Odabir kuhinjske nape.

Post Reply
Dany97
Posts: 235
Joined: 25/06/2017 15:50

#1 Odabir kuhinjske nape.

Post by Dany97 »

Bilo je vec nekih tema vidio sam ali opet otvaram novu.
Prvi put kupujem napu i vidim ima i ugradbenih i svakakvih,sa vent. otvorom i one sa recirkulacionim motorom.Mislim ipak za uzeti onu "T" zidnu napu sa vent.otvorom.
Pretpostavljam da ove sa rec.motorom i nisu toliko dobre (osim ako su one od 500-700km).Budzet mi je 160/70km.Ventilacijski otvor bi mogao izbusiti i pruziti cijev jedino sto me zeza nemam malu hilti jer uzak prostor za busiti iznad ormarica heh,ali da se uraditi.
Nekih 7m2 mi je kuhinja i da li bi 200 m3/h sa ventilacijskim otvorom bilo dovljno za mene ili bi ipak 300 m3/h bilo bolje,ili ovisi i od toga koliko cesto kuham,sto se toga tice umjereno je.
I koliko sam shvatio u vezi filtera,akrilni filter se menja svakih 6 mj do 1god,a ovi aluminijski se samo izvade i operu?
Mislio sam jednu od ovakvih uzeti
https://www.olx.ba/artikal/35713471/tes ... a-dc600mx/
https://kupitehniku.ba/proizvod/kuhinjs ... mx/DB600MX
User avatar
Luciano88
Posts: 536
Joined: 10/12/2019 12:22

#2 Re: Odabir kuhinjske nape.

Post by Luciano88 »

Imao sam napu sa filterima ne mogu se sjetiti koji tacno ali to je odron zivi, prvo sto se smrad uvuce u njih da bi ih covjek mjenjao svako 10 dana, drugo nisam bas siguran da ima nekog aman zaman efekta. Ugl, odustao sam od koristenja iste, skinuo i to je to. Mislim da nape sa motorima koji izvlace van prostorije jedino imaju smisla i funkciju, ovo ostalo je "fola radi"
Dany97
Posts: 235
Joined: 25/06/2017 15:50

#3 Re: Odabir kuhinjske nape.

Post by Dany97 »

Luciano88 wrote: 23/09/2020 13:05 Imao sam napu sa filterima ne mogu se sjetiti koji tacno ali to je odron zivi, prvo sto se smrad uvuce u njih da bi ih covjek mjenjao svako 10 dana, drugo nisam bas siguran da ima nekog aman zaman efekta. Ugl, odustao sam od koristenja iste, skinuo i to je to. Mislim da nape sa motorima koji izvlace van prostorije jedino imaju smisla i funkciju, ovo ostalo je "fola radi"
Ti si imao ovu bez motora?Da,sa motorom i vent.otvorom bila bi najucinkovitija opcija ali opet koliko taj motor potrosi struje zanima me 🤔.
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#4 Re: Odabir kuhinjske nape.

Post by alipasijaner »

Uglavnom je energetska klasa napi D ili E kategorije... prikljucne snage od cca 120w pa na dalje, a obicno su ovih kucnih oko 250-300w. Sad da je napa must have i nije, ali je jako pozeljna osim ako ne zelis da se protiv mirisa po cijelom stanu boris i sa vlagom od kuhanja koja se kasnije pretvori u kondenz i gljivice. Kolika usisna snaga kuhinjske nape je potrebna.. to se za kucne kuhinje racuna m3 prostora u kojem se kuha x 10, tako da ako imas kuhinju 25 m3 (kubnih) pomnozis sa 10 i dobijes da ti treba napa sa protokom zraka od 250m3/h. Isto tako trebas znati da ce ti zimi napa npr isisati toplotu iz kuce, a ljeti utice na klimatizaciju pa ce isisati i hladnocu tako da je i to je jedan od razloga sto se treba okvirno drzati odsisnog kapaciteta nape.
Dany97
Posts: 235
Joined: 25/06/2017 15:50

#5 Re: Odabir kuhinjske nape.

Post by Dany97 »

alipasijaner wrote: 23/09/2020 22:09 Uglavnom je energetska klasa napi D ili E kategorije... prikljucne snage od cca 120w pa na dalje, a obicno su ovih kucnih oko 250-300w. Sad da je napa must have i nije, ali je jako pozeljna osim ako ne zelis da se protiv mirisa po cijelom stanu boris i sa vlagom od kuhanja koja se kasnije pretvori u kondenz i gljivice. Kolika usisna snaga kuhinjske nape je potrebna.. to se za kucne kuhinje racuna m3 prostora u kojem se kuha x 10, tako da ako imas kuhinju 25 m3 (kubnih) pomnozis sa 10 i dobijes da ti treba napa sa protokom zraka od 250m3/h. Isto tako trebas znati da ce ti zimi napa npr isisati toplotu iz kuce, a ljeti utice na klimatizaciju pa ce isisati i hladnocu tako da je i to je jedan od razloga sto se treba okvirno drzati odsisnog kapaciteta nape.
Pa da,mislim da bi 300m3/h bilo sasvim dovoljno za moju kuhinju,mada vidio sam da drugi i treci mod vuce i do 400-500m3/h.Za izvlacenje toplote iz kuce zimi me to bas i ne brine toliko jer svejedno cesto znam otvoriti prozor zbog vrucine heh.A ovaj recirkulacioni motor,on se moze ukljuciti po zelji?tj.ako ja zelim?
Bilo bi mi najbolje mozda uzeti tu,sa rec.motorom i ujedno napraviti ventilacijski otvor i pruziti cijev.Citam da one alumijiumske cijevi prave vecu buku,kao i da vise skupljaju masnoce...tako da mi je mozda bolje uzeti pvc cijev i nepovratni ventil,da mi slucajno ne bi vracalo nesto.
A ovo "must have" meni je bas i potrebna,jer dosta se pare nakupi u rerni kada pravim nesto pa kada otvorim vrata sva se para rasiri po plafonu i okolo zidu pa mi kasnije kuhinja i menja boju na tom dijelu,a i primjeti se malo kao "masnoce" hah.
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#6 Re: Odabir kuhinjske nape.

Post by alipasijaner »

Recirkulacione nape funkcionisu kao sto samo ime kaze na principu recikluciranja postojeceg zraka preko filtera od "aktivnog uglja" i u sustini dezodorisu vazduh, tj ispustaju vazduh bez mirisa, 99% od tih napa ima mogucnost izduva zraka prema vani i to je jedino pravo rjesenje problema sa vlagom koja se stvara kuhanjem tj. odvodjenje vlage van prostora. Sto se tice cijevi u rebrastoj cijevi se stvarno nakuplja vise masnoce, ali rebrasta cijev je laksa za montazu. Ako ces stavljati napu na fasadni otvor, a ne vidim kako bi je drugo smio staviti u stanu jer se ne smije staviti ni u dimnjak ni u ventilaciju, onda se na fasadu mora staviti i lebdeca resetka.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7 Re: Odabir kuhinjske nape.

Post by Maraschino »

Image
Dany97
Posts: 235
Joined: 25/06/2017 15:50

#8 Re: Odabir kuhinjske nape.

Post by Dany97 »

alipasijaner wrote: 24/09/2020 11:06 Recirkulacione nape funkcionisu kao sto samo ime kaze na principu recikluciranja postojeceg zraka preko filtera od "aktivnog uglja" i u sustini dezodorisu vazduh, tj ispustaju vazduh bez mirisa, 99% od tih napa ima mogucnost izduva zraka prema vani i to je jedino pravo rjesenje problema sa vlagom koja se stvara kuhanjem tj. odvodjenje vlage van prostora. Sto se tice cijevi u rebrastoj cijevi se stvarno nakuplja vise masnoce, ali rebrasta cijev je laksa za montazu. Ako ces stavljati napu na fasadni otvor, a ne vidim kako bi je drugo smio staviti u stanu jer se ne smije staviti ni u dimnjak ni u ventilaciju, onda se na fasadu mora staviti i lebdeca resetka.
U kuci sam,da i planirao sam staviti vani tu resetku.A da li mogu koristiti cijev za kanalizaciju,jer gledao sam svugdje ovde nigdje nema bas ona namjenska cijev za napu.
I da li bi bilo potrebno ugradjivati nepovratni ventil?i kako de on ugradjuje jeli negdje na sredini cijevi ili?Jer ne bi opet volio da mi vraca zrak nazad zimi pogotovo u noci :D.Ili nema potrebe za njime ako tu ulogu vrsi lebdeca resetka?
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#9 Re: Odabir kuhinjske nape.

Post by alipasijaner »

Dany97 wrote: 24/09/2020 13:56
alipasijaner wrote: 24/09/2020 11:06 Recirkulacione nape funkcionisu kao sto samo ime kaze na principu recikluciranja postojeceg zraka preko filtera od "aktivnog uglja" i u sustini dezodorisu vazduh, tj ispustaju vazduh bez mirisa, 99% od tih napa ima mogucnost izduva zraka prema vani i to je jedino pravo rjesenje problema sa vlagom koja se stvara kuhanjem tj. odvodjenje vlage van prostora. Sto se tice cijevi u rebrastoj cijevi se stvarno nakuplja vise masnoce, ali rebrasta cijev je laksa za montazu. Ako ces stavljati napu na fasadni otvor, a ne vidim kako bi je drugo smio staviti u stanu jer se ne smije staviti ni u dimnjak ni u ventilaciju, onda se na fasadu mora staviti i lebdeca resetka.
U kuci sam,da i planirao sam staviti vani tu resetku.A da li mogu koristiti cijev za kanalizaciju,jer gledao sam svugdje ovde nigdje nema bas ona namjenska cijev za napu.
I da li bi bilo potrebno ugradjivati nepovratni ventil?i kako de on ugradjuje jeli negdje na sredini cijevi ili?Jer ne bi opet volio da mi vraca zrak nazad zimi pogotovo u noci :D.Ili nema potrebe za njime ako tu ulogu vrsi lebdeca resetka?
Mozes, jeftinija je karikiram 15x od fi iste cijevi namijenjene bas za nape :D A u penny-u je bilo i kvadratnih i okruglih kanala sa uglovima i ostalim zezancijama. I svaka napa ima "ventil" za koji ti pitaš, prvi ti je nadpritisna lebdeca resetka na fasadi, a drugi je na samoj napi tako da nema zime..
User avatar
nepass1
Posts: 9520
Joined: 06/07/2017 07:35

#10 Re: Odabir kuhinjske nape.

Post by nepass1 »

Luciano88 wrote: 23/09/2020 13:05 Imao sam napu sa filterima ne mogu se sjetiti koji tacno ali to je odron zivi, prvo sto se smrad uvuce u njih da bi ih covjek mjenjao svako 10 dana, drugo nisam bas siguran da ima nekog aman zaman efekta. Ugl, odustao sam od koristenja iste, skinuo i to je to. Mislim da nape sa motorima koji izvlace van prostorije jedino imaju smisla i funkciju, ovo ostalo je "fola radi"
Imao sam i ja takvu, samo ukras. I svjetlo posluzi ponekad :D
User avatar
Luciano88
Posts: 536
Joined: 10/12/2019 12:22

#11 Re: Odabir kuhinjske nape.

Post by Luciano88 »

nepass1 wrote: 24/09/2020 20:05
Luciano88 wrote: 23/09/2020 13:05 Imao sam napu sa filterima ne mogu se sjetiti koji tacno ali to je odron zivi, prvo sto se smrad uvuce u njih da bi ih covjek mjenjao svako 10 dana, drugo nisam bas siguran da ima nekog aman zaman efekta. Ugl, odustao sam od koristenja iste, skinuo i to je to. Mislim da nape sa motorima koji izvlace van prostorije jedino imaju smisla i funkciju, ovo ostalo je "fola radi"
Imao sam i ja takvu, samo ukras. I svjetlo posluzi ponekad :D
Bas tako, za nocnog setanja i "ninja" dijete :D
User avatar
nepass1
Posts: 9520
Joined: 06/07/2017 07:35

#12 Re: Odabir kuhinjske nape.

Post by nepass1 »

E vec za dijete sam presao na napu sa ventilacinom. Ako me ista spasilo sa bebom to je napa. Kolika god vriska, grcevi, plac samo pod napu. Ja htio namjestiti na ploci da ogradim da lezi beba. Nije mi zena dala
sale07
Posts: 1282
Joined: 18/05/2018 12:28

#13 Re: Odabir kuhinjske nape.

Post by sale07 »

Da li neko ima neko pozitivno iskustvo za napu s filterom, druga opcija ne dolazi u obzir radi plinskog grijanja.
Kuhinja je zatvorena, al samo mi je potrebno da rjesim problem prilikom przenja, jer se sva masnoca spusti na plocice pa bude kao na klizalistu.
Post Reply