasa po tim pravilima. u kojem vlada blagostanje, mir, med i mlijeko, pravda za sve. jednostavno pitanje, koje je to drustvo danas na planeti zemlji?
Ukazi ti na neko koje je u skladu s bar osnovnim nacelima bilo koje religije, kao sto nemas odavno krcanskih drzava tako isto nemas ni islamskih samo sto vi iz nekog razloga ne zelite to da prihvatite za islam, a za sve druge religije vam je ok...
I Amerikanci se zaklinju u Boga pa im ne postavljas pitanje veze s vjerskim nacelima i Bogom kojeg zazivaju ali eto meni postavljas ...
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#523 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by 5 0 5 »

nasa wrote: Ukazi ti na neko koje je u skladu s bar osnovnim nacelima bilo koje religije, kao sto nemas odavno krcanskih drzava tako isto nemas ni islamskih samo sto vi iz nekog razloga ne zelite to da prihvatite za islam, a za sve druge religije vam je ok...
I Amerikanci se zaklinju u Boga pa im ne postavljas pitanje veze s vjerskim nacelima i Bogom kojeg zazivaju ali eto meni postavljas ...
pa nema naso. nema nijednog. svi su korumpirani. i krscani su slali ljude na lomacu 300 godina. i porobljavali ljude i vodili krizarske ratove. da je knjiga savrsena danas bi bar jedno drustvo uzivalo u njenim blagodatima. sve religije su korumpirane u svojoj srzi. i ti si sama juce pokazala da pravila ne vrijede za svakoga isto. naravno da ne vrijede. krscanske, muslimanske, jevrejske, hindu... sve je to meni isto.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#524 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by nasa »

Sjeti se samo Bordzija, zamisli da je tad neko postavio pitanje krscanima o nacelima vjere i vezi pomenutih s takvim nacelima te, dalje to koristio kao dokaz istinitosti krscanstva.
Islam egzistira na razlicitim principima od krscanstva, krcanima je vjerovatno bilo lakse da presjeku u onom trenutku kada su oni koji su predstavljali krscanstvo poceli da rade protiv istog jer je krscanstvo dosta centralizovano.
U islamu to ide sporo jer govorimo o nizu zemalja, sistema, lidera koji niti su isto krivi ni zasluzni ali polako ce doci vrijeme kada ce morati ili sami ili nekim oblicima pritiska napustiti ono za sta nisu spremni da rade i zive.

Dalje, ti ovo uzimas kao dokaz da su religije na nivou bilo kojeg drugog sistema koji je covjek stvorio kroz historiju,ja imam drugacije misljenje jer system koji je se zasniva na nacelima neke religije jeste ljudsko tumacenje ograniceno vremenom i prostorom u kojem se zivi, nije jednako religija.

Ne znam 505, ja imam dojam da ti nisi covjek koji ne moze skontati neke stvari, pa...

zamisli da nasa drzava ulozi napora i rada u pravcu obrazovanja koliko ga ulaze u prikupljanje poreza ili ne samo nasa vec niz drzava :D
od covjeka uvijek zavisi sta ce mu biti prioritet, a mnogo je sistema koji pruzaju mogucnost da se urade dobre stvari

Tako i islam, kroz historriju su egzistirala ralicita drustva koja su u islamu pronalazila inspiraciju i za dobre stvari, danas to nije slucaj, kao sto nasi politicari razradjuju samo zakone koji njima trebaju i koriste tako cine i mnogi u vecinski muslimanskim zemljama. Ne mozes reci da demokratija pa i nasi zakoni ne pruzaju mogucnost za bolje od bh.realnosti, jednako ne mozes na osnovu dansnje realnosti zakljuciti da islam nije pruzio i bolje i da ne moze bolje.
Bozansko porijeklo Kur'ana ne lisava covjeka odgovornosti, pogotovo ne namjere kojom neko pristupa islamu i isti koristi.
User avatar
madner
Posts: 56762
Joined: 09/08/2004 16:35

#525 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by madner »

Treba realno sagledati stvari, mozda je zapadni sistem pogresan.

Nema sistema bez nataliteta.
Post Reply