Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#126 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by Maverick78 »


SaraFina wrote:Meni je Skandinavija depresivna za zivot i pored visokog standarda. Posjetila sam Švedsku i Norvešku na period od po pet nedelja, prije nekoliko godina. Tacnije 2008.

Na sjeveru Švedske vecina stanovništva zivi od socijalnih primanja. Ti krajevi jako su slabo naseljeni a hladnoca je ubitacna.

Obozavam snijeg i zimske aktivnosti ali bilo mi ga je preko glave. Tada su ( ne znam sad je li tako ) Alkohol u tom mjestu na sjeveru ( Dorotea) drzali pod kljucem i u rešetkama. Znaci SVA pica tj zestice. Pivo je bilo preskupo takodje.


Satima sam iz dosade skijala oko zaledjenog jezera :D
Nocni zivot je bio ravan nuli za osobe moje dobi a i starije.

Pretpostavljam da je uzbudljivije u glavnom gradu, i vecim gradovima ali taj sjever je pustinja.

Dobro ljudi gore i opstanu. Vecina Bosanaca je do 2014 odselila.

Pazi, normalno je da je mrtvo u tim malim mjestima na sjeveru, ali to je tako, to su mala mjesta. Malo mi je čudno da ti je bilo bezveze u Norrköpingu, jer ipak je to veći grad ovamo u ovom srednjem/južnom dijelu Švedske. Meni je recimo Nrkpg super grad. Ali opet, sve stvar ukusa. Imala si gore na sjeveru Umeå jako blizu, grad sa skoro 120.000 stanovnika i centar je te gore pokrajine. Jako lijep i uređen grad, mogu mu pozavidjeti mnogi gradovi na jugu Švedske. Naravno ne može se porediti sa ovim velikim gradovima kao što su Stockholm, Göteborg ili Malmö, ali jako lijep grad svakako na svoj način.

Ono što definitivno nije tačno, i tu te moram ispraviti, je da većina stanovnika tih gore krajeva ne radi, tj. da su na socijali ili određenim vidovima pomoći. Zaključno sa 2013. godinom taj procenat je bio nekako čak i malo ispod švedskog prosjeka. Konkretno u Västerbottenu (pokrajini gdje su Dorotea i Lycksele) nezaposlenost je oko 7%, u Dorotei 8,9% i Lycksele-u 8,5%. Svakako malo iznad prosjeka je u tim mjestima, kontam da tu ima puno starih i nemoćnih koji nemaju nikog i žive u onim malim crvenim kućicama tipičnim za te krajeve, a jedina im je pomoć to što dobiju od države, znači socijalu, kućnu njegu i sl. Opet, ti jednocifreni procenti su daleko od toga da većina ljudi ne radi, naprotiv. Rade i gore ljudi itekako :). U Umeå recimo Volvo ima svoju veliku fabriku kamiona, pa tu je niz što manjih što većih firmi, rudnici i td. Ostavio sam ti dole linkove o procentu nezaposlenih za Doroteu, Lycksele i Västerbotten, prevučeš mišem preko grafikona i prikazuje se procenat nezaposlenih u zadnjih nekoliko godina.
Isto da napomenem, da u ukupnom broju nezaposlenih nisu svi na socijali, ima ljudi koji su radili, ostali trenutno bez posla i primaju tzv. A-kasu, Försäkringkassan. Tako da je broj onih koji su na socijali i manji. Vjerovatno ti je neko prenio dezinformaciju, tako da čisto mala ispravka.

http://www.ekonomifakta.se/sv/Fakta/Reg ... ?var=19151
http://www.ekonomifakta.se/sv/Fakta/Reg ... ?var=17255
http://www.ekonomifakta.se/sv/Fakta/Reg ... ?var=17255
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#127 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by SaraFina »

Maverick78 wrote:
SaraFina wrote:Meni je Skandinavija depresivna za zivot i pored visokog standarda. Posjetila sam Švedsku i Norvešku na period od po pet nedelja, prije nekoliko godina. Tacnije 2008.

Na sjeveru Švedske vecina stanovništva zivi od socijalnih primanja. Ti krajevi jako su slabo naseljeni a hladnoca je ubitacna.

Obozavam snijeg i zimske aktivnosti ali bilo mi ga je preko glave. Tada su ( ne znam sad je li tako ) Alkohol u tom mjestu na sjeveru ( Dorotea) drzali pod kljucem i u rešetkama. Znaci SVA pica tj zestice. Pivo je bilo preskupo takodje.


Satima sam iz dosade skijala oko zaledjenog jezera :D
Nocni zivot je bio ravan nuli za osobe moje dobi a i starije.

Pretpostavljam da je uzbudljivije u glavnom gradu, i vecim gradovima ali taj sjever je pustinja.

Dobro ljudi gore i opstanu. Vecina Bosanaca je do 2014 odselila.

Pazi, normalno je da je mrtvo u tim malim mjestima na sjeveru, ali to je tako, to su mala mjesta. Malo mi je čudno da ti je bilo bezveze u Norrköpingu, jer ipak je to veći grad ovamo u ovom srednjem/južnom dijelu Švedske. Meni je recimo Nrkpg super grad. Ali opet, sve stvar ukusa. Imala si gore na sjeveru Umeå jako blizu, grad sa skoro 120.000 stanovnika i centar je te gore pokrajine. Jako lijep i uređen grad, mogu mu pozavidjeti mnogi gradovi na jugu Švedske. Naravno ne može se porediti sa ovim velikim gradovima kao što su Stockholm, Göteborg ili Malmö, ali jako lijep grad svakako na svoj način.

Ono što definitivno nije tačno, i tu te moram ispraviti, je da većina stanovnika tih gore krajeva ne radi, tj. da su na socijali ili određenim vidovima pomoći. Zaključno sa 2013. godinom taj procenat je bio nekako čak i malo ispod švedskog prosjeka. Konkretno u Västerbottenu (pokrajini gdje su Dorotea i Lycksele) nezaposlenost je oko 7%, u Dorotei 8,9% i Lycksele-u 8,5%. Svakako malo iznad prosjeka je u tim mjestima, kontam da tu ima puno starih i nemoćnih koji nemaju nikog i žive u onim malim crvenim kućicama tipičnim za te krajeve, a jedina im je pomoć to što dobiju od države, znači socijalu, kućnu njegu i sl. Opet, ti jednocifreni procenti su daleko od toga da većina ljudi ne radi, naprotiv. Rade i gore ljudi itekako :). U Umeå recimo Volvo ima svoju veliku fabriku kamiona, pa tu je niz što manjih što većih firmi, rudnici i td. Ostavio sam ti dole linkove o procentu nezaposlenih za Doroteu, Lycksele i Västerbotten, prevučeš mišem preko grafikona i prikazuje se procenat nezaposlenih u zadnjih nekoliko godina.
Isto da napomenem, da u ukupnom broju nezaposlenih nisu svi na socijali, ima ljudi koji su radili, ostali trenutno bez posla i primaju tzv. A-kasu, Försäkringkassan. Tako da je broj onih koji su na socijali i manji. Vjerovatno ti je neko prenio dezinformaciju, tako da čisto mala ispravka.

http://www.ekonomifakta.se/sv/Fakta/Reg ... ?var=19151
http://www.ekonomifakta.se/sv/Fakta/Reg ... ?var=17255
http://www.ekonomifakta.se/sv/Fakta/Reg ... ?var=17255
Nije mi bila namjera docirati s visoka :D

Opisala sam svoj dozivljaj u kontaktu sa našim ljudima ( porodičnim prijateljima ) i njihovim susjedima.

O statističkim podacima nemam pojma. Ni 2014 a ni u vremenu kad sam gore bila u posjetu.
Dojam o nezaposlenosti stekla sam kroz priče i privatna poznanstva.

Što se manjih mjesta tiče razumijem " mrtvilo" ali i ta okolina koju sam pomenula nije me se dojmila. Mozda zato što nisam imala ni društvo vršnjaka .. Ne znam..

U Ume-u nisam bila. Nije bilo prilike. No svakako bi voljela otići još jednom u vrijeme zimovanja.

Fascinirana sam odnedavno onim skuterima za snijeg :D
User avatar
Maverick78
Posts: 851
Joined: 09/05/2012 01:15
Location: Malmö / Sweden

#128 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by Maverick78 »

Ma ok, sve čisto informativno :thumbup:

Ako ti se baš dolazi zbog skijanja u Švedsku, onda Åre, Sälen ili tako :thumbup: Ne samo što je ekstra za skijanja, nego bude ludnica i pored toga, dobar provod i tako to :evil: :wink:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#129 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by SaraFina »

Maverick78 wrote:Ma ok, sve čisto informativno :thumbup:

Ako ti se baš dolazi zbog skijanja u Švedsku, onda Åre, Sälen ili tako :thumbup: Ne samo što je ekstra za skijanja, nego bude ludnica i pored toga, dobar provod i tako to :evil: :wink:

Hvala na informacijama. Uzivam skijati. Ali kao što rekoh sad su mi skuteri kul zanimacija.

A ovi prijatelji šalju slike prošle godine nabavili su DVA :D
Moram naučiti voziti!
Mislim isto je to kao i vodeni, ali zelim uzivati na snijegu.
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#130 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by ElDzidziIbnDzo »

Ih pa mozes ti uzivati na snijegu i na deki...ili u satoru :lol: :lol: :lol:

Sto mora biti skuter bas :lol:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#131 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by SaraFina »

ElDzidziIbnDzo wrote:Ih pa mozes ti uzivati na snijegu i na deki...ili u satoru :lol: :lol: :lol:

Sto mora biti skuter bas :lol:
Skuter mi je baš onako u djiru! 8)
Kakva deka i šator?
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#132 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by ElDzidziIbnDzo »

:mrgreen: :izet:
User avatar
ja_cura_
Posts: 941
Joined: 14/03/2007 10:10
Location: Sarajevo

#133 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by ja_cura_ »

Ja vec evo petu godinu zivim u srednjoj Norveskoj u gradicu od nekih 25 hiljada stanovnika. Naravno da nije kao u Sarajevu. Covjek ako se sam izolira, onda ce mu naravno biti dosadno. Ja nemam tih problema, evo vec 3 godinu radim, imam prijatelje, sasvim zadovoljavajuci drustveni zivot, barem po mojim kriterijima (osobe od 36 godina). Vidim mladji svijet se super zabavlja, barem sudeci po slikama. Ljudi sa nasih prostora su svi, ama bas svi u random odnosu, na socijali su jedino ljudi koji su sa 60 godina dosli kao izbjeglice te nisu imali prilike da rade i zarade sebi penziju. (cak naprotiv, poznajem i cula sam da dosta slucajeva na jugu Norveske su socijalni slucajevi iako mogu raditi. Mozda je to onaj mali procenat slucajeva za koje sam ja cula, a ne cjelokupna slika.)

I prije dolaska u Norvesku zivot mi se u Sarajevu svodio na kuca-posao, posao-kuca, malo raja, malo izlasci. To isto imam i ovdje. Vrijeme ljeti jeste hladnije, ali posto inace ne preferiram sunce i visoke vrucine, ova klima ovdje mi je sasvim odgovarajuca.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#134 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by muminovic »

Norveška: Pokrenuta rasprava o pomjeranju starosne granice za penziju i do 78 godina


Produženje životnog vijeka stanovništva u skandinavskim zemljama pokrenulo je rasprave o pomjeranju granice starosne dobi za odlazak u penziju. Nakon Švedske, i Norvežani raspravljaju o tome da povećaju starosnu granicu za ...
Foto: Anadolija

... penzionisanje na iznad 70 godina. Predlaže se čak da starosna granica za odlazak u penziju u Norveškoj bude 78 godina.

Švedski premijer Fredrik Reinfeldt prošle godine je kazao da se starosna granica za odlazak u penziju treba povećati sa 65 na 75 godina. U Norveškoj ovih dana vodi se rasprava o povećanju starosne dobi za penzionisanje sa 67 godina naviše.

Novi val rasprava o pomjeranju granice starosne dobi za odlazak u penziju pokrenuo je nedavno objavljeni članak u ekonomskom časopisu "Dagens", u kojem je navedeno da se starosna dob za odlazak u penziju treba povećati, jer je za državu teško da finansira penzionere kojih je sve više s obzirom na produženje životnog vijeka stanovništva Švedske.
Ugledni profesor Hilde Bjornland smatra da zasad nisu uočene fizičke ili psihičke poteškoće u radu kod starijih osoba, ali je dodao da će ipak biti bolje da se stariji ljudi uposle na pozicijama koje su prilagođene njihovoj životnoj dobi.

Starosna dob za odlazak u penziju u Norveškoj je sad 67 godina. Prema podacima Agencije za statistiku Norveške, 2,3 posto ljudi između 67 i 74 godine su u radnom odnosu. No, veoma mali broj je ljudi koji imaju više od 74 godine a još uvijek su u radnom odnosu.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#135 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by Zviz »

Ludost. Ta rijec opisuje i zaokruzuje trenutno stanje u Norveskoj. Drzava je trenutno u rasulu jer su uhavizali, da im negine propast ko Grckoj. Popila se nafta a ustedjevina je tek dovoljna da se pokriju koji mjesec sa cijenama, koje su sami sebi napuhali. Jbt pa poceli su dolaziti kod nas tj. njihovi stolari da kucaju. Inace su samo prije dolazili u kupovinu mesa i alkohola. Sve u svemu poznam sve vise i vise Norvezana koji su napustili drzavu, za koju tvrde da je skupa i za njih. Jeftinije otici negdje na more 10 dana nego iz Osla u Bergen i obrnuto za vikend. Steta sto im Danci dodjelise slobodu drzavnu, tebali su ih iskorititi do gole kozi :D A i nema slabijih vozaca od njih u Europi. Skijanje i ostali zimski sportovi im idu od ruke, ali za volanom su smotani - opasnost!
User avatar
In_side
Posts: 477
Joined: 18/12/2006 15:36
Location: SJJ/OSl/LIS

#136 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by In_side »

Zviz wrote:Ludost. Ta rijec opisuje i zaokruzuje trenutno stanje u Norveskoj. Drzava je trenutno u rasulu jer su uhavizali, da im negine propast ko Grckoj. Popila se nafta a ustedjevina je tek dovoljna da se pokriju koji mjesec sa cijenama, koje su sami sebi napuhali. Jbt pa poceli su dolaziti kod nas tj. njihovi stolari da kucaju. Inace su samo prije dolazili u kupovinu mesa i alkohola. Sve u svemu poznam sve vise i vise Norvezana koji su napustili drzavu, za koju tvrde da je skupa i za njih. Jeftinije otici negdje na more 10 dana nego iz Osla u Bergen i obrnuto za vikend. Steta sto im Danci dodjelise slobodu drzavnu, tebali su ih iskorititi do gole kozi :D A i nema slabijih vozaca od njih u Europi. Skijanje i ostali zimski sportovi im idu od ruke, ali za volanom su smotani - opasnost!
:pisnuo: :pisnula:
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#137 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by ElDzidziIbnDzo »

Vala bas...no comment :-)
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#138 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by broj dva »

Zviz wrote:Ludost. Ta rijec opisuje i zaokruzuje trenutno stanje u Norveskoj. Drzava je trenutno u rasulu jer su uhavizali, da im negine propast ko Grckoj. Popila se nafta a ustedjevina je tek dovoljna da se pokriju koji mjesec sa cijenama, koje su sami sebi napuhali. Jbt pa poceli su dolaziti kod nas tj. njihovi stolari da kucaju. Inace su samo prije dolazili u kupovinu mesa i alkohola. Sve u svemu poznam sve vise i vise Norvezana koji su napustili drzavu, za koju tvrde da je skupa i za njih. Jeftinije otici negdje na more 10 dana nego iz Osla u Bergen i obrnuto za vikend. Steta sto im Danci dodjelise slobodu drzavnu, tebali su ih iskorititi do gole kozi :D A i nema slabijih vozaca od njih u Europi. Skijanje i ostali zimski sportovi im idu od ruke, ali za volanom su smotani - opasnost!
-------------
Stvarno ne znas sta govoris, ali ko ce se sa tobom sad ubjedivat. Kazes popila se nafta a ustedjevina dovoljna za koji mjesec ?? WTF ??
Post Reply