Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

mnbv
Posts: 31
Joined: 01/10/2014 12:29

#1 Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by mnbv »

Ima li neko od nasih da je otisao da radi u Irsku ili Sjevernu Irsku?
User avatar
Biene
Posts: 250
Joined: 31/07/2014 12:37

#2 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by Biene »

Eh i mene ovo zanima, kakva je situacija gore??
mnbv
Posts: 31
Joined: 01/10/2014 12:29

#3 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by mnbv »

Citao sam forume I razne blogove (hrvatske posto je kod njih to dosta aktuelno) ali su previse kontradiktorni I sa jako malo korisnih informacija ili skoro nikakvih informacija u odnosu na kolicinu teksta na forumu ili blogu.
U prvom blogu ili pojavljivanju na nekom forumu zavrsili su svi neku skolu, nema posla, nisu radili u struci nista, neko nije nista radio, pa idu u Irsku/S. Irsku. Nemaju sta izgubiti itd.
Onda negdje u sredini bloga ili foruma isti ti pricaju kako ne treba dolaziti ako nisi kao oni it strucnjak, menadjer, doktor znanosti I ako nemas relevantno iskustvo kojeg su oni stekli na dobrim pozicijama u jakim firmama sa iznadprosjecnim primanjima u Hrvatskoj.

Nisam naisao na neko iskustvo o tome kako otici u Irsku/S. Irsku a da nemas tamo nikoga, ono samo da se spakujes i odes.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#4 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by Zviz »

Imam poznanika koji je tamo otisao za poslom, bas u IT sektoru. Nije nesto dugo bio. Kaze sve je ok, ali mu nije prijao odnos izmedju lokalaca i stranaca. Nesto poput kaze, ako mozes trpiti da si u bilo kojem pogledu 2x nesnazljiviji i gluplji od domacih, pa nebitno koliko oni grijesili onda biva bujrum. On je Danac. Inace vrijeme je kao u Danskoj, ono svako pet minuta izmjena, i puse. Registracija auta je skupa, ne bas kao u Danskoj ali znatno skuplja nego u ostalim drzavama. Rijec je o Republici Irskoj.
User avatar
BHCluster
Posts: 23391
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#5 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by BHCluster »

Kirije su skupe jednosoban stan u Dublinu je od €900 - 1100 + sruja + voda. Pice (alkohol) je skupo i cigarete, hrana i odjeca su ok sto se tice cijena. Plate su sedmicne vecinom. Naroda liba racku odakle si, a klima je karana.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#6 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by Keiko »

BHCluster wrote:Kirije su skupe jednosoban stan u Dublinu je od €900 - 1100 + sruja + voda. Pice (alkohol) je skupo i cigarete, hrana i odjeca su ok sto se tice cijena. Plate su sedmicne vecinom. Naroda liba racku odakle si, a klima je karana.
Cigarete su €10, plate su sedmicne u ugostiteljstvu i graditeljstvu. Ovo da nikog ne zanima odakle je ko je 100% istina.

Novopridošli Hrvati su većinom iz Osijeka i okolice i navodno su svi radili u osječkoj Gradnji. Desetak njih na koje sam 'nabasala' nisu se trudili čak ni da provjere kako da pišu CV kako se očekuje već pošalju email u txt spk-u. :-)
gusjenica
Posts: 5
Joined: 18/11/2013 21:37
Location: UK

#7 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by gusjenica »

Samo da napomenem da je Sjeverna Irska dio Ujedinjenog Kraljevstva. Za nosioce hrvatskog drzavljanstva/pasosa UK jos uvijek ne dopsuta hrvatske drzavljane da rade slobodno. Ako nekog interesuje, ovdje se mogu naci najnovije vijesti: https://www.gov.uk/croatian-national/overview

Inace, u S. Irskoj je trenutno velika nezaposlenost kad se poredi sa drugim dijelovima zemlje.
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#8 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by antonija »

Zviz wrote:Imam poznanika koji je tamo otisao za poslom, bas u IT sektoru. Nije nesto dugo bio. Kaze sve je ok, ali mu nije prijao odnos izmedju lokalaca i stranaca. Nesto poput kaze, ako mozes trpiti da si u bilo kojem pogledu 2x nesnazljiviji i gluplji od domacih, pa nebitno koliko oni grijesili onda biva bujrum. On je Danac. Inace vrijeme je kao u Danskoj, ono svako pet minuta izmjena, i puse. Registracija auta je skupa, ne bas kao u Danskoj ali znatno skuplja nego u ostalim drzavama. Rijec je o Republici Irskoj.
Moj je jos tamo, kaze da mu nije lose, ali je standard previse visok.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#9 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by Keiko »

sherbett wrote:meni brat sutra odlazi :(
Gdje?
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#10 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by Keiko »

sherbett wrote:
Keiko wrote:
sherbett wrote:meni brat sutra odlazi :(
Gdje?
Dublin. Evo ga u avionu
Dublin je skroz cool, nadam se da ce mu se svidjet'. Jel' vec nasao posao ili ce tek trazit?
User avatar
hrusta
Posts: 485
Joined: 24/11/2006 15:01
Location: Per ardua ad astra....

#11 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by hrusta »

raja, moze li mi neko objasniti kako toliko silna raja odose u Irsku, cujem price otiso ovaj, onaj ali niko ne zna kako i po kojem osnovu. jeli treba radna dozvola prvo ili odu na turisticku vizu pa onda na crno rade tamo (tj. ilegalno) dok ih ne ufate pa noga i zabrana povratka.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#12 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by Keiko »

hrusta wrote:raja, moze li mi neko objasniti kako toliko silna raja odose u Irsku, cujem price otiso ovaj, onaj ali niko ne zna kako i po kojem osnovu. jeli treba radna dozvola prvo ili odu na turisticku vizu pa onda na crno rade tamo (tj. ilegalno) dok ih ne ufate pa noga i zabrana povratka.
Hrvatska Putovnica.
republikauzicka
Posts: 776
Joined: 04/10/2015 12:46
Location: Titov bunker kod Konjica

#13 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by republikauzicka »

ima :)
User avatar
hrusta
Posts: 485
Joined: 24/11/2006 15:01
Location: Per ardua ad astra....

#14 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by hrusta »

Keiko wrote:
hrusta wrote:raja, moze li mi neko objasniti kako toliko silna raja odose u Irsku, cujem price otiso ovaj, onaj ali niko ne zna kako i po kojem osnovu. jeli treba radna dozvola prvo ili odu na turisticku vizu pa onda na crno rade tamo (tj. ilegalno) dok ih ne ufate pa noga i zabrana povratka.
Hrvatska Putovnica.
A to je već nešto drugo. A kako sa BiH pasošem? Postoji li ikakva mogućnost?
User avatar
karanana
Posts: 47237
Joined: 26/02/2004 00:00

#15 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by karanana »

bas sam gledo na hrt-u reportazu. dosta hrvata ode gore. hehe, smijesno mi bilo neki hrvati sto su dosli gore, prvi im posao u cevabdzinici kod nekog bosnjanina.
tr_ba
Posts: 744
Joined: 12/06/2014 17:13
Location: privatna prcija

#16 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by tr_ba »

nova bila,puticevo,pola viteza je gore,kuce zjape prazne,samo djedovi i bake ostali...
User avatar
muha_sa
Posts: 128609
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#17 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by muha_sa »

hrusta wrote:
Keiko wrote:
hrusta wrote:raja, moze li mi neko objasniti kako toliko silna raja odose u Irsku, cujem price otiso ovaj, onaj ali niko ne zna kako i po kojem osnovu. jeli treba radna dozvola prvo ili odu na turisticku vizu pa onda na crno rade tamo (tj. ilegalno) dok ih ne ufate pa noga i zabrana povratka.
Hrvatska Putovnica.
A to je već nešto drugo. A kako sa BiH pasošem? Postoji li ikakva mogućnost?
sa našim --BH--pasošem možeš otic negdje na crno rintat 3 mjeseca---ako te uhvate najebo si i ti i onaj kod koga rintaš
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#18 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by Zviz »

Jucer sam imao stranku - Bosanac sa Slo papirima i ovdje u DK ganja neki posao i na osnovu papira prvidim da je imao boravak u R. irskoj i tako mi prica da je bio u na otoku. Njegov dojam - a gore je radio kao zastitar u nekom nocnom klubu. Kaze, on dobio otkaz a njegovo mjesto dobio neki iz HR za nesto jeftiniju satnicu.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#19 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by Keiko »

sherbett wrote:
Keiko wrote:
hrusta wrote:raja, moze li mi neko objasniti kako toliko silna raja odose u Irsku, cujem price otiso ovaj, onaj ali niko ne zna kako i po kojem osnovu. jeli treba radna dozvola prvo ili odu na turisticku vizu pa onda na crno rade tamo (tj. ilegalno) dok ih ne ufate pa noga i zabrana povratka.
Hrvatska Putovnica.
Upravo :mrgreen:
Pojma nemam kako ide s radnim dozvolama

Nema posao, nema ni stan..otišo, ima para dok se ne snađe, ali ne sumnjam u njegove sposobnosti. Jedino što ne razumijem da je ostavio studij na 4. godini prava da bi radio bilo šta, ali neka se bori, vratit će se da završi! Ja ga podržavam..eno ga, stigao je..ljubi ga sestra :-D
Radna dozvola mu ne treba.

Za stan, najbolje rjesenje mu je www.daft.ie u 'Houseshare'.

Ako ima kakvih pitanja, javi se na PP ili ako hoces, mogu ti poslati broj telefona da mi se on javi sa pitanjima.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#20 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by Keiko »

Zviz wrote:Jucer sam imao stranku - Bosanac sa Slo papirima i ovdje u DK ganja neki posao i na osnovu papira prvidim da je imao boravak u R. irskoj i tako mi prica da je bio u na otoku. Njegov dojam - a gore je radio kao zastitar u nekom nocnom klubu. Kaze, on dobio otkaz a njegovo mjesto dobio neki iz HR za nesto jeftiniju satnicu.
Zviz, ovdje je satnica - satnica i za isti posao u istoj firmi svi su isto placeni bez obzira odakle su. Takav je zakon i za to jos dodatno postoje sindikati koji jednostavno ne daju da se zaposljava bilo ko za manje para od i jednog jedinog njihovog clana. Na dalje, za posao zastitara ti treba milijun i jedna zafrkancija tako da je skoro pa nemoguce da neko useta iz HR i ravno na posao bez policijskih provjera, dokaza o raznoraznom treningu, itd. inace ga poslodavac ne moze osigurat' (osiguranje za povrede, ne kao zaposlenog), a te stvari se ovdje postuju.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#21 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by Zviz »

Keiko wrote:
Zviz wrote:Jucer sam imao stranku - Bosanac sa Slo papirima i ovdje u DK ganja neki posao i na osnovu papira prvidim da je imao boravak u R. irskoj i tako mi prica da je bio u na otoku. Njegov dojam - a gore je radio kao zastitar u nekom nocnom klubu. Kaze, on dobio otkaz a njegovo mjesto dobio neki iz HR za nesto jeftiniju satnicu.
Zviz, ovdje je satnica - satnica i za isti posao u istoj firmi svi su isto placeni bez obzira odakle su. Takav je zakon i za to jos dodatno postoje sindikati koji jednostavno ne daju da se zaposljava bilo ko za manje para od i jednog jedinog njihovog clana. Na dalje, za posao zastitara ti treba milijun i jedna zafrkancija tako da je skoro pa nemoguce da neko useta iz HR i ravno na posao bez policijskih provjera, dokaza o raznoraznom treningu, itd. inace ga poslodavac ne moze osigurat' (osiguranje za povrede, ne kao zaposlenog), a te stvari se ovdje postuju.
Vjerovala ili ne - papir koji je imao kao potvrdu o radnom odnosu kao zastitar je bio ono klasicni otkucan i potpisan - nista posebno. Kaze da je placen bio sedmicno u kesu. Ja znam sta to znaci ali to je tako bilo po rijecima tog covjeka. A opet i sam boravak u Irskoj od duze od osam mjeseci indikuje na to da je nekako opet bio legalno.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#22 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by sportman1 »

hrusta wrote:
Keiko wrote:
hrusta wrote:raja, moze li mi neko objasniti kako toliko silna raja odose u Irsku, cujem price otiso ovaj, onaj ali niko ne zna kako i po kojem osnovu. jeli treba radna dozvola prvo ili odu na turisticku vizu pa onda na crno rade tamo (tj. ilegalno) dok ih ne ufate pa noga i zabrana povratka.
Hrvatska Putovnica.
A to je već nešto drugo. A kako sa BiH pasošem? Postoji li ikakva mogućnost?

firma te prima i izganja ti dozvolu boravka,a ti je dobijes u irskom diplomatskom predstavnistvu u bih.
User avatar
hrusta
Posts: 485
Joined: 24/11/2006 15:01
Location: Per ardua ad astra....

#23 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by hrusta »

Hrvatska Putovnica.[/quote]

A to je već nešto drugo. A kako sa BiH pasošem? Postoji li ikakva mogućnost?[/quote]


firma te prima i izganja ti dozvolu boravka,a ti je dobijes u irskom diplomatskom predstavnistvu u bih.[/quote]

Ali valja naći prvo firmu da ti to sve izganja, tj. Ponudi poso, kako to?
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#24 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by sportman1 »

hrusta wrote:Hrvatska Putovnica.
A to je već nešto drugo. A kako sa BiH pasošem? Postoji li ikakva mogućnost?[/quote]


firma te prima i izganja ti dozvolu boravka,a ti je dobijes u irskom diplomatskom predstavnistvu u bih.[/quote]

Ali valja naći prvo firmu da ti to sve izganja, tj. Ponudi poso, kako to?[/quote]


preko interneta iz udobne fotelje sve to obavis...
posaljes cv ,motivaciono pismo ili cak preko skype-a apliciras.
User avatar
ferratilis
Posts: 7267
Joined: 25/11/2013 16:48

#25 Re: Odlazak u Irsku/Sjevernu Irsku

Post by ferratilis »

Dobio sam prije par sedmica hrvatsko drzavljanstvo, planiram za par mjeseci krenuti za Irsku dok rijesim jos neke stvari. Ako ima jos ljudi koji bi iz Bosne isli, mozda se mozemo dogovoriti pa da zajedno idemo. Lako mi je naci cimere na raznim fb grupama, ali bilo bi dobro putovati s nekim nasim. Planiram ici za Dublin preko Zagreba, biti u Dublinu u hostelu (kao sto svi rade) dok ne dobijem PPS broj i bilo kakav posao, onda ako bude preskup zivot seliti se u Cork. Pozdrav.
Post Reply