Odbrana Podrinja

Post Reply
El_comadante
Posts: 7919
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#151 Re: Odbrana Podrinja

Post by El_comadante »

TheMule wrote:Ko je god bio u istocnoj Bosni, zna zasto je nemoguce to odbraniti. Rastrikana sela, planine, mali gradici, malo ljudstva, ko ce to braniti bez organizovane vojske? 5-6 ljudi u mojoj porodici su iz podrinja, ali su se borili u prvom korpusu u Sarajevu.

Jedini nacin da se odbrani bi bilo da Sarajevo, ili neki veci centar populacije, posalje par divizija.
pa dobro ni srbi nisu imali mnogo ljudstva trebalo je držati liniju od Kladnja do Brčkog, mislim da im je to bila zona odgovornosti tog korpusa, plus ove dvije enklave koliko treba ljudi. a ako negdje oslabiš liniju odmah dovodiš u opasnost da te napadnu na tom dijelu.

Cetmi
spominješ da su žepljaci, jedan dio pobjegao u Srbiju, da li su tako nešto slično i Sreberničani pokušali? i šta misliš o toj ideji šta bi bilo da su recimo svi ili recimo večina prešla granicu i otišla u srbiju? dobro sad je lahko pametovati ali kad več spominješ...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#152 Re: Odbrana Podrinja

Post by madner »

To bi bilo tako kada protivnik ne bi vukao svoje poteze. ARBiH je '95 imale uspjehe, ali jos uvijek nije imala tesko naoruzanje da moze napraviti jednu takvu operaciju. 2. korpus je u proljece '95 poslao elitne jedinice na Majevicu, ali nakon pocetnih uspjeha dolaze rezerve VRS-a i fali ono sto fali.

Uspjesi su tamo gdje VRS ne moze poslati rezerve, tako da je Vlasic oslobodjen jer je ofanziva na Majevici pocela isti dan, a ofanziva za Trnovo nekoliko sedmica poslje.

Dakle drugi korpus je osim te ofanzive i cinjenice da je bio cilj najvece ofanzive VRS tokom '95 trebao jos naci ljude da odradi najdublji prodor do tada. Nije realno i trazi previse od jednog korpusa, ma koliko velik bio.
El_comadante
Posts: 7919
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#153 Re: Odbrana Podrinja

Post by El_comadante »

madner wrote:To bi bilo tako kada protivnik ne bi vukao svoje poteze. ARBiH je '95 imale uspjehe, ali jos uvijek nije imala tesko naoruzanje da moze napraviti jednu takvu operaciju. 2. korpus je u proljece '95 poslao elitne jedinice na Majevicu, ali nakon pocetnih uspjeha dolaze rezerve VRS-a i fali ono sto fali.

Uspjesi su tamo gdje VRS ne moze poslati rezerve, tako da je Vlasic oslobodjen jer je ofanziva na Majevici pocela isti dan, a ofanziva za Trnovo nekoliko sedmica poslje.

Dakle drugi korpus je osim te ofanzive i cinjenice da je bio cilj najvece ofanzive VRS tokom '95 trebao jos naci ljude da odradi najdublji prodor do tada. Nije realno i trazi previse od jednog korpusa, ma koliko velik bio.
e sad možemo postaviti pitanje zašto se krenulo na Majevicu a ne recimo prema Žepi koja nije daleko od Kladnja ili prema Srebrenici.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#154 Re: Odbrana Podrinja

Post by Gojeni H »

zavjesa wrote: Odmah po prestanku granatiranja pojavili su se ljudi u civilnoj odjeći i predstavljajući se da su iz sela kroz koja trebamo prolaziti, što je na neki način značilo sigurnost, počeli su odvoditi kolone ljudi. Kasnije se ispostavilo da su to ustvari ubačeni i dobro uvježbani četnički obavještajci. Neprestano su unosili paniku plasiranjem raznih dezinformacija.
Ovu pricu sam jula 1995 u Ciljugama cuo od barem 20 Podrinjaca koji su se izvukli u koloni. Ja i dalje ne vjerujem u ovu spiku. Jednostavan razlog ... Cetnici su imali ponekog hrabrog borca, ali do polovine 1993 svi ti ˝bolji˝ su izginuli.
Znas kakva muda treba imat´ i uci u grupu ljudi koji su u ocajnom bijegu i reci im da ih zelis negdje povesti rizikujuci da te neko odmah proglasi izdajnikom i ubije na licu mjesta?
Također, svi izvori vode bili su zatrovani. Kolona od 15.000 ljudi prostirala se najmanje 20 km. Umorna, gladna, dezorjentirana, izložena konstantnom granatiranju, pod uticajem otrova jednostavno se nije mogla kontrolisati.
Ja mislim da je ovo pozadina svih prica o ˝ubacenim obavjestajcima˝. Cetnici su zatrovali potoke i bacali gasove na kolonu. Iz prve ruke znam da su Ameri 96-e i dalje bili veoma zainteresovani o efektima koje su ovi gasovi prouzrokovali, te o halicunacijama, ljudima koji bi se izdvajali iz grupe nesto mrmljajuci i predavali se cetnicima.
Naravno, vjerujem da je bilo dosta slucajeva gdje su ljudi bukvalno gubili razum.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#155 Re: Odbrana Podrinja

Post by Gojeni H »

cetmi wrote:
Sa četničke strane prema II korpusu zadnja ofanziva bila je u pravcu da se zauzme Teočak, mislim da je ofanziva počela u proljeće 1995. godine, odmah poslije ramazana. Zauzeli su Visoku glavicu između Teočaka i Sapne. Nakon nekoliko dana ofanziva je razbijena i Viskoka glavica vraćena. Ja ne znam da li ovo pripada Majevici geografski, ali ako govorimo o stanju na ratištu, Visoka glavica nije pripadala Majevičkom ratištu, jer je ona zauzeta sa druge strane, od Drine.

Međutim ono što hoću ponovo da podcrtam jeste da je Armija bila u proljeće spremna da razbije blokadu Srebrenice. 7. muslimanska i Crni labudovi su pokazali i u operaciji Sarajevo da su sposobni voditi operacije širih razmjera. Treba znati da je 1. Muslimanska podrinjska brojala oko 4500 boraca, a i ostale brigade koje su bile naslonjene na Šekoviće su bile izuzetno brojne: živinička, kalesijska i zvornička. Sa prebacivanjem do 5000 elitnih jedinica i sa ovim koji su već bili tu siguran sam da bi operacija uspjela.
Blokadu je najlakše bilo razbiti 1993. godine kada smo mi bili u zaletu. Šekovići u to vrijeme nisu imali skoro nikakvu odbranu sa naše strane, a mi smo bili već spojeni sa Srebrenicom. Moglo se to uraditi 1995. takođe.
A i u budućnosti ako se neke stvari pokrenu, opet je ovaj dio Podrinja za Srbe neodbranjiv, jer je jednostavno takavo stanje na terenu. Nakon što bi se razbla odbrana Šekovića, zbog položaja, loše komunikacije, ali i šuplje zaleđine ovo bi palo kao kula od karata.
Hajde malo se igramo generala, a mozda sta i ostane buducim generacijama. :D
Drugi korpus do 1994 godine nije imao mobilne brigade. Drugi korpus je u svojim najvecim bitkama koristio mobilne jedinice jacine slabijeg bataljona. I ovde govorimo o par jedinica. Sve ostalo su bili vodovi i cete. Ose, Lavovi, Sprecanski, Crni Vukovi, HAPci, su sve bile manje jedinice. Komanda do 1994 godine je skupljala ove jedinice i neki operativac bi vodio napad.
Mi nismo imali Crne Labudove, 7 muslimansku, 17 krajisku... Tek 1994 godine se formira 212-a, npr. Cini mi se da je i 241-a svoje obrise dobila u ovoj godini.
Nerealno je za ocekivati da ljudi iz 1 muslimanske koji su bili mahom linijasi idu u napad s ˝mobilnima˝. Sejh Hasan Kaimija i ona druga ekipa, da. Ali opet pricamo o broju ljudi koji ne mogu popuniti 2 cestite cete.
Vozio si se kroz Kalesiju prema Sekovicima? Ono je ogroman problem uzeti, ali daleko veci zadrzati. Pa znas kad su uzeli Vis? A bio je tu pred nosom ispred Kalesije. Lahko ga je uzeti, ali zadrzati Boga mi daleko teze.
O spajanju mozemo pricati dok je rahmetli jedan od najvecih bosanskih sinova vodio teocansku brigadu i kad ste vi Podrinjci bili daleko blize Teocaku. Mislim da je sve ostalo fantazija.

I zadnje, nikad vise patrioti ne smiju ostaviti nijednu enklavu. Nema enklave, ili oslobadjamo ili izvlacimo narod. Treceg nema.
aladin
Posts: 109
Joined: 11/03/2004 00:00

#156 Re: Odbrana Podrinja

Post by aladin »

zavjesa wrote:[quote="cetmi"Naser Orić u onom svom intervju o ovim događanjima optužuje komadanta II korpusa Seada Delića što nisu duže držali Baljkovicu i otvoren koridor upravo zbog ove grupe. Mnogi u ovoj grupi su se zaista i vratili sa Baljkovice, jer nisu mogli proći. Planina Udrč predstavlja nekako najsigurnije mjesto u tom haosu, pa su se iz tog razloga tu i skupljali.
Spomenuo sam ranije natporičnika Šukriju Malića i sastanak svih ''starješina'' iz 28.dKoV. Postavio je direktno pitanje generalu Seadu Deliću :'' Generale, recite sad ono što ste rekli na Baljkovici!''. Šta sa rekao, pita Delić. Zatvorite koridor jer nema više ko važan izaći - ponovio je Šukrija. Sastanak je završen. Sedam dana kasnije Šukrija je dobio rješenje o demobilizaciji.

P.S. Blizu linija u trenutku zatvaranja koridora, prema obavještajnim procjenama, i po izjavama svjedoka nalazilo e najmanje 3000 ljudi.[/quote]
U normalnoj drzavi bi Taj "GENERAL " trebao biti izveden pred vojni sud , a kod nas smjenjuju covjeka koji se usudi reci u lice istinu. :sad: :sad: :sad:
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#157 Re: Odbrana Podrinja

Post by cindrlimindrli »

Majko mila koja golgota, kosa mi se na glavi najezila citajuci onaj post koji opisuje kolonu koja se probijala prema Tuzli. Nema tu sta, ispali smo najvece picke ikad i ostavili sirotinju na nemilost cetnickoj bagri. Tih dana bio sam na Treskavici, pored moje brigade muda su hladili skupa sa nama 17. Krajiska, 37. muslimanska, 705. jajacka, i hejbet nekakvih znj formacija iz 1. Korpusa. Nigdje nismo mrdnuli skoro mjesec dana.
zavjesa
Posts: 29
Joined: 24/02/2013 20:53

#158 Re: Odbrana Podrinja

Post by zavjesa »

Gojeni H wrote:
zavjesa wrote: Odmah po prestanku granatiranja pojavili su se ljudi u civilnoj odjeći i predstavljajući se da su iz sela kroz koja trebamo prolaziti, što je na neki način značilo sigurnost, počeli su odvoditi kolone ljudi. Kasnije se ispostavilo da su to ustvari ubačeni i dobro uvježbani četnički obavještajci. Neprestano su unosili paniku plasiranjem raznih dezinformacija.
Ovu pricu sam jula 1995 u Ciljugama cuo od barem 20 Podrinjaca koji su se izvukli u koloni. Ja i dalje ne vjerujem u ovu spiku. Jednostavan razlog ... Cetnici su imali ponekog hrabrog borca, ali do polovine 1993 svi ti ˝bolji˝ su izginuli.
Znas kakva muda treba imat´ i uci u grupu ljudi koji su u ocajnom bijegu i reci im da ih zelis negdje povesti rizikujuci da te neko odmah proglasi izdajnikom i ubije na licu mjesta?
Također, svi izvori vode bili su zatrovani. Kolona od 15.000 ljudi prostirala se najmanje 20 km. Umorna, gladna, dezorjentirana, izložena konstantnom granatiranju, pod uticajem otrova jednostavno se nije mogla kontrolisati.
Ja mislim da je ovo pozadina svih prica o ˝ubacenim obavjestajcima˝. Cetnici su zatrovali potoke i bacali gasove na kolonu. Iz prve ruke znam da su Ameri 96-e i dalje bili veoma zainteresovani o efektima koje su ovi gasovi prouzrokovali, te o halicunacijama, ljudima koji bi se izdvajali iz grupe nesto mrmljajuci i predavali se cetnicima.
Naravno, vjerujem da je bilo dosta slucajeva gdje su ljudi bukvalno gubili razum.
Gojeni, ne bih da se ubjeđujem s tobom, jer očigledno da je tebi teško objasniti da je mlijeko bijelo. Lično sam imao takvu situaciju, ali zahvaljujući prisebnosti i Bogu uspio sam izvući živu glavu. Normalno bi bi bilo vidjeti nekog kako halucinira, ako znaš da je rat presjedio u podrumu i možda na liniji. Nije bilo normalno posmatrati ljude koji su činili najelitniji dio boraca u periodu 92-95... Nadam se da nećeš imati priliku osjetiti sve to na svojoj koži. U najmanju ruku, preživjeli Srebreničke golgote zaslužuju tvoje izvinjenje, ako imaš karaktera i hrabrosti da ga izjaviš.
Za tvoju informaciju ponoviću još jednom da se u koloni nalazillo oko 15.000 osoba ( sposobnih i nesposobnih, mladih i starih, muških i ženskih, djece, žena, djevojaka, iskunih i neiskusnih). Šta se desi kada ti granata rani brata a ti si svjestan činjenice da si tek krenuo, a do Tuzle još najmanje 80 km? Ranjen buraz, odbijene noge, a i sam si ranjn samo dan ranije u borbama za odbranu Srebrenice... Kolonu su sačinjavali ljudi iz nekoliko opština, Srebrenica, Bratunac, Vlasenica, Zvornik, Han Pijesak, Rogatica, Višegrad... bilo je Sarajllija, Tuzlaka, Kalesijanaca... Misliš da je svako svakoga poznavao.
sumirprimus
Posts: 81443
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#159 Re: Odbrana Podrinja

Post by sumirprimus »

šbb kbb...
koliko su ono hrvati imali gardijskih Brigada,kad su krenuli u oluju??
i pod kojim uvjetima su krenuli,koliko su trajale pripreme,operacije u bosni?
koliki su time out imali prije oluje?
gdje su naši pokusali nesto lsicno,ni blizu al eto slicno?na deblokadi sarajva jelde,kada?
koliki su time out imali prije toga, i ko9liko su pripreme trajale?koliko su imali takvih slicnih jedinica kao hv?
hocu reci,kasno je bilo u julu reagovat,a pitanje sta je moglo prije da se uradi,,,neko pominje 93-ću,kakva crna 93-ća i uzlet..
El_comadante
Posts: 7919
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#160 Re: Odbrana Podrinja

Post by El_comadante »

cetmi wrote:
Postao/la El_comadante
e sad možemo postaviti pitanje zašto se krenulo na Majevicu a ne recimo prema Žepi koja nije daleko od Kladnja ili prema Srebrenici.
Ova akcija na Majevici je bila potrebna. Njome su definitivno četnici izgubili mogućnost da Teočak i Sapnu dovedu u okruženje. Osim toga izgubili su mogućnost da olahko granatiraju Tuzlu i šire područje Kalesije.
Žepa se nije mogla tako lako deblokirati. Jedina putna komunikacija prema Žepi ide preko Romanije, poslije Han pijeska i za takav cilj je trebalo zauzeti polovinu Romanije. A prije toga je trebalo zauzeti Vlasenicu. Žepa ima lošu putnu komunikaciju i danas. Jedan od razloga kako su uspjeli dugo da se drže. Deblokadom Srebrenice oni bi na izvjestan način bili deblokirani preko Podravanja.
e dobro sad možemo raspravljati npr. da su probili preko planine od kladnja prema žepi da nisu išli na romaniju jer onda ni četnici nisu mogli tako lako koristiti artiljeriju i samim tim je ovako bilo lakše deblokirati žepu a i imali bi sigurniji put recimo helikopterom da se dostavlja hrana i oružije a moglo se i konjima preko planina izemdju kladnja i žepe dobaciti također hrana i oružije.
sumirprimus
Posts: 81443
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#161 Re: Odbrana Podrinja

Post by sumirprimus »

a čime ćeš deblokirat?
racionalista
Posts: 1475
Joined: 20/07/2012 20:40

#162 Re: Odbrana Podrinja

Post by racionalista »

Podrinje se trebalo oslobađati probijanjem koridora prema Goraždu. Da su dopustili i omogućili rahmetli Zaimu Imamoviću da krene preko Trnova i Foče, i spoji se sa Goraždem vjerovatno bi sve drugačije izgledalo.
zakonpera
Posts: 345
Joined: 27/10/2011 13:45

#163 Re: Odbrana Podrinja

Post by zakonpera »

Kako preko Kladnja u Zepu kad si morao proci izmedju Pjenovca, Han Pijeska i Vlasenice gdje je bila glavna baza cetnika. Mozda se moglo probiti ali sa ofanzivom slicnom oluji Hrvata. Tu nije bilo ni interesa ni spremnosti predsjednistva, drzave da 95 kad smo bili najaci oslobodimo Podrinje. Ostavili su na milost i nemilost cetnicima toliki narod i uz cetnicku gamad, medjunarodnu zajednicu su bezbeli i oni krivci za takav mucki genocid. Podrinje je mnogo zaduzilo ovu drzavu da bi ga tako ostavilo na cjedilu.
sumirprimus
Posts: 81443
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#164 Re: Odbrana Podrinja

Post by sumirprimus »

šta bi bilo drukčije?opet bi imo isti ishod u srebrenici i žepi?!
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#165 Re: Odbrana Podrinja

Post by dnaxy »

Pozdrav svima,

citam vas redovno. Tema je pravo poucna za mene kojeg ovo sve interesuje. Tesko je se snac na ovoj karti sa mapsa.
@cetmi jel imas kartu ili ako ti je moguce i imas volje da napravis sam kartu koju teritoriju je drzala 28 divizija?
a interesantno je vidjet kako su ljudi ipak uspjeli toliko vremena da se odrze.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#166 Re: Odbrana Podrinja

Post by Gojeni H »

zavjesa wrote:
Gojeni H wrote:
zavjesa wrote: Odmah po prestanku granatiranja pojavili su se ljudi u civilnoj odjeći i predstavljajući se da su iz sela kroz koja trebamo prolaziti, što je na neki način značilo sigurnost, počeli su odvoditi kolone ljudi. Kasnije se ispostavilo da su to ustvari ubačeni i dobro uvježbani četnički obavještajci. Neprestano su unosili paniku plasiranjem raznih dezinformacija.
Ovu pricu sam jula 1995 u Ciljugama cuo od barem 20 Podrinjaca koji su se izvukli u koloni. Ja i dalje ne vjerujem u ovu spiku. Jednostavan razlog ... Cetnici su imali ponekog hrabrog borca, ali do polovine 1993 svi ti ˝bolji˝ su izginuli.
Znas kakva muda treba imat´ i uci u grupu ljudi koji su u ocajnom bijegu i reci im da ih zelis negdje povesti rizikujuci da te neko odmah proglasi izdajnikom i ubije na licu mjesta?
Također, svi izvori vode bili su zatrovani. Kolona od 15.000 ljudi prostirala se najmanje 20 km. Umorna, gladna, dezorjentirana, izložena konstantnom granatiranju, pod uticajem otrova jednostavno se nije mogla kontrolisati.
Ja mislim da je ovo pozadina svih prica o ˝ubacenim obavjestajcima˝. Cetnici su zatrovali potoke i bacali gasove na kolonu. Iz prve ruke znam da su Ameri 96-e i dalje bili veoma zainteresovani o efektima koje su ovi gasovi prouzrokovali, te o halicunacijama, ljudima koji bi se izdvajali iz grupe nesto mrmljajuci i predavali se cetnicima.
Naravno, vjerujem da je bilo dosta slucajeva gdje su ljudi bukvalno gubili razum.
Gojeni, ne bih da se ubjeđujem s tobom, jer očigledno da je tebi teško objasniti da je mlijeko bijelo. Lično sam imao takvu situaciju, ali zahvaljujući prisebnosti i Bogu uspio sam izvući živu glavu. Normalno bi bi bilo vidjeti nekog kako halucinira, ako znaš da je rat presjedio u podrumu i možda na liniji. Nije bilo normalno posmatrati ljude koji su činili najelitniji dio boraca u periodu 92-95... Nadam se da nećeš imati priliku osjetiti sve to na svojoj koži. U najmanju ruku, preživjeli Srebreničke golgote zaslužuju tvoje izvinjenje, ako imaš karaktera i hrabrosti da ga izjaviš.
Za tvoju informaciju ponoviću još jednom da se u koloni nalazillo oko 15.000 osoba ( sposobnih i nesposobnih, mladih i starih, muških i ženskih, djece, žena, djevojaka, iskunih i neiskusnih). Šta se desi kada ti granata rani brata a ti si svjestan činjenice da si tek krenuo, a do Tuzle još najmanje 80 km? Ranjen buraz, odbijene noge, a i sam si ranjn samo dan ranije u borbama za odbranu Srebrenice... Kolonu su sačinjavali ljudi iz nekoliko opština, Srebrenica, Bratunac, Vlasenica, Zvornik, Han Pijesak, Rogatica, Višegrad... bilo je Sarajllija, Tuzlaka, Kalesijanaca... Misliš da je svako svakoga poznavao.
Nakon sto pročitaš barem 2 moja posta van ove teme, nadam se da ceš se barem udarit´ rukom u čelo. Moji stavovi o odbrani mog naroda su opšte poznati. A trojica iz kuće smo uzeli pušku u ruke kao dobrovoljci.

Ne, nemam pojma kako je bilo biti u koloni.
Da bih ti objasnio sta sam htio reci u prethodnom postu moram ti dati scenario:
Zamisli bježe četnici s narodom iz Ključa. Koliko vojnika koje ti znas (ili si znao) bi bilo spremno da udje u kolonu, ne znajući nikoga ili rizikujući da ga neko prepozna, da bi objavio par stotina ljudi i četnika da ˝on˝ zna ˝put˝.
Za takvo nešto druže treba imati titanijumska jaja.
Ali, i ja se ne bih raspravljao dalje o tome. Svoje mišljenje sam rekao.
racionalista
Posts: 1475
Joined: 20/07/2012 20:40

#167 Re: Odbrana Podrinja

Post by racionalista »

Krajem ljeta i početkom jeseni 1992. god. na području Goražda je izvršena operacija "Krug" i četnici su bili podobro razbijeni. Tada je oslobođena Goraždanska opština, a Armija je bila na prilazima Višegradu, Foči i Rogatici
racionalista
Posts: 1475
Joined: 20/07/2012 20:40

#168 Re: Odbrana Podrinja

Post by racionalista »

Prema Čajniču su uglavnom držane linije i nije bilo nekog ofanzivnog dejstva osim diverzantskih upada naših jedinica. Armija je dosta dugo držala Međeđu i Ustipraču, a u jednom trenutku je bila i na ulazu u Višegrad. Sličan scenario se dešavao i na pravcu prema Foči. Rogatičani su u Kukavicama na početku rata dobro načekali četnike koji su se povlačili iz Goražda i tu ih dobro nagrdili. Njihova zona je bila tamo od Prače, preko Hranjena, Krive Drage itd.
Negdje sam pročitao da je u jednom trenutku površina slobodne teritorije Goražda i okolnih opština iznosila oko 600 km^2. Za pokrivanje tolikog prostora trebalo je dosta vojnika. Moglo se predpodstaviti da će biti teško zadržati tu oslobođenu teritoriju bez pomoći iz pravca Sarajeva.
bos92
Posts: 86
Joined: 30/01/2013 03:43

#169 Re: Odbrana Podrinja

Post by bos92 »

cetmi wrote:
Postao/la Gojeni H
Drugi korpus do 1994 godine nije imao mobilne brigade. Drugi korpus je u svojim najvecim bitkama koristio mobilne jedinice jacine slabijeg bataljona. I ovde govorimo o par jedinica. Sve ostalo su bili vodovi i cete. Ose, Lavovi, Sprecanski, Crni Vukovi, HAPci, su sve bile manje jedinice. Komanda do 1994 godine je skupljala ove jedinice i neki operativac bi vodio napad.
Zaboravio sam ti na ovo odgovoriti. Ja sam prvobitno bio nabrojao da su ovo uradile ove jedinice koje si spomenuo. A onda sam tražeći kako se zove Lisača (nisam mogao da se sjetim) na više mjesta našao da su ovu akciju izvele 241. i 242 lahka na ovoj strani od Kalesije. Pogledaj i sam i uvjerićeš se. Ja još nisam siguran.
Nerealno je za ocekivati da ljudi iz 1 muslimanske koji su bili mahom linijasi idu u napad s ˝mobilnima˝. Sejh Hasan Kaimija i ona druga ekipa, da. Ali opet pricamo o broju ljudi koji ne mogu popuniti 2 cestite cete.
Vozio si se kroz Kalesiju prema Sekovicima? Ono je ogroman problem uzeti, ali daleko veci zadrzati. Pa znas kad su uzeli Vis? A bio je tu pred nosom ispred Kalesije. Lahko ga je uzeti, ali zadrzati Boga mi daleko teze.
Nije nerealno 1995. godine. U sastavu 1. muslimanske su tad već bili elitni borci koji su 1993. godine otišli u pratnji ranjenika, njih skoro 400, zatim oko 300 Cerana koji su otišli nakon pada Cerske. Zatim desetine drugih koji su nakon demilitarizacije prelazili u Tuzlu, a nije se na taj put usuđivao svako. Naši linijaši su uglavnom ostali i povukli se kasnije za Srebrenicu.
Sa strane Kalesije vjerujem da je razbijanje koridora bio veliki zalogaj, posebno ako su u takvu operaciju kreće zauzimanjem Visa, što je priznaćeš glupost, ako oni kontrolišu sva ona brda iza. Međutim sa naše strane je bilo vrlo lahko izvesti udar na Papraću i Crni vrh. Oni su te linije uspostavili 1992. godine i nikad se nisu trudili da ih utvrde, jer je činjenica bila da mi nemamo ni snage ni potrebe da to zauzimamo. Međutim to im se moglo odbiti od glavu 1993. godine, jer su nakon našeg povratka Kamenice bili u općem rasulu na našem dijelu, a padom Kravice u nevjerovatnoj panici. 14. januara, 7 dana iza zauzimanja Kravice izvršili smo udar na sela Jeremiće i Jasikovac koji vežu sa Papraćom na jednoj strani, a na drugoj faktički sa Cepardama. Nisu nam pružili nikakav otpor, već su se jednostavno povukli kad su primjetili da se naše jedinice koncentrišu u tom dijelu. Ubijena su samo dva pijana četnika.
Mi smo već tad ih bili razbili na svim pravcima, od Srebrenice do Zvornika i Milića. Bratunac, Liješanj, i čitav pojas od Drinjače do Bratunca uz Drinu koji mi nismo kontrolisali je bio ispražnjen. Samo su čekali da pripucamo i da se povuku.
Komanda u Srebrenici se ipak odlučila da krene na Jezero i Skelane prije zaokruživanja ove teritorije što se pokazalo kasnije kao fatalna greška. Da smo prije toga zaokružili teritoriju linijom na Drini, od Fakovića u opštini Srebrenica do Diviča na ulazu u Zvornik, vjerujem da nikad ovaj dio Podrinja ne bi pao.
Postao/la dnaxy
@cetmi jel imas kartu ili ako ti je moguce i imas volje da napravis sam kartu koju teritoriju je drzala 28 divizija?
Ne mogu da nađem detaljnu kartu ovog dijela nikako, a pokušavam odavno. Iscrtao bih linije koje smo držali u nekoliko važnih perioda.

p.s. Jel ima neko iz Gornjeg Podrinja? Koliko znam nekad krajem 1992. i početkom 1993. godine osim nas četnike su dobro bili razbili i oko Goražda. U to vrijeme je gore bila velika slobodna teritorija.
postovi su bas odlicni I sve je dobro objasnjeno za nas koji ne znamo sta se tamo stvarno dogadjalo,mene interesuje samo zasto je donesena odluka komande da se ide na skelane I jezero ako je na ovom pravcu prema papraci I capardama islo dobro,zasto se nije nastavilo oslobadjati taj dole dio
El_comadante
Posts: 7919
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#170 Re: Odbrana Podrinja

Post by El_comadante »

cetmi wrote:
sumirprimus wrote:šbb kbb...
hocu reci,kasno je bilo u julu reagovat,a pitanje sta je moglo prije da se uradi,,,neko pominje 93-ću,kakva crna 93-ća i uzlet..
U zimu 1992/1993. godine još nije bilo sukoba Armije i HVO-a. Ne govorim o tome kako smo stajali na drugim dijelovima, ali u Podrinju smo tad ubjedljivo najbolje stajali.
Ne znam da li si oženjen i imaš li djece, ali ako imaš pokušaj zamisliti šta si spreman uraditi ako ti je dijete doslovno gladno, nemaš ništa, jedina opcija ti je da se zauzme četničko selo i da se bilo šta pronađe. Prvi konvoj sa hranom u ovaj dio je ušao pred samu demilitarizacije Srebrenice 1993. godine, u martu mjesecu.
E onda zamisli diviziju boraca, između 15.000 i 20.000, od kojih je bar 10.000 naoružano, krajem 1992. već jako dobro, a čija su djeca, roditelji kod kuće gladni. Od novembra do kraja januara mi smo non stop bili u pokretu, negdje se napadalo. Bar svakih 10 dana je negdje nešta palo. Otpor četnika je bio sve lošiji, moral nikakav. Ishod naših napada je bio katastrofalan po četnike, omjer poginulih je bio najmanje 1 na prema 10. Skoro sve operacije su izvođene sa ubačenim jedinicama u njihovu zaleđinu što je stvaralo osjećaj nemoći.
Činjenica da smo u tom odsudnom trenutku krenuli da riješimo probleme u gornjem dijelu opštine Srebrenice kada nam je Bratunac bio serviran govori da smo zaista bili jaki. Naša komanda nije podcijenila snagu domaćih četnika, nje objektivno tih dana nije bilo. Ali su debelo podcijenili interes Srbije. U sljedeća dva mjeseca je prebačeno najmanje 20.000 četnika iz Srbije na našu teritoriju. Njihov kontranapad i kreće ubacivanjem specijalaca u rejon rudnika Sase, a sve iz Srbije.
Nije Naser Orić njima bio toliko bitan poslije rata baš onako. Činjenica da je oslobođen govori da smo mi vodili prilično čist rat. Zločina nije da nije bilo, ali su zaista bili zanemarivi i ekces.
kad več ovo spominješ da li je postojala mogučnost da srebreničani sami se spoje recimo sa drugim korpusom?
sumirprimus
Posts: 81443
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#171 Re: Odbrana Podrinja

Post by sumirprimus »

cetmi,prije ce biti da je prebaceno oko 2000 vojnika...
20.k je previse...
kao i blokada od strane hvo je vec negdje od novembra 92..e sad skontaj...92/93 posavina...zima...
jednostavno arbih tada nije bila u mogucnosti izvoditi takve operacije...
racionalista
Posts: 1475
Joined: 20/07/2012 20:40

#172 Re: Odbrana Podrinja

Post by racionalista »

cetmi wrote:
racionalista wrote:Prema Čajniču su uglavnom držane linije i nije bilo nekog ofanzivnog dejstva osim diverzantskih upada naših jedinica. Armija je dosta dugo držala Međeđu i Ustipraču, a u jednom trenutku je bila i na ulazu u Višegrad. Sličan scenario se dešavao i na pravcu prema Foči. Rogatičani su u Kukavicama na početku rata dobro načekali četnike koji su se povlačili iz Goražda i tu ih dobro nagrdili. Njihova zona je bila tamo od Prače, preko Hranjena, Krive Drage itd.
Negdje sam pročitao da je u jednom trenutku površina slobodne teritorije Goražda i okolnih opština iznosila oko 600 km^2. Za pokrivanje tolikog prostora trebalo je dosta vojnika. Moglo se predpodstaviti da će biti teško zadržati tu oslobođenu teritoriju bez pomoći iz pravca Sarajeva.
Jesu naši držali Kukavice i Praču tokom 1992. godine od samog početka ili su to bili oslobodili u onoj ofanzivi 1992. godine?
Ne sjećam se baš najbolje hronologije događaja pošto sam tad bio dijete, ali mislim da su se predstavnici Bošnjaka u Rogatici bili dogovorili neki kompromis sa četnicima i kao neko priznavanje organa SAO Romanije tako da u aprilu i većim dijelom maja nije bilo nekih sukoba u samoj čaršiji što se ne bi moglo reći za okolna sela. Tek krajem maja i početkom juna počeo je napad na Rogaticu i egzodus Bošnjaka. Kukavice su bile iseljene i narod se nalazio u zbijegu. Ne znam tačno šta se sa Pračom dešavalo. U augustu 1992. god. četnici su prolazili kroz Kukavice(pošto se nalaze na magistralnom putu), vjerovatno nisu očekivali da će ih neko napasti pošto je selo bilo spaljeno i napušteno i tu su ih naši dobro nagrdili.
radiostar
Posts: 2262
Joined: 15/03/2007 12:39

#173 Re: Odbrana Podrinja

Post by radiostar »

racionalista wrote:
cetmi wrote:
racionalista wrote:Prema Čajniču su uglavnom držane linije i nije bilo nekog ofanzivnog dejstva osim diverzantskih upada naših jedinica. Armija je dosta dugo držala Međeđu i Ustipraču, a u jednom trenutku je bila i na ulazu u Višegrad. Sličan scenario se dešavao i na pravcu prema Foči. Rogatičani su u Kukavicama na početku rata dobro načekali četnike koji su se povlačili iz Goražda i tu ih dobro nagrdili. Njihova zona je bila tamo od Prače, preko Hranjena, Krive Drage itd.
Negdje sam pročitao da je u jednom trenutku površina slobodne teritorije Goražda i okolnih opština iznosila oko 600 km^2. Za pokrivanje tolikog prostora trebalo je dosta vojnika. Moglo se predpodstaviti da će biti teško zadržati tu oslobođenu teritoriju bez pomoći iz pravca Sarajeva.
Jesu naši držali Kukavice i Praču tokom 1992. godine od samog početka ili su to bili oslobodili u onoj ofanzivi 1992. godine?
Ne sjećam se baš najbolje hronologije događaja pošto sam tad bio dijete, ali mislim da su se predstavnici Bošnjaka u Rogatici bili dogovorili neki kompromis sa četnicima i kao neko priznavanje organa SAO Romanije tako da u aprilu i većim dijelom maja nije bilo nekih sukoba u samoj čaršiji što se ne bi moglo reći za okolna sela. Tek krajem maja i početkom juna počeo je napad na Rogaticu i egzodus Bošnjaka. Kukavice su bile iseljene i narod se nalazio u zbijegu. Ne znam tačno šta se sa Pračom dešavalo. U augustu 1992. god. četnici su prolazili kroz Kukavice(pošto se nalaze na magistralnom putu), vjerovatno nisu očekivali da će ih neko napasti pošto je selo bilo spaljeno i napušteno i tu su ih naši dobro nagrdili.

Pracu jos duze nisu dirali, ne znam ni ja tacne datume, ali znam da su u Praci i okolnim selima i u augustu mjesecu imali struje, nije bilo nikakvih oruzanih sukoba.

Sto se tice linije prema Rogatici iz pravca Ustiprace, na pocetku rata, ona je bila u selu Brcigovo.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#174 Re: Odbrana Podrinja

Post by bach »

Samo da pozdravim prisutne.

Fina tema. Nastavite pisati...
Turcin_
Posts: 2
Joined: 20/10/2013 08:05

#175 Re: Odbrana Podrinja

Post by Turcin_ »

Jako bolna tema.
Post Reply