Odbrana Podrinja

Post Reply
fakrmader
Posts: 98
Joined: 13/02/2022 12:30

#276 Re: Odbrana Podrinja

Post by fakrmader »

Piaty wrote: 13/02/2022 22:11 @Grean

Sve što si napisao se odnosi na 1994 godinu.

I to oko Novog Goražda i borbe oko tvornice Pobjede.

Postojala je mogućnost pada i 1995 godine ali to se ni približno ne može mjeriti sa srpskom ofanzivom iz proljeća 1994 godine. Tu su skoro pa ušli u sam grad.
Definitivno je najteže bilo u aprilu 1994, za vrijeme najžešće ofanzive koju Srbi zovu "Operacija Zvijezda".
Moje je mišljenje bilo i tada i danas da je ulazal UNPROFOR-a spasio tada Goražde. Naravno da smo se dobro branili, ali jednostavno poslije mjesec dana neprekidnih borbi, velikih gubitaka i ljudstva i teritorije, naši su bili na izmaku snaga. Vjerovatno bi sve puklo da je potrajalo istom žestinom još dan-dva. Najteže borbe tih zadnjih dana vodile su se na području "Pobjede" (oko kilometar od centra grada, za one koji ne znaju), tu je Sejdić tada držao. Jedini drugi izlaz je mogao biti u tome da su možda i oni u odsudnom času izgubili snagu, što možda nije daleko od istine. Jer oni su na prilaze gradu na desnoj obali došli još 10.04, kada se skoro kompletna ta strana grada iselila. I tu su na tom dijelu stali, iako je ofanziva trajala još 12 dana. Moguće da su ih malo uplašile NATO bombe koje su pale tog dana i sutradan, mada nije mnogo vjerovatno.
1995. je bila zapravo više naša ofanziva, nego njihova.Kada je UNPROFOR 28.05. napustio ključna osmatračka mjesta na desnoj obali na samim prilazima gradu, naši su uspjeli sve da ih zauzmu. Onda su nastale žestoke borbe koje su trajale cijeli mjesec dana, sve do kraja juna, pri čemu oni mislim da nisu napredovali nikako, čak su i potisnuti sa nekih položaja. Naravno, sve je to bilo praćeno žestokim svakodnevnim granatiranjem i snajperisanjem grada. Tako da mislim da oni očito tada nisu imali velike snage na Goraždu, jer da jesu priča bi bila drugačija. I jasno je da tu nije bilo nikakve akcije već reakcija na naše napade, slično kao na sarajevskom ratištu u to vrijeme. Juni 1995. nije bilo baš sjajno vrijeme za VRS tako da izgleda da nisu ni mogli odvojiti veće snage za Goražde tada. Onda je krajem juna sve jednostavno prestalo (kasnije će se ispostaviti zato jer su se spremali za Srebrenicu i Žepu). U vrijeme i nakon Srebrenice u Goraždu se nije dešavalo ništa. Osim nekoliko manjih granatiranja u avgustu 1995. (u jednom od njih ubijeno je nažalost troje sasvim male djece), ratnih dešavanja na tom području više nije bilo. Borbe su praktično utihnule sa krajem juna. Tako da ne vidim iz svega onoga čega se sjećam od tada išto sada analiziram u perspektivi da je Goraždu 1995. prijetila opasnost od pada.
Last edited by fakrmader on 14/02/2022 00:15, edited 1 time in total.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#277 Re: Odbrana Podrinja

Post by Grean »

Nisam ni bio siguran ali mislio sam da je ofanziva bila 95'. Znaci 94' proljece taman nakon Vasingtonskog.

Kako god gubitak Rogoja, Trnova 93' je uticalo na sve sto se desavalo u istocnoj Bosni kasnije.
fakrmader
Posts: 98
Joined: 13/02/2022 12:30

#278 Re: Odbrana Podrinja

Post by fakrmader »

Grean wrote: 13/02/2022 23:52 Nisam ni bio siguran ali mislio sam da je ofanziva bila 95'. Znaci 94' proljece taman nakon Vasingtonskog.

Kako god gubitak Rogoja, Trnova 93' je uticalo na sve sto se desavalo u istocnoj Bosni kasnije.
Da, odmah nakon Vašingtonskog sporazuma. Sjećam se da smo tada odahnuli, zbog rodbine koja je bila u Hercegovini na teritoriji pod kontrolom HVO-a i o kojima smo malo šta znali od jeseni 1992. Kad hoćeš...
Pad Trnova svakako nas je unazadio, i na goraždanskom i na sarajevskom ratištu. Ali to je bila tako nesigurna i opasna komunikacija da je pitanje koliki je stvarno bio njen vojni značaj nakon prve ratne zime (kada je bila bitna jer je spasila narod Goražda umiranja od gladi). Ipak smo se već u jesen 1994. počeli bolje naoružavati i opremati onim što je dolazilo helikopterima, što je svakako imalo uticaja na događaje 1995.
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#279 Re: Odbrana Podrinja

Post by Piaty »

Pa da.

1995 za Gorazde nije nista u odnosu na 1994.

U kontekstu spominjanja Srebrenice mozemo hipoteticki nagadjati tipa "svijet ne bi dozvolio novi masakar u enklavi" i slicno i to da je pocela neka nova ofanziva VRS, ali do toga uopce nije ni doslo te 1995 nakon jula mjeseca.
Incognito95
Posts: 23
Joined: 23/02/2022 02:23

#280 Re: Odbrana Podrinja

Post by Incognito95 »

Grean wrote: 13/02/2022 18:54
PM72 wrote: 12/02/2022 19:07 Pišem o 1995
Pao je dio Gorazda tad, ono sto danas zovu "Novim Gorazdem". Steta jer je to bilo slobodno cijeli rat do 95'.

Sejdic je zaustavio ofanzivu negdje kod Pobjede koliko znam a istina je da bi bilo pitanje da se nastavila i istina je da su masovni zlocini u Srebrenici uticali na trajanje a i ishod ofanzive.

Kako god borhali su se neko vrijeme i bilo je guravo. Malo je falilo da ostanemo bez jedinog grada u Podrinju.

Ne treba zaboraviti da su Srebrenica, Zepa i Gorazde 95' prije svega rezultat gubitaka iz 93' kad nas je HVO razvukao na drugom frontu. To ovim mladjim treba uvijek ponavljati jer bosnjacki pogled na UZP-ovce je uvijek nekako blazi.


Kako misliš? Koje su uzročno-posljedične veze sukoba sa Havajcima iz '93 sa padom dvije enklave i zamalo Goraždem '95?

Mislim generalno ne vidim vezu između sukoba sa HVO-om i Podrinjem. Doduše ako govoriš o '93, u tom periodu je VRS izvršila onaj žestoki napad na slobodnu teritoriju oko Srebrenice (kada je Srebrenica proglašena zaštićenom zonom), pa možda u tom smislu da je IB zaplatila zbog sukoba sa HVO-om.

Iako sam, čitajući o tim stvarima, stekao utisak da je odbrana Podrinja svakako bila čisti nagon za preživljavanje tamošnjeg stanovništva a ne nešto aman organizovano (gledajući iz ugla tadašnje zvanične politike našeg vojno-političkog vrha). Pa u tom kontekstu tim ljudima tamo i onako nije pomagao previše i onda ne vidim vezu između sukoba sa HVO-om i dešavanja u Podrinju.

Edit: Vidim objasnio si svoju tezu sljedećem postu za Rogoj i Trnovo, izvinjavam se. Ali svejedno mislim da to nije baš toliko uticalo na dešavanja '95 pogotovo vezano za Srebrenicu i Žepu.
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#281 Re: Odbrana Podrinja

Post by Škobo Habu »

Incognito95 wrote: 23/02/2022 02:35

Kako misliš? Koje su uzročno-posljedične veze sukoba sa Havajcima iz '93 sa padom dvije enklave i zamalo Goraždem '95?

Mislim generalno ne vidim vezu između sukoba sa HVO-om i Podrinjem. Doduše ako govoriš o '93, u tom periodu je VRS izvršila onaj žestoki napad na slobodnu teritoriju oko Srebrenice (kada je Srebrenica proglašena zaštićenom zonom), pa možda u tom smislu da je IB zaplatila zbog sukoba sa HVO-om.

Iako sam, čitajući o tim stvarima, stekao utisak da je odbrana Podrinja svakako bila čisti nagon za preživljavanje tamošnjeg stanovništva a ne nešto aman organizovano (gledajući iz ugla tadašnje zvanične politike našeg vojno-političkog vrha). Pa u tom kontekstu tim ljudima tamo i onako nije pomagao previše i onda ne vidim vezu između sukoba sa HVO-om i dešavanja u Podrinju.

Edit: Vidim objasnio si svoju tezu sljedećem postu za Rogoj i Trnovo, izvinjavam se. Ali svejedno mislim da to nije baš toliko uticalo na dešavanja '95 pogotovo vezano za Srebrenicu i Žepu.
Naravno da ima veze.

Krajem '92. godine jedinice ABiH iz Srednje Bosne su na Trnovu i Rogoju. Jedinice ABiH iz G.Vakufa učestvuju u zauzimanju Trnova, recimo.

U ta doba jedinica HV i HVO iz Zapadne Hercegovine se koncentrišu oko Prozora i G.Vakufa. Upravo tada započinju i prvi sukobi u Srednjoj Bosni.
User avatar
_Reds_
Posts: 9315
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#282 Re: Odbrana Podrinja

Post by _Reds_ »

Škobo Habu wrote: 23/02/2022 08:14
Incognito95 wrote: 23/02/2022 02:35

Kako misliš? Koje su uzročno-posljedične veze sukoba sa Havajcima iz '93 sa padom dvije enklave i zamalo Goraždem '95?

Mislim generalno ne vidim vezu između sukoba sa HVO-om i Podrinjem. Doduše ako govoriš o '93, u tom periodu je VRS izvršila onaj žestoki napad na slobodnu teritoriju oko Srebrenice (kada je Srebrenica proglašena zaštićenom zonom), pa možda u tom smislu da je IB zaplatila zbog sukoba sa HVO-om.

Iako sam, čitajući o tim stvarima, stekao utisak da je odbrana Podrinja svakako bila čisti nagon za preživljavanje tamošnjeg stanovništva a ne nešto aman organizovano (gledajući iz ugla tadašnje zvanične politike našeg vojno-političkog vrha). Pa u tom kontekstu tim ljudima tamo i onako nije pomagao previše i onda ne vidim vezu između sukoba sa HVO-om i dešavanja u Podrinju.

Edit: Vidim objasnio si svoju tezu sljedećem postu za Rogoj i Trnovo, izvinjavam se. Ali svejedno mislim da to nije baš toliko uticalo na dešavanja '95 pogotovo vezano za Srebrenicu i Žepu.
Naravno da ima veze.

Krajem '92. godine jedinice ABiH iz Srednje Bosne su na Trnovu i Rogoju. Jedinice ABiH iz G.Vakufa učestvuju u zauzimanju Trnova, recimo.

U ta doba jedinica HV i HVO iz Zapadne Hercegovine se koncentrišu oko Prozora i G.Vakufa. Upravo tada započinju i prvi sukobi u Srednjoj Bosni.
Trnovo je oslobođenom u ljeto '92, kao i Rogoj i bilo slobodno godinu dana. Mislim da je tu bilo dijelova jednica iz Krajine.
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#283 Re: Odbrana Podrinja

Post by Škobo Habu »

_Reds_ wrote: 23/02/2022 08:20

Trnovo je oslobođenom u ljeto '92, kao i Rogoj i bilo slobodno godinu dana. Mislim da je tu bilo dijelova jednica iz Krajine.


Dolazak pripadnika A BiH iz G.Vakufa u Trnovo.

Praljkovi propagandisti tvrde da se u ta doba Armija ukopavala oko G.Vakufa. Mislim da je oko 300 boraca poslano iz G.Vakufa za Trnovo i Rogoj.
User avatar
_Reds_
Posts: 9315
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#284 Re: Odbrana Podrinja

Post by _Reds_ »

Dakle nije krajem, nego u ljeto kao što sam rekao.
Na centralnom spomen obilježju u Trnovu, u organizaciji Udruženja Organizacija porodica šehida i poginulih boraca općine Trnovo, obilježena je 28. godišnjica „Oslobađanja Trnova“. Ratne 1992. godine Trnovo je oslobođeno od agresora, a ovom manifestacijom se odala počast svima onima koji su dali doprinos u odbrani i oslobađanju Trnova.

Povodom ovog datuma posebno se čuva sjećanje na šehide: Bratić Merim, Terzo Nermin, Pločo Nasuf, Krupalija Emin, Imamović Edhem, Hodžić Rizo, Pločo Aljo, Kolar Smajo, Smječanin Osman, Kadić Nusret, Gežo Irfan, Bajraktarević Mustafa, Krilšević Haso, Mizdrak Ekrem, Lindov Fehim, Hodžić Edin, Čusto Zaim i Rogoj Nezir.
Na Igman i to područuje je dolazilo raznih jednica, ali iz imena i prezimena poginulih se da vidjeti ko je oslobodio Trnovo i Rogoj tada.

A da su učestovali i neki Krajišnici, jasno je iz ovoga.


Na ovom snimku tvom se vidi Pazarić, a to je jedno 40-50 km od Trnova.
Incognito95
Posts: 23
Joined: 23/02/2022 02:23

#285 Re: Odbrana Podrinja

Post by Incognito95 »

Škobo Habu wrote: 23/02/2022 08:14
Incognito95 wrote: 23/02/2022 02:35

Kako misliš? Koje su uzročno-posljedične veze sukoba sa Havajcima iz '93 sa padom dvije enklave i zamalo Goraždem '95?

Mislim generalno ne vidim vezu između sukoba sa HVO-om i Podrinjem. Doduše ako govoriš o '93, u tom periodu je VRS izvršila onaj žestoki napad na slobodnu teritoriju oko Srebrenice (kada je Srebrenica proglašena zaštićenom zonom), pa možda u tom smislu da je IB zaplatila zbog sukoba sa HVO-om.

Iako sam, čitajući o tim stvarima, stekao utisak da je odbrana Podrinja svakako bila čisti nagon za preživljavanje tamošnjeg stanovništva a ne nešto aman organizovano (gledajući iz ugla tadašnje zvanične politike našeg vojno-političkog vrha). Pa u tom kontekstu tim ljudima tamo i onako nije pomagao previše i onda ne vidim vezu između sukoba sa HVO-om i dešavanja u Podrinju.

Edit: Vidim objasnio si svoju tezu sljedećem postu za Rogoj i Trnovo, izvinjavam se. Ali svejedno mislim da to nije baš toliko uticalo na dešavanja '95 pogotovo vezano za Srebrenicu i Žepu.
Naravno da ima veze.

Krajem '92. godine jedinice ABiH iz Srednje Bosne su na Trnovu i Rogoju. Jedinice ABiH iz G.Vakufa učestvuju u zauzimanju Trnova, recimo.

U ta doba jedinica HV i HVO iz Zapadne Hercegovine se koncentrišu oko Prozora i G.Vakufa. Upravo tada započinju i prvi sukobi u Srednjoj Bosni.
Misliš da bi se Goražde bolje branilo odnosno da Rogoj nije pao kasnije? Odnosno da ta srpska ofanziva na Goražde iz '94 (koju ste ranije spominjali) ne bi bila tako efektivna da je ta komunikacija između Sarajeva i Goražda bila čvršća?

Poštujem mišljenje svakako, pogotovo po pitanju Goražda, ali konkretno govoreći o Srebrenici i Žepi mislim da je njima sudbina zapečačena još '93 sa ili bez Rogoja, sukobljavanja sa HVO-om i slično.

Zanima me još jedna stvar, ako neko može da odgovori, kako sam shvatio ta neka "kozija staza" preko Grepka je povezivala slobodnu sarajevsku i goraždansku teritoriju tokom cijelog rata, sad me zanima koliko se taj put koristio sa prebacivanje naših snaga u Goradže i koliko se na taj način Goraždu uopšte pomoglo (slanjem boraca tamo)?

Jer iz vaših priča sam zaključio da je to bilo baš uzak put između četničkih linija sa dvije strane, pa sad ne znam koliko se uopšte moglo poslati snaga Goraždu u takvoj situaciji.
Incognito95
Posts: 23
Joined: 23/02/2022 02:23

#286 Re: Odbrana Podrinja

Post by Incognito95 »

Gledam ovaj snimak zarobljenih četnika na Rogoju, kaže im Čuperak "Ja se borim za slobodnu Bosnu svih naroda a vi?", a oni odgovoraju "I mi se borimo za slobodnu Bosnu" :lol:
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#287 Re: Odbrana Podrinja

Post by Škobo Habu »

Incognito95 wrote: 23/02/2022 13:32

Misliš da bi se Goražde bolje branilo odnosno da Rogoj nije pao kasnije? Odnosno da ta srpska ofanziva na Goražde iz '94 (koju ste ranije spominjali) ne bi bila tako efektivna da je ta komunikacija između Sarajeva i Goražda bila čvršća?

Poštujem mišljenje svakako, pogotovo po pitanju Goražda, ali konkretno govoreći o Srebrenici i Žepi mislim da je njima sudbina zapečačena još '93 sa ili bez Rogoja, sukobljavanja sa HVO-om i slično.

Zanima me još jedna stvar, ako neko može da odgovori, kako sam shvatio ta neka "kozija staza" preko Grepka je povezivala slobodnu sarajevsku i goraždansku teritoriju tokom cijelog rata, sad me zanima koliko se taj put koristio sa prebacivanje naših snaga u Goradže i koliko se na taj način Goraždu uopšte pomoglo (slanjem boraca tamo)?

Jer iz vaših priča sam zaključio da je to bilo baš uzak put između četničkih linija sa dvije strane, pa sad ne znam koliko se uopšte moglo poslati snaga Goraždu u takvoj situaciji.
Što se tiče slobodne teritorije u Istočnoj Bosni: enklave Cerska i Konjević Polje, Žepa, Srebrenica i Goražde mora se uzeti u obzir da je 1992. godine ABiH kontrolisala daleko veći teritorij nego li je imala dovoljno naoružanja i ljudstva.

Moraš znati da je slobodna goraždanska teritorija uključivala dijelove opštine Foča, Rogatica, Trnovo, Višegrad, mislim i Rudo. Koliko mi je poznato jedinice ABiH su držale pozicije gotovo do višegradske brane. Već početkom '93. počinju srpske ofanzive u kojima se gube teritorije.

Postojao je tu i problem loše komandne strukture, osposobljenosti i samovolje pojedinaca, vojni akcija koje uopšte nisu kordinisane, niti su imale stratešku svrhu. Recimo u jednom momentu Orićeve snage izaze na srbijansku granicu, odnosno zauzimaju Skelane. U drugom su pred Bratuncem. No sve to, recimo, nije uvezano sa ostalim korpusima da bi sevojno i materijalno moglo obezbjediti za dalje pozicioniranje.

Sukob sa HVO je još više oslabio jedinice ABiH, pogotovo u enklavama, jer je dotok naoružanja i MTS bio posve prekinut. Otvorio se još jedan front i to unutrašnji u kom je trebalo iznjeti udare HVO na jedinice ABiH, a to znači vezivanje jedinica za određena područja u kojima je do jučer postojao višak ljudstva i MTS koje se lako moglo prebaciti prema istočnim enklavama.
fakrmader
Posts: 98
Joined: 13/02/2022 12:30

#288 Re: Odbrana Podrinja

Post by fakrmader »

Incognito95 wrote: 23/02/2022 13:32

Zanima me još jedna stvar, ako neko može da odgovori, kako sam shvatio ta neka "kozija staza" preko Grepka je povezivala slobodnu sarajevsku i goraždansku teritoriju tokom cijelog rata, sad me zanima koliko se taj put koristio sa prebacivanje naših snaga u Goradže i koliko se na taj način Goraždu uopšte pomoglo (slanjem boraca tamo)?

Jer iz vaših priča sam zaključio da je to bilo baš uzak put između četničkih linija sa dvije strane, pa sad ne znam koliko se uopšte moglo poslati snaga Goraždu u takvoj situaciji.
Ta komunikacija funkcionisala je do ljeta 1993, tj. pada Igmana.
Nije se koristila za slanje snaga u masi, jer to mislim da i nije bilo potrebno. Goražde je, uprkos velikoj slobodnoj teritoriji koja je obuhvatala znatne dijelove okolnih opština imala dovoljno boraca. Dolazili su komandni i stručni kadar u kojima je Goražde oskudijevalo (hirurzi, anesteziolozi). Na Grebak je donošena (preko Igmana, iz Pazarića uglavnom) hrana, municija, oružje i ostala logistika, koja se zatim konjima ili na leđima prebacivala u Goražde (većina ljudi je preživjela tu zimu samo zahvaljujući tome da su pojedini članovi porodice išli na Grebak i donosili brašno na leđima da se porodica prehrani). Mnogi ljudi su i otišli, uglavnom izbjeglice, što je znatno rasteretilo samo Goražde koje je bilo prepunjeno narodom, a oskudjevalo u svemu drugom. Neki su odlazili i po zadatku i vraćali se.
Nakon pada Igmana jedina komunikacija sa Goraždem bila je helikopterima i to se obilato koristilo, ali tek negdje od jeseni 1994. i dosta oružja i logistike je stizalo (tek tada je vojska u Goraždu dobila kompletne uniforme i obuću i počela i svana ličiti na regularnu vojsku), kao i novi komandni kadar. To se vremenski poklopilo sa generalnim jačanjem Armije BiH, iza čega stoje kompleksni razlozi ali jedan od njih je bez sumnje to da više nije morala voditi rat na dva fronta i da je jedan od neprijatelja postao saveznik (i što je još važnije, i jaka susjedna država koja je stajala iza njega).
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#289 Re: Odbrana Podrinja

Post by stubrijez »

Incognito95 wrote: 23/02/2022 13:49 Gledam ovaj snimak zarobljenih četnika na Rogoju, kaže im Čuperak "Ja se borim za slobodnu Bosnu svih naroda a vi?", a oni odgovoraju "I mi se borimo za slobodnu Bosnu" :lol:
sad kad slusas to poslije 30 godina nije vise ni smjesno... stvar percepcije :shock:
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#290 Re: Odbrana Podrinja

Post by Grean »

Incognito95 wrote: 23/02/2022 02:35
Grean wrote: 13/02/2022 18:54

Pao je dio Gorazda tad, ono sto danas zovu "Novim Gorazdem". Steta jer je to bilo slobodno cijeli rat do 95'.

Sejdic je zaustavio ofanzivu negdje kod Pobjede koliko znam a istina je da bi bilo pitanje da se nastavila i istina je da su masovni zlocini u Srebrenici uticali na trajanje a i ishod ofanzive.

Kako god borhali su se neko vrijeme i bilo je guravo. Malo je falilo da ostanemo bez jedinog grada u Podrinju.

Ne treba zaboraviti da su Srebrenica, Zepa i Gorazde 95' prije svega rezultat gubitaka iz 93' kad nas je HVO razvukao na drugom frontu. To ovim mladjim treba uvijek ponavljati jer bosnjacki pogled na UZP-ovce je uvijek nekako blazi.


Kako misliš? Koje su uzročno-posljedične veze sukoba sa Havajcima iz '93 sa padom dvije enklave i zamalo Goraždem '95?

Mislim generalno ne vidim vezu između sukoba sa HVO-om i Podrinjem. Doduše ako govoriš o '93, u tom periodu je VRS izvršila onaj žestoki napad na slobodnu teritoriju oko Srebrenice (kada je Srebrenica proglašena zaštićenom zonom), pa možda u tom smislu da je IB zaplatila zbog sukoba sa HVO-om.

Iako sam, čitajući o tim stvarima, stekao utisak da je odbrana Podrinja svakako bila čisti nagon za preživljavanje tamošnjeg stanovništva a ne nešto aman organizovano (gledajući iz ugla tadašnje zvanične politike našeg vojno-političkog vrha). Pa u tom kontekstu tim ljudima tamo i onako nije pomagao previše i onda ne vidim vezu između sukoba sa HVO-om i dešavanja u Podrinju.

Edit: Vidim objasnio si svoju tezu sljedećem postu za Rogoj i Trnovo, izvinjavam se. Ali svejedno mislim da to nije baš toliko uticalo na dešavanja '95 pogotovo vezano za Srebrenicu i Žepu.
Dao si odgovor sam, u tom periodu smo izgubili dosta teritorija jer je odluka GS bila da se prema tzv. VRS djeluje iskljucivo defanzivno. Jednostavno nije se imalo snage za dva fronta, Srebrenica je 93' proglasena zasticenom zonom jer je bila pred padom. Sve kad se sabere i oduzme to je rezultat rata sa HVO-om. Za srpsku ofanzivu na Rogoj, Trnovo, Bjelasnicu, Igman naftu su dale vlasti tzv. HZHB.
Incognito95
Posts: 23
Joined: 23/02/2022 02:23

#291 Re: Odbrana Podrinja

Post by Incognito95 »

fakrmader wrote: 23/02/2022 14:49
Incognito95 wrote: 23/02/2022 13:32

Zanima me još jedna stvar, ako neko može da odgovori, kako sam shvatio ta neka "kozija staza" preko Grepka je povezivala slobodnu sarajevsku i goraždansku teritoriju tokom cijelog rata, sad me zanima koliko se taj put koristio sa prebacivanje naših snaga u Goradže i koliko se na taj način Goraždu uopšte pomoglo (slanjem boraca tamo)?

Jer iz vaših priča sam zaključio da je to bilo baš uzak put između četničkih linija sa dvije strane, pa sad ne znam koliko se uopšte moglo poslati snaga Goraždu u takvoj situaciji.
Ta komunikacija funkcionisala je do ljeta 1993, tj. pada Igmana.
Nije se koristila za slanje snaga u masi, jer to mislim da i nije bilo potrebno. Goražde je, uprkos velikoj slobodnoj teritoriji koja je obuhvatala znatne dijelove okolnih opština imala dovoljno boraca. Dolazili su komandni i stručni kadar u kojima je Goražde oskudijevalo (hirurzi, anesteziolozi). Na Grebak je donošena (preko Igmana, iz Pazarića uglavnom) hrana, municija, oružje i ostala logistika, koja se zatim konjima ili na leđima prebacivala u Goražde (većina ljudi je preživjela tu zimu samo zahvaljujući tome da su pojedini članovi porodice išli na Grebak i donosili brašno na leđima da se porodica prehrani). Mnogi ljudi su i otišli, uglavnom izbjeglice, što je znatno rasteretilo samo Goražde koje je bilo prepunjeno narodom, a oskudjevalo u svemu drugom. Neki su odlazili i po zadatku i vraćali se.
Nakon pada Igmana jedina komunikacija sa Goraždem bila je helikopterima i to se obilato koristilo, ali tek negdje od jeseni 1994. i dosta oružja i logistike je stizalo (tek tada je vojska u Goraždu dobila kompletne uniforme i obuću i počela i svana ličiti na regularnu vojsku), kao i novi komandni kadar. To se vremenski poklopilo sa generalnim jačanjem Armije BiH, iza čega stoje kompleksni razlozi ali jedan od njih je bez sumnje to da više nije morala voditi rat na dva fronta i da je jedan od neprijatelja postao saveznik (i što je još važnije, i jaka susjedna država koja je stajala iza njega).
Znači od pada Igmana tj. ljeta '93 te istočne enklave su bukvalno ostale u totalnom okruženju sve do samog kraja rata, nije bilo bilo kakve putne povezanosti.

Vezano za ovo boldirano oko helikoptera, pretpostavljam da su to bili neki naši helikopteri čim se njima oružje prebacivalo u Goražde, odnosno da nisu bili UN-ovi, SFOR-ovi ili ko zna više koje međunarodne organizacije. Kontam oni ne bi prebacivali oružje?

Da li su Srbi ikada pokušali dejstvovati po tim helikopterima, jer čudno je da bi te letove puštali tek tako ako su imali(?) naoružanje da ih sruše.

Ja znam da sam gledao neke slike gdje se ranjenici iz Goražda helikopterima transportuju na stadion Koševo, ali to su čini mi se bili helikopteri tih stranaca.

I hvala na odgovoru i na zamjeri(te) na možda nekim glupim pitanjima i sitnicama, ali ja baš volim ovu tematiku pa me zanimaju te "gluposti".

PS: @Grean i @Škobo Habu hvala i vama na odgovorima :thumbup:
fakrmader
Posts: 98
Joined: 13/02/2022 12:30

#292 Re: Odbrana Podrinja

Post by fakrmader »

Naši vojni helikopteri. Letovi su se odvijali noću, a ne znam da li su pokušavali da gađaju helikoptere koji su išli prema Goraždu. Koliko znam da nijedan nije oboren. Kod Srebrenice jeste najmanje jedan stradao, ali ne znam je li oboren ili se srušio. Kod Goražda se pred sam kraj rata (mislim u septembru 1995.) prilikom sletanja srušio helikopter koji je vraćao grupu, uglavnom političkih, lidera i stručnih osoba u Goražde i svi su izginuli. Svake godine se u Goraždu obilježi taj dan, pa se vjerovatno može naći na internetu o tome nešto.
Ne isključujem da je poneko prešao i nakon 1993. pješke, ali to je bilo suviše rizično jer se prolazilo kroz njihovu teritoriju. U jesen 1994. stigla je vojna delegacija koju je predvodio general Vranj (nisam siguran da li je tada ili kasnije došao i Hamid Bahto, koji će preuzeti komandu 81. divizije u Goraždu). Tada se pristupilo reorganizaciji i boljem ustrojavanju vojske i izmjenom komandnog kadra (kao rezultat toga Zaim Imamović i Ferid Buljubašić premješteni su iz Goražda). Sumnjam da bi se rizikovalo da se takve ličnosti šalju kroz njihovu teritoriju.
Postojala je komunikacija kroz šumu i preko brda između Srebrenice i Žepe do kraja. Prvobitni cilj, makar deklarativni, srpske ofanzive koja je rezultirala padom Srebrenice bilo je razdvajanje dviju enklava.
Evakuacija sa stadiona u Goraždu vršila se UN-ovim helikopterima i slike o kojima govoriš nastale su odmah nakon ofanzive u aprilu 1994, o kojoj sam pisao, kada su teški ranjenici i bolesnici evakuisani za Sarajevo i bilo je prilično masovno jer je nakon ofanzive ostao veliki broj ranjenih. Evakuacije su se odvijale periodično i kasnije ali nikada tako masovno. Bilo je i pokušaja zloupotrebe, što je Ahmed Sejdić i njegovi ljudi jednom prilikom početkom 1995. pokušao spriječiti upotrebom oružja, pa se govorilo da Sejdić pravi puč (do reakcije je došlo kada se saznalo da u UN helikopteru nema mjesta za teškog ranjenika Besima Begića, borca, a da je istim evakuisana ljubavnica bivšeg komandanta brigade ranije premještenog iz Goražda, tadašnja i sadašnja estradna umjetnica, aktivna na sarajevskoj kafanskoj sceni).
Incognito95
Posts: 23
Joined: 23/02/2022 02:23

#293 Re: Odbrana Podrinja

Post by Incognito95 »

fakrmader wrote: 23/02/2022 23:31 Naši vojni helikopteri. Letovi su se odvijali noću, a ne znam da li su pokušavali da gađaju helikoptere koji su išli prema Goraždu. Koliko znam da nijedan nije oboren. Kod Srebrenice jeste najmanje jedan stradao, ali ne znam je li oboren ili se srušio. Kod Goražda se pred sam kraj rata (mislim u septembru 1995.) prilikom sletanja srušio helikopter koji je vraćao grupu, uglavnom političkih, lidera i stručnih osoba u Goražde i svi su izginuli. Svake godine se u Goraždu obilježi taj dan, pa se vjerovatno može naći na internetu o tome nešto.
Ne isključujem da je poneko prešao i nakon 1993. pješke, ali to je bilo suviše rizično jer se prolazilo kroz njihovu teritoriju. U jesen 1994. stigla je vojna delegacija koju je predvodio general Vranj (nisam siguran da li je tada ili kasnije došao i Hamid Bahto, koji će preuzeti komandu 81. divizije u Goraždu). Tada se pristupilo reorganizaciji i boljem ustrojavanju vojske i izmjenom komandnog kadra (kao rezultat toga Zaim Imamović i Ferid Buljubašić premješteni su iz Goražda). Sumnjam da bi se rizikovalo da se takve ličnosti šalju kroz njihovu teritoriju.
Postojala je komunikacija kroz šumu i preko brda između Srebrenice i Žepe do kraja. Prvobitni cilj, makar deklarativni, srpske ofanzive koja je rezultirala padom Srebrenice bilo je razdvajanje dviju enklava.
Evakuacija sa stadiona u Goraždu vršila se UN-ovim helikopterima i slike o kojima govoriš nastale su odmah nakon ofanzive u aprilu 1994, o kojoj sam pisao, kada su teški ranjenici i bolesnici evakuisani za Sarajevo i bilo je prilično masovno jer je nakon ofanzive ostao veliki broj ranjenih. Evakuacije su se odvijale periodično i kasnije ali nikada tako masovno. Bilo je i pokušaja zloupotrebe, što je Ahmed Sejdić i njegovi ljudi jednom prilikom početkom 1995. pokušao spriječiti upotrebom oružja, pa se govorilo da Sejdić pravi puč (do reakcije je došlo kada se saznalo da u UN helikopteru nema mjesta za teškog ranjenika Besima Begića, borca, a da je istim evakuisana ljubavnica bivšeg komandanta brigade ranije premještenog iz Goražda, tadašnja i sadašnja estradna umjetnica, aktivna na sarajevskoj kafanskoj sceni).
Hvala druže, pretpostavljao sam da su naši helikopteri bili u pitanju, samo nisam bio sto posto siguran da li smo mi imali uopšte helikoptere :-)

Izguglah o tom srušenom helikopteru (noć sa 21. na 22. august. 1995), vidim istraga nije provedena, teorije zavjere na max. Valjda je zvanična istina da je zakačio drveće pa se zapalio, a neki pišu kako je pogođen, neki kako su se nakve pare trebale prenositi u njemu...

Inače, piše kako su naši od Ukrajinaca '93 kupili 14 helikoptera koji su bili raspoređeni po našoj slobodnoj teritoriji i neki mali dio u Zagreb (za pomaganje Bihaću). To su informacije iz knjige Izudina Šarića, člana prve posade Ratnog vazduhoplovstva Armije RBiH. Kaže da se nijednom nije desilo da nisu bili pogođeni kad su letili prema enklavama, a u jednoj "turi" prema Goraždu su pogođeni čak 27 puta :-)

Što se tiče te estradne umjetnice, sjetih se kako mi je jedna djevojka iz Goražda prije možda dvije godine pričala o nekoj (neko smiješno umjetničko ime) pjevačici iz GZ, ja nikad u životu čuo za nju nisam, a valjda je "popularna" u Goraždu. Ne znam je li to ta pjevačica, nije ni bitno hajde nego mi naumpade to kako napisa :)

Edit: Da, ovaj Šarić kaže kako je 7 od tih 14 helikoptera srušeno, a poginulo im je 30-ak članova posade. Ne pišu detalji gdje su rušeni ti helikopteri.
User avatar
_Reds_
Posts: 9315
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#294 Re: Odbrana Podrinja

Post by _Reds_ »

Napustio je nas još jedan od velikih branitelja Istočne Bosne, Zaim Bešović. Čovjek koji je živio svoje Tjentište i svoju Foču.

https://stav.ba/vijest/na-respiratoru-k ... jenja/7905
Post Reply