Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5618
Joined: 12/10/2014 01:12

#476 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by skupljac_zeljeza »

Teea wrote:
KAKAV DEDA TAKAV UNUK
Šta će ti crno bijele slike kada imaš u boji od Tokija preko Berlina i Parisa do Los Angelesa?

Image
nemezis
Posts: 2858
Joined: 30/01/2011 12:08

#477 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by nemezis »

nasa wrote:Slazem se, da se recimo neki siromah u emiratima spandja i hoce da se zeni s manekenkom koja se jos slika za playb. moze biti da bih oboje nogirali po kratkom postupku k'o sto i jesu nogirali engleskinju koja se u kaficu ljubila i fackala s momkomu
ali moja poenta, ovom trenutku i na ovoj temi nisu prava siromasnih , vec dokazujem da onim koji tumace i primjenjuju serijat vodilja nije ni islam ni serijat iza kojeg se kriju vec pare, veze, porijeklo itd.
Zar je ovo neko nekada sporavao?
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#478 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by 5 0 5 »

nemezis wrote:
nasa wrote:Slazem se, da se recimo neki siromah u emiratima spandja i hoce da se zeni s manekenkom koja se jos slika za playb. moze biti da bih oboje nogirali po kratkom postupku k'o sto i jesu nogirali engleskinju koja se u kaficu ljubila i fackala s momkomu
ali moja poenta, ovom trenutku i na ovoj temi nisu prava siromasnih , vec dokazujem da onim koji tumace i primjenjuju serijat vodilja nije ni islam ni serijat iza kojeg se kriju vec pare, veze, porijeklo itd.
Zar je ovo neko nekada sporavao?
nije. ali ovo znaci da je @nasa napokon shvatila da je covjek korumpiran i da je pisao kuran i serijat da bi porobio drugog covjeka i da ga nije spustao neki andjel kao vodilju ka bogu i boljem zivotu. kada se samo sjetim koliko sam joj puta ovo morao napisati. ali isplatilo se. 8)
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#479 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by irac300 »

Nisam u toku pa da pitam, je l' sada ovo tema gdje se staro društvo ateista i vjernika prepucavaju? :D
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#480 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by 5 0 5 »

irac300 wrote:Nisam u toku pa da pitam, je l' sada ovo tema gdje se staro društvo ateista i vjernika prepucavaju? :D
ateisti su ti kao voda. zakljucas im jednu temu, oni nadju put do druge... i tako...
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#481 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by Leo_alfa »

5 0 5 wrote:
irac300 wrote:Nisam u toku pa da pitam, je l' sada ovo tema gdje se staro društvo ateista i vjernika prepucavaju? :D
ateisti su ti kao voda. zakljucas im jednu temu, oni nadju put do druge... i tako...
Image
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5618
Joined: 12/10/2014 01:12

#482 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by skupljac_zeljeza »

5 0 5 wrote:
nemezis wrote:
nasa wrote:Slazem se, da se recimo neki siromah u emiratima spandja i hoce da se zeni s manekenkom koja se jos slika za playb. moze biti da bih oboje nogirali po kratkom postupku k'o sto i jesu nogirali engleskinju koja se u kaficu ljubila i fackala s momkomu
ali moja poenta, ovom trenutku i na ovoj temi nisu prava siromasnih , vec dokazujem da onim koji tumace i primjenjuju serijat vodilja nije ni islam ni serijat iza kojeg se kriju vec pare, veze, porijeklo itd.
Zar je ovo neko nekada sporavao?
nije. ali ovo znaci da je @nasa napokon shvatila da je covjek korumpiran i da je pisao kuran i serijat da bi porobio drugog covjeka i da ga nije spustao neki andjel kao vodilju ka bogu i boljem zivotu. kada se samo sjetim koliko sam joj puta ovo morao napisati. ali isplatilo se. 8)
Evo dokaza kako je @nasa u pravu jer i vi tumačeći njene riječi ste kao oni koje ona opisuje. Izvući zasključak da je čovjek napisao Kur'an zato što se pogrešno tumači. :roll:
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#483 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by 5 0 5 »

skupljac_zeljeza wrote: Evo dokaza kako je @nasa u pravu jer i vi tumačeći njene riječi ste kao oni koje ona opisuje. Izvući zasključak da je čovjek napisao Kur'an zato što se pogrešno tumači. :roll:
dobar ti dokaz. covjek jeste napisao kuran. ili ga je mozda sam bog spustio u printanom izdanju? napisali su ga i taumce upravo zbog ovoga. za jedne vaze jedna a za druge druga pravila. tako je danas i tako je bilo prije hiljadu i po godina.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5618
Joined: 12/10/2014 01:12

#484 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by skupljac_zeljeza »

5 0 5 wrote:
skupljac_zeljeza wrote: Evo dokaza kako je @nasa u pravu jer i vi tumačeći njene riječi ste kao oni koje ona opisuje. Izvući zasključak da je čovjek napisao Kur'an zato što se pogrešno tumači. :roll:
dobar ti dokaz. covjek jeste napisao kuran. ili ga je mozda sam bog spustio u printanom izdanju? napisali su ga i taumce upravo zbog ovoga. za jedne vaze jedna a za druge druga pravila. tako je danas i tako je bilo prije hiljadu i po godina.
Ne razumijem ti ovaj argument upravo što Kur'an nije dat melekima nego griješnom čovjeku. Savremenici prenosioca Božije riječi su griješili i ništa neobično što to u određenom dijelu rade i danas, a raditi će i sutra. I ti si po Božijoj definiciji griješnik.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#485 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by 5 0 5 »

skupljac_zeljeza wrote: Ne razumijem ti ovaj argument upravo što Kur'an nije dat melekima nego griješnom čovjeku. Savremenici prenosioca Božije riječi su griješili i ništa neobično što to u određenom dijelu rade i danas, a raditi će i sutra. I ti si po Božijoj definiciji griješnik.
kakvoj bolan bozijoj definiciji. po definiciji covjeka koji je smislio taj koncept. to hoces reci? nemoguce je dokazati da je "tekst" spusten covjeku preko nekih nadnaravnih stvorenja. ali se zna da je covjek (fizicki, svojom rukom) napisao ta pravila, da ih covjek tumaci i da po svom tumacenju namece norme. pa onda i po njima i kaznjava. to vidis svuda oko nas. i ono sto je @nasa juce postavila, pokazuje da je covjek korumpiran i da "bozija pravila" ne vaze za svakoga jednako. i to je upravo poenta cijele price.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#486 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by Towelie »

i ono sto je @nasa juce postavila, pokazuje da je covjek korumpiran i da "bozija pravila" ne vaze za svakoga jednako. i to je upravo poenta cijele price.
Ono pokazuje da su neki ljudi korumpirani, a ne svi.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5618
Joined: 12/10/2014 01:12

#487 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by skupljac_zeljeza »

5 0 5 wrote:
skupljac_zeljeza wrote: Ne razumijem ti ovaj argument upravo što Kur'an nije dat melekima nego griješnom čovjeku. Savremenici prenosioca Božije riječi su griješili i ništa neobično što to u određenom dijelu rade i danas, a raditi će i sutra. I ti si po Božijoj definiciji griješnik.
kakvoj bolan bozijoj definiciji. po definiciji covjeka koji je smislio taj koncept. to hoces reci? nemoguce je dokazati da je "tekst" spusten covjeku preko nekih nadnaravnih stvorenja. ali se zna da je covjek (fizicki, svojom rukom) napisao ta pravila, da ih covjek tumaci i da po svom tumacenju namece norme. pa onda i po njima i kaznjava. to vidis svuda oko nas. i ono sto je @nasa juce postavila, pokazuje da je covjek korumpiran i da "bozija pravila" ne vaze za svakoga jednako. i to je upravo poenta cijele price.
Naučnim metodama dokazano pa se ZNA? :kiss:
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#488 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by 5 0 5 »

Towelie wrote: Ono pokazuje da su neki ljudi korumpirani, a ne svi.
da. a ko ce ocijeniti ko je korumpiran a ko nije? ko moze ocijeniti iz danasnje perspektive da li su oni koji su pisali kuran (fizicki) i oni koji su smisljali koncept islama bili korumpirani? to ne mozemo znati. ali mozemo vidjeti kako se ponasaju danas oni koji si uzimaju za pravo da tumace te stare spise. ovi @nasini razgoliceni naftasi. onaj princ homic sa fontanom u avionu (ako je ista vise gay od toga, ne znam) i oni barbari koji kolju po siriji i otimaju djecu. po njihovim tumacenjima ja vidim da je sistem korumpiran. da ne valja. jer da valja, takve se stvari ne bi desavale. ne tvrdim ja da je savrsen. vi tvrdite. jasno je da nije savrsen. tu je da ga zloupotrebljava (ili koristi, kako vise volis) ko i kako hoce.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#489 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by 5 0 5 »

dupli.
Last edited by 5 0 5 on 09/11/2014 12:02, edited 1 time in total.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#490 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by 5 0 5 »

skupljac_zeljeza wrote: Naučnim metodama dokazano pa se ZNA? :kiss:
pa sta kaze tvoja religija. ko je fizicki napisao kuran? ko je uzeo pero, olovku ili rapidograf i napisao (prvi) kuran? uvijek sam mislio da vi sami tvrdite da je kuran napisao covjek. uputi me ako sam ukrivu. dobro je nesto novo nauciti.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5618
Joined: 12/10/2014 01:12

#491 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by skupljac_zeljeza »

5 0 5 wrote:
skupljac_zeljeza wrote: Naučnim metodama dokazano pa se ZNA? :kiss:
pa sta kaze tvoja religija. ko je fizicki napisao kuran? ko je uzeo pero, olovku ili rapidograf i napisao (prvi) kuran? uvijek sam mislio da vi sami tvrdite da je kuran napisao covjek. uputi me ako sam ukrivu. dobro je nesto novo nauciti.
To se podrazumijeva. Po diktatu čovjeka koji je bio prenositelj Božije riječi. Naučna grana koju zovemo historija je to sve lijepo zasbilježila i ko i gdje i kada. Dalje je stvar vjere i ubjeđenja što se bazira na analizi Božije riječi, historijskih momenata itd.. Svakog od nas pojedinačno. Ti si došao da zaključka koji se ne poklapa sa mojim i dalja priča je iz te perspektive nemoguća. Možemo, ali nije plodonosno.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#492 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by 5 0 5 »

skupljac_zeljeza wrote: To se podrazumijeva. Po diktatu čovjeka koji je bio prenositelj Božije riječi. Naučna grana koju zovemo historija je to sve lijepo zasbilježila i ko i gdje i kada. Dalje je stvar vjere i ubjeđenja što se bazira na analizi Božije riječi, historijskih momenata itd.. Svakog od nas pojedinačno. Ti si došao da zaključka koji se ne poklapa sa mojim i dalja priča je iz te perspektive nemoguća. Možemo, ali nije plodonosno.
pa cemu onda ono tvoje "naucnom metodom...zna", ako se i sam slazes? jedina je razlika u tome sto ti (vjerovatno) mislis da je nadnaravno bice spustilo taj tekst covjeku u uho, pa je onda covjek napisao sto mu je drugi covjek rekao da je cuo, dok ja mislim da je to covjek sam smislio, kao sto je smislio i niz drugih slicnih knjiga u istoriji. sada je do tebe da dokazes "naucnom metodom" da je knjiga "nadnaravno izsaptana" dok ja jos uvijek tvrdim da ju je smislio/(zlo)upotrebljava covjek. motivaciju nije tesko naci. pogledaj oko sebe. ne moras cak ni ici daleko u proslost. skokni do teme o siriji ili jos jednom pogledaj slike koje je @nasa postavila.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5618
Joined: 12/10/2014 01:12

#493 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by skupljac_zeljeza »

5 0 5 wrote:
skupljac_zeljeza wrote: To se podrazumijeva. Po diktatu čovjeka koji je bio prenositelj Božije riječi. Naučna grana koju zovemo historija je to sve lijepo zasbilježila i ko i gdje i kada. Dalje je stvar vjere i ubjeđenja što se bazira na analizi Božije riječi, historijskih momenata itd.. Svakog od nas pojedinačno. Ti si došao da zaključka koji se ne poklapa sa mojim i dalja priča je iz te perspektive nemoguća. Možemo, ali nije plodonosno.
pa cemu onda ono tvoje "naucnom metodom...zna", ako se i sam slazes? jedina je razlika u tome sto ti (vjerovatno) mislis da je nadnaravno bice spustilo taj tekst covjeku u uho, pa je onda covjek napisao sto mu je drugi covjek rekao da je cuo, dok ja mislim da je to covjek sam smislio, kao sto je smislio i niz drugih slicnih knjiga u istoriji. sada je do tebe da dokazes "naucnom metodom" da je knjiga "nadnaravno izsaptana" dok ja jos uvijek tvrdim da ju je smislio/(zlo)upotrebljava covjek. motivaciju nije tesko naci. pogledaj oko sebe. ne moras cak ni ici daleko u proslost. skokni do teme o siriji ili jos jednom pogledaj slike koje je @nasa postavila.
Možda koristiš pogrešne metode pa te odvelo na stranputicu. Kada mi uspiješ objasniti kako je čovjek (Muhammed s.a.w.s) znao 10 godina unaprijed kako će okončati Abdul-Uzza i Ummi Džemila, a to je samo 0,1 kur'anskih mudžiza, onda možemo dalje.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#494 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by 5 0 5 »

skupljac_zeljeza wrote: Možda koristiš pogrešne metode pa te odvelo na stranputicu. Kada mi uspiješ objasniti kako je čovjek (Muhammed s.a.w.s) znao 10 godina unaprijed kako će okončati Abdul-Uzza i Ummi Džemila, a to je samo 0,1 kur'anskih mudžiza, onda možemo dalje.
ma to su samo price. bolje ti je da se zapitas oko stvari za koje se zna da su pogresne. pa se onda zapitas, kako je moguce da su pogresne. kuran je napisan puno godina poslije muhamedove smrti. kakvih se tu lovackih prica, pod zvjezdanim nebom u u pustinjskom pjesku moglo iskonstruisati bog sami zna. :D nas zadnji rat se zavrsio prije samo 20 godina. svi smo bili ucesnici u njemu. pa opet ima milion verzija kako se nesto desilo i sta se tacno desilo. koja ce se verzija pricati za 500 godina ovisi od mnogo faktora. uzmi samo jednog covjeka. aliju izetbegovica. tesko da cemo se ikad dogovoriti oko njegove uloge u istoriji, i pored toga sto je nas savremenik i pored svih medija i argumenata koji su oko nas, a da se dogovorimo oko nekih ljudi o kojima nezavisnih istorijskih spisa ima tako malo. da to covjek nije bio drugaciji prije milenijum i po?
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5618
Joined: 12/10/2014 01:12

#495 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by skupljac_zeljeza »

5 0 5 wrote:
skupljac_zeljeza wrote: Možda koristiš pogrešne metode pa te odvelo na stranputicu. Kada mi uspiješ objasniti kako je čovjek (Muhammed s.a.w.s) znao 10 godina unaprijed kako će okončati Abdul-Uzza i Ummi Džemila, a to je samo 0,1 kur'anskih mudžiza, onda možemo dalje.
ma to su samo price. bolje ti je da se zapitas oko stvari za koje se zna da su pogresne. pa se onda zapitas, kako je moguce da su pogresne. kuran je napisan puno godina poslije muhamedove smrti. kakvih se tu lovackih prica, pod zvjezdanim nebom u u pustinjskom pjesku moglo iskonstruisati bog sami zna. :D nas zadnji rat se zavrsio prije samo 20 godina. svi smo bili ucesnici u njemu. pa opet ima milion verzija kako se nesto desilo i sta se tacno desilo. koja ce se verzija pricati za 500 godina ovisi od mnogo faktora. uzmi samo jednog covjeka. aliju izetbegovica. tesko da cemo se ikad dogovoriti oko njegove uloge u istoriji, i pored toga sto je nas savremenik i pored svih medija i argumenata koji su oko nas, a da se dogovorimo oko nekih ljudi o kojima nezavisnih istorijskih spisa ima tako malo. da to covjek nije bio drugaciji prije milenijum i po?
Nepotrebno toliko slova. A slučaj Adija ibn Hatima i Omera ibn Hataba objašnjavaš na isti način ako već ne znaš ništa o Ebu Sufjanovoj sestri i zetu?
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#496 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by Kikibombona »

Pa religije i jesu stvorene da bi se kontrolisala sirotinja. To je jedan od bitnih razloga.

Lakse se pomiriti sa teskom ovozemaljskom sudbinom kada se ubjedis da ces opciti sa ljepoticama, imati sve sto srce pozeli.

Prica za naivne.

Muhamedove zene su bile zene za jednog covjeka, a on muskarac za desetine zena. Beduinska posla. :D
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#497 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by 5 0 5 »

skupljac_zeljeza wrote: Nepotrebno toliko slova. A slučaj Adija ibn Hatima i Omera ibn Hataba objašnjavaš na isti način ako već ne znaš ništa o Ebu Sufjanovoj sestri i zetu?
ma gledaj. raspravljanje o bajkama i lovackim pricama pustinjskog covjeka od prije milenijum i po mi nije zanimljivo. ti si u toj lovackoj prici nasao neki dokaz, iako sam pozivas na naucne metode. pa pozovi i tu pricu pa nadji neki nezavisni istorijski spis koji potvrdjuje istinitost. a ako ga nema, onda je to meni isto kao da u 3014. raspravljam o fizickom postojanju harry pottera i njegovoj ulozi u danasnjem vremenu.
User avatar
LolaLola
Posts: 314
Joined: 07/05/2013 22:57

#498 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by LolaLola »

Kikibombona wrote:Pa religije i jesu stvorene da bi se kontrolisala sirotinja. To je jedan od bitnih razloga.

Lakse se pomiriti sa teskom ovozemaljskom sudbinom kada se ubjedis da ces opciti sa ljepoticama, imati sve sto srce pozeli.

Prica za naivne.

Muhamedove zene su bile zene za jednog covjeka, a on muskarac za desetine zena. Beduinska posla. :D

A ko je on? :lol: :lol:
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5618
Joined: 12/10/2014 01:12

#499 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by skupljac_zeljeza »

5 0 5 wrote:
skupljac_zeljeza wrote: Nepotrebno toliko slova. A slučaj Adija ibn Hatima i Omera ibn Hataba objašnjavaš na isti način ako već ne znaš ništa o Ebu Sufjanovoj sestri i zetu?
ma gledaj. raspravljanje o bajkama i lovackim pricama pustinjskog covjeka od prije milenijum i po mi nije zanimljivo. ti si u toj lovackoj prici nasao neki dokaz, iako sam pozivas na naucne metode. pa pozovi i tu pricu pa nadji neki nezavisni istorijski spis koji potvrdjuje istinitost. a ako ga nema, onda je to meni isto kao da u 3014. raspravljam o fizickom postojanju harry pottera i njegovoj ulozi u danasnjem vremenu.
Spominjući samo ova tri slučaja spomenuo sam svega 0,3% nadnaravnosti Kur'ana. Osobe o kojima govorim nisu predmet proučavanja samo teologa nego i historičara i orijentalista. Ne pričam o Harry Potteru.
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#500 Re: Odnos demokratskog i šerijatskog društva prema pravima žena

Post by Havatar »

wickerman wrote: Svake dvije godine po 0.004%, znaci svake godine pola od toga,to ti jos manje ide u prilog.
Nakon sto smo utvrdili da zene nemaju samostalnosti, da ne mogu da rade,cak i u "sekularnijim" islamskim drustvima kao sto je recimo Dubai, kad im se odredjuje ko ce im biti muz, kad su podredjene u svakom pogledu ocu pa kasnije muzu razlozi kao sto su opasnost od trgovine ljudima je dosta suplja. Naime, razlog sadasnjeg polozaja zene u serijatu je kontrola, sa ciljem da se stvori podredjenost, vlasnistvo, a to se u modernom svijetu zove robovlasnistvo.
Opet nastavljaš sa lažima pošto se ne radi o tom procentu pošto nije 750 miliona išlo van zemlje čak je taj broj u svim zemljama mali u odnosu na ukupno stanovništvo. Da ne govorimo da si prvo tražio dokaze da je više žena žrtava trgovine ljudima pa kad sam ti to dokayao ti trdiš nešto deseto i trolanjem pokušavaš da se izvadiš.Nismo utvrdili da ne mogu da rade kada žene koje se ponašaju po šerijatu rade i na Balkanu i u sekularnim državama na zapadu i u zemljama sa šerijatskim uredjenjem, isto tako nakon onolike diskusije gdje je dokazano da im se ne bira muž ti za laž tvrdiš da je opštepoznata činjenica oko koje se svi slažu :roll: . Niti postoji podredjenost niti se to želi već je žena u šerijatu povlašćena i ne postoji nijedan razlog zbog kojeg bi insistirali na nekoj ideologiji o slobodi koja ignoriše stvaran svijet i od žene pravi savršenu metu i višestruko uvjećava mogućnost d abude žrtva. Nadam s da nećeš nastavljati sa lažima i sa poturanjem njih kao opštepoznatih stvari.
Post Reply