Odlazak u Švedsku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#251 Re: Odlazak u Švedsku

Post by muha_sa »

LoveIsGone wrote:
muha_sa wrote:
LoveIsGone wrote:Ja imam familiju na sjeveru Švedske, koji bi me rado primili da budem kod njih neko vrijeme. Mislim, mogu ja otići i onako "turistički" ali od toga nemam neke koristi. Sa ovim našim BiH pasošem može se boraviti tri mjeseca u komadu, pa kontam ima li ikakve realne osnove da za to vrijeme nađem neki posao, pa bilo kakav, s obzirom da imam gdje boraviti, šta jesti itd... Razumijem da je to malo nerealno, pogotovo jer niti znam švedski, niti imam radnu dozvolu. Čisto me zanima...
ne možeš i vozdra.



ako si kakav dobar majstor--zanatlija--vrijedi burgijat, al mrka kapa
ok, izvini. mogu valjda pitati, razmotriti opcije..
što se izvinjavaš :? :? :?

fino si pito i dobio odgovor--ako ti se ne svidja tome nisam ja kriv vec oni što nas drže u ovom toru
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#252 Re: Odlazak u Švedsku

Post by Zviz »

muha_sa wrote:ne nasjedajte na kojekakva obecanja :-)

Poljaci koji zive u Danskoj decenijama zaposljavaju ili upisiuje u vikariat firme poljake iz poljske. Vikariat firme su ko neke vrste biroa koje nude ispomoc radne snage na kratako/duze vrijeme. Prica mi jedan poljak koji zivi u Danskoj cca. 30 godina. Kaze da na taj nacin je najlakse doci do posla kao stranac.

Ti si doslovice zaposlen kad se upises u taj jedan takav biro. ;-)
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#253 Re: Odlazak u Švedsku

Post by muha_sa »

Zviz wrote:
muha_sa wrote:ne nasjedajte na kojekakva obecanja :-)

Poljaci koji zive u Danskoj decenijama zaposljavaju ili upisiuje u vikariat firme poljake iz poljske. Vikariat firme su ko neke vrste biroa koje nude ispomoc radne snage na kratako/duze vrijeme. Prica mi jedan poljak koji zivi u Danskoj cca. 30 godina. Kaze da na taj nacin je najlakse doci do posla kao stranac.

Ti si doslovice zaposlen kad se upises u taj jedan takav biro. ;-)
Poljska je u EU :? :D
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#254 Re: Odlazak u Švedsku

Post by Zviz »

muha_sa wrote:
Zviz wrote:
muha_sa wrote:ne nasjedajte na kojekakva obecanja :-)

Poljaci koji zive u Danskoj decenijama zaposljavaju ili upisiuje u vikariat firme poljake iz poljske. Vikariat firme su ko neke vrste biroa koje nude ispomoc radne snage na kratako/duze vrijeme. Prica mi jedan poljak koji zivi u Danskoj cca. 30 godina. Kaze da na taj nacin je najlakse doci do posla kao stranac.

Ti si doslovice zaposlen kad se upises u taj jedan takav biro. ;-)
Poljska je u EU :? :D

Nebitno, poenta je da si zaposljen. Radio ili ne. Cim se upises ti si zaposlen "po potrebi" koja moze biti vec sutra atraktivna. Eu nema nista, jer i za Poljaka vazi ono 3 mjeseca pravilo, ali kad si vec u uclanjen u takvom biro ide i zdravstvena kartica itd. A plus sto mozes argumentovati da na taj nacin imas znatno vece sanse da dobije stalan posao u firmi ako slucajno te posalju u neki kao zamjenika (ispomoc) i pokazes se super.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#255 Re: Odlazak u Švedsku

Post by uglavnomja »

nista ti ja ovo ne kontam ...

u norveskoj ti nista ne pije vode ako si registrivan u vikar ili bilo kojoj drugoj firmi za posredovanje pri zapozljavanju. isto k'o da nisi sto se tice statusa.

a kakva ti je vikar firma iz poljske? mislis poljaci otvorili vikar u danskoj ili bas u poljskoj imaju vikar za dansku?

inace, hiljade poljaka su napustile norvesku u zadnje vrijeme.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#256 Re: Odlazak u Švedsku

Post by Zviz »

uglavnomja wrote:nista ti ja ovo ne kontam ...

u norveskoj ti nista ne pije vode ako si registrivan u vikar ili bilo kojoj drugoj firmi za posredovanje pri zapozljavanju. isto k'o da nisi sto se tice statusa.

a kakva ti je vikar firma iz poljske? mislis poljaci otvorili vikar u danskoj ili bas u poljskoj imaju vikar za dansku?

inace, hiljade poljaka su napustile norvesku u zadnje vrijeme.

Imas sve moguce varijante vikar biroa u Danskoj.
Imas te Poljske vikar biroe koji su u Poljskoj.
Imas Poljske vikar biore u Danskoj.
Imas Danske vikar biro u Danskoj.

Ovdje imas na svakom cosku neki vikar biro. Imas uze specioalizovane - imas sire specializovane.

Vikar se u Danskoj broji kao rad. Jest da nemas neka pavila po nekim pitanjima jer se racuna kao dodatna zarada ali grubo receno gleda se kao posao kad radis.

Zans koje pare mozes maznuti na tim vikar biroima. Auuu.... Pa kako mislis da je ovoliko broj Poljaka dobio posao u Danskoj, sto pojedinacno, sto grupno, sto preko firmi iz Poljske... nije izuzetak da odes u neki kvart npr. u Kopehagenu gdje je malo jeftinije ziviti ili van KBH recimo Roskilde... i da gotovo polovica auta na parkingu (od 60 auta) su na poljske tablice.

Po 200.000kr su neki znalu uzeti za preporuke dviju tri firme tim biroima koju su onda uzeli mozda dobar milion kr za preporuku jedne nekoj danskoj firmi za gradnju.

Druga stvar tih vikar biro oni nude radnike na duze radno vrijeme (period) pa cak i strane radnike bez adrese u Danskoj. Po zakonu smiju samo licno osobe registrovati tj. ili da neko registruje osobe ko je u DK ali ne da radi u toj firmi - birou. Ja znam ljudi koji samo od tog zive tj. da tako to registruju strance kako ko ima dogovor... neko ima naplatu od biroa, neko od ljudi ili firmi koje to traze da budu u DK registrovane na taj nacin a neko glui obe strane. Vrlo ugledan biznis.

Inace u danskoj poslovi poput mlatiti praznu slamu, prosipanje iz praznog u supljo itd. su jako ugledni. Pa ovdje imas na svakom cosku neki kariera centar ako si bez posla gdje te komu posalje na 3-6 sedmica tecaj da slusas kako je neka ili neki uspjeo naci posao.

Trenutno kako stoje stvari ti toboze kariera centri i velicine ovih kommune job centara su veci trosak nego svi bezposleni kad bi im sad povecali primanja za 20%. :D
Zazaaa
Posts: 43
Joined: 01/12/2009 17:44

#257 Re: Odlazak u Švedsku

Post by Zazaaa »

poz, da li se moze srediti radna dozvola u svedskoj ukoliko me gazda osigura na pola radnog vremena??
User avatar
U-zap
Posts: 563
Joined: 12/08/2012 12:10

#258 Re: Odlazak u Švedsku

Post by U-zap »

Zazaaa wrote:poz, da li se moze srediti radna dozvola u svedskoj ukoliko me gazda osigura na pola radnog vremena??
Da ako ce tih pola radnog vrena ti donositi zaradu od 13000 sek prije obracuna poreza.
mmedena
Posts: 15
Joined: 01/02/2014 04:46

#259 Re: Odlazak u Švedsku

Post by mmedena »

Ja sam tražila po forumima iskustva osoba prije mene koje su bile na razgovoru za vizu u švedskoj ambasadi, pa da postavim svoja iskustva, možda nekome pomogne. Prvo da kažem da nije ništa strašno. Razgovor traje 1 sat. Pitaju kad ste se upoznali, koliko ste bili u vezi, kad ste se vjenčali i u koliko sati, da li pušite, da li pijete kafu, da li imate neke hobije, da li ste imali prevodioca na vjenčanju, ko su vam bili kumovi, da li poznajete njegove/njene roditelje, da li ima braću ili sestre, kako se zovu braća sestre, gdje ste živjeli kad ste se vjenčali, koliko dugo ste živjeli u braku, da li imate položen vozački, koje auto vozi vaš muž/žena, da li planirate da učite švedski jezik, da li planirate da radite u Švedskoj, gdje planirate da živite kad se vratite u Švedsku, koliko puta ste se viđali kad ste bili u vezi, da li se čujete i kako kad ste razdvojeni, da li ste nakon vjenčanja išli na bračno putovanje, koju ste školu završili, šta radi vaš muž/žena u Švedskoj, da li može da vas izdržava. To bi bilo to. Nadam se da će nekome biti od koristi. :)
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#260 Re: Odlazak u Švedsku

Post by Maverick78 »

Znači fino je prošao intervju, super :thumbup:

Sad samo još neko vrijeme i dobit ćeš prvi upehålltillstånd na dvije godine. Strpljenja i to će doći, samo ih nemojte previše zvati i zapitkivati kad će, dokle je slučaj i slično.

Što bi rekli švedi, Lycka till iliti sretno :thumbup:
mmedena
Posts: 15
Joined: 01/02/2014 04:46

#261 Re: Odlazak u Švedsku

Post by mmedena »

Maverick78 wrote:Znači fino je prošao intervju, super :thumbup:

Sad samo još neko vrijeme i dobit ćeš prvi upehålltillstånd na dvije godine. Strpljenja i to će doći, samo ih nemojte previše zvati i zapitkivati kad će, dokle je slučaj i slično.

Što bi rekli švedi, Lycka till iliti sretno :thumbup:
Hvala Maverick78. Pitala sam u ambasadi koliko se otprilike ceka za dobijanje vize, dobila sam odgovor da moze trajati do godine dana i to je sve. :roll:
User avatar
U-zap
Posts: 563
Joined: 12/08/2012 12:10

#262 Re: Odlazak u Švedsku

Post by U-zap »

Trebas ih stalno zvati, dosadjivati im ali na kulturan nacin, nikakva nervoza i prije ce ti biti gotova dozvola :)
User avatar
FastRide1
Posts: 167
Joined: 16/03/2014 02:09

#263 Re: Odlazak u Švedsku

Post by FastRide1 »

Poz.. Da ne bih otvarao novu temu, imam par pitanja.. Koji su sad uslovi odlaska u Svedsku? Da li je moguce otici tamo pa odatle traziti posao ili ne? Ako ne, preko kojeg sajta traziti posao? I sve vezano za odlazak tamo, ako moze neko da mi pojasni. Mislio sam ici u januaru u Svedsku pa me zanima sva za procedura.
sandrolinav
Posts: 4
Joined: 20/11/2017 20:31

#264 Re: Odlazak u Švedsku

Post by sandrolinav »

FastRide1 wrote:Poz.. Da ne bih otvarao novu temu, imam par pitanja.. Koji su sad uslovi odlaska u Svedsku? Da li je moguce otici tamo pa odatle traziti posao ili ne? Ako ne, preko kojeg sajta traziti posao? I sve vezano za odlazak tamo, ako moze neko da mi pojasni. Mislio sam ici u januaru u Svedsku pa me zanima sva za procedura.

i mene ovo zanima ,ako ima neko raspolozen da prokomentarise kakva je sada situacija po pitanju odlaska iz BiH u Svedsku , na nacin da se pronadje poslodavac recimo. Da li postoje agencije koje zaposljavaju radnike i naplacuju svoje usluge naravno ? I sl.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#265 Re: Odlazak u Švedsku

Post by Truba »

naj ti je bolje naći dobru pičoku

svi ovi moji klošari iz firme prašinari i u skladištu su tako... budući da nisu imali para ni na more otići od alkohola i terevenki koke su ganjali na vjerskim teferičima :D na stupu...sad su na vjereničkoj vizi ili tako nekako

znači ništa struka ništa poso samo trebe ganjat

eh da... da prijavim još dvije cure su otišle u švedsku sa električnim faksom i studiranje fizike
dakle fakks, trebe pa onda poso :D
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#266 Re: Odlazak u Švedsku

Post by stakasa »

Black swan wrote:naj ti je bolje naći dobru pičoku

svi ovi moji klošari iz firme prašinari i u skladištu su tako... budući da nisu imali para ni na more otići od alkohola i terevenki koke su ganjali na vjerskim teferičima :D na stupu...sad su na vjereničkoj vizi ili tako nekako

znači ništa struka ništa poso samo trebe ganjat

eh da... da prijavim još dvije cure su otišle u švedsku sa električnim faksom i studiranje fizike
dakle fakks, trebe pa onda poso :D
Ne silazis sa tema o Svedskoj :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#267 Re: Odlazak u Švedsku

Post by moonca »

:-) :lol:
mmedena
Posts: 15
Joined: 01/02/2014 04:46

#268 Re: Odlazak u Švedsku

Post by mmedena »

Najsigurnija opcija trenutno dolaska iz Bosne u Svedsku je studiranje. Za boravisnu i radnu dozvolu ceka se oko 24 mjeseca, ako se trazi boravisna na osnovu spajanja porodice. I to nije sigurno da li ce odobriti, jer provjeravaju sve.
Moja prijateljica je dobila boravisnu na 2 godine za 2 dana jer je trazila na osnovu studiranja.Ja sam je trazila na osnovu spajanja porodice i cekala sam je 17 mjeseci. A na osnovu nekog posla doci i ostati u Svedskoj je tesko, osim ako se radi o nekom IT strucnjaku.
Post Reply