Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
KojiJa
Posts: 395
Joined: 03/03/2023 14:24

#201 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by KojiJa »

Dope_Man wrote: 14/04/2023 20:10
iz zadnje klupe wrote: 14/04/2023 13:36 Ogroman je problem ako svoju privredu preko 80% bazirate na uslugama a na proizvodnji, Sarajevo neka samo pogleda malo Bejrut, blještavi grad koji je svoje bogastvo 100% bazirao na uslugama sa 0% proizvodnje, kako to lako ispuha ko mjehur od sapunice
Druze, svi veliki gradovi koji su i politicki/ekonomski centri se vremenom okrenu uslugama i uredskim poslovima, dok se proizvodnja uglavnom desava na rubovima il u manjim sredinama. Pa nisu u centru New Yorka dimnjaci od fabrika vec stakleni neboderi sa hiljadama uredskih radnika u svakom.
Safajevo, New York, Roma....
iz zadnje klupe
Posts: 965
Joined: 27/07/2012 18:10

#202 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by iz zadnje klupe »

Dovoljno sam star da je sjecam predratnog sarajeva
Jesu fabrike energoinvesta i unisa bile razbacane po citsvoj bih, ali ono nsjkompleksije i najsofticiranije se proizvodilo u sarajevu, jer je tu bio centar
Neksko se ocekivalo da ce vremenom sarajevo pomovo vrstiti svoju poziciju, da ce svaka inovacija poci odatle, da ce pitanje prvaka premier lige biti samo da li je to sarajevo ili zeljeznicar, ali proslo je 28 godina od kraja rata i slobodno mozemo reci, tesko, ovo je kompleksno pitanje, kolko sam mogao upratiti sarajlije se naljute ako povedes pricu o ovome, cak vas optuze za zavidnost jer ti provincijalac ne mozes pojmiti sta je to prava carsija i slicne cudne konstrukcije
User avatar
sehohari
Posts: 8669
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#203 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by sehohari »

iz zadnje klupe wrote: 14/04/2023 20:19 Dovoljno sam star da je sjecam predratnog sarajeva
Jesu fabrike energoinvesta i unisa bile razbacane po citsvoj bih, ali ono nsjkompleksije i najsofticiranije se proizvodilo u sarajevu, jer je tu bio centar
Neksko se ocekivalo da ce vremenom sarajevo pomovo vrstiti svoju poziciju, da ce svaka inovacija poci odatle, da ce pitanje prvaka premier lige biti samo da li je to sarajevo ili zeljeznicar, ali proslo je 28 godina od kraja rata i slobodno mozemo reci, tesko, ovo je kompleksno pitanje, kolko sam mogao upratiti sarajlije se naljute ako povedes pricu o ovome, cak vas optuze za zavidnost jer ti provincijalac ne mozes pojmiti sta je to prava carsija i slicne cudne konstrukcije
Upravo to.

Niko ne očekuje fabriku tekstila na Čobaniji, ali itekako neki preduzetnički duh koji može predvoditi procese u BiH, što ekonomske, što političke. Ovako se stvara utisak da grad samo parazitira od svog statusa.
goredole
Posts: 415
Joined: 07/01/2021 19:18

#204 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by goredole »

sehohari wrote: 14/04/2023 20:23
iz zadnje klupe wrote: 14/04/2023 20:19 Dovoljno sam star da je sjecam predratnog sarajeva
Jesu fabrike energoinvesta i unisa bile razbacane po citsvoj bih, ali ono nsjkompleksije i najsofticiranije se proizvodilo u sarajevu, jer je tu bio centar
Neksko se ocekivalo da ce vremenom sarajevo pomovo vrstiti svoju poziciju, da ce svaka inovacija poci odatle, da ce pitanje prvaka premier lige biti samo da li je to sarajevo ili zeljeznicar, ali proslo je 28 godina od kraja rata i slobodno mozemo reci, tesko, ovo je kompleksno pitanje, kolko sam mogao upratiti sarajlije se naljute ako povedes pricu o ovome, cak vas optuze za zavidnost jer ti provincijalac ne mozes pojmiti sta je to prava carsija i slicne cudne konstrukcije
Upravo to.

Niko ne očekuje fabriku tekstila na Čobaniji, ali itekako neki preduzetnički duh koji može predvoditi procese u BiH, što ekonomske, što političke. Ovako se stvara utisak da grad samo parazitira od svog statusa.
45 od top 50 BIH IT firmi je iz Sarajeva. ako to nije za pohvaliti, ja ne znam šta jeste
User avatar
sehohari
Posts: 8669
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#205 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by sehohari »

goredole wrote: 14/04/2023 20:25
sehohari wrote: 14/04/2023 20:23

Upravo to.

Niko ne očekuje fabriku tekstila na Čobaniji, ali itekako neki preduzetnički duh koji može predvoditi procese u BiH, što ekonomske, što političke. Ovako se stvara utisak da grad samo parazitira od svog statusa.
45 od top 50 BIH IT firmi je iz Sarajeva. ako to nije za pohvaliti, ja ne znam šta jeste
IT sektor je jedna od x grana.

Jeste nešto za pohvaliti, ali je realno gledano malo za mogućnosti koje Sarajevo pruža u odnosu na druga mjesta u smislu pristupa kvalitetnom kadru, akumulacije kapitala i tkd.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41415
Joined: 29/06/2011 23:39

#206 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by dječak sa šibicama »

Sarajevo je imalo gigante, nekad su gradske ulice u radno vrijeme bile poluprazne, radni ljudi odu do Pretisa Unisa Energoinvesta Zore Famosa, radilo se. Ne moras imati tvornicu na Bascarsiji ali imao si jaku privredu a danas nemas nista.

Zasto je to sve unisteno, da bi posljeratni tajkuni pokupovali lokacije i ubrali kajmak. Pljackaskom privatizacijom unistena gradska privreda.
User avatar
sehohari
Posts: 8669
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#207 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by sehohari »

dječak sa šibicama wrote: 14/04/2023 20:32 Sarajevo je imalo gigante, nekad su gradske ulice u radno vrijeme bile poluprazne, radni ljudi odu do Pretisa Unisa Energoinvesta Zore Famosa, radilo se. Ne moras imati tvornicu na Bascarsiji ali imao si jaku privredu a danas nemas nista.

Zasto je to sve unisteno, da bi posljeratni tajkuni pokupovali lokacije i ubrali kajmak. Pljackaskom privatizacijom unistena gradska privreda.
Pa dobro, to je u svakom gradu tako.

Mi ovdje govorimo da bi opet u tim jadnim bh. standardima onda Sarajevo ipak trebalo biti predvodnik.
DebelinJoe
Posts: 1731
Joined: 03/03/2021 20:06

#208 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by DebelinJoe »

Perspektiva, perspektiva nam je jeftina cigara...

https://www.klix.ba/vijesti/bih/perspek ... /230414200

”Zanimljiva" perspektiva razvoja KS. U toj perspektivi ekonomija se ne spominje ni slovom...
goredole
Posts: 415
Joined: 07/01/2021 19:18

#209 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by goredole »

sehohari wrote: 14/04/2023 20:28
goredole wrote: 14/04/2023 20:25

45 od top 50 BIH IT firmi je iz Sarajeva. ako to nije za pohvaliti, ja ne znam šta jeste
IT sektor je jedna od x grana.

Jeste nešto za pohvaliti, ali je realno gledano malo za mogućnosti koje Sarajevo pruža u odnosu na druga mjesta u smislu pristupa kvalitetnom kadru, akumulacije kapitala i tkd.
Dosta ljudi (od pokretača teme, nekih forumaša pa do ljudi van foruma) ima iskrivljenu percepciju o Sarajevu kao o nekom ekonomskom powerhouseu, a realnost je takva da je Sarajevo prije rata u Jugi bilo četvrti ili peti grad po ekonomskom značaju, a danas ne znam da li bi bilo u top 10, a o nekom širom regionalnom značaju bi bilo bespredmetno pričati. O razlozima zašto je tako bi se moglo naširoko pričati ali to nije tema.

Sarajevo kao najveći grad u BIH zaista ima snagu privlačenja većeg broja i kadra i kapitala i mogućnosti ali kada se to stavi u neku širu sliku dobije se ovo što jeste.
zippoo87
Posts: 15893
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#210 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by zippoo87 »

Chmoljo wrote: 13/04/2023 10:19
Trener Trenira wrote: 13/04/2023 08:07 sarajevo živi od lopovluka, pokrali ste čitavu državu, zatvorili sve firme po Bihaću, Mostaru, Zenici, Tuzli i iste prenjeli u sarajevo eto od čega živite.

za vrijeme migrantske krize hljeb je dolazio iz sarajeva kraj pekara u Bihaću.
Ja bas neki dan pricam sa zenom, ne znam sta cemo sa koksarom u trpezariji... Kod punca konto u podrum prebaciti, mozda djeci zatreba.
moRel stati u jedan koNbi ? :lol:
User avatar
sehohari
Posts: 8669
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#211 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by sehohari »

goredole wrote: 14/04/2023 20:42
sehohari wrote: 14/04/2023 20:28

IT sektor je jedna od x grana.

Jeste nešto za pohvaliti, ali je realno gledano malo za mogućnosti koje Sarajevo pruža u odnosu na druga mjesta u smislu pristupa kvalitetnom kadru, akumulacije kapitala i tkd.
Dosta ljudi (od pokretača teme, nekih forumaša pa do ljudi van foruma) ima iskrivljenu percepciju o Sarajevu kao o nekom ekonomskom powerhouseu, a realnost je takva da je Sarajevo prije rata u Jugi bilo četvrti ili peti grad po ekonomskom značaju, a danas ne znam da li bi bilo u top 10, a o nekom širom regionalnom značaju bi bilo bespredmetno pričati. O razlozima zašto je tako bi se moglo naširoko pričati ali to nije tema.

Sarajevo kao najveći grad u BIH zaista ima snagu privlačenja većeg broja i kadra i kapitala i mogućnosti ali kada se to stavi u neku širu sliku dobije se ovo što jeste.
Pa šta je šira slika, ako smijem znati?
goredole
Posts: 415
Joined: 07/01/2021 19:18

#212 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by goredole »

sehohari wrote: 14/04/2023 20:56
goredole wrote: 14/04/2023 20:42

Dosta ljudi (od pokretača teme, nekih forumaša pa do ljudi van foruma) ima iskrivljenu percepciju o Sarajevu kao o nekom ekonomskom powerhouseu, a realnost je takva da je Sarajevo prije rata u Jugi bilo četvrti ili peti grad po ekonomskom značaju, a danas ne znam da li bi bilo u top 10, a o nekom širom regionalnom značaju bi bilo bespredmetno pričati. O razlozima zašto je tako bi se moglo naširoko pričati ali to nije tema.

Sarajevo kao najveći grad u BIH zaista ima snagu privlačenja većeg broja i kadra i kapitala i mogućnosti ali kada se to stavi u neku širu sliku dobije se ovo što jeste.
Pa šta je šira slika, ako smijem znati?
ako živiš u BIH idu u pravcu sjeverozapada i samo će ti se kazati ;-)
iz zadnje klupe
Posts: 965
Joined: 27/07/2012 18:10

#213 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by iz zadnje klupe »

Kao što rekoh, ovo je komplesno pitanje, a meni je intrigantno da ljude u Sa ta tema ne tangira ni 1 posto, to uglavnom pitaju oni izvan Sa, tipa kako de sebi dozvolite da vas jedno selo Siroki Brijeg, sportski, biznisom, ostavlja iza sebe ne metrima nego kilometrima
Ja imam jednu teoriju koja se mnogima nece svidjeti, ali ipak cu je reci
Kazu da bi bio inovativan, morasbiti gladan, zeljan dokazivanja itd
Poslijeratno sruseno sarajevo, kombinacija kulta zrtve uz nepresusno poslijeratne donacije, otupilo je taj gladni poduzetnicki duh zeljan dokazivanja, jer kome cemo mi sarajlije dokazivati, znatel vi sta smo mi sve prosli, dok jetaj gladni pixuzetnicki duh zeljan dokazivanja opstao u manjim sredinama
User avatar
Cvancika
Posts: 241
Joined: 23/06/2009 11:32

#214 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by Cvancika »

Problem je sto je tesko razluciti koliko ovdje ima standardnog pljuvanja po Sarajevu koje je svima ovdje vec dosadilo do te mjere da vecinu doslovno zaboli kurac sta ovi drugi i hoce i misle, a koliko stvarne zelje za diskusijom. Covjek kad cita rekao bi u Sarajevu sve gola fukara ljudi stoje u redovima da se odsele u siroki ili Tesanj.

Gdje je ta zelja za dokazivenjem tacno u ostatkui drzave, bar u sportu eto. Ni jedan jedini pro bosanski klub osim Sarajeva i Zelje nikad prvak nije bio. Osim Bosne u rukometu i kosarci isto.
DebelinJoe
Posts: 1731
Joined: 03/03/2021 20:06

#215 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by DebelinJoe »

Cvancika wrote: 15/04/2023 00:25 Problem je sto je tesko razluciti koliko ovdje ima standardnog pljuvanja po Sarajevu koje je svima ovdje vec dosadilo do te mjere da vecinu doslovno zaboli kurac sta ovi drugi i hoce i misle, a koliko stvarne zelje za diskusijom. Covjek kad cita rekao bi u Sarajevu sve gola fukara ljudi stoje u redovima da se odsele u siroki ili Tesanj.

Gdje je ta zelja za dokazivenjem tacno u ostatkui drzave, bar u sportu eto. Ni jedan jedini pro bosanski klub osim Sarajeva i Zelje nikad prvak nije bio.
Bio je Čelik u ratu i poslije rata prvak.

Uglavnom, prvak u fudbalu je Zrinjski, prvak u kosarci je Široki, u rukometu je Izvidac iz Ljubuškog.

Sport u Sarajevu je propao kao mudo kroz pidžamu. I ko je kriv?
User avatar
Cvancika
Posts: 241
Joined: 23/06/2009 11:32

#216 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by Cvancika »

DebelinJoe wrote: 15/04/2023 00:42
Cvancika wrote: 15/04/2023 00:25 Problem je sto je tesko razluciti koliko ovdje ima standardnog pljuvanja po Sarajevu koje je svima ovdje vec dosadilo do te mjere da vecinu doslovno zaboli kurac sta ovi drugi i hoce i misle, a koliko stvarne zelje za diskusijom. Covjek kad cita rekao bi u Sarajevu sve gola fukara ljudi stoje u redovima da se odsele u siroki ili Tesanj.

Gdje je ta zelja za dokazivenjem tacno u ostatkui drzave, bar u sportu eto. Ni jedan jedini pro bosanski klub osim Sarajeva i Zelje nikad prvak nije bio.
Bio je Čelik u ratu i poslije rata prvak.

Uglavnom, prvak u fudbalu je Zrinjski, prvak u kosarci je Široki, u rukometu je Izvidac iz Ljubuškog.

Sport u Sarajevu je propao kao mudo kroz pidžamu. I ko je kriv?
Bio prvak u konkurenciji samo bosanskih klubova. Otkako se igraju zajednicke lige, gdje se mozemo takmiciti protiv tih ekonomskih tigrova sa teritorije citave drzave, jer valjda je to i tema. 0 titula ostatak drzave zajedno u 3 najpracenija sporta..

Krivi su ljudi iz Sarajeva. Ali Sarajevo ce opet biti prvak, mozda cak i Zeljo. :D Niko iz ostatka pro bosanskog bloka nece ali ipak ce doci i truniti kako je Sarajevo smijesno, a zive u 4 puta neuredjenijim sredinama?
Last edited by Cvancika on 15/04/2023 01:12, edited 1 time in total.
Tango556
Posts: 202
Joined: 02/09/2021 16:27

#217 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by Tango556 »

aston_martin wrote: 14/04/2023 19:55
Tango556 wrote: 14/04/2023 14:13

Pa upravu si donekle, nisu uzeli u obzir da moze rat da bude ili pandemija, ali opet ne vracaju proizvodnju u svoju drzavu. Na kraju dana ce je pomjeriti blize u neku Bosnu ili tako nesto, jednostavno kada bi ga vratili u Njemacku, nebi bili konkurentni.
Ko je izmislio te proizvode? Kad imas jake inovatore ti ne moras imati proizvodnju kod kuce, barem nisi morao. Mi to sada nemamo.
Upravo tako, inovacije i pamet, zato i kazem , sva proizvodnja u Bih u bilo kojem djelu je manuelni rad , sarafanje na traci.

A prica da smo prije imali gigante, jesmo ali ti giganti su imali trziste od 25m ljudi , ljudski kapital u tom brazenu i nisu imali uvozu konkurenciju. Danas mi nemamo ozbiljan brend , Bingo ne moze otvoriti supermarket u CG, Srbiji ,HR.
Tango556
Posts: 202
Joined: 02/09/2021 16:27

#218 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by Tango556 »

Cvancika wrote: 15/04/2023 00:49
DebelinJoe wrote: 15/04/2023 00:42

Bio je Čelik u ratu i poslije rata prvak.

Uglavnom, prvak u fudbalu je Zrinjski, prvak u kosarci je Široki, u rukometu je Izvidac iz Ljubuškog.

Sport u Sarajevu je propao kao mudo kroz pidžamu. I ko je kriv?
Bio prvak u konkurenciji samo bosanskih klubova. Od kako se igraju zajednicke lige, gdje se mozemo takmiciti protiv tih ekonomskih tigrova sa teritorije citave drzave, jer valjda je to i tema. 0 titula ostatak drzave zajedno u 3 najpracenija sporta..

Krivi su ljudi iz Sarajeva. Ali Sarajevo ce opet biti prvak, mozda cak i Zeljo. :D Niko iz ostatka pro bosanskog bloka nece ali ipak ce doci i truniti kako je Sarajevo smijesno, a zive u 4 puta neuredjenijim sredinama?
Sramota je da Bingo nije marke ulozio u Tuzlanski sport , toliko o "brendu", a Tz ima i fudbalsku I kosarkasku tradiciju.
Hakiz
Posts: 41095
Joined: 30/07/2015 20:01

#219 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by Hakiz »

iz zadnje klupe wrote: 14/04/2023 21:20 , tipa kako de sebi dozvolite da vas jedno selo Siroki Brijeg, sportski, biznisom, ostavlja iza sebe ne metrima nego kilometrima
Srajevo je bilo blokirano u ratu, Široki Brijeg nije.

Rat završio, ode negdje, vani, neko iz Sarajeva da dogovori poslovnu saradnju, zastupništvo itd, oni izvana kažu, ne treba, već od 1993. radimo sa Širokim za tržište BiH. Imali u Širokom vremena i prostora da ostvare saradnju, da normalno rade, dok je Sarajevo bilo blokirano.

A onda dodaj pomoć Hrvatske hrvatskom narodu u BiH.
DebelinJoe
Posts: 1731
Joined: 03/03/2021 20:06

#220 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by DebelinJoe »

https://www.akta.ba/vijesti/bih/161421/ ... je-na-vrhu

I u ovoj kategoriji na vrhu nisu firme iz Sarajeva. Najuspješnije mikropreduzece dolazi iz Breze.
User avatar
So What!
Posts: 11195
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#221 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by So What! »

Ovo je vecinom Sarajevo, izvan Sarajeva je svega nekoliko IT giganata, Virgin Pulse (Tuzla), NSoft (Mostar), DCCS (Tuzla), Bravo Systems (Banja Luka). Ima ih jos, ali u sustini, sve ostale vece su smjesten u Sarajevu.

Izvoz IT sektora BiH premašio pola milijarde KM
Image

Jedna od rijetkih djelatnosti u kojima BiH ostvaruje suficit u razmjeni sa svijetom je IT (informacione tehnologije) sektor, o čemu svjedoče podaci prema kojima je vrijednost izvoza kompjuterskih usluga lani premašila pola milijarde maraka, dok su u istom periodu strani stručnjaci domaćem tržištu prodali tek oko 51 milion KM svojih pametnih rješenja.

Centralna banka BiH u okviru procjena platnog bilansa na osnovu raspoloživih izvornih podataka vrši procjene uvoza i izvoza usluga i njihovih podkomponenti, između ostalog, i za telekomunikacijske, kompjuterske i informacijske usluge.

"Vrijednost izvoza kompjuterskih usluga u 2022. godini iznosila je 544,54 miliona KM, a u 2021. 396,67 miliona maraka. Kada je riječ o uvozu, BiH je lani uvezla kompjuterskih usluga u vrijednosti od 51,07 miliona maraka, a u 2021. 47,84 miliona KM“, istakli su u Centralnoj banci BiH i naglasili da ne raspolažu podacima o kojoj specifičnoj vrsti usluga se radi.

U Ministarstvu za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS kažu da je, kada je u pitanju izvoz, IT sektor najbrže rastuća industrija u Srpskoj.

"Najbrža stopa rasta izvoza je upravo u oblasti IT usluga iako vrijednost izvoza u toj grani nije najviša jer drugi sektori ostvaruju veće vrijednosti izvoza. Nažalost, IT sektor je nedovoljno razvijen u Srpskoj i BiH, ali postoji značajan potencijal razvoja te industrije na ukupni privredni rast. Istraživanja pokazuju da rast izdvajanja za IT industriju dovodi do rasta BDP-a od dva odsto“, rekao je pomoćnik ministra za informaciono društvo Denis Turkanović i dodao da dalji razvoj IT sektora zahtijeva i veća ulaganja u ljudske potencijale.

Da je manjak stručnog kadra prepreka za ozbiljniji razvoj IT sektora u Srpskoj i BiH, smatra i suvlasnik i tehnički direktor banjalučke kompanije “East Code” Saša Matić.

"Već sada našem tržištu nedostaje kvalitetnih, stručnih radnika, a plate senior programera idu i do pet, šest hiljada maraka. Ima dosta priučenih radnika i ko ima afiniteta, za godinu može postati solidan u ovom poslu, s tim da tehnologije toliko brzo napreduju i da, ako se dodatno ne usavršavaju i ne uče samostalno, ne mogu mnogo postići“, kazuje Matić i dodaje da su odlično poznavanje engleskog jezika i vješt rad na kompjuteru osnovne kvalifikacije koje moraju imati IT stručnjaci.

Prema podacima APIF-a, lani su u RS-u novoosnovana 53 poslovna subjekta u oblasti računarskog programiranja, a godinu ranije njih 38.
Akta
nekome
Posts: 2995
Joined: 17/05/2011 10:41

#222 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by nekome »

Jucer na TVu sam vidio podatak da su kompanije u bih prosle godine prihodovale 68 milijardi KM a profita napravile 4 milijarde KM
User avatar
So What!
Posts: 11195
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#223 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by So What! »

Cvancika wrote: 15/04/2023 00:25 Problem je sto je tesko razluciti koliko ovdje ima standardnog pljuvanja po Sarajevu koje je svima ovdje vec dosadilo do te mjere da vecinu doslovno zaboli kurac sta ovi drugi i hoce i misle, a koliko stvarne zelje za diskusijom. Covjek kad cita rekao bi u Sarajevu sve gola fukara ljudi stoje u redovima da se odsele u siroki ili Tesanj.

Gdje je ta zelja za dokazivenjem tacno u ostatkui drzave, bar u sportu eto. Ni jedan jedini pro bosanski klub osim Sarajeva i Zelje nikad prvak nije bio. Osim Bosne u rukometu i kosarci isto.
Pa i Dodik je od Igokeje napravio cudo. To u sportu se cesto svede na privatnu inicijativu. Jedino je mozda Zrinjski od svih navedenih nekako vise organski izrastao u zdravu sportsku organizaciju.

Vala nemaju ni Tesanj, Gracanica, Zivinice neki sportski kolektiv za pohvaliti se, a ima ljudi koji bi to mogli da guraju. KK Bosna je u losem stanju, ali to je posljedica nedostatka reforme u tom klubu koji je dobro stojao tamo do 2010. isto kao i rukometna Bosna. Dok se u Sarajevu rodio jedan KK Spars, po meni mnogo ljepsi projekat jer se bazira na vlastitim talentima, za razliku od klubova u koji se pumpa novac.

FK Sarajevo je privatizovan klub i vrti se manje-vise tu u vrhu, Zeljeznicar to odbija, ali prije ili kasnije ce morati pristati na tako nesto. Sto se tice infrastrukture, oba tima imaju odlicne uslove. FK Sarajevo ima trening kamp u Butmiru, ugovor za stadion Kosevo sa Opcinom Centar i nov travnjak na istom. FK Zeljeznicar je travnjak dobio ima osam godina, zatim su dobili novu tribinu i krov, rekonstruisali su sve sto se moglo rekonstruisati na Zapadnoj tribini te su reflektori prefarbani, a lampe su zamijenjene. Oba kluba su privukla i ne tako stare veterane, koji su se povukli iz evropskih liga, eh sad to sto ih ne mogu uigrati za prvaka to je stvarno druga stvar.
DebelinJoe
Posts: 1731
Joined: 03/03/2021 20:06

#224 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by DebelinJoe »

https://www.072info.com/lidl-poceo-s-iz ... -sarajeva/

I tako je Lidl registrovao sjedište u Kiseljaku...Nista licno nemam protiv Kiseljaka, ali da je u Sarajevu bilo pameti kao sto je nema, Lidl bi imao sjedište u Kantonu Sarajevo, a KS bi na ime poreza godisnje imao stotinu miliona KM prihoda.

Ovako će Sarajevo dobiti govno, kako je i zaslužilo zbog inertnosti onih koji ga je vode..
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#225 Re: Od čega živi Sarajevo: Ekonomija Kantona i Grada Sarajeva

Post by Mishelinke »

DebelinJoe wrote: 12/04/2023 22:44
Spoiler
Show
Kaže ovako vijest.

https://www.klix.ba/biznis/finansije/ov ... /230412141

Pažnju mi privlače dvije grafike.

Prva...

Image

I druga

Image

Dakle, iz prve grafike, na prvom mjestu je Bingo iz Tuzle. Na desetom mjestu je Boreas iz Kreševa. Na istoj listi uspješnih firmi su kompanije iz enice, Mostaar, Tešnja, pa tešanjske firme formalno registrovane u Sarajevu, pa predstavništa stranih firmi kao što je ruski GPetrol ili Gen-I, predstavništvo slovenačke firme za trgovinu električnom energijom. Malo sarajevkih firmi na listi, naročito iz privatnog sektora.

Druga tabela, najveće kompanije po dobiti, na prvom mjestu Bingo, na desetom Violeta iz Gruga, pored njih tu su firme iz Lukavca, Maglaja, Posušja, Zenice, Širokog Brijega...Opet malo firmi iz Sarajeva...

Jasno je da i slijepcu da Sarajevo troši i malo proizvodi i što je najčudnije malo prodaje. Danas kada u sarajevu kupujete bilo koji proizvod, od alata, preko guma do narandži, vrlo je velika šansa je tu roba uvezla firma iz Viteza, Brčkog, Lukavca, Cazina ili Bijeljine.

Stanove u Sarajevu gradi Tihomir Brajković iz Kiseljaka jer Sarajevo nije znalo da sačuva Vranicu, GP Bosnu, Hidrogradnju, ŽGP, pa i GP Put.

Sarajevo se nakon rata odreklo svoje industrije, nema više UPI -ja, Famosa, UNIS -a, Energoinvest (firma koja je klinički mrtva), Pretisa. Treba biti iskren i priznati da Kanton Sarajevo (skoro) ništa ne proizvodi.
Pa od čega se onda živi u Kantonu Sarajevo?
Spoiler
Show
Pa od budžeta i budžetskih para uglavnom. Nešto malo od turizma i stranih predstavništava i organizacija, ali budžet je kralj u Sarajevu. 14000 uhljeba je na budžetkoj plati u kS, dodjate tome uhljebe koji rade za Vladu FBiH, pa uhljebe koji rade za državni nivo vlasti... Budžetski uhljebi u Sarajevu od nerada zarade milijardu KM. I potroše ih.

Šta vi mislite o tome, uvaženi forumaši? Kakva je to ekonomija KS? Valja l' to šta?
Nafaka buraz
Post Reply