Odgoj djece

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#1 Odgoj djece

Post by dr.Gonzo »

Da li smatrate da roditelji treba da imaju potpuno kontrolu i punu slobodu u odgoju djece?
U toku razvoja, djeca nisu u stanju da sama kriticki formiraju vlastite stavove. U tom periodu, "upijaju" kulturu i drustvene vrijednosti roditelja. Sta raditi ukoliko se ove vrijednosti ne slazu sa opsteprihvacenim moralnim normama, ako stvaraju jake predrasude, ili ako su jednostavno neistinite? Cini mi se da postoji velik broj slucajeva kada roditelji u sustini zloupotrebljavaju djecu uskracujuci im mogucnost samostalnog izbora. Da li tada djeca postaju zrtve vlastitih roditelja?

Postoji li uopste konflikt izmedju prava roditelja da odgajaju djecu kako god zele, i prava djeteta da samostalno izaberu zivotni put?
Cini mi se da taj konflikt zaista postoji (za drastican primjer, preporucujem gledanje dokumentarca Jesus Camp, moze se naci na youtube). Medjutim, kao potencijalnom roditelju ideja da drzava odlucuje kako dijete treba da mi bude odgojeno mi ne djeluje ni najmanje privlacno.
Kao jedino rjesenje mi se namece ideja o obaveznom obrazovanju koje bi djelovalo kao korektivni faktor u odgoju djece.
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#2 Re: Odgoj djece

Post by semmy »

User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#3 Re: Odgoj djece

Post by dr.Gonzo »

Maj bed.
Vidim da je naziv teme isti, ali je ova drugacijeg sadrzaja, pa mislim da bi mogla ostati nezavisna, uz promjenu naslova. Predlazem da preimenuje u "Prava i obaveze roditelja u odgoju djece" ili nesto slicno.

Doduse, sudeci po interesu, mozda za to nema potrebe :D
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#4 Re: Odgoj djece

Post by vratnik »

dr.Gonzo wrote:Maj bed.
Vidim da je naziv teme isti, ali je ova drugacijeg sadrzaja, pa mislim da bi mogla ostati nezavisna, uz promjenu naslova. Predlazem da preimenuje u "Prava i obaveze roditelja u odgoju djece" ili nesto slicno.

Doduse, sudeci po interesu, mozda za to nema potrebe :D
Polako, dottore. Siguran sam da je interes veci no sto mislis.
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#5 Re: Odgoj djece

Post by dr.Gonzo »

Polako, dottore. Siguran sam da je interes veci no sto mislis.
Vidjet cemo, nema zurbe :D
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#6 Re: Odgoj djece

Post by Shoshana »

vratnik wrote:
dr.Gonzo wrote:Maj bed.
Vidim da je naziv teme isti, ali je ova drugacijeg sadrzaja, pa mislim da bi mogla ostati nezavisna, uz promjenu naslova. Predlazem da preimenuje u "Prava i obaveze roditelja u odgoju djece" ili nesto slicno.

Doduse, sudeci po interesu, mozda za to nema potrebe :D
Polako, dottore. Siguran sam da je interes veci no sto mislis.
Ja sam jednom postavila veoma slicnu temu... O roditeljskim pravima (vs drustvenoj odgovornosti).... Interesovanje je bilo toliko da, evo, nisam u stanju temu ni pronaci :D
User avatar
lala_sa
Posts: 272
Joined: 24/05/2008 12:00

#7 Re: Odgoj djece

Post by lala_sa »

Mi jesmo žrtve roditelja, koji su opet žrtve svojih roditelja, tj. svi smo mi žrtve žrtava :-) . Mislim da ni jedan roditelj ne ostavlja apsolutno slobodnu mogućnost izbora djetetu. Npr. mi možemo reći da ćemo svom djetetu prepustiti vlastiti izbor religije, bez nametanja. Međutim, iako ne moramo tjerati dijete da poštuje religijske običaje, ukoliko ih mi poštujemo, to baš i nije toliko slobodan izbor, zar ne? Ista stvar vrijedi i kada ne poštujemo te običaje...

Koliko roditelji mogu ispirati mozak svojoj djeci ti je vidljivo u svakodnevnici. Danas pojedina djeca još u vrtićima šikaniraju drugu djecu na osnovu imena i sličnih etiketa. Slažem se kada kažeš da je obrazovanje osnovno oružje protiv tog roditeljskog zlouoptrebljavanja, međutim situacija sa školstvom u našoj zemlji je takva da ono sve više prelazi na stranu protivnika...
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#8 Re: Odgoj djece

Post by dr.Gonzo »

Ja sam jednom postavila veoma slicnu temu... O roditeljskim pravima (vs drustvenoj odgovornosti).... Interesovanje je bilo toliko da, evo, nisam u stanju temu ni pronaci :D
Mozda trebamo biti malo provokativniji u postavljanju teme :D
Idemo po vec provjerenom receptu - malo religije da se prica zakuha :evil:

Klasican primjer zloupotrebe djece:
Image


Al da ne bude opet islamofobija, mozete vidjeti da sam u prvom postu naveo slican primjer, ali sa hriscanskim fundamentalistima.
Isto vazi i za druge ideologije, bilo da imaju vjerski predznak ili ne. Moto je: Indoktriniraj ih dok su mali i dok sami ne znaju razmisljati. Kasnije mozda bude prekasno.
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#9 Re: Odgoj djece

Post by Ateista »

Ja sam imao jednu temu kojoj je osnova bila slicna, ali cilj malo drugaciji. :D

Tu sam iznio svoje tvrdnje da smatram da niko nema slobodu izbora jer su svi nasi izbori uslovljeni iskljucivo sa dva faktora: genima i uticajem okoline, te da apsolutno sve nase odluke zavise od ta dva faktora.

Tu su roditelji jedan od najbitnijih faktora, oni svom djetetu i buducoj osobi koja ce donositi samostalne odluke, daju osnovne smjernice i sisteme vrijednosti. Nesto je svjesno ali puno vise nesvjesno. Naime, ako uzmemo za primjer religiju koja je vec pomenuta, neko moze reci kako ima dosta slucajeva da neko promijeni svoju religiju kad odraste i ne ostane na onome sto su ga roditelji ucili ili da postane ili prestane biti vjernik i slicno, ali tu dolazi onaj nesvjesni uticaj roditelja, njihovo ponasanje i odnos prema djeci i prema drugim ljudima i sve sto rade, sve to utice na djecu. Utice i druga okolina, ali oni najvise, i na kraju, roditelji su najcesce krivi sto dijete ispade takvo kakvo jeste, cak i ako oni nisu to htjeli, ali su svojim ponasanjem uticali na njega.

E sad, kad se to sve uzme u obzir, moje je misljenje je da roditelji svakako htjeli ili ne htjeli uticu na dijete. To sa obaveznim obrazovanjem se slazem, to bi malo napravilo ravnotezu u svemu tome, ali postavlja se pitanje sta je to sto je univerzalno? Ne postoje univerzalna pravila po kojima djeca trebaju da se odgajaju, sve zavisi od kulture i obicaja, te do nekih individualnih uvjerenja i stavova. Sa jednog aspekta, roditelj bi trebao da ima pravo da odgaja svoje dijete kako hoce, medjutim, kada vidim neke primjere digne mi se kosa na glavi, kao na primjer ova slika iznad i slicno, da ne pricam o raznim maltretiranjima i slicno, ali i to nije u redu prema nasem sistemu vrijednosti, prema necijem je u redu, za nekog je normalno da se djeca tuku i suprotno smatra pravljenjem nesposobnih osoba od njih ako se ne tuku, a za nekog drugog je to maltretiranje, za mene je apsurdno djecu uciti religiji i nametati im to, a za nekog vjernika je grijeh ne uciti ga tome, i tako dalje...

Neki univerzalni zakon bi trebao da se uvede, sa nekim osnovnim propisima koji ce djecu zastiti, ali je veliko pitanje kako osmisliti te univerzalne propise i ko je kompententan za to kada ce ih svako smisljati prema svojim uvjerenjima?
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#10 Re: Odgoj djece

Post by Shoshana »

Hajde, evo, da pokusam doprinijeti.... Mada je tesko imati kategorican stav po ovom pitanju.

Svi mi, naravno, imamo neke granice, samo je pitanje ko, kako, kada i zasto ima pravo svoje granice nametati drugima. Moj primjer za zapocinjanje teme je bilo odbijanje roditelja (jehovinih svjedoka) da se njihovim prijevremeno rodjenim petorkama da transfuzija. Te, dok se drustvo organizovalo i odlucilo da se transfuzije, ipak daju, dvije (ako se dobro sjecam) od pet beba su umrle. Drugi primjer (da ne bi prica otisla protiv jehovinih svjedoka) je bio primjer svedkog mladog para koji je ugrozio zivot svoje bebe hraneci je iskljucivo veganskom hranom....Ja nemam nikakvih problema - u ovakvim slucajevima - postaviti odgovornost drustva ispred prava roditelja.

S druge strane - djecacic od 5 godina koji klanja mi ne smeta nimalo. Ne vidim nikakve sustinske razlike izmedju mog ucenja moje djece 'osnovnim ljudskim pravima i demokratiji' i necijeg tudjeg ucenja djece da je Allah jedan.

Cinjenica da drustvo u kojem zivim (krajnje dvolicno!) na sva usta promovise upravo moje vrijednosti - ne znaci da su moje vrijednosti ispravne. Odatle i moje nedoumice na temu.

Cesto sam se pitala - sa kakvim pravom ja ucim moju djecu da su svi ljudi na svijetu podjednako vrijedni? Da se nasiljem nista ne postize, da treba biti dobar i pokusati razumjeti druge ljude, da treba da dijeli sa drugim ljudima.... itd. Pa - jesam li ja slijepa, ili luda, ili namjerno lazem svoju djecu? Dovoljno je pogledati ko sjedi na celu bilo koje drzave da se shvati da nismo svi jednako vrijedni, da se nasiljem itekako sto-sta moze postici, da nikoga ne treba razumijevati nego samo furati svoje, da se od drugih ljudi moze i smije otimati (i to ne samo nekaznjeno - nego te jos pride to isto drustvo i nagradjuje!)....

Jedino je problem... sto ja iz svoga ne mogu, bas kao ni drugi ljudi.

S druge strane, drustvo utjece na vaspitanje djece. Sve i jedno drustvo koje ima organizovan skolski sistem promovise odredjene vrijednosti. Kroz lektiru, kroz interpretaciju istorijskih dogadjaja, kroz izbor nastavnog kadra. POnekad mi je cak i to pretjerano, jer ja - takodje, u nekim segmentima - ne zelim da mi skola vaspitava dijete. Ne zelim da se od moga djeteta napravi ovca koja ce blejati svaki puta kad neki 'autoritet' od njega to zahtijeva. Moje djeca su naucena da imaju svoje misljenje, da svoje misljenje smiju i trebaju argumentovati, te - dok se suprotno ne dokaze, takodje argumentacijom - njihovo misljenje je podjednako vrijedno kao i svacije drugo. Cinjenica da oni imaju 5, 8 ili 10 godina nema nikakve veze sa time. Na moju srecu, odrasli su u Svedskoj, gdje su se slicni stavovi takodje promovisali. Ako neko, kao nastavnik, nije u stanju objasniti djetetu da ono nije u pravu - argumentima, nego poteze za 'autoritetom' - onda je takav neko veoma los nastavnik. Da se razumijemo, mozda je on/ona Cvajstajn u svome predmetu, ali je pedagoski = nula.
A onda smo dosli u Kanadu gdje djeca u skoli ne samo da ne trebaju imati svoje misljenje, nego, ukoliko je to misljenje razlicito od misljenja nastavnika - njihova argumentacija u korist vlastitog misljenja se smatra nepristojnoscu, nepostovanjem i - uredno se sankcionise..... Naravno, i ovdje ima razlicitih nastavnika, nisu bas svi ni ovakvi ni onakvi, ali ja sam imala cast sresti bas jednu ovakvu.

Da ne bi sad neko pomislio kako ja odgajam samozive kretene - evo i primjer iz Bosne... Drustvo zeli da se u skolama uci religija. Drustvo zeli da tvoje dijete seta po dvoristu dok druga djeca uce teologiju. Drustvo zeli da tvoja djeca postanu/ostanu glasacke masine. Zelis li ti da ti takvo drustvo vaspitava dijete?

Eh sad.... ponovo na ono sto mene tisti... KO, kako, kada i zasto ima pravo odredjivati sta je ispravno a sta ne? I... da li bi zaista, kada bi sva djeca bila vaspitana na isti nacin, sve ono sto nam smeta u nasim drustvima - nestalo. Da li bi nestalo mito i korupcija i kradja i nasilje i ubistva? Ja sumnjam.

I - u nedostatku argumenata za bolje - ja ostajem pri pravima roditelja da vaspitavaju svoju djecu u skladu sa njihovim ubjedjenjima - sve dotle dok ta ubjedjenja fizicki i/ili psihicki ne ugrozavaju nikoga.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#11 Re: Odgoj djece

Post by vratnik »

Svako drustvo odgaja svoje zombije. Zato su ucitelji najcesce drzavni sluzbenici. Ponekad je cilj odgajati sekularne, ponekad religiozne (fanatike). Mislim, dok me ne diraju, nemam problem s istim, posto se sam borim da izvedem dijete na pravi* (moj?) put. Pokusavam da ne lazem djecu, ucim ih da su svi ljudi isti, bez obzira na sve. Ako mi se ne svidja nesto cime ih skola i okolina filuju, dam im do znanja da je to samo jedno od vidjenja necega. Ne odgajam ih u religioznom duhu, ali im ni ne govorim da su vjernici sizofreni. Bez obzira na tezak put na koji ih spremam, ne zelim da postanu neko drugi da bi im bilo lakse. Nisam ni od roditelja koji vjeruju u odgajanje bez autoriteta. Dijete nece samo stati, potrebne su mu granice. Ali mu se ne smiju skuciti vidici, ili lomiti krila. Ucim ih da budu skromni tako sto sam sam relativno skroman. Znam da je to sve u ovom svijetu laktanja mozda teret, ali sam idealista i necu ni da napustim taj put na koji su me nekad moji roditelji poslali. Ucim ih da uzivaju u muzici, da vole druzenje, dobru hranu. Kad trebaju oslonac (macka bolesna, ocjena losa, rodjendan otkazan) onda ih zagrlim, kad me napadnu bez razloga, onda ih udarim.. Pred njima i slavim i placem, sem ako su stvari o kojim ne treba da razmisljaju. Nista posebno ustvari, prilagodjavam se situaciji iz dana u dan.. Ucim ih humoru tako sto se snjima smijem skrivenoj kameri, sretan sam kad se nad neki scenama sokiraju. (mislim, stvarno ima tih skrivenih kamera, to je bolesno..). Objasnjavam im da je ironija nekad smijesna, a da nekad boli. I ponavljam, ne smeta mi nicije ubjedjenje dok osoba ne pomisli da je to i jedino pravo i za mene. Ili moju djecu.. Posto im nemam nista pametno reci, ucim ih da vise puta i na vise mjesta pitaju..
I mislim da je nemoguce pustiti dijete da samo izabere svoj put. Moguce mu je ostaviti otvoreno da li ce biti religiozan, ili ne (ako su roditelji, kao sto smo mi aaaaa gnostici?), i siguran sam da je prijeko potrebno djeci dati smjernice. Na kraju krajeva, najkasnije u pubertetu ce dijete taj sav input poceti preispitivati (ili pljuvati?) i tad je mozda vrijeme da se mi ponekad ujedemo za jezik, ali djeci dok su djeca trebaju roditelji. I to ne samo radi hrane.
*namjerno sam gore stavio pravi put posto je to naravno cilj. Svi mi roditelji pokusavamo dati najbolje sto mozemo svojoj djeci. I kad oni ispadnu monstrumi, roditelji su nazalost pokusali najbolje. Pokusavamo ih poslati na pravi put. A ovo moj sto sam staavio u zagradu je objasnjenje tog puta. Krajnje subjektivno, znam ... Ali boli me.
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#12 Re: Odgoj djece

Post by Gost123 »

dr.Gonzo wrote:Da li smatrate da roditelji treba da imaju potpuno kontrolu i punu slobodu u odgoju djece?
Sta raditi ukoliko se ove vrijednosti ne slazu sa opsteprihvacenim moralnim normama, ako stvaraju jake predrasude, ili ako su jednostavno neistinite? Cini mi se da postoji velik broj slucajeva kada roditelji u sustini zloupotrebljavaju djecu uskracujuci im mogucnost samostalnog izbora. Da li tada djeca postaju zrtve vlastitih roditelja?
Postoji li uopste konflikt izmedju prava roditelja da odgajaju djecu kako god zele, i prava djeteta da samostalno izaberu zivotni put?
Kao jedino rjesenje mi se namece ideja o obaveznom obrazovanju koje bi djelovalo kao korektivni faktor u odgoju djece.
da, pod uvjetom da su to "normalni" roditelji, kojima je stvarno stalo do tog djeteta. a znamo da danas ima stvarno svakakvih roditelja, emotivno hendikepiranih, nesposobnih da vole, koji se prema djetetu ponasaju kao da je stvar, njihovo vlasnistvo. valjda zato i postoje socijalne sluzbe u normalnim drzavama, da od samovolje i neodgovornost roditelja dijete bude zasticeno. u principu, roditelji imaju kontrolu i slobodu da na dijete prenose svjetonazor, ideje i vrijednosti koje smatraju dobrima. za mene je idealno ako roditelji svoju djecu odgajaju da budu samostalne, psihicki neovisne osobe, slobodne da razmisljaju i donose svoje odluke i preuzimaju odgovornost za njih. zato kad dijete odraste da se osjeca slobodnim misliti i odabrati drugacije od njegovih roditelja, ako to zeli. ako se to ne omoguci djetetu kroz odgoj, onda roditelji koriste svoj autoritet da kontroliraju dijete, ne odgajaju ga da bude slobodno.
ako postoji javno obrazovanje na koje svi imaju pravo, dijete moze dobiti opce vrijednosti drustva u kojem zivi, imati neki pristup informacijama, vanjskom svijetu. ali ako roditelji odaberu kucno skolovanje, kako je masovno kod americkih kreacionista (taj jesus camp primjer), imaju pravo i na to...
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#13 Re: Odgoj djece

Post by dr.Gonzo »

S druge strane, drustvo utjece na vaspitanje djece. Sve i jedno drustvo koje ima organizovan skolski sistem promovise odredjene vrijednosti. Kroz lektiru, kroz interpretaciju istorijskih dogadjaja, kroz izbor nastavnog kadra. POnekad mi je cak i to pretjerano, jer ja - takodje, u nekim segmentima - ne zelim da mi skola vaspitava dijete. Ne zelim da se od moga djeteta napravi ovca koja ce blejati svaki puta kad neki 'autoritet' od njega to zahtijeva. Moje djeca su naucena da imaju svoje misljenje, da svoje misljenje smiju i trebaju argumentovati, te - dok se suprotno ne dokaze, takodje argumentacijom - njihovo misljenje je podjednako vrijedno kao i svacije drugo. Cinjenica da oni imaju 5, 8 ili 10 godina nema nikakve veze sa time. Na moju srecu, odrasli su u Svedskoj, gdje su se slicni stavovi takodje promovisali. Ako neko, kao nastavnik, nije u stanju objasniti djetetu da ono nije u pravu - argumentima, nego poteze za 'autoritetom' - onda je takav neko veoma los nastavnik. Da se razumijemo, mozda je on/ona Cvajstajn u svome predmetu, ali je pedagoski = nula.
Obrazovanje je kroz historiju svakako bilo najmasovniji vid ispiranja mozga. Ali zar ovaj svedski sistem koji pominjes nije odgovarajuci temelj za neko kvalitetno obrazovanje buducnosti?

Cini mi se da su se svi dosadasnju ucesnici diskusije, ukljucujuci i mene, slozili da je postovanje prava roditelja da odgoje djecu kako zele ipak "manje zlo" u odnosu na alternativna rjesenja. Da li smatrate da ove slobode trebaju biti ogranicene, u bilo kojoj mjeri? Recimo u Americi roditelji mogu da odaberu da ne salju djecu u skolu. Ekstermne rezultate ove politike mozemo vidjeti u pomenutom dokumentarcu Jesus Camp.
S druge strane - djecacic od 5 godina koji klanja mi ne smeta nimalo. Ne vidim nikakve sustinske razlike izmedju mog ucenja moje djece 'osnovnim ljudskim pravima i demokratiji' i necijeg tudjeg ucenja djece da je Allah jedan.
Na zalost, ni ja ne mogu dovoljno snazno formulisati razlike izmedju tih ucenja, odnosno podcratati njihove sustinske razlike. Ali istakao bih jednu koja mi se cini bitna. Kultura tolerancije i politickog plurazlima koja je prosutna u nekim modernim demokratskim drustvima garantuje prava svim pojedincima u drustvu (barem teoretski, jelte). Sa druge strane, postoje ideologije koje kao polaznu tacku koriste nesto drugo, recimo bukvalna tumacenja vjerskih knjiga, u kojima je diskriminacija odredjenih drustvenih skupina sastavni dio politickih ambicija tih skupina. Da li je jedan sistem bolji od drugoga? To zavisi od kriterija po kojim se sistemi ocjenjuju, a to je jedna velika tema za novu diskusiju.
Aras
Posts: 4
Joined: 05/06/2009 13:49

#14 Re: Odgoj djece

Post by Aras »

Duboko vjerujem da roditelji trebaju odgajati djecu onako kako najbolje znaju, pa makar to bilo pogrešno. Jer da znaju drugačije, bilo bi sve drugačije. Činjenica je da djeca do određene dobi upijaju sve društvene i roditeljske norme, a kasnije je sve samo nadogradnja, što nas opet vraća na prvobitno stanje, jer se djeca ravnaju spram onoga što su već upili.
Isto tako mislim, da u prve tri godine života djeteta, koje su najvažnije, treba dozvoliti djetetu slobodu izbora, koliko god se to činilo suludim. Jer kako god da uče hodati, jesti, pričati, tako uče i birati šta im se sviđa, a šta ne.

Eh sad malo sa religijskog stanovišta. Obzirom da sam vjernik, smatram da vjera može biti temelj odgoja, i to dobrog odgoja. Jer sama vjera ukazuje na pravi i krivi put, a ujedno te uči da biraš pravilno od nepravilnog.
User avatar
negativ
Posts: 284
Joined: 19/02/2009 10:02

#15 Re: Odgoj djece

Post by negativ »

Aras wrote:Vjera može biti temelj odgoja, i to dobrog odgoja. Jer sama vjera ukazuje na pravi i krivi put, a ujedno te uči da biraš pravilno od nepravilnog.
I to zavisi kako je roditelj tumači i predstavlja djetetu, oko sebe vidim primjere toga koji idu u krajnosti koje su i odraslima nezamislive i to jako zbunjuje djecu. Njima treba pustiti da se igraju i uživaju u slobodi koju će im jako brzo uzeti škola pa onda sve ostalo što ide poslije.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#16 Re: Odgoj djece

Post by Shoshana »

dr.Gonzo wrote: (barem teoretski, jelte)
PA, u tom zecu i lezi grm :D

Kada bi svi mi bili vaspitani sa identicnim vrijednostima (bez obzira da li je to pluralizam ili vjerske dortrine) i kada bi sve te vrijednosti funkcionisale onako kako je to zamisljeno u teoriji ..................... kako bi nam lijepo bilo.
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#17 Re: Odgoj djece

Post by dr.Gonzo »

Malo sam zapostavio ovu temu, al' evo da se ponovo ukljucim :D Nema veze sto ce prica krenuti u malo drugacijem smjeru od predvidjenog.
PA, u tom zecu i lezi grm :D

Kada bi svi mi bili vaspitani sa identicnim vrijednostima (bez obzira da li je to pluralizam ili vjerske dortrine) i kada bi sve te vrijednosti funkcionisale onako kako je to zamisljeno u teoriji ..................... kako bi nam lijepo bilo.
Haj onda da probamo sa argumentacijom u drugom smjeru. Kako bi bilo kada bi odabrali drustveni poredak koji u prosjeku najmanje smeta svim clanovima drustva? Rekao bih da je pluralisticka demokratija dobar kandidat za ovu titulu, kao najmanje zlo. Sa druge strane, svjestan sam da se sve moze relativizirati. Svi mi krecemo od vlastitog sistema vrijednosti, i svi ti sistemi su u odredjenoj mjeri iracionalni.
Imam jednog druga koji je, prema mojim shvatanjima, islamski fundamentalist. Vise puta smo pricali na temu "sistema vrijednosti", i njihove univerzalnosti. U sustini, ako njegovu argumentaciju ogolimo do kraja i izvucemo njenu sustinu, covjek tvrdi da ne postoji sustinska razlika izmedju drustvenih sistema vrijednosti - svi su relativni (a jedan je od Boga). Kaze, njegov jedini problem je u tome sto muslimani nisu vecina na svijetu (a bice, ABD). Da jesu, on bi u potpunosti podrzao ideju zamjene demokratskih rezima serijatskim drustvenim poretkom. Sve naravno demokratskim putem - ipak bi to bila volja naroda. Nista strasno - to ne bi bilo prvi put da demokratski izabrana vlast "ukida" demokratiju.
Da li sam ja u necemu razlicit od njega, osim sto moja "strana" trenutno ima vecinu? U demokratskim drustvima se mi, kofol, borimo za jednakost, ljudska prava i slobode, toleranciju itd. Da li su ove vrijednosti univerzalnije od ostalih? Priznajem, to je tesko jasno argumentovati i formulisati jer neminovno dolazi do odredjenih paradoksa. Ali i dalje smatram da postoje odredjene kvalitativne razlike izmedju pomenutih ideologija. Ako nista, humanisticka filozofija se zasniva na idealima koji direktno proizilaze iz zlatnog pravila, a mislim da je to onaj minimum etickih nacela koje dijeli ogromna vecina ljudi na ovoj planeti. Univerzalni minimum.
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#18 Re: Odgoj djece

Post by int21 »

Evo da i ja nesto pridonesem. Tata sam malo vise od godinu dana, tako da i ja razmisljam puno o temi.
Shoshana wrote: I - u nedostatku argumenata za bolje - ja ostajem pri pravima roditelja da vaspitavaju svoju djecu u skladu sa njihovim ubjedjenjima - sve dotle dok ta ubjedjenja fizicki i/ili psihicki ne ugrozavaju nikoga.
Zar ovo nebi trebao biti univerzalni recept svakog normalnog roditelja. Uciti djecu da ne gaze preko mrtvih ali da ne daju da se gazi preko njih. Ako nekom mozes pomoci, pomozi mu, ako ne, onda nemoj ni odmagati. Ako sam bolji u necemu, onda sam bolji, nismo isti. I ne zasluzujemo isto, a ako nisam bolji, potrudi se da budes. Jednostavno. Nema religije ili ideologije ili trece stvari koja moze da pogazi gornje principe. Nikada.

Sto se tice okoline, predrasuda, to me ne interesuje. Ni ja nisam tako odgojen i nista mi ne fali. Bas naprotiv. Ako mi djete odluci biti narodnjak, neka bude. Ako odluci biti homo, podrzavam ga. Ako odluci da se bode iglom, pokusacu mu objasniti da je to sranje. Ako nekog dirne bez razloga, nece mu trebati policija....Samo da bude sretan.....

Kao sto rekoh ja sam tako odgojen. Uspio sam u zivotu, nisam gazio preko mrtvih, i evo me, beskrajno sretan.
A okolina, boli me sta neko misli kako moram da odgajam dijete, dok to ne ugrozava nikoga. A akomi neko stane na put, zgazicu ga.

vratnik wrote: Nisam ni od roditelja koji vjeruju u odgajanje bez autoriteta. Dijete nece samo stati, potrebne su mu granice. Ali mu se ne smiju skuciti vidici, ili lomiti krila. Ucim ih da budu skromni tako sto sam sam relativno skroman. Znam da je to sve u ovom svijetu laktanja mozda teret, ali sam idealista i necu ni da napustim taj put na koji su me nekad moji roditelji poslali. Ucim ih da uzivaju u muzici, da vole druzenje, dobru hranu. Kad trebaju oslonac (macka bolesna, ocjena losa, rodjendan otkazan) onda ih zagrlim, kad me napadnu bez razloga, onda ih udarim.. Pred njima i slavim i placem, sem ako su stvari o kojim ne treba da razmisljaju. Nista posebno ustvari, prilagodjavam se situaciji iz dana u dan..

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Da_li_je _tako??
Posts: 14
Joined: 21/07/2009 12:31

#19 Re: Odgoj djece

Post by Da_li_je _tako?? »

Super tema, bas mi se svidja...
Cini mi se da je odgoj nesto sto prvenstveno ovisi o tome kakva je kao osoba taj neko ko odgaja dijete, previse primjera ukazuje na to da imati visoko obraztovanje ni blizu ne znaci da ce znati dobro odgojiti dijete , vec da to iskljucivo zavici o kvalitetu roditelja kao covjeka...naime, cvrsto vjerujem da svaki covjek moze biti psihicki zdrava i stabilna licnost, bez suvisnih kompleksa, neuroza, neprezaljenih ciljeva, potisnitih frustracija..biti zdrava licnost je nesto sto se postize iskljucivo umom i apsulutno ne zavisi ni od kakvih zivotnih ili drustvenih okolnosti...takva osoba najbolje moze odgojiti dijete.
Veliki problem pri odgajanju djece moze predstavljati egoizam , po meni najgora osobina koje se pojedinci cijeli zivot ne rijese..egoizam prosto tjera covjeka da djetetu namece svoje ciljeve(vrlo cesto nostvarene zelje i slicno).Samim nametanjem necega, pa makar i iz dobre namjere, suzava se mogucnost izbora...
Jako je vazno imati roditelje koji su psihicki zdrave licnosti, koji naprosto nemaju viziju kakvi bismo trebali biti i ne "uguruju"nas u taj zamisljeni kalup, vec strpljivo cekaju da mi postanemo to sto zelimo i da nas kao takve postuju...
Ja licno imadoh srecu da imam savrsenu majku i ne tako savrsenog oca, i sansu da upoznam toliko razlicitih ljudi, da su mi se dok sam razmisljala sve te ljudske razlike ucinile puno manjima nego na prvi utisak, dakle predrasude svedene na minimum....dakle bit svega je razmisljati..u potpunosti iskoristiti privilegiju uma, ne podcijenjivati vlastit um i iskljucivo na osnovu njega donijeti vlastit stav...
User avatar
quayofrepose
Posts: 145
Joined: 11/07/2009 19:59
Location: Zenica

#20 Re: Odgoj djece

Post by quayofrepose »

Ja smatram da je odgoj baziran na nekakvom "zajedničkom sadržiocu" svih pogleda na svijet čista utopija, pogotovo ako on pretendira da zamijeni roditeljski odgoj.Smatram da roditeljski odgoj ne moze imati alternativu.Ko to ima veće pravo na odgoj djece od roditelja, pogotovo ako su mali?Dijete svakako ne odgajaju SAMO njegovi roditelji.
Dijete će kad poraste svakako pasti pod razne vrste utjecaja nevezano za roditeljski odgoj i to je neminovnost.Šta god roditelji htjeli od njega napraviti, dijete će morati testirati njihove želje u konkretnim društvenim okolnostima i mogućnost funkcionisanja u društvu.Neminovno će preispitati usađene stavove.
Ipak, ono sto bi svaki roditelj trebao usaditi svom djetetu,bez obzira na svoja religijska, filozofska, politička ili bilo koja druga uvjerenja-jeste tolerancija.
Zadatak društva je da obezbijedi ambijent u kojem će se znati granice svačije slobode koje neće narušavati slobodu drugih, a to svakako nije u domenu odgoja već zakona.I najsavršeniji odgoj je beskoristan bez tolerancije...
Post Reply