Odlazak u Cesku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Sterling
Posts: 2
Joined: 13/10/2014 15:39

#1 Odlazak u Cesku

Post by Sterling »

Pozdrav drustvo . Zanima me najlaksi i najbezbolniji odlazak u Cesku tacnije Prag u svrhu zaposljavanja . Da li postoji neki program zaposljavanja preko njihove ambasade u Sarajevu i da li bi mi bilo od pomoci da odem u ambasadu i mogu li se nadadi konkretnim informacijama ukoliko takav program ne postoji . Dolaze u obzir i druge opcije dobijanja vize kao sto je upisivanje nekog fax-a tamo ili sta god imate konkretno za reci . Naglasio bih da odlazak nema veze sa izborima , ideja se javila prije njih :D Unaprijed hvala i nadam se da nece biti mrsko napisati nesto konkretno onima koji poznaju nacin .
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#2 Re: Odlazak u Cesku

Post by Zviz »

Sterling wrote:Pozdrav drustvo . Zanima me najlaksi i najbezbolniji odlazak u Cesku tacnije Prag u svrhu zaposljavanja . Da li postoji neki program zaposljavanja preko njihove ambasade u Sarajevu i da li bi mi bilo od pomoci da odem u ambasadu i mogu li se nadadi konkretnim informacijama ukoliko takav program ne postoji . Dolaze u obzir i druge opcije dobijanja vize kao sto je upisivanje nekog fax-a tamo ili sta god imate konkretno za reci . Naglasio bih da odlazak nema veze sa izborima , ideja se javila prije njih :D Unaprijed hvala i nadam se da nece biti mrsko napisati nesto konkretno onima koji poznaju nacin .
Od kada Ambasade vode programe zaposljavanja tudjih drzavljana u svojoj drzavi? Jarane, kontam ja da u BiH nije med i mljeko, ali budi malo realan. Mozda da u vrh glave zastupaju neki skolski program, neka vrsta stipendija kao sadaka trecim zemljama to ono 2-3 ucenika godisnje - mada i to je golemo, jer to uopste nisu poslovi kojima se bave ambasade.

Znaci sto se tice posla opleti po Ceskim novinama ili portralima...

Mada da budem iskren, kad vec ides onda idi negdje gdje je otmenije... a to sto vecina razmilja daj da mi se docepati neke drzave unutar EU pa onda dalje ka boljima je ludost. Nista vam to nece piti vode. Konkretan primjer, prije 10 taka je jedna Danska firma sklopila neki poslovni ugovor sa firmom iz Slovenije, gdje bi firma iz Slovenije se pobrinula o izradnji nekih montaznih stvari te iste postavila. Na kraju ispade da radna snaga iz Slovenije je pretezno bila Jugovici. Svi su bili vraceni i to momentalno, te sve o svom trosku. Firma je morala da dostavi svoje drzavljanje te jos da plati kaznu od 3.000€ na svakog radnika iz prvog kruga cirkusa.

Ako opet zelis da radis posao kao neka vrsta gradjevine ili sta vec... evo ti primjer kad bi bio zaposlen u Ceskoj firmi zasto nebi mogao opet raditi u Danskoj i da tvaoja firma iz CZ ima ugovor sa Danskom.

Bez danske diplome ili priznate od strane danskih organa nemas pravo raditi sa strujom, kanalizacijom, vodovodima... isto bez cetifikata nije ti dozvoljeno se koristiti bilo kojim prevoznim / radnim sredstvom na terenu. Da za viljuskara ti treba vozacka ondosno certifikat koji ovdje traje 1 mjesec i kusur te jos imas ispit. Moras imati polozen kurs iz sigurnosti na radnom mjestu i nema ono daj potpisite da ste imali, nego je obavezan sto zahtjeva a da baratas danskim jeizkom ili engleskim, ako ne znas ni jedan ni drugi - mozda mozes doci u obzir ako je manje od 10% od radnika sto ne zna ni jedan od ta dva jezika.

Najlakse ti je doci do skolovanja nekog procjecnog preko udaje nebitno jesi li zensko ili musko... znaci fino udas se za nekoga sto gore zivi, taj te izdrzava i na taj nacin mozes traziti skolovanje i jezik da ucis. Direktno skolovanje tj. iz BiH negdje na skolovanje u inostranstvo je koliko para toliko muzike. A ako ides varijanta posao onda si ovisan od istog da uopste mozes boraviti. Izgubis posao kuci ti je ici nebitno jel imas drzavljanstvo BiH, Urugvaja ili Kanade.

Moj svajet ti je, ako vec hoces da ides onda idi gje vec hoces da ides... ;-)
User avatar
slobodann
Posts: 203
Joined: 20/05/2012 10:32

#3 Re: Odlazak u Cesku

Post by slobodann »

Zviz wrote:
Sterling wrote:Pozdrav drustvo . Zanima me najlaksi i najbezbolniji odlazak u Cesku tacnije Prag u svrhu zaposljavanja . Da li postoji neki program zaposljavanja preko njihove ambasade u Sarajevu i da li bi mi bilo od pomoci da odem u ambasadu i mogu li se nadadi konkretnim informacijama ukoliko takav program ne postoji . Dolaze u obzir i druge opcije dobijanja vize kao sto je upisivanje nekog fax-a tamo ili sta god imate konkretno za reci . Naglasio bih da odlazak nema veze sa izborima , ideja se javila prije njih :D Unaprijed hvala i nadam se da nece biti mrsko napisati nesto konkretno onima koji poznaju nacin .
Od kada Ambasade vode programe zaposljavanja tudjih drzavljana u svojoj drzavi? Jarane, kontam ja da u BiH nije med i mljeko, ali budi malo realan. Mozda da u vrh glave zastupaju neki skolski program, neka vrsta stipendija kao sadaka trecim zemljama to ono 2-3 ucenika godisnje - mada i to je golemo, jer to uopste nisu poslovi kojima se bave ambasade.

Znaci sto se tice posla opleti po Ceskim novinama ili portralima...

Mada da budem iskren, kad vec ides onda idi negdje gdje je otmenije... a to sto vecina razmilja daj da mi se docepati neke drzave unutar EU pa onda dalje ka boljima je ludost. Nista vam to nece piti vode. Konkretan primjer, prije 10 taka je jedna Danska firma sklopila neki poslovni ugovor sa firmom iz Slovenije, gdje bi firma iz Slovenije se pobrinula o izradnji nekih montaznih stvari te iste postavila. Na kraju ispade da radna snaga iz Slovenije je pretezno bila Jugovici. Svi su bili vraceni i to momentalno, te sve o svom trosku. Firma je morala da dostavi svoje drzavljanje te jos da plati kaznu od 3.000€ na svakog radnika iz prvog kruga cirkusa.

Ako opet zelis da radis posao kao neka vrsta gradjevine ili sta vec... evo ti primjer kad bi bio zaposlen u Ceskoj firmi zasto nebi mogao opet raditi u Danskoj i da tvaoja firma iz CZ ima ugovor sa Danskom.

Bez danske diplome ili priznate od strane danskih organa nemas pravo raditi sa strujom, kanalizacijom, vodovodima... isto bez cetifikata nije ti dozvoljeno se koristiti bilo kojim prevoznim / radnim sredstvom na terenu. Da za viljuskara ti treba vozacka ondosno certifikat koji ovdje traje 1 mjesec i kusur te jos imas ispit. Moras imati polozen kurs iz sigurnosti na radnom mjestu i nema ono daj potpisite da ste imali, nego je obavezan sto zahtjeva a da baratas danskim jeizkom ili engleskim, ako ne znas ni jedan ni drugi - mozda mozes doci u obzir ako je manje od 10% od radnika sto ne zna ni jedan od ta dva jezika.

Najlakse ti je doci do skolovanja nekog procjecnog preko udaje nebitno jesi li zensko ili musko... znaci fino udas se za nekoga sto gore zivi, taj te izdrzava i na taj nacin mozes traziti skolovanje i jezik da ucis. Direktno skolovanje tj. iz BiH negdje na skolovanje u inostranstvo je koliko para toliko muzike. A ako ides varijanta posao onda si ovisan od istog da uopste mozes boraviti. Izgubis posao kuci ti je ici nebitno jel imas drzavljanstvo BiH, Urugvaja ili Kanade.

Moj svajet ti je, ako vec hoces da ides onda idi gje vec hoces da ides... ;-)


Zviz kralju ubijaš ;))))
User avatar
Kaćunak
Posts: 746
Joined: 09/06/2010 00:27

#4 Re: Odlazak u Cesku

Post by Kaćunak »

Zviz wrote:
Sterling wrote:Pozdrav drustvo . Zanima me najlaksi i najbezbolniji odlazak u Cesku tacnije Prag u svrhu zaposljavanja . Da li postoji neki program zaposljavanja preko njihove ambasade u Sarajevu i da li bi mi bilo od pomoci da odem u ambasadu i mogu li se nadadi konkretnim informacijama ukoliko takav program ne postoji . Dolaze u obzir i druge opcije dobijanja vize kao sto je upisivanje nekog fax-a tamo ili sta god imate konkretno za reci . Naglasio bih da odlazak nema veze sa izborima , ideja se javila prije njih :D Unaprijed hvala i nadam se da nece biti mrsko napisati nesto konkretno onima koji poznaju nacin .
Od kada Ambasade vode programe zaposljavanja tudjih drzavljana u svojoj drzavi? Jarane, kontam ja da u BiH nije med i mljeko, ali budi malo realan. Mozda da u vrh glave zastupaju neki skolski program, neka vrsta stipendija kao sadaka trecim zemljama to ono 2-3 ucenika godisnje - mada i to je golemo, jer to uopste nisu poslovi kojima se bave ambasade.

Znaci sto se tice posla opleti po Ceskim novinama ili portralima...

Mada da budem iskren, kad vec ides onda idi negdje gdje je otmenije... a to sto vecina razmilja daj da mi se docepati neke drzave unutar EU pa onda dalje ka boljima je ludost. Nista vam to nece piti vode. Konkretan primjer, prije 10 taka je jedna Danska firma sklopila neki poslovni ugovor sa firmom iz Slovenije, gdje bi firma iz Slovenije se pobrinula o izradnji nekih montaznih stvari te iste postavila. Na kraju ispade da radna snaga iz Slovenije je pretezno bila Jugovici. Svi su bili vraceni i to momentalno, te sve o svom trosku. Firma je morala da dostavi svoje drzavljanje te jos da plati kaznu od 3.000€ na svakog radnika iz prvog kruga cirkusa.

Ako opet zelis da radis posao kao neka vrsta gradjevine ili sta vec... evo ti primjer kad bi bio zaposlen u Ceskoj firmi zasto nebi mogao opet raditi u Danskoj i da tvaoja firma iz CZ ima ugovor sa Danskom.

Bez danske diplome ili priznate od strane danskih organa nemas pravo raditi sa strujom, kanalizacijom, vodovodima... isto bez cetifikata nije ti dozvoljeno se koristiti bilo kojim prevoznim / radnim sredstvom na terenu. Da za viljuskara ti treba vozacka ondosno certifikat koji ovdje traje 1 mjesec i kusur te jos imas ispit. Moras imati polozen kurs iz sigurnosti na radnom mjestu i nema ono daj potpisite da ste imali, nego je obavezan sto zahtjeva a da baratas danskim jeizkom ili engleskim, ako ne znas ni jedan ni drugi - mozda mozes doci u obzir ako je manje od 10% od radnika sto ne zna ni jedan od ta dva jezika.

Najlakse ti je doci do skolovanja nekog procjecnog preko udaje nebitno jesi li zensko ili musko... znaci fino udas se za nekoga sto gore zivi, taj te izdrzava i na taj nacin mozes traziti skolovanje i jezik da ucis. Direktno skolovanje tj. iz BiH negdje na skolovanje u inostranstvo je koliko para toliko muzike. A ako ides varijanta posao onda si ovisan od istog da uopste mozes boraviti. Izgubis posao kuci ti je ici nebitno jel imas drzavljanstvo BiH, Urugvaja ili Kanade.

Moj svajet ti je, ako vec hoces da ides onda idi gje vec hoces da ides... ;-)

NABIJEM I TEBE I DANSKU
KOJI SE KURAC MORAS JAVLJATI
User avatar
Kaćunak
Posts: 746
Joined: 09/06/2010 00:27

#5 Re: Odlazak u Cesku

Post by Kaćunak »

.
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#6 Re: Odlazak u Cesku

Post by AstorH »

Kaćunak wrote:
NABIJEM I TEBE I DANSKU
KOJI SE KURAC MORAS JAVLJATI
:thumbup:

Ja povracam kad vidim tog lika na temi i kad cujem/vidim rijec Danska.
Al znaci doslovno mi se povraca.
Ne pribjegavam nikad metodi blokiranja, ne znam ni kako funkcionira, ali ako necu njegov nick i postove vise sretati rado cu to iskoristiti.
Sorry pokretacu za off.

(smajli koji povraca)
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#7 Re: Odlazak u Cesku

Post by hrle1976 »

Ceska unutar svojih granica se razlikuje kao dan i noc. Pogotovo kad su zarade i cijene u pitanju. Zivjeti u Ceskoj a raditi dobar posao u Njemackoj ili Austriji je vec kusanje supe sa "zlatnom" kasikom ali ta vrijanta otpada kad su gastarbajteri u pitanju, jer vam Ceska nece dozvoliti boravak u tom slucaju. Biti izninjer u mocnoj firmi a zivjeti 20km van Prahe je imati prste u medu. Tecno poznavanje njemackog, holandskog ili engleskog otvaraju brojna vrata. Obicni fabricki poslovi, vjerujte mi, tu je situacija depresivna. Kao prvo obicna prosjecna plata je znatno jaca u Sloveniji nego sto ce ikada biti u Ceskoj. I ako glavni grad ide svojim standardom plata, opet za tu zaradu jedva mozete sastaviti kraj sa krajm. Kao drugo velik broj slovka radi fabricke poslove. Oni su najveca konkurencija. Plata od 1.500€ na ruke mozda zvuci mizerno u skandinavskim zemljama, Velikoj Britaniji, Holandiji ali u Ceskoj je rijec o izuzetno dobroj zaradi. Imate finu komotnost. Zdravstveno osiguranje za doseljenike je obavezno i kosta poprilicno finih para ako bas nemate dobro placen posao.
Socijalne pomoci gotovo i nema.
User avatar
ivan_ch
Posts: 227
Joined: 18/04/2012 16:10

#8 Re: Odlazak u Cesku

Post by ivan_ch »

Drug mi zivi u Pragu, kaze da je prosječna plata oko 800 EUR. Zivot solidan, on zaradjuje mnogo vise posto je u IT sektoru, neki sef, ali i ne razmišlja o kupni stana jer je preskupo.

Ima cca 3 prosječne Češke plate, nedavno se i oženio Čehinjom, mladji momak, pitam ga bil se kada vratio nazad, veli: nikada...
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#9 Re: Odlazak u Cesku

Post by Op3r4t0r »

Kaćunak wrote:NABIJEM I TEBE I DANSKU
KOJI SE KURAC MORAS JAVLJATI
Post mjeseca :lol: :lol: :lol: :thumbup:
User avatar
law2
Posts: 628
Joined: 30/09/2008 01:00

#10 Re: Odlazak u Cesku

Post by law2 »

Nisi nam objasnio zašto želiš studirati baš u Pragu i šta želiš studirati?
Pored Praga, mogao bi razmisliti i o Brnu, Olomoucu ili čak Ostravi. Olomouc ima jako dobar univerzitet sjajne laboratorije za fiziku i optiku, VŠB u Ostravi ima jako dosta novca u posljednjih par godina, dok Brno tradicionalno ima jake fakultete.
Ove godine su otvorili novu zgradu Elektrotehničkog fakulteta u Ostravi, također nova zgrada za EU projekat super-računar u Ostravi, jako puno novca od EU za istraživačke projekte i putovanja...
Standard u ovim gradovima je jeftiniji od BIH. Npr. prosječan ručak u restoranu sa kafom i salatom, u Ostravi ili u Brnu te dođe oko 130czk, što ti je oko 4€. Dok bi isti ručak u Pragu platio barem 2 ili čak tri puta više.

Što se tiče aplikacija, zakasnio si ove godine na stipendiju Češkog ministarstva za mlade ali možeš aplicirati na neke druge programe. Savjetujem da pročitaš dokument na stranici Češke ambasade u Sarajevu, ili čak da ih nazoveš i pitaš za detalje. Jako su ljubazni i izlaze u susret sa svim potrebnim informacijama.

http://www.mzv.cz/sarajevo/bs/Kultura_i ... index.html

Možeš pogledati aplikacije za stipendije određenih univerzitetskih centara za narednu akademsku godinu, i pazi na rok koji je već u Januaru:
http://www.mzv.cz/sarajevo/bs/Kultura_i ... tskih.html
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#11 Re: Odlazak u Cesku

Post by mali Ninja »

ajd da i ovde pitam, ide li se nekome u Brno na motogp trku?

naima aranzman košta 245eur, ali ako kupite 4 aranžmana, platite cijenu za 3, tj jedan je gratis, dakle svaki od 4 osobe dobije popust otprilike po 61eur.

za sad nas je dvojica, fale jos 2. :)
Post Reply