Odbrana Podrinja

Post Reply
User avatar
ZV Keli
Posts: 517
Joined: 17/08/2012 18:28
Location: Nikad Jugoslavija!

#1 Odbrana Podrinja

Post by ZV Keli »

Znam da postoji haman ista tema ali samo u naslovu jer mene interesuje par drugaicjih stvari.
Zbog cega su padali gradovi u Podrinju redom,zbog cega Gorazde nije palo(naravno da je do hrabrosti branitelja ali sigurno su i braniteljih ostalih gradova bili hrabri kao i Gorazda pa koje su to druge stvari bile koje su uticale na pad)Da li su Bosnjaci izbjegli osnivali jedinice na slobodnoj teritoriji pa se prikljucivale odbrani tih gradova i sela(siguran sam da jesu ali bih volio da mi neko iz prve ruke potvrdi).Hvala
User avatar
frontalni_kokuz
Posts: 93
Joined: 02/02/2013 15:33
Location: od mora do Save, od Drine do Une

#2 Re: Odbrana Podrinja

Post by frontalni_kokuz »

blizina srbije i crne gore, vjerovanje u bratstvo i jedinstva, i komsijama. Nedovoljno naouruzanje itd. za vrijeme rata u gorazdu je bilo oko 60000 ljudi, i svima je bilo jasno sta bi se desilo da je palo. Hrabrost borcima je najvise i davalo to sto su imali taj teret da odbrane svoje zivote i svoje porodice. oni sto su prezivjeli etnicko ciscenje u obliznjim gradovim su se prikljucili odbrani Gorazda, i normalno da su imali zelju da oslobadjaju svoje gradove.
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#3 Re: Odbrana Podrinja

Post by SkyLimit »

Pokušaj stvoriti sliku,iz tekta o Samiru Ništoviću,poznatiji kao kapetan Almir koji je predvodio odbranu Zvornika
Mi smo imali plan odbrane Zvornika i o tome smo obavijestili rukovodstvo Zvornika, a to su bili Bošnjaci - kaže Almir. - Jer, bivša JNA je preko puta Zvornika, u Srbiji, rasporedila artiljeriju, utvrđivala se, dovodila pojačanje. Mi smo, dakle, neposredno prije četničke agresije namjeravali da zaposjednemo ključne tačke u Zvomiku. Naravno, to nismo mogli da uradimo bez podrške i saglasnosti rukovodećih ljudi u opštini. Međutim, nismo naišli na podršku. Čak je taj naš plan odmah i provaljen. Stav rukovodećih ljudi u Zvorniku, Bošnjaka, bio je da će nas ta JNA braniti, a da mi hoćemo da narušimo "bratstvo i jedinstvo" u ovom gradu... Ishod se zna.
Mi smo vodili ulične borbe. Ali bilo je već kasno. Vodili smo neravnopravnu bitku za Zvornik dva dana i povukli se u našu bazu na Kula-Gradu. Malo nam se ko pridružio iz Zvornika. Bježali su prema Tuzli. Neki su psovali, neki govorili da bježe u inostranstvo.
Očekivao sam da će nam se dr. Jelkić, kad napusti s familijom Zvornik, pridružiti i pomoći nam. Jer, na Kula-Gradu nismo imali ljekara. Nije nam došao, baš, kao što nam se nisu pridružili ni mnogi Zvorničani koji su uspjeli da pobjegnu od četnika.
Ništović je tražio pojačanje i ono mu je stiglo, ali samo iz Zivinica i Kalesije, koje je doveo Salih Malkić-Sale.
Ipak, glavni napad išao je prema našim položajima kod Ćuprije. Tu su naši borci imali četiri "zolje" - priča Ništović. - Četnici su nas, međutim, napali s velikim snagama. Krenuli su sa čitavom brigadom, sa osam tenkova T-84 i dvije samohotke. Naši borci su prvi put vidjeli tenkove kako djejstvuju i uplašili su se. Napustili su liniju i kažu mi: "Kapetane, na ćupriji tenkovi". Kažem im: "Pa, i poslao sam vas dole da dočekate tenkove". Tražio sam dobrovoljce. Javila su se trojica: Nedim, Aziz i trećeg smo zvali Arkan. Prišli smo dosta blizu kolone tenkova i ispalio sam "zolju" na prvi tenk. Pogodio sam ga. Onda sam vidio kako se prema našem rovu okreću kupole drugih tenkova. Uspjeli smo da se prebacimo do drugog rova, a granata je pogodila blizu nas, tamo odakle sam ispalio "zolju".
Tada je Almir bio ranjen. Kratko se još razvila bitka, u kojoj naši borci nisu imali šansi.
User avatar
ZV Keli
Posts: 517
Joined: 17/08/2012 18:28
Location: Nikad Jugoslavija!

#4 Re: Odbrana Podrinja

Post by ZV Keli »

Hvala vam obojici, :thumbup:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#5 Re: Odbrana Podrinja

Post by Gojeni H »

U vrijeme pada Bijeljine, nas nekoliko mladjih je PL i SDA sabrala i pitala da li ima dobrovoljaca da se ide na Bijeljinu i pomogne Hasetu, Crnom Labudu i Hajri. Ubrzo je odluceno da bi to bio samoubilacki poduhvat jer su skoro sva sela oko Bijeljine srpska i uz to cetnicka. Bijeljina po mom misljenju nije mogla opstati. Ja za cijelo vrijeme rata nisam sreo ni jednog covjeka iz Bijeljine u uniformi. Koliko ja znam sve je zaglavilo ili u logoru ili se uputilo za Minhen branit' Bosnu na daljinski.

Zvornik i Vlasenica su tipicni primjeri Bosnjaka mlohave chune i jos beskicmenjackijeg SDA vodjstva. Samir je to fino opisao.
Ljudi iz Zvornika su skoro svi razgulili za Svabiju ili za Srbiju, i preko Madjarske za istu. Ja sam iz Zvornika za vrijeme rata sreo mozda dvojicu ljudi. Samir opisuje onog doktora, i to je istina. Nasi su roknuli Arkanovog zeta, suru sta li, i onda je ovaj doktor ("nas") kmececi dosao da mu se spasava porodica i preda nebesko tijelo Arkanovog zeta. Nasi su tako i odradili, a on iz silne zahvalnosti - pravac majka Svabija. Na Kulu-grad su isli i Zivinicani (rahmetli Dzemo Koza), cisto da se zna.
Dok ovo govorim, Sapna je sasvim druga prica. 206-a je dala i HAP-ovce, i Dzamijske Golubove, i silu jednu drugih jedinica na kojim bi nam pozavidjela i americka vojska. Sapna je sa drugim mjestima odbranila slobodne zvornicke teritorije.

Teocak je pripadao opstini Ugljevik i to je bio i ostao grad heroj. Teocak je selo ali je carsija veceg srca nego Sarajevo i Tuzla zajedno.

Bratunca sto se tice, samo usporedbe radi ... Krajem aprila ili na samom pocetku maja dolazi dosta izbjeglica iz Bratunca u Tuzlu, Lukavac, itd. Jednom drzimo strazu, kad dolazi jedan "napaceni" pa gleda sta imamo u rukama i na ramenima i rece (i to cista obraza): "Vise smo mi imali oruzjau Bratuncu".
Cetnici su tamo odradili k'o po matrici. Dodju s pragom pred selo: "hajd Bosnjaci vratite oruzje nece vam niko nista". Bosnjaci naivci predaju 10 lovackih pusaka, 2 tandzare, i 5 pistolja. A onda nastupaju krvave orgije. Barbari s Istoka siluju zene, muskarce odvoje, pobiju 20-ak da ne bi bilo otpora. Ostali, pravac logor.
Jedan dio raje je dao otpor i oni su se spojili sa srebrenickom teritorijom.

Najveci problem je bila svijest ljudi. U to vrijeme homogenizacija Bosnjaka je bila rijec koja nije postojala u bosanskom rjecniku. Mrtvim ljudima u Podrinju sutaju glave a po carsijama se pjeva miru, a samoubilacki nagon sejtanski sapuce: "nece mene".
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#6 Re: Odbrana Podrinja

Post by SkyLimit »

gojeni možeš li kao neko ko je bio sudionik tih događaja napisati šta o ponašanju Tuzle i Tuzlaka za vrijeme dok je u tim ne tako udaljenim mjestima bijesnio rat dok je kod njih još bilo mirno?
Vidim uopće ih ne spominješ,a to je bio veliki probosanski centar u blizini tog kraja,zar ne.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#7 Re: Odbrana Podrinja

Post by Gojeni H »

SkyLimit wrote:gojeni možeš li kao neko ko je bio sudionik tih događaja napisati šta o ponašanju Tuzle i Tuzlaka za vrijeme dok je u tim ne tako udaljenim mjestima bijesnio rat dok je kod njih još bilo mirno?
Vidim uopće ih ne spominješ,a to je bio veliki probosanski centar u blizini tog kraja,zar ne.
SkyLimit,

Ako pocnem pisat', bice salva vrele halve na mene. :lol:

Ako pitas Tuzlake, vecina ce ti reci da je Selim Beslagic odradio fantasticnu stvar, podgrijavao vodu dok se nisu stvorili uslovi, itd.
Ako pitas ljude iz Sapne, Kalesije, i spomenes kako se Tuzla patriotski ponasala krajem aprila i pocetkom maja, rizikujes da ti neko prvo spomene svo zensko u familiji a onda i da sakupljas zube po podu.
Kalesijski borci nisu mogli uci u Tuzlu s oruzjem, niti oznakama s ljiljanima do 15-og maja. Jedina oznaka "legalna" u to vrijeme bila je grb Tuzle na ramenu.
Ne znam tacno gdje me vodis s ovim pitanjem? Rijetko gdje si imao 2 krizna staba s jednim planom. Svako je igrao za sebe (na zalost). Cuj, mi smo krili Karavelica kako od cetnika tako i od "naseg" naroda.

Kad sam se javio kao dobrovoljac za Bijeljinu, nije to bilo nikakvo fudbalsko igraliste raje. Bilo nas je 7-8 veoma mladih ljudi. Sa svima ostalima i ono PL-a sto je imalo nesto oruzja, to bi ti bilo nekih 45-50 ljudi. Toliko ljudi je bilo spremno ici od kuce i zenskih guzova da ratuje na strani. Zalosno, ali istina.
Ne ponovilo se.
User avatar
ZV Keli
Posts: 517
Joined: 17/08/2012 18:28
Location: Nikad Jugoslavija!

#8 Re: Odbrana Podrinja

Post by ZV Keli »

Da sumiramo veci dio Bosnjaka iz Podrinja je pobjegao od cetnika i produzio pravac Njemacke,samo mi nije jasno ovo za Srbiju,da li su to Srb ili Bosnjaci u pitanju.Ovo je pitanje a pokvarilo mi se dugme sa upitnikom...
Inace sam mislio da su Bosnjaci Podrinja bili tvrdokorni Bosnjaci za razliku od Sarajlija,Zenicana i Tuzlaka ali eto izgleda pogrijesih
User avatar
relativno84
Posts: 15296
Joined: 26/10/2012 16:49
Location: mahala

#9 Re: Odbrana Podrinja

Post by relativno84 »

ZV Keli wrote:Da sumiramo veci dio Bosnjaka iz Podrinja je pobjegao od cetnika i produzio pravac Njemacke,samo mi nije jasno ovo za Srbiju,da li su to Srb ili Bosnjaci u pitanju.Ovo je pitanje a pokvarilo mi se dugme sa upitnikom...
Inace sam mislio da su Bosnjaci Podrinja bili tvrdokorni Bosnjaci za razliku od Sarajlija,Zenicana i Tuzlaka ali eto izgleda pogrijesih
Ocito je da si pogrijesio jer to posmatras previse globalno sta je to Podrinje po tebi konkretno? Ne mozes sve da stavljas u isti kos, da padali su gradovi ali su se isto tako oslobađali a neki su izdržali konstantne napade agresora do 95-te ali nisu se uspjeli odbraniti od domacih izdajnika i sve ukupne izdaje kako politickog tako i vojnog vrha Bosne nam nase drage. Tako da ne tvrdi nesto sto nisi siguran ili nemas konkretan dokaz.
A ova tri grada sto si nabrojao njihovu tvrdokornost najbolje pokazuje velicina teritorije koju su imale na pocetku i na kraju rata skoro pa je identicna toliko o njihovim velikim pobjedama i oslobađanjima teritorije. Tu Zenicu ne racunam tu se i nije previse ratovalo oko grada mada i Tuzla bi tu moga upasti ali oko nje je bilo svega samo ne tuzlaka.
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#10 Re: Odbrana Podrinja

Post by SkyLimit »

.
Last edited by SkyLimit on 01/01/2017 16:10, edited 1 time in total.
User avatar
gnjev
Posts: 3357
Joined: 02/04/2013 11:56
Location: Sarajevo
Contact:

#11 Re: Odbrana Podrinja

Post by gnjev »

Ovo sto je Gojeni napisao za Srebrenicu je najrealnije napisano . Prvo ne znam kojom logikom to jest koji levat moras bit da predas oruzije vec dokazanim ubojicama koji su prije Srebrenice provodili krvave pirove gdje su stigli . Drugo kakvo mudo moras biti da ostavis svoje i probas utec preko brda. Pa da je svaki srebrenicanin uzeo po kamen i gadjao cetnike manje bi bosnjaka tu stradalo .
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#12 Re: Odbrana Podrinja

Post by SkyLimit »

gnjev wrote:Ovo sto je Gojeni napisao za Srebrenicu je najrealnije napisano . Prvo ne znam kojom logikom to jest koji levat moras bit da predas oruzije vec dokazanim ubojicama koji su prije Srebrenice provodili krvave pirove gdje su stigli . Drugo kakvo mudo moras biti da ostavis svoje i probas utec preko brda. Pa da je svaki srebrenicanin uzeo po kamen i gadjao cetnike manje bi bosnjaka tu stradalo .
Čini mi se da sam negdje pročitao da su Srebreničanima Holandski vojnici zatrpali zemljom rovove,rekli da im ne neće trebati,a uskoro su im zatrebali.
A da to i nije istina,ne mijenja poentu da su im Holanđani oduzimali oružje i glumili da su oni garant sigurnosti njihovih porodica.
User avatar
ZV Keli
Posts: 517
Joined: 17/08/2012 18:28
Location: Nikad Jugoslavija!

#13 Re: Odbrana Podrinja

Post by ZV Keli »

relativno84 wrote:
ZV Keli wrote:Da sumiramo veci dio Bosnjaka iz Podrinja je pobjegao od cetnika i produzio pravac Njemacke,samo mi nije jasno ovo za Srbiju,da li su to Srb ili Bosnjaci u pitanju.Ovo je pitanje a pokvarilo mi se dugme sa upitnikom...
Inace sam mislio da su Bosnjaci Podrinja bili tvrdokorni Bosnjaci za razliku od Sarajlija,Zenicana i Tuzlaka ali eto izgleda pogrijesih
Ocito je da si pogrijesio jer to posmatras previse globalno sta je to Podrinje po tebi konkretno? Ne mozes sve da stavljas u isti kos, da padali su gradovi ali su se isto tako oslobađali a neki su izdržali konstantne napade agresora do 95-te ali nisu se uspjeli odbraniti od domacih izdajnika i sve ukupne izdaje kako politickog tako i vojnog vrha Bosne nam nase drage. Tako da ne tvrdi nesto sto nisi siguran ili nemas konkretan dokaz.
A ova tri grada sto si nabrojao njihovu tvrdokornost najbolje pokazuje velicina teritorije koju su imale na pocetku i na kraju rata skoro pa je identicna toliko o njihovim velikim pobjedama i oslobađanjima teritorije. Tu Zenicu ne racunam tu se i nije previse ratovalo oko grada mada i Tuzla bi tu moga upasti ali oko nje je bilo svega samo ne tuzlaka.
Ne govorim ja da su Bosnjaci hajmo onda preciznije reci istocne Bosne kukavice i sta vec,svi znamo kakva im je sudbina unazad stotinama godina,vec sumirao sta je Gojeni H napisao.
User avatar
gnjev
Posts: 3357
Joined: 02/04/2013 11:56
Location: Sarajevo
Contact:

#14 Re: Odbrana Podrinja

Post by gnjev »

SkyLimit wrote:
gnjev wrote:Ovo sto je Gojeni napisao za Srebrenicu je najrealnije napisano . Prvo ne znam kojom logikom to jest koji levat moras bit da predas oruzije vec dokazanim ubojicama koji su prije Srebrenice provodili krvave pirove gdje su stigli . Drugo kakvo mudo moras biti da ostavis svoje i probas utec preko brda. Pa da je svaki srebrenicanin uzeo po kamen i gadjao cetnike manje bi bosnjaka tu stradalo .
Čini mi se da sam negdje pročitao da su Srebreničanima Holandski vojnici zatrpali zemljom rovove,rekli da im ne neće trebati,a uskoro su im zatrebali.
A da to i nije istina,ne mijenja poentu da su im Holanđani oduzimali oružje i glumili da su oni garant sigurnosti njihovih porodica.
Zatrpavali nase rovove i povlacili se sa svojih punktova , suzavali obruc oko Srebrenice .Jedino logicno objasnjenje za Srebrenicu bi bilo da smo je prodali tj da bi se tu desilo sranje pa da bi urgirala medjunarodna zajednica . Mislim da su dobili naredbu sa vrha vojnici nasi da se povuku iz Srebrenice . Al opet kakav je zdrav razum ostaviti nezasticene ljude tu sve i da ti neko nadredjen kaze da je to ispravno.
User avatar
frontalni_kokuz
Posts: 93
Joined: 02/02/2013 15:33
Location: od mora do Save, od Drine do Une

#15 Re: Odbrana Podrinja

Post by frontalni_kokuz »

evo i par dokumentaraca o rahmetli zaimu imamovicu legendarnom komadantu gorazda https://www.youtube.com/watch?v=EMuHe4zqdg4 https://www.youtube.com/watch?v=voB8rfkQENw da se ne zaboravi
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#16 Re: Odbrana Podrinja

Post by Gojeni H »

cetmi wrote:Gojeni H

Više čitam forum, nego što pišem, ali ti si obično korektan i konkretan.
Moram reći da u ovom gore prvom postu nisi bio konkretan, pa tako ni korektan.
Treba poznavati činjenice da bi se cijeli jedan grad mogao negativno prozvati.
Recimo:
Ako ti nisi sreo nijednog čovjeka iz Bijeljine u uniformi to ne znači da jedan takav bataljon nije postojao u okviru 1. slavne teočanske brigade. Takođe poznavao sam znatan broj ljudi koji su bili u okviru tuzlanskih brigada. Moj rođak je bio pripadnik jedne bijeljinske čete iz sastava jedne od tuzlanskih brigada. Svi su bili dobrovoljci koji su se u BiH vratili iz Mađarske i Njemačke. Bili su stacionirani u Barama i svi su bili bez porodica. Inače treba znati da su Bijeljinci protjerani van BiH, a oni koji su bili u Tuzli i okolini su bili na neki način izbjeglice. Takođe treba znati kada je Bijeljina u pitanju da su Bošnjaci bili naseljeni samo u gradu i u Janji. Stanovništvo grada je bilo u manjem postotku domicilno, ali veći broj Bošnjaka su bili doseljenici iz mnogih podrinjskih opština. Zato su oni poslije rata prvi počeli mijenjati imovinu.
Slažem se da Bijeljina nije mogla opstati, ali ne zato što nije bila organizirina ili što nije dobila adekvatnu pomoć u dobrovoljcima, već iz razloga, jer je još u planovima bilo da bude početna baza svih kasnijih ratnih operacija u Donjem Podrinju, Brčkom i Tuzli. Ogroman broj onih JNA brigada koje su samo prolazile kroz bosanske gradove su na kraju se stacinirale u okolini BIjeljine. Činjenica da su pali i Brčko i Zvornik dovoljno govori o toj početnoj snazi koja je tu bila stacionirana.
Ja i nisam rekao da nije bilo nijednog Bijeljinca u Armiji BiH. Izvini ako je tako zvucalo. Ali, budi korektan radi onih koji jesu ostali i to bas u ovoj teocanskoj brigadi, da li je taj broj iole proporcionalan recimo ... jebi ga uzmi bilo koju opstinu oko Tuzle. I onaj moj komentar kada sam rekao da Bijeljina nije mogla opstati ... ja upravo i kazem da nije mogla opstati zbog okruzenja, blizine granice, i JNA.
zavjesa
Posts: 29
Joined: 24/02/2013 20:53

#17 Re: Odbrana Podrinja

Post by zavjesa »

Gojeni se negdje naslušao kafanskih priča i sada djeci na forumu drži predavanja o svom viteštvu.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#18 Re: Odbrana Podrinja

Post by Gojeni H »

ZV Keli wrote:Da sumiramo veci dio Bosnjaka iz Podrinja je pobjegao od cetnika i produzio pravac Njemacke,samo mi nije jasno ovo za Srbiju,da li su to Srb ili Bosnjaci u pitanju.Ovo je pitanje a pokvarilo mi se dugme sa upitnikom...
Inace sam mislio da su Bosnjaci Podrinja bili tvrdokorni Bosnjaci za razliku od Sarajlija,Zenicana i Tuzlaka ali eto izgleda pogrijesih
ZV Keli

Grijesis. Rat je bio i sada valja izvuci pouke.
Rekao sam, 206-a su bili bosanski vitezovi. Drzali su veci dio opstine Zvornik.
1 muslimanska u Kladnju je bila sastavljena od Podrinjaca. Neka oni kazu kako su se nasli tu.
Sva ova prica je veoma komplikovana. Masu ljudi sam kasnije sreo u uniformi koji su ili bili u logoru ili bukvalno utekli ispod noza.
I dalje stojim iza konstatacije da je u Podrinju moglo bolje, ali ovo govorim bez ikakve osude. I ovo ne znaci da je ovako bilo samo u Podrinju.
Mogao je i Doboj bolje, na primjer.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#19 Re: Odbrana Podrinja

Post by Gojeni H »

zavjesa wrote:Gojeni se negdje naslušao kafanskih priča i sada djeci na forumu drži predavanja o svom viteštvu.
Ziv mi i zdrav bio.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#20 Re: Odbrana Podrinja

Post by sinuhe »

Jednostavno gradovi na granici, mijesano stanovnistvo ali nije zbog toga ZV Keli otvorio temu. Jah, Tuzla -17% Srba, Zenica 15% :lol:
zavjesa
Posts: 29
Joined: 24/02/2013 20:53

#21 Re: Odbrana Podrinja

Post by zavjesa »

Gojeni H wrote:
zavjesa wrote:Gojeni se negdje naslušao kafanskih priča i sada djeci na forumu drži predavanja o svom viteštvu.
Ziv mi i zdrav bio.
I ti meni...
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#22 Re: Odbrana Podrinja

Post by Gojeni H »

gnjev wrote:Ovo sto je Gojeni napisao za Srebrenicu je najrealnije napisano . Prvo ne znam kojom logikom to jest koji levat moras bit da predas oruzije vec dokazanim ubojicama koji su prije Srebrenice provodili krvave pirove gdje su stigli . Drugo kakvo mudo moras biti da ostavis svoje i probas utec preko brda. Pa da je svaki srebrenicanin uzeo po kamen i gadjao cetnike manje bi bosnjaka tu stradalo .
Gnjev
Ti govoris o 95-oj godini. Prije toga, Naser Oric i skoro svi jaci komandanti su poslani vani.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#23 Re: Odbrana Podrinja

Post by Gojeni H »

cetmi
Odakle je rahmetli Zulfo, znas li?
I koliko ti ima smisla ono sto je govorio o mogucoj odbrani 95-e?
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#24 Re: Odbrana Podrinja

Post by 155_mm »

podrinje je jos od davnina strateski veoma bitna teritorija u planovima velike srbije. preko podrinja i istocne hercegovine vodi neki buduci koridor srbije prema jadranskom moru. i to objasnjava sve one zlocine nad bosnjackim (muslimanskim) stanovnistvom podrinja jos kraljevine preko drugog svjetskog rata pa sve do genocida u srebrenici. mislim da je podrinje bilo u tom odnosu snaga devedesetih neodbranjivo. nevjerujem da su na duze vrijeme visegradjani mogli da se suprostave uzickom korpusu.

problem je sto je za bioloski opstanak bosnjaka i bosne bas to podrinje i sigurna granica na drini od esencijalnog znacaja. mnogi nisu ni svjesni koliko je znacajno sto je gorazde uspijelo opstati. gorazde je veci trn u oku velikosrpskoj ideologiji nego mozda brcko.

"andricgrad", "crkva" iznad Potocara, "fatina crkva" pokazuju na sta su sve spremni da "zapisaju" podrinje pod svoje.
User avatar
ZV Keli
Posts: 517
Joined: 17/08/2012 18:28
Location: Nikad Jugoslavija!

#25 Re: Odbrana Podrinja

Post by ZV Keli »

zavjesa wrote:Gojeni se negdje naslušao kafanskih priča i sada djeci na forumu drži predavanja o svom viteštvu.
Covjek mora da je bio u nebrojno kafana jer inace daje tacnee informacije.
Post Reply