Odlazak u Irak??

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

zena21

Odlazak u Irak??

Post by zena21 » 12/10/2006 11:25

Evo u zadnjih mjesec dana, trojica mojih kolega/poznanika su otisli da rade u Irak.
za dvojicu nisam sigurna kakav posao i sta, ali sam s jednim pricala neposredno prije nego je otisao i znam da je ovdje napustio posao od 1.500 KM koji mu je bio siguran jos barem do kraja 2007 i otisao tamo da bude u pratnji konvojima za platu od 6000 USD. Misija je 6 mjeseci sad za sad.

Moje pitanje ili dilema je - da li se isplati ici u ratnu zonu za ovaj novac? Da li se isplati imati glavu u torbi konstantno za 6000USD? To jesu veliki novci, ali mislim da je i rizik ogroman. Da li bi vi isli pod ovim uslovima?

Mozda ce sada biti odgovora da i ovdje nikad ne znas, mozes poginuti prelazeci ulicu i tako to... Kontam to sve, ali mislim da ja ne bih pristala na ovakvu misiju.

Eto, sta vi mislite?

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 12/10/2006 11:39

Ako si spremna da u svakom trenutku budes meta napada, otmice, da ostanes invalid (fizicki i psihicki), onda trebas otici. U slucaju da nisi spremna prihvatiti cinjenicu ne samo da mozes biti ubijena, vec da ti se mogu desiti mnogo gore stvari, onda ti savjetujem da ne ides. Budi zadovoljna sa onim sto imas. Sretni su samo oni koji ne pozele ono sto nemaju.

Sretno.
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 12/10/2006 11:41, edited 2 times in total.

zena21

Post by zena21 » 12/10/2006 11:41

Ma nisam ni mislila ja da idem :shock: Cak sam i rekla da ne bih otisla...

Cisto onako pitam za misljenje... Da li je 6000USD stvarno vrijedno svega toga sto si napisao u svom postu??

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 12/10/2006 11:42

Za takvo sto treba ti luda sreca!
A vjerovatnoca da ces prezivjet prelazak preko ulice u Zenici je nebrojeno mnogo puta veca od vjerovatnoce prelaska ulice u Bagdadu!

SiSaJuMe

Post by SiSaJuMe » 12/10/2006 11:46

Vidis ljudi tamo ginu za djaba,. a ti za 6000USD...

ding-dong

Post by ding-dong » 12/10/2006 11:47

isplati se. ja znam nekoliko ljudi koji su bili u iraku i afganistanu i vratili se. isplati se definitivno :)

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 12/10/2006 11:51

zena21 wrote:Ma nisam ni mislila ja da idem :shock: Cak sam i rekla da ne bih otisla...

Cisto onako pitam za misljenje... Da li je 6000USD stvarno vrijedno svega toga sto si napisao u svom postu??

Ako je covjek spreman prihvatiti rizik zasto da ne. Neki idu i iz avanutre, pa usput jos dobro zarade i zadovoljstvo je vece. Za mene bi recimo bilo neprihvatljivo ici i za 12.000$ mjesecno.

tempora

Post by tempora » 12/10/2006 11:56

ding-dong wrote:isplati se. ja znam nekoliko ljudi koji su bili u iraku i afganistanu i vratili se. isplati se definitivno :)

Isplati? Isplati? :?
Pa ako zanemarimo moral i etiku ( iz kojeg se to razloga vodi rat u Iraku i zbog koga? Americke vojne industrije? Laznih raporta Bushove administracije? I da ne nabrajamo....) podjimo od tih nekih finansija.
Ukoliko osoba nekom ludom srecom ostane ziva i neosakacena, mislis li zaista da nece imati nikakvih psihickih posljedica? I koliko novaca ce trebati utrositi u lijecenje?
Ako je to tako unosan i bezopasan posao, zasto u Americi muku muce sa regrutiranjem? I zasto "njima" taj "posao" nije tako unosan i primamljiv kao u ostalim dijelovima "treceg" svijeta?
:x

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 12/10/2006 11:59

SiSaJuMe wrote:Vidis ljudi tamo ginu za djaba,. a ti za 6000USD...

Tačno. Sve je to stvar izbora... Što reče drvosječa, neko ne bi ni za brdo karamela i slatku tajnu na vrhu....

Ne bih išao ratovati tuđe ratove za novce, nemam kuveta za to a ne može mi ni na obraz lahko. Ali raditi posao u ratnoj zoni mnogima od nas ne predstavlja ništa novo, stoga valjda ljudi misle da je red da nekako unovče to iskustvo 92-95 kad već nisu "naplatili" direktno.

Mislim da je to legitimno. Poslije rata mislio sam da ću nekad baš to raditi: ići u tuđe ratove i pokušavati pomoći ljudima koji su u govnima. Malo zbog novca, malo više zbog ideala, a najviše zbog avanture.

Prošla me uglavnom ta furka, a da nigdje ne odoh. No, i sad bih razmislio. U Irak, ne. U Afganistan, možda. Negdje na Kavkaz, SVAKAKO: tamošnji ljudi i tamošnji ratovi dosta su bliski našem iskustvu, i podneblje i socijalni ustroj su koliko znam slični, iako dozu suroviji i radikalniji...

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Post by karanana » 12/10/2006 12:12

eh, mene interesuje taj posao od 1,500 KM sto ga je frajer napustio...Koja je pozicija? Jeli ima negdje konkurs ili je neko vec zaposlio svoga brata tamo? Pretpostavljam da je neki strani projekat. E tu se velike malverzacije rade i velike stele kod ubacivanja ljudi.

zena21

Post by zena21 » 12/10/2006 12:13

Vec popunjeno, sorry :(

SiSaJuMe

Post by SiSaJuMe » 12/10/2006 12:17

zena21 wrote:Vec popunjeno, sorry :(

Znaci @Skenderija se vec uvalio :-)

DaysleepeR

Post by DaysleepeR » 12/10/2006 12:24

SiSaJuMe wrote:
zena21 wrote:Vec popunjeno, sorry :(

Znaci @Skenderija se vec uvalio :-)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Drumer

Post by Drumer » 12/10/2006 12:35

Moje misljenje je da ne treba ici pod svaku cijenu, neznam koje pare da su u pitanju. Pogotovu kad su u pitanju ti konvoji. Nista se dugorocno ne moze rijesiti sa tim novcem koji se zaradi dole ma kolika plata bila. Jeste mozes kupiti stan i novo auto, sto btw vecina ljudi uradi, i onda kad se potrose te pare valja opet ici jer se racuni nece sami placati. Tako da od odlaska i boravka dole 6 mjeseci ili godinu dana prakticno nista ne dobijes. Svi ljudi koje ja znam su vec dole duze vrijeme, sto znaci 2, 3,4 godine i nkad im para dosta, jer sto vise para imas veci su prohtjevi i apetiti. A i lako se covjek navikne na takav zivot pa onda se tesko vratiti nazad na platu od nekih 700-800 KM pa i malo vise ili manje. Taj tvoj drug sto je ostavio takav posao sa platom od 1500 KM mislim da je napravio veliku gresku, ali to je moje misljenje. A sa druge strane, svi ti ljudi koje ja znam da borave dole vec duze vrijeme, vise nisu isti ljudi, sto im se vrlo lako moze procitati na licima. Kada to kazem mislim na nekoliko stvari, prva je i uvecini slucajeva definitvno da se promijene u smislu da si na neki nacin ufuraju da su bolji od svoje raje samo zato sto su u tom trenutku finansijski nezavisni i sto imaju odredjenu svotu novaca na racunu, druga stvar je sto zbog samo njima znanog razloga lazu o tome kako im je dole i u vecini slucajeva govore da im je super i da cvjetaju ruze, sto apsolutno nije istina(znam od prica jednog od svojih prijatelja koji je ako nista dosta realniji po tom pitanju), treca stvar je da kad ih neko od raje pita da mu pomogne oko zaposlenja oni u vecini slucajeva govore da ne mogu tu nista uraditi, i zaborave da je isto tako i njima neko pomogao da se zaposle i jos svasta nesto ima tu da se kaze. Ali da vise ne pametujem to je otprilike sta ja imam da kazem na zadatu temu...

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 12/10/2006 12:40

Nema pare koja mo¾e platiti ruke/noge/glavu... Ni tebi ni tvojim bli¾njim kojima mo¾e¹ pasti na teret...

Taèka.

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 12/10/2006 12:42

ztluhcs wrote:Nema pare koja može platiti ruke/noge/glavu... Ni tebi ni tvojim bližnjim kojima možeš pasti na teret...

Tačka.

Jeste, braco, ali ruke noge i glave gube i rudari, šoferi, te još par profesija dosta široko rasprostranjenih... Znatno manje, ali gube, za znatno manje love.

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 12/10/2006 12:46

Jimmy_The_Saint wrote:
ztluhcs wrote:Nema pare koja mo¾e platiti ruke/noge/glavu... Ni tebi ni tvojim bli¾njim kojima mo¾e¹ pasti na teret...

Taèka.

Jeste, braco, ali ruke noge i glave gube i rudari, ¹oferi, te jo¹ par profesija dosta ¹iroko rasprostranjenih... Znatno manje, ali gube, za znatno manje love.

Jeste braco ali ima ne¹to ¹to se zove vjerovatnoæa... Ti si rudar, ¹ofer itd i tamo. Znaèi poèetna profesionalna opasnost puta N zaraæenih strana puta M debila na ulici puta rat puta jo¹ neke stvari...

E sad, ako je tebi 5 puta vi¹e love dovoljno da 555 puta vi¹e rizikuje¹ to je tvoj izbor... Ne ba¹ smislen ali je tvoj...

Lika

Post by Lika » 12/10/2006 12:50

ztluhcs wrote:Nema pare koja može platiti ruke/noge/glavu... Ni tebi ni tvojim bližnjim kojima možeš pasti na teret...

Tačka.

Ma dajte, pa rade nasi ljudi dole vec 4 godine najmanje i samo je jedan do sada umro od srcanog udara, onaj sto su ga greskom poslali u Australiju (bilo po novinama). Nije to toliko opasno kao sto zamisljate i pricate. Istina, gutavo je vozacima u konvojima ali opet nije jos niko iz Bosne stradao a ima najmanje 2000 uposlenih koji vec rade u Iraqu i Afganistanu vec duze vrijeme.

O etickim stranama ovog i ovakvog posla nebi komentarisao, ima se i kod nas dosta o tome raspravljati gdje kozu gule i dusu na slamcicu ispijaju a ne placaju, tamo je barem sve na vrijeme i jako dobro placeno.

$$$$ :-) to nama treba a ne dileme

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 12/10/2006 12:50

ztluhcs wrote:
Jimmy_The_Saint wrote:

Tačka.

Jeste, braco, ali ruke noge i glave gube i rudari, šoferi, te još par profesija dosta široko rasprostranjenih... Znatno manje, ali gube, za znatno manje love.

Jeste braco ali ima nešto što se zove vjerovatnoća... Ti si rudar, šofer itd i tamo. Znači početna profesionalna opasnost puta N zaraćenih strana puta M debila na ulici puta rat puta još neke stvari...

E sad, ako je tebi 5 puta više love dovoljno da 555 puta više rizikuješ to je tvoj izbor... Ne baš smislen ali je tvoj...

Rekoh već gore... Love ima i u drugim varijantama, al' malo ideali, malo pucaju hormoni, avantura... Slažem se da je novac dosta loš motiv da se ide dole. Al' jarane, svako ima svoje prioritete.

Budala

Post by Budala » 12/10/2006 13:02

Jebale vas i pare i Irak.

Lika

Post by Lika » 12/10/2006 13:09

Budala wrote:Jebale vas i pare i Irak.

Jes, ako ti tata ima benzinsku :roll:

debela

Post by debela » 12/10/2006 13:11

ne osudjujem ljude koji idu raditi u irak. o toj mogucnosti se stalno prica, raja traze varijante, raspituju se, salju prijave. meni to dovoljno govori u kakvoj kurcevoj zemlji zivimo kad su ljudi, koji su ovdje prezivjeli rat i vec su psihicki bolesni, prisiljeni ici tamo da bi mogli zaraditi i rjesiti egzistencijalne probleme.
da ne bude zabune, smatram da su svi ljudi koji su prezivjeli rat vec bolesni i naceti samo su manifestacije drugacije.

Lika

Post by Lika » 12/10/2006 13:18

debela wrote:ne osudjujem ljude koji idu raditi u irak. o toj mogucnosti se stalno prica, raja traze varijante, raspituju se, salju prijave. meni to dovoljno govori u kakvoj kurcevoj zemlji zivimo kad su ljudi, koji su ovdje prezivjeli rat i vec su psihicki bolesni, prisiljeni ici tamo da bi mogli zaraditi i rjesiti egzistencijalne probleme.
da ne bude zabune, smatram da su svi ljudi koji su prezivjeli rat vec bolesni i naceti samo su manifestacije drugacije.

Znas sta debela, ni svjesna nisi koliko si u pravu ali najbolja terapija nama nacetima bas i jeste posao od 12-14 sati dnevno, daj Boze da svi imaju tu mogucnost da se malo zabavi svako svojim planovima i sredjivanjem zivota sa onim paricama sto se ipak posteno zarade ma kako to kome izgledalo.

Svi koji kritikuju i moralizuju vrlo bi rado otisli makar godinicu jednu siguran sam.
Uzdravlje...

Budala

Post by Budala » 12/10/2006 13:21

Lika wrote:

Moja poenta je u tome da mislim da nema tih para kojim bi neko trebao da proda svoje dostojanstvo. Ici u Irak i raditi za eksplatatora i okupatora koji je, posredno ili neposredno, kriv za smrt jako puno ljudi, po mome misljenju je vrlo slicno kao kad bi te neki lokalni mafijas pozvao sa sobom da mu cuvas strazu dok on otima i ubija. Ne razumijem kako uopste mozete da razmisljate o odlasku tamo.

Lika

Post by Lika » 12/10/2006 13:30

Budala wrote:
Lika wrote:

Moja poenta je u tome da mislim da nema tih para kojim bi neko trebao da proda svoje dostojanstvo. Ici u Irak i raditi za eksplatatora i okupatora koji je, posredno ili neposredno, kriv za smrt jako puno ljudi, po mome misljenju je vrlo slicno kao kad bi te neki lokalni mafijas pozvao sa sobom da mu cuvas strazu dok on otima i ubija. Ne razumijem kako uopste mozete da razmisljate o odlasku tamo.

Dobar si ti meni...
De mi sad priznaj za kojeg mafijasa ti radis al iskren budi :-D

Tip okreni se malo oko sebe i skontaj kome ti zapravo "cuvas strazu" i za koga radis ... a on otima i ubija al polahko nece odma, vec na tenane...

Post Reply