Odlazak u Irak??

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#26

Post by debela »

pa vidis @budala, ljudima ovdje je vec oduzeto dostojanstvo. svi smo mi ocajnici koji zivotarimo od danas do sutra. oni koji se odvaze da odu i dobiju priliku na kraju krajeva sigurno imaju debele razloge zasto to cine.
od ideala se ne zivi.
hajmo onda osuditi i sve ljude koji rade za strane organizacije, za nato, za ambasade jer su to isto tako eksploatatori i okupatori.
Budala
Posts: 160
Joined: 15/04/2004 11:22

#27

Post by Budala »

Lika wrote:
Budala wrote:
Lika wrote: Jes, ako ti tata ima benzinsku :roll:
Moja poenta je u tome da mislim da nema tih para kojim bi neko trebao da proda svoje dostojanstvo. Ici u Irak i raditi za eksplatatora i okupatora koji je, posredno ili neposredno, kriv za smrt jako puno ljudi, po mome misljenju je vrlo slicno kao kad bi te neki lokalni mafijas pozvao sa sobom da mu cuvas strazu dok on otima i ubija. Ne razumijem kako uopste mozete da razmisljate o odlasku tamo.
Dobar si ti meni...
De mi sad priznaj za kojeg mafijasa ti radis al iskren budi :-D

Tip okreni se malo oko sebe i skontaj kome ti zapravo "cuvas strazu" i za koga radis ... a on otima i ubija al polahko nece odma, vec na tenane...
Radim privatno, za sebe :-)
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#28

Post by Truba »

joj tema je tako osjetljiva a nikad ne reci nikad...
:(

može se za manje pare naći sigurniji posao van iraka? može li? :sad: :?
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#29

Post by zena21 »

DobroJutroKolumbo wrote:Za te pare bi sigurno...jebes ga jednom se zivi...! :D :D :D
Joj nemoj ti :(

Eno sam ti nesto napisala na BC :oops:
Strpi se malo :D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#30

Post by pitt »

uhhh ne znam sta da kazem. Sad da sam u situacija da je stani-pani dobro bih razmislio .....irak bi mi bio zadnja opcija. ne krivim nikoga ko se na to odluci jer cisto sumnjam da je to radi cejfa uradio. Znam kako je meni bilo raditi u amfibiji par mjeseci prije no sto sam otisao vani :-?
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#31

Post by tempora »

Ispade eto da je situacija u zemlji glavni pokretac odlaska u Irak. :? Poznajem dva slucaja, ljudi koji su otisli u Irak a nisu bili u beznadeznom polozaju, daleko od toga, oba su imali prosjecne plate i "bolju" osnovu za zivot.( apetiti su kod svakog drukciji?)
AKo cemo poci od teorije da je nistavilo drzavnog aparata i neimastina osnovni motor za odlazak u Irak, onda se pitam kako se vojska u Iraku ne sastoji uglavnom od placenika iz Afrike sobzirom da tamo zivot ne vrijedi pisljiva boba i da vecina populacije umire od gladi? :?
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#32

Post by Jimmy_The_Saint »

Polahko, doć' će i crnci na red :D

Oni koji nisu prezauzeti svojim okolokućnim ratovima....
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#33

Post by GandalfSivi »

Ima i boljih poslova (koji nisu bas toliko placeni, ali ipak). Evo citam na posao.ba, postavili ljudi oglas da traze zaposlene za rad na brodu. Fina lova, naputujes se, vidis svijeta i dodjes kuci sa parama. Malo sam bio skeptican, kad imas milion takvih poslova, ali kaze mi jaran da zna ljude, da ti cak i ne uzimaju nikakve pare, samo moras platiti vizu, ali to sam zavrsavas, a oni ti placaju i kartu i sve. Skontaj sad, radis osam mjeseci, placena ti klopa i spavanje, pa se vratis kuci sa 20000-25000 dolara. Bolje neko skakati po iraku i kontati oces li dozivjeti sutra.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#34

Post by Jimmy_The_Saint »

GandalfSivi wrote:Ima i boljih poslova (koji nisu bas toliko placeni, ali ipak). Evo citam na posao.ba, postavili ljudi oglas da traze zaposlene za rad na brodu. Fina lova, naputujes se, vidis svijeta i dodjes kuci sa parama. Malo sam bio skeptican, kad imas milion takvih poslova, ali kaze mi jaran da zna ljude, da ti cak i ne uzimaju nikakve pare, samo moras platiti vizu, ali to sam zavrsavas, a oni ti placaju i kartu i sve. Skontaj sad, radis osam mjeseci, placena ti klopa i spavanje, pa se vratis kuci sa 20000-25000 dolara. Bolje neko skakati po iraku i kontati oces li dozivjeti sutra.
Tako je. Samo neko više voli heftu k'o lav nego godinu k'o miš u potpalublju... Hiljadu ljudi, hiljadu ćudi, sto žena, dvjesta....
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#35

Post by zena21 »

tempora wrote:Ispade eto da je situacija u zemlji glavni pokretac odlaska u Irak. :? Poznajem dva slucaja, ljudi koji su otisli u Irak a nisu bili u beznadeznom polozaju, daleko od toga, oba su imali prosjecne plate i "bolju" osnovu za zivot.( apetiti su kod svakog drukciji?) AKo cemo poci od teorije da je nistavilo drzavnog aparata i neimastina osnovni motor za odlazak u Irak, onda se pitam kako se vojska u Iraku ne sastoji uglavnom od placenika iz Afrike sobzirom da tamo zivot ne vrijedi pisljiva boba i da vecina populacije umire od gladi? :?
Upravo to. Vec sam rekla da je jedan od ovih sto su otisli napustio posao od 1500 KM... Pa zar je to mala plata?
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#36

Post by pitt »

Daleko od toga. Za dosta ljudi finansijska situacija je glavni pokretac i oni imaju moje simpatije. Conflikti i uzarene zone su uvijek bile stjecista raznih probisvjeta i oportunista iz svih krajeva sto vrebaju svoju sansu da se proslave i zgrnu laku lovu. Tih mi nije sekunde zao......sam pao sam se ubio.
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#37

Post by tempora »

zena21 wrote:
tempora wrote:Ispade eto da je situacija u zemlji glavni pokretac odlaska u Irak. :? Poznajem dva slucaja, ljudi koji su otisli u Irak a nisu bili u beznadeznom polozaju, daleko od toga, oba su imali prosjecne plate i "bolju" osnovu za zivot.( apetiti su kod svakog drukciji?) AKo cemo poci od teorije da je nistavilo drzavnog aparata i neimastina osnovni motor za odlazak u Irak, onda se pitam kako se vojska u Iraku ne sastoji uglavnom od placenika iz Afrike sobzirom da tamo zivot ne vrijedi pisljiva boba i da vecina populacije umire od gladi? :?
Upravo to. Vec sam rekla da je jedan od ovih sto su otisli napustio posao od 1500 KM... Pa zar je to mala plata?[/quote]

Jeste, bolje 6000 u invalidskim kolicima za ubijanje neduznih civila po "dalekom" Iraku! :x
Budala
Posts: 160
Joined: 15/04/2004 11:22

#38

Post by Budala »

GandalfSivi wrote:Ima i boljih poslova (koji nisu bas toliko placeni, ali ipak). Evo citam na posao.ba, postavili ljudi oglas da traze zaposlene za rad na brodu. Fina lova, naputujes se, vidis svijeta i dodjes kuci sa parama. Malo sam bio skeptican, kad imas milion takvih poslova, ali kaze mi jaran da zna ljude, da ti cak i ne uzimaju nikakve pare, samo moras platiti vizu, ali to sam zavrsavas, a oni ti placaju i kartu i sve. Skontaj sad, radis osam mjeseci, placena ti klopa i spavanje, pa se vratis kuci sa 20000-25000 dolara. Bolje neko skakati po iraku i kontati oces li dozivjeti sutra.
A sta ako brod potone ? :-)
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#39 Re: Odlazak u Irak??

Post by Vozdra_123 »

zena21 wrote:Evo u zadnjih mjesec dana, trojica mojih kolega/poznanika su otisli da rade u Irak.
za dvojicu nisam sigurna kakav posao i sta, ali sam s jednim pricala neposredno prije nego je otisao i znam da je ovdje napustio posao od 1.500 KM koji mu je bio siguran jos barem do kraja 2007 i otisao tamo da bude u pratnji konvojima za platu od 6000 USD. Misija je 6 mjeseci sad za sad.

Moje pitanje ili dilema je - da li se isplati ici u ratnu zonu za ovaj novac? Da li se isplati imati glavu u torbi konstantno za 6000USD? To jesu veliki novci, ali mislim da je i rizik ogroman. Da li bi vi isli pod ovim uslovima?

Mozda ce sada biti odgovora da i ovdje nikad ne znas, mozes poginuti prelazeci ulicu i tako to... Kontam to sve, ali mislim da ja ne bih pristala na ovakvu misiju.

Eto, sta vi mislite?
vidis kakav god on posao radio
za taj isti ce amer tamo biti placen ne 6K nego 10-12K
sto je amerov zivot vrijedniji od tvoga jarana?
ne bih za nikakve pare glavu stvaljao u torbu a pogotovo ne u iraku
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#40

Post by GandalfSivi »

Budala wrote:
GandalfSivi wrote:Ima i boljih poslova (koji nisu bas toliko placeni, ali ipak). Evo citam na posao.ba, postavili ljudi oglas da traze zaposlene za rad na brodu. Fina lova, naputujes se, vidis svijeta i dodjes kuci sa parama. Malo sam bio skeptican, kad imas milion takvih poslova, ali kaze mi jaran da zna ljude, da ti cak i ne uzimaju nikakve pare, samo moras platiti vizu, ali to sam zavrsavas, a oni ti placaju i kartu i sve. Skontaj sad, radis osam mjeseci, placena ti klopa i spavanje, pa se vratis kuci sa 20000-25000 dolara. Bolje neko skakati po iraku i kontati oces li dozivjeti sutra.
A sta ako brod potone ? :-)
Pa imaju camci valjda. Ali trebao bi znati plivati za svaki slucaj
Lika
Posts: 190
Joined: 03/10/2005 16:19

#41 Re: Odlazak u Irak??

Post by Lika »

Eto, sta vi mislite?[/quote]

vidis kakav god on posao radio
za taj isti ce amer tamo biti placen ne 6K nego 10-12K
sto je amerov zivot vrijedniji od tvoga jarana?
ne bih za nikakve pare glavu stvaljao u torbu a pogotovo ne u iraku[/quote]


Jest da hoce Amer ostat da radi :lol:

guza armaturu sjece jarane bas bi oni trazili radnike po Bosni, Madzarskoj Albaniji, Makedoniji, Tusrskoj, ...da ne nabrajam. Najmanje ti je tamo amera nije da ih nema al su medju zidinama i likovo: manageri direktori...

sto reko onaj sto ljudi dvjesta zena... :roll:
drnda_mrnda
Posts: 3
Joined: 10/10/2006 23:50

#42

Post by drnda_mrnda »

Nije mi jasno kako netko tko je najvjerovatnije prezivio rat u BiH moze ici u neki drugi rat samo zbog love plus(+) sto se nalazi na strani koja je u najmanju ruku diskutabilna, onako cisto sa moralne strane
AA CA
Posts: 152
Joined: 23/12/2005 22:47
Location: ptica selica

#43

Post by AA CA »

NE... Nikad i ni po koju cijenu...


Ne osudjujem, samo se pitam zasto i kako se odluce na takav rizik!?!
Jednom izvuci zivu glavu iz pakla i opet nakon nekog vremena otici u pakao... ne kontam...

Cak ni kao "humanitarac", jer sam to cekanje u redu da mi udijele pregrst rize ili graha vrlo cesto dozivljavala kao ponizenje... Nekako sam imala osjecaj da me hrane kako bi oni drugi imali sta da ubiju... to je moj licni osjecaj... proslo je sve, ali je ostala gorcina...

A Irak... definitivno nema cijene za koju bih otisla tamo... Pogotovu kad "znam" ko je, kako i zasto poceo taj rat i kako podgrijava sukobe medju raznim politickim i vjerskim grupama ljudi u Iraku...
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#44

Post by Skyfox »

Ja bi isao sigurno. Kako ja da kupim stan u SA sa prosjecnom platom???
Tamo su mi vec 3 godine prijatelj i prijateljica. Kamp im je u americkoj bazi, u zelenoj zoni, tako da su relativno sigurni. Ali para sto su namlatili... Obadvoje su pored stanova, koje su kupili, pokrenuli i biznise, tako da se mogu komotno penzionisati. A i djeci su obezbjedili da studiraju koliko im je volja.

Definitivno se ispalti malo stisnuti. Jos su oni sa porodicama, sto onda neki samac ne bi isao...
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#45

Post by Bobi »

Pa mnogi su ratovali besplatno `92-`95 :D...sto ne bi sad radili za 6000 $ u zoni koja je ipak dosta sigurnija nego BiH `92-`95. :).Usput...kako se sjecham nekog priloga o US marincima...oni imaju izmedju 1600-2000 $ placu...:D.
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#46

Post by Abu FEED el-Castro »

Trazim posao...i ja bih isao čak i za 1000 € !!!
I to u mnogo teze uvjete!
U Ruandu, Somaliju, Sudan i sl. radi pomoci ljudima, radi pomoci ljudima, borbu za njihova prava i sl.

No pod patronatom terorističke američke vlade i njihove vojske nema teorije. Bez obzira sto to pokusavaju oprati time kako biva nasi tamo "samo čiste mine"...
Jedino bih otisao u Irak kad bi iračani ili, kud srece, iranci placali za neke poslove...
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#47

Post by Abu FEED el-Castro »

Ne razumijem da ljudi mogu biti skovani samo od materijalnih potreba :sad: :?
Zar ne postoji nesto sto se zove princip?!

Da uopste sad ne pominjem dio problema koji se zove: uvlačenje BiH u globalni problem deklarisanja vizavi "svjetskog terorizma". Tako cijelu drzavu trpamo na odredjenu stranu i pokazujemo za koga, barem oficijelno navijamo. Sutra nek nam neka budala dodje i raznese se ovdje pod isprikom da smo mi na strani amerikanaca protiv muslimana pitacemo se kako sad to...
Mislim da to ima mnogo sire i dugoročnije implikacije od onoga sto je pametna Tihićeva glava uspijela odgonetnuti...
:-? :-x
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#48

Post by Abu FEED el-Castro »

Zaboravi naravno reći najbitnije: i ja sam trenutno nezaposlen, rezigniran, kivan na sve zivo, no...
drnda_mrnda
Posts: 3
Joined: 10/10/2006 23:50

#49

Post by drnda_mrnda »

Ja bi isao sigurno. Kako ja da kupim stan u SA sa prosjecnom platom???
Tamo su mi vec 3 godine prijatelj i prijateljica. Kamp im je u americkoj bazi, u zelenoj zoni, tako da su relativno sigurni. Ali para sto su namlatili... Obadvoje su pored stanova, koje su kupili, pokrenuli i biznise, tako da se mogu komotno penzionisati. A i djeci su obezbjedili da studiraju koliko im je volja.

Definitivno se ispalti malo stisnuti. Jos su oni sa porodicama, sto onda neki samac ne bi isao...

Jebiga onda... mozes stisnuti malo i za drogu dilati
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#50

Post by Bosanac sa dna kace »

Ne, ne bih otisao, ne bih otisao tamo jer nije sreca para puna vreca, to bi me kasnije pojelo, nije tamo med i mlijeko!
Jednostavno kao sto mene nervira sto tamo neki visoki predstavnik u BiH ima placu od 50 000 mjesecno, isto tako ce nervirat tamo nekog Iracanina sto ja s Balkana doso tamo da mu lafo odrzavam sigurnost, ma malo morgen ba....
hebo pare nije sve u njima!
Moj rodjak zivi na selu ima placu od 350 marak, zenu i dvoje djece, nisam ga cuo da se pozalio...jest istina da ne ide svaki mjesec dana na putovanja ali opet sretan!
Post Reply