Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Truba
Posts: 81186
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1 Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by Truba »

Zelio bih malo da pricamo o teti koja je voljela kolace :mrgreen:
Procitao sam nekoliko knjiga o francuskoj revoluciji...danton mara robespjer napoleon (uvod) svijet oko 1793 itd
Nigdje nisam eksplicitno procitao da je Antoaneta ista odgovorna
Medjutim sad gledam Stefan Cvajg u istoimenoj knjizi MA - slika jednog osrednjeg karaktera

Ispade ona i frka te prevara s ogrlicom od 1.5 milijuna kap koja je prelila casu
A susa, a lose plemstvo a kraj feudalizma...?
User avatar
Truba
Posts: 81186
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by Truba »

Dobra knjiga tresao sam se od uzbudjenja

Ipak...https://learnodo-newtonic.com/french-revolution-causes
Tek na desetom mjestu razlog :mrgreen:
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#3 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by sehohari »

Nije ona baš bila glavni razlog revolucije, ali je sigurno imala dobar doprinos.
Nije samo njezina izjava o kolačima relevantna. I prije toga je ljudima bila antipatična - iz Austrije, nije bilo dijece dosta vremena, i onda sam negdje čitao da je i inače bila dosta arogantna osoba.
Mada su pravi razlozi, naravno, dosta dublji. Sveopšta glad, finansijski krah države, absolutizam, feudalizam...
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#4 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by geralt »

Revolucija bi se vjerovatno desila bez obzira ko je bio na vlasti. Louis XVI je bio OK vladar, nista gori od vecine koja je sjedila na prijestolu. Revoluciju je izazvala glad, koju su opet izazvali dugovi izazvani ratovima, "cijedjenje" seljaka od strane aristokracije, i vremenske neprilike. Gladan covjek je ocajan covjek koji bukvalno nema sta izgubiti, a jedini nacin da se popravi situacija je bila totalna promjena sistema iz temelja.

Od brojnih dobrih stvari koje je Francuska revolucija uradila za Francusku i svijet generalno, agrarna reforma je mozda i najbolja. Od tada vise nema gladi u Francuskoj.
User avatar
Truba
Posts: 81186
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by Truba »

Izjava o kolacima je lazna

Prije svega curica je bila 7 godina u braku DJEVICA
zbog fimoze njezina muza koji je bio dobar i nesposoban
Rodila je 4 djece kasnije ali 2 je umrlo

Njezin domen kretanja je bio samo 10ak kilometara

Da...susa...glad...bahatost aristrokracije
Svijet je vapio za promjenama

Medjutim teror koji je slijedio i lavazjeovo ubistvo npr nista ne moze opravdati

Andre Kastlo marija antoaneta je sljedeca knjiga koju ganjam iz edicije teodora
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#6 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by sehohari »

Black swan wrote: 13/07/2021 10:23 Izjava o kolacima je lazna

Prije svega curica je bila 7 godina u braku DJEVICA
zbog fimoze njezina muza koji je bio dobar i nesposoban
Rodila je 4 djece kasnije ali 2 je umrlo

Njezin domen kretanja je bio samo 10ak kilometara

Da...susa...glad...bahatost aristrokracije
Svijet je vapio za promjenama

Medjutim teror koji je slijedio i lavazjeovo ubistvo npr nista ne moze opravdati

Andre Kastlo marija antoaneta je sljedeca knjiga koju ganjam iz edicije teodora
Robespierre je poslije pada starog sistema bio paranoičan jbg, na kraju je i on "platio glavom".
Ne znam da li dijelim tvoje mišljenje o kralju. Mislim, naravno, iz današnje perspektive je ono što je neoprostivo. Ali tada? Kada su Francusku napadale gotovo sve zemlje u okruženju, kada je opšti haos, on je bježao. A bježao je (to se često ne spominje) da bi se priključio istim tim snagama da ponovo pokore Francusku, iako je i u revolucionarnoj državi još uvijek dobiju neku funkciji. U očima običnog, napačenog naroda on je time postao nacionalni veleizdajnik, a u to vrijeme je se za dosta manje ubijalo. I opet, interesantno je da mu je na suđenju samo glas jednog sudije falio da ostane živ.
User avatar
Truba
Posts: 81186
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by Truba »

komplicirano pitanje koje se može pojednostaviti

kralj je bio smotana dobričina koji tu čast nije ni želio... zato je i propala kraljevina

bježanje: da su kojim slučajem bježali razdvojeno a ne zajedno... zasigurno bi uspjeli izmaći
također kad su bili uhićeni... ljudi koji su ih zadržali su davali izjave... pa oni su obični ljudi kao i mi... kralj je običan čovjek njegova djeca također ( kraljevina nije na vrijeme reformirana JBG)

vojska je čekala i bila zbunjena bilo je odanih kraljevini samo je trebalo zadati zapovijed... jedna pukovnija i kralj protiv naroda i revolucije i skupštine staleža
to bi bilo ravnopravno a ne kralj s obitelji zatvoren i Tirelji dvorac ili kako već samo što je imao je bilo pravo veta... dok su tražili što da mu zadaju da ga sjebu on je veto iskoristio samo kad nije bilo više nikakve mogućnosti za povratkom nazad i to je kraj bio

zapravo kraj je bio u onom trenutku kad je zasjeo jer je zaista bio nesposoban za tu poziciju
imao je kod sebe neku vojsku koja je položila da će umrijeti za njega i on se predaje odlazi... vojsci ne daje nikakvu zapovijed :|



jedan me se detalj iz marijinog tužnog života dojmio

bila je razdvojena od svoje služavke koju je smatrala prijateljicom...i ujednom trenutku je svjetina krenula prema dijelu pariza gdje je zatočena
citat: tri kanibala su nosila njezino tijelo... jedan glavu, drugi drobino a treći tijelo i pokazivali joj kroz prozor... i tada je znala da je svemu kraj... i tek se tada počela ponašati ko prava kraljica a do tada je bila djevojka za zabave

također scena suđenja pred giljotinju pokušali su joj podmetnuti da je imala INCEST sa sinom... haha čitava sala zanijemila...kaže ona ispod časti mi je odgovarati na to ima ovdje majki koje znaju što pričam... ( Roberspjer popizdio na Ebera)
Eber koji je to plasirao je završio na giljitini mjesec dana kasnije
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#8 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by Škobo Habu »

Nema dovoljno historijskih dokaza o Antoanetinoj izjavi o kolačima. Može biti lako da je riječ o republikanskoj propagandi.

Revolucija je bila neminovna i iz razloga što je postojao ogrovan jaz između aristokracije i naroda.
Aristokracija se ponašala razmaženo i jednostavno nije shvatala potrebe samog naroda.

No, da bi smo shvatili samo Francusku revoluciju i na koji način je sprovođena moramo na umu imati onu Roberspjerovu:

"Načelo republikanske vlasti je vrlina, teror je sredstvo za uspostavljanje vrline".

U jednu ruku - zastrašujuće, a, u drugu, kada je u pitanju Roberspjerova glava - ironično.
User avatar
Truba
Posts: 81186
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by Truba »

Znači jedan od novih dilana ima veze s marijom antoanetom :D

dobra priča i na dobar način su povezali mariju antoanetu aferu s ogrlicom giljotinu i moderni london... zapravo je dilan otet i prebačen u pariz

ali vidi se da je scenarista uradio zadaću o Antoaneti... lijepa priča

Image
User avatar
Truba
Posts: 81186
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by Truba »

Mama ju je prorocki upozoravala da ce upast u probleme ako se ne krene vladati ko kraljica
To je i postala
Ali prekasno
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1200
Joined: 27/10/2021 22:23

#11 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by ljubicasti limun »

Naravno da nije bila odgovorna. Bila je savrsen zrtveni jarac i savrsena karikirana poster girl za perverzije i rastrosnost ancient regimea. Rulja je naravno bila nahetzana od strane politickih mocnika, gradjana, no i plemica, koji su i sami raspirivali mrznju kod ionako siromastvom sludjenog, a neukog i sirovog stanovnistva, nadajuci se da ce kroz pad kraljevskog para i sami dobiti vise moci, pa i tron. Plus, Marija Antoaneta je bila strankinja, a i sama je gajila taj imidz odvojenoati od naroda svojim projektima poput Petit Trianona ili kraljicinog sela, iako jeste imala empatije prema stanovnistvu, puno vise no prijasnje kraljice. Plus, Marija Antoaneta nije imala osjecaj za politiku niti talent za prepoznavanje opcenite atmosefere u drustvu jer u biti jeste bila izolirana od svega, te je od pocetka bila hardliner po pitanju zahtjeva staleza, umjesto da se prilagodila neminovnim promjenama i stala na stranu naroda. A Luj 16. je bio slab kralj, a na takve se u pravilu sruci sav bijes i jad naroda akumuliran kroz stoljeca vladavine jakih kraljeva. Jer jos su Luja 14. proklinjale majke poginulih radnika pri gradnji Versaillesa, no na njega nisu smjeli, ni stanovnistvo niti politicki akteri.

Dakle, ne, Marija Antoaneta svakako nije bila odgovorna za Franc. revoluciju niti je pridonijela bankrotu Francuske (puno, puno vise su bile rastrosnije metrese beskorisnog Luja 15.), do toga je radije dovelo ucesce Franc. u ratu za americku neovisnost. Vec je bila savrseni simbol za rusenje starog rezima i simbol za mobiliziranje bezumne rulje od strane politickih oponenata rezima i plemstva.
User avatar
Truba
Posts: 81186
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by Truba »

Image

baš sam nabavio ovu knjigu s predgovorom autora za jugoslavensko izdanje
vidjet ćemo dodatna literatura što kaže
User avatar
Truba
Posts: 81186
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by Truba »

Image
User avatar
tovarish
Posts: 3500
Joined: 26/05/2008 23:57

#14 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by tovarish »

Čini mi se da niko ovdje nije spomenuo izjavu Luka XV: "poslije mene potop”. Mislim da ona dosta govori o stanju u Francuskoj.

Po meni, najveći krivac je bilo plemstvo, sa kojim se oba posljednja Luja nisu mogla izboriti i svaki pokušaj reforme je bio unaprijed osuđen na propast zbog otpora tog istog plemstva koje se nije htjelo odreći ni truna svojih privilegija. Donekle je to i razumljivo s obzirom da je većina njih finansijski propadala i u tom pogledu mnogo zaostajala za krupnom buržoazijom.
User avatar
Truba
Posts: 81186
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#15 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by Truba »

Citam anatolij levandovski
Robespjer

Ili kako sam ga ja zvao u osnovnoj robertspjer :mrgreen:

Kao po pehu imam 2 iste knjige koje sam jednu masno platio a drugu na pijaci dzabe...nova je klasicni reprint stare...isti prevodilac sve isto samo oprema bolja
Evoluta izdavac vara :mrgreen:

Uglavnom pokenja se na glavu odmah u prologu na antoanetu i supruga joj
Onda prelazi da je mladi robespjer citao hvalospjeve kralju kad je bio u posjetu njegovom koledzu
Al mu bio dosadan govor pa potjerao kociju a robespjer ostao poprskan blatom :mrgreen:

Ne znam sto reci o Levandovskom...lik citira Lenjina u biografiji Robespjera...to je meni ideologija :roll: ajd da je poslije na kraju knjige pa tako sta kazu pojedini o robespjeru...al gurati lenjina ovdje...
Citam dalje ali razocaran sam
Vidim imam i njegovu knjigu o karlu velikome
User avatar
Truba
Posts: 81186
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by Truba »

Levandovski
Knjiga robespjer

Citat onoga vremena
Antoaneta je jedini muskarac na dvoru

Kako i nece kad su muski nosili perike i sminkali se :thumbup:
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#17 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by sehohari »

Black swan wrote: 04/02/2022 22:12 Levandovski
Knjiga robespjer

Citat onoga vremena
Antoaneta je jedini muskarac na dvoru

Kako i nece kad su muski nosili perike i sminkali se :thumbup:
Kao prvo:
Molim te da pišeš Robespierre, ovo mi baš para oči kao govorniku de la langue française...

Kao drugo: Dosta je tada bilo drugačije. Tada je debljina bila ipak seksi :D (zlatna vremena po meni)
Black swan wrote: 01/02/2022 21:21 Citam anatolij levandovski
Robespjer

Ili kako sam ga ja zvao u osnovnoj robertspjer :mrgreen:

Kao po pehu imam 2 iste knjige koje sam jednu masno platio a drugu na pijaci dzabe...nova je klasicni reprint stare...isti prevodilac sve isto samo oprema bolja
Evoluta izdavac vara :mrgreen:

Uglavnom pokenja se na glavu odmah u prologu na antoanetu i supruga joj
Onda prelazi da je mladi robespjer citao hvalospjeve kralju kad je bio u posjetu njegovom koledzu
Al mu bio dosadan govor pa potjerao kociju a robespjer ostao poprskan blatom :mrgreen:

Ne znam sto reci o Levandovskom...lik citira Lenjina u biografiji Robespjera...to je meni ideologija :roll: ajd da je poslije na kraju knjige pa tako sta kazu pojedini o robespjeru...al gurati lenjina ovdje...
Citam dalje ali razocaran sam
Vidim imam i njegovu knjigu o karlu velikome
Istorija je vazda stvar perspektive...
Za Marksa i Engelsa je kapitalizam odnosa robovlasnika i sluga
Tako je i francuska revolucija bila ustanak radnika protiv buržuoazije, za današnje demokrate ustanak naroda...

Iako je francuska revolucija, kada se sve dobro pogleda, ipak prije svega socijalistička revolucija
Pogotovo kada se uzme u obzir kada je sve ostale zemlje dovela u šok ravnom onome kada je Rusija postala SSR :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#18 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by Bloo »

sehohari wrote: 04/02/2022 22:25Marksa
Marxa :D
User avatar
Truba
Posts: 81186
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#19 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by Truba »

Ne znam sto mi je ovaj gore na ignore ali cu ipak odgovoriti dobro je da ne pisem Robertspjer :lol:
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#20 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by geralt »

Ironicno je da je Robespjer bio protivnik smrtne kazne sve do dolaska na vlast. Nasilna revolucija rijetko proizvede nenasilnu vlast, koliko god pozitivni njeni ciljevi bili.
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#21 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by sehohari »

Bloo wrote: 04/02/2022 22:50
sehohari wrote: 04/02/2022 22:25Marksa
Marxa :D
U ljepotice
Em lijepa, još pametna...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#22 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by Bloo »

sehohari wrote: 04/02/2022 22:53
Bloo wrote: 04/02/2022 22:50

Marxa :D
U ljepotice
Em lijepa, još pametna...
C'était une blague :cry:
ni lijepa, ni pametna...
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#23 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by sehohari »

Black swan wrote: 04/02/2022 22:52 Ne znam sto mi je ovaj gore na ignore ali cu ipak odgovoriti dobro je da ne pisem Robertspjer :lol:
Stavio si komšiju na ignore???

A baš si mi bio među dražim forumašima :D
User avatar
Truba
Posts: 81186
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#24 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by Truba »

Luj nakon sto je cuo da je bilo nabijanje na koplje glava cuvara bastilje
To...to je pobuna
Ne gospodine to je revolucija

:|
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#25 Re: Odgovornost Marije Antoanete za Francusku revoluciju

Post by sehohari »

Bloo wrote: 04/02/2022 22:55
sehohari wrote: 04/02/2022 22:53

U ljepotice
Em lijepa, još pametna...
C'était une blague :cry:
ni lijepa, ni pametna...
Mais bien sur
Mais au moins tu connait comme si ecrit son nom

C'est plus de qn. pourrait imaginer aujourd'hui :lol:
Post Reply