odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Sabaton
Posts: 132
Joined: 17/12/2015 17:37

#51 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Sabaton »

ocima jednog slucajnog prolaznika koji cita ovu temu. hrle1976, cudan si tip. Nisi bio u Danskoj duze od 5 dana, a stavljas se u poziciju i ravan da napadas forumasicu, koja tamo zivi dugo, i bolje je upoznata sa situacijom nego ti. :run: A gledam po stilu na koji pises, i nacin na koji olajavas citavu drzavu, bez konkretnog uporista, vidim da si samo frustriran i da ti je mnogo dosadno. :zzzz:

nadji neku Cehinju i upregni je
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#52 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

Sabaton wrote:ocima jednog slucajnog prolaznika koji cita ovu temu. hrle1976, cudan si tip. Nisi bio u Danskoj duze od 5 dana, a stavljas se u poziciju i ravan da napadas forumasicu, koja tamo zivi dugo, i bolje je upoznata sa situacijom nego ti. :run: A gledam po stilu na koji pises, i nacin na koji olajavas citavu drzavu, bez konkretnog uporista, vidim da si samo frustriran i da ti je mnogo dosadno. :zzzz:

nadji neku Cehinju i upregni je
Da citas malo bolje, hebga, ne zamjerim ti, ali naisao sam kad sam u Drzavi, to znaci ne duze od pet dana u intervalima.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#53 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

Evo zanimljive price iz 2004 od stranog studenta
Submitted by A foreign student in Denmark (Denmark), Dec 4, 2004 at 00:39
My name is Ales. I am a MSc. student in Denmark. I am a Slovene citizen, but have lived in Munich, Germany, most of my life. Now that I have been living for more than one year in Denmark, I believe that I can offer the following observations with regards to this article by Daniel Pipes.

The word "integration" implies that the foreign-originating population should strive to become increasingly a part of the host population. This means sharing language, employment and study opportunities, as well as having immigrants (and their descendants) represented in academia, public sector jobs and culture.

The other side of the coin is the willingness of the host population to accept the immigrants.

In this context, I believe that my stay in Denmark as an exchange student (at the Technical University of Denmark, known as the DTU) enables me to make the following observations -

It is virtually impossible for a foreigner (even if possessing the permit to work in Demark) to find a job here. Foreigners are seen in very few occupations outside cleaning, catering or newspaper distribution. This applies even to highly-qualified foreigners (engineers, for example). People who possess the permission to live in Denmark (EU nationals or foreigners married to Danes) who are qualified as engineers even from the DTU, the leading technical university in the country, have not even been called for interviews! This situation exists despite the fact that there is a shortage of skilled professionals in Denmark. Despite the fact that I have had a high average of grades, and relevant work experience from my home country, and possessing the right to work in Denmark (now that Slovenia, my country, is in the EU) , I have not been called for a single interview. Danish students who attended the same classes as me, at the DTU, had no problems finding a job within one month after graduating.

In a country that has acute shortage of doctors, there are medical graduates from countries like Pakistan or Lebanon driving taxis here!

In certain clubs and discos in Copenhagen (ie. the well-knwon Rosy MacGees), foreigners who don't have a Nordic appearance are routine excluded. Sometimes the bouncers do not conceal the reason for that! My appearance could be mistaken for Nordic because I have light hair, but on at least 3 occasions where I had been accompanied by friends from Pakistan, Israel or Greece (studying with me), we have all been denied entry.

Anti-foreigner sentiments are wide-spread in Denmark. Foreigners are blamed for usurpation of the social security system, for the increase in crime, and for simply being alien to the country. Even educated Danes do not attempt to disguise their opinions that foreigners should be made to leave the country. On a number of occasions, I have heard remarks such as "Hey, you Yugoslav! Don't bring your Balkan to our country".

Having dated a Danish girl for a short period, we have been subjected to insults when it appeared that I was not Danish. For example, if we were speaking English on a bus or train, we would be the focus of hostile stares and occasionally an insult.

Rules here make it virtually impossible for foreigners married to Danish people to come to Denmark. Such couples are encouraged to settle in the foreign partner's land. Often on senseless grounds that "their collective connection to the foreign land is greater than to Denmark". The authorities claim this on the strength of the Danish partner's foreign origin and sometimes even extended visits to the foreign land, is used by the Danish authorities as a ground to deny permission for family re-unification.

There is usually zero interaction, in the university where I study (Technical University of Demark) between Danes and foreigners. This is so despite the fact that most foreign exchange students s are quite eager, during their stay here, to meet local people and many make the effort to learn a bit of Danish. There are certain gatherings of foreigners. The Danes make it clear that to those who attempt to show up at "their" parties that their presence is undesired.

These have been my observations about Denmark. I have been living here. I think it is only fair that Daniel Pipes' article be read in the light of my own personal experience. And I am not even an immigrant! I have to say that I was not expecting this.
User avatar
Asta
Posts: 1082
Joined: 05/03/2012 14:54
Location: Sjeverno od tuge

#54 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Asta »

Danci su najsretniji ljudi na svijetu: Ne zanimaju ih novac ni veličina kuće

D Kao razlog sreće Danaca navodi se činjenica da oni, kao ostali, ne žude za novcem, društvenim statusom i ne obraćaju pažnju na veličinu i izgled kuće u kojoj žive.

“Ova zemlja sa vrlo malom populacijom živi jedan ugodan i idiličan život. Danci, primjerice, u prosjeku rade manje od ostalih u Evropi, ali, također, zarađuju manje od nekih evropskih zemalja kao što je Velika Britanija. To je ujedno i zemlja u kojoj žene zauzimaju veći prostor na tržištu rada nego u ostatku Evrope, ali isto tako to je i zemlja u kojoj se ne radi do kasnih večernjih sati”, navodi BBC.

Kada se sve navedene osobine uzmu u obzir, BBC se pita kako to Danska uspijeva i kako to da Danci ne pokazuju veće ambicije i želju za uspjehom i izgradnjom svojih karijera?

Poznati profesor sa danskog Aarhus univerziteta Christian Bjornskov objašnjava da su Danci "sretni i zadovoljni ljudi jer ne vole da pokazuju svoje uspjehe i ne zanima ih nečiji socijalni status prilikom sklapanja prijateljstava i društvenih odnosa".

“Danci su ambiciozni. Ali oni ne vole da svakome pokazuju svoje ambicije. Oni vole da ostvare uspjeh, ali onda to ne iznose previše u javnost. Također, kod njih možete imati društvene veze sa ljudima koji imaju socijalni status totalno drugačiji od vašeg. Tako je kod njih normalna pojava da igraju golf sa svojim kućepaziteljom ili dadiljom, kao i to da igraju tenis sa nekim ko ima totalno drugačiji život. To znači da prihvataju različite načine života. Kod njih ne postoje načini života koji su tabu tema. Ne postoji ispravan ili pogrešan život, tako da u Danskoj sebi možete izabrati život koji vama odgovara”, tvrdi ovaj profesor ekonomije koji se bavi istraživanjima povezanosti zadovoljstva u životu i materijalnog statusa u društvu.

Inače, prema rezultatima posljednjeg Indeksa životnog zadovoljstva, Danska je prva nakon koje slijedi Finska, Švicarska, Norveška i Švedska. BBC donosi priču o životu Britanca Phila i njegove supruge iz Danske, Tanja Gosney, koji žive u Kopenhagenu.

Phil koji već pet godina živi i radi u Danskoj smatra da je u toj zemlji sve mnogo drugačije, a posebno je zabilježio činjenicu da se u Velikoj Britaniji mnogo duže radi nego u Danskoj. Napominje da su Danci sretni i zadovoljni jer se država mnogo brine i njima istakvši kako je briga za djecu u Danskoj mnogo jeftinija i kvalitetnije organizirana nego u ostatku Evrope.

“Također, i parametri uspjeha u Danskoj su dosta drugačiji jer se stavlja manji fokus na novac, status i ne poklanja se prevelika pažnja na to u kakvoj kući živite”, tvrdi Phil.

BBC napominje da je porodica kao društvena institucija vrlo stabilna i ima zdrave osnove i navodi da skoro sve žene u Danskoj rade dok njihova djeca ne predstavljaju prepreku izgradnji karijere jer se država brine o djeci.

Također, kao i u većini evropskih zemalja radno vrijeme kod Danaca traje od 08.00 do 16.00 sati i Danci na kraju radnog vremena obavezno idu kućama kako bi proveli kvalitetno vrijeme sa porodicom.

BBC navodi da Danci plaćaju i vrlo visoke poreze. Tako građani koji žele da ostvare velike uspjehe u životu i koji žele da budu iznad prosjeka bivaju podvrgnuti i većim porezima od ostatka društva.

"Život prosječnog Danca u Velikoj Britaniji bi bio pomalo neuspješan i čudan jer u toj otočnoj zemlji svi žure za uspjehom i karijerama”, piše BBC.
Last edited by Asta on 06/02/2016 00:03, edited 1 time in total.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#55 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

Asta wrote::lol: :lol: :lol: bigami sam prvo pomislila da je deportivan iz Danske, sto sad vidim da je istina.
Da zaboravila sam sve one nase doktore po bolnicama, onaj neki Samir iz Svendborga sto je bio na tv-u isto doktor, pa onog iz Hrvatske sto ima hotel u Horsensu, pa Emir Bosnjak koji je zavrsio kraljevsku muzicku akademiju, koji danas ima vrhunske koncerte na najelitnijim mjestima u Danskoj.
Ne mogu vise od smijeha kad znam zasto ljude odavde deportuju. Nostalgija je cudo.E moj Hrle trebo si pamet u glavu onda mizda bi do sad i mercedesa vozao mislim kad vec uspjeh sa tim mjeris.
A mozda bi u Danish Crown i mogao zaraditi 38000 hiljada u brutu. E hrle, hrle sta ti je to trebalo.
Gdje si ti zakljucila da sam ikada imao boravak u Danskoj osim posjete i poslovnih? :skoljka:

Evo sta su o Danskoj pisali prije 300 godina!
A nation burdened with heavy taxation, plodding mediocrity and a dearth of dreamers and enthusiasts ...

That is the way British diplomat Robert Molesworth described Denmark in a notorious 300 year-old book, an account of Denmark as it was in the year 1692. It was published anonymously in London in 1694, and though initially banned in Denmark, was a bestseller throughout Europe in its day.

‘In Denmark there are no seditions, mutinies, or libels against the government, but all people are, or appear to be, lovers of their king, notwithstanding their ill-treatment, and the hardships they groan under. And I suppose one principal reason of this to be the equality of the taxes, and the manner of taxing. It is not to be imagined by those that see it not, what a comfort it is to the sufferers to be ill-used alike,’ Molesworth writes in a book which was an eagerly read, controversial success from the word go with four editions printed in English and one in French in its first year of publication. ‘The ancient love of liberty seems to be quite extinct in the North; and in its place to have succeeded the conveniences of a dull obedience. A miserable life which jogs on at the same heavy rate, has a mixture of melancholy ease with it.’

Molesworth concludes: ‘I never knew any country where the minds of the people were more of one calibre and pitch than here; you shall meet with none of extraordinary parts or qualifications, or excellent in particular studies and trades; you see no enthusiasts, madmen, natural fools, or fanciful fools, but a certain equality of understanding reigns among them: everyone keeps the ordinary beaten road of sense, which in this country is neither the fairest nor the foulest, without deviating to the right or left; yet I will add this one remark to their praise, that the common people do generally write and read … there is a great unity in belief … there are no factions nor disputes about religion; all are of one mind as to the duty they owe their sovereign.’

Denmark, he notes, had produced very learned men such as the astronomer Tycho Brahe, but learning was at a low ebb.

‘There is but one university, which is at Copenhagen, and that mean enough in all respects.’

Like many modern day foreigners, Molesworth had trouble with the Danish language and the food: ‘The language is very ungrateful and not unlike the Irish in its whining, complaining tone.’

As regards the cuisine: ‘Although the bacon and butter is excellent, sea fish is scarce,’ and Molesworth found Danish cheese bland: ‘In general, their way of cookery would hardly be pleasing to an English man,’ he states. The Danes are ‘much addicted to drinking,’ he notes, listing Rhenish and French wines, and cherry brandy as the favourite tipple of ‘persons of condition’, whilst ‘the poor people indulge themselves in bad beer.’

On a more positive note, the Danish legal system was accorded praise. ‘To speak of the Danish laws, I must needs begin with this good character of them in general: that for justice, brevity and perspicuity, they exceed all that I know in the world… good laws enable them to bear their other hardships with more ease and patience.’

Even in the 17th century, Danes enjoyed cosy, well-heated homes, it seems. ‘Their warm stoves, with the plenty and pureness of their firing (which is beechwood) contributes to their freedom from maladies … the feather beds are better, and in greater plenty, than in any place I ever saw; and which are made use of, not only to lie upon, but also to cover with instead of blankets.'

Molesworth’s observations derive from a three year stint as British ambassador to Denmark from 1689-1692. Back in London, Molesworth became a Member of Parliament. Legal proceedings against him for his negative attitude to Denmark, instigated by the Danish Ambassador, came to nothing.

A Danish translation of the book did not appear until 1977.
User avatar
Asta
Posts: 1082
Joined: 05/03/2012 14:54
Location: Sjeverno od tuge

#56 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Asta »

E moj hrle sta cu to ja pa te deportovase. Sad pisi nebuloze.
Pojma nemas lako je nama ovdje lijepo.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#57 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

Asta wrote:
Danci su najsretniji ljudi na svijetu: Ne zanimaju ih novac ni veličina kuće

Moja obzervacija! Kad sam god usao u dijalog sa Dancima (kad bi bio na poslovnim posjetama nebitno u Danskoj ili negdje drugo) na temu o toj njihovoj srecnosti, je bila: da gledaju na pitanje iz vidika kao sto zrtve sale na tudji racun cekaju da saznaju ko je bio izvrsitelj. Ne zanima ih novac a zavide Norvezanima zbog nafte, i uvjek sebi podvuku -"sto smo im dali more", kao koje smo budale bili. Sto se velicine kuca tice. Danci uzivaju kvadrature bivanog prosta kao treci po velici u svijetu. Samo Australija i USA imaju vece prostore za bivanje na osobu.

Eto sva tri postulata u toj recenici sam oborio. Znai srecnost preko anti depresiva (dokazano). Jade se sto nemaju naftu znaci money money money must be funny in a rich man's world. I kad je kvadratura u pitanju ima i to istrazivanje.

Zapravo Danska je ko Srbija. Smanjila se brdo puta. Izgubili Skane i Blekinge (danas najjuznija dijela Svedske), Schleswig-Holstein (odnosno polovicu koju su imali), Island, Norvesku, podali one otoke na Karibima za saku dolara Amerikancima. Najveca tragedija u istoriji Danske. Sto jos smjesnije dopustili zenama da glasaju i zene masovno glasale da se proda, a danas bi Kraljicu prodali da ih povrate natrag. A najvjerovatnije da ce i Grenland otici svojim putem. Sve i jedan rat su izgubili a opet svaki slave. Vi mozda bolje znate! Cuo sam da su cak snimili seriu o porazu od Njemaca prije cirka 150 godina.

I ovo sad sa izbjeglicama. Cuj izbjeglice imaju na sebi vrijednosti 10.000kr i nakita. Jadni dodju sa dva cekera. I vi ste bili izbjeglice (prepostavljam) pa jesu vasi roditelji dosli sa kilama zlata i punim dzepovima para? Treba Dansku izolovati ko Sjevernu Koreju da se malo probude iz zimskog sna. Svi politicari svijeta su vas osudili te usporedili sa nacistima. Umjesto da primite 200.000 Sirijaca, da im date poslove pa ako nista nek kupe kropmir i cuvaju pasice dok se ne smiri u Siriji. Koji je sljedeci potez Danske vlade protiv izbjeglica iz Sirije, Iraka i Afghanistana? I neko kaze nisu rasisti i ksenofobi. To je isto da neko kaze da je Hitler bio pacifista.

Evo kako vas je Belgiski nekadasnji ministar vanjskih poslova fino izreseto zbog zakona o pljenidbi blaga itd.



Ali hajd da poledam malo balzim tonom.

1. Danci ne vole strance. Neko vise neko manje ali u konacnici uvjek je neki manjak ili problem kod stranaca.
2. Danci nisu nista narocito drustveni. Introvertni su. Zato strani radnici u jacim firmama ubrzo bjeze, jer se osjecaju uvjek ignorisani.
3. Danci zive robotski zivot. Cak i kad idu u kupovinu kao roboti su. Mozda vi to ne vidite jer ste tu godinama ali mi kad vako sa strane naletimo na dan dva je uzasno za posmatrati.
4. Zavidni su maksimalno. Sad mi je tesko reci kako unutar drzave to ide ali kad smo god sjedili u poslovnom forumu, delegati iz Danske su pokazivali vid zavidnosti.
5. Cicije i skrtost. Jedan jako bizaran prilog. Priznajem i moj sef (Njemac) me iznenadio. Trebali smo docekati dansku delegaciju iz jedne firme (jedne od jacih u Danskoj) znaci ja - sef jednog odjela, te jos jedan, jedan pravnik, nas glavni sef itd. Stigla danska delegacija u autima manjim od kutije za sibice, unajmili negdje na aerodoromu. Moj sef kad je to vidio zabezekno te rece nako (ja mislio sali se) ovi su pred bankrot od ugovore nece nista biti. I na kraju sve propalo jer nas sef nije htjeo. Cak ni ja nisam znao, ali mi kolega rece pa kaze ovdje se gleda koje auto vozis. Dok u Danskoj to izgleda nije bitno.
6. Zapazio sam da nevole ako si dugaciji nego masa. I to mi je nekako kao roboti.
7. Sutljivi ste (dobro to moze i dobro biti)
8. Od djece prave robove. Prica mi jedan Danac kako ste imali reformu osnovne skole tako da danas djeca ko robovi moraju biti u skoli od 8 do 16. Pa se sad pitam imaju li ta djeca ikak zivot poslje skole jos pogotovo u zimskim periodima? Jel idu na sport u 18 a pisu zadacu u 21?
9. Onda hvaljenje. Ovo je mozda samo zbog Njemaca ali uvije nabace ono iz 1992 kad su osvojili EP u nogometu protiv Njemacke. Dobro ali to oni ponove par puta da podvuku. Sad zamisli da jedan Svabo ili ja pocnem u ime Njemacke da kazem e jaro hodi vami da ja tebi nesto kazem. E vidi, mi smo pobjedili SP 54, 74, 90 i 2014 a EP 70, 82 i 96. Pa jos jednom ponovim. I tako opet kad se sretnemo drugi puta.
10. Imam osjecaj da drzava ima kompleks manje vrijednosti. Uvjek u medijma po svijetu u nekoj crnoj rupi. Ako nisu strogi zakoni za strance jesu onda odnosi do zivotinja, kao sa zirafom ili sexom sa zivotinjama ili osinete po vjerama kao one karikature koje su vas ekonomije kostale i brdo radnih mjesta.
11. Njemci su katastrofanlo losi kad je u pitanju strani jezik, pogotovo engleski. Vecini bolje ide francuski ili italijanski. Ali brate kad pocnu danci da pricaju kao da su Amerikanci ja hocu da odvalim od smjeha. Ja sam zivo u USA, bio neko duze vrijeme u Australiji, malo u VB itd. Treba mi 5 minuta da slomim britanski ili americki nacin govora. Pa opet to ne cinim osim ako sam u drustvu Amerikanaca ili Britanaca. Haj i to nabijanje nekog americkog naglasa je manje poblem nego sto Danci izumise novi engleski jezik. Svako malo uleti neka rijec koja ne postoji u engelskom pa predpostavaljm da je to neka danska rijec koju su samo instrumentalizirali kao da je engelska. :? Ili kad dobijem pismo. Kad neko iz Poljske ili Rusije napise nema ni a, niti an ili the. Kad neko iz danske napise metnu the gdje treba i ne obicno the bude i an i a... mislim cesto se hvale da svak zna engelski ali brate ponekad je za :run:
12. Moda vam je :run: Bez zamjere nako kako se danski muskarci oblace u Australiji bi svi pomislili da su pederi. Opet hajd neka se prepise na ukus. Dankinje obuku neke strample i gore neku bluzicu - na dalji pogled bi pomislio pidjama neka.
13. Urlikanje. Danci kad u coporu hodaju ulicama, bar sam u Kopenhagenu to vidio, vriste i urlicu. :shock:
14. Opijate se ko ribe vodu. Cak mi je receno kako trenutni ministar je teski alkoholicar.
15. Usluge u restoranima :run:

Nije vama niko nanjeo vise zla od Aksel Sandemose sa onim svojim prokletsvom the law od Jante. Ne znam rijec cohesive drustvo ali sta od vas to ucini je, ne smijes biti ko si vec moras biti sta svi oko tebe odluce. Zato su u mojim ocima Skandinavska drusva poprilicno bolesna, jer odrastaju u preteznoj samoci, bez nekih ambicija te tako nastaju brojni kompleksi. Bio je ovdje jedan forumas bez dlake na jeziku, upravo iz Danske. Pisao dosta dobrih stvari ali ponekad je onaj danski kesnofobizam prevaladavao.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#58 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by ovo_malo_duse »

Hahahaha
Dzes doktore cuje mo li se. Eh sto me nasmija cojk popravi mi dan haman...
Sve neki haveri jal socijala jal dugovi i krediti i do bola velike plate. A on doktoririo na podrucju energije ahahaha i to u USA.

Prosao par puta ko biva kroz dansku a zna o njoj vise od prosjecnog danca.
Zna i za seriju koja se tek snimila a vodi se o njoj polemika u medijima trenutno...

Bjez ba hrle provaljen si. Dali ti ljudi broj 45 u dupe pa sad ujedas, nisi ti za fine diskusije.
Hvala na paznji i prijatno i ako naletis kad kad javi se da ti ciko pokaze sta iima i kako se dobro zivi i fino u Danskoj. Ako ti treba posla u Ceskoj ima par firmi, mogu te preporucit.

I to za Karibe e za tvoju informaciju ode ja za påske u dubai prika moj allinklusiv. 36000 kruna 8 dana. Googlaj pa mozda skontas gdje cu. :run: :run:
User avatar
Asta
Posts: 1082
Joined: 05/03/2012 14:54
Location: Sjeverno od tuge

#59 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Asta »

Danas bila sa prijateljicom u Kopenhagenu i sjeli da jedemo u onaj restoran Hercegovina, kad u salati oni mali cherry paradajzi, i sjetim se hrleta i paradajza.
Od srca sam se nasmijala.

Sad ce paljba od strujedoktora iz Amerike o restoranu i Kopenhagenu.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#60 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

Mogu vam se samo smijati. Djeco poslusajte cika Hrleta, kad budete na mom nivou uzmite broj. A to o tvojim kontaktima za posao. Ako hoces posao u Simensu u mom odjelu u HH ja sam u samom vrhu. Na ulazu upitaj za prezime Hrle, ali bez dogovorenog nece te pustiti pa zato reci kad ces naletiti da te ugostim. Mozes i na PP.

Danska je Mississippi u Europi. To su cinjenice, a vidim da pokopite usi kad se spomene ksenofobizam, jer dobro znate gdje zivite.

Zapravo Danska osim ksenofobizma i nekoliko uspjesnih firmi se moze opisati u sljedecih par rijeci. Kaznjavajuce vrijeme, gnusani porezi, predvidljiva monokultura, zgusnuta inzistencija na najnizim zajednickim koncezusima, strah od bilo cega ili bilo koga drugacijeg od norme, nepovjerenje u ambicije i neodobravanje uspjeha i zastrasujuce javno ponasanje.

Nema nista depresivnije nego biti u nekoj drzavi gdje niko ne zeli biti. Danci samo mastaju da zbrisu na jug dok strani radnici se osjecaju uhvaceni u nekom limbo efektu izmedju bjednog osjecaja i neke imaginarne plate koja se sad pa sad potrosi u drzavi gdje je sve tako bajno. Toliko je ta drzavica bjedna da cak i vlada i ne vladini uce strance sta ih ceka i nude forume za strance (za oplakati) http://www.expatindenmark.com/aboutexpa ... nmark.aspx kako bi zivot bio malo podnosljiv.

Ne zadovoljstvo stranih radnika zbog odbojnog ponasanja Danca je tako vidljivo da niti u mraku se ne moze sakriti. Dobijte se sa tri strana radnika za stol i nece proci ni pet minuta a vec ce poceti pricati o ovom o cemu pisem. Izadjite sa dvojicom na pivu vec ce vam u tajnosti iznjeti svoje planove kako da se isele, mozda da zapocnu negdje drugo gdje je bolje. A kad sjednesta sami s jednim za rucak negdje taj ce vem reci kako je ocajan nad drustvom ali plata na sprem cijenama je jos nekako podnosljiva.

Sto se tice nasih. Napisa na Facebook pispo prijateljima iz Koldinga o uspjesnim nasim ljudima. Kopiram odgovor

ma daj ba hare ko su ti indijaci
sto supljake izvaljivaju???

ti nisu vidlli koldinga ili
bilo koji dugi grad u okolici.

vidili*

ma jarane ovdje vecina
lezi do podne.

vecina ima føretidspenziju.

tu i tamo pokoji rearitet ako
nije u ISS onda je u firmi
plastike kod Rolfa i to je to!

cuj nasi frizerski saloni
hahaha, a sto me nasmija jaro.

iz kojeg grada su ti nasi??
mislim u danskoj? zvici mi kao
jedno selo Hobro gore na sjeveru.
Tu zivi posebna sorta nasih mah
boze sacuvaj ljudi

reci tim biserima da nalete
kad mognu u kolding

ma pusti ih ba nasi su najveci
lazovi sto postoje
da mogu jedni bi druge prodali
na buvljaku!!

Bila jedna nasa frizerka Fatima,
otvorila dva salona i propala
ko grcka!
Jos se uvalili u neke
nekretninske kredite eto hoce
bosnje da budu ko iz dinastije!
kupili dvije kuce a muz otvorio
firmu balkanska montaza krovova
sve propalo u 3pm a sad se
grcaju u dugovima!

ma smjesno je o naisma pricati!
ima jednu pizzariju drzi nas prve
tri godine za kifle nije imao
i ovo sto zaradi je slabo, ma nasi
dzaba trpaju usta kod njega

eh ta ti se zena zove Mirela
ona ti je u Kolding i susjednim
gradovima zapocela svojom nekom
firmom njege mislim senioria
kako da ti kazem ko neka vrsta
staracke kucne pomoci
koprca se nekao jer su propali
jednom pa je opet zapocela iz nova
a prije par godina je bila dio
tezeg skandala kad su svi propali
a straci ostali na cijedilu

ma ovdje je sve ludo i blesavo

ma nema

jaro ne znam sta da ti kazem
nasi se najvise izbjegavaju! jer
dopizdilo je ljudima ici 5x u
godini u bih samo zbog
hvaljenja sad se hoce ovdje
hvaliti pa ovi sa djecom
lupetaju kako djeca zavaljuju
pofesore, kako su direktori mah

hahaha e bolan gdje te bisere
nalazis ma ja sam matare mi
mislio da vi vice direktori
u njemackim fimama
imate ozbiljnija posla hahahah
ma kakav nas serif policijske
stanice! ovdje arapi se mjesaju
u te visoke pozicije
imas arapa policajaca, arapa
nassera u politici, imas na zulu
kanalu arapske komicare
glumce ima i par nasih glumaca
ali iz beograda i zagreba
nema bolan iz bih nicega
ima medina i ovi ostali arapi
pjevaci modernog popa

vidio i sam kako nasi belje u
tvoj auto ko da imas avion
kod vas na visokim pozicijama
se zaradi a ovdje radio nesto
ili bio na penziji fakat isto
razlika 5 milja to auto sto ti
vozas kosta preko milion kruna
racunaj sad koliko ti treba
u njemackoj isto auto 4x
jeftinije.

ima ove djece sto su
pozavrsavali koje kakve skole
tu i tamo pokoji univezitetlija
ostalo sve srednja blagajna
reci ti slodno seki i braci

slobodno*

bujrum u Kolding

ima ima u Horsensu nekih 30tak
minuta voznj autocestom

mislim da je srbijanac a ne hrvat

zove se drago
znam ga licno

ma on tu je ko neki dirketor ali
zgrada je pod upravom kommune
pravi vlasnici su jedna danska
porodica, a jos ga ovi iz arizone
hande jer se nado nekom uspjehu
pa ima ona lanac BEst western
tako da to je vise ko kad imas
mcdonalds fakat nema rizika

ma bas tako

placa neku provizije pa jos
za svaku sobu sto iznajmi neki fee
samo jer ima njihovo ime

ma kavki

nije on zgradu kupio niti on ima
tolike pare znam iz prve ruke

vec tri godine biljeze minuse
2016 je ce biti zadnja ako nebude
vidio plusa na saldu


ma samo lani je imao duga preko
300 milja kruna

i ja kazem steta ali njemu svakako
treba skinuti kapu

dobar je on samo sto Horsens je
selendra kao i Kolding


ma jok, kaki ba izbjeglica
dosao jos za vrijeme Tite
u Horsensu i Silkeborgu ima podosta
Srbijanaca koji zive vec duzi niz
godina.
timezone
Posts: 170
Joined: 18/01/2016 21:08

#61 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by timezone »

Nevolim ni ja Dansku nikako ali to je samo moj osjecaj zasnovan na nekim mojim iskustvima ali tako uporan detaljan i negativan stav prema Danskoj kakav ima ovaj hrle nemkze se nikako uzeti ozbiljno jer nije sve tako crno i lose.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#62 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by ovo_malo_duse »

timezone wrote:Nevolim ni ja Dansku nikako ali to je samo moj osjecaj zasnovan na nekim mojim iskustvima ali tako uporan detaljan i negativan stav prema Danskoj kakav ima ovaj hrle nemkze se nikako uzeti ozbiljno jer nije sve tako crno i lose.
Ma kakav ba hrle prosipa se ko riza ona indijska. Ovo pise iz glave ili mu familija ono bas dno dna, isfrustrirani socijalci zavdni kao i Hrle, sve nesto cula kazala jer da poznaju Kolding i malo znali bi da Fatima ima jedan salon i radi ko doksa, a drgi drzi Dzenana. Almir drzi texmex ima 10 godina i isto radi bez problema. Da su ikad kupili nesto u StoreCentru osim sto prosetaju po njemu znali bi da je sefica u butiku sa nakitom Jasmina. Sestra joj preuzela isti takav sad u Århusu.
I to su samo nekih. Al jok sve nesto cula kazala.

Od profesora energije do visoko plasiranog HH. :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
Asta
Posts: 1082
Joined: 05/03/2012 14:54
Location: Sjeverno od tuge

#63 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Asta »

E sto ti se jaran razumije hahahaha Medina arapkinja hahaha
Medina je bio jadan umjetnicko ime, djevojka se zove Andrea Fuentealba Valbak, rodjena u Danskoj majka jedino iz Cilea.
Omar je glumac, Naser u politici a i napisao nekoliko knjiga.
Drago vlasnik kafica Long John, vlasnik Pandekage Huset, Jorgenses hotel
Evo link
http://m.hsfo.dk/article/20130924/ARTIKLER/130929696
Sve o covjeku znam, jer je njegov pokojni brat bio komsija moje familije u Vejle. I oni su iz Hrvatske.
Odmah do Dragovog kafica nasa zena ima jedan od salona Milada, preko puta Milade nalazi se Intersan prodavnica neki nas covjek drzi. Iznad bolnice u istom gradu ima prodavnica Balkan minimarket drzi/ne znam je li jos uvjek ista zena nasu prodavnicu. Izmedju Horsensa i Vajlea nas civjek ima piceriju. U Horsensu sam zivjela 6 godina.
I reci ovome sto ti je ovo pisao da se ne pise
føretidspenziju neka malo nauci pisat danski kad vec zivi ovdje.
Pise se Førtidspension.
I reci mu neka se malo raspita pa ce vidjeti da ima policijski inspektor iz Mstara koji je glavni i odgovorni u ovoj komuni.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#64 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

hey care sta mai kod tebe??
evo procita clanak o Dragi
u kratko on je zaposljen kao
direktor, zgrada je u
vlasnistvu neke Casa A/S
nekretnine to je ta porodica
ali tim i nako raspolaze
komuna kad bi sutra
bankrotirali. cova nije
vlasnik nicega nego samo
zaposljen da vodi hotel
nista vise obican CEO

pusti bolan nase!
kod vecine je radi u filijali,
jednako vlasnik je filijale.
drago dosao kao izbjeglica
prije 16 godina a clanak
pisan2013 hahahah da je
istina nebi bila laz!

ides na odmor??

ma dosao prije rata ako je
lagao nasima nemoze
starosjediocima lagati
a Horsens pun srbijanaca.
vecinu poznam!

fino fino neka samo nek se
uziva ja nemam odmora
prije sedmice 8 i 9!

nije bas nepoznat
ali nije ni neki biznisman.

nasi ljudi su pretezno
obolili od jako loseg
vemena i dosade.
jaro vidio si i sam
vecina samo sjedi kuci a
sve sposobno svak gleda
la lige, premiere, bundeslige!
sto ti indijanci ne kazu
istinu. kako bolan u po noci
prate ameicki ragbi, a u 2
podne mazu dobro jutro
margarin. sto ne pricaju
kako nas covjek siluje
vlastito djete, kako nas
covjek na glavnom aerodromu
reze vene sebi, kako u kolding
samo u tri navrata u zadnje
2 godine je bila
racija na adresama
gdje nasi zive
stas nasi uvozili ilegalno
pribor za heklanje
uvozenja ilegalnog oruzija!
a gdje su Randers i
Sønderborg, a gdje su ostali
slucaju? jarane u selu
Tønder na samoj granici sa
vama nasi nasem kresnuli
ljetnu kuhinju iz ljubomore
i dosade.

slucaji*

ovdje se nasi mjere po
materializmu. vrijedis toliko
koliko umijes da slazes a
da te niko ne ocvika
kaze kupio djetetu stan i
onda nabije neke cifre
i hvali se bi reko pronaso
atlantidu,
a ti fino odes na boliga
ukucas adresu i vidis sve
podatke o stanu i cijeni
i uvjeris se da je kupljeno
prkno od 30m2 za 300.000kr
a ne kao sto se hvali 80m2
za 1.200.000kr

ista prica i kod auta
jel na leasing ili kredit
ova malo mocija , sto vozikaju
sve go leasing!

mocnija*

placa mjesecno 3.000kr i to je
to. a ovi sto uzmu nesto malo
za 150.000kr placaju kredit
na 6-7 godina i to je to.
mozes i to provjeriti online
ko sta voza i koliko placa
kakav mu je tehnicki
ma sve sve

od nasih te moze samo glava
da zaboli. debilno dustvo
skroz. kako ces ti imati
normalan zivot a sjedis
u cetri zida svaki dan
niti se sta puno druzis
a vrijeme je tako gadno da
si fakat u kucnom pritvoru.
nasi nisu bili za penzija
ali fakat sad jesu jer su
ih iste ukopale u zivu
depresiju. idu jedni dugima
i jade se na zivot. hahahha
go klub budala matare mi!
materijala za doktore da
glava boli.

hy znas bolan da ti zavide!

ma jasta ja ti kazem

svi mi zavidimo vama
ovim u Svedskoj zavide jer
imaju bolja auta vama isto
pa cak i zbog blizine
treba bolan prezvakat
Njemacku!!

ja sma se odvalio do smjeha

ma bolan lani taman poslje
tvoje posjete,
dosao kod ovih iz Vajleta

sreli smo im maloga
u shoping centru

e taj

ma ja kod njih ti dosao od
matare mladji bart
a on zivi negdje u Fancuskoj
gdje se samo uzgaja vino i
sirevi neka idlia da padnes
na dube, jos razgulio prije
rata

ma sas cut

dupe*
poslje tri i po dana
tip hoce da ide nazad
i tako mene zamole jer iz
Bilunda nista nije adekvatno
letilo ako moguu ga odbaciti
u Kastrup.

ja sam ronio u suzama od
provala!!

ahaha
e bas tako

rece tip kaze oni crni mi idu
na onu stvar ali nisu ni
bluzu ko ovo vase vrijeme.

ma nema ovdje ljeta i kad ga
ko toboze ima bude tri dana.
lani tri i po, pola dana duze
nego ocekivano.

ma ko?

nasi i putovanja po svijetu?

nebudi naivan! pokoji omalinac
ja. ovi stariji idu samo u bih
i jadnarn.

malo su njemackog sazvakali
jer ovdje se svi hrane u
Njemackoj.

mah sve od horsensa pa juzno
ide svako malo u Felnsbug
po vse. samo mljeko ne kupuju

Flensburg*
ej samo sekund. zena zove!

jesi tu ??

mali se razbio

nista mu nije upo od
trckaranja

ma suti bolan budi zahvalan
sto ne zivis u ovoj vukojebini
evo vec 10 dana nema sunca
ma ovo je drzava za neradnike
nasima dobro dosla nisu puno
radili u jugi a sad izvukli
penzije.ko kec na desetku im
leglo.

eno kod nas u firmi 2 slobodna
mjesta ja reko nasima hajte
ba skinite se sa grbeace
hajmo malo raditi i zezati
hahaha izbecili oci ko da ih
crnac siluje!! hahahahahaha

pustimo nase, nisu svi losi
meni su gori danci koji
nasjedaju na demagogije
nasih!

sta ima kod tebe?
kako vrijeme kod vas?

ma ni ovdje nista bolje

pa sta ti je plan?

pa eto kad budes u prolazu
za sjever javi, ako budem
slobodan idemo gore.
nego jesi cuo sta za
dijanu? Od kako se ravela
slabo skim prica.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#65 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by ovo_malo_duse »

hrle1976 wrote:Mogu vam se samo smijati. Djeco poslusajte cika Hrleta, kad budete na mom nivou uzmite broj. A to o tvojim kontaktima za posao. Ako hoces posao u Simensu u mom odjelu u HH ja sam u samom vrhu. Na ulazu upitaj za prezime Hrle, ali bez dogovorenog nece te pustiti pa zato reci kad ces naletiti da te ugostim. Mozes i na PP.
Hrle profesor izraziti sampion, HRLE HH cinovnik ahahhahahahha. :-) :-)

Nazovem jutros shege radi jednog havera koji u stvarnosti jako visko u HR (ne HH) u Siemensu i kazem mu de mi ovog nadzi .

Kaze haver Hrle sampion se NE NALAZI na platnom spisku u Siemens Corporate Directory. Nesto Blizu 300.000 zaposlenih.

Zainteresovalo ga pa pogledao status za BiH, kaze vidi 30 zaposlenih u BiH. 27 u Sarajevu i 3 u Banjaluci. :izet: :izet:

A Hrle PHD energeticar ahhahahahh. Koji trol i pacenik, gilja negdje za kikiriki a umislio da je profesor, rado bi u pemziju al mu danci nedaju...Haj Hrle trolal dalje, i sanjaj karibe takvih ko ti da nema trebalo bi vas izmislit. :D :D :D
Posalji mi adressu na pp da ti posaljem razglednicu iz Dubaia.

PS. Pojeo sam juce kod Hodze cevape, jes da nisu ko na carsiji ali mogu proci. Pitaj gdje zivi cojk pa mozda ti kazu cega je sve cojk vlasnik... :run:
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#66 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Truba »

oće i dona ares u dansku
ali što dansku :? od svih zemalja
User avatar
sinuhe
Posts: 11488
Joined: 03/06/2011 11:33

#67 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by sinuhe »

Sigurno joj neko sredio dok je bila bolesna.
Iznenadilo me da je Vehid Gunic Norvezanin. :D
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#68 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Truba »

ja sam mislio da strane zemlje primaju samo zdrave
obično se u aplikacima pita imaju li se neke bolesti od šećera pa dalje
valjda da im se ne uruši zdrav sistem
User avatar
Asta
Posts: 1082
Joined: 05/03/2012 14:54
Location: Sjeverno od tuge

#69 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Asta »

Black swan wrote:ja sam mislio da strane zemlje primaju samo zdrave
obično se u aplikacima pita imaju li se neke bolesti od šećera pa dalje
valjda da im se ne uruši zdrav sistem
Aha, zato je hrle dobio nogu, pa mu sad krivi skoro 20.000 ljudi iz BIH koji zive u Danskoj.
Ne mogu da vjerujem da neko ko zivi ovdje moze ovako pisati o drzavi u kojoj zivi. Ja kad bih ovako mislila, ne bih ni dana ovdje zivjela.
Svako malo nas iz BiH uzimaju za primjer kao najbolje integrisane strance. Pa svak bi se normalan ponosio nasom omladinom ovdje, nedavno je nekoliko razlicitih novina pisalo o nasoj omladini.
Normalno je da u svakom zitu kukolja ima pa tako se i ovdje kao i svugdje nadje pojedinac "s one strane zakona"
Moguce je da hrle pise sam sebi.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#70 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by hrle1976 »

ovo_malo_duse wrote:
hrle1976 wrote:Mogu vam se samo smijati. Djeco poslusajte cika Hrleta, kad budete na mom nivou uzmite broj. A to o tvojim kontaktima za posao. Ako hoces posao u Simensu u mom odjelu u HH ja sam u samom vrhu. Na ulazu upitaj za prezime Hrle, ali bez dogovorenog nece te pustiti pa zato reci kad ces naletiti da te ugostim. Mozes i na PP.
Hrle profesor izraziti sampion, HRLE HH cinovnik ahahhahahahha. :-) :-)

Nazovem jutros shege radi jednog havera koji u stvarnosti jako visko u HR (ne HH) u Siemensu i kazem mu de mi ovog nadzi .

Kaze haver Hrle sampion se NE NALAZI na platnom spisku u Siemens Corporate Directory. Nesto Blizu 300.000 zaposlenih.

Zainteresovalo ga pa pogledao status za BiH, kaze vidi 30 zaposlenih u BiH. 27 u Sarajevu i 3 u Banjaluci. :izet: :izet:

A Hrle PHD energeticar ahhahahahh. Koji trol i pacenik, gilja negdje za kikiriki a umislio da je profesor, rado bi u pemziju al mu danci nedaju...Haj Hrle trolal dalje, i sanjaj karibe takvih ko ti da nema trebalo bi vas izmislit. :D :D :D
Posalji mi adressu na pp da ti posaljem razglednicu iz Dubaia.

PS. Pojeo sam juce kod Hodze cevape, jes da nisu ko na carsiji ali mogu proci. Pitaj gdje zivi cojk pa mozda ti kazu cega je sve cojk vlasnik... :run:
Sigurno si zakasnio na posao od silnog sanjanja.

evo brate citam sta ovaj
sve valja..

mati draga, a i
ovo ime sto sebi nadi
malo duce fakat kao i da
je nema. supljak obicni

duse*

hmmm

mah ovo moze samo biti
sin od jednog pehlivanovica
ma zesca kategorija lezi
hjeba, zena ti od toga
prevodi ili sta vec, nisam
u toku jel vise ali tamo
po Fynu je prevodila
nasim dzuturima.
ma taj mali zlaja, inace
zlatko se zove je tezi
oblik kompleksasa. ma
hvali se gdje god i kome
god. pravo dosadan tip!

jedino

na drugu osobu koju bi
mogao posljumjati mada
taj zivi podaleko da bi visio
svako malo u trokut regionu

jedan denis mindjusas, isto
sifra neka. ali tipujem
na zlatka, ovo mi na njega
zvuci!!

ja

tipicna prica

haha

ja ba

uvjek zna nekoga golovi
folovi ide tamo ide vamo,
sad bio u emiratima, sad u
new yorku!

mah, a najvise putuje kao i
ja! kuca posao, psao kuca.
goli zavidnik a stari mu
posebna prica.

sjecas se stanka i alije

hahaha

e bas tako

tip covejka kojeg pozdravis
i molis u sebi da produzi.

ma haj ba naleti ko ce tebi
sta reci sto te nema u
fotelji! hahaha
ma znas kad ce on novou
s65 amg voikati! kad i ja
hahahaa.

vozikati*

motramo

moramo

mah

nema

jok kaki

ako ima jedan ja cu na
glavi dubiti dok mi se
mozak ne izlije
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#71 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by ovo_malo_duse »

Hahaha. Jeste jeste Zlaja, Zlaja ne radi u Siemensu ima vise od godine, a haha hajte vi malo radio kalesiju preko neta to ti ovi tvoji socijalci.

Hrle phd HH Siemens cinovnik nepostojeci. S65 ahahaha fakat...
User avatar
Asta
Posts: 1082
Joined: 05/03/2012 14:54
Location: Sjeverno od tuge

#72 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Asta »

Jesi li ti uopste normalan hrle zivota ti? Kakva bolan zena i kakvo prevodjenje, kakav Zlatko, pa ovo je FORUM.
Odkud ti pravo da ovo pises?
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#73 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by ovo_malo_duse »

Asta wrote:Jesi li ti uopste normalan hrle zivota ti? Kakva bolan zena i kakvo prevodjenje, kakav Zlatko, pa ovo je FORUM.
Odkud ti pravo da ovo pises?
Ma pusti ga puko tip ko fosna, imaginarni haveri i rodbina i tako to.

Hrle reko ciko doktor da obavezno sa zelenim usimas i plave tabletice...Nevalja samo jedne nevalja...
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#74 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by paladinka »

Bitno da se ovi uspjesni uvjek nekako slucajno nadju u aldiju ( da uporede cijene ) :-)
Dick Wanker
Posts: 122
Joined: 18/02/2014 09:36

#75 Re: odlazak u Dansku iz Bosne (bosansko drzavljanstvo)

Post by Dick Wanker »

hrle1976 wrote:
Asta wrote:
Danci su najsretniji ljudi na svijetu: Ne zanimaju ih novac ni veličina kuće

Moja obzervacija! Kad sam god usao u dijalog sa Dancima (kad bi bio na poslovnim posjetama nebitno u Danskoj ili negdje drugo) na temu o toj njihovoj srecnosti, je bila: da gledaju na pitanje iz vidika kao sto zrtve sale na tudji racun cekaju da saznaju ko je bio izvrsitelj. Ne zanima ih novac a zavide Norvezanima zbog nafte, i uvjek sebi podvuku -"sto smo im dali more", kao koje smo budale bili. Sto se velicine kuca tice. Danci uzivaju kvadrature bivanog prosta kao treci po velici u svijetu. Samo Australija i USA imaju vece prostore za bivanje na osobu.

Eto sva tri postulata u toj recenici sam oborio. Znai srecnost preko anti depresiva (dokazano). Jade se sto nemaju naftu znaci money money money must be funny in a rich man's world. I kad je kvadratura u pitanju ima i to istrazivanje.

Zapravo Danska je ko Srbija. Smanjila se brdo puta. Izgubili Skane i Blekinge (danas najjuznija dijela Svedske), Schleswig-Holstein (odnosno polovicu koju su imali), Island, Norvesku, podali one otoke na Karibima za saku dolara Amerikancima. Najveca tragedija u istoriji Danske. Sto jos smjesnije dopustili zenama da glasaju i zene masovno glasale da se proda, a danas bi Kraljicu prodali da ih povrate natrag. A najvjerovatnije da ce i Grenland otici svojim putem. Sve i jedan rat su izgubili a opet svaki slave. Vi mozda bolje znate! Cuo sam da su cak snimili seriu o porazu od Njemaca prije cirka 150 godina.

I ovo sad sa izbjeglicama. Cuj izbjeglice imaju na sebi vrijednosti 10.000kr i nakita. Jadni dodju sa dva cekera. I vi ste bili izbjeglice (prepostavljam) pa jesu vasi roditelji dosli sa kilama zlata i punim dzepovima para? Treba Dansku izolovati ko Sjevernu Koreju da se malo probude iz zimskog sna. Svi politicari svijeta su vas osudili te usporedili sa nacistima. Umjesto da primite 200.000 Sirijaca, da im date poslove pa ako nista nek kupe kropmir i cuvaju pasice dok se ne smiri u Siriji. Koji je sljedeci potez Danske vlade protiv izbjeglica iz Sirije, Iraka i Afghanistana? I neko kaze nisu rasisti i ksenofobi. To je isto da neko kaze da je Hitler bio pacifista.

Evo kako vas je Belgiski nekadasnji ministar vanjskih poslova fino izreseto zbog zakona o pljenidbi blaga itd.



Ali hajd da poledam malo balzim tonom.

1. Danci ne vole strance. Neko vise neko manje ali u konacnici uvjek je neki manjak ili problem kod stranaca.
2. Danci nisu nista narocito drustveni. Introvertni su. Zato strani radnici u jacim firmama ubrzo bjeze, jer se osjecaju uvjek ignorisani.
3. Danci zive robotski zivot. Cak i kad idu u kupovinu kao roboti su. Mozda vi to ne vidite jer ste tu godinama ali mi kad vako sa strane naletimo na dan dva je uzasno za posmatrati.
4. Zavidni su maksimalno. Sad mi je tesko reci kako unutar drzave to ide ali kad smo god sjedili u poslovnom forumu, delegati iz Danske su pokazivali vid zavidnosti.
5. Cicije i skrtost. Jedan jako bizaran prilog. Priznajem i moj sef (Njemac) me iznenadio. Trebali smo docekati dansku delegaciju iz jedne firme (jedne od jacih u Danskoj) znaci ja - sef jednog odjela, te jos jedan, jedan pravnik, nas glavni sef itd. Stigla danska delegacija u autima manjim od kutije za sibice, unajmili negdje na aerodoromu. Moj sef kad je to vidio zabezekno te rece nako (ja mislio sali se) ovi su pred bankrot od ugovore nece nista biti. I na kraju sve propalo jer nas sef nije htjeo. Cak ni ja nisam znao, ali mi kolega rece pa kaze ovdje se gleda koje auto vozis. Dok u Danskoj to izgleda nije bitno.
6. Zapazio sam da nevole ako si dugaciji nego masa. I to mi je nekako kao roboti.
7. Sutljivi ste (dobro to moze i dobro biti)
8. Od djece prave robove. Prica mi jedan Danac kako ste imali reformu osnovne skole tako da danas djeca ko robovi moraju biti u skoli od 8 do 16. Pa se sad pitam imaju li ta djeca ikak zivot poslje skole jos pogotovo u zimskim periodima? Jel idu na sport u 18 a pisu zadacu u 21?
9. Onda hvaljenje. Ovo je mozda samo zbog Njemaca ali uvije nabace ono iz 1992 kad su osvojili EP u nogometu protiv Njemacke. Dobro ali to oni ponove par puta da podvuku. Sad zamisli da jedan Svabo ili ja pocnem u ime Njemacke da kazem e jaro hodi vami da ja tebi nesto kazem. E vidi, mi smo pobjedili SP 54, 74, 90 i 2014 a EP 70, 82 i 96. Pa jos jednom ponovim. I tako opet kad se sretnemo drugi puta.
10. Imam osjecaj da drzava ima kompleks manje vrijednosti. Uvjek u medijma po svijetu u nekoj crnoj rupi. Ako nisu strogi zakoni za strance jesu onda odnosi do zivotinja, kao sa zirafom ili sexom sa zivotinjama ili osinete po vjerama kao one karikature koje su vas ekonomije kostale i brdo radnih mjesta.
11. Njemci su katastrofanlo losi kad je u pitanju strani jezik, pogotovo engleski. Vecini bolje ide francuski ili italijanski. Ali brate kad pocnu danci da pricaju kao da su Amerikanci ja hocu da odvalim od smjeha. Ja sam zivo u USA, bio neko duze vrijeme u Australiji, malo u VB itd. Treba mi 5 minuta da slomim britanski ili americki nacin govora. Pa opet to ne cinim osim ako sam u drustvu Amerikanaca ili Britanaca. Haj i to nabijanje nekog americkog naglasa je manje poblem nego sto Danci izumise novi engleski jezik. Svako malo uleti neka rijec koja ne postoji u engelskom pa predpostavaljm da je to neka danska rijec koju su samo instrumentalizirali kao da je engelska. :? Ili kad dobijem pismo. Kad neko iz Poljske ili Rusije napise nema ni a, niti an ili the. Kad neko iz danske napise metnu the gdje treba i ne obicno the bude i an i a... mislim cesto se hvale da svak zna engelski ali brate ponekad je za :run:
12. Moda vam je :run: Bez zamjere nako kako se danski muskarci oblace u Australiji bi svi pomislili da su pederi. Opet hajd neka se prepise na ukus. Dankinje obuku neke strample i gore neku bluzicu - na dalji pogled bi pomislio pidjama neka.
13. Urlikanje. Danci kad u coporu hodaju ulicama, bar sam u Kopenhagenu to vidio, vriste i urlicu. :shock:
14. Opijate se ko ribe vodu. Cak mi je receno kako trenutni ministar je teski alkoholicar.
15. Usluge u restoranima :run:

Nije vama niko nanjeo vise zla od Aksel Sandemose sa onim svojim prokletsvom the law od Jante. Ne znam rijec cohesive drustvo ali sta od vas to ucini je, ne smijes biti ko si vec moras biti sta svi oko tebe odluce. Zato su u mojim ocima Skandinavska drusva poprilicno bolesna, jer odrastaju u preteznoj samoci, bez nekih ambicija te tako nastaju brojni kompleksi. Bio je ovdje jedan forumas bez dlake na jeziku, upravo iz Danske. Pisao dosta dobrih stvari ali ponekad je onaj danski kesnofobizam prevaladavao.
Koliko predrasuda, gluposti i neistina na jednom mjestu to je strasno... :lol:
Post Reply