Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Hrassno
Posts: 5
Joined: 19/07/2013 19:05

#1 Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by Hrassno »

Odakle ovoliko luksuza na ulicama Sarajeva, ako uzmemo u obzir da je prosjecna plata u FBIH 817 KM, vjerovatno manja u realnosti. http://www.klix.ba/biznis/finansije/pro ... /130415131

Nezaposlenost od jula ubjedljivo najveca u Evropi (44% zvanicno), od juna smo proglaseni za najsiromasniju zemlju Evrope, dakle presle su nas i vukojebine tipa Albanije i Moldavije s kojima smo se mjerili u zadnje vrijeme.


Odakle ovoliko skupih auta, punih kafana, restorana, butika skupe odjece koja se prodaje, skupih telefona i svega ostaloga sto vise prilici Parizu ili Milanu, nego zemlji koja je od juna proglasena za najgoru u Evropi.
Last edited by Hrassno on 20/07/2013 18:44, edited 1 time in total.
Hrassno
Posts: 5
Joined: 19/07/2013 19:05

#2 Re: Luksuz na ulicama Sarajeva

Post by Hrassno »

I na koji nacin mogu da stavim avatar, jer kad unesem izbaci mi Error 404?

Thnx!
User avatar
pakshu
Posts: 756
Joined: 13/07/2013 10:31
Location: U pozoristu,kvarim predstavu

#3 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by pakshu »

Moras da skupis milion postova pa onda avatar mozes metit a sto se tice luksuza,pa jebi ga,krade se puno pasha. :lol:
Hrassno
Posts: 5
Joined: 19/07/2013 19:05

#4 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by Hrassno »

Razumijem da ima dijaspore, stranaca koji trose, ali pobogu, pa ne kradu svi.. niti imaju mogucnost za to.

Mene zanima uopsteno odakle ovoliki luksuz na ulicama glavnog grada, koji vise prilici Njemackoj ili Norveskoj, nego najsiromasnijoj zemlji Evrope.

U zadnje vrijeme cujem da sve sve manje i manje kredita dize, a i ovi duzi krediti, to uzimaju samo ljudi sa budzeta.
User avatar
nowyouseeme
Posts: 95
Joined: 15/07/2013 23:44

#5 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by nowyouseeme »

u kojem dijelu grada se nalazi taj luksuz? :shock:
User avatar
pakshu
Posts: 756
Joined: 13/07/2013 10:31
Location: U pozoristu,kvarim predstavu

#6 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by pakshu »

Pa il je kredit il se krade tesko da se moze zaradit jel su plate vecini koji rade dovoljne za prezivljavanje,kako tako normalan zivot,sto se tice avatara mora ti bit 80x80 nemere veci.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40798
Joined: 29/06/2011 23:39

#7 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by dječak sa šibicama »

Sve luksuza sto postoji u BiH, skoncentrisalo se u sarajevskoj kotlini.

Eto otkud.

Odes do Kaknja ili Kladnja, pa se nagledas bijede i sirotinje.
Hrassno
Posts: 5
Joined: 19/07/2013 19:05

#8 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by Hrassno »

nowyouseeme wrote:u kojem dijelu grada se nalazi taj luksuz? :shock:
Prosetaj po gradu, recimo veceras..
pakshu wrote:Pa il je kredit il se krade tesko da se moze zaradit jel su plate vecini koji rade dovoljne za prezivljavanje,kako tako normalan zivot,sto se tice avatara mora ti bit 80x80 nemere veci.
Znam da direktori i visi sluzbenici mogu uzeti, ali pobogu nema Sarajevo 25 000 direktora recimo. Nemoguce da se toliko krade.

Da li ljudi sa budzeta salju drugaciju sliku Sarajeva? Ko ovoliko trosi, ko ovoliko kupuje, ide po restoranima, kafanama? Jer mi je sve to nepojmljivo ako uzmemo u obzir ove podatke gore o razvijenosti i zaposlenosti.
User avatar
nowyouseeme
Posts: 95
Joined: 15/07/2013 23:44

#9 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by nowyouseeme »

Hrassno wrote: Prosetaj po gradu, recimo veceras..
Šetam po njemu svaki dan i nešto ne viđam preveliki luksuz. Auta koja su malo napucanija uglavnom stranih tablica... Ostali vjerovatno izvukli kasicu prasicu, i to su oni za koje se ne zna otkud im, ali se itekako da naslutiti :-)
Uostalom, nije mi ni jasno šta se tačno posmatra kao luksuz?
User avatar
pakshu
Posts: 756
Joined: 13/07/2013 10:31
Location: U pozoristu,kvarim predstavu

#10 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by pakshu »

Pa logicno ako se seta gradom u ovom periodu da su tu stranci,dijaspora,necu reci da nema i nasih al sve u svemu da smo ko monako,milan,pariz bas i nismo.Sto se tice garderobe ona se da kupi dosta jeftino na snizenjima a telefoni se daju kao nikad na rate.Mozda ova raja sto ima krov nad glavom uzmaju kredite za kola....u podatke ne sumnjam dovoljno je da odem među svoju raju sve mi je jasno kako ko zivi.
http://www.klix.ba/vijesti/crna-hronika ... /130720067
:-) a ovakvih koliko hoces...
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#11 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by Zviz »

Ako je luksuz imati bjesno auto onda ga yebi :roll: Pa imas varijanti -

1. Ima neko visoko-dobro-placenu poziciju u BiH
2. Ima neko dobar biznis
3. Ima neko zna dobro da krade
4. Ima neko sto je nekad radio u Njemackoj pa danas ima penziju od 2.500KM
5. Ima neko sto zivi vec 20 godina van BiH ali zeli da u BiH ima dobro auto
6. Ima neko ko uzme kredit ili je pomognut rodbinom iz inostranstva
7. Dobio na bingu/lotu

I nemoj zaboraviti kad su Njemaci sa noge na nogu dosta nasih nabili nisu bas ti isti dosli paznih saka. Tako da dosta bjesnih kucetina potice od povratne pomoci koja u to dobra je bil kalibla oh-ho-hooo

Za mene licno neko uspjesan u BiH je onaj ko ima na Francuskoj rivijeri kucu ili stan i jahtu negdje na nekoj marini.
User avatar
anonimnaosoba
Posts: 2015
Joined: 05/01/2012 00:01
Location: JOSIP KVESIĆ 3 !!!
Contact:

#12 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by anonimnaosoba »

Off-topic je, ali, moram...

Kako se otvaraču teme da otvarati 564. temu sa svojim 451. nickom? Meni bi bilo mrsko vratiti se nakon prvog trajnog bana, a ti svaku veče otvaraš teme, valjda kad ti šta na pamet padne da pitaš ovdje...
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#13 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by ladyblue18 »

Kako ti ne dosadi, tema o iphone-u, tema o autima, tema o ekskluzivi, tema o onima koji imaju para, tema o tome gdje izlaze, i treba nam jos jedna jel?
User avatar
viva_castro
Posts: 725
Joined: 19/02/2008 21:10
Location: sa

#14 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by viva_castro »

Usljed rapidnog siromašenja građana i stalne korupcije, pljačke državnih sredstava i velikih državnih nameta, dolazi do GAŠENJA SREDNJE KLASE. Mali dio (uglavnom lopova i feudalnim porodicama bliskih lica) ide prema enormnom bogatstvu, dok većina ide prema siromaštvu.

To bogatstvo se očituje kroz luksuz akumuliran na malom području Sarajeva.

Kada vidite luksuz, to ne znači da je neko bogatstvo i blagostanje za one koji hoće da rade, upravo naprotiv, svaki novokomponovani guzonja znači 100 novih siromašnih porodica.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#15 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by cyprus »

Što neko reče... sve luksuza što se može vidjeti u ovoj državi skoncentrisano je na potezu od Marin Dvora do Baščaršije, tako da ne znam što čudi... U razvijenim državama skoro svaki grad i mjesto imaju ono što ima Sarajevo, dok kod fukara obično ima jedan ili par takvih centara... Čak i u glavnim gradovima Afrike imaš dijelove koji su relativno luksuzni :-D
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#16 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by JThomas »

pa nekidan je na portalu bio članak o prodavnicama najskupljih svjetskih marki koje se otvaraju u nigeriji.

znači tamo se super živi, hajmo svi tamo :D
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#17 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by P308 »

....
Last edited by P308 on 20/07/2013 19:51, edited 1 time in total.
User avatar
didžej
Posts: 1860
Joined: 26/01/2013 09:35

#18 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by didžej »

svi smo se preko stele zaposlili na budzet, zivimo begovski, vozimo bjesna kola, imamo svoje stanove. 8-)
long live porodica kao osnovna celija drustva, stranka i mmf. :thumbup:
User avatar
lazni liberal
Posts: 1177
Joined: 23/05/2013 22:47

#19 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by lazni liberal »

Izracunaj koliko Sarajevo ima stanovnika i koliko ima restorana , kafica i bit ce ti jasno da to sto jedan broj ljudi zivi luksuzno ne znaci da svi zive luksuzno i da se zivi luksuzno.
User avatar
pakshu
Posts: 756
Joined: 13/07/2013 10:31
Location: U pozoristu,kvarim predstavu

#20 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by pakshu »

Da vidis luxuza u tramvaju na relaciji ilidza bascarsija :-)
Ko se provoza jednom dnevno vidjet ce da naslov teme ne pije vodu. :evil:
crnoplavo
Posts: 1446
Joined: 28/01/2012 15:03

#21 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by crnoplavo »

hiljade i hiljade ljudi (da ne kazem desetine-a ni tad ne bi bilo dalek od istine) imaju familiju, clanove porodice tako da na svakog od njih ide jos najmanje troje-cetvero, onda firme koje rade za drzavne institucije-budzetlije nabere se to
a dobro ima i lopova i ostalog, al ovo je glavno
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40798
Joined: 29/06/2011 23:39

#22 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by dječak sa šibicama »

Ima i onog da nekad najveca fukara, danas ima sve, jer su se "snasli".

Svako od nas zna po nekog od takvih... sto se kaze, nasla se svinja, u cem nije bila.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#23 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by graue_maus »

ja nevidjoh tog luksuza bas puno u bosni, vise sam uocila da se drustvo podijelilo na 99 % i onaj jedan procent koji drma sa bosnom .........
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#24 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by mirzet87sa »

nowyouseeme wrote: Šetam po njemu svaki dan i nešto ne viđam preveliki luksuz. Auta koja su malo napucanija uglavnom stranih tablica... Ostali vjerovatno izvukli kasicu prasicu, i to su oni za koje se ne zna otkud im, ali se itekako da naslutiti :-)
Uostalom, nije mi ni jasno šta se tačno posmatra kao luksuz?
Pa ocito onda da se ne razumijes u auta.. Jedan sls amg kosta 600-700k km, kod nas u sarajevu ih imas 2-3. Jedan maserati kosta 200-300k, kod nas ih imas par. Par rs5/6 s8/5 r8 a7 audija, par range rovera, onda sl55 amg, e55 amg, cls najnoviji, c63 amg, porsheova ima milion.. bezveze da ne nabrajam sad, u sarajevu imas preko 30auta koji kostaju preko 200.000km i nesto cisto sumnjam da ih voza jedan te isti lik.
I samo da napomenem, ovi sls amg su limited edition, rijetka su auta. Vecinom ih vozaju sheici iz emirata i naravno, nasa gospoda :D
Edit:
I ja sam se cesto pito, odakle.. haj skuckat nekih 50-70milja za auto i moze se.. ali brate, vozat auto od pola miliona :oops:
User avatar
kako to
Posts: 420
Joined: 10/04/2013 08:12

#25 Re: Odakle ovoliki LUKSUZ na ulicama Sarajeva?

Post by kako to »

Obzirom da je pola grada na budzetu (plata sa toplim prosjek 1500) Uzme se kredit, kupi auto od 15 20 milja ... moze se ustediti 4 5 stoja za ljetovanje na jadranu ... petkom i subotom izaci i potrositi 20 30 km ... ne vidim sta je tu luksuzno ... to je po meni normalan i pristojan zivot. u sarajevu je ovo standard.
Post Reply