Odlazak u Švedsku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
smack
Posts: 583
Joined: 28/05/2014 14:38

#176 Re: Odlazak u Švedsku

Post by smack »

Ni u stare babe nema dzabe..bar za ove slucajeve sto ja znam kad su papiri u pitanju.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#177 Re: Odlazak u Švedsku

Post by Zviz »

Da neko plati 200.000€ pa hajd ga trpit 5 god. dok stekne stalnu boravisnu dozvolu, ali za sicu... :skoljka:
Golum
Posts: 9
Joined: 06/11/2012 03:12

#178 Re: Odlazak u Švedsku

Post by Golum »

SSemir wrote:imate li vi u svedskoj kakve komsinice, rodice..za udaju? :D

Maverick 78 je uglavnom opisao proceduru.

Skoro sam pričao sa jednim mladićem iz Srbije. On je išao na ženidbu, platio je oko 24.000 km.
Sporazumno se spetljao sa nekom ženskom (mogu se uzeti i osobe istog spola :lol: nije uslov da se mora spavati skupa)
plačao je mjesečno, radio je dva posla da se pokrije a onda kada je sve prošlo, ponovo je oženio svoju djevojku iz Srbije i danas žive u Malmeu, dvoje djece i sve ok.

sa druge strane, preporučio bih da se nauči jezik što bolje i da se pokuša naći posao preko norveškog biroa za rad

http://www.nav.no

to bi bilo najbolje i posao i dobra lova i onda polako

komšinica i rodica na udaju koliko želiš, posebno su napaljene na kokuze iz BiH, zaboravite bajke,
morate biti spremni dobro stisnuti i dvije godine giljati kao jeftina radna snaga dok se "snađete"
to je otprilike, žestoki rad za nekih 80sek po satu (cca 17-18 km)

nisam baš neki expert po pitanju, ali eto, možda osvijetli malo problem
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#179 Re: Odlazak u Švedsku

Post by Maverick78 »

Taj je opet i dobro prošao za 24.000km... Sad traže 150.000SEK, što je oko 30.000km. Ali nije to toliko problem. Nađe se posao i skupi se isplati joj se sve vremenom. Kod takvih slučajeva gdje se papiri rade za novac, najbitnije je naći sigurnu osobu. Da joj ne padne na pamet poslije godinu dana da te izradi. Hebeno je to sa svakim raditi. Najbolje u tim slučajevima preporuka i neko ko poznaje dobro osobu. Znači prijateljica od rodbine ko ima ili tako. Inače, ili se ne upuštati ili dobro otvoriti oči prije nego se uđe uz sve to.
smack
Posts: 583
Joined: 28/05/2014 14:38

#180 Re: Odlazak u Švedsku

Post by smack »

Maverick78 wrote:Taj je opet i dobro prošao za 24.000km... Sad traže 150.000SEK, što je oko 30.000km. Ali nije to toliko problem. Nađe se posao i skupi se isplati joj se sve vremenom. Kod takvih slučajeva gdje se papiri rade za novac, najbitnije je naći sigurnu osobu. Da joj ne padne na pamet poslije godinu dana da te izradi. Hebeno je to sa svakim raditi. Najbolje u tim slučajevima preporuka i neko ko poznaje dobro osobu. Znači prijateljica od rodbine ko ima ili tako. Inače, ili se ne upuštati ili dobro otvoriti oči prije nego se uđe uz sve to.
Tako sam i ja cuo da se krece od 100-150.000 , 20-30.000KM.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#181 Re: Odlazak u Švedsku

Post by uglavnomja »

Ne znam kako je u svedskoj sa pronalazenjem posla, ali u norveskoj je hebeno za nk radnike bez znanja jezika. Posla nema kao prije nekoliko godina, prioritet za zaposljavanje su ljudi koji su na socijali, tj. njihovo skidanje sa iste. Prvenstveno mislim na azilante.

Dva slucaja u zafnjih par mjeseci:
posao u lageru - 250 prijava
Ljetos oglAs u supermarketu, fixikanerski pisao, punjenje polica i slicno - 800 prijava

A ni za ove sto imaju nesto id skole nije pjesma

Ekonomski saradnik 150 prijava
Socijalni radnik u komuni 60 prijava

Ili dvoje stranaca sa vss, afrika i azija, po preko 2000 prijava poslali, ni na jedan intervju nisu pizvani ...

Drzava ne pomaze dok si na zeninoj sisi :D , nema kurseva, praksis plas ( nije nemoguce, zabisi od komune, ali si zadnji na listi). Ako ti zena ima veze i ako te zeli pogurati, onda super. Ali ako je neka minederpuza ... :-)
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#182 Re: Odlazak u Švedsku

Post by stakasa »

uglavnomja wrote:Ne znam kako je u svedskoj sa pronalazenjem posla, ali u norveskoj je hebeno za nk radnike bez znanja jezika. Posla nema kao prije nekoliko godina, prioritet za zaposljavanje su ljudi koji su na socijali, tj. njihovo skidanje sa iste. Prvenstveno mislim na azilante.

Dva slucaja u zafnjih par mjeseci:
posao u lageru - 250 prijava
Ljetos oglAs u supermarketu, fixikanerski pisao, punjenje polica i slicno - 800 prijava

A ni za ove sto imaju nesto id skole nije pjesma

Ekonomski saradnik 150 prijava
Socijalni radnik u komuni 60 prijava

Ili dvoje stranaca sa vss, afrika i azija, po preko 2000 prijava poslali, ni na jedan intervju nisu pizvani ...

Drzava ne pomaze dok si na zeninoj sisi :D , nema kurseva, praksis plas ( nije nemoguce, zabisi od komune, ali si zadnji na listi). Ako ti zena ima veze i ako te zeli pogurati, onda super. Ali ako je neka minederpuza ... :-)
Covjek naglasio odlazak u Svedsku, ne u Norvesku
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#183 Re: Odlazak u Švedsku

Post by uglavnomja »

stakasa wrote:
uglavnomja wrote:Ne znam kako je u svedskoj sa pronalazenjem posla, ali u norveskoj je hebeno za nk radnike bez znanja jezika. Posla nema kao prije nekoliko godina, prioritet za zaposljavanje su ljudi koji su na socijali, tj. njihovo skidanje sa iste. Prvenstveno mislim na azilante.

Dva slucaja u zafnjih par mjeseci:
posao u lageru - 250 prijava
Ljetos oglAs u supermarketu, fixikanerski pisao, punjenje polica i slicno - 800 prijava

A ni za ove sto imaju nesto id skole nije pjesma

Ekonomski saradnik 150 prijava
Socijalni radnik u komuni 60 prijava

Ili dvoje stranaca sa vss, afrika i azija, po preko 2000 prijava poslali, ni na jedan intervju nisu pizvani ...

Drzava ne pomaze dok si na zeninoj sisi :D , nema kurseva, praksis plas ( nije nemoguce, zabisi od komune, ali si zadnji na listi). Ako ti zena ima veze i ako te zeli pogurati, onda super. Ali ako je neka minederpuza ... :-)
Covjek naglasio odlazak u Svedsku, ne u Norvesku
a moj post pocinje: ne znam kako je u svedskoj ....

a sve u 5 deka obicno :D
ne pisem o tunguziji nego o dijelu te iste skandinavije koja ima specijalne veze.
smack
Posts: 583
Joined: 28/05/2014 14:38

#184 Re: Odlazak u Švedsku

Post by smack »

uglavnomja wrote:Ne znam kako je u svedskoj sa pronalazenjem posla, ali u norveskoj je hebeno za nk radnike bez znanja jezika. Posla nema kao prije nekoliko godina, prioritet za zaposljavanje su ljudi koji su na socijali, tj. njihovo skidanje sa iste. Prvenstveno mislim na azilante.

Dva slucaja u zafnjih par mjeseci:
posao u lageru - 250 prijava
Ljetos oglAs u supermarketu, fixikanerski pisao, punjenje polica i slicno - 800 prijava

A ni za ove sto imaju nesto id skole nije pjesma

Ekonomski saradnik 150 prijava
Socijalni radnik u komuni 60 prijava

Ili dvoje stranaca sa vss, afrika i azija, po preko 2000 prijava poslali, ni na jedan intervju nisu pizvani ...

Drzava ne pomaze dok si na zeninoj sisi :D , nema kurseva, praksis plas ( nije nemoguce, zabisi od komune, ali si zadnji na listi). Ako ti zena ima veze i ako te zeli pogurati, onda super. Ali ako je neka minederpuza ... :-)
Bez jezika mozes da radis, u Svedskoj, za nekog da na crno odvaljujes zidove 10-20km sat.
Ciscenje isto na crno, plata ko plata nije vrijedna lomljenja i maltretiranja a i kad je na papire a nas drzi firmu znam
dosta slucajeva ljudi otisli ove godine na godisnji..al nema love za te dane ;-)

Bez kontakta, kao i svugdje si donji ali bas donji, pa nekad cak i sa zavrsenom skolom jer konkurencija nije mala.
emir_d
Posts: 2
Joined: 15/07/2014 20:30

#185 Re: Odlazak u Švedsku

Post by emir_d »

Pozdrav
Last edited by emir_d on 06/03/2019 18:03, edited 1 time in total.
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#186 Re: Sv: Odlazak u Švedsku

Post by Maverick78 »

Emire, već sam ti neke detalje objasnio na pp :P

Nemoj se plašiti intervjua, sve će to biti ok, posebno zato što si ti zaista u braku, tako da nemaš se čega plašiti vjeruj mi. Nisu oni nikakav bauk, naprotiv, jako su ljubazni i sve što ti trebas je odgovarati onako kako ustvari i jeste, pričati o vašoj vezi i braku baš kako sve i jeste. Imaš slike, karte, pečate iz pasoša, plus vi ste se vjenčali i to znači isto. Gledaju oni ipak na brak kao nešto što je puno ozbiljnije i to ti je olakšavajuće svakako. Opusti se i bez nervoze, dobijaš ti papire kao što gledam
;)

Što se tiče čekanja, to ti niko ne može tačno reći. To sve zavisi od onoga ko ti bude radio na slučaju. Znam ljudi što su dobili sve za dva mjeseca, a znam za slučajeve gdje se čekalo i po osam-devet mjeseci. Bilo bi bolje da ste predali sve preko interneta, jer brže se dobije. Piše to čak i na njihovom sajtu i možda bi dosad već dobio papire, ali sad šta je tu je.

"If you are applying for the first time

When you apply for the first time, the waiting times for a decision are approximately:

11 months if you apply online
16 months if you submit a paper application."

http://www.migrationsverket.se/English/ ... times.html

Znaci kad predaš preko interneta, čeka se do 11 mjeseci, a ako predaš u ambasadi papire, onda može i do 16 mjeseci. Mada niko nije toliko dugo čekao koliko ja znam, bude to puno ranije. Trebalo bi ti nakon intervjua u narednih mjesec ili dva dobiješ, ja mislim... ali svakako ti to ni ja ni niko ovdje od nas ne može tačno i sa sigurnošću reći.

Što se tiče odlaska u Švedsku dok si u procesu, to sam ti već odgovorio na pp kad si me pitao. Znači koliko ja znam to ne smiješ raditi. Dok traje proces moraš biti u matičnoj zemlji. Mozeš eventualno pitati u ambasadi da li postoji neki način, ali mislim da to ne može. Ako ti kažu da ne može, onda nemoj ići na svoju ruku, jer će ti lupiti pečate u pasoš i ući ćeš u kompjuter da si bio u Švedskoj u toku procesa za spajanje. Mozeš sebi bespotrebno napraviti problem. Strpi se, šta ćeš.

Sretno i ne brini, biće to ok
;)
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#187 Re: Odlazak u Švedsku

Post by stakasa »

emir_d wrote:Pozdrav svima.

Nisam imao vremena da se vracam i da citam sve prethodne postove pa mozda ovo sto cu pitat i ima negdje spomenuto. Tako da se izvinjavam.

Ozenio sam se ovog ljeta u Bosni. Brak je registrovan i u BiH i u Svedskoj. Predao sam papire za spajanje braka u Svedskoj ambasadi u Sarajevu, i istog momenta mi je zakazan intervju za 28 od dana predavanja dokumenata tacnije 22.9. Brak je iz ljubavi ne iz interesa. Upucen sam sta mi sve treba : karte da sam bio ja gore i ona ovdje u BiH (dobro je cak i skenirati pecate u pasosima), pored toga i slike sa vjencanja i sve ono sto dokazuje postojanje naseg braka i trajanje prosle veze, stvari poput sms-a vibera i slicno. Papiri su mi uredni, mislim na to da sam predao sve od trazenog (ponekad zna ostati nesto sto se nije predalo pa to treba donijeti naknadno na intervju).

Sad me zanima sta me sljeduje tacno i da li ce me bas ispitivat kao ove za sambo, onako intezivno i da se ide u sve detalje jednostavno sta mogu ocekivat. Da li ce me oni pitati da li je moja supruga u mogucnosti mene izdrzavati gdje zivi sta, kako i sl. Takodjer da li mogu ici gore u Sw nakon intervjua tj dok proces traje. Koliko vremenski traje intervju.

Jednostavno zelim da idem na to da govorim istinu u potpunosti bez ikakvih dodavanja ni kod mene ni kod nje. Kako se to blizi sve sam nervozniji i nervozniji. Zelim da se dobro pripremim da nemam nikakvih problema i slicno.

Unaprijed zahvaljujem. Lijep pozdrav. :)
Vidim kako zelis dobro da se pripremis a ljeno ti procitat temu od pocetka. Vec ono
- Haj mi vi to u kratkim crtama
mmedena
Posts: 15
Joined: 01/02/2014 04:46

#188 Re: Odlazak u Švedsku

Post by mmedena »

emir_d, molim te poslije razgovora javi kako si prošao, kakva su bila pitanja, jer ima nas još koji treba da idemo na razgovor u Sarajevo uskoro... :)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#189 Re: Odlazak u Švedsku

Post by Zviz »

Kakv rad na crno majko mila, pa to su ovi sto kasnje pisau kako skinuti zabranu ulaza u drzave clanice Schengena ili EU unije. Ja mislim, da i dalje ima ona seljacka, stranci su glupi, mislim gledano sa sajalista ljudi sa tih prostora... :skoljka:
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#190 Re: Odlazak u Švedsku

Post by ElDzidziIbnDzo »

Jarane...
kad odes u ambasadu,počni da daviš bećare o dužini svoje kare :) Oni to vole,pogotovo ako je plavuša kakva :D

Ako gledaš onaj njihov skandinavski Big Brother,vidio si valjda da svi gologuzi hodaju :lol:


Šalim se.Pitat će te šta očekuješ kad dođeš kod njih,koji posao misliš da radiš,jesi li imao problema sa zakonom i to je to...

Sretno
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#192 Re: Odlazak u Švedsku

Post by Šveđanin »

Ajoj nostalgije neke, iako nemas veze sa tim godinama. :D Moram ovo poslati tati. :)

Skickat från min iPhone via Tapatalk
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#193 Re: Odlazak u Švedsku

Post by stakasa »

Šveđanin wrote:Ajoj nostalgije neke, iako nemas veze sa tim godinama. :D Moram ovo poslati tati. :)

Skickat från min iPhone via Tapatalk
Posalji i sinu za koju deceniju, izazvace istu reakciju :D
Nema velike razlike onda i sad
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#194 Re: Odlazak u Švedsku

Post by Šveđanin »

Po prici starijih od mene najljepse godine su bile 70te i jedan kraci dio 80tih.

Ja sam uspio dozivjeti jedan mali dio tog svedskog sna. I vjerovatno cu zbog toga na neki nacin vjecno sa simpatijom gledati to vrijeme, ljude koji su tada vodili zemlju...

Skickat från min iPhone via Tapatalk
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#195 Re: Odlazak u Švedsku

Post by Zviz »

Šveđanin wrote:Po prici starijih od mene najljepse godine su bile 70te i jedan kraci dio 80tih.

Ja sam uspio dozivjeti jedan mali dio tog svedskog sna. I vjerovatno cu zbog toga na neki nacin vjecno sa simpatijom gledati to vrijeme, ljude koji su tada vodili zemlju...

Skickat från min iPhone via Tapatalk
Nije to samo u Svedskoj, ista prica bi mogla komotno se prepisati na Dansku. Pogotovo kad je rijec o bogatsvu. Sve do sredine 90ih mozda tamo do 1997 god. je svak u Danskoj mogao sebi prijustiti luksuz. Kuce su imale realnu cijenu, zarade su bile nesto manje nego danas ali zato su cijene bile drasticno nize. Kad se samo sjetim tamo pocetkom 90ih litar goriva kosato oko 4kr do 1995 bio izmedju 4,5 i 5,0 u prosjeku, 2003 recimo 6,5kr a danas oko 12,0 kako gdje.A da nepricam o cijenama hrane. Isti sir koji danas kosta 22kr u prosjeku je kostao 1995 samo 10kr. Danas litar mljeka od Arle kosta oko 9kr a nekad je kostalo samo 3,5kr kesa Haribo gumenjaca (velika) je kostala 9kr a danas izmedjiu 20-23kr. Pocetkom 90ih je jedna zona javnim trasportom kostala oko 3kr dok danas ispod 10 a nedgjde i 12kr nije moguce ni zamisliti.

Nikome se plate nisu podigle za 300-400% a cijene su! Minimalna (i ako ne postoji zakonska odredba) plata 1990 je bila 80kr stanica a danas je oko 125kr.

Prije si mogao za 100kr kupiti 15 artikala, danas jedva u pola.

Jednostavno zivot je drasticno poskupio - pogotovo hrana. Cijene su abnormalne. Ljudima se isplati raspaliti po 250kr u jednom pravcu do Njemacke da kupe pun auto svega i svacega sto moze izdrzati, a u Danskoj se samo kupuje hjeb i mljeko...

Nekad se imalo vise para izmedju ruku sa istim poslom, danas to nije slucaj, dobro si placen ali opet sve na stezanje...
User avatar
slobodann
Posts: 203
Joined: 20/05/2012 10:32

#196 Re: Odlazak u Švedsku

Post by slobodann »

Zviz wrote:
Šveđanin wrote:Po prici starijih od mene najljepse godine su bile 70te i jedan kraci dio 80tih.

Ja sam uspio dozivjeti jedan mali dio tog svedskog sna. I vjerovatno cu zbog toga na neki nacin vjecno sa simpatijom gledati to vrijeme, ljude koji su tada vodili zemlju...

Skickat från min iPhone via Tapatalk
Nije to samo u Svedskoj, ista prica bi mogla komotno se prepisati na Dansku. Pogotovo kad je rijec o bogatsvu. Sve do sredine 90ih mozda tamo do 1997 god. je svak u Danskoj mogao sebi prijustiti luksuz. Kuce su imale realnu cijenu, zarade su bile nesto manje nego danas ali zato su cijene bile drasticno nize. Kad se samo sjetim tamo pocetkom 90ih litar goriva kosato oko 4kr do 1995 bio izmedju 4,5 i 5,0 u prosjeku, 2003 recimo 6,5kr a danas oko 12,0 kako gdje.A da nepricam o cijenama hrane. Isti sir koji danas kosta 22kr u prosjeku je kostao 1995 samo 10kr. Danas litar mljeka od Arle kosta oko 9kr a nekad je kostalo samo 3,5kr kesa Haribo gumenjaca (velika) je kostala 9kr a danas izmedjiu 20-23kr. Pocetkom 90ih je jedna zona javnim trasportom kostala oko 3kr dok danas ispod 10 a nedgjde i 12kr nije moguce ni zamisliti.

Nikome se plate nisu podigle za 300-400% a cijene su! Minimalna (i ako ne postoji zakonska odredba) plata 1990 je bila 80kr stanica a danas je oko 125kr.

Prije si mogao za 100kr kupiti 15 artikala, danas jedva u pola.

Jednostavno zivot je drasticno poskupio - pogotovo hrana. Cijene su abnormalne. Ljudima se isplati raspaliti po 250kr u jednom pravcu do Njemacke da kupe pun auto svega i svacega sto moze izdrzati, a u Danskoj se samo kupuje hjeb i mljeko...

Nekad se imalo vise para izmedju ruku sa istim poslom, danas to nije slucaj, dobro si placen ali opet sve na stezanje...
Zato kome je iz Danske do Njemacke blizu, vikendom skoči i u shoping, moze ustedit ogromne novce.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#197 Re: Odlazak u Švedsku

Post by muminovic »

Jel se bolje zivi u Švedskoj ili u Danskoj ?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#198 Re: Odlazak u Švedsku

Post by hrle1976 »

Moji starci imaju prijatelje, odnosno bivse kolege od starog zive u Skandinaviji. Jedni u juznom dijelu Svedske (Laholm) a drugi u Danskoj (Vamdrup), jedno 40 min. autom od granice sa Njemackom (Flensburg). Nekako ovi u Danskoj otmenije zive. Obe porodice su imali iste poslove, obe su 100% u prijevremenskoj penziji isto godina, obe su isto vremena u Skandinaviji. Ali nekako ova porodica u Danskoj ima vise izmedju ruku. Veca primanja a usput i niza stopa poreza.
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#199 Re: Odlazak u Švedsku

Post by Maverick78 »

Tu je to negdje... može kvalitetno i dobro da se živi u obje zemlje, naravno podrazumijeva se da radiš.
Generalno Danska ima nešto bolji standard, ali meni lično više Švedska odgovara. Posebno ovaj sjeverniji dio. Ne volEm toliko ravnicu, ovo ovamo je prelijepo, priroda posebno... puno jezera.
Konkretno Borås ima dobar standard, jer ima par veoma jakih i stabilnih firmi i fabrika tu (Ericsson, Volvo fabrika šasija za autobuse, ima i H&M jedan svoj veći distribucijski centar), plus dosta manjih koje su takodjer jake i stabilne. Svakako fino se živi, a mala je i nezaposlenost... Grad je inače izuzetno čist i sređen, mada tako je manje više u svim gradovima ovdje.

Svakako nećeš pogriješiti ni sa Danskom ni sa Švedskom. Jedino što je Danska trenutno zahebana za dobijanje neke boravišne dozvole, Švedska je opet jednostavnija.
User avatar
atheist
Posts: 190
Joined: 11/07/2006 16:46

#200 Re: Odlazak u Švedsku

Post by atheist »

Toliko napisanog, a većina toga netačna, proizvoljna, individualna (i projicirana u množini), stereotipna i bezlična.

Prije svega, standardi. Statistički, i u praksi - kvalitet života i standard je najzavidniji u Švedskoj. Norveška i Danska su znatno iza Švedske.

Norveška ima daleko najveća primanja u Skandinaviji. Ali i daleko najskuplji život. Krenuvši od stanarine, pa da običnog i najlošijeg piva u najobičnijem pubu.

Švedska je s druge strane mnogo više ujednačena. I globalno, a pogotovo u Skandinaviji. I danas postoji ono što se zove Švedski model/ideal koji se uči na Univerzitetima, i pretežno na političkim naukama. Dakle, ne radi se ni o kakvom mitu, te priči "prije je bilo bolje" i bla bla, već priči koja je statistički, te u praksi potpuno pokrivena.

Što se tiče dolaska u Švedsku, malo je komično o tome raspravljati na forumu. Na stranici ambasade je jasno naglašeno kako i pod kojim uslovima je moguće doći u Švedsku. Glede fiktivnih brakova za kojekakve sume se zapravo i nema mnogo toga reći. Ko voli, nek izvoli - ako smatra da je to siguran i ispravan način.

Kada su u pitanju poslovi, te mogućnosti - svakako da je individualno. Ovdje vidim/čitam nekakve generalije i trpanje u isti koš svega i svačega da čovjek ne zna da li da plače ili da se smije. Samo i jedino od same osobe zavisi gdje i kako će završiti u Švedskoj. Neki se zadovolje da farbaju zidove po cijeli dan, dok je nekima malo da rukovode i sa stotinama ljudi. Neki se zadovolje da rade u industriji, e nekima je malo da budu menadžeri vodećih tvrtki, ili političari, ili šta već...

Sve u svemu, neki ljudi ne mogu uspjeti ni u svili i kadifi, dok neke baci u rudnik i izaći će kao relativni bogataši.

Ali ne mogu da ne zapitam - kako to da svaka tema o odlasku negdje završava o priči o radu na crno. Šta je fol u tom radu na crnu? Bogat od toga sigurno nećeš biti. Ako porodicu imaš, bez posljedica taj svoj "crni" put nećeš proći sigurno. Tako da fakat, čemu to?

Jel moguće očekivati da neko pita kako bi mogao raditi postdiplomski u Švedskoj recimo? Jel svaka Dijaspora priča uvijek mora biti o kojekakvim prevarama, fiktivnim brakovima i radu na crnjaka? :shock:
Post Reply