Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#51 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by Zviz »

fantom slobode wrote:Kupite i posaljite covjeku, vi ste puni para....sta ste se stisli...Sve se dobro zivi, a prate se snizenja...kako to Zzzvizzz, on od cinkanja ima za sve, osim za radnu sobu...Ebi ga, Danac je, mozda je to razlika... :lol: :lol: :lol:

Kao prvo ja u zivotu nisam nikoga od nasih ili bilo koje drugih prijavio niti cu! Ali ja nemogu da brojne i brojne anonimne prijave kad vidim Jugovicko ime da ih guram u dojnju ladicu jer ce kad tad doci na razmatranje, a ako mene pitas u masovnoj vecini slucaja jugovici jugovice prijavljuju anonimno. Dok sam pruzao usluge za komunikaciju imao sam granicu gdje sam odbijao da nasima izadjem u susret oko laganja i sl., jer bi i ja mogao biti krivicno godnjejn ako budala kaze pa vidis ja sam to u suradnji sa tim i tim to odfolirao - jednostavno nisam htjeo da imam briga, tako da glpost je samo bila meni reci vidite ja hocu da prevarim, a da je taj isiti neko presutio ja nebi nikada ni znao. Glupo forulirano pravilo ali eto ja sam samo pokusavao da se drzim dozvoljenih mjera. A to sto su nasi vecinom i sami sebi podapinjali sa koje kakvim glupim izjavama - to je drugi par opanaka. U prinicpu ja imam neki bonus ako se usteti nekih para mada to i nije neki bonus, jer te isto ustedjene pare ce biti potrosene na brdo drugih gluparija ali Danski mentalitet je taj gdje ljudi vole da tuzakaju jedni druge i to anonimno. Jednostavno dacni se boje da ce im neststi taj neki socijalni standard gdje ima i mjesta za dobru zarada a da se neradi. Danski sistem je stvorio sve te fobije koje imaju sam od sebe i ako ce sistem kad tad puknut, jer fakticki samo 30% odrzva taj sistem! od 100% radno sposobnih!!!! Ali nemoj misliti da i danci neveraju samo oni su manje upadni jer imaju to DANSKO iznad sebe dok jedan obicni iz BiH nema. Zato ja uvijek kazem ako vec imate Facebook, pobrinite da vam nije sve javno. Izbrisite ljude sa kojima nemate veze. I nepisite ako vec gdje idete a svjestni ste da nije po pravilo zbog primanja javnih dohodaka - onda ne pisite. Ako ima ko u porodici da radi sl. nek napravi mastercarticu pa njom se koristite po insotranstvu. Za pogled u mobitel racun treba vec od sudije nalog ali i tu se ima preventiva. Zaboli mene neka stvar jel ko vara danski sistem ili ne, varaju sami sebe, akademik ce uvijek biti popularniji nego zanatlija za vecu platu. Danska jest policiska drzava ali to ide i na zivice i vecini Danaca. Ali ovdje je takva drzava da je fakticki jeftinije ubiti nekoga nego prevariti socijalni standard za koji sami mislie da je perfektan u cjelini.
User avatar
aleckovic
Posts: 227
Joined: 19/05/2012 11:58

#52 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by aleckovic »

Zanimljiva tema, pratim ! :thumbup:
User avatar
matic.ivan
Posts: 272
Joined: 19/02/2012 14:24

#53 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by matic.ivan »

Prije rata - davno su pricali da je cijelo jagnje u Norveskoj 10 $ koliko je sada ? :-)
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#54 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by uglavnomja »

matic.ivan wrote:Prije rata - davno su pricali da je cijelo jagnje u Norveskoj 10 $ koliko je sada ? :-)
cijelo janje :-)

se moze vidjeti samo zivo na nogicama kako skakuce po livadi :D

ne znam koliko je kila janjetine, ne kostaju svi dijelovi isto, ali od 30 KM pa navise ... mada ni to ne znaci, ima period domace janjetine, koju prave sa kiselim kupusom :cry: i kad je ogromna ponuda i budu nize cijene.
kila teletine i dobre junetine je vise od 100 km


zanimljiva stvar u norveskoj su cijene benzina, mijenjaju se svaki dan, oko 12 h. zna se deseti da razlika bude i 2 kr ili 0,50 km, ili dvije pumpe u 100 metara, isto tako razlicite cijene.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#55 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by Zviz »

uglavnomja wrote:
matic.ivan wrote:Prije rata - davno su pricali da je cijelo jagnje u Norveskoj 10 $ koliko je sada ? :-)
cijelo janje :-)

se moze vidjeti samo zivo na nogicama kako skakuce po livadi :D

ne znam koliko je kila janjetine, ne kostaju svi dijelovi isto, ali od 30 KM pa navise ... mada ni to ne znaci, ima period domace janjetine, koju prave sa kiselim kupusom :cry: i kad je ogromna ponuda i budu nize cijene.
kila teletine i dobre junetine je vise od 100 km


zanimljiva stvar u norveskoj su cijene benzina, mijenjaju se svaki dan, oko 12 h. zna se deseti da razlika bude i 2 kr ili 0,50 km, ili dvije pumpe u 100 metara, isto tako razlicite cijene.
Ja sam svojim ocima gledao na sjeveru Danske u jednom od tri grada gdje inace brodovi iz Norveske pristaju, kako Norvezani trpaju auta mesom kao da ga uopste nema u Norveskoj! Blizu luke ima jedna mesara - povelika. Krcaju li krcaju. 200-300kg se kupuje. :D Prtvi put sam tako bio dezinfomisan, da sam otisao kupiti novine - reko da nije najva nukrearnog rata i nesto pa se ljudi pobrinuli da prezive :D
User avatar
Alexander Abramovich
Posts: 67
Joined: 17/01/2014 11:23
Location: Perth, Australia

#56 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by Alexander Abramovich »

Поздрав свим људима добре воље. Немам африкате на латиничној тастатури, па ми немојте замјерити, навикао сам писати са нашим словима, ш, ч, ж, ћ, џ...

Питање... Колико се може уштедјети новаца ако човјек живи и ради у Ослу? Рецимо да двоје раде, немају дјеце, и обоје имају просјечну плату. Може ли се мјесечно оставити хиљаду еура са стране, а да се опет не циганчи? Наравно, не бисмо ишли по ресторанима сваки дан, нити бисмо имали неког великог луксуза, али ту и тамо да изађемо (не пијемо и не пушимо), евентуално одемо на неки излет и сл.?

Чуо сам да је просјечна плата око 2700€ нето, не знам је ли то тачно, али знам да су трошкови живота папрени.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#57 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by Zviz »

Alexander Abramovich wrote:Поздрав свим људима добре воље. Немам африкате на латиничној тастатури, па ми немојте замјерити, навикао сам писати са нашим словима, ш, ч, ж, ћ, џ...

Питање... Колико се може уштедјети новаца ако човјек живи и ради у Ослу? Рецимо да двоје раде, немају дјеце, и обоје имају просјечну плату. Може ли се мјесечно оставити хиљаду еура са стране, а да се опет не циганчи? Наравно, не бисмо ишли по ресторанима сваки дан, нити бисмо имали неког великог луксуза, али ту и тамо да изађемо (не пијемо и не пушимо), евентуално одемо на неки излет и сл.?

Чуо сам да је просјечна плата око 2700€ нето, не знам је ли то тачно, али знам да су трошкови живота папрени.

U Danskoj dvoje moze komotno da ostvai 1.000€ (moze i vise - zavisi malo i od lokacije) sa prosjecnim platama. I da opet fino zive, daleko od "cigancenja", nego da se ode i u kino, i restoran i da se ima i auto i za izleta. Fakticki ako zivite van Kopenhagena i Århusa znaci ako ta dva grada izbjegavate, mozete sa skupnom plato od 30.000kr netto tj. da imate 15.000kr netto dvoje fino ziviti.Opet bi imali 22.550kr za sve ostalo a da 1.000€ (7.450kr) ostavite na stranu.
User avatar
Alexander Abramovich
Posts: 67
Joined: 17/01/2014 11:23
Location: Perth, Australia

#58 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by Alexander Abramovich »

Zviz wrote:
Alexander Abramovich wrote:Поздрав свим људима добре воље. Немам африкате на латиничној тастатури, па ми немојте замјерити, навикао сам писати са нашим словима, ш, ч, ж, ћ, џ...

Питање... Колико се може уштедјети новаца ако човјек живи и ради у Ослу? Рецимо да двоје раде, немају дјеце, и обоје имају просјечну плату. Може ли се мјесечно оставити хиљаду еура са стране, а да се опет не циганчи? Наравно, не бисмо ишли по ресторанима сваки дан, нити бисмо имали неког великог луксуза, али ту и тамо да изађемо (не пијемо и не пушимо), евентуално одемо на неки излет и сл.?

Чуо сам да је просјечна плата око 2700€ нето, не знам је ли то тачно, али знам да су трошкови живота папрени.

U Danskoj dvoje moze komotno da ostvai 1.000€ (moze i vise - zavisi malo i od lokacije) sa prosjecnim platama. I da opet fino zive, daleko od "cigancenja", nego da se ode i u kino, i restoran i da se ima i auto i za izleta. Fakticki ako zivite van Kopenhagena i Århusa znaci ako ta dva grada izbjegavate, mozete sa skupnom plato od 30.000kr netto tj. da imate 15.000kr netto dvoje fino ziviti.Opet bi imali 22.550kr za sve ostalo a da 1.000€ (7.450kr) ostavite na stranu.
Ма нећу у Данску, посао покушавам добити у Ослу, ове фирме уопште нема у Данској :).

Колико је стан у Копенхагену? Рецимо негдје пола сата од центра града, 50-60 квадрата? Колико кошта да се купи, а колико да се изнајми?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#59 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by uglavnomja »

oslo je skuplje od kopenhagena

dvije prosjecne plate, po statistickom birou su 80.000 kr, cca 10.000 eur (malo manje, jer je kruna dobro pala).

stan pristojan za dvoje 13-15.000 kr minimalno, hrana je skupa, sve je skupo... i sve se placa.
moze se ustediti, ali sve zavisi od vas, ne samo od nacina zivota nego i gdje radite, treba lii vam auto, pijete li, pusite, ...

samo, statistike u norveskoj su :-)
kazu 3% nezaposlenih :izet:

tako da je i prosjecna plata misterija.
User avatar
Alexander Abramovich
Posts: 67
Joined: 17/01/2014 11:23
Location: Perth, Australia

#60 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by Alexander Abramovich »

uglavnomja wrote:oslo je skuplje od kopenhagena

dvije prosjecne plate, po statistickom birou su 80.000 kr, cca 10.000 eur (malo manje, jer je kruna dobro pala).

stan pristojan za dvoje 13-15.000 kr minimalno, hrana je skupa, sve je skupo... i sve se placa.
moze se ustediti, ali sve zavisi od vas, ne samo od nacina zivota nego i gdje radite, treba lii vam auto, pijete li, pusite, ...

samo, statistike u norveskoj su :-)
kazu 3% nezaposlenih :izet:

tako da je i prosjecna plata misterija.
Не пијемо, не пушимо, али волимо понекад изаћи, не бих баш да циганчим ни у чему, али нисмо блесаво трошкали. Волимо и отпутовати понекад негдје, рецимо једном у 2-3 мјесеца.

Претпостављам да су ово бруто плате о којима причаш, што значи да остане око шест хиљада еура након пореза? Или нисам у праву, остане мање или више?

Углавном, колико видим, стан кошта око хиљаду и по еура? А колико изађе ако га желим купити, је ли рата већа?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#61 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by uglavnomja »

uh, za kupovinu stana ti treba kredit, a ne mozes ga dobiti bez stalne radne dozvole, koja se dobija nakon 3 godine.

cijene su vrtoglave, stancic u oslu je preko 2 miliona kruna, nesto pristojno ali neveliko preko 3 miliona, i to izvan centra,
a rata zavisi od broja godina.

sto se tice putovanja, e to je jedino :-D letovi su jeftini, imas agencije koje nude vikende po metroploma od par stotina km ukljucujuci let i hotel, spanija je norveska pokrajina :D , moze se naci 7 dana na kanarima za 1.500 kr itd ...
dok su izleti u norveskoj :cry: skuplje otici na fjordove nego u kaliforniju :run:
User avatar
Alexander Abramovich
Posts: 67
Joined: 17/01/2014 11:23
Location: Perth, Australia

#62 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by Alexander Abramovich »

uglavnomja wrote:uh, za kupovinu stana ti treba kredit, a ne mozes ga dobiti bez stalne radne dozvole, koja se dobija nakon 3 godine.

cijene su vrtoglave, stancic u oslu je preko 2 miliona kruna, nesto pristojno ali neveliko preko 3 miliona, i to izvan centra,
a rata zavisi od broja godina.

sto se tice putovanja, e to je jedino :-D letovi su jeftini, imas agencije koje nude vikende po metroploma od par stotina km ukljucujuci let i hotel, spanija je norveska pokrajina :D , moze se naci 7 dana na kanarima za 1.500 kr itd ...
dok su izleti u norveskoj :cry: skuplje otici na fjordove nego u kaliforniju :run:
Па добро, ако је рата кредита много већа, онда ћу ипак изнајмљивати стан. Ово су вриједне информације, захваљујем.

Има ли наших кафића у Ослу? Кад кажем наших, мислим на балканска или југословенска мјеста, нешто попут Биртије у Бечу? Шта наши људи углавном раде по Норвешкој?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#63 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by stakasa »

Alexander Abramovich wrote:Поздрав свим људима добре воље. Немам африкате на латиничној тастатури, па ми немојте замјерити, навикао сам писати са нашим словима, ш, ч, ж, ћ, џ...

Питање... Колико се може уштедјети новаца ако човјек живи и ради у Ослу? Рецимо да двоје раде, немају дјеце, и обоје имају просјечну плату. Може ли се мјесечно оставити хиљаду еура са стране, а да се опет не циганчи? Наравно, не бисмо ишли по ресторанима сваки дан, нити бисмо имали неког великог луксуза, али ту и тамо да изађемо (не пијемо и не пушимо), евентуално одемо на неки излет и сл.?

Чуо сам да је просјечна плата око 2700€ нето, не знам је ли то тачно, али знам да су трошкови живота папрени.
A u kojem djelu Danske ti je to
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#64 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by uglavnomja »

hah :?

nemam pojma da ima tako neko mjesto. ljudi uglavnom zive svoje zivote, imaju svoje drustvo, rijetko se sastaju radnim danima, nema kafana ...

nisam ni ja dugo ovdje, par godina, i jos ne zivim bas u oslu.
znam da se sa rajom nadje samo po dogovoru, ne znam da ima kafana da ti upadnes, a ono gomila raje. valjda je nekad prije bilo tih nekih klubova, ali vise nema.

jedino sigurno mjesto da sretnes nase ljude su koncerti, ali to urijetko. a ni na to ne idem, obicno bude mix jedan narodnjak i jedan pop rock - nidje veze kombinacija.

mada, gdje god da budes radio nacices nekoga na -ic :D , svaki dio grada ili predgradja ima svoje sheme.

ako hoces da se druzis sa norvezanima, treba da furas njihove furke, prvo je sport i treniranje, trcanje, bicikl, hodanje na skijama (to je nacionalni sport), ... ili teretana.

drugo je ako imas psa, odmah upadas u drustvo cukovodaca
a ako imas djecu, tu je skola, roditelji, druzenja ...

i ne znam koji ce ti q nasi ljudi da se druzis, izvini ... :oops: mislim fino je cuti nas jezik, rahat se raspricati ... ali nisu nasi ljudi svi isti, razlicitih nivoa obrazovanja, dosli iz pm ili iz velegrada :D , muzicki ukus i svi ostali ukusi ... i ponasanje i kultura itd ... sirok dijapazon. :roll:

ne znam kako i kakav posao mislis dobiti, ali vjerujem da ne znas norveski :D a prilicno je tezak za poceti pricati, tacnije za razumjeti norvezane. pisanje, citanje, ... sve ok, dok ne pocnu pjevati i gutati slova, a dijalekata milion i 2 sluzbena jezika.

svako ko dobije radnu dozvolu mora ici na kurs jezika, bez obzira sto recimo tebi ne treba na polsu.
a na tim kursevima se moze naci ekstra raje, sa kojim se bolje slazem na sugavom indijanskom jeziku kakav je bio u pocetku 8) nego sa nekim nasim ljudima. napr. jedan lik sa kube, veterinar, jedna ruskinja doktorica, jedan ekonomista iz australije, jedna francuskinja, rodila pa nestala iz ekipe, pa jedna engleskinja, dosla da uci norveski, pa kad je skontala da je engleska jeftina za norvesku, pobjegla, super zenska, obisla citav svijet, jedna iracanka pravnica ... ekstra likovi.

sa druge strane imas ljude iz tih istih zemalja koji su zatucani i zadrti i neobrazovani i totalni nezanimljivi, bez ikakve zelje da uspostavis kontakt s njima. tako je i sa nasom rajom. imas od - do, zavisi na koga naletis. ali ne furaj puno nostalgiju :-)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#65 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by Zviz »

Ipak mislim, da na karaju krajeva komotnije se zivi u Danskoj nego u Norveskoj, i ako su plate mnogo vece u Norveskoj nego u Danskoj. Ali mislim, da broje stvari su mnogo skuplje u Norveskoj pa da je tako i kupna moc manja nego u Danskoj. Ako dvoje u Danskoj ima skupa 25.000kr netto mogu dobro ziviti. A gdje dvoje donosi oko 35.000 - 40.000kr u kucu tu se jako fino zivi.

Zavisi gdje ali nek ide na stan / kucu u nizu mjesecno sa svime 6.000 - 6.500kr (rijec je o gradovima poput Randers, Kolding, Vejle, Horsens, Fredericia, Hobro, Sønderborg, Esbjerg, Skive, Viborg, Slagelse, Næstved) - za te pare mozes fin stan / kucu u nizu naci. U gradovima poput Aalborg i Odense za isti kvalitet treba jedno 8.500 dovojiti, za Århus jedno 10.000 - 11.000 a za Kopenhagen jedno 12.000 - 15.000kr - sve zavisi ali tako nesto.

Ali da se drzimo gradova koje sam naveo za 6.000kr solidan smjestaj.

Hrana: Zavisi koliko jedes. Neko moze sa 1.000kr citav mjesec da prodje, jer na poslu manje vise ima i dorucak i rucak ili rucak. Zavisi opet sta kupujes - odnosno sta jedes. Gdje kupujes ali 2.500kr je za osobu sasvim dosta da se jede jako fino.

Zdravstveno osiguranje ti netereba, jer ga imas preko zute kratice.

Ako zelis neke dodatke - da je recimo zubar jeftinij, da su vakcine jeftinije kad putujes negdje u neke drzave, da imas uvije popust na ljekove i sl. onda mozes placati neko dodatno osiguranje koje odplirlike kosta (ali to je opcija)

i imas 3 kategorija... koje ti nude razlicite povlastice i sl. Najskuplja skoro 4.000kr godisnje a najjeftinija 1.500kr

onda imate osiguranja za auto i sl. stvari - putovanja, itd. to je opet izbor i poprilicno je jeftino na nivou sa brojnim drugim drzavama.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#66 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by uglavnomja »

http://www.klix.ba/biznis/posao/norvesk ... /140129045

jah :D

fakat ne znam odakle ova propaganda :-) norvesku drma kriza, kruna pada u bunar, broj nezaposlenih raste, narocito u ovim manje kvalifikovanim strukama ...
dalje, u obrazovanje ne moze raditi niko kome norveski nije maternji, osim fakulteta, ali sa djecom :zzzz: to asistenti u vrticu je najnizi moguci posao, najslabije placen, ganjaju ga azilantice sa mjesec dva kursa. a mora se znati norveski. i to odlicno, ono sto se ne moze nauciti ni na jednom kursu, kako djeca pricaju.
za doktora ucenje jezika 4-5 godina, mozete tek zamisliti ucenje jezika za psihologa :lol: :lol: u zemlji sa 2 zvanicna jezika i milion dijalekata.
medicinskih sestara svih nivioa iz svih zemalja ima na bacanje, sa povrsnim znanjem norveskog, od recimo godinu dana ucenja mogu se nosati tute i hraniti bakice po starackim domovima. plata mizerna, ali se moze prezivjeti.
vozaci autobusa, taksisti i slicno - to je san svakog azilanta. samo je hebeno sto se za to ide kurs od 6 ili 9 mjeseci, koji se debelo placa, naravno, uz obavezno odlicno poznavanje norveskog, za sta treba par godina ucenja jezika.

jedino sto je tacno je da se traze inzinjeri u naftnim kompanijama, ali ce uvijek radije izabrati amerikanca ili eu nekoga nego balkanca. narocito ko nema iskustva u naftnoj industriji.

i poseban dio: odlicni uslovi zivota :lol: :lol:
hebomepatak, vec 15 dana nije prestao snijeg da pada, samo lopatam, sa balkona, sa krova, oko izlaza, do auta, oko auta ... svaki izlazak lutrija, ne znas da li ces stici i kad ces se vratiti ako se kakav estonski kamion sa celavim gumama prevrne na autoputu.
srecom, ove godine nije islo ispod -15, sjecam se da je bilo i -25, i to jedan dugi period :cry: , a jos kad zapuse vjetar :roll:

a plate :mrgreen: - porez, pa jos prosjek ... mora da imaju neki nacin racunanja prosjeka tako da izbace najnize plate, studentske poslice, nk poslove ... :lol: :lol: pa od ostatka prave prosjek. isto tako i za nezaposlenost, valjda izbace sve koji nemaju drzavljanstvo i zavrsen fakultet, pa od njih izvuku 3-4% nezaposlenih. :mrgreen:
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#67 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by muminovic »

Norveška traži inžinjere, doktore, šofere i konobare, prosječna plaća 4.500 eura

Evropski ured za zapošljavanje (EURES) objavio je detaljan izvještaj u kojem se navodi da su Norveškoj potrebni inžinjeri, nastavnici, medicinske sestre, ali i vozači autobusa, kuhari i konobari, a kojima se u toj uređenoj nordijskoj zemlji nudi prosječna mjesečna plaća od skoro 4.500 eura.

Naime, ovoj skandinavskoj zemlji potrebni su inžinjeri, a posebno stručnjaci za mehaniku, elektroniku, automatiku, hidrauliku i vodovod, predškolski vaspitači, nastavnici, posebno u oblasti prirodnih nauka i matematike, doktori medicine i medicinske sestre, psiholozi, vozači autobusa, taksisti, kuhari i konobari.

Kompanije u Norveškoj koje trenutno traže inžinjere i stručnjake različitih profila su, između ostalog, Aker Solutions, FMC Technologies, Statoil, National Oilwell Varco, Kværner, Kongsberg Gruppen, Aibel, Roxar i Fabricom.

Prema navodima EURES-a, za boravak u Norveškoj potrebno se prijaviti za dozvolu za boravak u periodu od tri mjeseca u lokalnoj policijskoj stanici u toj zemlji ili nakon što strani državljanin pronađe adekvatno zaposlenje. Stranac može ostati u Norveškoj šest mjeseci dok traži zaposlenje.

Ova zemlja je poznata i po ogromnim rezervama sirove nafte i plina, a ubraja se i među najveće izvoznike morske hrane u svijetu. Bruto domaći proizvod (BDP) Norveške trenutno iznosi 56.920 dolara, ili 41.683 eura, po stanovniku. Do dvostrukog masakra u julu 2011. godine kada je Anders Bering Breivik ubio 77 ljudi, Norveška je smatrana i jednom od najsigurnijih zemalja u svijetu. Na referendumu 1994. godine građani Norveške odbili su da se pridruže Evropskoj uniji, a prema nedavnoj anketi 80 posto Norvežana ne želi u EU.

Istraživanja pokazuju da su uslovi rada u Norveškoj među najboljima i najhumanijima u svijetu. Radnici zaključuju pisani ugovor koji podrazumijeva tri do šest mjeseci probnog rada prije potpisivanja dugotrajnog ugovora. Plaća se isplaćuje na mjesečnoj osnovi, a uposlenik radi 37,5 sati sedmično, odnosno 7,5 sati svaki radni dan, a maksimalno 40 sati u sedmici.

Evropski ured za zapošljavanje u svome izvještaju navodi da uposlenici u Norveškoj u prosjeku imaju 25 dana godišnjeg odmora, a svi oni iznad 30 godina starosti imaju 30 dana godišnjeg odmora koji je uredno plaćen.

Prosječna plaća u ovoj skandinavskoj zemlji je jedna od najviših u Evropi, ali i svijetu. Tako je prosječna mjesećna plaća u Norveškoj trenutno oko 36.700 norveških kruna (NOK), odnosno 4.384 eura. Deset posto najbolje plaćenih stanovnika ove zemlje u prosjeku zarađuju oko 71.000 NOK-a mjesečno, odnosno 8.541 euro, a deset posto najslabije plaćenih stanovnika u prosjeku mjesečno zarađuju oko 20.600 NOK-a ili 2.460 eura.

Ipak, EURES napominje kako je hrana u Norveškoj u prosjeku za 62 posto skuplja nego u ostalim evropskim zemljama. Npr. mlijeko, sir, jaja i meso su oko 60 posto skuplji nego u ostatku Evrope. Riba i morski proizvodi nisu skupi u odnosu na ostale prehrambene proizvode. Norvežani u prosjeku za stanarinu i komunalije potroše 27 posto svoje plaće, 20 posto za javni prijevoz i za automobil, 18 posto za hranu i za ostale potrepštine u kući i 12 posto za odmor i rekreaciju.

Prema podacima Ujedinjenih nacija (UN), Norveška je rangirana kao zemlja sa najvišim prosječnim primanjima, najdužim životnim vijekom stanovnika i najboljim uvjetima za život svojih građana. Većina stanovnika Norveške posjeduje svoju vlastitu kuću. Tako oko 90 posto bračnih parova imaju svoju kuću ili stan.

Prosječna stanarina u toj zemlji je oko 5.500 NOK-a, odnosno 657 eura. Stanarine u Oslu i Stavangeru skuplje su u odnosu na druge gradove te zemlje. Također, kuća sa baštom u Norveškoj se može kupiti u prosjeku za oko 2.000.000 do 3.500.000 NOK-a, odnosno 238.900 do 418.120 eura.

Nedavno su vlasti te zemlje saopćile kako je svaki stanovnik Norveške teorijski postao milioner zahvaljujući državnom fondu u kojeg se slijevaju sredstva od nafte i gasa.

Centralna banka Norveške, koja upravlja Fondom “Global”, koji je osnovan 1990. godine, saopćila je da su sredstva tog fonda zbog visokih cijena nafte i gasa porasla na 5,11 biliona norveških kruna, odnosno preko 828 milijardi dolara, što je oko milion puta više od skoro šest miliona ukupne populacije te zemlje. Tako se prvi put u historiji Norveške desilo da je kapacitet Fonda dostigao sumu od milion kruna po svakom stanovniku te zemlje.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#68 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by uglavnomja »

aaaa :lol: :lol: :lol:

ovo zaboravih

kuca sa bastom u oslu 2 do 3,5 miliona :lol: :lol: :lol: :lol: :D , jedino maraka, $ ili eur, a ne kruna :D

za 2-3 miliona se moze kupiti kucara, koliba, vikendica ... par stotina km od civilizacije.

u okolini osla od 5 do nebesa ... u oslu :zzzz:
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#69 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by muminovic »

Znaci nisu bas najtacnije informacije :-)
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#70 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by uglavnomja »

:D

jedino je tacna matematika da je pala prosjecna plata, prosle godine je bila cca 40.000 kr, 10.000 km, malo preko 5.000 eur, sad je pala na 4.500 eur :D

a ostalo :zzzz:

mislim , postoje ljudi koji imaju takvu platu ili vecu, ali ili su norvezani ili zive tu negdje 20 + godina, druga treca generacija ... i imaju neke skole ili rade kao crnci za sebe.

ali varijanta sada doci i dobiti takav posao :-) recimo, doktori su teoretski iznad tog prosjeka, ali dok se dodje do dobijanja licenece ... :cry: :roll: prodju godine maltretiranja, ucenja, placanja svega i svacega ...

za svaki posao, osim inzinjerskog, treba znanje norveskog, a za jezik treba par godina da se moze komunicirati jednostavno. o nekom akademskom nivou bez zivota sa norvezanima :-) nema sansi.

mislim tekst je pun nebuloza, traze se taksisti, znaci ljudi koji moaraju znati norveski i engleski jako dobro. za taksistu, da dobije posao u taksi firmi, je obavezan kurs od 9 mjeseci koji kosta brdo hiljada kruna. i to nakon sto nauci jezik. a to je automatski nemoguce jer se posao moze traziti 6 mjeseci :D kurs jezika je cca 1.200 maraka mjesecno, x par godina :mrgreen:
ili konobar koji ne zna norveski :lol:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#71 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by uglavnomja »

ja se izvinjavam, u biti nije smijesno, ako neko zeli otici, ali ovi zeleni :D su zbog nelogicnosti u tekstu.

nadam se da niko nece povjerovati u ovo, pa prodati sve sto ima ovdje i otici gore ocekujuci 4.500 eur mjesecno cim dodje.

nije nemoguce doci, za neke trazene struke. ali treba jezik.

ako neko ima znanje i zvanje treba prvo naci posao, preko neta, pa tek onda krenuti. ali otisnuti se na 6 mjeseci trazenja posla, bez realne osnove, osim ovog teksta, je nebulozno. cak i da ima rodbine koja bi ga primila na tih 6 mjeseci, opet je to trosak i gubitak vremena jer se za 6 mjeseci ne moze nauciti jezik. ljudi koji ne znaju jezik ili nemaju nikakvu skolu (sto dodje na isto) je puna norveska, a koji vec imaju papire.
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#72 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by Matijevic_Vlado »

pa i ova se pretvorila u klasicnu dijasporsku temu, kukaj, kukaj dok te prsti ne zabole :mrgreen: . uglavnomja razocarao si me :mrgreen:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#73 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by uglavnomja »

Matijevic_Vlado wrote:pa i ova se pretvorila u klasicnu dijasporsku temu, kukaj, kukaj dok te prsti ne zabole :mrgreen: . uglavnomja razocarao si me :mrgreen:

hebotepatak, nije kukanje, nego cinjenice ...
i ne "kukam" ja zbog sebe (osim lopatanja :D ) nego pokusavam napisati da nije ni med ni mlijeko ni 10% tacno od napisanog.

svakome je kako se snadje, dok se snadje ... ali ovaj tekst je klasicna suplja nebuloza, koja nema veze sa stvarnim zivotom. na papiru sve izgleda bajno i sjajno, ali u stvarnosti ni nalik.

ko je dosao kao dijete prije 20+ godina, sa roditeljima koji su crncili za njega, i taj neko pozvarsavao nrveske skole, fakultete, stekao iskustvo, iskoristio sve prednosti jednog drustva koje tad ipak nije bilo optereceno strancima i azilantima kao sada, je bio u potpuno drugacijoj situaciji.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#74 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by stakasa »

Ko je u Norveskoj ili bilo kom drugom inostranstvu, moze naucit jezik za tri mjeseca. Naglasak mu nikad nece biti perfektan, uvjek ce zanosit. Ali se za tri mjeseca moze naucit da pricas gramaticki ispravno, da pises, da razumijes... Kombinacija skole, citanja, gledanja televizora, pricanja sa domicilnim stanovnistvom itd.
User avatar
In_side
Posts: 477
Joined: 18/12/2006 15:36
Location: SJJ/OSl/LIS

#75 Re: Od stakasa za uglavnom ja - tema o Norveskoj

Post by In_side »

:gunjastajl:
Post Reply