Odbrana Podrinja

Post Reply
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#201 Re: Odbrana Podrinja

Post by Gojeni H »

aldinjo wrote:Zaim Imamović 9.10.1995.-9.10.2015.
Neka mu vjecni rahmet i sreca, amin.
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#202 Re: Odbrana Podrinja

Post by PM72 »

FASIZMU SMRT wrote:https://www.youtube.com/watch?v=dxcbX2GvPyU

Kulturno društvo Bošnjaka-džemat Ženeva vam predstavlja novu jedinstvenu knjigu o najvećim herojima odbrane Bosne, o velikim i nezaboravnim bitkama za odbranu Republike Bosne i Hercegovine
Blago nama kad nam neki džemat iz Ženeve piše istoriju...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#203 Re: Odbrana Podrinja

Post by _BataZiv_0809 »

PM72 wrote:
FASIZMU SMRT wrote:https://www.youtube.com/watch?v=dxcbX2GvPyU

Kulturno društvo Bošnjaka-džemat Ženeva vam predstavlja novu jedinstvenu knjigu o najvećim herojima odbrane Bosne, o velikim i nezaboravnim bitkama za odbranu Republike Bosne i Hercegovine
Blago nama kad nam neki džemat iz Ženeve piše istoriju...
:lol: ovo ko iz Alan Forda/Nadrealista.

Bas me zanima na sta lici ta knjiga.
crazy_diamond
Posts: 431
Joined: 22/08/2015 13:09

#204 Re: Odbrana Podrinja

Post by crazy_diamond »

Odlicna tema, ima li neko od podrinjaca ko je prelazio iz enklava srebrenica i zepa na slobodnu teritoriju prije jula 95., ili neko ko je ucestvovao u diverzantskim akcijama duboko u trbusini tog dijela okupiranog

Nisam vidio da ima ova tema pa sam imao dosta rasprava na temi deblokada sarajeva, jer sam tu deblokadu i pad enklava doveo u tijesnu vezu, kako vidim ima i ovdje ljudi koji tvrde isto, da su snage angazovane na deblokadi prebacene na podrinje, a radi se o ogromnim snagama, vrlo je izvijesno da bi druge ptice pjevale, sad pitanje je samo jel se tu radilo o neznanju ili izdaji prilikom tih historijskih strateskih odluka
malimbi
Posts: 121
Joined: 12/01/2016 13:39

#205 Goražde 1995

Post by malimbi »

O desavanjima u Srebrenici i Zepi 1995 se dosta toga zna, pise i govori ali je vrlo malo informacija o stanju u Goraždu 1995. Sta se tada desavalo na tom podrucju, prije , u toku i poslije genocida u Srebrenici i Zepi ?
Goražde je za agresora imalo veci strateski znacaj nego Srebrenica i Zepa i realno je bilo ocekivati da ce pokusati da okupiraju i to podrucje, da li se ista uradilo u samom gradu i okolini da onemoguce okupaciju u tom vremenu ?
Postoje informacije da su branioci razoruzali pripadnike Unprofora ( Ukrajince, koji su inace bili u najmanju ruku vrlo pristasni prema agresorima) , da su neki polozaji zauzeti i tako onemogucen napad,ima o tome opisano u ovom tekstu :
Krajem maja i početkom juna oko Goražda se ponovo grupišu srpske snage: nova ofanziva je na pomolu, a UNPROFOR je neodlučan. Četnici, koji su i do tada često posjećivali punktove unproforaca, jedan dan su jednostavno krenuli da ih preuzimaju. Vojnici ARBiH ipak uspijevaju preuzeti jedan od ključnih punktova: Biserna brdo. Oficiri koji su tada bili u štabu brigadira Bahte danas tvrde da je on donio ključnu odluku: ne čekajući početak ofanzive na Goražde, naredio je opći napad i agresor je otjeran sa svih ključnih kota. Oslobođene su Kolijevke, Samari, Tovarnice, Mujovo brdo, Kota 702. Paralelno se izvode i akcije na lijevoj obali, a napadnuti su i Kopači. Dio teritorija je vraćen, otupljen je napad na grad, a moral boraca je porastao. Srpske snage se preusmjeravaju ka Srebrenici i Žepi. U vrijeme ofanzive na ove gradove goraždanski borci su se ubacivali duboko u srpsku teritoriju, sačekivali jedinice i civile iz Žepe i Srebrenice i provodili ih do Goražda.
https://www.bhdani.ba/portal/arhiva-67- ... 5515.shtml

sada koliko je to istina ne znam pa zato sam i otvorio ovu temu.

Jos jedna stvar, tada se iz pravca Treskavice izvodila ofanziva gdje je jedan od ciljeva bila i deblokada Gorazda , da li se ista na tom pitanju pokusalo iz pravca Gorazda, da se izvede spajanja iz dva pravca ?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#206 Re: Goražde 1995

Post by julisiz es grant »

malimbi wrote:O desavanjima u Srebrenici i Zepi 1995 se dosta toga zna, pise i govori ali je vrlo malo informacija o stanju u Goraždu 1995. Sta se tada desavalo na tom podrucju, prije , u toku i poslije genocida u Srebrenici i Zepi ?
Goražde je za agresora imalo veci strateski znacaj nego Srebrenica i Zepa i realno je bilo ocekivati da ce pokusati da okupiraju i to podrucje, da li se ista uradilo u samom gradu i okolini da onemoguce okupaciju u tom vremenu ?
Postoje informacije da su branioci razoruzali pripadnike Unprofora ( Ukrajince, koji su inace bili u najmanju ruku vrlo pristasni prema agresorima) , da su neki polozaji zauzeti i tako onemogucen napad,ima o tome opisano u ovom tekstu :
Krajem maja i početkom juna oko Goražda se ponovo grupišu srpske snage: nova ofanziva je na pomolu, a UNPROFOR je neodlučan. Četnici, koji su i do tada često posjećivali punktove unproforaca, jedan dan su jednostavno krenuli da ih preuzimaju. Vojnici ARBiH ipak uspijevaju preuzeti jedan od ključnih punktova: Biserna brdo. Oficiri koji su tada bili u štabu brigadira Bahte danas tvrde da je on donio ključnu odluku: ne čekajući početak ofanzive na Goražde, naredio je opći napad i agresor je otjeran sa svih ključnih kota. Oslobođene su Kolijevke, Samari, Tovarnice, Mujovo brdo, Kota 702. Paralelno se izvode i akcije na lijevoj obali, a napadnuti su i Kopači. Dio teritorija je vraćen, otupljen je napad na grad, a moral boraca je porastao. Srpske snage se preusmjeravaju ka Srebrenici i Žepi. U vrijeme ofanzive na ove gradove goraždanski borci su se ubacivali duboko u srpsku teritoriju, sačekivali jedinice i civile iz Žepe i Srebrenice i provodili ih do Goražda.
https://www.bhdani.ba/portal/arhiva-67- ... 5515.shtml

sada koliko je to istina ne znam pa zato sam i otvorio ovu temu.

Jos jedna stvar, tada se iz pravca Treskavice izvodila ofanziva gdje je jedan od ciljeva bila i deblokada Gorazda , da li se ista na tom pitanju pokusalo iz pravca Gorazda, da se izvede spajanja iz dva pravca ?
Sve je bilo upravo tako. 28. maja bukvalno smo ih pretekli u zauzimanju navedenih položaja na desnoj obali Drine, koje je Unprofor upravo napustio. Da su četnici stigli prije na njih i zadržali ih, vjerovatno bi Goražde bilo Srebrenica prije Srebrenice.
Znam da se dosta boraca probilo iz Žepe, po njenom padu, do Goražda. Ne znam da li je iko iz Srebrenice (koja je mnogo dalje i od koje bi trebalo preći kroz preveliko područje pod kontrolom agresora da bi se stiglo do Goražda).
malimbi
Posts: 121
Joined: 12/01/2016 13:39

#207 Re: Goražde 1995

Post by malimbi »

julisiz es grant wrote:
malimbi wrote:O desavanjima u Srebrenici i Zepi 1995 se dosta toga zna, pise i govori ali je vrlo malo informacija o stanju u Goraždu 1995. Sta se tada desavalo na tom podrucju, prije , u toku i poslije genocida u Srebrenici i Zepi ?
Goražde je za agresora imalo veci strateski znacaj nego Srebrenica i Zepa i realno je bilo ocekivati da ce pokusati da okupiraju i to podrucje, da li se ista uradilo u samom gradu i okolini da onemoguce okupaciju u tom vremenu ?
Postoje informacije da su branioci razoruzali pripadnike Unprofora ( Ukrajince, koji su inace bili u najmanju ruku vrlo pristasni prema agresorima) , da su neki polozaji zauzeti i tako onemogucen napad,ima o tome opisano u ovom tekstu :
Krajem maja i početkom juna oko Goražda se ponovo grupišu srpske snage: nova ofanziva je na pomolu, a UNPROFOR je neodlučan. Četnici, koji su i do tada često posjećivali punktove unproforaca, jedan dan su jednostavno krenuli da ih preuzimaju. Vojnici ARBiH ipak uspijevaju preuzeti jedan od ključnih punktova: Biserna brdo. Oficiri koji su tada bili u štabu brigadira Bahte danas tvrde da je on donio ključnu odluku: ne čekajući početak ofanzive na Goražde, naredio je opći napad i agresor je otjeran sa svih ključnih kota. Oslobođene su Kolijevke, Samari, Tovarnice, Mujovo brdo, Kota 702. Paralelno se izvode i akcije na lijevoj obali, a napadnuti su i Kopači. Dio teritorija je vraćen, otupljen je napad na grad, a moral boraca je porastao. Srpske snage se preusmjeravaju ka Srebrenici i Žepi. U vrijeme ofanzive na ove gradove goraždanski borci su se ubacivali duboko u srpsku teritoriju, sačekivali jedinice i civile iz Žepe i Srebrenice i provodili ih do Goražda.
https://www.bhdani.ba/portal/arhiva-67- ... 5515.shtml

sada koliko je to istina ne znam pa zato sam i otvorio ovu temu.

Jos jedna stvar, tada se iz pravca Treskavice izvodila ofanziva gdje je jedan od ciljeva bila i deblokada Gorazda , da li se ista na tom pitanju pokusalo iz pravca Gorazda, da se izvede spajanja iz dva pravca ?
Sve je bilo upravo tako. 28. maja bukvalno smo ih pretekli u zauzimanju navedenih položaja na desnoj obali Drine, koje je Unprofor upravo napustio. Da su četnici stigli prije na njih i zadržali ih, vjerovatno bi Goražde bilo Srebrenica prije Srebrenice.
Znam da se dosta boraca probilo iz Žepe, po njenom padu, do Goražda. Ne znam da li je iko iz Srebrenice (koja je mnogo dalje i od koje bi trebalo preći kroz preveliko područje pod kontrolom agresora da bi se stiglo do Goražda).

Znaci vec prije napada na Srebrenicu u Gorazdu je Armija izvela akcije da onemoguci cetnicki napad ? Cuo sam da je Armija u Gorazdu preduhitrila cetnike ali sam citavo vrijeme mislio da je to uradila poucena iskustvom iz Srebrenice , ovako je neko donio pravo dobru odluku, svaka mu cast ko god da je.

Kakva je bila situacija , fizicki i psiholoski u Gorazdu u tom vaktu ,u toku i poslije okupacije Srebrenice i Zepe ?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#209 Re: Goražde 1995

Post by Nekako s proljeća »

Serija fotografija je zavedena da se odnosi na 1996 godinu, arhivskog materijala za ''1995'' svakako ima malo pa je dobrodošla i ova serija. Možete obrisati ako nije kompaktibilna sa temom.
Image
BOSNIA. 1996. Gorazde, which had been under siege during the war, was one of the three Muslim safe heavens within Serbian-held territory. It was believed by many in Garazde that the town would suffer the same downfall as Srebrenica, also a safe heaves, that was completly overun by Serbian soldiers. The Bosnian army and civilians in Gorazde, celebrated the Peace accordance of the Dayton agreement.
Image
BOSNIA. 1996. Gorazde, which had been under siege during the war, was one of the three Muslim safe heavens within Serbian-held territory. It was believed by many in Garazde that the town would suffer the same downfall as Srebrenica, also a safe heaves, that was completly overun by Serbian soldiers. The Bosnian army and civilians in Gorazde, celebrated the Peace accordance of the Dayton agreement. Soldiers watching the celebration.
Image
BOSNIA. 1996. Gorazde, which had been under siege during the war, was one of the three Muslim safe heavens within Serbian-held territory. It was believed by many in Garazde that the town would suffer the same downfall as Srebrenica, also a safe heaves, that was completly overun by Serbian soldiers. The Bosnian army and civilians in Gorazde, celebrated the Peace accordance of the Dayton agreement.
Image
BOSNIA. 1996. Gorazde, which had been under siege during the war, was one of the three Muslim safe heavens within Serbian-held territory. It was believed by many in Garazde that the town would suffer the same downfall as Srebrenica, also a safe heaves, that was completly overun by Serbian soldiers. The Bosnian army and civilians in Gorazde, celebrated the Peace accordance of the Dayton agreement. The Bosnian army standing in line.
Image
BOSNIA. Gorazde. 1996. The Bosnian army stands in line. Gorazde, which had been under siege during the war, was one of the three Muslim safe havens within Serbian-held territory. Many in Garazde believed that the town would suffer the same fate as Srebrenica, a safe heaven that was completely overrun by Serbian soldiers. The Bosnian army and civilians in Gorazde, celebrated the Dayton peace agreement.
Image
BOSNIA. 1996. Gorazde, which had been under siege during the war, was one of the three Muslim safe havens within Serbian-held territory. It was believed by many in Garazde that the town would suffer the same downfall as Srebrenica, also a safe heaves, that was completely overrun by Serbian soldiers. The Bosnian army and civilians in Gorazde, celebrated the Peace accordance of the Dayton agreement. Bosnian army standing in line.
http://www.magnumphotos.com/C.aspx?VP3= ... &POPUPPN=1
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#210 Re: Odbrana Podrinja

Post by SkyLimit »

Iscitavajuci dostupni materijal stvorio sam neku sliku tih desavanja u podrinjskoj enklavi.

Ta nasa vojska tamo, bila je nedisciplinirana, neuvjezbana i pogotovo neopremljena. Ali to su bila seoska djeca, idealan materijal za pjesadiju, to je odraslo tako sto je islo 10 kilometara pjeske do skole po teskom terenu, igralo se tako sto se penjalo po kamenitim uzbrdicama a u slobodno vrijeme obradjivalo sa roditeljima 10 duluma zemlje. Tako nekako ih i Balkan Battlegrounds opisuje. Bile su to mobilne trupe koje su koristile svoje izuzetno poznavanje terena kao i to sto nadmocnost VRS u oklopno - mehanizovanim sredstvima i artiljeriji se nije mogla maksimalno iskoristiti na tom teskom terenu.

Takodjer, oni su jedni od rijetkih za koje je doista potvrdjeno da su bili napadani sa jedinicama tadasnje Vojske Jugoslavije, tj. Srbije, i nakon 1992. godine. Pripadnici Armije BiH su iz nekog razloga svaku usminkanu jedinicu VRS smatrali za "63. padobransku gardijsku brigadu VJ", tako da ako je vjerovati svjedocenjima, nema borca koji se nije susreo protiv njih racunajuci sve korpuse Armije BiH. Medjutim, zvanicno je potvrdjeno da je pripadnike Armije BiH u podrinjskoj enklavi zaista napadala ta 63. padobranska, kao i jos nekoliko regularnih jedinica tadasnje Vojske Jugoslavije. Ko zeli moze nesto o tome i ovdje procitati
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0 ... 0%BA%D0%B0


U cemu je bila stvar sa tim Skelanima, tu su se teske bitke vodile, recimo vidio sam podatak da je II. Odred Sekovici specijalne brigade policije RS krajem januara 1993. godine imao tu poginulih i ranjenih? To je ista ona jedinica koja ce kasnije masovno ucestovati u genocidu u Srebrenici u direktnim likvidacijama zatocenih.


Jos ovaj doprinos temi
jadranom plovim
Posts: 102
Joined: 08/04/2016 11:30

#211 Re: Odbrana Podrinja

Post by jadranom plovim »

SkyLimit wrote:Iscitavajuci dostupni materijal stvorio sam neku sliku tih desavanja u podrinjskoj enklavi.

Ta nasa vojska tamo, bila je nedisciplinirana, neuvjezbana i pogotovo neopremljena. Ali to su bila seoska djeca, idealan materijal za pjesadiju, to je odraslo tako sto je islo 10 kilometara pjeske do skole po teskom terenu, igralo se tako sto se penjalo po kamenitim uzbrdicama a u slobodno vrijeme obradjivalo sa roditeljima 10 duluma zemlje. Tako nekako ih i Balkan Battlegrounds opisuje. Bile su to mobilne trupe koje su koristile svoje izuzetno poznavanje terena kao i to sto nadmocnost VRS u oklopno - mehanizovanim sredstvima i artiljeriji se nije mogla maksimalno iskoristiti na tom teskom terenu.

Takodjer, oni su jedni od rijetkih za koje je doista potvrdjeno da su bili napadani sa jedinicama tadasnje Vojske Jugoslavije, tj. Srbije, i nakon 1992. godine. Pripadnici Armije BiH su iz nekog razloga svaku usminkanu jedinicu VRS smatrali za "63. padobransku gardijsku brigadu VJ", tako da ako je vjerovati svjedocenjima, nema borca koji se nije susreo protiv njih racunajuci sve korpuse Armije BiH. Medjutim, zvanicno je potvrdjeno da je pripadnike Armije BiH u podrinjskoj enklavi zaista napadala ta 63. padobranska, kao i jos nekoliko regularnih jedinica tadasnje Vojske Jugoslavije. Ko zeli moze nesto o tome i ovdje procitati
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0 ... 0%BA%D0%B0


U cemu je bila stvar sa tim Skelanima, tu su se teske bitke vodile, recimo vidio sam podatak da je II. Odred Sekovici specijalne brigade policije RS krajem januara 1993. godine imao tu poginulih i ranjenih? To je ista ona jedinica koja ce kasnije masovno ucestovati u genocidu u Srebrenici u direktnim likvidacijama zatocenih.


Jos ovaj doprinos temi
Ne samo napadali vec su i svoje kosti ostavili tu :

Obeleženo 20 godina od pogibije petorice naših drugova
January 28th, 2013

Spomen soba 63. padobranske brigade

Ovih dana navršilo se 20 tužnih godina od pogibije petorice naših drugova vodnika Đorović Srboljuba, desetara Janković Ljubiše, razvodnika Anđelković Vladana, razvodnika Ilić Saše i razvodnika Ilić Nebojše.

Pomen ovim junacima poginulim u ratnim dejstvima tokom januara 1993. godine dali su članovi njihovih porodica, tadašnji ratni drugovi i aktivni pripadnici 63. padobranskog bataljona Vojske Srbije.

Godine neumitno prolaze, ali sećanja na Đoru, Anđela, Bulsa, Ljubiška i Ilketa i dalje ne blede. Neka vam je večna slava i hvala heroji!
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#212 Re: Odbrana Podrinja

Post by SkyLimit »

ZV Keli wrote:Znam da postoji haman ista tema ali samo u naslovu jer mene interesuje par drugaicjih stvari.
Zbog cega su padali gradovi u Podrinju redom,zbog cega Gorazde nije palo(naravno da je do hrabrosti branitelja ali sigurno su i braniteljih ostalih gradova bili hrabri kao i Gorazda pa koje su to druge stvari bile koje su uticale na pad)Da li su Bosnjaci izbjegli osnivali jedinice na slobodnoj teritoriji pa se prikljucivale odbrani tih gradova i sela(siguran sam da jesu ali bih volio da mi neko iz prve ruke potvrdi).Hvala
Goražde nije vojno odbranjeno. Srbi su vojno mogli ući u Goražde kad su htjeli, što se i pokazalo tokom operacije "Zvijezda 94" kad je samo prijetnja Međunarodne zajednice da će bombardovati VRS zaustavilo Srbe da ne zauzmu Goražde.

Branioci Goražda su se doista branili fanatično, ali Goražde je odbranjeno politički a ne vojno. I Srebrenicu se pokušalo odbraniti politički, nije uspjelo, u Goraždu jeste.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#213 Re: Odbrana Podrinja

Post by Woody »

Tačno! Goražde nije (moglo biti) vojno odbranjeno. Politički? Hmmmm ?!

Ja bih radije o tome upitao dotičnog "političara"...

Image
"Ne bojim se ni Allahovog, ni suda naroda. Ma, ja ne mogu nikako za korupciju odgovarati, ja nisam bio nikakva odgovorna ličnost da sam mogao učestvovati u takvim radnjama"

Jerbo on veli:
DANI: Jesi li ratni profiter? Koliko si zaradio dok su osigurani konvoji s tvojom robom prolazili do Goražda?

ŠAHINPAŠIĆ: Nisam ratni profiter. Od Goražda nisam zaradio ništa i baš hoću da to objasnim od A do Ž: mjesec septembar ili oktobar, '95, dan je subota, to znam, i UNPROFOR daje dozvolu da bosanska vlada može slati pet šlepera svaki dan humanitarne pomoæi u Goražde, to znači: hrane, odjeće, obuće. Ja saznajem naveče, i to u pola jedan, da niko ništa nije organizirao. I tad sam bio nezadovoljan odnosom prema meni i bio sam se malo od njih distancirao, a počeo sam da pomalo radim i da se bavim trgovinom :lol: . U prvom sam momentu ostao ravnodušan, ali onda su tražili da se angažiram jer Vlada neće ništa da uradi. U dva sata iza ponoći ja sam nazvao svog čovjeka koji se bavio organizacijom transporta, Hamu Šivšića, da vidim možemo li naći pet šlepera koji bi išli u ponedjeljak u Goražde. On kaže: znat ćeš u osam ujutro. To u nedjelju ujutro. Onda, u nedjelju, dolazi čovjek iz Centrotransa koji kaže da će dati svoja dva kamiona, ali da mu dam garancije na 50.000 maraka za svaki kamion i da je tura 3.000 maraka. Ja sam pristao :-) , ali nakon pola sata taj isti čovjek se vraća i kaže: čuj, Šaja, moja dva kamiona idu potpuno besplatno. Kako ja imam svoja tri kamiona, riješio sam problem, još mi trebaju vozači… Moji su se prepali, oni iz Centrotransa su odmah pristali bez po' riječi. U međuvremenu, ljudi iz Goražda su saznali za tu informaciju, a nismo uopšte sinhronizovani, i helikopter koji je u Goraždu ležao tri mjeseca, taj dan je bio osposobljen, i dolazi pet vozača u Sarajevo iz Goražda da voze preko Pala i Rogatice… A ja sam od Hadžije u Visokom tražio da vojska nešto uradi, da nešto pošalje, obavijestio sam i Predsjednika i rekao sam da zaduže ljude iz Vlade za taj posao, a ja ću ustupiti logistiku Cenexa - ljude, viljuškare, magacine… Javi se vojska da će poslati 9,5 tona cigareta, mi iz Cenexa šaljemo šleper od 22 tone robe na poklon Goraždu, Skupština grada kupuje neke cipele, Predsjednik šalje za šehidsku djecu pernate jakne i zimske cipele i patike, i to se kupuje od Sarajevskih trgovina, i to sve u nedjelju, a niko ne radi. Onda ide još šest tona šećera iz Sarajevskih trgovina, Fikretova (Prevljak, op. a.) divizija šalje također nekoliko tona šećera i ide jedan šleper od Fočanske brigade, koji smo mi imali vazda na zalihi, i u ponedjeljak ujutro konvoj kreće za Goražde. Ja tražim od Vlade i od Okruga Goražde da imenuju ljude koji će se baviti tim poslom i to organizirati. Međutim, sve je to bilo "hajd' još ovaj Šaja". Niko u tom času nema logistike, UNPROFOR traži skladišta gdje će oni opeèatiti robu, nadgledati utovar da ne bude vojne opreme, jer oni prate konvoj. I to je dobro funkcionisalo u poèetku, nema komercijalnih roba u prvih sedam-osam konvoja, ide nafta, svi se angažuju, svi pomažu… Meðutim, apetiti kod ljudi rastu i ovi iz Goražda se sporazumiju sa Sarajevskim trgovinama da im dolje šalje komercijalnu robu.

DANI: Abduselam Sijerčić tvrdi da si upravo ti prodavao visokotarifnu robu u Goraždu.

ŠAHINPAŠIĆ: Moje robe nije bilo niti jedan miligram. A o takvim imenima neću uopšte da razgovaram. Nek' on i dalje tvrdi... Ja znam da je Bakirova (Alispahićeva, op. a.) finansijska policija sve pregledala… Znaš li ti dokle je to došlo: ode ujutro roba, a oni u podne traže narudžbenice iz Okruga Goražde... Eto dokle se išlo i sto se puta provjerilo…

DANI: Postoji izvještaj jednog od oficira Armije BiH koji tvrdi da su na Grepku ustanovili kako si iz pisama vadio novac, uz čitav niz optužbi vezanih za šverc oružjem i robama, a nakon tog izvještaja sankcioniran je on, a ne ti.

ŠAHINPAŠIĆ: Pa reci ga, reci koji je to oficir… Ja na Grepku nisam bio osim onog momenta kad sam izašao iz Goražda, a poslije sam iz Tarčina omogućavao da opstanu na Grepku i da prežive, da tamo bude logistička baza, gdje će ljudi doći, natovariti 110 tona robe i opstati tako godinu dana.
Znači, Goražde nije smjelo pasti ni po koju cijenu (za razliku od Srebrenice i Žepe). U slučaju pada čitav "zapovjedni" lanac počevši od Šaje, preko "hadžija" Čengića (množina) pa do Izetbegovića (množina) bi pao. A kako se odbranilo? Jednostavno! Plaćanjem "marže" Srbima. Eto!

Pozdrav domovini :thumbup:
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3005
Joined: 25/06/2014 14:16

#214 Re: Odbrana Podrinja

Post by kakotakonikako »

Cetnik gdje god je mogao uci, bez nekih gubitaka, usao je. Vi vjerujte i dalje da je Gorazde odbranjeno politicki. Hrabri heroji Podrinja.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#215 Re: Odbrana Podrinja

Post by julisiz es grant »

kakotakonikako wrote:Cetnik gdje god je mogao uci, bez nekih gubitaka, usao je. Vi vjerujte i dalje da je Gorazde odbranjeno politicki. Hrabri heroji Podrinja.
Ovaj što sa ponosom priča o četničkoj operaciji "Zvijezda"...
...to je bila aprilska ofanziva 1994, najžešća...punih mjesec dana žestokih borbi, neprestanog granatiranja grada, naročito bolnice, stotine poginulih...da, da, zaista se četnici nisu trudili zauzeti Goražde :-) ....da nisam na svojoj koži osjetio, možda bih i mogao povjerovati, ali to se ne zaboravlja.
Za to vrijeme uspjeli su zauzeti većinu naše teritorije na desnoj strani, i sveli nas na tom dijelu samo na gradsko područje...a i na lijevoj su došli do zapadnog ulaza u grad (gdje su i danas).
Istina je da je ofanziva prekinuta ulaskom UNPROFOR-a...da li bi Goražde palo da se to nije desilo? Ja vjerujem, da je potrajalo još koji dan da bi. Borci su bili na granici kolapsa, nakon mjesec dana stalnih borbi, velikih gubitaka u ljudstvu i municiji (a pomoć nije mogla doći niotkuda).
Ipak, Goražde je ostalo i opstalo, plativši za to visoku cijenu. I danas je na Drini, trn u oku Velike Srbije.
racionalista
Posts: 1473
Joined: 20/07/2012 20:40

#216 Re: Odbrana Podrinja

Post by racionalista »

Vala ako se đe tuklo sa četnicima, tuklo se oko i u Goraždu
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#217 Re: Odbrana Podrinja

Post by Pitar s Kariba »

Gledam neki dan kod Senada H. u Dnevniku, a ima već neko vrijeme ta se priča provlači i po portalima, valjda je i film snimljen, Amir Reko - Makedonac, kapetan JNA, oficir ARBiH, priča o događajima oko Goražda iz 1992.



Mislim, sve ovo što priča je vrijedno divljenja - heroj i čovjek bez trunke. Ali, opet, nekako poslije intervjua mi je ostalo par upitnika u glavi.
Otkud sad ovaj čovjek niotkud?
Zašto baš sad da se pokrene sva ova priča nakon 25 godina?
Kako to da kaže da je on komandovao operacijom osobađanja Goražda 1992.? Gdje je tu Zaim? Gdje je Buljubašić?

Zna li neko šta više o ovome svemu?
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#218 Re: Odbrana Podrinja

Post by Us and them »

Meni smeta što se nedovoljno spominje koliko je zapravo Hrvatska kumovala padu Podrinja. Naser je početkom 1993. godine vladao ogromnim teritorijem u Podrinju, pobjeđivao je okolne snage VRS koje baš i nisu bile na nivou onih iz ostatka BiH(npr. Bratunačka brigada organizovana je tek krajem 1992. godine), ali...

Na scenu stupa velikohrvatska agresija koja na više načina dovodi do pada tog dijela Podrinja:

- HVO i HVO vežu na sebe značajne snage Armije RBiH i time oslobađaju i rasterećuju snage VRS

- Blokadama slabi moć Armije RBiH, ponestaje municije, namirnica, svega, otupljuje oštricu Armije i slabi njenu borbenu moć i mogućnost za borbena djelovanja što dodatno oslobađa i rasterećuje snage VRS. Kao i ostatak Armije, te blokade su osjetile i Naserove snage

I šta se dešava: Mladić grupiše značajne snage u Podrinju i pokreće operaciju "Cerska 93" tokom koje pada sve redom, Naserove snage su de facto poražene i samo proglašenje grada Srebrenice zaštićenom zonom je spriječilo da zlikovac Mladić ne uđe u nju već 1993. godine(što je njemu zapravo dobro došlo, 1993. godine je borbena vrijednost Naserovih boraca bila puno veća nego 1995. godine, ovako je čekao da ih civilni život omekša pa tek onda ušao bez posebnih gubitaka).

Sve do hrvatske agresije na BiH Mladić se jednostavno nije ni mogao značajnije pozabaviti tim "problemom" u Podrinju, tek mu je ona omoguća da odvoji značajne snage i izvede obimnu operaciju na tom području.

Nakon što su naši bukvalno molili Hrvatsku da tokom te ofanzive propusti nešto naoružanja oni su se zaista i "sažalili" i zaista je nešto i stiglo do Tuzle, međutim već je bilo prekasno.

Ako ćemo pričati "šta bi bilo kad bi bilo", možda da nije bilo velikohrvatske agresije ne samo da ne bi došlo u konačnici do genocida u Srebrenici, već možda ne bi nikad došlo ni do toga da uopće dođe do toga da je sama Srebrenica morala biti proglašena zaštićenom zonom a da je sav okolni teritorij okupiran.


Iako, to su sve objektivni razlozi pada tih teritorija tokom te ofanzive VRS. Postojao je i subjektivni: Naše snage na tom području bile su hronično neorganizovane čak i za tadašnje standarde Armije RBiH a naspram sebe su tokom te operacije "Cerska" imale neprijatelja kojim su komandovali profesionalni oficiri koji su školski radili.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#219 Re: Odbrana Podrinja

Post by Tromblon »

Pitar s Kariba wrote:Gledam neki dan kod Senada H. u Dnevniku, a ima već neko vrijeme ta se priča provlači i po portalima, valjda je i film snimljen, Amir Reko - Makedonac, kapetan JNA, oficir ARBiH, priča o događajima oko Goražda iz 1992.



Mislim, sve ovo što priča je vrijedno divljenja - heroj i čovjek bez trunke. Ali, opet, nekako poslije intervjua mi je ostalo par upitnika u glavi.
Otkud sad ovaj čovjek niotkud?
Zašto baš sad da se pokrene sva ova priča nakon 25 godina?
Kako to da kaže da je on komandovao operacijom osobađanja Goražda 1992.? Gdje je tu Zaim? Gdje je Buljubašić?

Zna li neko šta više o ovome svemu?
Za covjeka sam cuo i prije. Regularan covjek, pravi borac. Cuo sam sve naj o njemu. Medjutim, ako si gledao ovaj intervju do kraja jasno se vidi razlog. Politika. Covjek osnovao neki pokret. Hoce da se ukljuci i to je to. Jasno kao dan.
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#220 Re: Odbrana Podrinja

Post by Pitar s Kariba »

Tromblon wrote:
Pitar s Kariba wrote:Gledam neki dan kod Senada H. u Dnevniku, a ima već neko vrijeme ta se priča provlači i po portalima, valjda je i film snimljen, Amir Reko - Makedonac, kapetan JNA, oficir ARBiH, priča o događajima oko Goražda iz 1992.



Mislim, sve ovo što priča je vrijedno divljenja - heroj i čovjek bez trunke. Ali, opet, nekako poslije intervjua mi je ostalo par upitnika u glavi.
Otkud sad ovaj čovjek niotkud?
Zašto baš sad da se pokrene sva ova priča nakon 25 godina?
Kako to da kaže da je on komandovao operacijom osobađanja Goražda 1992.? Gdje je tu Zaim? Gdje je Buljubašić?

Zna li neko šta više o ovome svemu?
Za covjeka sam cuo i prije. Regularan covjek, pravi borac. Cuo sam sve naj o njemu. Medjutim, ako si gledao ovaj intervju do kraja jasno se vidi razlog. Politika. Covjek osnovao neki pokret. Hoce da se ukljuci i to je to. Jasno kao dan.
Jasno, i meni to tako izgleda. Indikativno je da je odjednom na svim portalima, televizijama, orkestrirano krenulo da se priča o njemu. Film, promocije filma, intervjui, nastupi... Vjerovatno je to madijska (artiljerijska) priprema za nastup u politici.
Ja prvi put čujem za čovjeka, pa sam sad sa zanimanjem pregledao sve što sam mogao naći na internetu. Neke stvari su očigledno nesporne činjenice i vrijedne divljenja. Rizičan prebjeg iz JNA i dolazak u opkoljeno Goražde, komandovanje brigadom u Go (43. drinska), vojničko znanje i obrazovanje, lična strašna tragedija, očuvanje dostojanstva i moralnog kompasa u kritičnim trenucima ... To je sve stvarno za respekta.
Eh, sad, ono što meni, kao nekome ko stvarno ne poznaje dovoljno ni njega ni događaje o kojima priča, onako subjektivno "smeta" u ovim nastupima je ta pretjerana samopromocija, samohvala i samobitnost.
Ja sam komandovao operacijom oslobađanja Goražda! (Nema pomena drugih ljudi - prvenstveno Zaima. Ja koliko znam, po svemu što sam čuo, ljudi iz Goražda cijene, vole i vjerovali su samo Zaimu .. Zaim je uvijek br.1 u svim pričama o ratnim dešavanjima u Go)
Ja sam bio autoritet!
Ja sam spasio Srbe i to selo!
Ja sam odbio naređenje da očistim selo i onda zaustavio drugu jedinicu da to uradi! (Ispada da su svi u Go, od komande do tih 700 vojnika koji su opkolili selo bile zvijeri žedne srpske krvi a on jedini glas razuma i pri tome toliki autoritet da to sve zaustavi. Sumnjam da je 92 iko bio autoritet da stane sam pred toliki broj ljudi a da pri tome među njima nije bilo još razumnih. I u samom filmu ljudi Srbi kažu da su komšije muslimani iz sela spavali u njihovim kućama radi sigurnosti i zaštite.
Nije mi jasno zašto odmah, kad je dobio naređenje, nije riješio stvar na ovaj način, pregovorima o predaji. I ako su baš ovi iz komande htjeli da pobiju te ljude, mogli su to uraditi i kasnije kad ih je on predao komandi. Ali nisu, svi su živi i zdravi razmijenjeni.
Maglovit je i dio o njegovom odlasku iz Bosne. Kako 92 jedan od glavnih komndanata odbrane iz Goražda ode u Dansku da posjeti familiju?! Tek tako! I onda kao htio da se vrati i bori ali bio nepoželjan. Malo je sve to mutno.
Mislim, opet napominjem, ne poznajem dovoljno situaciju, samo iznosim svoj doživljaj kompletne priče, koja je sama po sebi jako zanimljiva.
@Sarajmen hvala za post o operaciji "Krug".
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#221 Re: Odbrana Podrinja

Post by dječak sa šibicama »

Zaim je u Gorazdu bio sve i svja.

Ali i on je `94 otisao iz Gorazda porodici u Njemacku. O tome ovi generalisimusi koji hvale sebe i Hadzu Efendica ne vole govoriti, Zaim je nakon pada Trnova i Bjelasnice od strane podrumaskih oficira i svercera optuzen kao glavni krivac. Cak je bio i uhapsen u Sarajevu, ako se ne varam, ili bar priveden na informativni razgovor.
Zaimov najblizi saradnik i covjek koji je "izmislio" put spasa, nije bio te srece, njega su u zasjedi ubili. Ali ne cetnici.

Cinjenice koje su nezgodne za pricu.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#222 Re: Odbrana Podrinja

Post by Tromblon »

I Sejdicec primjer je slican, a covjek je neosporna legenda Podrinja. Rame uz rame sa Zaimom i ostalima.
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#223 Re: Odbrana Podrinja

Post by Pitar s Kariba »

dječak sa šibicama wrote:Zaim je u Gorazdu bio sve i svja.

Ali i on je `94 otisao iz Gorazda porodici u Njemacku. O tome ovi generalisimusi koji hvale sebe i Hadzu Efendica ne vole govoriti, Zaim je nakon pada Trnova i Bjelasnice od strane podrumaskih oficira i svercera optuzen kao glavni krivac. Cak je bio i uhapsen u Sarajevu, ako se ne varam, ili bar priveden na informativni razgovor.
Zaimov najblizi saradnik i covjek koji je "izmislio" put spasa, nije bio te srece, njega su u zasjedi ubili. Ali ne cetnici.

Cinjenice koje su nezgodne za pricu.
I ja sam čuo da je Zaim bio, ne uhapšen, nego priveden na informativni razgovor, ali ne u Sarajevu nego u Pazariću. Kako sam ja čuo priču, iz prve ruke, u totalnom haosu i metežu nastalom nakon pucanja linija i pada Grepka, Bjelašnice i Igmana, provlačile su se raznorazne dezinformacije koje su dodatno unosile pometnju i paniku. Između ostalog nekakvi izviđači, obavještajci Generalštaba, ovoga onoga, su pisali izvještaje o stanju na terenu a da pri tome na teren nisu ni izašli. Tako da, praktično, niko nije ni znao šta se tačno dešava. U tom svemu, provukla se vijest kako je Zaim sa Fočanskom brigadom samovoljno napustio položaje i povukao se prema Tarčinu. Istina je bila da su ljudi nakon iscrpljujućih borbi i velikih gubitaka samo tražili par dana odmora. Povodom tih glasina, Zaim je, neposredno nakon što se vratio sa izviđanja linija u rejonu Vlahinje, pri čemu su četnici već bili na Opservatoriji, priveden na informativni razgovor u komandu u Pazariću. Kako sam ja čuo, nakon što je počelo ispitivanje, Zaim im je, kulturno i argumentovano, stručno i oficirski tako svima očitao bukvicu da su svi ostali bez teksta i situacija se potupuno okrenula. Zaim je ispitao i izribao njih. Tek tada, kad je Zaim izložio kakvo je stvarno stanje na terenu, shvatilo se šta se ustvari dešava i koliko je stanje kritično. Tek tada su proslijeđene informacije u Sarajevo i usllijedile reakcije, slanja pojačanja i ostalo.
Last edited by Pitar s Kariba on 06/04/2017 15:44, edited 1 time in total.
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#224 Re: Odbrana Podrinja

Post by Pitar s Kariba »

Tromblon wrote:I Sejdicec primjer je slican, a covjek je neosporna legenda Podrinja. Rame uz rame sa Zaimom i ostalima.
Amir Reko, u jednom od ovih videa koje sam našao na yt, izjavljuje kako je on ključni svjedok Tužilaštva BiH u optužnici protiv jednog od komandanata ARBiH. Mislim da bi to vrlo lako mogao biti Sejdić.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#225 Re: Odbrana Podrinja

Post by Tromblon »

Pitar s Kariba wrote:
Tromblon wrote:I Sejdicec primjer je slican, a covjek je neosporna legenda Podrinja. Rame uz rame sa Zaimom i ostalima.
Amir Reko, u jednom od ovih videa koje sam našao na yt, izjavljuje kako je on ključni svjedok Tužilaštva BiH u optužnici protiv jednog od komandanata ARBiH. Mislim da bi to vrlo lako mogao biti Sejdić.
Nikad ne mogu sa mirom prihvatiti da neko svjedoci protiv. Kao sto je onaj kahriman iz 2.K. svjedocio protiv Nasera.
Post Reply