Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post Reply
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#51 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by salik79 »

Zoya wrote:Da li je turska priznala genocid u Srebrenici?
Nije niko BiH u ratu pomogao više od Iranaca.
:thumbup: :kiss:
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#52 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by MUNAFIK »

lotPi wrote:
Haman2 wrote:Da, puno je Bosnjaka koji su iz ovih ili onih razloga napustili BiH. Pocelo je to dolaskom Austro-Ugarske u BiH, pa progoni Bosnjaka posebno Sandzaka za vrijeme KSHS a bome i u FNRJ - i YU. Druga spona je vjera, slicna tradicija a sve pretoceno u emocionalna odjecanja. Nesto slicno imamo i kod Srba - njihov odnos prema Rusiji. Gledano kroz povjest i Rusija nije bila neki veliki zastitnik Srba, a osim toga danas sigurno mozemo tvrditi da danasnji Srbi nisu narod slavenskog porijekla, jer u Srbiji zivi malo cisto etnickih Srba. Vecinu cini miks.
Ja mogu shvatiti simpatije prema nekoj drzavi, i ja volim Njemacku i Holandiju :), ali dosta se ljudi identifikuju sa Turskom i Turcima.

Sami progoni i preseljavanja u Tursku su direktna posljedica gusenje Bosanskih pokusaja za samostalnosti te predaju Austrougarskoj. Prema tome bi ih trebali jos manje voliti!
Na stranu romantizam sa našu samostalnost u OSMANSKOM CARSTVU koje je u tom periodu bilo u procesu nestajanja i slabljenja, nasa sreca je sto nas je preuzela NOVA velesila AUSTROUGARSKA... Samo su oni mogli zaustaviti pokolj koji bi nad nama izvrsili naši " dobri" susjedi sa istocne strane... Da smo bili samostalni mi se sami ne bismo nikad mogli odbraniti od tih agresora koji su svakako vrsili pokolje....
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1332
Joined: 20/11/2018 16:45

#53 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by MarshalDodik »

MUNAFIK wrote:
lotPi wrote:
Haman2 wrote:Da, puno je Bosnjaka koji su iz ovih ili onih razloga napustili BiH. Pocelo je to dolaskom Austro-Ugarske u BiH, pa progoni Bosnjaka posebno Sandzaka za vrijeme KSHS a bome i u FNRJ - i YU. Druga spona je vjera, slicna tradicija a sve pretoceno u emocionalna odjecanja. Nesto slicno imamo i kod Srba - njihov odnos prema Rusiji. Gledano kroz povjest i Rusija nije bila neki veliki zastitnik Srba, a osim toga danas sigurno mozemo tvrditi da danasnji Srbi nisu narod slavenskog porijekla, jer u Srbiji zivi malo cisto etnickih Srba. Vecinu cini miks.
Ja mogu shvatiti simpatije prema nekoj drzavi, i ja volim Njemacku i Holandiju :), ali dosta se ljudi identifikuju sa Turskom i Turcima.

Sami progoni i preseljavanja u Tursku su direktna posljedica gusenje Bosanskih pokusaja za samostalnosti te predaju Austrougarskoj. Prema tome bi ih trebali jos manje voliti!
Na stranu romantizam sa našu samostalnost u OSMANSKOM CARSTVU koje je u tom periodu bilo u procesu nestajanja i slabljenja, nasa sreca je sto nas je preuzela NOVA velesila AUSTROUGARSKA... Samo su oni mogli zaustaviti pokolj koji bi nad nama izvrsili naši " dobri" susjedi sa istocne strane... Da smo bili samostalni mi se sami ne bismo nikad mogli odbraniti od tih agresora koji su svakako vrsili pokolje....
Dakle, da se zahvalimo Smail agi Cengicu, Ali pasi Rizvanbegovicu, velikom veziru i tadasnjem sultanu zato sto su u krvi ugusili pokret za autonomiju.
Naposljetku da se zahvalimo i Omer pasi Latasu i na njegovoj sjeci glava i elitocidu tadasnjih intelektulaca.
Sva ta klanja brace Turaka bila su za nase dobro. Zamisli da smo dobili autonomiju i drzavu tada, pa nadrljali bi od istocnih susjeda.

Najbolje haman da su svi bosanski muslimani krajem 19st krenuli put Male Azije, sta fali, mnogi bi do sada konacno naucili i jezik i time savladali i "jedinu" prepreku do prelaska tadasnjeg "poturice" u "cistog" Turcina
User avatar
lotPi
Posts: 496
Joined: 19/09/2005 13:59

#54 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by lotPi »

MarshalDodik wrote: Najbolje haman da su svi bosanski muslimani krajem 19st krenuli put Male Azije, sta fali, mnogi bi do sada konacno naucili i jezik i time savladali i "jedinu" prepreku do prelaska tadasnjeg "poturice" u "cistog" Turcina
Kakva ti je ovo prica!?!?!?
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#55 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by Haman2 »

Kad danas govorimo o Austro-Ugarskoj onda mozmo cuti samo ruzne price. Da li je bas sve tako. Ja mislim da nije. O losim stranama znamo gotovo sve a o onim dobrim malo ili nimalo. Bio bi red da znamo jedno i drugo.
Oni koji o Austro-Ugarskoj govore iskljucivo u negativnog kontekstu sigurno zale sto ranije nije zavrseno za Bosnjacima muslimanim na prostoru BiH. To bi se dogodilio za vrijeme balkanskih ratova da kojim slucajem BiH nije bila okupirana zemlja od Austro-Ugarske. Dakle, i u nekom zlu ponekad ima i nesto dobro.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#56 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by Fudo Bosna »

salik79 wrote:Doduse, sada mi naumpade, da mi se ovo kosi sa Kur'anskim ajetom: "Dobro i zlo nisu isto, zlo uzvrati dobrim pa ce ti i neprijatelj prisni prijatelj postati. To mogu samo strpljivi, to mogu samo sretni.''

Tako da, mozda i tvoje ima smisla, ali s velikom dozom opreza. S time da dokazani prijatelji moraju to i ostati. Turci se, nazalost, nisu iskazali, odnosno kasno su se iskazali, pa im treba pruziti priliku. Barem nam nisu odmagali (tokom agresije).

Da prijateljski su postupali Iranci, hvala im, ali i neki zapadni saveznici i USA, od kojih smo imali npr, politicko/diplomatsku potporu, ali po nekim iskopleksiranim Bosnjacima , nismo imali " vecih dusmana", od R.Turske, valjda tih 4/miliona Bosnjaka u Turskoj , na desetine u parlamentu R Turske i hiljade oficira u Turskoj Armiji, nista ne rade , osim sto rade, "protiv Bosne"...

Kad vidim tvoje komentare i jos par Bosnjaka na forumu u negativnom kontekstu o Turskoj, ne trebaju nama Bosnjacima dusmani uopste, ni ovi nebosnjaci koji " pljuju", po R. Turskoj, koji se raduju svakom belaju tamo, koji likuju,(valjda se trebamo odreci naseg naroda tamo, valjda su druga dva naroda budale , a mi "pametni ", mi Bosnjaci smi kao sebi "samodovoljni", " grebo" hiljade uticajnih Bosnjaka, u najvecoj vojnoj i ekonimskoj sili jugositocne Evrope/Turskoj...) Kolinda i Vucic im se "uvlace" do cipela, ali nama je Turska "suvisna ne treba nam", mi smo sebi, "samodovoljni"?

I onda se ibretimo nebulozama wehabija, pa od njih me gluposti i umni "harakiriji" i razne nebuloze i ne cude, ali od Vas ostalih?

Mojnete nas vise braniti... :-)




P.S.
Nema nama Bosnjacima vecih dusmana od nas samih , nazalost... :(
Last edited by Fudo Bosna on 13/04/2019 13:30, edited 1 time in total.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#57 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by salik79 »

Fudo Bosna wrote:
salik79 wrote:Doduse, sada mi naumpade, da mi se ovo kosi sa Kur'anskim ajetom: "Dobro i zlo nisu isto, zlo uzvrati dobrim pa ce ti i neprijatelj prisni prijatelj postati. To mogu samo strpljivi, to mogu samo sretni.''

Tako da, mozda i tvoje ima smisla, ali s velikom dozom opreza. S time da dokazani prijatelji moraju to i ostati. Turci se, nazalost, nisu iskazali, odnosno kasno su se iskazali, pa im treba pruziti priliku. Barem nam nisu odmagali (tokom agresije).

Da prijateljski su postupali Iranci, hvala im, ali i neki zapadni saveznici i USA, od kojih smo imali npr, politicko/diplomatsku potporu, ali po nekim iskopleksiranim Bosnjacima , nismo imali " vecih dusmana", od R.Turske, valjda tih 4/miliona Bosnjaka u Turskoj , na desetine u parlamentu R Turske i hiljade oficira u Turskoj Armiji, nista ne rade , osim sto rade, "protiv Bosne"...

Kad vidim tvoje komentare i jos par Bosnjaka na forumu u negativnom kontekstu o Turskoj, ne trebaju nama Bosnjacima dusmani uopste, ni ovi nebosnjaci koji " pljuju", po R. Turskoj, koji se raduju svakom belaju tamo, koji likuju,(valjda se trebamo odreci naseg naroda tamo, valjda su druga dva naroda budale , a mi "pametni ", mi Bosnjaci smi kao sebi "samodovoljni", " grebo" hiljade uticajnih Bosnjaka, u najvecoj vojnoj i ekonimskoj sili jugositocne Evrope/Turskoj...

I onda se ibretimo nebulozama wehabija, pa od njih me gluposti i umni "harakiriji" i ne cude, ali od Vas ostalih?

Mojnete nas vise braniti... :-)




P.S.
Nema nama Bosnjacima vecih dusmana od nas samih , nazalost... :(
Moji negativni komentari? :shock: :? Mozes li barem jedan citirati?
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#58 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by Fudo Bosna »

salik79 wrote:
Fudo Bosna wrote:
salik79 wrote:Doduse, sada mi naumpade, da mi se ovo kosi sa Kur'anskim ajetom: "Dobro i zlo nisu isto, zlo uzvrati dobrim pa ce ti i neprijatelj prisni prijatelj postati. To mogu samo strpljivi, to mogu samo sretni.''

Tako da, mozda i tvoje ima smisla, ali s velikom dozom opreza. S time da dokazani prijatelji moraju to i ostati. Turci se, nazalost, nisu iskazali, odnosno kasno su se iskazali, pa im treba pruziti priliku. Barem nam nisu odmagali (tokom agresije).

Da prijateljski su postupali Iranci, hvala im, ali i neki zapadni saveznici i USA, od kojih smo imali npr, politicko/diplomatsku potporu, ali po nekim iskopleksiranim Bosnjacima , nismo imali " vecih dusmana", od R.Turske, valjda tih 4/miliona Bosnjaka u Turskoj , na desetine u parlamentu R Turske i hiljade oficira u Turskoj Armiji, nista ne rade , osim sto rade, "protiv Bosne"...

Kad vidim tvoje komentare i jos par Bosnjaka na forumu u negativnom kontekstu o Turskoj, ne trebaju nama Bosnjacima dusmani uopste, ni ovi nebosnjaci koji " pljuju", po R. Turskoj, koji se raduju svakom belaju tamo, koji likuju,(valjda se trebamo odreci naseg naroda tamo, valjda su druga dva naroda budale , a mi "pametni ", mi Bosnjaci smi kao sebi "samodovoljni", " grebo" hiljade uticajnih Bosnjaka, u najvecoj vojnoj i ekonimskoj sili jugositocne Evrope/Turskoj...

I onda se ibretimo nebulozama wehabija, pa od njih me gluposti i umni "harakiriji" i ne cude, ali od Vas ostalih?

Mojnete nas vise braniti... :-)




P.S.
Nema nama Bosnjacima vecih dusmana od nas samih , nazalost... :(
Moji negativni komentari? :shock: :? Mozes li barem jedan citirati?
Nista licno, svi imaju pravo na svoje misljene...

To je tvoje i postujem , samo sam konstatovao da me cudi...

Nista licno, jedna sira konstatacija... :(


:bih:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#59 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by salik79 »

Dakle, ne mozes naci jedan jedini negativni komentar, pa cemo se drzati pausalnih "konstatacija".
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#60 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by MUNAFIK »

MarshalDodik wrote:
MUNAFIK wrote:
Na stranu romantizam sa našu samostalnost u OSMANSKOM CARSTVU koje je u tom periodu bilo u procesu nestajanja i slabljenja, nasa sreca je sto nas je preuzela NOVA velesila AUSTROUGARSKA... Samo su oni mogli zaustaviti pokolj koji bi nad nama izvrsili naši " dobri" susjedi sa istocne strane... Da smo bili samostalni mi se sami ne bismo nikad mogli odbraniti od tih agresora koji su svakako vrsili pokolje....
Dakle, da se zahvalimo Smail agi Cengicu, Ali pasi Rizvanbegovicu, velikom veziru i tadasnjem sultanu zato sto su u krvi ugusili pokret za autonomiju.
Naposljetku da se zahvalimo i Omer pasi Latasu i na njegovoj sjeci glava i elitocidu tadasnjih intelektulaca.
Sva ta klanja brace Turaka bila su za nase dobro. Zamisli da smo dobili autonomiju i drzavu tada, pa nadrljali bi od istocnih susjeda.

Najbolje haman da su svi bosanski muslimani krajem 19st krenuli put Male Azije, sta fali, mnogi bi do sada konacno naucili i jezik i time savladali i "jedinu" prepreku do prelaska tadasnjeg "poturice" u "cistog" Turcina
Iskreno vjerujem, radi opstanka BOŠNJAKA MUSLIMANA, da je u toj situaciji jedini spas bio da nas okupira AU... Da smo postali samostalni bili bi bas ogoljena meta za ove naše "divne" komšije...

Da li ti želiš reci da bi bili sposobni da
se branimo u neprijateljskom okruženju?
92, bili smo sluzbeno priznata REPUBLIKA BIH u vrijeme ljudskih prava... Dekleracija... UN...NATO i kojekakve civilizacijske institucije itd... Pa opet nas raskomadaše i pobiše... Pred kamerama!!! I sad želiš reci da bi bolje prošli prije 150 godina...
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#61 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by Fudo Bosna »

salik79 wrote:Dakle, ne mozes naci jedan jedini negativni komentar, pa cemo se drzati pausalnih "konstatacija".

Tamam...

(A mislim da si izuzetno inteligentna osoba i da ces kada malo ovo iscitas i razmislis, skontati na sta sam ciljao, a mislim da , u svakom slucaju, nisam bio zlonamjeran, volio bih da ovo shvatis kao dobronamjernu kritiku, a nisi forumas koga ne cijenim, naprotiv, i ne zelim ti replicirati, pogotovo kontrirati...)

M.S.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#62 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by salik79 »

Fudo Bosna wrote:
salik79 wrote:Dakle, ne mozes naci jedan jedini negativni komentar, pa cemo se drzati pausalnih "konstatacija".

Tamam...

(A mislim da si izuzetno inteligentna osoba i da ces kada malo ovo iscitas i razmislis, skontati na sta sam ciljao, a mislim da , u svakom slucaju, nisam bio zlonamjeran, volio bih da ovo shvatis kao dobronamjernu kritiku, a nisi forumas koga ne cijenim, naprotiv, i ne zelim ti replicirati, pogotovo kontrirati...)

M.S.
A. S.

Zato me i cudi da me trpas tamo gdje ne pripadam. Ja sam u Turskoj barem dva puta godisnje (neki dan se vratio, bio medju prvim putnicima na novom aerodromu), gdje trosim pare. Pretpistavljas da to ne bih cinio, da sam medju onima u koje me, bezrazlozno, svrstavas!?
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#63 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by Fudo Bosna »

salik79 wrote:
Fudo Bosna wrote:
salik79 wrote:Dakle, ne mozes naci jedan jedini negativni komentar, pa cemo se drzati pausalnih "konstatacija".

Tamam...

(A mislim da si izuzetno inteligentna osoba i da ces kada malo ovo iscitas i razmislis, skontati na sta sam ciljao, a mislim da , u svakom slucaju, nisam bio zlonamjeran, volio bih da ovo shvatis kao dobronamjernu kritiku, a nisi forumas koga ne cijenim, naprotiv, i ne zelim ti replicirati, pogotovo kontrirati...)

M.S.
A. S.

Zato me i cudi da me trpas tamo gdje ne pripadam. Ja sam u Turskoj barem dva puta godisnje (neki dan se vratio, bio medju prvim putnicima na novom aerodromu), gdje trosim pare. Pretpistavljas da to ne bih cinio, da sam medju onima u koje me, bezrazlozno, svrstavas!?
Halali...
Mozda sam preemotivno reagovao, i pogresnom forumasu...
Selam...
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#64 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by salik79 »

Halal olsun. Alejkumu selam. :kiss:
User avatar
lotPi
Posts: 496
Joined: 19/09/2005 13:59

#65 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by lotPi »

Fudo Bosna wrote:
salik79 wrote:Doduse, sada mi naumpade, da mi se ovo kosi sa Kur'anskim ajetom: "Dobro i zlo nisu isto, zlo uzvrati dobrim pa ce ti i neprijatelj prisni prijatelj postati. To mogu samo strpljivi, to mogu samo sretni.''

Tako da, mozda i tvoje ima smisla, ali s velikom dozom opreza. S time da dokazani prijatelji moraju to i ostati. Turci se, nazalost, nisu iskazali, odnosno kasno su se iskazali, pa im treba pruziti priliku. Barem nam nisu odmagali (tokom agresije).
Da prijateljski su postupali Iranci, hvala im, ali i neki zapadni saveznici i USA, od kojih smo imali npr, politicko/diplomatsku potporu, ali po nekim iskopleksiranim Bosnjacima , nismo imali " vecih dusmana", od R.Turske, valjda tih 4/miliona Bosnjaka u Turskoj , na desetine u parlamentu R Turske i hiljade oficira u Turskoj Armiji, nista ne rade , osim sto rade, "protiv Bosne"...

Kad vidim tvoje komentare i jos par Bosnjaka na forumu u negativnom kontekstu o Turskoj, ne trebaju nama Bosnjacima dusmani uopste, ni ovi nebosnjaci koji " pljuju", po R. Turskoj, koji se raduju svakom belaju tamo, koji likuju,(valjda se trebamo odreci naseg naroda tamo, valjda su druga dva naroda budale , a mi "pametni ", mi Bosnjaci smi kao sebi "samodovoljni", " grebo" hiljade uticajnih Bosnjaka, u najvecoj vojnoj i ekonimskoj sili jugositocne Evrope/Turskoj...) Kolinda i Vucic im se "uvlace" do cipela, ali nama je Turska "suvisna ne treba nam", mi smo sebi, "samodovoljni"?

I onda se ibretimo nebulozama wehabija, pa od njih me gluposti i umni "harakiriji" i razne nebuloze i ne cude, ali od Vas ostalih?
Mojnete nas vise braniti... :-)

P.S.
Nema nama Bosnjacima vecih dusmana od nas samih , nazalost... :(
Zar je pljuvanje ako se tvrdi da Turska pomoc BiH nije velika niti da se zalazu za nas na int. sceni?

Za ovo podebljano: ne vjerujem da rade protiv BiH (zasto iskljucivost) vec jednostavno ne vidim rezultate tog eventualnog rada.

Turska nama nije suvisna vec potrebna, ali potrebna je jedno 100 puta vise na ekonomskom planu da bi njihove lijepo umotane rijeci pratile i ekonomsku saradnju. O vojnoj da ne pricam.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#66 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by Haman2 »

lotPi

Poenta je u tome da trebamo graditi nacionalnu svijest, zdrave temelje a ne furati se da smo Turci i da od njih poticemo.
Pa onda smo i Austrijanci :), zar ne!
Ko se to " furati da smo mi Turci i da od njih poticemo. " Mi se nikad nismo izjasnjavali kao Turci. To nam pripisuju nase komsije da bi nas mogli ubijati. Sjetite se Mladiceve izjave po ulasku u Srebrenicu, citat po sjecanju " doslo je vrijeme da se svetimo Turcima. Tipican primjer pogresno usmjerene agresije. Da bi nas ubijali, proglasavaju nas Turcima.
HAMZABUZIM
Posts: 112
Joined: 28/03/2019 01:39

#67 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by HAMZABUZIM »

Mi sa Turskom imamo isto kao recimo na Alzirom samo sto je Turska bliza. Cinjenica da su Srbiji dali autonomiju za vrijeme svoje vladavine a Bosni nista dovoljno govori. Morali smo cak i ustanak dici protiv njih. Bosnjaci koji su za turcima pobjegli u Tursku morali su da promjene prezimena a to znaci da gube identitet i postaju turci. Jedinu tursku rijec koju volim reci je sikter.
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#68 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by choxnox »

lotPi wrote:Posto u zadnje vrijeme sve cesce cujem i citam komentare o Turskoj volio bih saznati zasto jako veliki broj Bosanaca toliko voli i podrzava Tursku.
Prosto se ocituje slijepa ljubav i poistovjecivanje sa Turcima i Turskom.
U biti kada razmislis mi od Turske nemamo nikakvu korist niti pomoc.

Ekonomska razmjena skromna, vojna pomoc nikakava ili veoma malena, politicka podrska ne postoji na realnom nivou.
Jesmo li priznati u Turskoj kao nacinalna manjina!?
Je li Bosanski jezik priznat kao jedan od jezika u Turskoj?

Cak sta vise Turska nas iskoristava za svoje interese i siguran sam da bi nas "prodala" (kao sto je i ranije) za neke sitne interese.
Pa zasto onda slijepo ici za Turskom.
Nismo svi glupi kao Bakir!

Uostalom Turska je bila okupator i agresor kao i Madjarska, Austrija ili Srbija.
Zasto da ih volim ako nemam koristi od njih.

Tema ne bi trebala imati veze sa unutrasnjom politickom situacijom u Turskoj niti sa Kurdima.

P.S.
Prva otvorena tema, nadam se da moderati nemaju nesto protiv :)
Hu iz ju?! Vi lav Turkije.
User avatar
lotPi
Posts: 496
Joined: 19/09/2005 13:59

#69 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by lotPi »

choxnox wrote:
lotPi wrote:Posto u zadnje vrijeme sve cesce cujem i citam komentare o Turskoj volio bih saznati zasto jako veliki broj Bosanaca toliko voli i podrzava Tursku.
Prosto se ocituje slijepa ljubav i poistovjecivanje sa Turcima i Turskom.
U biti kada razmislis mi od Turske nemamo nikakvu korist niti pomoc.

Ekonomska razmjena skromna, vojna pomoc nikakava ili veoma malena, politicka podrska ne postoji na realnom nivou.
Jesmo li priznati u Turskoj kao nacinalna manjina!?
Je li Bosanski jezik priznat kao jedan od jezika u Turskoj?

Cak sta vise Turska nas iskoristava za svoje interese i siguran sam da bi nas "prodala" (kao sto je i ranije) za neke sitne interese.
Pa zasto onda slijepo ici za Turskom.
Nismo svi glupi kao Bakir!

Uostalom Turska je bila okupator i agresor kao i Madjarska, Austrija ili Srbija.
Zasto da ih volim ako nemam koristi od njih.

Tema ne bi trebala imati veze sa unutrasnjom politickom situacijom u Turskoj niti sa Kurdima.

P.S.
Prva otvorena tema, nadam se da moderati nemaju nesto protiv :)
Hu iz ju?! Vi lav Turkije.
Jel' ovo trebam shvatiti kao humor!?
Mozes ti to garant bolje.
User avatar
Chef_Sale
Posts: 68
Joined: 21/01/2014 23:55

#70 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by Chef_Sale »

Čudan je taj senzibilitet prema Turskoj i Turcima. Oni su (točnije osmanlije) Bosnu pokorili mačem i mačem vladali stotinama godina. Nije naravno sve bilo negativno u tom periodu, ali u svojoj srži ipak jeste jer se radilo o dominaciji silom.
Bošnjaci su europska nacija. Nikako azijska ili orijentalna.
U Bosni ima svega no ipak se čovjek ne može načuditi dizanju spomenika osvajačima (još su i predstavnici vojske BiH uveličali svečanost).
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#71 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by hamos »

Azijati ,mrki a s druge strane smo mi bosnjaci bijela evropska rasa,cak za standarde Balkana -svijetliji (nije da to sad nesto znaci da se razumijemo).Turci pate od tog kompleksa sto ih se smatra Azijom to vidim non stop na internetu ,njima je npr uspjeh ozeniti bijelu bosnjakinju da ima potomstvo svijetlo

Realno,nista nam pomogli nisu niti imamo neku korist od erdogana koji seta tamo sa orbanom i putinom
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#72 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by breuer »

haj sve, priličan je krindž to loženje određenih struktura Bošnjaka na Turke i Tursku, al koje je ustvari porijeklo turkijskih naroda i koja je to historija to je za nepovjerovat'

čak kontam da pređem na tengrizam :D
User avatar
Point.
Posts: 27800
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#73 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by Point. »

Samo se seljaci lože na turke i Tursku. Nikakvu korist od njih nismo imali niti ćemo, niti smo mentalno isti. Okupator ko svaki drugi, ko ih jebe
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#74 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by breuer »

Point. wrote: 09/09/2023 09:39 Samo se seljaci lože na turke i Tursku. Nikakvu korist od njih nismo imali niti ćemo, niti smo mentalno isti. Okupator ko svaki drugi, ko ih jebe
kako god imamo više nego npr. sa Švedima...

iako i tu ima poveznica - ćufte :D
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#75 Re: Odnos Bosne i Turske (Bosanci vs. Turci)

Post by hamos »

breuer wrote: 09/09/2023 09:42
Point. wrote: 09/09/2023 09:39 Samo se seljaci lože na turke i Tursku. Nikakvu korist od njih nismo imali niti ćemo, niti smo mentalno isti. Okupator ko svaki drugi, ko ih jebe
kako god imamo više nego npr. sa Švedima...

iako i tu ima poveznica - ćufte :D
Vise s njima inaju grci bugari albanci pa onda srbi pa tek mi
Post Reply