Odlazak iz BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#126 Re: Odlazak iz BiH

Post by agent_zero »

Kao što sam i očekivao, na svoje konkretno pitanje nisam dobio niti jedan konkretan odgovor.

Sve sama prepucavanja, preljevanje šupljeg u prazno...
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#127 Re: Odlazak iz BiH

Post by Brkooo »

agent_zero wrote:Kao što sam i očekivao, na svoje konkretno pitanje nisam dobio niti jedan konkretan odgovor.

Sve sama prepucavanja, preljevanje šupljeg u prazno...
koje znas strane jezike?

Od toga ti najvise zavisi zaposlenje
User avatar
magi87
Posts: 188
Joined: 23/07/2011 11:43

#128 Re: Odlazak iz BiH

Post by magi87 »

agent_zero wrote:Pitanje za ove dijasporce - kakve su šanse za zaposlenje ekonomista i pravnika u zemljama EU, americi, kanadi, australiji? Ipak to su neka zanimanja kojih je najviše na birou kod nas, pa me zanima ima li šansi i kakvih za zaposlenje u inostranstvu? Naravno s radnim iskustvom.
evo ja znam nekoliko slucajeva iz svoje okoline. drugarica zavrsila ekonomiju prijavila se online kod nekoliko firmi u Njemackoj - dobila posao u badenu. druga zavrsila pravo u bosni, eno je u berlinu. jest da tecno govori njemacki, engleski i francuski i bavi se medjunarodnim pravom. jos jedna poznanica koja je pocela studirat, ali napustila faks, s gimnazijom je dobila posao u kölnu. imala je par godina radnog iskustva ovdje, i znala je dobro njemacki. vidim na fejsu da samo putuje, da joj je dobro. kazu da je pravo najtezi fakultet u njemackoj, tezi cak i od medicine. samo kod nas je sprdnja neka! uglavnom, znam i jednu osobu koja je nostrifikovala svoju diplomu pravnog fakulteta, ali je imala polagat razliku predmeta, i bilo je bas puno za polozit. al sad je hadzija!
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#129 Re: Odlazak iz BiH

Post by agent_zero »

@brko

Eng. perfektno, njemački samo osnove neke.

Ali ne pitam samo za evropu, pitam i za prekokeanske zemlje sa engleskim govornim područjem.


@magi87

Hvala na odgovoru, nadam se da će se i neko od dijasporaca oglasiti. :wink:
User avatar
magi87
Posts: 188
Joined: 23/07/2011 11:43

#130 Re: Odlazak iz BiH

Post by magi87 »

mene zanima, kakve su sanse za inzinjere od 45-50 godina u njemackoj? evo primjer, inzinjer elektrotehnike, smjer energetika, odlicno znanje njemackog (ne samo govornog vec strucnog njemackog), jos neke vjestine kao AutoCAD. dugogodisnje iskustvo u projektovanju itd. citala sam skoro neki doktor s porodicom dosao u njemacku, ostavio svoj posao ovdje, ima 25 godina staza. prihvatili ga odlicno! kakva je situacija s inzinjerima?
User avatar
magi87
Posts: 188
Joined: 23/07/2011 11:43

#131 Re: Odlazak iz BiH

Post by magi87 »

@agent_zero ovo ti je 100% istina, kakav god fakultet imas u njemackoj ne mozes propast! bitan je rad, zalaganje i zelja za napredovanjem. pokusaj na 100 mjesta, negdje ce upalit. sretno! :thumbup:
Hell.is.here
Posts: 3056
Joined: 03/09/2013 07:52

#132 Re: Odlazak iz BiH

Post by Hell.is.here »

magi87 wrote:mene zanima, kakve su sanse za inzinjere od 45-50 godina u njemackoj? evo primjer, inzinjer elektrotehnike, smjer energetika, odlicno znanje njemackog (ne samo govornog vec strucnog njemackog), jos neke vjestine kao AutoCAD. dugogodisnje iskustvo u projektovanju itd. citala sam skoro neki doktor s porodicom dosao u njemacku, ostavio svoj posao ovdje, ima 25 godina staza. prihvatili ga odlicno! kakva je situacija s inzinjerima?
A zasto lijepo ne napravis cv na njemackom, i saljes firmama svoj cv?
Jer ako njima on/ona odgovara , imat ce razgovor i preko skype-a, a mozda ce morati o otici na razgovor, a kad pogledas , nema sta izgubiti :)


Svi ovdje nesto pricaju, a slabo iko da digne guzicu.

Sent directly from hell!
User avatar
OptimusPrime
Posts: 165
Joined: 06/08/2010 12:38

#133 Re: Odlazak iz BiH

Post by OptimusPrime »

magi87 wrote:mene zanima, kakve su sanse za inzinjere od 45-50 godina u njemackoj? evo primjer, inzinjer elektrotehnike, smjer energetika, odlicno znanje njemackog (ne samo govornog vec strucnog njemackog), jos neke vjestine kao AutoCAD. dugogodisnje iskustvo u projektovanju itd. citala sam skoro neki doktor s porodicom dosao u njemacku, ostavio svoj posao ovdje, ima 25 godina staza. prihvatili ga odlicno! kakva je situacija s inzinjerima?
Ako donosi iskustvo i ekspertizu naravno da je dobrodosao, potrebno je samo uloziti malo truda u nalazenje posla. I sam spadam u tu struku, doduse meni je 30, ali poznajem radnog kolegu koji je dosao iz Hrvatske, 48 godina, ostavio sve tamo i sada je ovdje sa porodicom. Znaci moguce je..
Hell.is.here
Posts: 3056
Joined: 03/09/2013 07:52

#134 Re: Odlazak iz BiH

Post by Hell.is.here »

ElDzidziIbnDzo wrote:Neka vas ba u BiH.
Nigdje više vremena za dangubiti po internetu niti više vremena za ispijanje kafe i palamuditi u praznu :)

Na zapadu valja zapeti pa raditi.Ako radiš 8 sati,onda baš radiš.Ne visiš na forumu
Zavisi sta radis i kako se snadjes, a to sto si ti napisao/la nije istina.


Sent directly from hell!
User avatar
magi87
Posts: 188
Joined: 23/07/2011 11:43

#135 Re: Odlazak iz BiH

Post by magi87 »

@Hell.is.here CV na njemackom je spreman, jos samo da "stisne" i posalje! Veliki je to rizik, napustit posao ovdje, i zaputit se u takvim godinama. Pa rekoh da vidim, ima li slicnih iskustava!

@OptimusPrime Hvala puno za ovu informaciju! :)
Hell.is.here
Posts: 3056
Joined: 03/09/2013 07:52

#136 Re: Odlazak iz BiH

Post by Hell.is.here »

magi87 wrote:
agent_zero wrote:Pitanje za ove dijasporce - kakve su šanse za zaposlenje ekonomista i pravnika u zemljama EU, americi, kanadi, australiji? Ipak to su neka zanimanja kojih je najviše na birou kod nas, pa me zanima ima li šansi i kakvih za zaposlenje u inostranstvu? Naravno s radnim iskustvom.
Govorim ti za Austriju, druge zemlje ne znam.

Kao ekonomista ili pravnik, nemas sanse skoro nikakve da se zaposlis, previse ekonomista, a naravno oni ce prije zaposliti austrijanca , nego dosljaka, a pravnika , ne priznaju pravnike iz "zemalja treceg svijeta", mada mislim da nikakve pravnike osim svojih oni ne priznaju.

Pametnije bi ti bilo, da lijepo zavrsis nesto sto se trazi , i imas velike sanse za zaposljenje u austriji, jos ako znas njemacki ;)

Ako imas jos pitanja, pitaj :)

Sent directly from hell!
Hell.is.here
Posts: 3056
Joined: 03/09/2013 07:52

#137 Re: Odlazak iz BiH

Post by Hell.is.here »

magi87 wrote:@Hell.is.here CV na njemackom je spreman, jos samo da "stisne" i posalje! Veliki je to rizik, napustit posao ovdje, i zaputit se u takvim godinama. Pa rekoh da vidim, ima li slicnih iskustava!

@OptimusPrime Hvala puno za ovu informaciju! :)
Sta mislis kako sam ja otisao?
Jedina razlika je sto sam mladji :) vjecno mlad :)

Jos sam ja na tezi nacin se probijao :)

Ali ne zaboravi, sto duze cekas, teze ce biti, vrijeme ne ceka nikog , pa ni tebe :)

Sent directly from hell!
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#138 Re: Odlazak iz BiH

Post by Russki »

Russki wrote:Opet pitam, buduci da nitko nije odgovorio na pitanje koje sam ranije ovdje postavio. Ima li netko iskustva s radom u zemljama poput Lihtenštajna, Malte, Cipra, Danske, Luksemburga i sl?
swanfilter
Posts: 7910
Joined: 06/06/2008 18:52

#139 Re: Odlazak iz BiH

Post by swanfilter »

magi87 wrote:@Hell.is.here CV na njemackom je spreman, jos samo da "stisne" i posalje! Veliki je to rizik, napustit posao ovdje, i zaputit se u takvim godinama. Pa rekoh da vidim, ima li slicnih iskustava!

@OptimusPrime Hvala puno za ovu informaciju! :)
Ko nije na rizik stavio, nije ni dobio .. Treba malo, ne gledajuci iskustva drugih, potegnuti. I, neces napustiti posao dok ti neko ne kaze da si ga dobio ... Slabo vas godine cemu naucile ..
Last edited by swanfilter on 27/05/2014 09:48, edited 1 time in total.
swanfilter
Posts: 7910
Joined: 06/06/2008 18:52

#140 Re: Odlazak iz BiH

Post by swanfilter »

Russki wrote:
Russki wrote:Opet pitam, buduci da nitko nije odgovorio na pitanje koje sam ranije ovdje postavio. Ima li netko iskustva s radom u zemljama poput Lihtenštajna, Malte, Cipra, Danske, Luksemburga i sl?
Brate dragi, ne znam odakle tebi da ce ti neko naci odg za Maltu, Lih, Lux ili cak Cipar ... Prije da se sprdas ...
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#141 Re: Odlazak iz BiH

Post by Russki »

swanfilter wrote:
Russki wrote:
Russki wrote:Opet pitam, buduci da nitko nije odgovorio na pitanje koje sam ranije ovdje postavio. Ima li netko iskustva s radom u zemljama poput Lihtenštajna, Malte, Cipra, Danske, Luksemburga i sl?
Brate dragi, ne znam odakle tebi da ce ti neko naci odg za Maltu, Lih, Lux ili cak Cipar ... Prije da se sprdas ...
Ne sprdam se, ozbiljno pitam.
Hell.is.here
Posts: 3056
Joined: 03/09/2013 07:52

#142 Re: Odlazak iz BiH

Post by Hell.is.here »

Russki wrote:
Russki wrote:Opet pitam, buduci da nitko nije odgovorio na pitanje koje sam ranije ovdje postavio. Ima li netko iskustva s radom u zemljama poput Lihtenštajna, Malte, Cipra, Danske, Luksemburga i sl?
Ima njih iz danske i luksemburga , ali nisu na ovoj temi.... jos :)

Sent directly from hell!
swanfilter
Posts: 7910
Joined: 06/06/2008 18:52

#143 Re: Odlazak iz BiH

Post by swanfilter »

Ono sto vam mogu reci iz vlastitog iskustva, najgore po nas su papiri. Cim uvide da si non - EU citizen ... Ohlade se ... Recimo, zakon drzave gdje zivim je takav da u slucaju, da za isto radno mjesto kandidiramo ja i drzavljanin doticne drzave, prednost ima on jer ulazi u sluzbenu statistiku zaposlenih ... Dalje da ne idem .. Tesko nam je, jer nam je rest of the world konkurencija ..
User avatar
magi87
Posts: 188
Joined: 23/07/2011 11:43

#144 Re: Odlazak iz BiH

Post by magi87 »

pa da, ko ne riskira taj ne profitira! :thumbup: btw, ne radi se o meni, nego o clanu uze porodice! :)
Hell.is.here
Posts: 3056
Joined: 03/09/2013 07:52

#145 Re: Odlazak iz BiH

Post by Hell.is.here »

swanfilter wrote:Ono sto vam mogu reci iz vlastitog iskustva, najgore po nas su papiri. Cim uvide da si non - EU citizen ... Ohlade se ... Recimo, zakon drzave gdje zivim je takav da u slucaju, da za isto radno mjesto kandidiramo ja i drzavljanin doticne drzave, prednost ima on jer ulazi u sluzbenu statistiku zaposlenih ... Dalje da ne idem .. Tesko nam je, jer nam je rest of the world konkurencija ..
Ma cuj papiri najgori, stvarno ? Kao da to niko ne zna, to znji djeca koja su jos uvijek u stomaku neke zene.

Zato ljudi i pitaju kako mogh dobiti papire, koji je najlaksi nacin, gdje? Sta? ....

A naravno da ce poslodavac uzeti nekoga sa kojim se nece peglati za papire, a ako mu je potreban odredjena struka, koje nema u odredjenoj drzavi, poslodavac ce sve uciniti da dobije radnika....jos ako se dokaze da je vrijedan, kvalitetan...

Sent directly from hell!
grmalj123
Posts: 77
Joined: 26/05/2014 21:50

#146 Re: Odlazak iz BiH

Post by grmalj123 »

magi87 wrote:pa da, ko ne riskira taj ne profitira! :thumbup: btw, ne radi se o meni, nego o clanu uze porodice! :)

Lud je ako ode u poznim godinama.
Biti inzinjer u BiH je mlatenje muda. Dok u Njemackoj inzinjer mora rintati kao konj. (mada znam par inzinjera iz Deutsche Telekoma koji nista ne rade. Gore nego u BiH. Ali takve poslove stranci ne mogu dobiti ).
swanfilter
Posts: 7910
Joined: 06/06/2008 18:52

#147 Re: Odlazak iz BiH

Post by swanfilter »

Hell.is.here wrote:
swanfilter wrote:Ono sto vam mogu reci iz vlastitog iskustva, najgore po nas su papiri. Cim uvide da si non - EU citizen ... Ohlade se ... Recimo, zakon drzave gdje zivim je takav da u slucaju, da za isto radno mjesto kandidiramo ja i drzavljanin doticne drzave, prednost ima on jer ulazi u sluzbenu statistiku zaposlenih ... Dalje da ne idem .. Tesko nam je, jer nam je rest of the world konkurencija ..
Ma cuj papiri najgori, stvarno ? Kao da to niko ne zna, to znji djeca koja su jos uvijek u stomaku neke zene.

Zato ljudi i pitaju kako mogh dobiti papire, koji je najlaksi nacin, gdje? Sta? ....

A naravno da ce poslodavac uzeti nekoga sa kojim se nece peglati za papire, a ako mu je potreban odredjena struka, koje nema u odredjenoj drzavi, poslodavac ce sve uciniti da dobije radnika....jos ako se dokaze da je vrijedan, kvalitetan...

Sent directly from hell!
Super za tebe da toliko toga znas .. A ja kontao, ovdje pitanje sa kakvim obrazovanjem da se dobije posao ... Ohladi malo .. Naravno da ce poslodavac uzeti ono sto mu treba, bez obzira na drzavljanstvo i papire, ali ti ponovo ne pratis ...

Konkurencija su nam Azijati, a to sto Bosnjo misli da je najvrijedniji i najbolji ... Realne sanse za posao nasi ljudi imaju samo u slucaju da su otisli nakon srednje skole, tamo zavrsili fax, mag, .. , i prozivjeli određeno vrijeme u drzavi. Sve ostalo je obicna migracija, ako bude, bude. Ako ne, radis ono sto ti nude. Inace te nema ..
grmalj123
Posts: 77
Joined: 26/05/2014 21:50

#148 Re: Odlazak iz BiH

Post by grmalj123 »

Hell.is.here wrote:
swanfilter wrote:Ono sto vam mogu reci iz vlastitog iskustva, najgore po nas su papiri. Cim uvide da si non - EU citizen ... Ohlade se ... Recimo, zakon drzave gdje zivim je takav da u slucaju, da za isto radno mjesto kandidiramo ja i drzavljanin doticne drzave, prednost ima on jer ulazi u sluzbenu statistiku zaposlenih ... Dalje da ne idem .. Tesko nam je, jer nam je rest of the world konkurencija ..
Ma cuj papiri najgori, stvarno ? Kao da to niko ne zna, to znji djeca koja su jos uvijek u stomaku neke zene.

Zato ljudi i pitaju kako mogh dobiti papire, koji je najlaksi nacin, gdje? Sta? ....

A naravno da ce poslodavac uzeti nekoga sa kojim se nece peglati za papire, a ako mu je potreban odredjena struka, koje nema u odredjenoj drzavi, poslodavac ce sve uciniti da dobije radnika....jos ako se dokaze da je vrijedan, kvalitetan...

Sent directly from hell!
Ne moze jedan mladi Bosanac nista znati sto jedan mladi Nijemac ne zna.
Poslovodja ce tebe u Njemackoj primiti samo ako radis vise za manje pare.
Ni za sta drugo.
(osim ako si zensko, pa malo namignes, prekrstis nogice, izbacis sisojke. Onda da. Primit ce te. Na mnogo nacina :D
Svabo voli istocne Evropejke. Ruskinje, i sicno. Lude za njima. )
Hell.is.here
Posts: 3056
Joined: 03/09/2013 07:52

#149 Re: Odlazak iz BiH

Post by Hell.is.here »

swanfilter wrote:
Hell.is.here wrote:
swanfilter wrote:Ono sto vam mogu reci iz vlastitog iskustva, najgore po nas su papiri. Cim uvide da si non - EU citizen ... Ohlade se ... Recimo, zakon drzave gdje zivim je takav da u slucaju, da za isto radno mjesto kandidiramo ja i drzavljanin doticne drzave, prednost ima on jer ulazi u sluzbenu statistiku zaposlenih ... Dalje da ne idem .. Tesko nam je, jer nam je rest of the world konkurencija ..
Ma cuj papiri najgori, stvarno ? Kao da to niko ne zna, to znji djeca koja su jos uvijek u stomaku neke zene.

Zato ljudi i pitaju kako mogh dobiti papire, koji je najlaksi nacin, gdje? Sta? ....

A naravno da ce poslodavac uzeti nekoga sa kojim se nece peglati za papire, a ako mu je potreban odredjena struka, koje nema u odredjenoj drzavi, poslodavac ce sve uciniti da dobije radnika....jos ako se dokaze da je vrijedan, kvalitetan...

Sent directly from hell!
Super za tebe da toliko toga znas .. A ja kontao, ovdje pitanje sa kakvim obrazovanjem da se dobije posao ... Ohladi malo .. Naravno da ce poslodavac uzeti ono sto mu treba, bez obzira na drzavljanstvo i papire, ali ti ponovo ne pratis ...

Konkurencija su nam Azijati, a to sto Bosnjo misli da je najvrijedniji i najbolji ... Realne sanse za posao nasi ljudi imaju samo u slucaju da su otisli nakon srednje skole, tamo zavrsili fax, mag, .. , i prozivjeli određeno vrijeme u drzavi. Sve ostalo je obicna migracija, ako bude, bude. Ako ne, radis ono sto ti nude. Inace te nema ..
Niko nije rekao da su bosnje najbolji i najvrijedniji radnici, realne sanse za posao ima , ako ne bira posao, a prati sta je velika potraznja, pa zavrsi skolu/kurs (zavisno od potraznje) i trazi takvu vrstu posla.
Naravno kad tek dodjes bilo gdje , radis sta stignes , sta god ima ....

Ja sam ti samo odgovorio na tvoju konstataciju, jer je po meni bila suvisna, jer to svi znamo...

Ja sam hladan , tako da se ne moram hladiti ;)

:)

Sent directly from hell!
User avatar
amra67
Posts: 616
Joined: 07/11/2006 00:59

#150 Re: Odlazak iz BiH

Post by amra67 »

hatemondays wrote:
Tutumrak wrote:
samo jedan primjer.kad placas parking moras ukucati tablice auta kojeg parkiras , ne mozes platiti gotovinom nego bankovnom karticom tako da znaju preko tablica koje auto si vozio, koliko si dugo tu i tamo boravio...et to mi se ne svidja jer te totalno imaju pod kontrolom..ovdje kad kupis auto od 40.000 eura policija te prati u stopu a i prisluskuje dok ne budu sigurni odakle tebi pare?
Ja ne mogu ni smeće anonimno baciti, moram karticom koju sam dobio od stanodavca otvoriti kontejner. I onda mi može prepoznati komad stakla u smeću, i poslati mi kaznu, jer staklo ide na drugo mjesto :D.

Sve se slažem što si rekla, a došao sam na zapad prije nekoliko godina. Sve više kontam da se uhvatim noge.

Doduše, Brisel je dobar ako se uvališ u institucije, onda si dio sistema koji kroji ova sranja :D.
Dakle smeta ti red, ti bi malo anarhije, da te malo kerovi na ulici zasrecu, da sjednes rahat u tramvaj, da kahvu ispijas a da to neko drugi placa, e pa nemoze haveru, zato je zapad u belaju jer takvih kao sto si ti ima previse pa sad desnicari hoce da vas posalju odakle ste dosli da se nebrinte vise za reciklazu i ove njihove gluposti.
@amra, koga boli koliko si duzan kad imas moc da printas pare halo printas pare, ameri duguju kinezima preko 2 hiljade milijardi cega bezvrjednog papira kojem kinezi mogu obrisati pedu,zamisli da ti sad neko ponudi da zastekas one njihove huane ili nase kerma, sta bi ti rekla neka meni usd i eurica ljubi ih dajdza.Nasa drzava pozajmljuje pare da da penzije.
Ovima kojima je dopizdilo na zapadu su oni koji su malo ustekali i sad bi ferhadija kafa, kurcenje, sta glumis ba i ostale karafeke.Ako imas djecu deset puta ces razmisliti dali ides nazad ili ne,da ne spominjem penziju, mogucnost nedo Bog rata na nasim prostorima itd.Ne pljujte ruku koja vas hrani nego ako vam se ide nazad eno nase jedine jos je mota bujrum.
Izasao sam 2003,pokajao se nisam,ovdje mi je super ali daleko od toga da se necu vratiti, sva mi je familija u Sa.Ali nikad necu pljunuti na zemlju klokana jer su mi dali sansu koju sam iskoristio.
svako ide tamo gdje mu je ili misli da ce mu biti bolje..iz ovih ili onih raloga..iz mnogih razloga znam da zapadna evropa je dobro mjesto za ziviti ali ima i boljih..to sam osjetila i taj osjecaj imam jos uvijek..provela sam neko vrijeme u juznoj aziji (a ne samo na thajlandu kako neko misli) i tamo mi je srce ostalo..spremam se na avanturu ostaviti ovdje sve i krenuti izpocetka sve nanovo od nule..citala sam na ovom forumu o ljudima sa podrucja ex yu koji su u kini i tamo rade i koji su isto odusevljeni jugoistocnom azijom i kinom..znaci da ima nesto i da nisam u zabludi..kad odes tamo nesto ti uzme dusu i tek kad se vratis u evropu skontas da ti to ne dostaje..da zelis nazad..za sve one koji zele da rade ili da investiraju mogucnosti su jako velike gotovo ne ogranicene...pored posla juzna azija je ko europa..u 2-3 sata leta si ili u singapuru, maleziji, vijetnamu,kini, indoneziji, thajlandu...o prirodnim ljepotama da ne govorimo...
Post Reply