Odlazak u Švedsku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#226 Re: Odlazak u Švedsku

Post by Zviz »

sportman1 wrote:pozdrav.
pitao bi koliko kosta soba ili stan u svedskoj i dali se moze nac posao bez znanja svedskog?

sve zavisi gdje u Svedskoj, o kojoj struci je rijec i na koga naletis itd. a ako imas drzavljanstvo drzave ne clanice eu, onda treba prvo ganjati radnu dozvolu..
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#227 Re: Odlazak u Švedsku

Post by Maverick78 »

sportman1 wrote:pozdrav.
pitao bi koliko kosta soba ili stan u svedskoj i dali se moze nac posao bez znanja svedskog?
Cijene soba i stanova zavise od grada. Ti pretpostavljam nemaš švedska dokumenta, pa bi morao tražiti nešto kako kažu iz druge ruke. Neko ko već ima stan na svoje ime, pa ga izdaje ili sobu isto tako. To obično bude malo skuplje, ali ne postoji drugi način u početku. U Malmö konkretno se soba može naći za oko 2500-3000 kruna. Neka garsonjera eventualno za oko 3500 do 4000. To je sve druga ruka. Stanovi iz prve ruke, na lično ime, su nešto jeftiniji, ali za to moraš imati švedska dokumenta i posao.

Što se tiče posla, malo teže ide bez jezika, ali možda bi se moglo nešto i naći. Problem je malo radna dozvola koju moraš imati. Imaš tu na temi sam baš pisao oko procedure za istu, pa vidi. Ako imaš koga ovamo da ti pomogne u početku, apsolutno vrijedi pokušati.

Sretno :thumbup:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#228 Re: Odlazak u Švedsku

Post by stakasa »

Zviz wrote:
sportman1 wrote:pozdrav.
pitao bi koliko kosta soba ili stan u svedskoj i dali se moze nac posao bez znanja svedskog?

sve zavisi gdje u Svedskoj, o kojoj struci je rijec i na koga naletis itd. a ako imas drzavljanstvo drzave ne clanice eu, onda treba prvo ganjati radnu dozvolu..
:D
User avatar
skuterumoj
Posts: 405
Joined: 24/10/2014 12:21

#229 Re: Odlazak u Švedsku

Post by skuterumoj »

Maverick78 wrote:
sportman1 wrote:pozdrav.
pitao bi koliko kosta soba ili stan u svedskoj i dali se moze nac posao bez znanja svedskog?
Cijene soba i stanova zavise od grada. Ti pretpostavljam nemaš švedska dokumenta, pa bi morao tražiti nešto kako kažu iz druge ruke. Neko ko već ima stan na svoje ime, pa ga izdaje ili sobu isto tako. To obično bude malo skuplje, ali ne postoji drugi način u početku. U Malmö konkretno se soba može naći za oko 2500-3000 kruna. Neka garsonjera eventualno za oko 3500 do 4000. To je sve druga ruka. Stanovi iz prve ruke, na lično ime, su nešto jeftiniji, ali za to moraš imati švedska dokumenta i posao.

Što se tiče posla, malo teže ide bez jezika, ali možda bi se moglo nešto i naći. Problem je malo radna dozvola koju moraš imati. Imaš tu na temi sam baš pisao oko procedure za istu, pa vidi. Ako imaš koga ovamo da ti pomogne u početku, apsolutno vrijedi pokušati.

Sretno :thumbup:
Izvini, kad si zadnji put pogledao na blocket(u) cijene iz druge ruke za jednu sobu?
Iz druge ruke samo ako je familija!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Placam 7500 da udjem u jednosoban stan hocu da potpisem ugovor nece, haj sta cu zima
krepacu vani. Dogovor usmeni, 6 mjeseci itd. poslije mjesec dana dolaze njih trojica i kazu da moram da iselim kao neko se zalio ..ja izadjem u sest a dodjem u 22 umoran jedva cekam da legnem.
Prodje hefta, dolazi sad cetvrti, pokazuje dokumente i kaze da je njegov stan , fakat pogledam na vratima njegovo ime. Ova trojica su arapi.
Nista ...kazem daj mi malo vremena pa cemo srediti.

Nadjem ovu trijicu, dvojica me nisu vidjela jer su bila okrnute ledjima. Ovog sto me vidio sam zaledio ali bas zaledio desnim direktom.
Drugog laktom u nos, treci me udara nogom ali mi je adrenalin vec toliki da ne osjecam bol. Ovaj drugi je od lakta u nos ostao lezati krvareci i vristeci.

Treci pocne bjezati , ja se zaletim tackling i oborim ga i sa dva direkta zavrsim posao.

Sta su radili...arapi sa crncom u dogovoru iznamljivali stan koji kosta max 3000, 3500 krona 600-700 maraka za skoro duplo.
I onda ovaj scenario moras vani itd...trazili su oni mene. Ali sam ja 5 mjeseci otisao daleko odatle, mamicu im.

Sta rade nasi (bosna, srbija, hrvati, makedonci, romi). Mnogi imaju po dva tri stana , socijala placa , nadju ove rumunske ili bugarske cigane i stave
15-20 osoba u stan naplacuju svakoj 100-200 maraka mjesecno pa ti sada racunaj.Ili nadju finu familiju traze tri kirije unaprijed (stan kosta recimo 300-500maraka) oni traze kao da stan kosta duplo znaci umjesto 900-1500 maraka avansa 2700-3000 maraka avansa. Plus kirija svaki mjesec 900-1500maraka. Kontrakt iz prve ruke kosta od 5-10hiljada maraka u naseljima gdje je vrlo opasno zivjeti, pucnjave svaki dan , ubistva. Do sad je samo u Geteborgu 11 pucnjava od toga 5 ubijenih, 15 ranjenih(2015).

Dobro dosli u Cikago u Svedskoj. Malmo je tu negdje, Stokholm ne znam...glavu izgubiti kao kod nas poslije rata pogresan pogled.

Radi se o prodaji marihuane, 5g=120km, 1g kola=150-200maraka, amfetamin 1gram =50-60maraka.

Libanon, Sirija, Albanija, sve Balkanske zemlje su umijesane, Somalija Irak, Iran..radi se o osobama od 14-30 ako dozive.

Oruzja ima uzasno puno (pogodite odakle). Naoruzani su do zuba. Bombe, eksploziv.

Ko voli neka izvoli, bujrum.
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#230 Re: Odlazak u Švedsku

Post by Maverick78 »

Soba u Malmö za 2700 mjesečno i to nakon što sam otvorio sajt. Ima i skuplje, ali kad se traži može se naći ovako.

http://m.blocket.se/malmo/Stort_moblera ... a=11&w=123

A šta da ti kažem za ovo 7500 za jednosoban, ne znam ko ti to naplaćuje tako, ali to je oder živi. Mi plaćamo iz prve ruke trosoban, dnevna i još dvije sobe, kuhinja sa trpezarijom, kupatilo... 6500 i to fin dio grada, Segevång. Fino, mirno, tereni za djecu za fudbal i ostalo, milina. Inače planiramo u budućnosti kupovinu kuće, to je dugoročno najbolje rješenje po mom mišljenju.

Ovo za pucnjave i masovna ubistva ne bih da komentarišem. Nije da se toga ne desi, ali daleko od toga kao što ti pišeš. Živim tu sa familijom, brat također, masa prijatelja sa porodicama. Nikad nismo doživjeli nikakvu neprijatnost te vrste. Doduše ja sam tu noviji, ali brat živi 14 godina i nikad nije imao nikakvu neprijatnost tu. Pa ni taj Rosengård nije ništa strašno toliko. Dođe maks ko možda Alipašino u SA. Opet kažem, nije da ne bude ni gluposti, ali ne postoji veći grad na svijetu koji je potpuno imun na kriminal.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#231 Re: Odlazak u Švedsku

Post by Zviz »

Ocigledno je rijec o postanarstvu na crno. Ako ja uzmem stam u najam onda nemam pravo ga dalje davati u najam osim ako ne registrujem osobu kao da zivimo skupa, ali posto svedski, norveski i danski zakoni se razlikuju u pet deka sam zato siguran da unSvedskoj vazi isti zakon gdje odrasle osobe koje nisu u braku, partnerstvu ili rod moraju imati svaka svoju sobu sto znaci 5 vas u trosobnom ne ide legalno.

Naplata kirije i depozita od dva do tri mjeseca unaprijed tj. Do 7 kirija unaprijed je sasvim normalno. 3 kirije + depozit u vrijednosti od tri kirije i prva kirija unaprijed je tih sedam.

To sto od depozita neces gotovo nikada nista viditi je sigurno ko dan i noc. Tri kirije unaprijed je imas gratis tri zadnja mjeseca ali opet moras placati vodu struju i grijanje jer to nije uracunato u kirije unaprijed. Itd.
User avatar
skuterumoj
Posts: 405
Joined: 24/10/2014 12:21

#232 Re: Odlazak u Švedsku

Post by skuterumoj »

Maverick78 wrote:Soba u Malmö za 2700 mjesečno i to nakon što sam otvorio sajt. Ima i skuplje, ali kad se traži može se naći ovako.

http://m.blocket.se/malmo/Stort_moblera ... a=11&w=123

A šta da ti kažem za ovo 7500 za jednosoban, ne znam ko ti to naplaćuje tako, ali to je oder živi. Mi plaćamo iz prve ruke trosoban, dnevna i još dvije sobe, kuhinja sa trpezarijom, kupatilo... 6500 i to fin dio grada, Segevång. Fino, mirno, tereni za djecu za fudbal i ostalo, milina. Inače planiramo u budućnosti kupovinu kuće, to je dugoročno najbolje rješenje po mom mišljenju.

Ovo za pucnjave i masovna ubistva ne bih da komentarišem. Nije da se toga ne desi, ali daleko od toga kao što ti pišeš. Živim tu sa familijom, brat također, masa prijatelja sa porodicama. Nikad nismo doživjeli nikakvu neprijatnost te vrste. Doduše ja sam tu noviji, ali brat živi 14 godina i nikad nije imao nikakvu neprijatnost tu. Pa ni taj Rosengård nije ništa strašno toliko. Dođe maks ko možda Alipašino u SA. Opet kažem, nije da ne bude ni gluposti, ali ne postoji veći grad na svijetu koji je potpuno imun na kriminal.
Familija da, djevojke, zena da, muskarac samac ni pod kojim okolnostima. A ovo za 7500, sta cu vani minus 15 pa biraj.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#233 Re: Odlazak u Švedsku

Post by sportman1 »

Maverick78 wrote:
sportman1 wrote:pozdrav.
pitao bi koliko kosta soba ili stan u svedskoj i dali se moze nac posao bez znanja svedskog?
Cijene soba i stanova zavise od grada. Ti pretpostavljam nemaš švedska dokumenta, pa bi morao tražiti nešto kako kažu iz druge ruke. Neko ko već ima stan na svoje ime, pa ga izdaje ili sobu isto tako. To obično bude malo skuplje, ali ne postoji drugi način u početku. U Malmö konkretno se soba može naći za oko 2500-3000 kruna. Neka garsonjera eventualno za oko 3500 do 4000. To je sve druga ruka. Stanovi iz prve ruke, na lično ime, su nešto jeftiniji, ali za to moraš imati švedska dokumenta i posao.

Što se tiče posla, malo teže ide bez jezika, ali možda bi se moglo nešto i naći. Problem je malo radna dozvola koju moraš imati. Imaš tu na temi sam baš pisao oko procedure za istu, pa vidi. Ako imaš koga ovamo da ti pomogne u početku, apsolutno vrijedi pokušati.

Sretno :thumbup:




fala.
procitah nedavno da je najveca diskriminacija u eu prema strancima koji traze posao u svedskoj.
User avatar
skuterumoj
Posts: 405
Joined: 24/10/2014 12:21

#234 Re: Odlazak u Švedsku

Post by skuterumoj »

sportman1 wrote:
Maverick78 wrote:
sportman1 wrote:pozdrav.
pitao bi koliko kosta soba ili stan u svedskoj i dali se moze nac posao bez znanja svedskog?
Cijene soba i stanova zavise od grada. Ti pretpostavljam nemaš švedska dokumenta, pa bi morao tražiti nešto kako kažu iz druge ruke. Neko ko već ima stan na svoje ime, pa ga izdaje ili sobu isto tako. To obično bude malo skuplje, ali ne postoji drugi način u početku. U Malmö konkretno se soba može naći za oko 2500-3000 kruna. Neka garsonjera eventualno za oko 3500 do 4000. To je sve druga ruka. Stanovi iz prve ruke, na lično ime, su nešto jeftiniji, ali za to moraš imati švedska dokumenta i posao.

Što se tiče posla, malo teže ide bez jezika, ali možda bi se moglo nešto i naći. Problem je malo radna dozvola koju moraš imati. Imaš tu na temi sam baš pisao oko procedure za istu, pa vidi. Ako imaš koga ovamo da ti pomogne u početku, apsolutno vrijedi pokušati.

Sretno :thumbup:




fala.
procitah nedavno da je najveca diskriminacija u eu prema strancima koji traze posao u svedskoj.
Mogu potvrditi, iako nism ni kako oni njih zovu neger.
User avatar
skuterumoj
Posts: 405
Joined: 24/10/2014 12:21

#235 Re: Odlazak u Švedsku

Post by skuterumoj »

Ja sam zimus doveo familiu jednu iz Makedonije, da se spase.
Drugi dan, molim te , mi bi kuci.
User avatar
skuterumoj
Posts: 405
Joined: 24/10/2014 12:21

#236 Re: Odlazak u Švedsku

Post by skuterumoj »

Svedska, osim pojedinih zemalja u europi je/su otisla/le u kurac . A sto je najgore , vidjecete za jedno 10-20 god sta ce biti sa ovi zemljama.
mmedena
Posts: 15
Joined: 01/02/2014 04:46

#237 Re: Odlazak u Švedsku

Post by mmedena »

Da li neko zna koliko se čeka na dobijanje vize na osnovu braka nakon razgovora u svedskoj ambasadi u Sarajevu? :)
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#238 Re: Odlazak u Švedsku

Post by Maverick78 »

mmedena wrote:Da li neko zna koliko se čeka na dobijanje vize na osnovu braka nakon razgovora u svedskoj ambasadi u Sarajevu? :)
Šta su ti rekli u ambasadi, jesi ih pitala? Do prije negdje proces je ukupno trajao u zavisnosti da li su dokumenta poslana preko interneta (do 14 mjeseci) ili predata lično u ambasadi (do 18 mjeseci).

Mada, niko ti ne može tačno reći koliko ćeš čekati. Zavisi od puno toga: kolika je gužva, ko ti radi na slučaju, da li im nešto fali pa da naknadno traže...
Na njihovom sajtu možeš pratiti i kad dobiješ papire tu će se pojaviti. Ideš na kontrollera din ansökan i upišeš broj svog slučaja. Isto tako može i tvoj suprug ovamo u Švedskoj nazvati da se raspita kako napreduje proces.

http://www.migrationsverket.se/Privatpe ... gstid.html
User avatar
skuterumoj
Posts: 405
Joined: 24/10/2014 12:21

#239 Re: Odlazak u Švedsku

Post by skuterumoj »

Maverick78 wrote:Soba u Malmö za 2700 mjesečno i to nakon što sam otvorio sajt. Ima i skuplje, ali kad se traži može se naći ovako.

http://m.blocket.se/malmo/Stort_moblera ... a=11&w=123

A šta da ti kažem za ovo 7500 za jednosoban, ne znam ko ti to naplaćuje tako, ali to je oder živi. Mi plaćamo iz prve ruke trosoban, dnevna i još dvije sobe, kuhinja sa trpezarijom, kupatilo... 6500 i to fin dio grada, Segevång. Fino, mirno, tereni za djecu za fudbal i ostalo, milina. Inače planiramo u budućnosti kupovinu kuće, to je dugoročno najbolje rješenje po mom mišljenju.

Ovo za pucnjave i masovna ubistva ne bih da komentarišem. Nije da se toga ne desi, ali daleko od toga kao što ti pišeš. Živim tu sa familijom, brat također, masa prijatelja sa porodicama. Nikad nismo doživjeli nikakvu neprijatnost te vrste. Doduše ja sam tu noviji, ali brat živi 14 godina i nikad nije imao nikakvu neprijatnost tu. Pa ni taj Rosengård nije ništa strašno toliko. Dođe maks ko možda Alipašino u SA. Opet kažem, nije da ne bude ni gluposti, ali ne postoji veći grad na svijetu koji je potpuno imun na kriminal.
Jeste. Ali pretezno traze studenticu ili zensko...ma ja zvao brat bratu 60-70 oglasa.
lusteruzraku
Posts: 25
Joined: 24/06/2014 18:27

#240 Re: Odlazak u Švedsku

Post by lusteruzraku »

Na koliko vremenski se izdaje radna dozvola u SWE ( 12 , 18 mjeseci ili ) ?
I sto npr. ukoliko buduci poslodavac zatvori firmu nakon 6 mj rada . je li radna dozvola vezana samo za tog poslodavca, ili je moguce onda potraziti drugu frmu tj. posao u sklopu te radne dozvole ? Hvala.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#241 Re: Odlazak u Švedsku

Post by muminovic »

Kakav je standard u Svedskoj za obicnog covjeka ? Jel prosjecna plata veca nego u npr Njemackoj ?
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#242 Re: Odlazak u Švedsku

Post by Maverick78 »

Sasvim dobar, naravno podrazumijeva se da radiš. Za ljude koji tek dođu može biti teško u početku... Ipak si nov, i bez obzira što imaš boravišnu i radnu dozvolu, može biti malo teže za posao, najviše zbog nepoznavanja jezika. Međutim, Biro za zapošljavanje ima brdo nekih programa uz pomoć kojih se može doći lakše do posla. U početku obično radiš slabije plaćene poslove. Kasnije kad naučiš jezik, završiš SFI i neki utbildning, može se naći finih i dobro plaćenih poslova. Sve naravno po redu, jedno po jedno... treba puno strpljenja, rada i borbe.

Što se tiče plata, imaš dole zvanični link za statistiku plata, pa vidi. Sve to zavisi, prvenstveno od poziva, pa od firme, satnice, da li je puno radno vrijeme, da li ćeš imati prekovremeno ili ekstra što je ekstra i plaćeno i td. Evo recimo da uzmemo primjer IT programera. Prosječna plata je oko 32.000sek. Ili šta znam, vozač autobusa 22.500sek, ljekar specijalista, ortoped recimo oko 50.000sek i td.

http://www.lonestatistik.se/loner.asp/y ... erare-1001
http://www.lonestatistik.se/loner.asp/y ... orare-1143
http://www.lonestatistik.se/loner.asp/yrke/Ortoped-2516

Što se tiče života... Sve zavisi šta želiš, a i ljudi se usklade prema primanjima. Imaš Lidl, Netto ili Willys koji su jeftiniji, a s druge strane ICA-u ili COOP Forum koji su skuplji, ali zato je i izbor puno bolji. Isto je i sa svim drugim: garderobom, tehnikom itd. Sa stanovima isto, zavisi od mjesta, kvadrature... ali svakako sve se da uklopiti prema primanjima. Uglavnom, izbor je ogroman, pa svako može pronaći šta mu paše.
situacija11
Posts: 110
Joined: 09/03/2014 20:16

#243 Re: Odlazak u Švedsku

Post by situacija11 »

Da li je moguce dobit boravisnu i radnu dozvolu u Svedskoj? Prije oko tri sedmice su jedni iz mog mjesta otisli u Svedsku komplet porodica i tamo ih je docekao jedan nas covjek,bit ce kod njega dok ne nadju posao,a kad nadju i nakon 2-3 mjeseca da oni onda dovedu nekog jos,jer to je uslov koji im je taj nas covjek rekao kako bi bili kod njega u stanu dok se ne snadju.Inace taj covjek im je dajdza ili nesto sl. Da li je to stvarno tako il su nesto drugo izmuljali i ako jeste da li samo porodice mogu ici ili kako? I cuo sam takodjer da nece moc dolazit odredjeni period ovamo.
User avatar
skuterumoj
Posts: 405
Joined: 24/10/2014 12:21

#244 Re: Odlazak u Švedsku

Post by skuterumoj »

situacija11 wrote:Da li je moguce dobit boravisnu i radnu dozvolu u Svedskoj? Prije oko tri sedmice su jedni iz mog mjesta otisli u Svedsku komplet porodica i tamo ih je docekao jedan nas covjek,bit ce kod njega dok ne nadju posao,a kad nadju i nakon 2-3 mjeseca da oni onda dovedu nekog jos,jer to je uslov koji im je taj nas covjek rekao kako bi bili kod njega u stanu dok se ne snadju.Inace taj covjek im je dajdza ili nesto sl. Da li je to stvarno tako il su nesto drugo izmuljali i ako jeste da li samo porodice mogu ici ili kako? I cuo sam takodjer da nece moc dolazit odredjeni period ovamo.
Mogu biti maksimalno tri mjeseca, koliko se ja razumijem. A dace samo tako dobiti papire , nece. Papire mogu dobiti prilikom sklapanja
braka sa nekim ko boravi, zivi u Svedskoj i ima drzavljanstvo. E sad je to procedura, osto su prvi na tapeti ovi sto dolaze iz zarisnih podrucja. Ili bracnom zajednicom( sambo) ali procedura cekanja je ista da se dobije boravisna dozvola.
Prekorace li 3 mjeseca a da nemaju pismo od firme, privatnika da su potrebni da rade , mogu fasovati pofine kazne i zabranu ulazka u Svedsku ne znam jeli za stalno ili na koliko dugo.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#245 Re: Odlazak u Švedsku

Post by muha_sa »

situacija11 wrote:Da li je moguce dobit boravisnu i radnu dozvolu u Svedskoj? Prije oko tri sedmice su jedni iz mog mjesta otisli u Svedsku komplet porodica i tamo ih je docekao jedan nas covjek,bit ce kod njega dok ne nadju posao,a kad nadju i nakon 2-3 mjeseca da oni onda dovedu nekog jos,jer to je uslov koji im je taj nas covjek rekao kako bi bili kod njega u stanu dok se ne snadju.Inace taj covjek im je dajdza ili nesto sl. Da li je to stvarno tako il su nesto drugo izmuljali i ako jeste da li samo porodice mogu ici ili kako? I cuo sam takodjer da nece moc dolazit odredjeni period ovamo.
foluška--veze s vezom :-)
User avatar
LoveIsGone
Posts: 503
Joined: 09/12/2012 13:58
Location: Sarajevo

#246 Re: Odlazak u Švedsku

Post by LoveIsGone »

Ja imam familiju na sjeveru Švedske, koji bi me rado primili da budem kod njih neko vrijeme. Mislim, mogu ja otići i onako "turistički" ali od toga nemam neke koristi. Sa ovim našim BiH pasošem može se boraviti tri mjeseca u komadu, pa kontam ima li ikakve realne osnove da za to vrijeme nađem neki posao, pa bilo kakav, s obzirom da imam gdje boraviti, šta jesti itd... Razumijem da je to malo nerealno, pogotovo jer niti znam švedski, niti imam radnu dozvolu. Čisto me zanima...
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#247 Re: Odlazak u Švedsku

Post by muha_sa »

LoveIsGone wrote:Ja imam familiju na sjeveru Švedske, koji bi me rado primili da budem kod njih neko vrijeme. Mislim, mogu ja otići i onako "turistički" ali od toga nemam neke koristi. Sa ovim našim BiH pasošem može se boraviti tri mjeseca u komadu, pa kontam ima li ikakve realne osnove da za to vrijeme nađem neki posao, pa bilo kakav, s obzirom da imam gdje boraviti, šta jesti itd... Razumijem da je to malo nerealno, pogotovo jer niti znam švedski, niti imam radnu dozvolu. Čisto me zanima...
ne možeš i vozdra.



ako si kakav dobar majstor--zanatlija--vrijedi burgijat, al mrka kapa
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#248 Re: Odlazak u Švedsku

Post by Zviz »

Varijanta 1: Zvuci kao on ce njih da izdrzava dok ne dobiju posao ili im je vec sredio posao pa im sada naplacuje zabibereno maslo svetog petra :D I onda ono jos da oni nadju nekoga.

Varijanta 2: Do 3 mjeseca, on nudi povoljan smjestaj, ako ne upali idu kuci i eto da nadju nove koji ce popuniti polu pansion za nesto para itd. :D

Varijatna 3: Pojeo vuk magarca.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#249 Re: Odlazak u Švedsku

Post by muha_sa »

ne nasjedajte na kojekakva obecanja :-)
User avatar
LoveIsGone
Posts: 503
Joined: 09/12/2012 13:58
Location: Sarajevo

#250 Re: Odlazak u Švedsku

Post by LoveIsGone »

muha_sa wrote:
LoveIsGone wrote:Ja imam familiju na sjeveru Švedske, koji bi me rado primili da budem kod njih neko vrijeme. Mislim, mogu ja otići i onako "turistički" ali od toga nemam neke koristi. Sa ovim našim BiH pasošem može se boraviti tri mjeseca u komadu, pa kontam ima li ikakve realne osnove da za to vrijeme nađem neki posao, pa bilo kakav, s obzirom da imam gdje boraviti, šta jesti itd... Razumijem da je to malo nerealno, pogotovo jer niti znam švedski, niti imam radnu dozvolu. Čisto me zanima...
ne možeš i vozdra.



ako si kakav dobar majstor--zanatlija--vrijedi burgijat, al mrka kapa
ok, izvini. mogu valjda pitati, razmotriti opcije..
Post Reply